Rodiče vítáni

Třídní nástěnka

Týden v Beruškách od 21.3. – 25.3.2022

Téma:  PONOŽKOVÝ DEN 21.3., DEN VODY 22.3.

Pondělí bylo ponožkovým dnem vyjadřující solidaritu s lidmi s Downovým syndromem. My jsme svou solidaritu vyjádřili veselým ponožkovým tvořením.

Úterní sluníčko, které nás nakonec provázelo celý týden, nás hřálo po celý dopolední výlet k rybníku v Kostelci u Křížků i na místním dětském hřišti. Obsahy našich batůžků nám poskytly energii do zpáteční cesty.

Na pokusy s vodou jsme si udělali čas každý den -využili jsme přírodní barviva, ocet, jedlou sodu, pepř, mýdlo, balonky,  bonbóny Skittles ale hlavně VODU :). U dětí naše jednoduché a bezpečné pokusy slavily velký úspěch. 

Interativní tabule nám v podobě krátké pohádky vysvětlila koloběh vody v přírodě a tento koloběh jsme se poté pokusili ztvárnit pohybem.

I pohybová hra Na rybičku-za doprovodu říkanky (Já jsem rybář, kdo je víc? Nechytil jsem včera nic, dnes si chytnu rybičku, bez udic a bez háčku) si našlo své místo v ranních rozcvičkách.

Při pobytu na zahradě si v prvních jarních dnech začínáme připravovat zahradu na sadbu.

Ani náš školní Ekotým nelenil a začal se i za přítomnosti maminek a dětí připravovat na jarní akce.

Alena Víšková

Básnička : BADATEL

Vojto, Vojto, Vojtíšku, pročpak ležíš na bříšku? Pozoruji vodu v řece. Kampak běží? K moři přece.

Básnička VODA

Voda, voda hodná je, ta nám ruce umyje. Umyje i pusinku, pohladíme maminku.

 

 

Týden v Beruškách od 14.3. – 18.3.2022

Téma: Měsíc knihy – knížky, bajky, zápis do školy

Děti se v pondělí seznámily s tématem knihy a vyrobily si záložku do své oblíbené knížky, kterou si přinesly z domova. V úterý se děti z Berušek společně s dětmi ze Včeliček vydaly pěšky do knihovny v Kamenici. Zde nás přivítala velice milá paní knihovnice, která měla pro děti připravené hry a soutěže. Děti hádaly názvy pohádek dle obrázků, zahrály si s papírovými postavičkami pohádku: Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu. Paní knihovnice dětem vysvětlila, jak si zařídit průkazku do knihovny a systém půjčování a vracení knih. Děti měly možnost si půjčit a prohlédnout knížky, které je zaujaly. Ve středu část dětí odjela na Školičku bruslení a ve třídě děti hrály námětovou hru: Na knihovnu. Vyrobili jsme si čtenářský průkaz a děti si chodily půjčovat a vracet knížky k paní knihovnici. Odpoledne předškoláci navštívili Základní školu Sulice, kde si vyzkoušeli školičku nanečisto. Seznámili se s paní učitelkami z první třídy, plnili úkoly, které jim paní učitelky zadaly. Čtvrtek už byl znamení pyžámkové noci. Přes den si děti vzájemně převyprávěly své oblíbené pohádky. Večerní program nám odstartoval čtením pohádky Julián Záhorovský, který si děti získal především hrou na kytaru a zpěvem dětských písniček. Po kulturním zážitku nás čekala tolik oblíbená pizza a diskotéka. Poté už se děti začaly oblékat a připravovat na stezku odvahy. Zde plnily úkoly u čtyř stanovišť. Čekala na ně Zlatovláska a sbírání perel, Perníková chaloupka s ježibabou a jízdou na koštěti, u Šmoulů trefování míče do kruhu a s Krtečkem a raketou se děti vydaly plnit úkoly do vesmíru. Po úspěšném splnění stezky odvahy a rozdání odměn se děti vrátily do třídy, kde už se začaly připravovat na večerní hygienu. Povyprávěli jsme si pohádku na dobrou noc a všechny děti usnuly spokojené a plné zážitků. V pátek po svačince nás čekalo divadelní představení: O dvanácti měsíčkách v podání všech paní učitelek. Přijela k nám na návštěvu i celá školka z Hlubočinky a na zahradě vypukla krásná podívaná. Celý týden byl nabitý a těšíme se, co bude dál 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,

nížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,

kdo poslouchá, dobře ví,

že tam bydlí pohádky

s nádhernými obrázky,

ale také básničky,

říkadla a písničky.

Týden v Beruškách od 7.3. – 11.3.2022

Téma: MDŽ, Morana

Akční týden naplněný připomínáním si českých tradic, oslav mezinárodních dní a  školení paní učitelek. Počátkem týdne děti  maminkám a babičkám vyrobily přáníčka vyjadřující jak vás mají  rádi a možná vám i s přáníčkem přednesly básničku :).  S Moranou se děti seznámily v básničce, písničce, u společného povídání na koberci, při dramatizaci v maskách ale především při společném vynášení Morany a jejího vhození do rybníka. Každá třída si vyrobila vlastní Moranu, připravila si svojí básničku a po společné procházce k místnímu rybníčku své Morany za halasného přivolávání jara vhodila do vody. Krásné dodržování tradice za slunného předjarního počasí. Naše Berušky si  zopakovaly některé informace, které budou potřebovat u zápisů do prvních tříd. Pokud něco nevěděly určitě se s vámi poradí aby jejich první krok do budoucí školy byl hezkou vzpomínkou.

Týden v Beruškách od 28.2. -4.3.2022

Téma: Námořníci, piráti

Tento týden děti vypluly na dobrodružnou cestu. V pondělí děti vyráběly kotvy z keramické hlíny. Poté jsme se pomocí velké mapy a knížek dozvěděli, kde všude se nachází moře a jaké existují druhy lodí. V úterý se děti sešly v pirátských oblecích a čekala je v umyvadle lahev s dopisem od piráta Parátka, zvaného Harpuna. Děti vyslechly výzvu piráta, že musí zachránit poklad. Kamínky s lebkou značily cestu k pokladu, cestou děti plnily úkoly a nakonec je čekal poklad v bažině v podobě zlatých čokoládových dukátů. Ve středu se naše třída proměnila v námořnickou palubu. Děti měly krásné kostýmy, plnily námořnické dovednosti, podbíhaly pod lanem, přetahovaly se a zkoušely se dle kompasu dostat na správné místo. Ve čtvrtek jsme si řekly pravidla přežití – jak volat o pomoc S.O.S. Děti se naučily jak si říct o pomoc nenápadně pomocí prstové abecedy. V pátek nás čekalo Zelené divadlo, kde se děti dozvěděly, jak je důležité pečovat o naši planetu. S dětmi jsme také probíraly aktuální téma na Ukrajině. Děti kreslily obrázky, jako výzdobu do sportovního klubu Meteor, kde je útočiště pro cca 80 ukrajinských uprchlíků. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Plavání

Plavu prsa, plavu znak.

jako ryba, jako rak.

Rozkolíbám hladinu

víc, než hejno delfínů.

 

Co pluje?

Na sladké či slané vodě

plují malé, velké lodě,

a na mořské hlubině,

plují lodě obryně.

 

 

Týden v Beruškách od 21.2. -25.2.2022

Téma: Masopust

Masopustní týden nás neošidil ani o lekci plavání a bruslení. Celý týden jsme se poctivě připravovali na páteční masopustní veselí a průvod. Vyráběli masky, vyzdobili si třídu, zazpívali si u klavíru masopustní písničky a každý den si zacvičili vevnitř i venku na procházce, či zahradě školky. Stihli jsme zazpívat a pogratulovat paní učitelce ze Včeliček k jejím narozeninám. Po celý týden jsme měli ve třídě na hospitaci studentku Vysoké školy pedagogické, která s úsměvem doplnila náš učitelský tým. Čtvrtek měl být koláčkovým dnem ale bohužel technická závada v naší třídě masopustní pečení odložila. Ale pátek klapl na jedničku. Dopolední soutěže a diskotéka ve třídě, celoškolková vycházka v maskách obcí s hudebními nástroji a na závěr byla naše třída  pozvána paní asistentkou na malé občerstvení do jejího domečku.

Alena Víšková

Básnička: Haló pane karnevale,
                   račte dále, račte dále.
                   Elce pelce do pekelce,
                   rolničky a kotrmelce.
                   Máme všechno namíru,
                  z krepového papíru
.

 

Týden v Beruškách od 14.2. – 18.2.2022

Téma: Svatý Valentýn, senioři a vesmír

Tento týden nás čekalo propojení dvou témat: Vesmír,  sv. Valentýn a úcta ke stáří. V pondělí do školky přijelo Mobilní planetárium, děti se hravou formou seznámily se všemi planetami sluneční soustavy. Už vědí jaká planeta je nejmenší, největší, nejvíce vzdálená od slunce a která má prstenec. V úterý část dětí odjela na plavání a pro děti které zůstaly ve školce, byl nachystán program: Vzpoura úrazům. Za dětmi přijel pan na vozíku, pomocí obrázků ukazoval, správné a nesprávné chování a jak předcházet úrazům. Jaké má člověk omezení při běžném životě a vysvětlil dětem pojem páteř a mícha. Ve středu se část dětí zdokonalovala v bruslení ve Velkých Popovicích, děti ve školce vyráběly přáníčka pro babičky a dědečky v DD v Pyšelích. Ve čtvrtek jsme s dětmi vyráběli valentýnské lucerničky, věříme, že udělají všem velkou radost. V pátek jsme se s dětmi pustili do pečení svatovalentinských muffinů. Děti přidávaly suroviny do mísy, míchaly a zdobily. Maminky si určitě moc pochutnají. 🙂 Také děti vyrobily pro maminky zápichy do květináčů ze srdíček. Přejeme krásný víkend a těšíme se na další týden 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Babičce a dědečkovi

Na křídlech motýlích přilétá přáníčko,

aby vám všem svítilo sluníčko.

Sluníčko štěstí, lásky a naděje,

ať se vaše srdíčko radostí zasměje.

Věk není to, v čem se pozná stáří,

když oči stále krásně září.

A to shrne jedna věta:

Přejeme štěstí, zdraví a dlouhá léta.

Týden v Beruškách od 7.2. – 11.2.2022

Téma týdne: Vesmír, planety, digitální gramotnost

JARNÍ PRÁZDNINY

Převážná většina dětí z Berušek si užívala prázdniny se svojí rodinou. Ty, které docházely do školky se mohly lépe seznámit s prostory třídy Včeliček a dětmi, které do této třídy docházejí. Byly zde, po dobu prázdnin, spojeny. Počasí bylo různorodé a připravilo nám pestrou škálu únorových teplot. Jeden den již evokoval jarní slunné dny a nalákal nás na prostorné dětské hřiště za školkou. Jiné dny nám daly jasně najevo, že zima ještě nekončí a bude ještě bojovat o své místo v tomto měsíci. 

Alena Víšková

Básnička : Vesmír

                   Poznáváme planety

                   pomocí naší rakety,

                   kolem slunce obíhají

                   Mléčnou dráhu obývají

 

 

Týden v Beruškách od 31.1. – 4.2. 2022 

Téma týdne: Příroda, živly, pokusy

Celým týdnem nás provázelo Hravé lyžování, ale ani děti, které zůstávaly ve třídě nezahálely. V pondělí si děti vyzkoušely pokusy s vodou, octem, sodou a balonkem. Obarvovaly čínské zelí a papírové kapesníčky spojené uzlem pomocí potravinářského barviva. Ve středu na Světový den mokřadů se děti vydaly na badatelskou vycházku. Ráno jsme si ve třídě ukazovali na obrázcích a videu jak mokřad vypadá, jak se vytvoří, jaký je rozdíl mezi mokřadem a rybníkem. Společné dílo z krepového papíru velkého mokřadu s různými druhy zvířat nám zdobí třídu. Po svačince se děti a paní učitelky vydaly hledat mokřady v okolí. Na louce u lesa jsme hned na jeden narazili. Poté jsme v lese objevili rybníček a z něj potůček, následovalo zkoumání potoku. Po proudu jsme se vydali na další dobrodružnou výpravu. Došli jsme k dalším dvěma rybníkům. Objevili jsme tři mokřady, významné biodivezitní místo, které musíme chránit. Celá výprava se velice zdařila. Ve čtvrtek jsme si užily spoustu legrace při divadélku Karkulčina dobrodružství. Od pondělí se ve třídě Berušek scházely děti na projektový týden Hravého lyžování, kde se děti nejprve seznámily s instruktory, nastavily se pravidla a bezpečnost na svahu. Poté následovala přivítání s básničkou a pokřik. Děti si užily běh v lyžařských botách do kopce a jízdu na pásu. Poté se děti rozdělily do skupinek a vymyslely si názvy týmu. Samotná výuka probíhala formou her, cvičení a netradičních soutěží. Děti si v průběhu týdne vyzkoušely cvičení na rovině, v mírném svahu, vstávání z pádu a obraty. V pátek byla výuka zakončena slavnostním vyhlášením vítězů, předávání cen a poděkování za skvělý týden. Všechny děti zaslouží obrovskou pochvalu 🙂 Máte doma šikovné lyžaře 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžařská

Jedna lyže, druhá lyže,

dolů svahem uhání.

My jsme totiž závoďáci,

hravého lyžování.

Týden v Beruškách od 24.1. – 28.1. 2022 (distanční výuka)

Téma týdne: Lékař, tělo a zdraví

Pracovní listy:

Praktické úkoly:

 • vyrob si s rodiči člověk z ruliček , obkreslení ruky
 • zahraj si s rodiči na návštěvu u paní doktorky
 • dramatizace-volání záchranky-číslo na záchrannou službu, první pomoc
 • obvazování ruky, nohy, stabilizovaná poloha

Básnička: 

Písničky:

Pan Doktor Zub https://www.youtube.com/watch?v=d0SUJvzsJBA

Doktora se nebojíme https://www.youtube.com/watch?v=5YTLkP66-Yc

 

Magdaléna Wagnerová

 

Týden v Beruškách od 17.1. – 21.1. 2022

Téma týdne: Zimní sporty, zimní olympiáda

Olympijský týden byl velice zdařilý a nabitý velkou dávkou zábavy a závodění. Celý týden jsme si užívaly v oblečení v barvě daného světadílů. Pří modrém pondělí jsme si vysvětlili, co dané barvy kruhů na olympijské vlajce znamenají. V pondělí se děti ze všech tříd sešly na slavnostním zahájení olympijských her. Děti nastoupily s vlajkami svých tříd, poslechly si hymnu a složily olympijský slib. Poté jim byly představeny všechny sporty, které se v průběhu týdne konaly. První den čekalo děti základní kolo hokeje a skoky na lyžích. V úterý jsem se děti sešly všichni v černé barvě, ale s dobrou náladou a čekal je nejdříve biatlon a poté následovalo krasobruslení jednotlivců. Ve třídě si děti nakreslily na čtvrtku ledovou plochu pomocí inkoustu a zmizíku. Červená středa nám přinesla disciplínu v podobě párového krasobruslení. Děti si vyrobily z ruliček lyžaře a snowboardistu, kde potrénovaly jemnou motoriku při lepení čepiček, bambulí a lyží. Ve čtvrtek se děti sešly v zelené barvě. Venku odehrály hokej o medailové příčky a závodily na bobech. Poté došlo k předávání medailí. V pátek proběhlo slavnostní ukončení a předání dárečků všem zúčastněným dětem, které hrály fair-play a moc si celý týden užily.

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžování

Šampióni lyžování
uhánějí z horských strání.
Hurá šupem ze svahu,
Chce to hlavně odvahu.

Týden v Beruškách od 10.1.-14.1.2022

Téma týdne: Sněhuláček, Eskymáci a Antarktida

Druhý týden tohoto roku nás obohatil o zážitky v přírodě i třídě. Velká badatelská vycházka Berušek otestovala zdatnost nás všech a pochvala patří úplně všem, především našim nejmenším. Procházka kolem dvou rybníků, výšlap na kopec, přechod přes úzkou lávku a chůze po ledu rozvinula naší hrubou i jemnou motoriku do detailu. Krmení kachniček u Struhařovského rybníka bylo milou odměnou celého výletu. V ostatních dnech jsme si stihly seznámit s pohybovou básničkou „Sněhulák“, vytvořily jsme si iglů i s Eskymáky, dozvěděly jsme se z čeho se iglů staví a jaká  je v něm teplota, na globusu jsme si ukázaly Antarktidu a také jsme si o ní něco řekly. Děti si na Interaktivní tabuli mohly prohlédnout ledoborec plující Antarktidou a zvířátka která zde žijí. Opičí dráha na koberci simulovala život na sněhu a ledu. Pokus s vodou nám ukázal jak voda taje a naopak. Takže pestrý týden…a nezapomeňte, že celý příští týden kdy nás čeká Zimní olympiáda ji každý den budeme vítat v jiné barvě. V pondělí přijďte v modrém…těšíme se 🙂

Alena Víšková

Sněhuláček

Sněhuláček, panáček

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky, místo nosu knoflíky,

chodí, chodí bos, a má dlouhý nos.

 

Týden v Beruškách od 3.1.-7.1.2022

Téma týdne: Nový rok, Tři králové

V novém roce 2022 se děti z Berušek sešly v hojném počtu a začalo velké veselí nad prohlížením dárečků, povídání si s kamarády, co kdo dostal od Ježíška doma a jak kdo slavil konec roku. Zacvičili jsme si Se Sokolem do života s Ježeček Marečkem. Využili jsme nové míče od Ježíška. V úterý se část dětí vydala opět na plavecký kurz od Benešova a děti ve třídě začaly pilně pracovat. Děti si vyzkoušely díky Světovém dni Brailova písma vypichovat svoje jméno speciálními znaky. Vyráběli jsme tříkrálovou korunu, děti stříhaly, dbaly jsme na správný úchop nůžek, lepily diamanty a zdobily drahokamy. Ve středu si děti užily pyžámkový den. Ve třídě jsme si postavili pyžámkové doupě, kde si děti prohlížely své oblíbené z domu přinesené knížky. Zacvičili jsme si s padákem a proběhla samozřejmě i diskotéka v pyžamu a soutěže s malými míčky. Ve čtvrtek se děti převlékly za krále, nasadily koruny, vzaly pláště a byly koledovat u tety a paní ředitelky. V pátek děti od rána pozorovaly ptáčky na krmítku a zkoušely určit správný druh ptáčka a zapisovaly do tabulky jejich počet. Zatancovali jsme si venku u krmítka ptačí tanec a na procházce po lese jsme nechali ptáčkům lojové kuličky. Přejeme všem krásný nový rok 2022. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Tříkrálová

Na tři krále za vesnicí
bloudí sněhem koledníci.
Šlapy – šlapy, šlápoty
pletou se jim do noty.
Ťuky – ťuky, už tu jsou,
štěstí zdraví vinšujou.

Distanční výuka v Beruškách 17.12.2021

HURÁ…karanténa je skoro za námi :). Oslavíme to tím, že nedostanete žádný pracovní list ale vaším úkolem bude…pomoci mamince a tatínkovi, protože před Vánoci toho mají rodiče opravdu hodně a to jen proto, aby jste si všichni ty Vánoce krásně užili. A dalším vaším úkolem bude rodiče, či prarodiče, či sourozence hezky obejmout a třeba i pohladit…takže krásný čtvrtý adventní víkend vám všem a v pondělí se na vás budeme těšit :))

Nalezený obrázek pro vánoční adventní věnec

Distanční výuka v Beruškách 16.12.2021

Ježíšek je už za dveřmi. Zkuste si milé Berušky spočítat (za pomoci rodičů) kolik dní nám ještě do Ježíška zbývá. Jaký je den v týdnu a jaký bude až Ježíšek přijde, Jaké máme roční období a za kolik dní už přijde ta kalendářní zima a jaký máme měsíc (víme, že je to ten poslední v roce :)). Děti z naší mateřinky dnes poprvé společně vyrazily do lesa za zvířátky, aby jim nadělily do krmelce něco dobrého. Nezapomněly jsme ani na ptáčky. Berušky, my se za zvířátky do lesa vydáme příští týden, tak se těším, že jste jim připravily něco dobrého :). A nezapomeňte si s rodiči zazpívat ty nejznámější vánoční koledy, které budete potřebovat nejen příští týden ve školce, ale i u vánočního stromečku. Víte jaké tradice a zvyky se na Vánoce dělají? Máte doma Barborku, větvičku, která by vám měla do Vánoc rozkvéci?

Alena Víšková

Distanční výuka v Beruškách 15.12.2021

Venku se nám oteplilo, což se bohužel poslední desetiletí  před Vánoci děje. Budeme věřit, že si snížek v brzké době opět užijeme. Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě také důležitý, proto ve školce chodíme každý den na dvě hodinky do přírody a už se těšíme, že od příštího týdne se k nám připojíte. Zkuste si alespoň doma připravit nějaké krmení pro zvířátka do krmelce, či ptáčky do krmítek, které jim příští týden společně přineseme do lesa u školky. Můžete si s rodiči, či prarodiči zkusit vyrobit pamlsky pro ptáčky :). Návod přikládáme, ale je samozřejmě pouze inspirací, fantazii se meze nekladou. Už se vám to krátí :))

 

 

 

Distanční výuka v Beruškách 14.12.2021

Milé Berušky a milí rodiče, dnešní aktivity samozřejmě opět tématicky souvisely s blížícími svátky. Děti pokračovaly v zdobení perníčků a výrobě přáníček. Ty děti, které neodjely na plavání, se naučily správně rozkrojit jablíčko aby uviděly hvězdičku a dozvěděly se proč se zapalují svíčky v skořápce a dávají se do nádoby s vodou. Nakreslily si vánoční stromeček plný ozdob a svěřily se, co si přály od Ježíška. Vyrobily si z papíru „sněhové koule“, kterými házely na cíl a do kterých foukaly a snažily se co nejrychleji dofouknout své „sněhové koule“ na místo určení. Zpívání koled doprovází již každý den ve školce. Budeme rádi, když váš naše aktivity budou inspirovat:) Přiložený pracovní list si děti doma určitě stihnou vypracovat a následně přinést do školky:))

Alena Víšková

zvoneček

 

Distanční výuka v Beruškách 13.12.2021

Téma týdne: VÁNOČNÍ TRADICE

Současná pandemická situace nás na chvilku rozdělila, ale doufáme, že si před Vánoci stihneme ještě popřát hodně štěstí do nového roku a že nám vyjde i ta Vánoční besídka:).

Dnes jsme si společně s Včeličkami vyprávěli o vánočních zvycích u nás i v cizích zemích. Zazpívali jsme si za doprovodu klavíru známé vánoční koledy, které si snad i s Vámi zazpíváme na Vánoční besídce příští týden u našeho venkovního ozdobeného stromečku (Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma, Rolničky). Z perníkového těsta si děti vykrojily vybrané tvary a ty si poté dozdobily cukrovou polevou, dle své fantazie. Z dřevěné stavebnice Kapla si postavily vánoční stromečky i s ozdobami a stihly i vytvořit přáníčka pro své nejbližší. Mezi tvořením si i protáhly svá tělíčka, aby záda nebolela :). Pokud vaše děti stihnou alespoň něco z toho co jsme dnes zvládli my, bude to skvělé. A když se u toho budou chtít i vyfotit a nám se pochlubit, budeme mít velkou radost. Těšíme se na vás:)

Alena Víšková

 

 

Týden v Beruškách od 6.12-10.12.2021

Téma týdne: Zvířátka a příroda v zimě

Vánoce se blíží a my se na ně moc těšíme, ale ještě předtím než nám Ježíšek udělá radost svými dárečky, je potřeba abychom tu radost udělali i někomu my.  Pro seniory v Domově seniorů Pyšely  připravíme video s přáním klidných Vánoc, zvířátkům a ptáčkům nadělíme do krmelců a krmítek něco k snědku a pro Vás připravíme také nějaká překvapení:). Tento týden jsme si povídali o zvířátkách, která přežívají zimu na našem území a jak jim můžeme pomoci aby zimní čas přečkala bez újmy. Každý den jsme si u klavíru zazpívali koledy a zatancovali na „sněhulákovu písničku“. Stále tvoříme a zdobíme a připravujeme vše tak, aby se úterní nadílka i následná besídka, na  kterou Vás tímto ještě jednou zveme, povedly.

Alena Víšková

 
Půjdem spolu do Betléma,
dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbati,
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbat!

 

 

 

Týden v Beruškách od 29.11.-3.12.2021

Téma týdne: Mikuláš, čert a anděl

Tento týden utekl jako voda, v pondělí se děti dozvěděly, kdo to byl sv. Mikuláš a jaké dobré skutky dělal. Děti si užívaly sněhovou nadílku. Na louce u školy postavily krásné dva sněhuláky, hrály koulovanou a obtiskovaly svá tělíčka do čerstvého sněhu. Také jsme předali v rámci projektu Jsem Laskavec vybrané dezinfekční přípravky. V úterý se část dětí vydala na první lekci plavání, ostatní děti ve třídě tvořily z keramiky, zpívaly koledy a vyplňovaly pracovní listy s tématickými obrázky Mikuláše-počítání věcí v punčoše, hledání písmenek ANDĚL a hledaly rozdíly mezi dvěma obrázky. Ve středu se uskutečnila poslední lekce bruslení. Všechny děti mají obrovskou pochvalu za velký pokrok, který během 8. lekcí udělaly. Děti celý týden pilně nacvičovaly básničky pro Mikuláše, čerta a andílka, který nás ve čtvrtek navštívil. Mikuláš přečetl z knihy hříchů naše malé zlobení 🙂 poté následoval přednes básniček a rozdání nadílky. V pátek jsme si užili v divadle Gong – Povídání o pejskovi a kočičce. Dětem se představení moc líbilo. Přejeme krásný víkend a pohodovou druhou neděli adventní 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Mikuláši, Mikuláši, Říkají mi čertíček

Mikuláši, Mikuláši,

proč mě dneska čerti straší?

Já nezlobím maminku,

jenom někdy chvilinku,

a pak běžím dát ji pusu,

potom tiše bez rámusu

jdu si s tátou hrát

nebo klidně spát.

 

Říkají mi čertíček, vyplazuji jazýček.

Na hlavě dva růžky mám, k čemu to já nevím sám.

Rameno mi pytel zdobí na děti, co hodně zlobí.

Do peklíčka hop a skok, přijdu zase příští rok.

Týden v Beruškách od 22.11. -26.11.2021

Téma týdne: Změny počasí, příroda

Počasí tento týden nám krásně názorně ukázalo změny, které  podzimní příroda umí. Užili jsme si sluníčko, mráčky, větřík, déšť a nakonec i pár sněhových vloček. Vyzdobili jsme si vánočně třídu i chodbu, vyrobili papírové sněhuláčky u kterých jsme si i nenásilně zopakovali stupňování přídavných jmen, zacvičili si na koberci i v přírodě, pozorovali změny počasí v blízkém okolí naší školky, u klavíru a za doprovodu Orffových nástrojů a barevných zvonků si zazpívali první vánoční koledy. Jsme rádi, že jste si udělali čas v této komplikované době a užili si s námi společné tvoření andílka na odpoledních Dílničkách a zpestřili nám páteční sváteční rozsvěcení našeho školkového stromečku ochutnávkou vašeho vánočního cukroví. Náš stromeček jsme si ozdobili přírodními ozdobami a všechny třídy si u něj zazpívaly vánoční koledy. Doufejme, že předvánoční čas si užijeme, i přes některá nutná státní opatření, ve zdraví a s úsměvem 🙂

Alena Víšková

Básnička :

VÁNOČNÍ STROMEČEK
Vánoční stromeček
zavoněl v pokoji,
maminka u stolu
jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí,
uvidím hvězdičku,
co byla schovaná
v červeném jablíčku.

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.11. -19.11.2021

Téma týdne: Povolání

Pondělní ráno nám bylo zpříjemněno návštěvou pana skláře, který nám předvedl své schopnosti, co vše se dá dělat se sklem. Děti si na památku vyfoukly kuličku. Procházkou po okolí jsme zjistili, jaké máme v okolí školky druhy povolání. V úterý jsme si dětmi vysvětlili, co nás čeká za státní svátek, pustili jsme si hymnu a zkoušeli jsme si zapamatovat i slova. Děti hrály divadelní představení-Fotbalový zápas, kde se nám promítlo povolání fotbalisty, ochranky, prodávající, záchranáři i policie. Ve čtvrtek si děti užily lekci tancování se skvělou lektorkou Vendulkou. Holčičky měly možnost vyzkoušet šaty tréninkové i šaty na vystoupení, obdivovaly boty s kamínky a především se všechny děti naučily krásnou taneční sestavu. Na závěr děti dostaly dárek v podobě omalovánek s různými druhy tance. V pátek si děti zopakovaly různé druhy povolání, pantomimicky ho zkusily předvést a uhodnout. Každý den jsme si užívali na procházkách, na louce jsme hráli pohybové hry a vytvářeli kytice ze sušených trav. Také jsme už začali trénovat koledy na příští týden na slavnostní rozsvícení stromečku 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Povolání

Každý má své povolání,

práci čili zaměstnaní.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje,

jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí,

někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.

Týden v Beruškách od 8.11. – 12.11.2021

Téma týdne: Svatý Martin, posvícení

Jediné co jsme v tomto týdne nestihli bylo pečení husy :), ale o Martinovi jsme si stihli vše říct i si příběh o něm dramaticky ztvárnit. Vysvětlili jsme si, co Martinův bílý kůň symbolizuje i jaké tradice s tímto listopadovým období souvisí. Zazpívali jsme si s paní  Hamajdovou za doprovodu jejích hudebních nástrojů. Procvičili jsme si čísla při vybarvování pracovních listů, na procházkách jsme pozorovali změny, které souvisí s podzimem. Každý den jsme protáhli a zahřáli tělíčka při cvičení, které si užíváme i v přírodě. Ale nejvíce jsme si užili pečení posvícenských koláčků. Ve čtvrtek 11.11. to u Berušek zavonělo pečením posvícenských koláčků. Ale dříve, než byly odměněny vůní a chutí, musely přiložit ruku k dílu. Seznámily se s ingrediencemi potřebnými k pečení, dozvěděly se jak vzniká tvaroh a mouka a co musí člověk vše udělat předtím, než tyto suroviny nalezne v obchodech. Jemnou motoriku si Berušky procvičily loupáním mandlí, válením a hnětením těsta a samozřejmě i konečným zdobením vykrojených koláčků mandličkami a rozinkami. Samotné pečení raději ponechaly na tetě, ale následné ochutnávání si nenechaly ujít. Tvarohové a povidlové  koláčky přinesly i vám, aby se pochlubily, jak jsou šikovné 🙂

Alena Víšková

Básnička : SVATÝ MARTIN

Svatý Martin přijel k nám,  toho pána dobře znám,

jede na svém bílém koni, vločka vločku někdy honí,

někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.

 

Týden v Beruškách od 1.11. – 5.11.2021

Téma týdne: Dušičky

Příchod Svátku Všech Svatých a Dušiček nám při pondělku zpříjemnila písnička Díky Vám – https://www.youtube.com/watch?v=g7n9lk41rBE, v knížce Zvyky a tradice se děti dozvěděly, proč se tyto svátky slaví. V úterý se děti společně se třídou Včeliček vydaly na výlet autobusem na Vyšehrad. Před bránou jsme potkali řádové sestry, které nám pověděly o svém životě v církvi. Poté následovala svačinka v info-centru. Děti se vydaly v plné síle prozkoumat okolí. Nejdříve jsme si prohlédli rotundu svatého Martina, poté nám bylo dovoleno nakouknout do podzemní chodby. Spadané listí nám krásně šustilo pod nohami a došli jsme na hřbitov. Děti si prohlížely vyzdobené hroby a zapalovaly svíčky. Poté jsme se zašli podívat do baziliky svatého Petra a Pavla, kde jsme si popovídali o životě Ježíše Krista. Další navštívené místo bylo, kde Šemík přeskočil společně s Horymírem hradby. Výlet se vydařil na 100% 🙂 Ve středu si děti užily interaktivní program  Plecha a Neplecha v lese. Krásné písničky doprovázely vzdělávací aktivity, jak se chovat v lese. Ve čtvrtek děti vytvořily veliké společné dílo. Cesta na Vyšehrad i s popisky. V pátek děti vyráběly z keramické hlíny, válely hlínu a vyřezávaly tvar listu, který bude jako svícen. Moc se těšíme na konečný výsledek. 🙂

Básnička: Dušičky

V kalendáři svátek máme,

na zemřelé vzpomínáme.

Na všechny, co s námi žili,

vzpomeňme si v tuto chvíli.

A za každou dušičku,

zapálíme svíčičku.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 25.10. – 29.10.2021

Téma týdne: Halloween

Týden obohacený o čtvrteční státní svátek byl především ve znamení velké hallowenské karnevalové oslavy. I přesto, že byly od středy podzimní prázdniny, v pondělí dorazila dostatečná skupina natěšených Berušek v karnevalových maskách. Velká část z nich i přinesla zdravé mlsání, které naši oslavu zpříjemnilo a za to DĚKUJEME  i vám, rodičům. Dopoledne bylo protkané soutěžemi, smíchem, tancem a hudbou. Na památku jsme Vám natočili i video a vyfotili pár momentek. Středa patřila další lekci na ledové ploše v Velkých Popovicích, kde, jak vidno, Vaše děti již bruslily téměř bez pádů 🙂 Zbytek týdne probíhal poklidný prázdninový provoz, kdy si děti měly možnost pohrát nejen ve své třídě a poznat nové kamarády. 

Alena Víšková

Básnička: DÝNĚ

Dýně támhle,dýně tady,
 vydlabané mají hlavy.
Je totiž ten svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
 dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
 my si dáme dlabanec.

 

Týden v Beruškách od 18.10. – 22.10.2021

Téma týdne: Strom na podzim, změny v přírodě

Tento týden jsme se nejvíce těšili na pondělní Drakiádu a i přesto, že nefoukalo jako ve čtvrtek, kdy se nejen Čechy prohnala vichřice, poradili jsme si. Za pomoci vlastní energie v podobě běhu se na louce vedle školky nakonec do oblak vznesli všichni naši draci. Ve středu se bruslaři zdokonalili v technice. Podzimní příroda nabídla spoustu možností k poznávání změn stromu na podzim v praxi. Následně jsme si takový strom za pomoci obtiskávání vlastní dlaně i prstů temperovými barvami i „přenesli“ na čtvrtku. U klavíru jsme se za doprovodu Orffových nástrojů seznámili s novými podzimními písničkami a na koberci trénovali kotoul vpřed s dopomocí a výskok na Švédskou bednu. Zahrada samozřejmě vyžadovala pravidelnou pomoc dětských hrabiček a kolečka. A každodenní čtení z knížek na pokračování je již samozřejmostí 🙂

Alena Víšková

BÁSNIČKA:

 

 

Týden v Beruškách od 10.10.-15.10.2021

Téma týdne:Ovoce, zelenina a sklizeň

Tento podzimní týden jsme si užili do sytosti.  Pekli jsme, vyráběli, opékali jablíčka na ohni, užili si diskotéku, četli a prohlíželi knížky, poznávali a ochutnávali ovoce a zeleninu a samozřejmě si hráli s kamarády. Pečení bylo věnováno výrobě domácího chleba. Děti se seznámily se zdravými surovinami, které k pečení potřebují, samy suroviny smíchaly, uhnětly těsto, sledovaly jeho kynutí a za pomoci paní učitelek a tety nechaly upéci. Povedené dva pecny chleba ochutnaly při svačince. Zbylý chlebíček si koncem týdne upekly na ohýnku. Diskotéka s panem Helekalem slavila velký úspěch a již se těšíme na příště. Poznávání a hlavně ochutnávání druhů ovoce a zeleniny děti velmi bavilo, především když tetě s šátkem na očích daly ochutnat citrón :). Vrcholem tohoto týdne byl podzimní ohýnek. Upečená jablíčka a chleba na ohýnku si některé děti vychutnávaly poprvé v životě a jsme moc rády, že jsme mohly být u toho 🙂

Alena Víšková

Písnička: CIB, CIB, CIBULENKA

 

Týden v Beruškách od 4.10.-8.10.2021

Den zvířat a ptáčci

Světový den zvířat děti v Beruškách oslavily vzdělávacím programem Zachraňte les.  Zopakovaly si jak se v lese správně chovat, aby se v něm zvířátkům dobře žilo.  Obrázkové knížky a kouzelná Albi tužka dětem byla nápomocná v poznávání různých druhů zvířátek. Děti namalovaly své nejoblíbenější zvíře. Ve středu si přihlášené děti užily první hodinu bruslení ve Velkých Popovicích za zimním stadionu. Ostatní děti se vydaly na dobrodružnou procházku v dešti. Ve čtvrtek se děti naučily různé druhy ptáčků, seznámily se s výrazem tažní ptáci, a vysvětlili jsme si proč odlétají do teplých krajin. Děti si vyrobily vlaštovky, stříhání a lepení stále zdokonalujeme.:) Páteční den byl jako korálek. Děti s batůžky a s pomocí dalekohledů na krku pozorovaly ptáky na poli-sojku, poštolku, vrabce a holuby. Užívali jsme si krásného počasí, venku jsme si zacvičili a načerpali jsme spoustu energie ze sluníčka. Přejeme krásný víkend 🙂

 

Básnička :

Žába z nedaleké tůňky

notuje si : kuňky, kuňky.

Sojka zvědavá je víc než dost,

hlásí, když objeví se v lese host.

Celý den se něco děje,

zvlášť, když slunce pěkně hřeje.

I pavouček někde v křoví

souká síť, v níž si pak hoví.

Magdaléna Wagnerová

Týden v Beruškách od 27.9.-1.10.2021

Drak, vítr a Sv. Václav

Téma tohoto týdne souznělo s přicházejícím podzimem a se státním svátkem, který nejen naši MŠ v úterý na tento den uzavřel. Historické informace o sv. Václavovi a životu té doby děti získaly v podobě dramatizace v maskách, které se samy účastnily. Co vše dokáže vítr, jaké jsou rozdíly v síle větru a jak vítr lidem pomáhá a naopak škodí jsme si vysvětlili i ukázali za pomoci encyklopedií a pokusů, došlo i na závody ve foukání do podzimních lístečků. Zabarvující se příroda do podzimních barev nás vylákala na výlet i na sběr spadaných listů. Nástěnku jsme si vyzdobili dráčky u kterých jsme se nejen učili správně držet špejli, kterou děti použily na kresbu tuší, ale také vázat uzlík. Udělejte si chvilku času a popovídejte si se svými dětmi, vyražte spolu do přírody a třeba si i prohlédněte dráčka, kterého mají vaši šikulové vystaveného v šatně 🙂

Alena Víšková

Básnička :

Vysoko si vzlétl drak, aby věděl kde je mrak.

Letěl, letěl, dál už nemůže, čeká, že mu větřík pomůže.

 

Týden v Beruškách od 20.9.-24.9.2021

Doprava a dopravní prostředky

V pondělí děti kromě dopravy řešily jedno důležité téma: odpady v rámci akce „Ukliďme Česko“ Děti posilněné svačinkou se vydaly s rukavicemi a pytlem v ruce sesbírat odpadky ve struze před školkou, polem a cestou do lesa, kde objevily dávno zapomenutou skládku na které našly doslova poklady (část panenky, hrnec, sedlo od kola, neskutečné množství skla a plechovek).  Dohromady úlovek za naši třídu vážil 40 kg. Neskuteční hledači. Tímto všem dětem moc děkujeme za pomoc 🙂 V úterý jsme se již pustili do tématu dopravy, modelové situace nám přiblížili, jak se správně chovat na přechodu, u silnice, při jízdě na kole. Ve středu se uskutečnil Den bez aut2021. Bouračka autobusu nám zpestřila čtvrteční dopoledne, kde se děti dramaticky vyřádily. Společné dílo dopravních prostředků nám zdobí nástěnku v šatně. Na procházkách jsme si přiblížili dopravní výchovu v praxi“-děti poznávaly značky (Hlavní silnice, zákazové značky, omezení rychlosti, obytná zona,) přecházely na přechodu se semaforem, vyzkoušely si bezpečnou chůzi ve dvojicích v reflexních vestách a dodržovaly pravidla silničního provozu 🙂

Báseň “ Pojedeme na výlet“

Dobré ráno, dobrý den,

na výlet my pojedem.

Čím pak ale, čím pak děti?

Letadlo to vzduchem letí.

Po moři si pluje loď,

a ve vzduchu vzducholoď.

Auto jede po silnici,

Lunochod zas po Měsíci.

Po kolejích jede vlak,

ano děti je to tak.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 13.9.-17.9.2021

Naše rodina

Téma tohoto týdne bylo blízké všem dětem, hrdě se „chlubily“ fotografiemi, které zachycovaly je samotné i ostatní členy rodiny. Díky těmto fotografiím se děti nenásilně seznámily s širším označením členů rodiny. Dozvěděly se kdo je např. bratranec, či sestřenice a protože máme ve třídě kluky dvojčata, tak jsme si i řekli, jak přišli na svět :). Děkujeme za portfolia dětí, která nosíte a díky nim již můžeme začít zakládat výkresy Vašich dětí do jejich složek. Středa byla „Jablíčkovým dnem“ kdy se děti naučily připravit a upéct (za pomoci tety a paní učitelek) štrůdl s jablky, které si přinesly z domova a které si napřed spočítaly a seřadily podle velikosti. Upečenou dobrůtku si ochutnaly v rámci odpolední svačinky. S dětmi se snažíme i pomáhat ostatním. Čtvrtek byl ve znamení běhu, kampaň „Hýbejte se s Teribearem“ která započala právě tento čtvrtek 16.9. zasílá za každý naběhaný kilometr 20 Kč ohroženým dětem a ten kilometr se nám povedl :). Takže týden byl, myslíme, úspěšný a plný zážitků.

Alena Víšková

Báseň Naše školka

Naše školka, pěkná školka

rádi do ní chodíme

hrajeme si, zpíváme si, také trochu cvičíme.

Sluníčko nám krásně svítí do té naší školičky,

usmívá se, nakukuje, na kluky a holčičky.

 

 

 

Týden v Beruškách od 6.9.-10.9.2021

 Adaptace a pravidla, loučení s létem

Druhý týden se děti z Berušek naučily nové básničky o kamarádství a školce. Také jsme cvičili s overbally, padákem a tyčemi. Děti si vyzkoušely chůzi po laně a aktivní žebříkový kruh  Celý týden jsme trávili převážně venku na zahradě, kde se odehrával veškerý nabitý program. Obtiskovali jsme listy malované tuhými tempery, zrenovovali jsme almaru na nádobí. Dětem práce se šmirgl papírem šla pěkně od ruky. Také jsme vyrazili na první společnou procházku do Kostelce u Křížků polní cestou a zpět lesem. V lese děti přeskakovaly potůčky, lezly do velkých kopců a postavily si domečky pro zvířecí kamarády. Děti si pochutnaly cestou na švestkách, pozorovaly houby jedlé a jedovaté a natrhali jsme si luční kvítí, které nám zdobí třídu. 

Báseň „Kamarád“

Kamarád, kamarád, to je ten, kdo mě má rád.

Pomůže mi, poradí, po zádíčkách pohladí.

Všichni jsme tu kamarádi, protože se máme rádi.

Magdaléna Wagnerová

 

VÍTÁME VÁS V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Týden v Beruškách od 1.9.-3.9.2021

První školní týden v Beruškách byl ve znamení seznamování se s Vámi i Vašimi dětmi. Některé jsme již znali z jiných tříd naší MŠ Sluníčko, či MŠ Pampeliška, ale máme ve třídě i úplné nováčky, které jsme se snažili pozitivně a s úsměvem seznámit s námi, dětmi a hezkým vnitřním a vnějším prostředím naší třídy, tak snad se nám to podařilo :). Letos je naše třída věkově pestrá. Máme tu děti v rozmezí od 4 do 6ti let, s kterými budeme pracovat a hrát si dle jejich věkových možností a schopností. Děti se již stihly seznámit se svými novými kamarády, jejich jmény a značkami. Znají již pravidla třídy, která si mohou kdykoliv připomenout na piktogramech rozmístěných v prostorách třídy a umývárny. Nové básničky jim zpříjemňují čas před hygienou, jídlem a cvičením. Již si nacházejí kamarády pro společnou hru a hračky, které jim budou dělat společnost po celý rok. Doufáme, že tento školní rok k nám bude vstřícnější na možnost využití všech sportovních i kulturních akcí, které naše MŠ pro Vás i Vaše děti nabízí. Tak si držme palce, ať to vyjde 🙂

Alena Víšková

Básnička týdne:

Umyjeme ruce, dlaně, mýdlo s vodou patří na ně

a po mýdle zase jídlo a po jídle zase mýdlo.

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 21.6. – 25.6.2021

Téma týdne: Letní radovánky a sporty

Tento týden jsme se díky účasti na škole v přírodě setkávali s menším počtem dětí, i přesto jsme nezaháleli. Celý týden nás provázeli letní sporty, v komunitním kruhu jsme si povídali, jaké sporty známe, jaké už umíme a jaké bychom rádi vyzkoušeli. Děti si zahrály fotbal, badminton, líný tenis a kriket.  Užívali jsme si zahradu, kde už jsme ochutnali naše jahůdky i rybíz. Na procházce jsme přeskakovali louže, povídali jsme si o obilí, jaké máme druhy a pozorovali jsme srnku na poli. Cestou do Kostelce u Křížku děti trhaly bezové květy. Z nich jsme si vyrobili bezinkový sirup, na kterém si jistě doma všichni pochutnáte 🙂

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 14.6. – 18.6.2021

Téma týdne: Zahradní slavnost

Nejnabitější týden tohoto , tak trochu jiného, školního roku. Tropická vedra, stále ještě jarního období, nás doprovázeli jak po dobu celotýdenní akce „Hravé bruslení“, tak i v čase vydařené Zahradní slavnosti. Velká pochvala bruslařům, kteří s úsměvem zvládali zdokonalování se  v bruslařském umění pod dohledem zkušených trenérů, které bylo završeno pátečními závody. Velká pochvala celé třídě Berušek za téměř profesionální vystoupení na Zahradní slavnosti, kde, a nejen ony, sklidily velký aplaus. A samozřejmě velká pochvala i Vám, rodičům, kteří jste obohatili slavnost svými zdravými dobrotami a potleskem, který byl hlavní odměnou nejen pro děti, ale i pro celý tým školky.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 7.6. – 11.6.2021

Téma týdne: Léto a výlety

Konečně tu máme hezké počasí a možnost po dlouhé době vyrazit někam na výlet, tak jsme toho samozřejmě hned využili. Již minulý týden jsme vyrazili do přírody a tento týden jsme na výletní znovuobnovené potěšení navázali. Celodenní výlet měl několik cílů, zámek na Konopišti a výstup na rozhlednu Špulka. Výborný oběd jsme si vychutnali v Zámecké myslivně. Výstup k rozhledně byl zpestřen naučnou stezkou, která nám řekla mnoho nového o ptácích u nás žijících. S blížícím se koncem roku jsou naše dny ve školce nabité aktivitami. Kromě výletů nacvičujeme na Zahradní slavnost, času není mnoho tak doufáme, že nám případné drobné chybičky odpustíte :). Péče o naši zahrádku a záhonky je v horkých dnech každodenní samozřejmostí. Zalévání, hnojení a kypření bude, doufáme již brzy, odměněno vychutnáním dozrálých plodů. Školkový Ekotým složený z dobrovolníků z řad dětí a učitelů pracuje na plný plyn. Takže jak můžeete sami posoudit…nenudíme se :))

Alena Víšková

 

Týden v Beruškách od 31.5. – 4.6.2021

Téma týdne: Děti z celého světa

O dětech z celého světa jsme si povídali hned od pondělí, ukázali jsme si v knížkách a na mapě kontinenty. Jaké děti kde žijí, co nejčastěji jedí a dělají. V úterý nás čekal polodenní výlet na Voděradské bučiny. Cestu autobusem všechny děti zvládly skvěle, v Jevanech jsme si dali u rybníku svačinu na posilněnou před velkým výšlapem. Cestou nás čekalo několik zastavení u studánek, rybníků, potůčků. Děti objímaly v lese stromy, přeskakovaly potůčky a házely kamínky do vody. Obrovská pochvala všem dětem za zvládnutý náročný terén :). Jsou to skvělí turisti. Ve středu se děti vzájemně malovaly, u této činnosti se dobře bavily. Ve čtvrtek jsme oslavili Den dětí karnevalem, diskotékou a soutěžemi. Také jsme měli překvapení v podobě živé želvičky, kterou si děti mohly pochovat a pohladit. V pátek jsme si vydali linkovým autobusem na celodenní výlet na Ládví na rozhlednu. Děti zvládly vyjít na rozhlednu, pokochat se výhledem a zamávat dolů kamarádům. Poté nás čekala Ptačí stezka, děti hledaly po lese obrázky ptáčků, dozvěděly se spoustu nových informací. Zašli jsme si do restaurace U Vlkové na výborný oběd, po obědě jsme se vydali zpět se zastávkou na zmrzlinu a hřiště. Pak jsme lesem seběhli k Mlýnskému rybníku, tam jsme naskočili na autobus a dojeli zpět do školky. Máme za sebou velmi nabitý a obohacující týden 🙂 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 24.5. – 28.5.2021

Téma týdne: Voda kolem nás

Voda je zajímavým a důležitým tématem, který nás neinspiroval k tématu pouze tohoto týdne, ale prolíná se vlastně do mnoha jiných oblastí o kterých si s dětmi povídáme a poznáváme i v jejich přirozeném prostředí. Voda nás inspirovala ke spoustě pokusů , které jsme s dětmi zrealizovali. Pracovali jsme s mapou, mikroskopem, různými druhy skupenství vody a nezapomněli jsme si říct, že bez vody to prostě nejde 🙂 Děti přinesly vzorky pitné vody ze svých domovů které jsme pod mikroskopem porovnali s vzorky z mokřadu, rybníku a potoka. Procvičili jsme jemnou motoriku u různých pracovních činností a hrubou u pravidelných sportovních aktivit v přírodě i na zahradě MŠ. Poznáváme květiny a rostliny, které nás obklopují a ty nejhezčí si vkládáme do herbáře.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 17.5. – 21.5.2021

Téma týdne: Život ve městě a na vesnici

Tento týden si děti užily plnými doušky. V pondělí jsme si v komunitním kruhu popovídali o hlavních rozdílech vesnice a města. Vydali jsme se na přírodovědnou procházku do Kostelce u Křížku, děti poznávaly luční květiny, které si odnesly do školky vylisovat do herbáře. Ve třídě jsme si vyrobili dle své fantazie z kartonů, krabic a ruliček od toaletního papíru budovy ve městě – továrnu, nemocnici, kostel, panelový dům a nezapomněli jsme postavit i vesnický chlév se zvířátky. Zahráli jsme si na kartografy, do mapy jsme zakreslovali vše, co jsme na vycházce viděli. Zmapovali jsme kontejnery na tříděný odpad v okolí školky. Ve čtvrtek jsme se vypravili na delší procházku a především na nákup do obchodu Tesco, pojmenovali jsme si jednotlivé úseky (ovoce, zelenina, pečivo, sladkosti, oblečení) děti si samy vybíraly a platily. Zastavili jsme se u hospodářského dvora-děti pozorovaly slepice a kohouty. U památníku a rozhledny na Mandavě jsme si dali svačinku a zahráli jsme si hry na louce. V pátek jsme si užily spoustu zábavy na obecním hřišti.

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 10.5. – 14.5.2021

Téma týdne: Život na louce

Začátek tohoto týdne byl prosluněný s letními teplotami, takže volba byla jasná. Dlouhé pobyty v přírodě na čerstvém vzduchu. I výlet s batůžky s cílem dětského hřiště  v Kostelci u Křížků se vydařil. Děti byly obohaceny o pozorování jarní přírody za pomoci lup z Badatelského batůžku a nových květin v Herbáři Berušek. V polovině týdne se počasí vrátilo trochu do aprílové nálady, tak jsme měli alespoň dostatek času na tvoření a rozvoj samostatnosti, či navazování vztahů mezi dětmi, které se v tento covidový rok moc neužily. Péče o zahradu, záhonky a rostliny patří k každodenní činnosti třídy, stejně jako třídění odpadu a kompostování bioodpadu. Četba na pokračování byla propojena s tématem týdne, název knihy „Dobrodružství s myškami“. Ve středu 12.5. Berušky nezapomněly poslat vzkaz všem zdravotníkům a sestřičkám k jejich svátku, alespoň jako malé poděkování za jejich náročnou  a usilovnou práci:)

A.Víšková

 

 

 

Týden v Beruškách od 3.5. – 7.5.2021

Téma týdne: Lásky čas, mláďátka

Naše milé maminky, celý týden se točil kolem Vás 🙂

V pondělí jsme se po dlouhé době sešli s velkou radostí ve třídě Berušek skoro v plném počtu. Děti si společně pohrály, protáhly svá tělíčka při překážkové dráze. Pomocí obrazové přílohy děti přiřazovaly mláďata k druhům zvířat, poznávaly počáteční a konečná písmena slov. Vyráběli jsme přáníčka a náramky pro maminky. Děti si vyzkoušely zahrát pantomimu, co dělají jejich maminky. O maminkách jsme si povídali, jak vypadají, co rádi dělají a co máme na svoji mamince nejraději. Vyrazili jsme na badatelské procházky po okolí. V úterý jsme prozkoumali okolí Nové Hospody, děti poznávaly značky aut, druhy květin a stromů a závodily v běhu. Procházku jsem zakončili na hřišti. Ve středu jsme podnikli výlet ke koním, děti měly dovoleno si zazvonit na zvoničku, prohlédly si nový rybníček v Sulicích, přičichnuly si k bylinkám a u ohrady u koní jsme obdivovaly jejich krásu. 

Děti celý týden pečlivě trénovaly básničku pro svoje milované maminky.

Krásný den maminky!

M. Wagnerová

Týden v Beruškách od 26.4. – 30.4.2021

Téma týdne: Čarodějnice

Poslední týden v dubnu jsme se věnovali filipojakubské noci. Vyrobili jsme si čarodějnici, která nám zdobí školku. Namalovali jsme si vše, co čarodějnice potřebuje. V úterý jsme měli den bláznivých účesů, který se velice vydařil, venku jsme postavili májku, přečetli jsme si v knížce Lidových tradic, kde a proč se májka stavěla. V hmatovém pytlíčku děti poznávaly přírodniny. Ve třídě jsme si postavili čarodějné doupě. Celý týden jsme se zkoušeli oslovovat čarodějnými jmény u kterých jsme si pořádně potrénovali jazýčky jako např. Adulína, Thomaslín, Anelína, Pepalín, Laurelína. Ve středu nás čekala čarodějnická stezka, při které jsme plnili úkoly a za jejich splnění jsme našli poklad od hodné čarodějky Evelínky. Stezku jsme zakončili piknikem na louce u Kostelce, kde jsme i poschovávali namalované kamínky. Ve čtvrtek jsme se procvičili v letu na košťatech po třídě. Děti celý týden vařily čarodějné zázračné lektvary, vážily různé druhy luštěnin a vymýšlely názvy pro čarodějné pokrmy. Celý týden jsme ukončili pátečním rejem čarodějnic, namícháním barevných lektvarů a čarodějnickou diskotékou. Splněním 4 disciplín si děti zasloužily čarodějnické vysvědčení . Moc se těšíme na další týden, kdy už se sejdeme celá třída Berušek 🙂

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 19.4. – 23.4.2021

Téma týdne: Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství

 

Tento týden jsme se zaměřili na plnění výzev z Kampaně obyčejného hrdinství. Seznámili jsme se zadanými výzvami a pustili se do plnění. V pondělí jsme se zaměřili na první dvě – Zastav letákovou epidemii, při které si děti vytvářely samolepky s kresbou o zákazu nošení letáků, která se následně přilepí na domovní poštovní schránku. Druhou výzvou dne bylo Zasaď rostlinu – s dětmi jsem se vydali na školkovou zahradu a zasadili si společně mrkev, hrášek, meloun a ředkvičky. I tato výzva dětem splnit šla jako po másle. V úterý jsme se pustili do další důležité výzvy, kterou jsme plnili přes celý týden – Udělej něco pro ostatní. Děti si s paní asistentkou Luckou hrály na švadlenku a šily pro radost látkové nákupní tašky a pytlíčky do obchodu na ovoce, zeleninu či pečivo. Děti byly skutečně moc šikovné a práce s šicím strojem je velice bavila. Ve středu jsme se vydali na vycházku s batůžky v rámci výzvy Buď venku a Dne pro sebe. S dětmi jsme si vycházku skutečně užili. Na louce jsme si s dětmi udělali piknik, kde jsme se nasvačili a užívali si sluníčka. Pozorovali jsme traktor, kreslili jsme na záclonku přírodninami a hledali květiny dle vzoru v knížce. Určitě si takovýto Den pro sebe ještě do konce roku zopakujeme. Čtvrtek byl Dnem Země a tím pádem jsem se rozhodli naší planetě a okolí školky pomoci formou úklidu. Děti si přinesly své pracovní rukavice, pytle a pustili jsme se do úklidu. Největší kuriozitou celého úklidu byl zaručeně hliníkový hrnec a pánské trenky. Ani jsem nečekali, jaký úspěch tato akce bude mít. Děti byly nadšené a soutěžily, kdo najde více odpadu, a kdo ho najde první. V pátek ráno jsme následně vytvořili hřbitov odpadků z toho, co jsme našli. Popsali jsme si co jsme zakopali, a jak dlouho se to bude v zemi rozkládat. Páteční den jsme zakončili darováním šitých tašek našim tetám – Miru, Alence, Lucince, Renatce, naší paní hospodářce Markétce, paní ředitelce Vendulce a paní učitelce Verče, která se na nás přišla podívat. Všem se naše překvapení velice líbilo a děti byly pyšné, že mohou udělat radost někomu dalšímu.

A. Víšková

  

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 12.4. – 16.4.2021

Téma týdne: Sokol-Ve zdravém těle, zdravý duch 

 

Po dlouhé době jsme se sešli opět ve třídě, nejdříve musíme pochválit všechny děti a rodiče za zvládnutí testování 2x týdně.  Sice jsme se kvůli bezpečnostním opatřením sešli jen v počtu 15, ale celý týden jsme si náležitě užili. S dětmi jsme založili pracovní listy, které v průběhu týdne nosili. Děkujeme moc za jejich splnění. Celý týden nás provázelo téma cvičení https://www.sesokolemdozivota.cz děti si procvičily dovednosti s míčem. Házely míčem na cíl, do výšky, podávaly si míče kolem těla, nad hlavou a pod nohami. Kutálely s míčem. Také si na zahradě vyzkoušely kop na branku a střelbu hokejkou do branky. Každý den jsme chodili na procházky a užívali jsme si čerstvého vzduchu. Zopakovali jsme si třídění odpadu a udělali jsme analýzu k odpadům pomocí obrázků do Ekoškoly https://eko-skolky.cz/cz  .Také jsme se díky nové pomůcce o cukru dozvěděli, co je pro naše zdraví vhodné a co méně.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÁSNIČKA: 

Ježeček Mareček

Ježeček si s míčem hází,

kamarád mu k tomu schází.

vezmi si míč a pojď si hrát,

náš ježeček bude rád.

 

Rozcvička

Kdo si dělá rozcvičku,

ten je zdravý jako rybka.

Ten má dobrou kondičku,

nesklátí ho žádná chřipka

Týden od 5.4.-9.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Malí zahradníci

Cíle: 

 • budeme pozorovat klíčení semen, růst nových rostlin
 • budeme se učit rozhodovat o svých činnostech
 • budeme rozvíjet kooperativní dovednosti
 • budeme se učit orientovat se v rolích a v pravidlech různých společenských skupin
 • budeme se učit schopnosti přizpůsobení se vnějšího prostředí i jeho změnám

Praktické úkoly:

 • Hra na zahradníky – seznámení s nářadím a bezpečností při práci – motyčka, rýč, hrábě, sázecí kolík, lopatka.
 • Příprava záhonků rytí, okopávaní, pletí atd.
 • Experiment – rostlina, která má všechny správné podmínky k růstu X  rostlina, která nemá – světlo a vláhu
 • Poznávání některé jarní zeleniny a kytičky podle hmatu, vůně, chuti např. ředkvička, pažitka, sedmikráska, fialka, atd.
 • Zalévaní záhonků, okopávání, pletí a kypření

Pracovní listy:

Básnička:

KRTEK

Na záhoně dělá boule,

vypadají jako kdoule.

Z hlíny rostou kopečky,

hlavou kroutí ovečky.

Zahradník však radost nemá –

rámusí: “ Ten ničema!

Krtek jeden krtkovatý!

Vezmu rýč a dvě lopaty,

krtka pěkně vykopu,

ať si ryje – v příkopu!“

 

DUBEN                                                                                                       

Duben bývá čtvrtý v roce,

jiný duben není,

na dubnu je nejzvláštnější,

že počasí mění.

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz     

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

TŘÍDA BERUŠEK NA DISTANČNÍ VÝUCE

 

 

Týden od 29.3.-2.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Velikonoční svátky

Cíle: 

 • budeme rozvíjet fyzickou zdatnost
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami
 • budeme rozvíjet schopnost elementární časové pojmy (dny v týdnu)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků

Praktické úkoly:

 • Před školkou nám vyrostl vajíčkovník, budeme rádi, když s dětmi namalujete vajíčka a pomůžete nám ho nazdobit.
 • Upečte s dětmi jakýkoliv velikonoční pokrm ( jidáše, nádivku, beránka, mazanec…) fotky prosím na e-mail.
 • Najděte ve vašem okolí vrbu a nastřihejte větvičky a upleťte s dětmi pomlázku.
 • Hod na cíl – trefit se na 10 kroků od vrby a oběhnout ji 3x
 • Naučit se jakoukoliv velikonoční koledu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní listy:

 

 

 

 

Týden od 22.3.-26.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní radovánky

Téma dne 22.3. Světový den vody

Dneska slavíme Světový den vody, proto jsme si pro Vás připravili úkoly spojené s vodou, která je pro život nezbytná. Nezapomínejme na to. Děkujeme 🙂

Odkaz na krásné video o dešťové kapičce a koloběhu vody:  https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M&t=9s

Cíle: 

 • budeme poznávat naše okolí (potok, rybníček)
 • budeme rozvíjet grafomotoriku
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků (kulturních, přírodních krás)

Praktické úkoly:

 • V průběhu týdne najděte v okolí rybník, zurčící potůček. Zkuste vyrobit z přírodnin lodičku a poslat ji po vodě. Fotografie poprosíme na email.
 • Jděte do přírody, najděte strom a zkuste ho obejmout, přičichnout si k němu a načerpejte energii.
 • Namalujte si na zem skákacího panáka a zaskákejte si s dětmi.
 • Do skořápky od vajíčka dejte zeminu a nasypte osivo(např. pšenici)-vajíčko dozdobte jarními motivy. 
 • Při akci Ukliďme Česko-vyjděte ven do ulic a sesbírejte odpadky ve vašem nejbližším okolí

Pracovní listy:

Týden od 15.3.-19.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní pozorování, ptáci na jaře 

Cíle:

 • budeme se učit vyjádřit říkanku pohybem
 •  budeme rozvíjet fyzickou zdatnost při pohybu na louce,…
 •  budeme rozvíjet praktické a komunikační dovednosti dětí (vést rozhovor na téma)
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami a různým materiálem
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Praktické úkoly:

 • kresba temperovými barvami na kamínek nalezený při procházce v přírodě
 • pohybové aktivity v přírodě, překonávání přírodních překážek (např. slalom mezi stromy)
 • při procházce venku zkuste najít co nejvíce těchto věcí – JARNÍ PROCHÁZKA
 • pozorování ptáčků venku, poslouchání zvuku ptáků

Pracovní listy:

Básnička :Ptačí řeč

Písnička spojená s pohybem:  https://www.youtube.com/watch?v=oqJbkOlZYBM 

BŘEZEN – ZA KAMNA VLEZEM, DUBEN – JEŠTĚ TAM BUDEM.  Znáte děti tuto pranostiku a víte, co znamená?

Četba na pokračování z knihy ,,Děda kamnář a toulavý pecivál“ – vydáno k 25. výročí založení Cechu kamnářů České republiky- Jestlipak poznáte, kdo namluvil dnešní dvě kapitoly – Netopí topení a Jedeme za teplem???

 

V týdnu o jarních prázdninách od 8.3.-12.3.2021 

si můžete s námi prozpěvovat písničku NA JAŘE, NA JAŘE, kterou jsme se s dětmi učili těsně před uzavřením školky. Omluvte intonaci, natočeno na první dobrou. 🙂 Zdravíme naše Berušky! 🙂

 

Týden od 1.3.-5.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Probouzení jara

Cíle:

 • budeme rozvíjet schopnost provést pohyb podle vzoru nebo pokynu
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků(přírodní krásy)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Pracovní listy: 

Praktické úkoly :

 • Jděte na procházku do přírody a utrhněte si větvičku břízy, dejte do vody a pozorujte, jak vykvete.
 • Vysaďte si semínka dle vaší volby, o která budete v průběhu distanční výuky pečovat a sledovat změny, které sadba přináší. Doporučíme použít i lupu . Budeme rádi za Vaše fotografie a komentáře.
 • Pohybová výchova  – manipulace s míčem: Horní končetiny-koulení míče ve dvojici (levou, pravou, obouruč) v různých polohách, čelem k sobě, zády k sobě.
 • Procházka do okolí: pozorování probouzející se přírody (pučící kytky, keře a stromy), kolik je v rybnících vody, jestli je ještě led na rybníku. Foto do e-mailu.
 • Báseň Petrklíč – Poprosíme, až se děti básničku naučí o natočení videa a poslání do e-mailu. Dbát na správnou výslovnost a přednes.                                 
 • Není, není ze železa, (otáčíme zápěstím ručiček, jako že není není)
  přece je to klíč.
  Otevírá bránu k jaru,
   (předvádíme odemykání)
  je to petrklíč.
  Petrklíč, petrklíč, (zvedneme ukazováček jako pozor)
  zima už je pryč.
  Petrklíč, petrklíč
  od jara je klíč.
   (opět předvádíme odemykání) 

 

Týden v Beruškách od 22.2. – 26.2.2021

Téma týdne: Ekologie

Téma tohoto týdne se prolíná našimi činnostmi vlastně celý rok a možná i právě proto se nám podařilo získat stříbrnou plaketu Skutečně zdravá školka :-)). Teplé slunečné počasí jsme oslavili sázením semínek o které jsme celý týden pečovali , zalévali a lupou pozorovali. Vyrobili jsme si nádobu na sběr tříděného odpadu, který nám ve třídě ještě chyběl a to konkrétně na kartony od mléka, které ve školce pijeme často. Seznámili jsme se s „Desaterem domácí ekologie“ a řekli si, jak můžeme my naší planetě a přírodě pomoci. Na chvíli jsme si s encyklopedií a globusem odskočili do Antarktidy za ledními medvědy a tučňáky a jednoho takového tučňáka jsme si v pracovním listu vybarvili a zároveň si zopakovali anglická slovíčka. U klavíru za doprovodu Orffových nástrojů jsme si procvičili hlasivky u zpěvu jarních písniček a na koberci zacvičili a protáhli svá těla. Ukázka letu motorových modelů letadel na louce za školou při udržení přísných hygienických pravidel byla při pátku příjemným zakončením tohoto týdne.

Třídění odpadu

Třídit odpad to je hračka, umí to i malá Kačka.

Máme tady sběrný dům, sem odpadky vyhazuj.

S igelitem neplýtvej, radši svoji tašku měj.

Můžeš si ji uložit, když chceš tady dlouho žít.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.2. – 19.2.2021

Téma týdne: Masopustní oslavy

Masopustní týden byl pestrý na převleky a bohatý na úsměv a dobrůtky od maminek. Začátek týdne provoněl třídu pečením masopustních koláčků s tvarohovou polevou. Děti se seznámily se zdravými ingrediencemi a postupem celé přípravy. Upečený  koláček si vychutnaly jako zákusek po obědě. Za poslechu klavíru a hry na Orffovy nástroje si zazpívaly písničku „Já jsem muzikant“. S Albi tužkou si prohlédly „Moje první obrázky“, u edukativní hry „Autobus si procvičily paměť a předmatematické představy a u pracovního listu „Klaun“ zopakovaly geometrické tvary a sčítání do 5ti. Středeční masopust byl v vyzdobené třídě a v maskách skoro jako opravdový. Dobrůtky od maminek to jen potvrzovaly. Děti, které naši třídu zastupují v Ekoškole, seznámily ostatní kamarády s novinkami, které se týkaly třídění odpadu a plánu výroby kontejneru na kartony od mléka. S blížícím se jarem došlo již i na první sázení semínek „Microgreens“, které mají vysokou výživovou hodnotu. Ani dílnička nezůstala bez činnosti, zde si hoši, za asistence paní učitelky, nařezali ruličky na výrobu masopustní kobylky. Nechyběly ani pravidelné procházky do přírody, takže týden jak má být :-).

Velký bál:

Dneska máme velký bál, hurá je tu karneval!

Z holčiček jsou princezny, splní si své tajné sny.

Kluci si dnes meče vzali, za prince se ustrojili.

Na bále dnes společně je nám všem moc báječně.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 8.2. – 12.2.2021

Téma týdne: Láska-úcta ke stáří, sv. Valentýn

Tento týden se nesl v láskyplném duchu. Pomocí demonstračního plakátu s emocemi jsme vedli s dětmi rozhovory o tom, kdo má koho rád a proč. Jak se tváří člověk šťastný, zamračený, naštvaný, spokojený, zamilovaný a nešťastný. Modelové situace nám pomohly pochopit, co můžeme udělat pro babičku a dědečka, když špatně chodí, slyší nebo vidí. Zdramatizovali jsme si scénky – pomoc při nakupování, při přecházení vozovky, pomoc při čtení jízdních řádů. Při pracovních činnostech jsme tvořili berušky z hlíny a valentýnská přáníčka pro rodiče. Také jsme vyráběli dárečky pro pečovatelky v Domově seniorů Pyšely. V tělovýchovné chvilce jsme nezaháleli a cvičili jsme s projektem „Se sokolem do života-trénovaní obratnosti“. Děti trénovaly přecházení a přeskoky přes lavičku, skoky na švédskou bednu, válení sudů, skoky přes švihadlo, rovnováhu na overballech a protáhnutí těla obručí. Venku jsme si užívali sněhovou nadílku na bobech a pořádný mráz, který vyčaroval krásné ledové království v celém okolí školky. 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 1.2. – 5.2.2021

Téma týdne: Kniha je náš kamarád

První únorový týden byl plný pohádek. Děti pečlivě splnily domácí úkol, přinesly do školky své oblíbené knížky a ty nám „dělaly společnost“ po celý týden. Děti si z barevných papírů vlastnoručně vyrobily, vyzdobily a podepsaly knížku do které každý den tohoto týdne nakreslily obrázek znázorňující pohádku dne. V maskách si zařádily na „Pohádkové diskotéce“, zahrály si divadlo, pohádku „O veliké řepě“, zacvičily si s padákem, v přírodě si názorně vyzkoušely jak je mokřad mokrý 🙂 a v nabitém programu si i stihly vyrobit z přírodních materiálů prostírání a letadýlko. Výlet s batůžky na farmu se zvířátky byl příjemným zpestřením komplikovaného covidového období. Pokus vyrobit vlastní pomazánku se zdařil, dle prázdných tácků s chleby, na které si pomazánku děti samy mazaly. Pracovní list týdne s názvem „Bioodpad“ vysvětlil dětem možnost spotřeby bioodpadu a která zvířátka mohou potraviny zbylé po lidech využít jako krmivo. Zakončení pohádkového týdne bylo v podobě „Cesty pohádkovým lesem“. Děti za to, že pomohly skřítkovi Dubíkovi vyčistit les, si z lesa, jako poděkování od skřítka, přinesly zdravou sladkou odměnu.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách o

 

Týden v Beruškách od 14.3. – 18.3.2022

Téma: Měsíc knihy – knížky, bajky, zápis do školy

Děti se v pondělí seznámily s tématem knihy a vyrobily si záložku do své oblíbené knížky, kterou si přinesly z domova. V úterý se děti z Berušek společně s dětmi ze Včeliček vydaly pěšky do knihovny v Kamenici. Zde nás přivítala velice milá paní knihovnice, která měla pro děti připravené hry a soutěže. Děti hádaly názvy pohádek dle obrázků, zahrály si s papírovými postavičkami pohádku: Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu. Paní knihovnice dětem vysvětlila, jak si zařídit průkazku do knihovny a systém půjčování a vracení knih. Děti měly možnost si půjčit a prohlédnout knížky, které je zaujaly. Ve středu část dětí odjela na Školičku bruslení a ve třídě děti hrály námětovou hru: Na knihovnu. Vyrobili jsme si čtenářský průkaz a děti si chodily půjčovat a vracet knížky k paní knihovnici. Odpoledne předškoláci navštívili Základní školu Sulice, kde si vyzkoušeli školičku nanečisto. Seznámili se s paní učitelkami z první třídy, plnili úkoly, které jim paní učitelky zadaly. Čtvrtek už byl znamení pyžámkové noci. Přes den si děti vzájemně převyprávěly své oblíbené pohádky. Večerní program nám odstartoval čtením pohádky Julián Záhorovský, který si děti získal především hrou na kytaru a zpěvem dětských písniček. Po kulturním zážitku nás čekala tolik oblíbená pizza a diskotéka. Poté už se děti začaly oblékat a připravovat na stezku odvahy. Zde plnily úkoly u čtyř stanovišť. Čekala na ně Zlatovláska a sbírání perel, Perníková chaloupka s ježibabou a jízdou na koštěti, u Šmoulů trefování míče do kruhu a s Krtečkem a raketou se děti vydaly plnit úkoly do vesmíru. Po úspěšném splnění stezky odvahy a rozdání odměn se děti vrátily do třídy, kde už se začaly připravovat na večerní hygienu. Povyprávěli jsme si pohádku na dobrou noc a všechny děti usnuly spokojené a plné zážitků. V pátek po svačince nás čekalo divadelní představení: O dvanácti měsíčkách v podání všech paní učitelek. Přijela k nám na návštěvu i celá školka z Hlubočinky a na zahradě vypukla krásná podívaná. Celý týden byl nabitý a těšíme se, co bude dál 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,

nížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,

kdo poslouchá, dobře ví,

že tam bydlí pohádky

s nádhernými obrázky,

ale také básničky,

říkadla a písničky.

Týden v Beruškách od 7.3. – 11.3.2022

Téma: MDŽ, Morana

Akční týden naplněný připomínáním si českých tradic, oslav mezinárodních dní a  školení paní učitelek. Počátkem týdne děti  maminkám a babičkám vyrobily přáníčka vyjadřující jak vás mají  rádi a možná vám i s přáníčkem přednesly básničku :).  S Moranou se děti seznámily v básničce, písničce, u společného povídání na koberci, při dramatizaci v maskách ale především při společném vynášení Morany a jejího vhození do rybníka. Každá třída si vyrobila vlastní Moranu, připravila si svojí básničku a po společné procházce k místnímu rybníčku své Morany za halasného přivolávání jara vhodila do vody. Krásné dodržování tradice za slunného předjarního počasí. Naše Berušky si  zopakovaly některé informace, které budou potřebovat u zápisů do prvních tříd. Pokud něco nevěděly určitě se s vámi poradí aby jejich první krok do budoucí školy byl hezkou vzpomínkou.

Týden v Beruškách od 28.2. -4.3.2022

Téma: Námořníci, piráti

Tento týden děti vypluly na dobrodružnou cestu. V pondělí děti vyráběly kotvy z keramické hlíny. Poté jsme se pomocí velké mapy a knížek dozvěděli, kde všude se nachází moře a jaké existují druhy lodí. V úterý se děti sešly v pirátských oblecích a čekala je v umyvadle lahev s dopisem od piráta Parátka, zvaného Harpuna. Děti vyslechly výzvu piráta, že musí zachránit poklad. Kamínky s lebkou značily cestu k pokladu, cestou děti plnily úkoly a nakonec je čekal poklad v bažině v podobě zlatých čokoládových dukátů. Ve středu se naše třída proměnila v námořnickou palubu. Děti měly krásné kostýmy, plnily námořnické dovednosti, podbíhaly pod lanem, přetahovaly se a zkoušely se dle kompasu dostat na správné místo. Ve čtvrtek jsme si řekly pravidla přežití – jak volat o pomoc S.O.S. Děti se naučily jak si říct o pomoc nenápadně pomocí prstové abecedy. V pátek nás čekalo Zelené divadlo, kde se děti dozvěděly, jak je důležité pečovat o naši planetu. S dětmi jsme také probíraly aktuální téma na Ukrajině. Děti kreslily obrázky, jako výzdobu do sportovního klubu Meteor, kde je útočiště pro cca 80 ukrajinských uprchlíků. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Plavání

Plavu prsa, plavu znak.

jako ryba, jako rak.

Rozkolíbám hladinu

víc, než hejno delfínů.

 

Co pluje?

Na sladké či slané vodě

plují malé, velké lodě,

a na mořské hlubině,

plují lodě obryně.

 

 

Týden v Beruškách od 21.2. -25.2.2022

Téma: Masopust

Masopustní týden nás neošidil ani o lekci plavání a bruslení. Celý týden jsme se poctivě připravovali na páteční masopustní veselí a průvod. Vyráběli masky, vyzdobili si třídu, zazpívali si u klavíru masopustní písničky a každý den si zacvičili vevnitř i venku na procházce, či zahradě školky. Stihli jsme zazpívat a pogratulovat paní učitelce ze Včeliček k jejím narozeninám. Po celý týden jsme měli ve třídě na hospitaci studentku Vysoké školy pedagogické, která s úsměvem doplnila náš učitelský tým. Čtvrtek měl být koláčkovým dnem ale bohužel technická závada v naší třídě masopustní pečení odložila. Ale pátek klapl na jedničku. Dopolední soutěže a diskotéka ve třídě, celoškolková vycházka v maskách obcí s hudebními nástroji a na závěr byla naše třída  pozvána paní asistentkou na malé občerstvení do jejího domečku.

Alena Víšková

Básnička: Haló pane karnevale,
                   račte dále, račte dále.
                   Elce pelce do pekelce,
                   rolničky a kotrmelce.
                   Máme všechno namíru,
                  z krepového papíru
.

 

Týden v Beruškách od 14.2. – 18.2.2022

Téma: Svatý Valentýn, senioři a vesmír

Tento týden nás čekalo propojení dvou témat: Vesmír,  sv. Valentýn a úcta ke stáří. V pondělí do školky přijelo Mobilní planetárium, děti se hravou formou seznámily se všemi planetami sluneční soustavy. Už vědí jaká planeta je nejmenší, největší, nejvíce vzdálená od slunce a která má prstenec. V úterý část dětí odjela na plavání a pro děti které zůstaly ve školce, byl nachystán program: Vzpoura úrazům. Za dětmi přijel pan na vozíku, pomocí obrázků ukazoval, správné a nesprávné chování a jak předcházet úrazům. Jaké má člověk omezení při běžném životě a vysvětlil dětem pojem páteř a mícha. Ve středu se část dětí zdokonalovala v bruslení ve Velkých Popovicích, děti ve školce vyráběly přáníčka pro babičky a dědečky v DD v Pyšelích. Ve čtvrtek jsme s dětmi vyráběli valentýnské lucerničky, věříme, že udělají všem velkou radost. V pátek jsme se s dětmi pustili do pečení svatovalentinských muffinů. Děti přidávaly suroviny do mísy, míchaly a zdobily. Maminky si určitě moc pochutnají. 🙂 Také děti vyrobily pro maminky zápichy do květináčů ze srdíček. Přejeme krásný víkend a těšíme se na další týden 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Babičce a dědečkovi

Na křídlech motýlích přilétá přáníčko,

aby vám všem svítilo sluníčko.

Sluníčko štěstí, lásky a naděje,

ať se vaše srdíčko radostí zasměje.

Věk není to, v čem se pozná stáří,

když oči stále krásně září.

A to shrne jedna věta:

Přejeme štěstí, zdraví a dlouhá léta.

Týden v Beruškách od 7.2. – 11.2.2022

Téma týdne: Vesmír, planety, digitální gramotnost

JARNÍ PRÁZDNINY

Převážná většina dětí z Berušek si užívala prázdniny se svojí rodinou. Ty, které docházely do školky se mohly lépe seznámit s prostory třídy Včeliček a dětmi, které do této třídy docházejí. Byly zde, po dobu prázdnin, spojeny. Počasí bylo různorodé a připravilo nám pestrou škálu únorových teplot. Jeden den již evokoval jarní slunné dny a nalákal nás na prostorné dětské hřiště za školkou. Jiné dny nám daly jasně najevo, že zima ještě nekončí a bude ještě bojovat o své místo v tomto měsíci. 

Alena Víšková

Básnička : Vesmír

                   Poznáváme planety

                   pomocí naší rakety,

                   kolem slunce obíhají

                   Mléčnou dráhu obývají

 

 

Týden v Beruškách od 31.1. – 4.2. 2022 

Téma týdne: Příroda, živly, pokusy

Celým týdnem nás provázelo Hravé lyžování, ale ani děti, které zůstávaly ve třídě nezahálely. V pondělí si děti vyzkoušely pokusy s vodou, octem, sodou a balonkem. Obarvovaly čínské zelí a papírové kapesníčky spojené uzlem pomocí potravinářského barviva. Ve středu na Světový den mokřadů se děti vydaly na badatelskou vycházku. Ráno jsme si ve třídě ukazovali na obrázcích a videu jak mokřad vypadá, jak se vytvoří, jaký je rozdíl mezi mokřadem a rybníkem. Společné dílo z krepového papíru velkého mokřadu s různými druhy zvířat nám zdobí třídu. Po svačince se děti a paní učitelky vydaly hledat mokřady v okolí. Na louce u lesa jsme hned na jeden narazili. Poté jsme v lese objevili rybníček a z něj potůček, následovalo zkoumání potoku. Po proudu jsme se vydali na další dobrodružnou výpravu. Došli jsme k dalším dvěma rybníkům. Objevili jsme tři mokřady, významné biodivezitní místo, které musíme chránit. Celá výprava se velice zdařila. Ve čtvrtek jsme si užily spoustu legrace při divadélku Karkulčina dobrodružství. Od pondělí se ve třídě Berušek scházely děti na projektový týden Hravého lyžování, kde se děti nejprve seznámily s instruktory, nastavily se pravidla a bezpečnost na svahu. Poté následovala přivítání s básničkou a pokřik. Děti si užily běh v lyžařských botách do kopce a jízdu na pásu. Poté se děti rozdělily do skupinek a vymyslely si názvy týmu. Samotná výuka probíhala formou her, cvičení a netradičních soutěží. Děti si v průběhu týdne vyzkoušely cvičení na rovině, v mírném svahu, vstávání z pádu a obraty. V pátek byla výuka zakončena slavnostním vyhlášením vítězů, předávání cen a poděkování za skvělý týden. Všechny děti zaslouží obrovskou pochvalu 🙂 Máte doma šikovné lyžaře 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžařská

Jedna lyže, druhá lyže,

dolů svahem uhání.

My jsme totiž závoďáci,

hravého lyžování.

Týden v Beruškách od 24.1. – 28.1. 2022 (distanční výuka)

Téma týdne: Lékař, tělo a zdraví

Pracovní listy:

Praktické úkoly:

 • vyrob si s rodiči člověk z ruliček , obkreslení ruky
 • zahraj si s rodiči na návštěvu u paní doktorky
 • dramatizace-volání záchranky-číslo na záchrannou službu, první pomoc
 • obvazování ruky, nohy, stabilizovaná poloha

Básnička: 

Písničky:

Pan Doktor Zub https://www.youtube.com/watch?v=d0SUJvzsJBA

Doktora se nebojíme https://www.youtube.com/watch?v=5YTLkP66-Yc

 

Magdaléna Wagnerová

 

Týden v Beruškách od 17.1. – 21.1. 2022

Téma týdne: Zimní sporty, zimní olympiáda

Olympijský týden byl velice zdařilý a nabitý velkou dávkou zábavy a závodění. Celý týden jsme si užívaly v oblečení v barvě daného světadílů. Pří modrém pondělí jsme si vysvětlili, co dané barvy kruhů na olympijské vlajce znamenají. V pondělí se děti ze všech tříd sešly na slavnostním zahájení olympijských her. Děti nastoupily s vlajkami svých tříd, poslechly si hymnu a složily olympijský slib. Poté jim byly představeny všechny sporty, které se v průběhu týdne konaly. První den čekalo děti základní kolo hokeje a skoky na lyžích. V úterý jsem se děti sešly všichni v černé barvě, ale s dobrou náladou a čekal je nejdříve biatlon a poté následovalo krasobruslení jednotlivců. Ve třídě si děti nakreslily na čtvrtku ledovou plochu pomocí inkoustu a zmizíku. Červená středa nám přinesla disciplínu v podobě párového krasobruslení. Děti si vyrobily z ruliček lyžaře a snowboardistu, kde potrénovaly jemnou motoriku při lepení čepiček, bambulí a lyží. Ve čtvrtek se děti sešly v zelené barvě. Venku odehrály hokej o medailové příčky a závodily na bobech. Poté došlo k předávání medailí. V pátek proběhlo slavnostní ukončení a předání dárečků všem zúčastněným dětem, které hrály fair-play a moc si celý týden užily.

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžování

Šampióni lyžování
uhánějí z horských strání.
Hurá šupem ze svahu,
Chce to hlavně odvahu.

Týden v Beruškách od 10.1.-14.1.2022

Téma týdne: Sněhuláček, Eskymáci a Antarktida

Druhý týden tohoto roku nás obohatil o zážitky v přírodě i třídě. Velká badatelská vycházka Berušek otestovala zdatnost nás všech a pochvala patří úplně všem, především našim nejmenším. Procházka kolem dvou rybníků, výšlap na kopec, přechod přes úzkou lávku a chůze po ledu rozvinula naší hrubou i jemnou motoriku do detailu. Krmení kachniček u Struhařovského rybníka bylo milou odměnou celého výletu. V ostatních dnech jsme si stihly seznámit s pohybovou básničkou „Sněhulák“, vytvořily jsme si iglů i s Eskymáky, dozvěděly jsme se z čeho se iglů staví a jaká  je v něm teplota, na globusu jsme si ukázaly Antarktidu a také jsme si o ní něco řekly. Děti si na Interaktivní tabuli mohly prohlédnout ledoborec plující Antarktidou a zvířátka která zde žijí. Opičí dráha na koberci simulovala život na sněhu a ledu. Pokus s vodou nám ukázal jak voda taje a naopak. Takže pestrý týden…a nezapomeňte, že celý příští týden kdy nás čeká Zimní olympiáda ji každý den budeme vítat v jiné barvě. V pondělí přijďte v modrém…těšíme se 🙂

Alena Víšková

Sněhuláček

Sněhuláček, panáček

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky, místo nosu knoflíky,

chodí, chodí bos, a má dlouhý nos.

 

Týden v Beruškách od 3.1.-7.1.2022

Téma týdne: Nový rok, Tři králové

V novém roce 2022 se děti z Berušek sešly v hojném počtu a začalo velké veselí nad prohlížením dárečků, povídání si s kamarády, co kdo dostal od Ježíška doma a jak kdo slavil konec roku. Zacvičili jsme si Se Sokolem do života s Ježeček Marečkem. Využili jsme nové míče od Ježíška. V úterý se část dětí vydala opět na plavecký kurz od Benešova a děti ve třídě začaly pilně pracovat. Děti si vyzkoušely díky Světovém dni Brailova písma vypichovat svoje jméno speciálními znaky. Vyráběli jsme tříkrálovou korunu, děti stříhaly, dbaly jsme na správný úchop nůžek, lepily diamanty a zdobily drahokamy. Ve středu si děti užily pyžámkový den. Ve třídě jsme si postavili pyžámkové doupě, kde si děti prohlížely své oblíbené z domu přinesené knížky. Zacvičili jsme si s padákem a proběhla samozřejmě i diskotéka v pyžamu a soutěže s malými míčky. Ve čtvrtek se děti převlékly za krále, nasadily koruny, vzaly pláště a byly koledovat u tety a paní ředitelky. V pátek děti od rána pozorovaly ptáčky na krmítku a zkoušely určit správný druh ptáčka a zapisovaly do tabulky jejich počet. Zatancovali jsme si venku u krmítka ptačí tanec a na procházce po lese jsme nechali ptáčkům lojové kuličky. Přejeme všem krásný nový rok 2022. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Tříkrálová

Na tři krále za vesnicí
bloudí sněhem koledníci.
Šlapy – šlapy, šlápoty
pletou se jim do noty.
Ťuky – ťuky, už tu jsou,
štěstí zdraví vinšujou.

Distanční výuka v Beruškách 17.12.2021

HURÁ…karanténa je skoro za námi :). Oslavíme to tím, že nedostanete žádný pracovní list ale vaším úkolem bude…pomoci mamince a tatínkovi, protože před Vánoci toho mají rodiče opravdu hodně a to jen proto, aby jste si všichni ty Vánoce krásně užili. A dalším vaším úkolem bude rodiče, či prarodiče, či sourozence hezky obejmout a třeba i pohladit…takže krásný čtvrtý adventní víkend vám všem a v pondělí se na vás budeme těšit :))

Nalezený obrázek pro vánoční adventní věnec

Distanční výuka v Beruškách 16.12.2021

Ježíšek je už za dveřmi. Zkuste si milé Berušky spočítat (za pomoci rodičů) kolik dní nám ještě do Ježíška zbývá. Jaký je den v týdnu a jaký bude až Ježíšek přijde, Jaké máme roční období a za kolik dní už přijde ta kalendářní zima a jaký máme měsíc (víme, že je to ten poslední v roce :)). Děti z naší mateřinky dnes poprvé společně vyrazily do lesa za zvířátky, aby jim nadělily do krmelce něco dobrého. Nezapomněly jsme ani na ptáčky. Berušky, my se za zvířátky do lesa vydáme příští týden, tak se těším, že jste jim připravily něco dobrého :). A nezapomeňte si s rodiči zazpívat ty nejznámější vánoční koledy, které budete potřebovat nejen příští týden ve školce, ale i u vánočního stromečku. Víte jaké tradice a zvyky se na Vánoce dělají? Máte doma Barborku, větvičku, která by vám měla do Vánoc rozkvéci?

Alena Víšková

Distanční výuka v Beruškách 15.12.2021

Venku se nám oteplilo, což se bohužel poslední desetiletí  před Vánoci děje. Budeme věřit, že si snížek v brzké době opět užijeme. Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě také důležitý, proto ve školce chodíme každý den na dvě hodinky do přírody a už se těšíme, že od příštího týdne se k nám připojíte. Zkuste si alespoň doma připravit nějaké krmení pro zvířátka do krmelce, či ptáčky do krmítek, které jim příští týden společně přineseme do lesa u školky. Můžete si s rodiči, či prarodiči zkusit vyrobit pamlsky pro ptáčky :). Návod přikládáme, ale je samozřejmě pouze inspirací, fantazii se meze nekladou. Už se vám to krátí :))

 

 

 

Distanční výuka v Beruškách 14.12.2021

Milé Berušky a milí rodiče, dnešní aktivity samozřejmě opět tématicky souvisely s blížícími svátky. Děti pokračovaly v zdobení perníčků a výrobě přáníček. Ty děti, které neodjely na plavání, se naučily správně rozkrojit jablíčko aby uviděly hvězdičku a dozvěděly se proč se zapalují svíčky v skořápce a dávají se do nádoby s vodou. Nakreslily si vánoční stromeček plný ozdob a svěřily se, co si přály od Ježíška. Vyrobily si z papíru „sněhové koule“, kterými házely na cíl a do kterých foukaly a snažily se co nejrychleji dofouknout své „sněhové koule“ na místo určení. Zpívání koled doprovází již každý den ve školce. Budeme rádi, když váš naše aktivity budou inspirovat:) Přiložený pracovní list si děti doma určitě stihnou vypracovat a následně přinést do školky:))

Alena Víšková

zvoneček

 

Distanční výuka v Beruškách 13.12.2021

Téma týdne: VÁNOČNÍ TRADICE

Současná pandemická situace nás na chvilku rozdělila, ale doufáme, že si před Vánoci stihneme ještě popřát hodně štěstí do nového roku a že nám vyjde i ta Vánoční besídka:).

Dnes jsme si společně s Včeličkami vyprávěli o vánočních zvycích u nás i v cizích zemích. Zazpívali jsme si za doprovodu klavíru známé vánoční koledy, které si snad i s Vámi zazpíváme na Vánoční besídce příští týden u našeho venkovního ozdobeného stromečku (Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma, Rolničky). Z perníkového těsta si děti vykrojily vybrané tvary a ty si poté dozdobily cukrovou polevou, dle své fantazie. Z dřevěné stavebnice Kapla si postavily vánoční stromečky i s ozdobami a stihly i vytvořit přáníčka pro své nejbližší. Mezi tvořením si i protáhly svá tělíčka, aby záda nebolela :). Pokud vaše děti stihnou alespoň něco z toho co jsme dnes zvládli my, bude to skvělé. A když se u toho budou chtít i vyfotit a nám se pochlubit, budeme mít velkou radost. Těšíme se na vás:)

Alena Víšková

 

 

Týden v Beruškách od 6.12-10.12.2021

Téma týdne: Zvířátka a příroda v zimě

Vánoce se blíží a my se na ně moc těšíme, ale ještě předtím než nám Ježíšek udělá radost svými dárečky, je potřeba abychom tu radost udělali i někomu my.  Pro seniory v Domově seniorů Pyšely  připravíme video s přáním klidných Vánoc, zvířátkům a ptáčkům nadělíme do krmelců a krmítek něco k snědku a pro Vás připravíme také nějaká překvapení:). Tento týden jsme si povídali o zvířátkách, která přežívají zimu na našem území a jak jim můžeme pomoci aby zimní čas přečkala bez újmy. Každý den jsme si u klavíru zazpívali koledy a zatancovali na „sněhulákovu písničku“. Stále tvoříme a zdobíme a připravujeme vše tak, aby se úterní nadílka i následná besídka, na  kterou Vás tímto ještě jednou zveme, povedly.

Alena Víšková

 
Půjdem spolu do Betléma,
dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbati,
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbat!

 

 

 

Týden v Beruškách od 29.11.-3.12.2021

Téma týdne: Mikuláš, čert a anděl

Tento týden utekl jako voda, v pondělí se děti dozvěděly, kdo to byl sv. Mikuláš a jaké dobré skutky dělal. Děti si užívaly sněhovou nadílku. Na louce u školy postavily krásné dva sněhuláky, hrály koulovanou a obtiskovaly svá tělíčka do čerstvého sněhu. Také jsme předali v rámci projektu Jsem Laskavec vybrané dezinfekční přípravky. V úterý se část dětí vydala na první lekci plavání, ostatní děti ve třídě tvořily z keramiky, zpívaly koledy a vyplňovaly pracovní listy s tématickými obrázky Mikuláše-počítání věcí v punčoše, hledání písmenek ANDĚL a hledaly rozdíly mezi dvěma obrázky. Ve středu se uskutečnila poslední lekce bruslení. Všechny děti mají obrovskou pochvalu za velký pokrok, který během 8. lekcí udělaly. Děti celý týden pilně nacvičovaly básničky pro Mikuláše, čerta a andílka, který nás ve čtvrtek navštívil. Mikuláš přečetl z knihy hříchů naše malé zlobení 🙂 poté následoval přednes básniček a rozdání nadílky. V pátek jsme si užili v divadle Gong – Povídání o pejskovi a kočičce. Dětem se představení moc líbilo. Přejeme krásný víkend a pohodovou druhou neděli adventní 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Mikuláši, Mikuláši, Říkají mi čertíček

Mikuláši, Mikuláši,

proč mě dneska čerti straší?

Já nezlobím maminku,

jenom někdy chvilinku,

a pak běžím dát ji pusu,

potom tiše bez rámusu

jdu si s tátou hrát

nebo klidně spát.

 

Říkají mi čertíček, vyplazuji jazýček.

Na hlavě dva růžky mám, k čemu to já nevím sám.

Rameno mi pytel zdobí na děti, co hodně zlobí.

Do peklíčka hop a skok, přijdu zase příští rok.

Týden v Beruškách od 22.11. -26.11.2021

Téma týdne: Změny počasí, příroda

Počasí tento týden nám krásně názorně ukázalo změny, které  podzimní příroda umí. Užili jsme si sluníčko, mráčky, větřík, déšť a nakonec i pár sněhových vloček. Vyzdobili jsme si vánočně třídu i chodbu, vyrobili papírové sněhuláčky u kterých jsme si i nenásilně zopakovali stupňování přídavných jmen, zacvičili si na koberci i v přírodě, pozorovali změny počasí v blízkém okolí naší školky, u klavíru a za doprovodu Orffových nástrojů a barevných zvonků si zazpívali první vánoční koledy. Jsme rádi, že jste si udělali čas v této komplikované době a užili si s námi společné tvoření andílka na odpoledních Dílničkách a zpestřili nám páteční sváteční rozsvěcení našeho školkového stromečku ochutnávkou vašeho vánočního cukroví. Náš stromeček jsme si ozdobili přírodními ozdobami a všechny třídy si u něj zazpívaly vánoční koledy. Doufejme, že předvánoční čas si užijeme, i přes některá nutná státní opatření, ve zdraví a s úsměvem 🙂

Alena Víšková

Básnička :

VÁNOČNÍ STROMEČEK
Vánoční stromeček
zavoněl v pokoji,
maminka u stolu
jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí,
uvidím hvězdičku,
co byla schovaná
v červeném jablíčku.

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.11. -19.11.2021

Téma týdne: Povolání

Pondělní ráno nám bylo zpříjemněno návštěvou pana skláře, který nám předvedl své schopnosti, co vše se dá dělat se sklem. Děti si na památku vyfoukly kuličku. Procházkou po okolí jsme zjistili, jaké máme v okolí školky druhy povolání. V úterý jsme si dětmi vysvětlili, co nás čeká za státní svátek, pustili jsme si hymnu a zkoušeli jsme si zapamatovat i slova. Děti hrály divadelní představení-Fotbalový zápas, kde se nám promítlo povolání fotbalisty, ochranky, prodávající, záchranáři i policie. Ve čtvrtek si děti užily lekci tancování se skvělou lektorkou Vendulkou. Holčičky měly možnost vyzkoušet šaty tréninkové i šaty na vystoupení, obdivovaly boty s kamínky a především se všechny děti naučily krásnou taneční sestavu. Na závěr děti dostaly dárek v podobě omalovánek s různými druhy tance. V pátek si děti zopakovaly různé druhy povolání, pantomimicky ho zkusily předvést a uhodnout. Každý den jsme si užívali na procházkách, na louce jsme hráli pohybové hry a vytvářeli kytice ze sušených trav. Také jsme už začali trénovat koledy na příští týden na slavnostní rozsvícení stromečku 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Povolání

Každý má své povolání,

práci čili zaměstnaní.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje,

jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí,

někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.

Týden v Beruškách od 8.11. – 12.11.2021

Téma týdne: Svatý Martin, posvícení

Jediné co jsme v tomto týdne nestihli bylo pečení husy :), ale o Martinovi jsme si stihli vše říct i si příběh o něm dramaticky ztvárnit. Vysvětlili jsme si, co Martinův bílý kůň symbolizuje i jaké tradice s tímto listopadovým období souvisí. Zazpívali jsme si s paní  Hamajdovou za doprovodu jejích hudebních nástrojů. Procvičili jsme si čísla při vybarvování pracovních listů, na procházkách jsme pozorovali změny, které souvisí s podzimem. Každý den jsme protáhli a zahřáli tělíčka při cvičení, které si užíváme i v přírodě. Ale nejvíce jsme si užili pečení posvícenských koláčků. Ve čtvrtek 11.11. to u Berušek zavonělo pečením posvícenských koláčků. Ale dříve, než byly odměněny vůní a chutí, musely přiložit ruku k dílu. Seznámily se s ingrediencemi potřebnými k pečení, dozvěděly se jak vzniká tvaroh a mouka a co musí člověk vše udělat předtím, než tyto suroviny nalezne v obchodech. Jemnou motoriku si Berušky procvičily loupáním mandlí, válením a hnětením těsta a samozřejmě i konečným zdobením vykrojených koláčků mandličkami a rozinkami. Samotné pečení raději ponechaly na tetě, ale následné ochutnávání si nenechaly ujít. Tvarohové a povidlové  koláčky přinesly i vám, aby se pochlubily, jak jsou šikovné 🙂

Alena Víšková

Básnička : SVATÝ MARTIN

Svatý Martin přijel k nám,  toho pána dobře znám,

jede na svém bílém koni, vločka vločku někdy honí,

někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.

 

Týden v Beruškách od 1.11. – 5.11.2021

Téma týdne: Dušičky

Příchod Svátku Všech Svatých a Dušiček nám při pondělku zpříjemnila písnička Díky Vám – https://www.youtube.com/watch?v=g7n9lk41rBE, v knížce Zvyky a tradice se děti dozvěděly, proč se tyto svátky slaví. V úterý se děti společně se třídou Včeliček vydaly na výlet autobusem na Vyšehrad. Před bránou jsme potkali řádové sestry, které nám pověděly o svém životě v církvi. Poté následovala svačinka v info-centru. Děti se vydaly v plné síle prozkoumat okolí. Nejdříve jsme si prohlédli rotundu svatého Martina, poté nám bylo dovoleno nakouknout do podzemní chodby. Spadané listí nám krásně šustilo pod nohami a došli jsme na hřbitov. Děti si prohlížely vyzdobené hroby a zapalovaly svíčky. Poté jsme se zašli podívat do baziliky svatého Petra a Pavla, kde jsme si popovídali o životě Ježíše Krista. Další navštívené místo bylo, kde Šemík přeskočil společně s Horymírem hradby. Výlet se vydařil na 100% 🙂 Ve středu si děti užily interaktivní program  Plecha a Neplecha v lese. Krásné písničky doprovázely vzdělávací aktivity, jak se chovat v lese. Ve čtvrtek děti vytvořily veliké společné dílo. Cesta na Vyšehrad i s popisky. V pátek děti vyráběly z keramické hlíny, válely hlínu a vyřezávaly tvar listu, který bude jako svícen. Moc se těšíme na konečný výsledek. 🙂

Básnička: Dušičky

V kalendáři svátek máme,

na zemřelé vzpomínáme.

Na všechny, co s námi žili,

vzpomeňme si v tuto chvíli.

A za každou dušičku,

zapálíme svíčičku.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 25.10. – 29.10.2021

Téma týdne: Halloween

Týden obohacený o čtvrteční státní svátek byl především ve znamení velké hallowenské karnevalové oslavy. I přesto, že byly od středy podzimní prázdniny, v pondělí dorazila dostatečná skupina natěšených Berušek v karnevalových maskách. Velká část z nich i přinesla zdravé mlsání, které naši oslavu zpříjemnilo a za to DĚKUJEME  i vám, rodičům. Dopoledne bylo protkané soutěžemi, smíchem, tancem a hudbou. Na památku jsme Vám natočili i video a vyfotili pár momentek. Středa patřila další lekci na ledové ploše v Velkých Popovicích, kde, jak vidno, Vaše děti již bruslily téměř bez pádů 🙂 Zbytek týdne probíhal poklidný prázdninový provoz, kdy si děti měly možnost pohrát nejen ve své třídě a poznat nové kamarády. 

Alena Víšková

Básnička: DÝNĚ

Dýně támhle,dýně tady,
 vydlabané mají hlavy.
Je totiž ten svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
 dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
 my si dáme dlabanec.

 

Týden v Beruškách od 18.10. – 22.10.2021

Téma týdne: Strom na podzim, změny v přírodě

Tento týden jsme se nejvíce těšili na pondělní Drakiádu a i přesto, že nefoukalo jako ve čtvrtek, kdy se nejen Čechy prohnala vichřice, poradili jsme si. Za pomoci vlastní energie v podobě běhu se na louce vedle školky nakonec do oblak vznesli všichni naši draci. Ve středu se bruslaři zdokonalili v technice. Podzimní příroda nabídla spoustu možností k poznávání změn stromu na podzim v praxi. Následně jsme si takový strom za pomoci obtiskávání vlastní dlaně i prstů temperovými barvami i „přenesli“ na čtvrtku. U klavíru jsme se za doprovodu Orffových nástrojů seznámili s novými podzimními písničkami a na koberci trénovali kotoul vpřed s dopomocí a výskok na Švédskou bednu. Zahrada samozřejmě vyžadovala pravidelnou pomoc dětských hrabiček a kolečka. A každodenní čtení z knížek na pokračování je již samozřejmostí 🙂

Alena Víšková

BÁSNIČKA:

 

 

Týden v Beruškách od 10.10.-15.10.2021

Téma týdne:Ovoce, zelenina a sklizeň

Tento podzimní týden jsme si užili do sytosti.  Pekli jsme, vyráběli, opékali jablíčka na ohni, užili si diskotéku, četli a prohlíželi knížky, poznávali a ochutnávali ovoce a zeleninu a samozřejmě si hráli s kamarády. Pečení bylo věnováno výrobě domácího chleba. Děti se seznámily se zdravými surovinami, které k pečení potřebují, samy suroviny smíchaly, uhnětly těsto, sledovaly jeho kynutí a za pomoci paní učitelek a tety nechaly upéci. Povedené dva pecny chleba ochutnaly při svačince. Zbylý chlebíček si koncem týdne upekly na ohýnku. Diskotéka s panem Helekalem slavila velký úspěch a již se těšíme na příště. Poznávání a hlavně ochutnávání druhů ovoce a zeleniny děti velmi bavilo, především když tetě s šátkem na očích daly ochutnat citrón :). Vrcholem tohoto týdne byl podzimní ohýnek. Upečená jablíčka a chleba na ohýnku si některé děti vychutnávaly poprvé v životě a jsme moc rády, že jsme mohly být u toho 🙂

Alena Víšková

Písnička: CIB, CIB, CIBULENKA

 

Týden v Beruškách od 4.10.-8.10.2021

Den zvířat a ptáčci

Světový den zvířat děti v Beruškách oslavily vzdělávacím programem Zachraňte les.  Zopakovaly si jak se v lese správně chovat, aby se v něm zvířátkům dobře žilo.  Obrázkové knížky a kouzelná Albi tužka dětem byla nápomocná v poznávání různých druhů zvířátek. Děti namalovaly své nejoblíbenější zvíře. Ve středu si přihlášené děti užily první hodinu bruslení ve Velkých Popovicích za zimním stadionu. Ostatní děti se vydaly na dobrodružnou procházku v dešti. Ve čtvrtek se děti naučily různé druhy ptáčků, seznámily se s výrazem tažní ptáci, a vysvětlili jsme si proč odlétají do teplých krajin. Děti si vyrobily vlaštovky, stříhání a lepení stále zdokonalujeme.:) Páteční den byl jako korálek. Děti s batůžky a s pomocí dalekohledů na krku pozorovaly ptáky na poli-sojku, poštolku, vrabce a holuby. Užívali jsme si krásného počasí, venku jsme si zacvičili a načerpali jsme spoustu energie ze sluníčka. Přejeme krásný víkend 🙂

 

Básnička :

Žába z nedaleké tůňky

notuje si : kuňky, kuňky.

Sojka zvědavá je víc než dost,

hlásí, když objeví se v lese host.

Celý den se něco děje,

zvlášť, když slunce pěkně hřeje.

I pavouček někde v křoví

souká síť, v níž si pak hoví.

Magdaléna Wagnerová

Týden v Beruškách od 27.9.-1.10.2021

Drak, vítr a Sv. Václav

Téma tohoto týdne souznělo s přicházejícím podzimem a se státním svátkem, který nejen naši MŠ v úterý na tento den uzavřel. Historické informace o sv. Václavovi a životu té doby děti získaly v podobě dramatizace v maskách, které se samy účastnily. Co vše dokáže vítr, jaké jsou rozdíly v síle větru a jak vítr lidem pomáhá a naopak škodí jsme si vysvětlili i ukázali za pomoci encyklopedií a pokusů, došlo i na závody ve foukání do podzimních lístečků. Zabarvující se příroda do podzimních barev nás vylákala na výlet i na sběr spadaných listů. Nástěnku jsme si vyzdobili dráčky u kterých jsme se nejen učili správně držet špejli, kterou děti použily na kresbu tuší, ale také vázat uzlík. Udělejte si chvilku času a popovídejte si se svými dětmi, vyražte spolu do přírody a třeba si i prohlédněte dráčka, kterého mají vaši šikulové vystaveného v šatně 🙂

Alena Víšková

Básnička :

Vysoko si vzlétl drak, aby věděl kde je mrak.

Letěl, letěl, dál už nemůže, čeká, že mu větřík pomůže.

 

Týden v Beruškách od 20.9.-24.9.2021

Doprava a dopravní prostředky

V pondělí děti kromě dopravy řešily jedno důležité téma: odpady v rámci akce „Ukliďme Česko“ Děti posilněné svačinkou se vydaly s rukavicemi a pytlem v ruce sesbírat odpadky ve struze před školkou, polem a cestou do lesa, kde objevily dávno zapomenutou skládku na které našly doslova poklady (část panenky, hrnec, sedlo od kola, neskutečné množství skla a plechovek).  Dohromady úlovek za naši třídu vážil 40 kg. Neskuteční hledači. Tímto všem dětem moc děkujeme za pomoc 🙂 V úterý jsme se již pustili do tématu dopravy, modelové situace nám přiblížili, jak se správně chovat na přechodu, u silnice, při jízdě na kole. Ve středu se uskutečnil Den bez aut2021. Bouračka autobusu nám zpestřila čtvrteční dopoledne, kde se děti dramaticky vyřádily. Společné dílo dopravních prostředků nám zdobí nástěnku v šatně. Na procházkách jsme si přiblížili dopravní výchovu v praxi“-děti poznávaly značky (Hlavní silnice, zákazové značky, omezení rychlosti, obytná zona,) přecházely na přechodu se semaforem, vyzkoušely si bezpečnou chůzi ve dvojicích v reflexních vestách a dodržovaly pravidla silničního provozu 🙂

Báseň “ Pojedeme na výlet“

Dobré ráno, dobrý den,

na výlet my pojedem.

Čím pak ale, čím pak děti?

Letadlo to vzduchem letí.

Po moři si pluje loď,

a ve vzduchu vzducholoď.

Auto jede po silnici,

Lunochod zas po Měsíci.

Po kolejích jede vlak,

ano děti je to tak.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 13.9.-17.9.2021

Naše rodina

Téma tohoto týdne bylo blízké všem dětem, hrdě se „chlubily“ fotografiemi, které zachycovaly je samotné i ostatní členy rodiny. Díky těmto fotografiím se děti nenásilně seznámily s širším označením členů rodiny. Dozvěděly se kdo je např. bratranec, či sestřenice a protože máme ve třídě kluky dvojčata, tak jsme si i řekli, jak přišli na svět :). Děkujeme za portfolia dětí, která nosíte a díky nim již můžeme začít zakládat výkresy Vašich dětí do jejich složek. Středa byla „Jablíčkovým dnem“ kdy se děti naučily připravit a upéct (za pomoci tety a paní učitelek) štrůdl s jablky, které si přinesly z domova a které si napřed spočítaly a seřadily podle velikosti. Upečenou dobrůtku si ochutnaly v rámci odpolední svačinky. S dětmi se snažíme i pomáhat ostatním. Čtvrtek byl ve znamení běhu, kampaň „Hýbejte se s Teribearem“ která započala právě tento čtvrtek 16.9. zasílá za každý naběhaný kilometr 20 Kč ohroženým dětem a ten kilometr se nám povedl :). Takže týden byl, myslíme, úspěšný a plný zážitků.

Alena Víšková

Báseň Naše školka

Naše školka, pěkná školka

rádi do ní chodíme

hrajeme si, zpíváme si, také trochu cvičíme.

Sluníčko nám krásně svítí do té naší školičky,

usmívá se, nakukuje, na kluky a holčičky.

 

 

 

Týden v Beruškách od 6.9.-10.9.2021

 Adaptace a pravidla, loučení s létem

Druhý týden se děti z Berušek naučily nové básničky o kamarádství a školce. Také jsme cvičili s overbally, padákem a tyčemi. Děti si vyzkoušely chůzi po laně a aktivní žebříkový kruh  Celý týden jsme trávili převážně venku na zahradě, kde se odehrával veškerý nabitý program. Obtiskovali jsme listy malované tuhými tempery, zrenovovali jsme almaru na nádobí. Dětem práce se šmirgl papírem šla pěkně od ruky. Také jsme vyrazili na první společnou procházku do Kostelce u Křížků polní cestou a zpět lesem. V lese děti přeskakovaly potůčky, lezly do velkých kopců a postavily si domečky pro zvířecí kamarády. Děti si pochutnaly cestou na švestkách, pozorovaly houby jedlé a jedovaté a natrhali jsme si luční kvítí, které nám zdobí třídu. 

Báseň „Kamarád“

Kamarád, kamarád, to je ten, kdo mě má rád.

Pomůže mi, poradí, po zádíčkách pohladí.

Všichni jsme tu kamarádi, protože se máme rádi.

Magdaléna Wagnerová

 

VÍTÁME VÁS V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Týden v Beruškách od 1.9.-3.9.2021

První školní týden v Beruškách byl ve znamení seznamování se s Vámi i Vašimi dětmi. Některé jsme již znali z jiných tříd naší MŠ Sluníčko, či MŠ Pampeliška, ale máme ve třídě i úplné nováčky, které jsme se snažili pozitivně a s úsměvem seznámit s námi, dětmi a hezkým vnitřním a vnějším prostředím naší třídy, tak snad se nám to podařilo :). Letos je naše třída věkově pestrá. Máme tu děti v rozmezí od 4 do 6ti let, s kterými budeme pracovat a hrát si dle jejich věkových možností a schopností. Děti se již stihly seznámit se svými novými kamarády, jejich jmény a značkami. Znají již pravidla třídy, která si mohou kdykoliv připomenout na piktogramech rozmístěných v prostorách třídy a umývárny. Nové básničky jim zpříjemňují čas před hygienou, jídlem a cvičením. Již si nacházejí kamarády pro společnou hru a hračky, které jim budou dělat společnost po celý rok. Doufáme, že tento školní rok k nám bude vstřícnější na možnost využití všech sportovních i kulturních akcí, které naše MŠ pro Vás i Vaše děti nabízí. Tak si držme palce, ať to vyjde 🙂

Alena Víšková

Básnička týdne:

Umyjeme ruce, dlaně, mýdlo s vodou patří na ně

a po mýdle zase jídlo a po jídle zase mýdlo.

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 21.6. – 25.6.2021

Téma týdne: Letní radovánky a sporty

Tento týden jsme se díky účasti na škole v přírodě setkávali s menším počtem dětí, i přesto jsme nezaháleli. Celý týden nás provázeli letní sporty, v komunitním kruhu jsme si povídali, jaké sporty známe, jaké už umíme a jaké bychom rádi vyzkoušeli. Děti si zahrály fotbal, badminton, líný tenis a kriket.  Užívali jsme si zahradu, kde už jsme ochutnali naše jahůdky i rybíz. Na procházce jsme přeskakovali louže, povídali jsme si o obilí, jaké máme druhy a pozorovali jsme srnku na poli. Cestou do Kostelce u Křížku děti trhaly bezové květy. Z nich jsme si vyrobili bezinkový sirup, na kterém si jistě doma všichni pochutnáte 🙂

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 14.6. – 18.6.2021

Téma týdne: Zahradní slavnost

Nejnabitější týden tohoto , tak trochu jiného, školního roku. Tropická vedra, stále ještě jarního období, nás doprovázeli jak po dobu celotýdenní akce „Hravé bruslení“, tak i v čase vydařené Zahradní slavnosti. Velká pochvala bruslařům, kteří s úsměvem zvládali zdokonalování se  v bruslařském umění pod dohledem zkušených trenérů, které bylo završeno pátečními závody. Velká pochvala celé třídě Berušek za téměř profesionální vystoupení na Zahradní slavnosti, kde, a nejen ony, sklidily velký aplaus. A samozřejmě velká pochvala i Vám, rodičům, kteří jste obohatili slavnost svými zdravými dobrotami a potleskem, který byl hlavní odměnou nejen pro děti, ale i pro celý tým školky.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 7.6. – 11.6.2021

Téma týdne: Léto a výlety

Konečně tu máme hezké počasí a možnost po dlouhé době vyrazit někam na výlet, tak jsme toho samozřejmě hned využili. Již minulý týden jsme vyrazili do přírody a tento týden jsme na výletní znovuobnovené potěšení navázali. Celodenní výlet měl několik cílů, zámek na Konopišti a výstup na rozhlednu Špulka. Výborný oběd jsme si vychutnali v Zámecké myslivně. Výstup k rozhledně byl zpestřen naučnou stezkou, která nám řekla mnoho nového o ptácích u nás žijících. S blížícím se koncem roku jsou naše dny ve školce nabité aktivitami. Kromě výletů nacvičujeme na Zahradní slavnost, času není mnoho tak doufáme, že nám případné drobné chybičky odpustíte :). Péče o naši zahrádku a záhonky je v horkých dnech každodenní samozřejmostí. Zalévání, hnojení a kypření bude, doufáme již brzy, odměněno vychutnáním dozrálých plodů. Školkový Ekotým složený z dobrovolníků z řad dětí a učitelů pracuje na plný plyn. Takže jak můžeete sami posoudit…nenudíme se :))

Alena Víšková

 

Týden v Beruškách od 31.5. – 4.6.2021

Téma týdne: Děti z celého světa

O dětech z celého světa jsme si povídali hned od pondělí, ukázali jsme si v knížkách a na mapě kontinenty. Jaké děti kde žijí, co nejčastěji jedí a dělají. V úterý nás čekal polodenní výlet na Voděradské bučiny. Cestu autobusem všechny děti zvládly skvěle, v Jevanech jsme si dali u rybníku svačinu na posilněnou před velkým výšlapem. Cestou nás čekalo několik zastavení u studánek, rybníků, potůčků. Děti objímaly v lese stromy, přeskakovaly potůčky a házely kamínky do vody. Obrovská pochvala všem dětem za zvládnutý náročný terén :). Jsou to skvělí turisti. Ve středu se děti vzájemně malovaly, u této činnosti se dobře bavily. Ve čtvrtek jsme oslavili Den dětí karnevalem, diskotékou a soutěžemi. Také jsme měli překvapení v podobě živé želvičky, kterou si děti mohly pochovat a pohladit. V pátek jsme si vydali linkovým autobusem na celodenní výlet na Ládví na rozhlednu. Děti zvládly vyjít na rozhlednu, pokochat se výhledem a zamávat dolů kamarádům. Poté nás čekala Ptačí stezka, děti hledaly po lese obrázky ptáčků, dozvěděly se spoustu nových informací. Zašli jsme si do restaurace U Vlkové na výborný oběd, po obědě jsme se vydali zpět se zastávkou na zmrzlinu a hřiště. Pak jsme lesem seběhli k Mlýnskému rybníku, tam jsme naskočili na autobus a dojeli zpět do školky. Máme za sebou velmi nabitý a obohacující týden 🙂 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 24.5. – 28.5.2021

Téma týdne: Voda kolem nás

Voda je zajímavým a důležitým tématem, který nás neinspiroval k tématu pouze tohoto týdne, ale prolíná se vlastně do mnoha jiných oblastí o kterých si s dětmi povídáme a poznáváme i v jejich přirozeném prostředí. Voda nás inspirovala ke spoustě pokusů , které jsme s dětmi zrealizovali. Pracovali jsme s mapou, mikroskopem, různými druhy skupenství vody a nezapomněli jsme si říct, že bez vody to prostě nejde 🙂 Děti přinesly vzorky pitné vody ze svých domovů které jsme pod mikroskopem porovnali s vzorky z mokřadu, rybníku a potoka. Procvičili jsme jemnou motoriku u různých pracovních činností a hrubou u pravidelných sportovních aktivit v přírodě i na zahradě MŠ. Poznáváme květiny a rostliny, které nás obklopují a ty nejhezčí si vkládáme do herbáře.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 17.5. – 21.5.2021

Téma týdne: Život ve městě a na vesnici

Tento týden si děti užily plnými doušky. V pondělí jsme si v komunitním kruhu popovídali o hlavních rozdílech vesnice a města. Vydali jsme se na přírodovědnou procházku do Kostelce u Křížku, děti poznávaly luční květiny, které si odnesly do školky vylisovat do herbáře. Ve třídě jsme si vyrobili dle své fantazie z kartonů, krabic a ruliček od toaletního papíru budovy ve městě – továrnu, nemocnici, kostel, panelový dům a nezapomněli jsme postavit i vesnický chlév se zvířátky. Zahráli jsme si na kartografy, do mapy jsme zakreslovali vše, co jsme na vycházce viděli. Zmapovali jsme kontejnery na tříděný odpad v okolí školky. Ve čtvrtek jsme se vypravili na delší procházku a především na nákup do obchodu Tesco, pojmenovali jsme si jednotlivé úseky (ovoce, zelenina, pečivo, sladkosti, oblečení) děti si samy vybíraly a platily. Zastavili jsme se u hospodářského dvora-děti pozorovaly slepice a kohouty. U památníku a rozhledny na Mandavě jsme si dali svačinku a zahráli jsme si hry na louce. V pátek jsme si užily spoustu zábavy na obecním hřišti.

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 10.5. – 14.5.2021

Téma týdne: Život na louce

Začátek tohoto týdne byl prosluněný s letními teplotami, takže volba byla jasná. Dlouhé pobyty v přírodě na čerstvém vzduchu. I výlet s batůžky s cílem dětského hřiště  v Kostelci u Křížků se vydařil. Děti byly obohaceny o pozorování jarní přírody za pomoci lup z Badatelského batůžku a nových květin v Herbáři Berušek. V polovině týdne se počasí vrátilo trochu do aprílové nálady, tak jsme měli alespoň dostatek času na tvoření a rozvoj samostatnosti, či navazování vztahů mezi dětmi, které se v tento covidový rok moc neužily. Péče o zahradu, záhonky a rostliny patří k každodenní činnosti třídy, stejně jako třídění odpadu a kompostování bioodpadu. Četba na pokračování byla propojena s tématem týdne, název knihy „Dobrodružství s myškami“. Ve středu 12.5. Berušky nezapomněly poslat vzkaz všem zdravotníkům a sestřičkám k jejich svátku, alespoň jako malé poděkování za jejich náročnou  a usilovnou práci:)

A.Víšková

 

 

 

Týden v Beruškách od 3.5. – 7.5.2021

Téma týdne: Lásky čas, mláďátka

Naše milé maminky, celý týden se točil kolem Vás 🙂

V pondělí jsme se po dlouhé době sešli s velkou radostí ve třídě Berušek skoro v plném počtu. Děti si společně pohrály, protáhly svá tělíčka při překážkové dráze. Pomocí obrazové přílohy děti přiřazovaly mláďata k druhům zvířat, poznávaly počáteční a konečná písmena slov. Vyráběli jsme přáníčka a náramky pro maminky. Děti si vyzkoušely zahrát pantomimu, co dělají jejich maminky. O maminkách jsme si povídali, jak vypadají, co rádi dělají a co máme na svoji mamince nejraději. Vyrazili jsme na badatelské procházky po okolí. V úterý jsme prozkoumali okolí Nové Hospody, děti poznávaly značky aut, druhy květin a stromů a závodily v běhu. Procházku jsem zakončili na hřišti. Ve středu jsme podnikli výlet ke koním, děti měly dovoleno si zazvonit na zvoničku, prohlédly si nový rybníček v Sulicích, přičichnuly si k bylinkám a u ohrady u koní jsme obdivovaly jejich krásu. 

Děti celý týden pečlivě trénovaly básničku pro svoje milované maminky.

Krásný den maminky!

M. Wagnerová

Týden v Beruškách od 26.4. – 30.4.2021

Téma týdne: Čarodějnice

Poslední týden v dubnu jsme se věnovali filipojakubské noci. Vyrobili jsme si čarodějnici, která nám zdobí školku. Namalovali jsme si vše, co čarodějnice potřebuje. V úterý jsme měli den bláznivých účesů, který se velice vydařil, venku jsme postavili májku, přečetli jsme si v knížce Lidových tradic, kde a proč se májka stavěla. V hmatovém pytlíčku děti poznávaly přírodniny. Ve třídě jsme si postavili čarodějné doupě. Celý týden jsme se zkoušeli oslovovat čarodějnými jmény u kterých jsme si pořádně potrénovali jazýčky jako např. Adulína, Thomaslín, Anelína, Pepalín, Laurelína. Ve středu nás čekala čarodějnická stezka, při které jsme plnili úkoly a za jejich splnění jsme našli poklad od hodné čarodějky Evelínky. Stezku jsme zakončili piknikem na louce u Kostelce, kde jsme i poschovávali namalované kamínky. Ve čtvrtek jsme se procvičili v letu na košťatech po třídě. Děti celý týden vařily čarodějné zázračné lektvary, vážily různé druhy luštěnin a vymýšlely názvy pro čarodějné pokrmy. Celý týden jsme ukončili pátečním rejem čarodějnic, namícháním barevných lektvarů a čarodějnickou diskotékou. Splněním 4 disciplín si děti zasloužily čarodějnické vysvědčení . Moc se těšíme na další týden, kdy už se sejdeme celá třída Berušek 🙂

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 19.4. – 23.4.2021

Téma týdne: Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství

 

Tento týden jsme se zaměřili na plnění výzev z Kampaně obyčejného hrdinství. Seznámili jsme se zadanými výzvami a pustili se do plnění. V pondělí jsme se zaměřili na první dvě – Zastav letákovou epidemii, při které si děti vytvářely samolepky s kresbou o zákazu nošení letáků, která se následně přilepí na domovní poštovní schránku. Druhou výzvou dne bylo Zasaď rostlinu – s dětmi jsem se vydali na školkovou zahradu a zasadili si společně mrkev, hrášek, meloun a ředkvičky. I tato výzva dětem splnit šla jako po másle. V úterý jsme se pustili do další důležité výzvy, kterou jsme plnili přes celý týden – Udělej něco pro ostatní. Děti si s paní asistentkou Luckou hrály na švadlenku a šily pro radost látkové nákupní tašky a pytlíčky do obchodu na ovoce, zeleninu či pečivo. Děti byly skutečně moc šikovné a práce s šicím strojem je velice bavila. Ve středu jsme se vydali na vycházku s batůžky v rámci výzvy Buď venku a Dne pro sebe. S dětmi jsme si vycházku skutečně užili. Na louce jsme si s dětmi udělali piknik, kde jsme se nasvačili a užívali si sluníčka. Pozorovali jsme traktor, kreslili jsme na záclonku přírodninami a hledali květiny dle vzoru v knížce. Určitě si takovýto Den pro sebe ještě do konce roku zopakujeme. Čtvrtek byl Dnem Země a tím pádem jsem se rozhodli naší planetě a okolí školky pomoci formou úklidu. Děti si přinesly své pracovní rukavice, pytle a pustili jsme se do úklidu. Největší kuriozitou celého úklidu byl zaručeně hliníkový hrnec a pánské trenky. Ani jsem nečekali, jaký úspěch tato akce bude mít. Děti byly nadšené a soutěžily, kdo najde více odpadu, a kdo ho najde první. V pátek ráno jsme následně vytvořili hřbitov odpadků z toho, co jsme našli. Popsali jsme si co jsme zakopali, a jak dlouho se to bude v zemi rozkládat. Páteční den jsme zakončili darováním šitých tašek našim tetám – Miru, Alence, Lucince, Renatce, naší paní hospodářce Markétce, paní ředitelce Vendulce a paní učitelce Verče, která se na nás přišla podívat. Všem se naše překvapení velice líbilo a děti byly pyšné, že mohou udělat radost někomu dalšímu.

A. Víšková

  

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 12.4. – 16.4.2021

Téma týdne: Sokol-Ve zdravém těle, zdravý duch 

 

Po dlouhé době jsme se sešli opět ve třídě, nejdříve musíme pochválit všechny děti a rodiče za zvládnutí testování 2x týdně.  Sice jsme se kvůli bezpečnostním opatřením sešli jen v počtu 15, ale celý týden jsme si náležitě užili. S dětmi jsme založili pracovní listy, které v průběhu týdne nosili. Děkujeme moc za jejich splnění. Celý týden nás provázelo téma cvičení https://www.sesokolemdozivota.cz děti si procvičily dovednosti s míčem. Házely míčem na cíl, do výšky, podávaly si míče kolem těla, nad hlavou a pod nohami. Kutálely s míčem. Také si na zahradě vyzkoušely kop na branku a střelbu hokejkou do branky. Každý den jsme chodili na procházky a užívali jsme si čerstvého vzduchu. Zopakovali jsme si třídění odpadu a udělali jsme analýzu k odpadům pomocí obrázků do Ekoškoly https://eko-skolky.cz/cz  .Také jsme se díky nové pomůcce o cukru dozvěděli, co je pro naše zdraví vhodné a co méně.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÁSNIČKA: 

Ježeček Mareček

Ježeček si s míčem hází,

kamarád mu k tomu schází.

vezmi si míč a pojď si hrát,

náš ježeček bude rád.

 

Rozcvička

Kdo si dělá rozcvičku,

ten je zdravý jako rybka.

Ten má dobrou kondičku,

nesklátí ho žádná chřipka

Týden od 5.4.-9.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Malí zahradníci

Cíle: 

 • budeme pozorovat klíčení semen, růst nových rostlin
 • budeme se učit rozhodovat o svých činnostech
 • budeme rozvíjet kooperativní dovednosti
 • budeme se učit orientovat se v rolích a v pravidlech různých společenských skupin
 • budeme se učit schopnosti přizpůsobení se vnějšího prostředí i jeho změnám

Praktické úkoly:

 • Hra na zahradníky – seznámení s nářadím a bezpečností při práci – motyčka, rýč, hrábě, sázecí kolík, lopatka.
 • Příprava záhonků rytí, okopávaní, pletí atd.
 • Experiment – rostlina, která má všechny správné podmínky k růstu X  rostlina, která nemá – světlo a vláhu
 • Poznávání některé jarní zeleniny a kytičky podle hmatu, vůně, chuti např. ředkvička, pažitka, sedmikráska, fialka, atd.
 • Zalévaní záhonků, okopávání, pletí a kypření

Pracovní listy:

Básnička:

KRTEK

Na záhoně dělá boule,

vypadají jako kdoule.

Z hlíny rostou kopečky,

hlavou kroutí ovečky.

Zahradník však radost nemá –

rámusí: “ Ten ničema!

Krtek jeden krtkovatý!

Vezmu rýč a dvě lopaty,

krtka pěkně vykopu,

ať si ryje – v příkopu!“

 

DUBEN                                                                                                       

Duben bývá čtvrtý v roce,

jiný duben není,

na dubnu je nejzvláštnější,

že počasí mění.

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz     

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

TŘÍDA BERUŠEK NA DISTANČNÍ VÝUCE

 

 

Týden od 29.3.-2.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Velikonoční svátky

Cíle: 

 • budeme rozvíjet fyzickou zdatnost
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami
 • budeme rozvíjet schopnost elementární časové pojmy (dny v týdnu)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků

Praktické úkoly:

 • Před školkou nám vyrostl vajíčkovník, budeme rádi, když s dětmi namalujete vajíčka a pomůžete nám ho nazdobit.
 • Upečte s dětmi jakýkoliv velikonoční pokrm ( jidáše, nádivku, beránka, mazanec…) fotky prosím na e-mail.
 • Najděte ve vašem okolí vrbu a nastřihejte větvičky a upleťte s dětmi pomlázku.
 • Hod na cíl – trefit se na 10 kroků od vrby a oběhnout ji 3x
 • Naučit se jakoukoliv velikonoční koledu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní listy:

 

 

 

 

Týden od 22.3.-26.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní radovánky

Téma dne 22.3. Světový den vody

Dneska slavíme Světový den vody, proto jsme si pro Vás připravili úkoly spojené s vodou, která je pro život nezbytná. Nezapomínejme na to. Děkujeme 🙂

Odkaz na krásné video o dešťové kapičce a koloběhu vody:  https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M&t=9s

Cíle: 

 • budeme poznávat naše okolí (potok, rybníček)
 • budeme rozvíjet grafomotoriku
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků (kulturních, přírodních krás)

Praktické úkoly:

 • V průběhu týdne najděte v okolí rybník, zurčící potůček. Zkuste vyrobit z přírodnin lodičku a poslat ji po vodě. Fotografie poprosíme na email.
 • Jděte do přírody, najděte strom a zkuste ho obejmout, přičichnout si k němu a načerpejte energii.
 • Namalujte si na zem skákacího panáka a zaskákejte si s dětmi.
 • Do skořápky od vajíčka dejte zeminu a nasypte osivo(např. pšenici)-vajíčko dozdobte jarními motivy. 
 • Při akci Ukliďme Česko-vyjděte ven do ulic a sesbírejte odpadky ve vašem nejbližším okolí

Pracovní listy:

Týden od 15.3.-19.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní pozorování, ptáci na jaře 

Cíle:

 • budeme se učit vyjádřit říkanku pohybem
 •  budeme rozvíjet fyzickou zdatnost při pohybu na louce,…
 •  budeme rozvíjet praktické a komunikační dovednosti dětí (vést rozhovor na téma)
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami a různým materiálem
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Praktické úkoly:

 • kresba temperovými barvami na kamínek nalezený při procházce v přírodě
 • pohybové aktivity v přírodě, překonávání přírodních překážek (např. slalom mezi stromy)
 • při procházce venku zkuste najít co nejvíce těchto věcí – JARNÍ PROCHÁZKA
 • pozorování ptáčků venku, poslouchání zvuku ptáků

Pracovní listy:

Básnička :Ptačí řeč

Písnička spojená s pohybem:  https://www.youtube.com/watch?v=oqJbkOlZYBM 

BŘEZEN – ZA KAMNA VLEZEM, DUBEN – JEŠTĚ TAM BUDEM.  Znáte děti tuto pranostiku a víte, co znamená?

Četba na pokračování z knihy ,,Děda kamnář a toulavý pecivál“ – vydáno k 25. výročí založení Cechu kamnářů České republiky- Jestlipak poznáte, kdo namluvil dnešní dvě kapitoly – Netopí topení a Jedeme za teplem???

 

V týdnu o jarních prázdninách od 8.3.-12.3.2021 

si můžete s námi prozpěvovat písničku NA JAŘE, NA JAŘE, kterou jsme se s dětmi učili těsně před uzavřením školky. Omluvte intonaci, natočeno na první dobrou. 🙂 Zdravíme naše Berušky! 🙂

 

Týden od 1.3.-5.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Probouzení jara

Cíle:

 • budeme rozvíjet schopnost provést pohyb podle vzoru nebo pokynu
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků(přírodní krásy)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Pracovní listy: 

Praktické úkoly :

 • Jděte na procházku do přírody a utrhněte si větvičku břízy, dejte do vody a pozorujte, jak vykvete.
 • Vysaďte si semínka dle vaší volby, o která budete v průběhu distanční výuky pečovat a sledovat změny, které sadba přináší. Doporučíme použít i lupu . Budeme rádi za Vaše fotografie a komentáře.
 • Pohybová výchova  – manipulace s míčem: Horní končetiny-koulení míče ve dvojici (levou, pravou, obouruč) v různých polohách, čelem k sobě, zády k sobě.
 • Procházka do okolí: pozorování probouzející se přírody (pučící kytky, keře a stromy), kolik je v rybnících vody, jestli je ještě led na rybníku. Foto do e-mailu.
 • Báseň Petrklíč – Poprosíme, až se děti básničku naučí o natočení videa a poslání do e-mailu. Dbát na správnou výslovnost a přednes.                                 
 • Není, není ze železa, (otáčíme zápěstím ručiček, jako že není není)
  přece je to klíč.
  Otevírá bránu k jaru,
   (předvádíme odemykání)
  je to petrklíč.
  Petrklíč, petrklíč, (zvedneme ukazováček jako pozor)
  zima už je pryč.
  Petrklíč, petrklíč
  od jara je klíč.
   (opět předvádíme odemykání) 

 

Týden v Beruškách od 22.2. – 26.2.2021

Téma týdne: Ekologie

Téma tohoto týdne se prolíná našimi činnostmi vlastně celý rok a možná i právě proto se nám podařilo získat stříbrnou plaketu Skutečně zdravá školka :-)). Teplé slunečné počasí jsme oslavili sázením semínek o které jsme celý týden pečovali , zalévali a lupou pozorovali. Vyrobili jsme si nádobu na sběr tříděného odpadu, který nám ve třídě ještě chyběl a to konkrétně na kartony od mléka, které ve školce pijeme často. Seznámili jsme se s „Desaterem domácí ekologie“ a řekli si, jak můžeme my naší planetě a přírodě pomoci. Na chvíli jsme si s encyklopedií a globusem odskočili do Antarktidy za ledními medvědy a tučňáky a jednoho takového tučňáka jsme si v pracovním listu vybarvili a zároveň si zopakovali anglická slovíčka. U klavíru za doprovodu Orffových nástrojů jsme si procvičili hlasivky u zpěvu jarních písniček a na koberci zacvičili a protáhli svá těla. Ukázka letu motorových modelů letadel na louce za školou při udržení přísných hygienických pravidel byla při pátku příjemným zakončením tohoto týdne.

Třídění odpadu

Třídit odpad to je hračka, umí to i malá Kačka.

Máme tady sběrný dům, sem odpadky vyhazuj.

S igelitem neplýtvej, radši svoji tašku měj.

Můžeš si ji uložit, když chceš tady dlouho žít.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.2. – 19.2.2021

Téma týdne: Masopustní oslavy

Masopustní týden byl pestrý na převleky a bohatý na úsměv a dobrůtky od maminek. Začátek týdne provoněl třídu pečením masopustních koláčků s tvarohovou polevou. Děti se seznámily se zdravými ingrediencemi a postupem celé přípravy. Upečený  koláček si vychutnaly jako zákusek po obědě. Za poslechu klavíru a hry na Orffovy nástroje si zazpívaly písničku „Já jsem muzikant“. S Albi tužkou si prohlédly „Moje první obrázky“, u edukativní hry „Autobus si procvičily paměť a předmatematické představy a u pracovního listu „Klaun“ zopakovaly geometrické tvary a sčítání do 5ti. Středeční masopust byl v vyzdobené třídě a v maskách skoro jako opravdový. Dobrůtky od maminek to jen potvrzovaly. Děti, které naši třídu zastupují v Ekoškole, seznámily ostatní kamarády s novinkami, které se týkaly třídění odpadu a plánu výroby kontejneru na kartony od mléka. S blížícím se jarem došlo již i na první sázení semínek „Microgreens“, které mají vysokou výživovou hodnotu. Ani dílnička nezůstala bez činnosti, zde si hoši, za asistence paní učitelky, nařezali ruličky na výrobu masopustní kobylky. Nechyběly ani pravidelné procházky do přírody, takže týden jak má být :-).

Velký bál:

Dneska máme velký bál, hurá je tu karneval!

Z holčiček jsou princezny, splní si své tajné sny.

Kluci si dnes meče vzali, za prince se ustrojili.

Na bále dnes společně je nám všem moc báječně.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 8.2. – 12.2.2021

Téma týdne: Láska-úcta ke stáří, sv. Valentýn

Tento týden se nesl v láskyplném duchu. Pomocí demonstračního plakátu s emocemi jsme vedli s dětmi rozhovory o tom, kdo má koho rád a proč. Jak se tváří člověk šťastný, zamračený, naštvaný, spokojený, zamilovaný a nešťastný. Modelové situace nám pomohly pochopit, co můžeme udělat pro babičku a dědečka, když špatně chodí, slyší nebo vidí. Zdramatizovali jsme si scénky – pomoc při nakupování, při přecházení vozovky, pomoc při čtení jízdních řádů. Při pracovních činnostech jsme tvořili berušky z hlíny a valentýnská přáníčka pro rodiče. Také jsme vyráběli dárečky pro pečovatelky v Domově seniorů Pyšely. V tělovýchovné chvilce jsme nezaháleli a cvičili jsme s projektem „Se sokolem do života-trénovaní obratnosti“. Děti trénovaly přecházení a přeskoky přes lavičku, skoky na švédskou bednu, válení sudů, skoky přes švihadlo, rovnováhu na overballech a protáhnutí těla obručí. Venku jsme si užívali sněhovou nadílku na bobech a pořádný mráz, který vyčaroval krásné ledové království v celém okolí školky. 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 1.2. – 5.2.2021

Téma týdne: Kniha je náš kamarád

První únorový týden byl plný pohádek. Děti pečlivě splnily domácí úkol, přinesly do školky své oblíbené knížky a ty nám „dělaly společnost“ po celý týden. Děti si z barevných papírů vlastnoručně vyrobily, vyzdobily a podepsaly knížku do které každý den tohoto týdne nakreslily obrázek znázorňující pohádku dne. V maskách si zařádily na „Pohádkové diskotéce“, zahrály si divadlo, pohádku „O veliké řepě“, zacvičily si s padákem, v přírodě si názorně vyzkoušely jak je mokřad mokrý 🙂 a v nabitém programu si i stihly vyrobit z přírodních materiálů prostírání a letadýlko. Výlet s batůžky na farmu se zvířátky byl příjemným zpestřením komplikovaného covidového období. Pokus vyrobit vlastní pomazánku se zdařil, dle prázdných tácků s chleby, na které si pomazánku děti samy mazaly. Pracovní list týdne s názvem „Bioodpad“ vysvětlil dětem možnost spotřeby bioodpadu a která zvířátka mohou potraviny zbylé po lidech využít jako krmivo. Zakončení pohádkového týdne bylo v podobě „Cesty pohádkovým lesem“. Děti za to, že pomohly skřítkovi Dubíkovi vyčistit les, si z lesa, jako poděkování od skřítka, přinesly zdravou sladkou odměnu.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách o

Týden v Beruškách od 21.3. – 25.3.2022

Téma:  PONOŽKOVÝ DEN 21.3., DEN VODY 22.3.

 

Týden v Beruškách od 14.3. – 18.3.2022

Téma: Měsíc knihy – knížky, bajky, zápis do školy

Děti se v pondělí seznámily s tématem knihy a vyrobily si záložku do své oblíbené knížky, kterou si přinesly z domova. V úterý se děti z Berušek společně s dětmi ze Včeliček vydaly pěšky do knihovny v Kamenici. Zde nás přivítala velice milá paní knihovnice, která měla pro děti připravené hry a soutěže. Děti hádaly názvy pohádek dle obrázků, zahrály si s papírovými postavičkami pohádku: Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu. Paní knihovnice dětem vysvětlila, jak si zařídit průkazku do knihovny a systém půjčování a vracení knih. Děti měly možnost si půjčit a prohlédnout knížky, které je zaujaly. Ve středu část dětí odjela na Školičku bruslení a ve třídě děti hrály námětovou hru: Na knihovnu. Vyrobili jsme si čtenářský průkaz a děti si chodily půjčovat a vracet knížky k paní knihovnici. Odpoledne předškoláci navštívili Základní školu Sulice, kde si vyzkoušeli školičku nanečisto. Seznámili se s paní učitelkami z první třídy, plnili úkoly, které jim paní učitelky zadaly. Čtvrtek už byl znamení pyžámkové noci. Přes den si děti vzájemně převyprávěly své oblíbené pohádky. Večerní program nám odstartoval čtením pohádky Julián Záhorovský, který si děti získal především hrou na kytaru a zpěvem dětských písniček. Po kulturním zážitku nás čekala tolik oblíbená pizza a diskotéka. Poté už se děti začaly oblékat a připravovat na stezku odvahy. Zde plnily úkoly u čtyř stanovišť. Čekala na ně Zlatovláska a sbírání perel, Perníková chaloupka s ježibabou a jízdou na koštěti, u Šmoulů trefování míče do kruhu a s Krtečkem a raketou se děti vydaly plnit úkoly do vesmíru. Po úspěšném splnění stezky odvahy a rozdání odměn se děti vrátily do třídy, kde už se začaly připravovat na večerní hygienu. Povyprávěli jsme si pohádku na dobrou noc a všechny děti usnuly spokojené a plné zážitků. V pátek po svačince nás čekalo divadelní představení: O dvanácti měsíčkách v podání všech paní učitelek. Přijela k nám na návštěvu i celá školka z Hlubočinky a na zahradě vypukla krásná podívaná. Celý týden byl nabitý a těšíme se, co bude dál 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,

nížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,

kdo poslouchá, dobře ví,

že tam bydlí pohádky

s nádhernými obrázky,

ale také básničky,

říkadla a písničky.

Týden v Beruškách od 7.3. – 11.3.2022

Téma: MDŽ, Morana

Akční týden naplněný připomínáním si českých tradic, oslav mezinárodních dní a  školení paní učitelek. Počátkem týdne děti  maminkám a babičkám vyrobily přáníčka vyjadřující jak vás mají  rádi a možná vám i s přáníčkem přednesly básničku :).  S Moranou se děti seznámily v básničce, písničce, u společného povídání na koberci, při dramatizaci v maskách ale především při společném vynášení Morany a jejího vhození do rybníka. Každá třída si vyrobila vlastní Moranu, připravila si svojí básničku a po společné procházce k místnímu rybníčku své Morany za halasného přivolávání jara vhodila do vody. Krásné dodržování tradice za slunného předjarního počasí. Naše Berušky si  zopakovaly některé informace, které budou potřebovat u zápisů do prvních tříd. Pokud něco nevěděly určitě se s vámi poradí aby jejich první krok do budoucí školy byl hezkou vzpomínkou.

Týden v Beruškách od 28.2. -4.3.2022

Téma: Námořníci, piráti

Tento týden děti vypluly na dobrodružnou cestu. V pondělí děti vyráběly kotvy z keramické hlíny. Poté jsme se pomocí velké mapy a knížek dozvěděli, kde všude se nachází moře a jaké existují druhy lodí. V úterý se děti sešly v pirátských oblecích a čekala je v umyvadle lahev s dopisem od piráta Parátka, zvaného Harpuna. Děti vyslechly výzvu piráta, že musí zachránit poklad. Kamínky s lebkou značily cestu k pokladu, cestou děti plnily úkoly a nakonec je čekal poklad v bažině v podobě zlatých čokoládových dukátů. Ve středu se naše třída proměnila v námořnickou palubu. Děti měly krásné kostýmy, plnily námořnické dovednosti, podbíhaly pod lanem, přetahovaly se a zkoušely se dle kompasu dostat na správné místo. Ve čtvrtek jsme si řekly pravidla přežití – jak volat o pomoc S.O.S. Děti se naučily jak si říct o pomoc nenápadně pomocí prstové abecedy. V pátek nás čekalo Zelené divadlo, kde se děti dozvěděly, jak je důležité pečovat o naši planetu. S dětmi jsme také probíraly aktuální téma na Ukrajině. Děti kreslily obrázky, jako výzdobu do sportovního klubu Meteor, kde je útočiště pro cca 80 ukrajinských uprchlíků. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Plavání

Plavu prsa, plavu znak.

jako ryba, jako rak.

Rozkolíbám hladinu

víc, než hejno delfínů.

 

Co pluje?

Na sladké či slané vodě

plují malé, velké lodě,

a na mořské hlubině,

plují lodě obryně.

 

 

Týden v Beruškách od 21.2. -25.2.2022

Téma: Masopust

Masopustní týden nás neošidil ani o lekci plavání a bruslení. Celý týden jsme se poctivě připravovali na páteční masopustní veselí a průvod. Vyráběli masky, vyzdobili si třídu, zazpívali si u klavíru masopustní písničky a každý den si zacvičili vevnitř i venku na procházce, či zahradě školky. Stihli jsme zazpívat a pogratulovat paní učitelce ze Včeliček k jejím narozeninám. Po celý týden jsme měli ve třídě na hospitaci studentku Vysoké školy pedagogické, která s úsměvem doplnila náš učitelský tým. Čtvrtek měl být koláčkovým dnem ale bohužel technická závada v naší třídě masopustní pečení odložila. Ale pátek klapl na jedničku. Dopolední soutěže a diskotéka ve třídě, celoškolková vycházka v maskách obcí s hudebními nástroji a na závěr byla naše třída  pozvána paní asistentkou na malé občerstvení do jejího domečku.

Alena Víšková

Básnička: Haló pane karnevale,
                   račte dále, račte dále.
                   Elce pelce do pekelce,
                   rolničky a kotrmelce.
                   Máme všechno namíru,
                  z krepového papíru
.

 

Týden v Beruškách od 14.2. – 18.2.2022

Téma: Svatý Valentýn, senioři a vesmír

Tento týden nás čekalo propojení dvou témat: Vesmír,  sv. Valentýn a úcta ke stáří. V pondělí do školky přijelo Mobilní planetárium, děti se hravou formou seznámily se všemi planetami sluneční soustavy. Už vědí jaká planeta je nejmenší, největší, nejvíce vzdálená od slunce a která má prstenec. V úterý část dětí odjela na plavání a pro děti které zůstaly ve školce, byl nachystán program: Vzpoura úrazům. Za dětmi přijel pan na vozíku, pomocí obrázků ukazoval, správné a nesprávné chování a jak předcházet úrazům. Jaké má člověk omezení při běžném životě a vysvětlil dětem pojem páteř a mícha. Ve středu se část dětí zdokonalovala v bruslení ve Velkých Popovicích, děti ve školce vyráběly přáníčka pro babičky a dědečky v DD v Pyšelích. Ve čtvrtek jsme s dětmi vyráběli valentýnské lucerničky, věříme, že udělají všem velkou radost. V pátek jsme se s dětmi pustili do pečení svatovalentinských muffinů. Děti přidávaly suroviny do mísy, míchaly a zdobily. Maminky si určitě moc pochutnají. 🙂 Také děti vyrobily pro maminky zápichy do květináčů ze srdíček. Přejeme krásný víkend a těšíme se na další týden 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Babičce a dědečkovi

Na křídlech motýlích přilétá přáníčko,

aby vám všem svítilo sluníčko.

Sluníčko štěstí, lásky a naděje,

ať se vaše srdíčko radostí zasměje.

Věk není to, v čem se pozná stáří,

když oči stále krásně září.

A to shrne jedna věta:

Přejeme štěstí, zdraví a dlouhá léta.

Týden v Beruškách od 7.2. – 11.2.2022

Téma týdne: Vesmír, planety, digitální gramotnost

JARNÍ PRÁZDNINY

Převážná většina dětí z Berušek si užívala prázdniny se svojí rodinou. Ty, které docházely do školky se mohly lépe seznámit s prostory třídy Včeliček a dětmi, které do této třídy docházejí. Byly zde, po dobu prázdnin, spojeny. Počasí bylo různorodé a připravilo nám pestrou škálu únorových teplot. Jeden den již evokoval jarní slunné dny a nalákal nás na prostorné dětské hřiště za školkou. Jiné dny nám daly jasně najevo, že zima ještě nekončí a bude ještě bojovat o své místo v tomto měsíci. 

Alena Víšková

Básnička : Vesmír

                   Poznáváme planety

                   pomocí naší rakety,

                   kolem slunce obíhají

                   Mléčnou dráhu obývají

 

 

Týden v Beruškách od 31.1. – 4.2. 2022 

Téma týdne: Příroda, živly, pokusy

Celým týdnem nás provázelo Hravé lyžování, ale ani děti, které zůstávaly ve třídě nezahálely. V pondělí si děti vyzkoušely pokusy s vodou, octem, sodou a balonkem. Obarvovaly čínské zelí a papírové kapesníčky spojené uzlem pomocí potravinářského barviva. Ve středu na Světový den mokřadů se děti vydaly na badatelskou vycházku. Ráno jsme si ve třídě ukazovali na obrázcích a videu jak mokřad vypadá, jak se vytvoří, jaký je rozdíl mezi mokřadem a rybníkem. Společné dílo z krepového papíru velkého mokřadu s různými druhy zvířat nám zdobí třídu. Po svačince se děti a paní učitelky vydaly hledat mokřady v okolí. Na louce u lesa jsme hned na jeden narazili. Poté jsme v lese objevili rybníček a z něj potůček, následovalo zkoumání potoku. Po proudu jsme se vydali na další dobrodružnou výpravu. Došli jsme k dalším dvěma rybníkům. Objevili jsme tři mokřady, významné biodivezitní místo, které musíme chránit. Celá výprava se velice zdařila. Ve čtvrtek jsme si užily spoustu legrace při divadélku Karkulčina dobrodružství. Od pondělí se ve třídě Berušek scházely děti na projektový týden Hravého lyžování, kde se děti nejprve seznámily s instruktory, nastavily se pravidla a bezpečnost na svahu. Poté následovala přivítání s básničkou a pokřik. Děti si užily běh v lyžařských botách do kopce a jízdu na pásu. Poté se děti rozdělily do skupinek a vymyslely si názvy týmu. Samotná výuka probíhala formou her, cvičení a netradičních soutěží. Děti si v průběhu týdne vyzkoušely cvičení na rovině, v mírném svahu, vstávání z pádu a obraty. V pátek byla výuka zakončena slavnostním vyhlášením vítězů, předávání cen a poděkování za skvělý týden. Všechny děti zaslouží obrovskou pochvalu 🙂 Máte doma šikovné lyžaře 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžařská

Jedna lyže, druhá lyže,

dolů svahem uhání.

My jsme totiž závoďáci,

hravého lyžování.

Týden v Beruškách od 24.1. – 28.1. 2022 (distanční výuka)

Téma týdne: Lékař, tělo a zdraví

Pracovní listy:

Praktické úkoly:

 • vyrob si s rodiči člověk z ruliček , obkreslení ruky
 • zahraj si s rodiči na návštěvu u paní doktorky
 • dramatizace-volání záchranky-číslo na záchrannou službu, první pomoc
 • obvazování ruky, nohy, stabilizovaná poloha

Básnička: 

Písničky:

Pan Doktor Zub https://www.youtube.com/watch?v=d0SUJvzsJBA

Doktora se nebojíme https://www.youtube.com/watch?v=5YTLkP66-Yc

 

Magdaléna Wagnerová

 

Týden v Beruškách od 17.1. – 21.1. 2022

Téma týdne: Zimní sporty, zimní olympiáda

Olympijský týden byl velice zdařilý a nabitý velkou dávkou zábavy a závodění. Celý týden jsme si užívaly v oblečení v barvě daného světadílů. Pří modrém pondělí jsme si vysvětlili, co dané barvy kruhů na olympijské vlajce znamenají. V pondělí se děti ze všech tříd sešly na slavnostním zahájení olympijských her. Děti nastoupily s vlajkami svých tříd, poslechly si hymnu a složily olympijský slib. Poté jim byly představeny všechny sporty, které se v průběhu týdne konaly. První den čekalo děti základní kolo hokeje a skoky na lyžích. V úterý jsem se děti sešly všichni v černé barvě, ale s dobrou náladou a čekal je nejdříve biatlon a poté následovalo krasobruslení jednotlivců. Ve třídě si děti nakreslily na čtvrtku ledovou plochu pomocí inkoustu a zmizíku. Červená středa nám přinesla disciplínu v podobě párového krasobruslení. Děti si vyrobily z ruliček lyžaře a snowboardistu, kde potrénovaly jemnou motoriku při lepení čepiček, bambulí a lyží. Ve čtvrtek se děti sešly v zelené barvě. Venku odehrály hokej o medailové příčky a závodily na bobech. Poté došlo k předávání medailí. V pátek proběhlo slavnostní ukončení a předání dárečků všem zúčastněným dětem, které hrály fair-play a moc si celý týden užily.

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžování

Šampióni lyžování
uhánějí z horských strání.
Hurá šupem ze svahu,
Chce to hlavně odvahu.

Týden v Beruškách od 10.1.-14.1.2022

Téma týdne: Sněhuláček, Eskymáci a Antarktida

Druhý týden tohoto roku nás obohatil o zážitky v přírodě i třídě. Velká badatelská vycházka Berušek otestovala zdatnost nás všech a pochvala patří úplně všem, především našim nejmenším. Procházka kolem dvou rybníků, výšlap na kopec, přechod přes úzkou lávku a chůze po ledu rozvinula naší hrubou i jemnou motoriku do detailu. Krmení kachniček u Struhařovského rybníka bylo milou odměnou celého výletu. V ostatních dnech jsme si stihly seznámit s pohybovou básničkou „Sněhulák“, vytvořily jsme si iglů i s Eskymáky, dozvěděly jsme se z čeho se iglů staví a jaká  je v něm teplota, na globusu jsme si ukázaly Antarktidu a také jsme si o ní něco řekly. Děti si na Interaktivní tabuli mohly prohlédnout ledoborec plující Antarktidou a zvířátka která zde žijí. Opičí dráha na koberci simulovala život na sněhu a ledu. Pokus s vodou nám ukázal jak voda taje a naopak. Takže pestrý týden…a nezapomeňte, že celý příští týden kdy nás čeká Zimní olympiáda ji každý den budeme vítat v jiné barvě. V pondělí přijďte v modrém…těšíme se 🙂

Alena Víšková

Sněhuláček

Sněhuláček, panáček

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky, místo nosu knoflíky,

chodí, chodí bos, a má dlouhý nos.

 

Týden v Beruškách od 3.1.-7.1.2022

Téma týdne: Nový rok, Tři králové

V novém roce 2022 se děti z Berušek sešly v hojném počtu a začalo velké veselí nad prohlížením dárečků, povídání si s kamarády, co kdo dostal od Ježíška doma a jak kdo slavil konec roku. Zacvičili jsme si Se Sokolem do života s Ježeček Marečkem. Využili jsme nové míče od Ježíška. V úterý se část dětí vydala opět na plavecký kurz od Benešova a děti ve třídě začaly pilně pracovat. Děti si vyzkoušely díky Světovém dni Brailova písma vypichovat svoje jméno speciálními znaky. Vyráběli jsme tříkrálovou korunu, děti stříhaly, dbaly jsme na správný úchop nůžek, lepily diamanty a zdobily drahokamy. Ve středu si děti užily pyžámkový den. Ve třídě jsme si postavili pyžámkové doupě, kde si děti prohlížely své oblíbené z domu přinesené knížky. Zacvičili jsme si s padákem a proběhla samozřejmě i diskotéka v pyžamu a soutěže s malými míčky. Ve čtvrtek se děti převlékly za krále, nasadily koruny, vzaly pláště a byly koledovat u tety a paní ředitelky. V pátek děti od rána pozorovaly ptáčky na krmítku a zkoušely určit správný druh ptáčka a zapisovaly do tabulky jejich počet. Zatancovali jsme si venku u krmítka ptačí tanec a na procházce po lese jsme nechali ptáčkům lojové kuličky. Přejeme všem krásný nový rok 2022. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Tříkrálová

Na tři krále za vesnicí
bloudí sněhem koledníci.
Šlapy – šlapy, šlápoty
pletou se jim do noty.
Ťuky – ťuky, už tu jsou,
štěstí zdraví vinšujou.

Distanční výuka v Beruškách 17.12.2021

HURÁ…karanténa je skoro za námi :). Oslavíme to tím, že nedostanete žádný pracovní list ale vaším úkolem bude…pomoci mamince a tatínkovi, protože před Vánoci toho mají rodiče opravdu hodně a to jen proto, aby jste si všichni ty Vánoce krásně užili. A dalším vaším úkolem bude rodiče, či prarodiče, či sourozence hezky obejmout a třeba i pohladit…takže krásný čtvrtý adventní víkend vám všem a v pondělí se na vás budeme těšit :))

Nalezený obrázek pro vánoční adventní věnec

Distanční výuka v Beruškách 16.12.2021

Ježíšek je už za dveřmi. Zkuste si milé Berušky spočítat (za pomoci rodičů) kolik dní nám ještě do Ježíška zbývá. Jaký je den v týdnu a jaký bude až Ježíšek přijde, Jaké máme roční období a za kolik dní už přijde ta kalendářní zima a jaký máme měsíc (víme, že je to ten poslední v roce :)). Děti z naší mateřinky dnes poprvé společně vyrazily do lesa za zvířátky, aby jim nadělily do krmelce něco dobrého. Nezapomněly jsme ani na ptáčky. Berušky, my se za zvířátky do lesa vydáme příští týden, tak se těším, že jste jim připravily něco dobrého :). A nezapomeňte si s rodiči zazpívat ty nejznámější vánoční koledy, které budete potřebovat nejen příští týden ve školce, ale i u vánočního stromečku. Víte jaké tradice a zvyky se na Vánoce dělají? Máte doma Barborku, větvičku, která by vám měla do Vánoc rozkvéci?

Alena Víšková

Distanční výuka v Beruškách 15.12.2021

Venku se nám oteplilo, což se bohužel poslední desetiletí  před Vánoci děje. Budeme věřit, že si snížek v brzké době opět užijeme. Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě také důležitý, proto ve školce chodíme každý den na dvě hodinky do přírody a už se těšíme, že od příštího týdne se k nám připojíte. Zkuste si alespoň doma připravit nějaké krmení pro zvířátka do krmelce, či ptáčky do krmítek, které jim příští týden společně přineseme do lesa u školky. Můžete si s rodiči, či prarodiči zkusit vyrobit pamlsky pro ptáčky :). Návod přikládáme, ale je samozřejmě pouze inspirací, fantazii se meze nekladou. Už se vám to krátí :))

 

 

 

Distanční výuka v Beruškách 14.12.2021

Milé Berušky a milí rodiče, dnešní aktivity samozřejmě opět tématicky souvisely s blížícími svátky. Děti pokračovaly v zdobení perníčků a výrobě přáníček. Ty děti, které neodjely na plavání, se naučily správně rozkrojit jablíčko aby uviděly hvězdičku a dozvěděly se proč se zapalují svíčky v skořápce a dávají se do nádoby s vodou. Nakreslily si vánoční stromeček plný ozdob a svěřily se, co si přály od Ježíška. Vyrobily si z papíru „sněhové koule“, kterými házely na cíl a do kterých foukaly a snažily se co nejrychleji dofouknout své „sněhové koule“ na místo určení. Zpívání koled doprovází již každý den ve školce. Budeme rádi, když váš naše aktivity budou inspirovat:) Přiložený pracovní list si děti doma určitě stihnou vypracovat a následně přinést do školky:))

Alena Víšková

zvoneček

 

Distanční výuka v Beruškách 13.12.2021

Téma týdne: VÁNOČNÍ TRADICE

Současná pandemická situace nás na chvilku rozdělila, ale doufáme, že si před Vánoci stihneme ještě popřát hodně štěstí do nového roku a že nám vyjde i ta Vánoční besídka:).

Dnes jsme si společně s Včeličkami vyprávěli o vánočních zvycích u nás i v cizích zemích. Zazpívali jsme si za doprovodu klavíru známé vánoční koledy, které si snad i s Vámi zazpíváme na Vánoční besídce příští týden u našeho venkovního ozdobeného stromečku (Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma, Rolničky). Z perníkového těsta si děti vykrojily vybrané tvary a ty si poté dozdobily cukrovou polevou, dle své fantazie. Z dřevěné stavebnice Kapla si postavily vánoční stromečky i s ozdobami a stihly i vytvořit přáníčka pro své nejbližší. Mezi tvořením si i protáhly svá tělíčka, aby záda nebolela :). Pokud vaše děti stihnou alespoň něco z toho co jsme dnes zvládli my, bude to skvělé. A když se u toho budou chtít i vyfotit a nám se pochlubit, budeme mít velkou radost. Těšíme se na vás:)

Alena Víšková

 

 

Týden v Beruškách od 6.12-10.12.2021

Téma týdne: Zvířátka a příroda v zimě

Vánoce se blíží a my se na ně moc těšíme, ale ještě předtím než nám Ježíšek udělá radost svými dárečky, je potřeba abychom tu radost udělali i někomu my.  Pro seniory v Domově seniorů Pyšely  připravíme video s přáním klidných Vánoc, zvířátkům a ptáčkům nadělíme do krmelců a krmítek něco k snědku a pro Vás připravíme také nějaká překvapení:). Tento týden jsme si povídali o zvířátkách, která přežívají zimu na našem území a jak jim můžeme pomoci aby zimní čas přečkala bez újmy. Každý den jsme si u klavíru zazpívali koledy a zatancovali na „sněhulákovu písničku“. Stále tvoříme a zdobíme a připravujeme vše tak, aby se úterní nadílka i následná besídka, na  kterou Vás tímto ještě jednou zveme, povedly.

Alena Víšková

 
Půjdem spolu do Betléma,
dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbati,
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbat!

 

 

 

Týden v Beruškách od 29.11.-3.12.2021

Téma týdne: Mikuláš, čert a anděl

Tento týden utekl jako voda, v pondělí se děti dozvěděly, kdo to byl sv. Mikuláš a jaké dobré skutky dělal. Děti si užívaly sněhovou nadílku. Na louce u školy postavily krásné dva sněhuláky, hrály koulovanou a obtiskovaly svá tělíčka do čerstvého sněhu. Také jsme předali v rámci projektu Jsem Laskavec vybrané dezinfekční přípravky. V úterý se část dětí vydala na první lekci plavání, ostatní děti ve třídě tvořily z keramiky, zpívaly koledy a vyplňovaly pracovní listy s tématickými obrázky Mikuláše-počítání věcí v punčoše, hledání písmenek ANDĚL a hledaly rozdíly mezi dvěma obrázky. Ve středu se uskutečnila poslední lekce bruslení. Všechny děti mají obrovskou pochvalu za velký pokrok, který během 8. lekcí udělaly. Děti celý týden pilně nacvičovaly básničky pro Mikuláše, čerta a andílka, který nás ve čtvrtek navštívil. Mikuláš přečetl z knihy hříchů naše malé zlobení 🙂 poté následoval přednes básniček a rozdání nadílky. V pátek jsme si užili v divadle Gong – Povídání o pejskovi a kočičce. Dětem se představení moc líbilo. Přejeme krásný víkend a pohodovou druhou neděli adventní 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Mikuláši, Mikuláši, Říkají mi čertíček

Mikuláši, Mikuláši,

proč mě dneska čerti straší?

Já nezlobím maminku,

jenom někdy chvilinku,

a pak běžím dát ji pusu,

potom tiše bez rámusu

jdu si s tátou hrát

nebo klidně spát.

 

Říkají mi čertíček, vyplazuji jazýček.

Na hlavě dva růžky mám, k čemu to já nevím sám.

Rameno mi pytel zdobí na děti, co hodně zlobí.

Do peklíčka hop a skok, přijdu zase příští rok.

Týden v Beruškách od 22.11. -26.11.2021

Téma týdne: Změny počasí, příroda

Počasí tento týden nám krásně názorně ukázalo změny, které  podzimní příroda umí. Užili jsme si sluníčko, mráčky, větřík, déšť a nakonec i pár sněhových vloček. Vyzdobili jsme si vánočně třídu i chodbu, vyrobili papírové sněhuláčky u kterých jsme si i nenásilně zopakovali stupňování přídavných jmen, zacvičili si na koberci i v přírodě, pozorovali změny počasí v blízkém okolí naší školky, u klavíru a za doprovodu Orffových nástrojů a barevných zvonků si zazpívali první vánoční koledy. Jsme rádi, že jste si udělali čas v této komplikované době a užili si s námi společné tvoření andílka na odpoledních Dílničkách a zpestřili nám páteční sváteční rozsvěcení našeho školkového stromečku ochutnávkou vašeho vánočního cukroví. Náš stromeček jsme si ozdobili přírodními ozdobami a všechny třídy si u něj zazpívaly vánoční koledy. Doufejme, že předvánoční čas si užijeme, i přes některá nutná státní opatření, ve zdraví a s úsměvem 🙂

Alena Víšková

Básnička :

VÁNOČNÍ STROMEČEK
Vánoční stromeček
zavoněl v pokoji,
maminka u stolu
jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí,
uvidím hvězdičku,
co byla schovaná
v červeném jablíčku.

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.11. -19.11.2021

Téma týdne: Povolání

Pondělní ráno nám bylo zpříjemněno návštěvou pana skláře, který nám předvedl své schopnosti, co vše se dá dělat se sklem. Děti si na památku vyfoukly kuličku. Procházkou po okolí jsme zjistili, jaké máme v okolí školky druhy povolání. V úterý jsme si dětmi vysvětlili, co nás čeká za státní svátek, pustili jsme si hymnu a zkoušeli jsme si zapamatovat i slova. Děti hrály divadelní představení-Fotbalový zápas, kde se nám promítlo povolání fotbalisty, ochranky, prodávající, záchranáři i policie. Ve čtvrtek si děti užily lekci tancování se skvělou lektorkou Vendulkou. Holčičky měly možnost vyzkoušet šaty tréninkové i šaty na vystoupení, obdivovaly boty s kamínky a především se všechny děti naučily krásnou taneční sestavu. Na závěr děti dostaly dárek v podobě omalovánek s různými druhy tance. V pátek si děti zopakovaly různé druhy povolání, pantomimicky ho zkusily předvést a uhodnout. Každý den jsme si užívali na procházkách, na louce jsme hráli pohybové hry a vytvářeli kytice ze sušených trav. Také jsme už začali trénovat koledy na příští týden na slavnostní rozsvícení stromečku 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Povolání

Každý má své povolání,

práci čili zaměstnaní.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje,

jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí,

někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.

Týden v Beruškách od 8.11. – 12.11.2021

Téma týdne: Svatý Martin, posvícení

Jediné co jsme v tomto týdne nestihli bylo pečení husy :), ale o Martinovi jsme si stihli vše říct i si příběh o něm dramaticky ztvárnit. Vysvětlili jsme si, co Martinův bílý kůň symbolizuje i jaké tradice s tímto listopadovým období souvisí. Zazpívali jsme si s paní  Hamajdovou za doprovodu jejích hudebních nástrojů. Procvičili jsme si čísla při vybarvování pracovních listů, na procházkách jsme pozorovali změny, které souvisí s podzimem. Každý den jsme protáhli a zahřáli tělíčka při cvičení, které si užíváme i v přírodě. Ale nejvíce jsme si užili pečení posvícenských koláčků. Ve čtvrtek 11.11. to u Berušek zavonělo pečením posvícenských koláčků. Ale dříve, než byly odměněny vůní a chutí, musely přiložit ruku k dílu. Seznámily se s ingrediencemi potřebnými k pečení, dozvěděly se jak vzniká tvaroh a mouka a co musí člověk vše udělat předtím, než tyto suroviny nalezne v obchodech. Jemnou motoriku si Berušky procvičily loupáním mandlí, válením a hnětením těsta a samozřejmě i konečným zdobením vykrojených koláčků mandličkami a rozinkami. Samotné pečení raději ponechaly na tetě, ale následné ochutnávání si nenechaly ujít. Tvarohové a povidlové  koláčky přinesly i vám, aby se pochlubily, jak jsou šikovné 🙂

Alena Víšková

Básnička : SVATÝ MARTIN

Svatý Martin přijel k nám,  toho pána dobře znám,

jede na svém bílém koni, vločka vločku někdy honí,

někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.

 

Týden v Beruškách od 1.11. – 5.11.2021

Téma týdne: Dušičky

Příchod Svátku Všech Svatých a Dušiček nám při pondělku zpříjemnila písnička Díky Vám – https://www.youtube.com/watch?v=g7n9lk41rBE, v knížce Zvyky a tradice se děti dozvěděly, proč se tyto svátky slaví. V úterý se děti společně se třídou Včeliček vydaly na výlet autobusem na Vyšehrad. Před bránou jsme potkali řádové sestry, které nám pověděly o svém životě v církvi. Poté následovala svačinka v info-centru. Děti se vydaly v plné síle prozkoumat okolí. Nejdříve jsme si prohlédli rotundu svatého Martina, poté nám bylo dovoleno nakouknout do podzemní chodby. Spadané listí nám krásně šustilo pod nohami a došli jsme na hřbitov. Děti si prohlížely vyzdobené hroby a zapalovaly svíčky. Poté jsme se zašli podívat do baziliky svatého Petra a Pavla, kde jsme si popovídali o životě Ježíše Krista. Další navštívené místo bylo, kde Šemík přeskočil společně s Horymírem hradby. Výlet se vydařil na 100% 🙂 Ve středu si děti užily interaktivní program  Plecha a Neplecha v lese. Krásné písničky doprovázely vzdělávací aktivity, jak se chovat v lese. Ve čtvrtek děti vytvořily veliké společné dílo. Cesta na Vyšehrad i s popisky. V pátek děti vyráběly z keramické hlíny, válely hlínu a vyřezávaly tvar listu, který bude jako svícen. Moc se těšíme na konečný výsledek. 🙂

Básnička: Dušičky

V kalendáři svátek máme,

na zemřelé vzpomínáme.

Na všechny, co s námi žili,

vzpomeňme si v tuto chvíli.

A za každou dušičku,

zapálíme svíčičku.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 25.10. – 29.10.2021

Téma týdne: Halloween

Týden obohacený o čtvrteční státní svátek byl především ve znamení velké hallowenské karnevalové oslavy. I přesto, že byly od středy podzimní prázdniny, v pondělí dorazila dostatečná skupina natěšených Berušek v karnevalových maskách. Velká část z nich i přinesla zdravé mlsání, které naši oslavu zpříjemnilo a za to DĚKUJEME  i vám, rodičům. Dopoledne bylo protkané soutěžemi, smíchem, tancem a hudbou. Na památku jsme Vám natočili i video a vyfotili pár momentek. Středa patřila další lekci na ledové ploše v Velkých Popovicích, kde, jak vidno, Vaše děti již bruslily téměř bez pádů 🙂 Zbytek týdne probíhal poklidný prázdninový provoz, kdy si děti měly možnost pohrát nejen ve své třídě a poznat nové kamarády. 

Alena Víšková

Básnička: DÝNĚ

Dýně támhle,dýně tady,
 vydlabané mají hlavy.
Je totiž ten svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
 dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
 my si dáme dlabanec.

 

Týden v Beruškách od 18.10. – 22.10.2021

Téma týdne: Strom na podzim, změny v přírodě

Tento týden jsme se nejvíce těšili na pondělní Drakiádu a i přesto, že nefoukalo jako ve čtvrtek, kdy se nejen Čechy prohnala vichřice, poradili jsme si. Za pomoci vlastní energie v podobě běhu se na louce vedle školky nakonec do oblak vznesli všichni naši draci. Ve středu se bruslaři zdokonalili v technice. Podzimní příroda nabídla spoustu možností k poznávání změn stromu na podzim v praxi. Následně jsme si takový strom za pomoci obtiskávání vlastní dlaně i prstů temperovými barvami i „přenesli“ na čtvrtku. U klavíru jsme se za doprovodu Orffových nástrojů seznámili s novými podzimními písničkami a na koberci trénovali kotoul vpřed s dopomocí a výskok na Švédskou bednu. Zahrada samozřejmě vyžadovala pravidelnou pomoc dětských hrabiček a kolečka. A každodenní čtení z knížek na pokračování je již samozřejmostí 🙂

Alena Víšková

BÁSNIČKA:

 

 

Týden v Beruškách od 10.10.-15.10.2021

Téma týdne:Ovoce, zelenina a sklizeň

Tento podzimní týden jsme si užili do sytosti.  Pekli jsme, vyráběli, opékali jablíčka na ohni, užili si diskotéku, četli a prohlíželi knížky, poznávali a ochutnávali ovoce a zeleninu a samozřejmě si hráli s kamarády. Pečení bylo věnováno výrobě domácího chleba. Děti se seznámily se zdravými surovinami, které k pečení potřebují, samy suroviny smíchaly, uhnětly těsto, sledovaly jeho kynutí a za pomoci paní učitelek a tety nechaly upéci. Povedené dva pecny chleba ochutnaly při svačince. Zbylý chlebíček si koncem týdne upekly na ohýnku. Diskotéka s panem Helekalem slavila velký úspěch a již se těšíme na příště. Poznávání a hlavně ochutnávání druhů ovoce a zeleniny děti velmi bavilo, především když tetě s šátkem na očích daly ochutnat citrón :). Vrcholem tohoto týdne byl podzimní ohýnek. Upečená jablíčka a chleba na ohýnku si některé děti vychutnávaly poprvé v životě a jsme moc rády, že jsme mohly být u toho 🙂

Alena Víšková

Písnička: CIB, CIB, CIBULENKA

 

Týden v Beruškách od 4.10.-8.10.2021

Den zvířat a ptáčci

Světový den zvířat děti v Beruškách oslavily vzdělávacím programem Zachraňte les.  Zopakovaly si jak se v lese správně chovat, aby se v něm zvířátkům dobře žilo.  Obrázkové knížky a kouzelná Albi tužka dětem byla nápomocná v poznávání různých druhů zvířátek. Děti namalovaly své nejoblíbenější zvíře. Ve středu si přihlášené děti užily první hodinu bruslení ve Velkých Popovicích za zimním stadionu. Ostatní děti se vydaly na dobrodružnou procházku v dešti. Ve čtvrtek se děti naučily různé druhy ptáčků, seznámily se s výrazem tažní ptáci, a vysvětlili jsme si proč odlétají do teplých krajin. Děti si vyrobily vlaštovky, stříhání a lepení stále zdokonalujeme.:) Páteční den byl jako korálek. Děti s batůžky a s pomocí dalekohledů na krku pozorovaly ptáky na poli-sojku, poštolku, vrabce a holuby. Užívali jsme si krásného počasí, venku jsme si zacvičili a načerpali jsme spoustu energie ze sluníčka. Přejeme krásný víkend 🙂

 

Básnička :

Žába z nedaleké tůňky

notuje si : kuňky, kuňky.

Sojka zvědavá je víc než dost,

hlásí, když objeví se v lese host.

Celý den se něco děje,

zvlášť, když slunce pěkně hřeje.

I pavouček někde v křoví

souká síť, v níž si pak hoví.

Magdaléna Wagnerová

Týden v Beruškách od 27.9.-1.10.2021

Drak, vítr a Sv. Václav

Téma tohoto týdne souznělo s přicházejícím podzimem a se státním svátkem, který nejen naši MŠ v úterý na tento den uzavřel. Historické informace o sv. Václavovi a životu té doby děti získaly v podobě dramatizace v maskách, které se samy účastnily. Co vše dokáže vítr, jaké jsou rozdíly v síle větru a jak vítr lidem pomáhá a naopak škodí jsme si vysvětlili i ukázali za pomoci encyklopedií a pokusů, došlo i na závody ve foukání do podzimních lístečků. Zabarvující se příroda do podzimních barev nás vylákala na výlet i na sběr spadaných listů. Nástěnku jsme si vyzdobili dráčky u kterých jsme se nejen učili správně držet špejli, kterou děti použily na kresbu tuší, ale také vázat uzlík. Udělejte si chvilku času a popovídejte si se svými dětmi, vyražte spolu do přírody a třeba si i prohlédněte dráčka, kterého mají vaši šikulové vystaveného v šatně 🙂

Alena Víšková

Básnička :

Vysoko si vzlétl drak, aby věděl kde je mrak.

Letěl, letěl, dál už nemůže, čeká, že mu větřík pomůže.

 

Týden v Beruškách od 20.9.-24.9.2021

Doprava a dopravní prostředky

V pondělí děti kromě dopravy řešily jedno důležité téma: odpady v rámci akce „Ukliďme Česko“ Děti posilněné svačinkou se vydaly s rukavicemi a pytlem v ruce sesbírat odpadky ve struze před školkou, polem a cestou do lesa, kde objevily dávno zapomenutou skládku na které našly doslova poklady (část panenky, hrnec, sedlo od kola, neskutečné množství skla a plechovek).  Dohromady úlovek za naši třídu vážil 40 kg. Neskuteční hledači. Tímto všem dětem moc děkujeme za pomoc 🙂 V úterý jsme se již pustili do tématu dopravy, modelové situace nám přiblížili, jak se správně chovat na přechodu, u silnice, při jízdě na kole. Ve středu se uskutečnil Den bez aut2021. Bouračka autobusu nám zpestřila čtvrteční dopoledne, kde se děti dramaticky vyřádily. Společné dílo dopravních prostředků nám zdobí nástěnku v šatně. Na procházkách jsme si přiblížili dopravní výchovu v praxi“-děti poznávaly značky (Hlavní silnice, zákazové značky, omezení rychlosti, obytná zona,) přecházely na přechodu se semaforem, vyzkoušely si bezpečnou chůzi ve dvojicích v reflexních vestách a dodržovaly pravidla silničního provozu 🙂

Báseň “ Pojedeme na výlet“

Dobré ráno, dobrý den,

na výlet my pojedem.

Čím pak ale, čím pak děti?

Letadlo to vzduchem letí.

Po moři si pluje loď,

a ve vzduchu vzducholoď.

Auto jede po silnici,

Lunochod zas po Měsíci.

Po kolejích jede vlak,

ano děti je to tak.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 13.9.-17.9.2021

Naše rodina

Téma tohoto týdne bylo blízké všem dětem, hrdě se „chlubily“ fotografiemi, které zachycovaly je samotné i ostatní členy rodiny. Díky těmto fotografiím se děti nenásilně seznámily s širším označením členů rodiny. Dozvěděly se kdo je např. bratranec, či sestřenice a protože máme ve třídě kluky dvojčata, tak jsme si i řekli, jak přišli na svět :). Děkujeme za portfolia dětí, která nosíte a díky nim již můžeme začít zakládat výkresy Vašich dětí do jejich složek. Středa byla „Jablíčkovým dnem“ kdy se děti naučily připravit a upéct (za pomoci tety a paní učitelek) štrůdl s jablky, které si přinesly z domova a které si napřed spočítaly a seřadily podle velikosti. Upečenou dobrůtku si ochutnaly v rámci odpolední svačinky. S dětmi se snažíme i pomáhat ostatním. Čtvrtek byl ve znamení běhu, kampaň „Hýbejte se s Teribearem“ která započala právě tento čtvrtek 16.9. zasílá za každý naběhaný kilometr 20 Kč ohroženým dětem a ten kilometr se nám povedl :). Takže týden byl, myslíme, úspěšný a plný zážitků.

Alena Víšková

Báseň Naše školka

Naše školka, pěkná školka

rádi do ní chodíme

hrajeme si, zpíváme si, také trochu cvičíme.

Sluníčko nám krásně svítí do té naší školičky,

usmívá se, nakukuje, na kluky a holčičky.

 

 

 

Týden v Beruškách od 6.9.-10.9.2021

 Adaptace a pravidla, loučení s létem

Druhý týden se děti z Berušek naučily nové básničky o kamarádství a školce. Také jsme cvičili s overbally, padákem a tyčemi. Děti si vyzkoušely chůzi po laně a aktivní žebříkový kruh  Celý týden jsme trávili převážně venku na zahradě, kde se odehrával veškerý nabitý program. Obtiskovali jsme listy malované tuhými tempery, zrenovovali jsme almaru na nádobí. Dětem práce se šmirgl papírem šla pěkně od ruky. Také jsme vyrazili na první společnou procházku do Kostelce u Křížků polní cestou a zpět lesem. V lese děti přeskakovaly potůčky, lezly do velkých kopců a postavily si domečky pro zvířecí kamarády. Děti si pochutnaly cestou na švestkách, pozorovaly houby jedlé a jedovaté a natrhali jsme si luční kvítí, které nám zdobí třídu. 

Báseň „Kamarád“

Kamarád, kamarád, to je ten, kdo mě má rád.

Pomůže mi, poradí, po zádíčkách pohladí.

Všichni jsme tu kamarádi, protože se máme rádi.

Magdaléna Wagnerová

 

VÍTÁME VÁS V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Týden v Beruškách od 1.9.-3.9.2021

První školní týden v Beruškách byl ve znamení seznamování se s Vámi i Vašimi dětmi. Některé jsme již znali z jiných tříd naší MŠ Sluníčko, či MŠ Pampeliška, ale máme ve třídě i úplné nováčky, které jsme se snažili pozitivně a s úsměvem seznámit s námi, dětmi a hezkým vnitřním a vnějším prostředím naší třídy, tak snad se nám to podařilo :). Letos je naše třída věkově pestrá. Máme tu děti v rozmezí od 4 do 6ti let, s kterými budeme pracovat a hrát si dle jejich věkových možností a schopností. Děti se již stihly seznámit se svými novými kamarády, jejich jmény a značkami. Znají již pravidla třídy, která si mohou kdykoliv připomenout na piktogramech rozmístěných v prostorách třídy a umývárny. Nové básničky jim zpříjemňují čas před hygienou, jídlem a cvičením. Již si nacházejí kamarády pro společnou hru a hračky, které jim budou dělat společnost po celý rok. Doufáme, že tento školní rok k nám bude vstřícnější na možnost využití všech sportovních i kulturních akcí, které naše MŠ pro Vás i Vaše děti nabízí. Tak si držme palce, ať to vyjde 🙂

Alena Víšková

Básnička týdne:

Umyjeme ruce, dlaně, mýdlo s vodou patří na ně

a po mýdle zase jídlo a po jídle zase mýdlo.

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 21.6. – 25.6.2021

Téma týdne: Letní radovánky a sporty

Tento týden jsme se díky účasti na škole v přírodě setkávali s menším počtem dětí, i přesto jsme nezaháleli. Celý týden nás provázeli letní sporty, v komunitním kruhu jsme si povídali, jaké sporty známe, jaké už umíme a jaké bychom rádi vyzkoušeli. Děti si zahrály fotbal, badminton, líný tenis a kriket.  Užívali jsme si zahradu, kde už jsme ochutnali naše jahůdky i rybíz. Na procházce jsme přeskakovali louže, povídali jsme si o obilí, jaké máme druhy a pozorovali jsme srnku na poli. Cestou do Kostelce u Křížku děti trhaly bezové květy. Z nich jsme si vyrobili bezinkový sirup, na kterém si jistě doma všichni pochutnáte 🙂

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 14.6. – 18.6.2021

Téma týdne: Zahradní slavnost

Nejnabitější týden tohoto , tak trochu jiného, školního roku. Tropická vedra, stále ještě jarního období, nás doprovázeli jak po dobu celotýdenní akce „Hravé bruslení“, tak i v čase vydařené Zahradní slavnosti. Velká pochvala bruslařům, kteří s úsměvem zvládali zdokonalování se  v bruslařském umění pod dohledem zkušených trenérů, které bylo završeno pátečními závody. Velká pochvala celé třídě Berušek za téměř profesionální vystoupení na Zahradní slavnosti, kde, a nejen ony, sklidily velký aplaus. A samozřejmě velká pochvala i Vám, rodičům, kteří jste obohatili slavnost svými zdravými dobrotami a potleskem, který byl hlavní odměnou nejen pro děti, ale i pro celý tým školky.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 7.6. – 11.6.2021

Téma týdne: Léto a výlety

Konečně tu máme hezké počasí a možnost po dlouhé době vyrazit někam na výlet, tak jsme toho samozřejmě hned využili. Již minulý týden jsme vyrazili do přírody a tento týden jsme na výletní znovuobnovené potěšení navázali. Celodenní výlet měl několik cílů, zámek na Konopišti a výstup na rozhlednu Špulka. Výborný oběd jsme si vychutnali v Zámecké myslivně. Výstup k rozhledně byl zpestřen naučnou stezkou, která nám řekla mnoho nového o ptácích u nás žijících. S blížícím se koncem roku jsou naše dny ve školce nabité aktivitami. Kromě výletů nacvičujeme na Zahradní slavnost, času není mnoho tak doufáme, že nám případné drobné chybičky odpustíte :). Péče o naši zahrádku a záhonky je v horkých dnech každodenní samozřejmostí. Zalévání, hnojení a kypření bude, doufáme již brzy, odměněno vychutnáním dozrálých plodů. Školkový Ekotým složený z dobrovolníků z řad dětí a učitelů pracuje na plný plyn. Takže jak můžeete sami posoudit…nenudíme se :))

Alena Víšková

 

Týden v Beruškách od 31.5. – 4.6.2021

Téma týdne: Děti z celého světa

O dětech z celého světa jsme si povídali hned od pondělí, ukázali jsme si v knížkách a na mapě kontinenty. Jaké děti kde žijí, co nejčastěji jedí a dělají. V úterý nás čekal polodenní výlet na Voděradské bučiny. Cestu autobusem všechny děti zvládly skvěle, v Jevanech jsme si dali u rybníku svačinu na posilněnou před velkým výšlapem. Cestou nás čekalo několik zastavení u studánek, rybníků, potůčků. Děti objímaly v lese stromy, přeskakovaly potůčky a házely kamínky do vody. Obrovská pochvala všem dětem za zvládnutý náročný terén :). Jsou to skvělí turisti. Ve středu se děti vzájemně malovaly, u této činnosti se dobře bavily. Ve čtvrtek jsme oslavili Den dětí karnevalem, diskotékou a soutěžemi. Také jsme měli překvapení v podobě živé želvičky, kterou si děti mohly pochovat a pohladit. V pátek jsme si vydali linkovým autobusem na celodenní výlet na Ládví na rozhlednu. Děti zvládly vyjít na rozhlednu, pokochat se výhledem a zamávat dolů kamarádům. Poté nás čekala Ptačí stezka, děti hledaly po lese obrázky ptáčků, dozvěděly se spoustu nových informací. Zašli jsme si do restaurace U Vlkové na výborný oběd, po obědě jsme se vydali zpět se zastávkou na zmrzlinu a hřiště. Pak jsme lesem seběhli k Mlýnskému rybníku, tam jsme naskočili na autobus a dojeli zpět do školky. Máme za sebou velmi nabitý a obohacující týden 🙂 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 24.5. – 28.5.2021

Téma týdne: Voda kolem nás

Voda je zajímavým a důležitým tématem, který nás neinspiroval k tématu pouze tohoto týdne, ale prolíná se vlastně do mnoha jiných oblastí o kterých si s dětmi povídáme a poznáváme i v jejich přirozeném prostředí. Voda nás inspirovala ke spoustě pokusů , které jsme s dětmi zrealizovali. Pracovali jsme s mapou, mikroskopem, různými druhy skupenství vody a nezapomněli jsme si říct, že bez vody to prostě nejde 🙂 Děti přinesly vzorky pitné vody ze svých domovů které jsme pod mikroskopem porovnali s vzorky z mokřadu, rybníku a potoka. Procvičili jsme jemnou motoriku u různých pracovních činností a hrubou u pravidelných sportovních aktivit v přírodě i na zahradě MŠ. Poznáváme květiny a rostliny, které nás obklopují a ty nejhezčí si vkládáme do herbáře.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 17.5. – 21.5.2021

Téma týdne: Život ve městě a na vesnici

Tento týden si děti užily plnými doušky. V pondělí jsme si v komunitním kruhu popovídali o hlavních rozdílech vesnice a města. Vydali jsme se na přírodovědnou procházku do Kostelce u Křížku, děti poznávaly luční květiny, které si odnesly do školky vylisovat do herbáře. Ve třídě jsme si vyrobili dle své fantazie z kartonů, krabic a ruliček od toaletního papíru budovy ve městě – továrnu, nemocnici, kostel, panelový dům a nezapomněli jsme postavit i vesnický chlév se zvířátky. Zahráli jsme si na kartografy, do mapy jsme zakreslovali vše, co jsme na vycházce viděli. Zmapovali jsme kontejnery na tříděný odpad v okolí školky. Ve čtvrtek jsme se vypravili na delší procházku a především na nákup do obchodu Tesco, pojmenovali jsme si jednotlivé úseky (ovoce, zelenina, pečivo, sladkosti, oblečení) děti si samy vybíraly a platily. Zastavili jsme se u hospodářského dvora-děti pozorovaly slepice a kohouty. U památníku a rozhledny na Mandavě jsme si dali svačinku a zahráli jsme si hry na louce. V pátek jsme si užily spoustu zábavy na obecním hřišti.

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 10.5. – 14.5.2021

Téma týdne: Život na louce

Začátek tohoto týdne byl prosluněný s letními teplotami, takže volba byla jasná. Dlouhé pobyty v přírodě na čerstvém vzduchu. I výlet s batůžky s cílem dětského hřiště  v Kostelci u Křížků se vydařil. Děti byly obohaceny o pozorování jarní přírody za pomoci lup z Badatelského batůžku a nových květin v Herbáři Berušek. V polovině týdne se počasí vrátilo trochu do aprílové nálady, tak jsme měli alespoň dostatek času na tvoření a rozvoj samostatnosti, či navazování vztahů mezi dětmi, které se v tento covidový rok moc neužily. Péče o zahradu, záhonky a rostliny patří k každodenní činnosti třídy, stejně jako třídění odpadu a kompostování bioodpadu. Četba na pokračování byla propojena s tématem týdne, název knihy „Dobrodružství s myškami“. Ve středu 12.5. Berušky nezapomněly poslat vzkaz všem zdravotníkům a sestřičkám k jejich svátku, alespoň jako malé poděkování za jejich náročnou  a usilovnou práci:)

A.Víšková

 

 

 

Týden v Beruškách od 3.5. – 7.5.2021

Téma týdne: Lásky čas, mláďátka

Naše milé maminky, celý týden se točil kolem Vás 🙂

V pondělí jsme se po dlouhé době sešli s velkou radostí ve třídě Berušek skoro v plném počtu. Děti si společně pohrály, protáhly svá tělíčka při překážkové dráze. Pomocí obrazové přílohy děti přiřazovaly mláďata k druhům zvířat, poznávaly počáteční a konečná písmena slov. Vyráběli jsme přáníčka a náramky pro maminky. Děti si vyzkoušely zahrát pantomimu, co dělají jejich maminky. O maminkách jsme si povídali, jak vypadají, co rádi dělají a co máme na svoji mamince nejraději. Vyrazili jsme na badatelské procházky po okolí. V úterý jsme prozkoumali okolí Nové Hospody, děti poznávaly značky aut, druhy květin a stromů a závodily v běhu. Procházku jsem zakončili na hřišti. Ve středu jsme podnikli výlet ke koním, děti měly dovoleno si zazvonit na zvoničku, prohlédly si nový rybníček v Sulicích, přičichnuly si k bylinkám a u ohrady u koní jsme obdivovaly jejich krásu. 

Děti celý týden pečlivě trénovaly básničku pro svoje milované maminky.

Krásný den maminky!

M. Wagnerová

Týden v Beruškách od 26.4. – 30.4.2021

Téma týdne: Čarodějnice

Poslední týden v dubnu jsme se věnovali filipojakubské noci. Vyrobili jsme si čarodějnici, která nám zdobí školku. Namalovali jsme si vše, co čarodějnice potřebuje. V úterý jsme měli den bláznivých účesů, který se velice vydařil, venku jsme postavili májku, přečetli jsme si v knížce Lidových tradic, kde a proč se májka stavěla. V hmatovém pytlíčku děti poznávaly přírodniny. Ve třídě jsme si postavili čarodějné doupě. Celý týden jsme se zkoušeli oslovovat čarodějnými jmény u kterých jsme si pořádně potrénovali jazýčky jako např. Adulína, Thomaslín, Anelína, Pepalín, Laurelína. Ve středu nás čekala čarodějnická stezka, při které jsme plnili úkoly a za jejich splnění jsme našli poklad od hodné čarodějky Evelínky. Stezku jsme zakončili piknikem na louce u Kostelce, kde jsme i poschovávali namalované kamínky. Ve čtvrtek jsme se procvičili v letu na košťatech po třídě. Děti celý týden vařily čarodějné zázračné lektvary, vážily různé druhy luštěnin a vymýšlely názvy pro čarodějné pokrmy. Celý týden jsme ukončili pátečním rejem čarodějnic, namícháním barevných lektvarů a čarodějnickou diskotékou. Splněním 4 disciplín si děti zasloužily čarodějnické vysvědčení . Moc se těšíme na další týden, kdy už se sejdeme celá třída Berušek 🙂

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 19.4. – 23.4.2021

Téma týdne: Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství

 

Tento týden jsme se zaměřili na plnění výzev z Kampaně obyčejného hrdinství. Seznámili jsme se zadanými výzvami a pustili se do plnění. V pondělí jsme se zaměřili na první dvě – Zastav letákovou epidemii, při které si děti vytvářely samolepky s kresbou o zákazu nošení letáků, která se následně přilepí na domovní poštovní schránku. Druhou výzvou dne bylo Zasaď rostlinu – s dětmi jsem se vydali na školkovou zahradu a zasadili si společně mrkev, hrášek, meloun a ředkvičky. I tato výzva dětem splnit šla jako po másle. V úterý jsme se pustili do další důležité výzvy, kterou jsme plnili přes celý týden – Udělej něco pro ostatní. Děti si s paní asistentkou Luckou hrály na švadlenku a šily pro radost látkové nákupní tašky a pytlíčky do obchodu na ovoce, zeleninu či pečivo. Děti byly skutečně moc šikovné a práce s šicím strojem je velice bavila. Ve středu jsme se vydali na vycházku s batůžky v rámci výzvy Buď venku a Dne pro sebe. S dětmi jsme si vycházku skutečně užili. Na louce jsme si s dětmi udělali piknik, kde jsme se nasvačili a užívali si sluníčka. Pozorovali jsme traktor, kreslili jsme na záclonku přírodninami a hledali květiny dle vzoru v knížce. Určitě si takovýto Den pro sebe ještě do konce roku zopakujeme. Čtvrtek byl Dnem Země a tím pádem jsem se rozhodli naší planetě a okolí školky pomoci formou úklidu. Děti si přinesly své pracovní rukavice, pytle a pustili jsme se do úklidu. Největší kuriozitou celého úklidu byl zaručeně hliníkový hrnec a pánské trenky. Ani jsem nečekali, jaký úspěch tato akce bude mít. Děti byly nadšené a soutěžily, kdo najde více odpadu, a kdo ho najde první. V pátek ráno jsme následně vytvořili hřbitov odpadků z toho, co jsme našli. Popsali jsme si co jsme zakopali, a jak dlouho se to bude v zemi rozkládat. Páteční den jsme zakončili darováním šitých tašek našim tetám – Miru, Alence, Lucince, Renatce, naší paní hospodářce Markétce, paní ředitelce Vendulce a paní učitelce Verče, která se na nás přišla podívat. Všem se naše překvapení velice líbilo a děti byly pyšné, že mohou udělat radost někomu dalšímu.

A. Víšková

  

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 12.4. – 16.4.2021

Téma týdne: Sokol-Ve zdravém těle, zdravý duch 

 

Po dlouhé době jsme se sešli opět ve třídě, nejdříve musíme pochválit všechny děti a rodiče za zvládnutí testování 2x týdně.  Sice jsme se kvůli bezpečnostním opatřením sešli jen v počtu 15, ale celý týden jsme si náležitě užili. S dětmi jsme založili pracovní listy, které v průběhu týdne nosili. Děkujeme moc za jejich splnění. Celý týden nás provázelo téma cvičení https://www.sesokolemdozivota.cz děti si procvičily dovednosti s míčem. Házely míčem na cíl, do výšky, podávaly si míče kolem těla, nad hlavou a pod nohami. Kutálely s míčem. Také si na zahradě vyzkoušely kop na branku a střelbu hokejkou do branky. Každý den jsme chodili na procházky a užívali jsme si čerstvého vzduchu. Zopakovali jsme si třídění odpadu a udělali jsme analýzu k odpadům pomocí obrázků do Ekoškoly https://eko-skolky.cz/cz  .Také jsme se díky nové pomůcce o cukru dozvěděli, co je pro naše zdraví vhodné a co méně.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÁSNIČKA: 

Ježeček Mareček

Ježeček si s míčem hází,

kamarád mu k tomu schází.

vezmi si míč a pojď si hrát,

náš ježeček bude rád.

 

Rozcvička

Kdo si dělá rozcvičku,

ten je zdravý jako rybka.

Ten má dobrou kondičku,

nesklátí ho žádná chřipka

Týden od 5.4.-9.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Malí zahradníci

Cíle: 

 • budeme pozorovat klíčení semen, růst nových rostlin
 • budeme se učit rozhodovat o svých činnostech
 • budeme rozvíjet kooperativní dovednosti
 • budeme se učit orientovat se v rolích a v pravidlech různých společenských skupin
 • budeme se učit schopnosti přizpůsobení se vnějšího prostředí i jeho změnám

Praktické úkoly:

 • Hra na zahradníky – seznámení s nářadím a bezpečností při práci – motyčka, rýč, hrábě, sázecí kolík, lopatka.
 • Příprava záhonků rytí, okopávaní, pletí atd.
 • Experiment – rostlina, která má všechny správné podmínky k růstu X  rostlina, která nemá – světlo a vláhu
 • Poznávání některé jarní zeleniny a kytičky podle hmatu, vůně, chuti např. ředkvička, pažitka, sedmikráska, fialka, atd.
 • Zalévaní záhonků, okopávání, pletí a kypření

Pracovní listy:

Básnička:

KRTEK

Na záhoně dělá boule,

vypadají jako kdoule.

Z hlíny rostou kopečky,

hlavou kroutí ovečky.

Zahradník však radost nemá –

rámusí: “ Ten ničema!

Krtek jeden krtkovatý!

Vezmu rýč a dvě lopaty,

krtka pěkně vykopu,

ať si ryje – v příkopu!“

 

DUBEN                                                                                                       

Duben bývá čtvrtý v roce,

jiný duben není,

na dubnu je nejzvláštnější,

že počasí mění.

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz     

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

TŘÍDA BERUŠEK NA DISTANČNÍ VÝUCE

 

 

Týden od 29.3.-2.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Velikonoční svátky

Cíle: 

 • budeme rozvíjet fyzickou zdatnost
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami
 • budeme rozvíjet schopnost elementární časové pojmy (dny v týdnu)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků

Praktické úkoly:

 • Před školkou nám vyrostl vajíčkovník, budeme rádi, když s dětmi namalujete vajíčka a pomůžete nám ho nazdobit.
 • Upečte s dětmi jakýkoliv velikonoční pokrm ( jidáše, nádivku, beránka, mazanec…) fotky prosím na e-mail.
 • Najděte ve vašem okolí vrbu a nastřihejte větvičky a upleťte s dětmi pomlázku.
 • Hod na cíl – trefit se na 10 kroků od vrby a oběhnout ji 3x
 • Naučit se jakoukoliv velikonoční koledu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní listy:

 

 

 

 

Týden od 22.3.-26.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní radovánky

Téma dne 22.3. Světový den vody

Dneska slavíme Světový den vody, proto jsme si pro Vás připravili úkoly spojené s vodou, která je pro život nezbytná. Nezapomínejme na to. Děkujeme 🙂

Odkaz na krásné video o dešťové kapičce a koloběhu vody:  https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M&t=9s

Cíle: 

 • budeme poznávat naše okolí (potok, rybníček)
 • budeme rozvíjet grafomotoriku
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků (kulturních, přírodních krás)

Praktické úkoly:

 • V průběhu týdne najděte v okolí rybník, zurčící potůček. Zkuste vyrobit z přírodnin lodičku a poslat ji po vodě. Fotografie poprosíme na email.
 • Jděte do přírody, najděte strom a zkuste ho obejmout, přičichnout si k němu a načerpejte energii.
 • Namalujte si na zem skákacího panáka a zaskákejte si s dětmi.
 • Do skořápky od vajíčka dejte zeminu a nasypte osivo(např. pšenici)-vajíčko dozdobte jarními motivy. 
 • Při akci Ukliďme Česko-vyjděte ven do ulic a sesbírejte odpadky ve vašem nejbližším okolí

Pracovní listy:

Týden od 15.3.-19.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní pozorování, ptáci na jaře 

Cíle:

 • budeme se učit vyjádřit říkanku pohybem
 •  budeme rozvíjet fyzickou zdatnost při pohybu na louce,…
 •  budeme rozvíjet praktické a komunikační dovednosti dětí (vést rozhovor na téma)
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami a různým materiálem
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Praktické úkoly:

 • kresba temperovými barvami na kamínek nalezený při procházce v přírodě
 • pohybové aktivity v přírodě, překonávání přírodních překážek (např. slalom mezi stromy)
 • při procházce venku zkuste najít co nejvíce těchto věcí – JARNÍ PROCHÁZKA
 • pozorování ptáčků venku, poslouchání zvuku ptáků

Pracovní listy:

Básnička :Ptačí řeč

Písnička spojená s pohybem:  https://www.youtube.com/watch?v=oqJbkOlZYBM 

BŘEZEN – ZA KAMNA VLEZEM, DUBEN – JEŠTĚ TAM BUDEM.  Znáte děti tuto pranostiku a víte, co znamená?

Četba na pokračování z knihy ,,Děda kamnář a toulavý pecivál“ – vydáno k 25. výročí založení Cechu kamnářů České republiky- Jestlipak poznáte, kdo namluvil dnešní dvě kapitoly – Netopí topení a Jedeme za teplem???

 

V týdnu o jarních prázdninách od 8.3.-12.3.2021 

si můžete s námi prozpěvovat písničku NA JAŘE, NA JAŘE, kterou jsme se s dětmi učili těsně před uzavřením školky. Omluvte intonaci, natočeno na první dobrou. 🙂 Zdravíme naše Berušky! 🙂

 

Týden od 1.3.-5.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Probouzení jara

Cíle:

 • budeme rozvíjet schopnost provést pohyb podle vzoru nebo pokynu
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků(přírodní krásy)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Pracovní listy: 

Praktické úkoly :

 • Jděte na procházku do přírody a utrhněte si větvičku břízy, dejte do vody a pozorujte, jak vykvete.
 • Vysaďte si semínka dle vaší volby, o která budete v průběhu distanční výuky pečovat a sledovat změny, které sadba přináší. Doporučíme použít i lupu . Budeme rádi za Vaše fotografie a komentáře.
 • Pohybová výchova  – manipulace s míčem: Horní končetiny-koulení míče ve dvojici (levou, pravou, obouruč) v různých polohách, čelem k sobě, zády k sobě.
 • Procházka do okolí: pozorování probouzející se přírody (pučící kytky, keře a stromy), kolik je v rybnících vody, jestli je ještě led na rybníku. Foto do e-mailu.
 • Báseň Petrklíč – Poprosíme, až se děti básničku naučí o natočení videa a poslání do e-mailu. Dbát na správnou výslovnost a přednes.                                 
 • Není, není ze železa, (otáčíme zápěstím ručiček, jako že není není)
  přece je to klíč.
  Otevírá bránu k jaru,
   (předvádíme odemykání)
  je to petrklíč.
  Petrklíč, petrklíč, (zvedneme ukazováček jako pozor)
  zima už je pryč.
  Petrklíč, petrklíč
  od jara je klíč.
   (opět předvádíme odemykání) 

 

Týden v Beruškách od 22.2. – 26.2.2021

Téma týdne: Ekologie

Téma tohoto týdne se prolíná našimi činnostmi vlastně celý rok a možná i právě proto se nám podařilo získat stříbrnou plaketu Skutečně zdravá školka :-)). Teplé slunečné počasí jsme oslavili sázením semínek o které jsme celý týden pečovali , zalévali a lupou pozorovali. Vyrobili jsme si nádobu na sběr tříděného odpadu, který nám ve třídě ještě chyběl a to konkrétně na kartony od mléka, které ve školce pijeme často. Seznámili jsme se s „Desaterem domácí ekologie“ a řekli si, jak můžeme my naší planetě a přírodě pomoci. Na chvíli jsme si s encyklopedií a globusem odskočili do Antarktidy za ledními medvědy a tučňáky a jednoho takového tučňáka jsme si v pracovním listu vybarvili a zároveň si zopakovali anglická slovíčka. U klavíru za doprovodu Orffových nástrojů jsme si procvičili hlasivky u zpěvu jarních písniček a na koberci zacvičili a protáhli svá těla. Ukázka letu motorových modelů letadel na louce za školou při udržení přísných hygienických pravidel byla při pátku příjemným zakončením tohoto týdne.

Třídění odpadu

Třídit odpad to je hračka, umí to i malá Kačka.

Máme tady sběrný dům, sem odpadky vyhazuj.

S igelitem neplýtvej, radši svoji tašku měj.

Můžeš si ji uložit, když chceš tady dlouho žít.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.2. – 19.2.2021

Téma týdne: Masopustní oslavy

Masopustní týden byl pestrý na převleky a bohatý na úsměv a dobrůtky od maminek. Začátek týdne provoněl třídu pečením masopustních koláčků s tvarohovou polevou. Děti se seznámily se zdravými ingrediencemi a postupem celé přípravy. Upečený  koláček si vychutnaly jako zákusek po obědě. Za poslechu klavíru a hry na Orffovy nástroje si zazpívaly písničku „Já jsem muzikant“. S Albi tužkou si prohlédly „Moje první obrázky“, u edukativní hry „Autobus si procvičily paměť a předmatematické představy a u pracovního listu „Klaun“ zopakovaly geometrické tvary a sčítání do 5ti. Středeční masopust byl v vyzdobené třídě a v maskách skoro jako opravdový. Dobrůtky od maminek to jen potvrzovaly. Děti, které naši třídu zastupují v Ekoškole, seznámily ostatní kamarády s novinkami, které se týkaly třídění odpadu a plánu výroby kontejneru na kartony od mléka. S blížícím se jarem došlo již i na první sázení semínek „Microgreens“, které mají vysokou výživovou hodnotu. Ani dílnička nezůstala bez činnosti, zde si hoši, za asistence paní učitelky, nařezali ruličky na výrobu masopustní kobylky. Nechyběly ani pravidelné procházky do přírody, takže týden jak má být :-).

Velký bál:

Dneska máme velký bál, hurá je tu karneval!

Z holčiček jsou princezny, splní si své tajné sny.

Kluci si dnes meče vzali, za prince se ustrojili.

Na bále dnes společně je nám všem moc báječně.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 8.2. – 12.2.2021

Téma týdne: Láska-úcta ke stáří, sv. Valentýn

Tento týden se nesl v láskyplném duchu. Pomocí demonstračního plakátu s emocemi jsme vedli s dětmi rozhovory o tom, kdo má koho rád a proč. Jak se tváří člověk šťastný, zamračený, naštvaný, spokojený, zamilovaný a nešťastný. Modelové situace nám pomohly pochopit, co můžeme udělat pro babičku a dědečka, když špatně chodí, slyší nebo vidí. Zdramatizovali jsme si scénky – pomoc při nakupování, při přecházení vozovky, pomoc při čtení jízdních řádů. Při pracovních činnostech jsme tvořili berušky z hlíny a valentýnská přáníčka pro rodiče. Také jsme vyráběli dárečky pro pečovatelky v Domově seniorů Pyšely. V tělovýchovné chvilce jsme nezaháleli a cvičili jsme s projektem „Se sokolem do života-trénovaní obratnosti“. Děti trénovaly přecházení a přeskoky přes lavičku, skoky na švédskou bednu, válení sudů, skoky přes švihadlo, rovnováhu na overballech a protáhnutí těla obručí. Venku jsme si užívali sněhovou nadílku na bobech a pořádný mráz, který vyčaroval krásné ledové království v celém okolí školky. 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 1.2. – 5.2.2021

Téma týdne: Kniha je náš kamarád

První únorový týden byl plný pohádek. Děti pečlivě splnily domácí úkol, přinesly do školky své oblíbené knížky a ty nám „dělaly společnost“ po celý týden. Děti si z barevných papírů vlastnoručně vyrobily, vyzdobily a podepsaly knížku do které každý den tohoto týdne nakreslily obrázek znázorňující pohádku dne. V maskách si zařádily na „Pohádkové diskotéce“, zahrály si divadlo, pohádku „O veliké řepě“, zacvičily si s padákem, v přírodě si názorně vyzkoušely jak je mokřad mokrý 🙂 a v nabitém programu si i stihly vyrobit z přírodních materiálů prostírání a letadýlko. Výlet s batůžky na farmu se zvířátky byl příjemným zpestřením komplikovaného covidového období. Pokus vyrobit vlastní pomazánku se zdařil, dle prázdných tácků s chleby, na které si pomazánku děti samy mazaly. Pracovní list týdne s názvem „Bioodpad“ vysvětlil dětem možnost spotřeby bioodpadu a která zvířátka mohou potraviny zbylé po lidech využít jako krmivo. Zakončení pohádkového týdne bylo v podobě „Cesty pohádkovým lesem“. Děti za to, že pomohly skřítkovi Dubíkovi vyčistit les, si z lesa, jako poděkování od skřítka, přinesly zdravou sladkou odměnu.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách o

Týden v Beruškách od 14.3. – 18.3.2022

Téma: Měsíc knihy – knížky, bajky, zápis do školy

Děti se v pondělí seznámily s tématem knihy a vyrobily si záložku do své oblíbené knížky, kterou si přinesly z domova. V úterý se děti z Berušek společně s dětmi ze Včeliček vydaly pěšky do knihovny v Kamenici. Zde nás přivítala velice milá paní knihovnice, která měla pro děti připravené hry a soutěže. Děti hádaly názvy pohádek dle obrázků, zahrály si s papírovými postavičkami pohádku: Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu. Paní knihovnice dětem vysvětlila, jak si zařídit průkazku do knihovny a systém půjčování a vracení knih. Děti měly možnost si půjčit a prohlédnout knížky, které je zaujaly. Ve středu část dětí odjela na Školičku bruslení a ve třídě děti hrály námětovou hru: Na knihovnu. Vyrobili jsme si čtenářský průkaz a děti si chodily půjčovat a vracet knížky k paní knihovnici. Odpoledne předškoláci navštívili Základní školu Sulice, kde si vyzkoušeli školičku nanečisto. Seznámili se s paní učitelkami z první třídy, plnili úkoly, které jim paní učitelky zadaly. Čtvrtek už byl znamení pyžámkové noci. Přes den si děti vzájemně převyprávěly své oblíbené pohádky. Večerní program nám odstartoval čtením pohádky Julián Záhorovský, který si děti získal především hrou na kytaru a zpěvem dětských písniček. Po kulturním zážitku nás čekala tolik oblíbená pizza a diskotéka. Poté už se děti začaly oblékat a připravovat na stezku odvahy. Zde plnily úkoly u čtyř stanovišť. Čekala na ně Zlatovláska a sbírání perel, Perníková chaloupka s ježibabou a jízdou na koštěti, u Šmoulů trefování míče do kruhu a s Krtečkem a raketou se děti vydaly plnit úkoly do vesmíru. Po úspěšném splnění stezky odvahy a rozdání odměn se děti vrátily do třídy, kde už se začaly připravovat na večerní hygienu. Povyprávěli jsme si pohádku na dobrou noc a všechny děti usnuly spokojené a plné zážitků. V pátek po svačince nás čekalo divadelní představení: O dvanácti měsíčkách v podání všech paní učitelek. Přijela k nám na návštěvu i celá školka z Hlubočinky a na zahradě vypukla krásná podívaná. Celý týden byl nabitý a těšíme se, co bude dál 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,

nížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,

kdo poslouchá, dobře ví,

že tam bydlí pohádky

s nádhernými obrázky,

ale také básničky,

říkadla a písničky.

Týden v Beruškách od 7.3. – 11.3.2022

Téma: MDŽ, Morana

Akční týden naplněný připomínáním si českých tradic, oslav mezinárodních dní a  školení paní učitelek. Počátkem týdne děti  maminkám a babičkám vyrobily přáníčka vyjadřující jak vás mají  rádi a možná vám i s přáníčkem přednesly básničku :).  S Moranou se děti seznámily v básničce, písničce, u společného povídání na koberci, při dramatizaci v maskách ale především při společném vynášení Morany a jejího vhození do rybníka. Každá třída si vyrobila vlastní Moranu, připravila si svojí básničku a po společné procházce k místnímu rybníčku své Morany za halasného přivolávání jara vhodila do vody. Krásné dodržování tradice za slunného předjarního počasí. Naše Berušky si  zopakovaly některé informace, které budou potřebovat u zápisů do prvních tříd. Pokud něco nevěděly určitě se s vámi poradí aby jejich první krok do budoucí školy byl hezkou vzpomínkou.

Týden v Beruškách od 28.2. -4.3.2022

Téma: Námořníci, piráti

Tento týden děti vypluly na dobrodružnou cestu. V pondělí děti vyráběly kotvy z keramické hlíny. Poté jsme se pomocí velké mapy a knížek dozvěděli, kde všude se nachází moře a jaké existují druhy lodí. V úterý se děti sešly v pirátských oblecích a čekala je v umyvadle lahev s dopisem od piráta Parátka, zvaného Harpuna. Děti vyslechly výzvu piráta, že musí zachránit poklad. Kamínky s lebkou značily cestu k pokladu, cestou děti plnily úkoly a nakonec je čekal poklad v bažině v podobě zlatých čokoládových dukátů. Ve středu se naše třída proměnila v námořnickou palubu. Děti měly krásné kostýmy, plnily námořnické dovednosti, podbíhaly pod lanem, přetahovaly se a zkoušely se dle kompasu dostat na správné místo. Ve čtvrtek jsme si řekly pravidla přežití – jak volat o pomoc S.O.S. Děti se naučily jak si říct o pomoc nenápadně pomocí prstové abecedy. V pátek nás čekalo Zelené divadlo, kde se děti dozvěděly, jak je důležité pečovat o naši planetu. S dětmi jsme také probíraly aktuální téma na Ukrajině. Děti kreslily obrázky, jako výzdobu do sportovního klubu Meteor, kde je útočiště pro cca 80 ukrajinských uprchlíků. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Plavání

Plavu prsa, plavu znak.

jako ryba, jako rak.

Rozkolíbám hladinu

víc, než hejno delfínů.

 

Co pluje?

Na sladké či slané vodě

plují malé, velké lodě,

a na mořské hlubině,

plují lodě obryně.

 

 

Týden v Beruškách od 21.2. -25.2.2022

Téma: Masopust

Masopustní týden nás neošidil ani o lekci plavání a bruslení. Celý týden jsme se poctivě připravovali na páteční masopustní veselí a průvod. Vyráběli masky, vyzdobili si třídu, zazpívali si u klavíru masopustní písničky a každý den si zacvičili vevnitř i venku na procházce, či zahradě školky. Stihli jsme zazpívat a pogratulovat paní učitelce ze Včeliček k jejím narozeninám. Po celý týden jsme měli ve třídě na hospitaci studentku Vysoké školy pedagogické, která s úsměvem doplnila náš učitelský tým. Čtvrtek měl být koláčkovým dnem ale bohužel technická závada v naší třídě masopustní pečení odložila. Ale pátek klapl na jedničku. Dopolední soutěže a diskotéka ve třídě, celoškolková vycházka v maskách obcí s hudebními nástroji a na závěr byla naše třída  pozvána paní asistentkou na malé občerstvení do jejího domečku.

Alena Víšková

Básnička: Haló pane karnevale,
                   račte dále, račte dále.
                   Elce pelce do pekelce,
                   rolničky a kotrmelce.
                   Máme všechno namíru,
                  z krepového papíru
.

 

Týden v Beruškách od 14.2. – 18.2.2022

Téma: Svatý Valentýn, senioři a vesmír

Tento týden nás čekalo propojení dvou témat: Vesmír,  sv. Valentýn a úcta ke stáří. V pondělí do školky přijelo Mobilní planetárium, děti se hravou formou seznámily se všemi planetami sluneční soustavy. Už vědí jaká planeta je nejmenší, největší, nejvíce vzdálená od slunce a která má prstenec. V úterý část dětí odjela na plavání a pro děti které zůstaly ve školce, byl nachystán program: Vzpoura úrazům. Za dětmi přijel pan na vozíku, pomocí obrázků ukazoval, správné a nesprávné chování a jak předcházet úrazům. Jaké má člověk omezení při běžném životě a vysvětlil dětem pojem páteř a mícha. Ve středu se část dětí zdokonalovala v bruslení ve Velkých Popovicích, děti ve školce vyráběly přáníčka pro babičky a dědečky v DD v Pyšelích. Ve čtvrtek jsme s dětmi vyráběli valentýnské lucerničky, věříme, že udělají všem velkou radost. V pátek jsme se s dětmi pustili do pečení svatovalentinských muffinů. Děti přidávaly suroviny do mísy, míchaly a zdobily. Maminky si určitě moc pochutnají. 🙂 Také děti vyrobily pro maminky zápichy do květináčů ze srdíček. Přejeme krásný víkend a těšíme se na další týden 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Babičce a dědečkovi

Na křídlech motýlích přilétá přáníčko,

aby vám všem svítilo sluníčko.

Sluníčko štěstí, lásky a naděje,

ať se vaše srdíčko radostí zasměje.

Věk není to, v čem se pozná stáří,

když oči stále krásně září.

A to shrne jedna věta:

Přejeme štěstí, zdraví a dlouhá léta.

Týden v Beruškách od 7.2. – 11.2.2022

Téma týdne: Vesmír, planety, digitální gramotnost

JARNÍ PRÁZDNINY

Převážná většina dětí z Berušek si užívala prázdniny se svojí rodinou. Ty, které docházely do školky se mohly lépe seznámit s prostory třídy Včeliček a dětmi, které do této třídy docházejí. Byly zde, po dobu prázdnin, spojeny. Počasí bylo různorodé a připravilo nám pestrou škálu únorových teplot. Jeden den již evokoval jarní slunné dny a nalákal nás na prostorné dětské hřiště za školkou. Jiné dny nám daly jasně najevo, že zima ještě nekončí a bude ještě bojovat o své místo v tomto měsíci. 

Alena Víšková

Básnička : Vesmír

                   Poznáváme planety

                   pomocí naší rakety,

                   kolem slunce obíhají

                   Mléčnou dráhu obývají

 

 

Týden v Beruškách od 31.1. – 4.2. 2022 

Téma týdne: Příroda, živly, pokusy

Celým týdnem nás provázelo Hravé lyžování, ale ani děti, které zůstávaly ve třídě nezahálely. V pondělí si děti vyzkoušely pokusy s vodou, octem, sodou a balonkem. Obarvovaly čínské zelí a papírové kapesníčky spojené uzlem pomocí potravinářského barviva. Ve středu na Světový den mokřadů se děti vydaly na badatelskou vycházku. Ráno jsme si ve třídě ukazovali na obrázcích a videu jak mokřad vypadá, jak se vytvoří, jaký je rozdíl mezi mokřadem a rybníkem. Společné dílo z krepového papíru velkého mokřadu s různými druhy zvířat nám zdobí třídu. Po svačince se děti a paní učitelky vydaly hledat mokřady v okolí. Na louce u lesa jsme hned na jeden narazili. Poté jsme v lese objevili rybníček a z něj potůček, následovalo zkoumání potoku. Po proudu jsme se vydali na další dobrodružnou výpravu. Došli jsme k dalším dvěma rybníkům. Objevili jsme tři mokřady, významné biodivezitní místo, které musíme chránit. Celá výprava se velice zdařila. Ve čtvrtek jsme si užily spoustu legrace při divadélku Karkulčina dobrodružství. Od pondělí se ve třídě Berušek scházely děti na projektový týden Hravého lyžování, kde se děti nejprve seznámily s instruktory, nastavily se pravidla a bezpečnost na svahu. Poté následovala přivítání s básničkou a pokřik. Děti si užily běh v lyžařských botách do kopce a jízdu na pásu. Poté se děti rozdělily do skupinek a vymyslely si názvy týmu. Samotná výuka probíhala formou her, cvičení a netradičních soutěží. Děti si v průběhu týdne vyzkoušely cvičení na rovině, v mírném svahu, vstávání z pádu a obraty. V pátek byla výuka zakončena slavnostním vyhlášením vítězů, předávání cen a poděkování za skvělý týden. Všechny děti zaslouží obrovskou pochvalu 🙂 Máte doma šikovné lyžaře 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžařská

Jedna lyže, druhá lyže,

dolů svahem uhání.

My jsme totiž závoďáci,

hravého lyžování.

Týden v Beruškách od 24.1. – 28.1. 2022 (distanční výuka)

Téma týdne: Lékař, tělo a zdraví

Pracovní listy:

Praktické úkoly:

 • vyrob si s rodiči člověk z ruliček , obkreslení ruky
 • zahraj si s rodiči na návštěvu u paní doktorky
 • dramatizace-volání záchranky-číslo na záchrannou službu, první pomoc
 • obvazování ruky, nohy, stabilizovaná poloha

Básnička: 

Písničky:

Pan Doktor Zub https://www.youtube.com/watch?v=d0SUJvzsJBA

Doktora se nebojíme https://www.youtube.com/watch?v=5YTLkP66-Yc

 

Magdaléna Wagnerová

 

Týden v Beruškách od 17.1. – 21.1. 2022

Téma týdne: Zimní sporty, zimní olympiáda

Olympijský týden byl velice zdařilý a nabitý velkou dávkou zábavy a závodění. Celý týden jsme si užívaly v oblečení v barvě daného světadílů. Pří modrém pondělí jsme si vysvětlili, co dané barvy kruhů na olympijské vlajce znamenají. V pondělí se děti ze všech tříd sešly na slavnostním zahájení olympijských her. Děti nastoupily s vlajkami svých tříd, poslechly si hymnu a složily olympijský slib. Poté jim byly představeny všechny sporty, které se v průběhu týdne konaly. První den čekalo děti základní kolo hokeje a skoky na lyžích. V úterý jsem se děti sešly všichni v černé barvě, ale s dobrou náladou a čekal je nejdříve biatlon a poté následovalo krasobruslení jednotlivců. Ve třídě si děti nakreslily na čtvrtku ledovou plochu pomocí inkoustu a zmizíku. Červená středa nám přinesla disciplínu v podobě párového krasobruslení. Děti si vyrobily z ruliček lyžaře a snowboardistu, kde potrénovaly jemnou motoriku při lepení čepiček, bambulí a lyží. Ve čtvrtek se děti sešly v zelené barvě. Venku odehrály hokej o medailové příčky a závodily na bobech. Poté došlo k předávání medailí. V pátek proběhlo slavnostní ukončení a předání dárečků všem zúčastněným dětem, které hrály fair-play a moc si celý týden užily.

Magdaléna Wagnerová

Básnička: Lyžování

Šampióni lyžování
uhánějí z horských strání.
Hurá šupem ze svahu,
Chce to hlavně odvahu.

Týden v Beruškách od 10.1.-14.1.2022

Téma týdne: Sněhuláček, Eskymáci a Antarktida

Druhý týden tohoto roku nás obohatil o zážitky v přírodě i třídě. Velká badatelská vycházka Berušek otestovala zdatnost nás všech a pochvala patří úplně všem, především našim nejmenším. Procházka kolem dvou rybníků, výšlap na kopec, přechod přes úzkou lávku a chůze po ledu rozvinula naší hrubou i jemnou motoriku do detailu. Krmení kachniček u Struhařovského rybníka bylo milou odměnou celého výletu. V ostatních dnech jsme si stihly seznámit s pohybovou básničkou „Sněhulák“, vytvořily jsme si iglů i s Eskymáky, dozvěděly jsme se z čeho se iglů staví a jaká  je v něm teplota, na globusu jsme si ukázaly Antarktidu a také jsme si o ní něco řekly. Děti si na Interaktivní tabuli mohly prohlédnout ledoborec plující Antarktidou a zvířátka která zde žijí. Opičí dráha na koberci simulovala život na sněhu a ledu. Pokus s vodou nám ukázal jak voda taje a naopak. Takže pestrý týden…a nezapomeňte, že celý příští týden kdy nás čeká Zimní olympiáda ji každý den budeme vítat v jiné barvě. V pondělí přijďte v modrém…těšíme se 🙂

Alena Víšková

Sněhuláček

Sněhuláček, panáček

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky, místo nosu knoflíky,

chodí, chodí bos, a má dlouhý nos.

 

Týden v Beruškách od 3.1.-7.1.2022

Téma týdne: Nový rok, Tři králové

V novém roce 2022 se děti z Berušek sešly v hojném počtu a začalo velké veselí nad prohlížením dárečků, povídání si s kamarády, co kdo dostal od Ježíška doma a jak kdo slavil konec roku. Zacvičili jsme si Se Sokolem do života s Ježeček Marečkem. Využili jsme nové míče od Ježíška. V úterý se část dětí vydala opět na plavecký kurz od Benešova a děti ve třídě začaly pilně pracovat. Děti si vyzkoušely díky Světovém dni Brailova písma vypichovat svoje jméno speciálními znaky. Vyráběli jsme tříkrálovou korunu, děti stříhaly, dbaly jsme na správný úchop nůžek, lepily diamanty a zdobily drahokamy. Ve středu si děti užily pyžámkový den. Ve třídě jsme si postavili pyžámkové doupě, kde si děti prohlížely své oblíbené z domu přinesené knížky. Zacvičili jsme si s padákem a proběhla samozřejmě i diskotéka v pyžamu a soutěže s malými míčky. Ve čtvrtek se děti převlékly za krále, nasadily koruny, vzaly pláště a byly koledovat u tety a paní ředitelky. V pátek děti od rána pozorovaly ptáčky na krmítku a zkoušely určit správný druh ptáčka a zapisovaly do tabulky jejich počet. Zatancovali jsme si venku u krmítka ptačí tanec a na procházce po lese jsme nechali ptáčkům lojové kuličky. Přejeme všem krásný nový rok 2022. 

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Tříkrálová

Na tři krále za vesnicí
bloudí sněhem koledníci.
Šlapy – šlapy, šlápoty
pletou se jim do noty.
Ťuky – ťuky, už tu jsou,
štěstí zdraví vinšujou.

Distanční výuka v Beruškách 17.12.2021

HURÁ…karanténa je skoro za námi :). Oslavíme to tím, že nedostanete žádný pracovní list ale vaším úkolem bude…pomoci mamince a tatínkovi, protože před Vánoci toho mají rodiče opravdu hodně a to jen proto, aby jste si všichni ty Vánoce krásně užili. A dalším vaším úkolem bude rodiče, či prarodiče, či sourozence hezky obejmout a třeba i pohladit…takže krásný čtvrtý adventní víkend vám všem a v pondělí se na vás budeme těšit :))

Nalezený obrázek pro vánoční adventní věnec

Distanční výuka v Beruškách 16.12.2021

Ježíšek je už za dveřmi. Zkuste si milé Berušky spočítat (za pomoci rodičů) kolik dní nám ještě do Ježíška zbývá. Jaký je den v týdnu a jaký bude až Ježíšek přijde, Jaké máme roční období a za kolik dní už přijde ta kalendářní zima a jaký máme měsíc (víme, že je to ten poslední v roce :)). Děti z naší mateřinky dnes poprvé společně vyrazily do lesa za zvířátky, aby jim nadělily do krmelce něco dobrého. Nezapomněly jsme ani na ptáčky. Berušky, my se za zvířátky do lesa vydáme příští týden, tak se těším, že jste jim připravily něco dobrého :). A nezapomeňte si s rodiči zazpívat ty nejznámější vánoční koledy, které budete potřebovat nejen příští týden ve školce, ale i u vánočního stromečku. Víte jaké tradice a zvyky se na Vánoce dělají? Máte doma Barborku, větvičku, která by vám měla do Vánoc rozkvéci?

Alena Víšková

Distanční výuka v Beruškách 15.12.2021

Venku se nám oteplilo, což se bohužel poslední desetiletí  před Vánoci děje. Budeme věřit, že si snížek v brzké době opět užijeme. Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě také důležitý, proto ve školce chodíme každý den na dvě hodinky do přírody a už se těšíme, že od příštího týdne se k nám připojíte. Zkuste si alespoň doma připravit nějaké krmení pro zvířátka do krmelce, či ptáčky do krmítek, které jim příští týden společně přineseme do lesa u školky. Můžete si s rodiči, či prarodiči zkusit vyrobit pamlsky pro ptáčky :). Návod přikládáme, ale je samozřejmě pouze inspirací, fantazii se meze nekladou. Už se vám to krátí :))

 

 

 

Distanční výuka v Beruškách 14.12.2021

Milé Berušky a milí rodiče, dnešní aktivity samozřejmě opět tématicky souvisely s blížícími svátky. Děti pokračovaly v zdobení perníčků a výrobě přáníček. Ty děti, které neodjely na plavání, se naučily správně rozkrojit jablíčko aby uviděly hvězdičku a dozvěděly se proč se zapalují svíčky v skořápce a dávají se do nádoby s vodou. Nakreslily si vánoční stromeček plný ozdob a svěřily se, co si přály od Ježíška. Vyrobily si z papíru „sněhové koule“, kterými házely na cíl a do kterých foukaly a snažily se co nejrychleji dofouknout své „sněhové koule“ na místo určení. Zpívání koled doprovází již každý den ve školce. Budeme rádi, když váš naše aktivity budou inspirovat:) Přiložený pracovní list si děti doma určitě stihnou vypracovat a následně přinést do školky:))

Alena Víšková

zvoneček

 

Distanční výuka v Beruškách 13.12.2021

Téma týdne: VÁNOČNÍ TRADICE

Současná pandemická situace nás na chvilku rozdělila, ale doufáme, že si před Vánoci stihneme ještě popřát hodně štěstí do nového roku a že nám vyjde i ta Vánoční besídka:).

Dnes jsme si společně s Včeličkami vyprávěli o vánočních zvycích u nás i v cizích zemích. Zazpívali jsme si za doprovodu klavíru známé vánoční koledy, které si snad i s Vámi zazpíváme na Vánoční besídce příští týden u našeho venkovního ozdobeného stromečku (Pásli ovce valaši, Půjdem spolu do Betléma, Rolničky). Z perníkového těsta si děti vykrojily vybrané tvary a ty si poté dozdobily cukrovou polevou, dle své fantazie. Z dřevěné stavebnice Kapla si postavily vánoční stromečky i s ozdobami a stihly i vytvořit přáníčka pro své nejbližší. Mezi tvořením si i protáhly svá tělíčka, aby záda nebolela :). Pokud vaše děti stihnou alespoň něco z toho co jsme dnes zvládli my, bude to skvělé. A když se u toho budou chtít i vyfotit a nám se pochlubit, budeme mít velkou radost. Těšíme se na vás:)

Alena Víšková

 

 

Týden v Beruškách od 6.12-10.12.2021

Téma týdne: Zvířátka a příroda v zimě

Vánoce se blíží a my se na ně moc těšíme, ale ještě předtím než nám Ježíšek udělá radost svými dárečky, je potřeba abychom tu radost udělali i někomu my.  Pro seniory v Domově seniorů Pyšely  připravíme video s přáním klidných Vánoc, zvířátkům a ptáčkům nadělíme do krmelců a krmítek něco k snědku a pro Vás připravíme také nějaká překvapení:). Tento týden jsme si povídali o zvířátkách, která přežívají zimu na našem území a jak jim můžeme pomoci aby zimní čas přečkala bez újmy. Každý den jsme si u klavíru zazpívali koledy a zatancovali na „sněhulákovu písničku“. Stále tvoříme a zdobíme a připravujeme vše tak, aby se úterní nadílka i následná besídka, na  kterou Vás tímto ještě jednou zveme, povedly.

Alena Víšková

 
Půjdem spolu do Betléma,
dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbati,
Ježíšku, panáčku!
Já tě budu kolíbat!

 

 

 

Týden v Beruškách od 29.11.-3.12.2021

Téma týdne: Mikuláš, čert a anděl

Tento týden utekl jako voda, v pondělí se děti dozvěděly, kdo to byl sv. Mikuláš a jaké dobré skutky dělal. Děti si užívaly sněhovou nadílku. Na louce u školy postavily krásné dva sněhuláky, hrály koulovanou a obtiskovaly svá tělíčka do čerstvého sněhu. Také jsme předali v rámci projektu Jsem Laskavec vybrané dezinfekční přípravky. V úterý se část dětí vydala na první lekci plavání, ostatní děti ve třídě tvořily z keramiky, zpívaly koledy a vyplňovaly pracovní listy s tématickými obrázky Mikuláše-počítání věcí v punčoše, hledání písmenek ANDĚL a hledaly rozdíly mezi dvěma obrázky. Ve středu se uskutečnila poslední lekce bruslení. Všechny děti mají obrovskou pochvalu za velký pokrok, který během 8. lekcí udělaly. Děti celý týden pilně nacvičovaly básničky pro Mikuláše, čerta a andílka, který nás ve čtvrtek navštívil. Mikuláš přečetl z knihy hříchů naše malé zlobení 🙂 poté následoval přednes básniček a rozdání nadílky. V pátek jsme si užili v divadle Gong – Povídání o pejskovi a kočičce. Dětem se představení moc líbilo. Přejeme krásný víkend a pohodovou druhou neděli adventní 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Mikuláši, Mikuláši, Říkají mi čertíček

Mikuláši, Mikuláši,

proč mě dneska čerti straší?

Já nezlobím maminku,

jenom někdy chvilinku,

a pak běžím dát ji pusu,

potom tiše bez rámusu

jdu si s tátou hrát

nebo klidně spát.

 

Říkají mi čertíček, vyplazuji jazýček.

Na hlavě dva růžky mám, k čemu to já nevím sám.

Rameno mi pytel zdobí na děti, co hodně zlobí.

Do peklíčka hop a skok, přijdu zase příští rok.

Týden v Beruškách od 22.11. -26.11.2021

Téma týdne: Změny počasí, příroda

Počasí tento týden nám krásně názorně ukázalo změny, které  podzimní příroda umí. Užili jsme si sluníčko, mráčky, větřík, déšť a nakonec i pár sněhových vloček. Vyzdobili jsme si vánočně třídu i chodbu, vyrobili papírové sněhuláčky u kterých jsme si i nenásilně zopakovali stupňování přídavných jmen, zacvičili si na koberci i v přírodě, pozorovali změny počasí v blízkém okolí naší školky, u klavíru a za doprovodu Orffových nástrojů a barevných zvonků si zazpívali první vánoční koledy. Jsme rádi, že jste si udělali čas v této komplikované době a užili si s námi společné tvoření andílka na odpoledních Dílničkách a zpestřili nám páteční sváteční rozsvěcení našeho školkového stromečku ochutnávkou vašeho vánočního cukroví. Náš stromeček jsme si ozdobili přírodními ozdobami a všechny třídy si u něj zazpívaly vánoční koledy. Doufejme, že předvánoční čas si užijeme, i přes některá nutná státní opatření, ve zdraví a s úsměvem 🙂

Alena Víšková

Básnička :

VÁNOČNÍ STROMEČEK
Vánoční stromeček
zavoněl v pokoji,
maminka u stolu
jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí,
uvidím hvězdičku,
co byla schovaná
v červeném jablíčku.

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.11. -19.11.2021

Téma týdne: Povolání

Pondělní ráno nám bylo zpříjemněno návštěvou pana skláře, který nám předvedl své schopnosti, co vše se dá dělat se sklem. Děti si na památku vyfoukly kuličku. Procházkou po okolí jsme zjistili, jaké máme v okolí školky druhy povolání. V úterý jsme si dětmi vysvětlili, co nás čeká za státní svátek, pustili jsme si hymnu a zkoušeli jsme si zapamatovat i slova. Děti hrály divadelní představení-Fotbalový zápas, kde se nám promítlo povolání fotbalisty, ochranky, prodávající, záchranáři i policie. Ve čtvrtek si děti užily lekci tancování se skvělou lektorkou Vendulkou. Holčičky měly možnost vyzkoušet šaty tréninkové i šaty na vystoupení, obdivovaly boty s kamínky a především se všechny děti naučily krásnou taneční sestavu. Na závěr děti dostaly dárek v podobě omalovánek s různými druhy tance. V pátek si děti zopakovaly různé druhy povolání, pantomimicky ho zkusily předvést a uhodnout. Každý den jsme si užívali na procházkách, na louce jsme hráli pohybové hry a vytvářeli kytice ze sušených trav. Také jsme už začali trénovat koledy na příští týden na slavnostní rozsvícení stromečku 🙂

Magdaléna Wagnerová

Básnička : Povolání

Každý má své povolání,

práci čili zaměstnaní.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje,

jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí,

někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.

Týden v Beruškách od 8.11. – 12.11.2021

Téma týdne: Svatý Martin, posvícení

Jediné co jsme v tomto týdne nestihli bylo pečení husy :), ale o Martinovi jsme si stihli vše říct i si příběh o něm dramaticky ztvárnit. Vysvětlili jsme si, co Martinův bílý kůň symbolizuje i jaké tradice s tímto listopadovým období souvisí. Zazpívali jsme si s paní  Hamajdovou za doprovodu jejích hudebních nástrojů. Procvičili jsme si čísla při vybarvování pracovních listů, na procházkách jsme pozorovali změny, které souvisí s podzimem. Každý den jsme protáhli a zahřáli tělíčka při cvičení, které si užíváme i v přírodě. Ale nejvíce jsme si užili pečení posvícenských koláčků. Ve čtvrtek 11.11. to u Berušek zavonělo pečením posvícenských koláčků. Ale dříve, než byly odměněny vůní a chutí, musely přiložit ruku k dílu. Seznámily se s ingrediencemi potřebnými k pečení, dozvěděly se jak vzniká tvaroh a mouka a co musí člověk vše udělat předtím, než tyto suroviny nalezne v obchodech. Jemnou motoriku si Berušky procvičily loupáním mandlí, válením a hnětením těsta a samozřejmě i konečným zdobením vykrojených koláčků mandličkami a rozinkami. Samotné pečení raději ponechaly na tetě, ale následné ochutnávání si nenechaly ujít. Tvarohové a povidlové  koláčky přinesly i vám, aby se pochlubily, jak jsou šikovné 🙂

Alena Víšková

Básnička : SVATÝ MARTIN

Svatý Martin přijel k nám,  toho pána dobře znám,

jede na svém bílém koni, vločka vločku někdy honí,

někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.

 

Týden v Beruškách od 1.11. – 5.11.2021

Téma týdne: Dušičky

Příchod Svátku Všech Svatých a Dušiček nám při pondělku zpříjemnila písnička Díky Vám – https://www.youtube.com/watch?v=g7n9lk41rBE, v knížce Zvyky a tradice se děti dozvěděly, proč se tyto svátky slaví. V úterý se děti společně se třídou Včeliček vydaly na výlet autobusem na Vyšehrad. Před bránou jsme potkali řádové sestry, které nám pověděly o svém životě v církvi. Poté následovala svačinka v info-centru. Děti se vydaly v plné síle prozkoumat okolí. Nejdříve jsme si prohlédli rotundu svatého Martina, poté nám bylo dovoleno nakouknout do podzemní chodby. Spadané listí nám krásně šustilo pod nohami a došli jsme na hřbitov. Děti si prohlížely vyzdobené hroby a zapalovaly svíčky. Poté jsme se zašli podívat do baziliky svatého Petra a Pavla, kde jsme si popovídali o životě Ježíše Krista. Další navštívené místo bylo, kde Šemík přeskočil společně s Horymírem hradby. Výlet se vydařil na 100% 🙂 Ve středu si děti užily interaktivní program  Plecha a Neplecha v lese. Krásné písničky doprovázely vzdělávací aktivity, jak se chovat v lese. Ve čtvrtek děti vytvořily veliké společné dílo. Cesta na Vyšehrad i s popisky. V pátek děti vyráběly z keramické hlíny, válely hlínu a vyřezávaly tvar listu, který bude jako svícen. Moc se těšíme na konečný výsledek. 🙂

Básnička: Dušičky

V kalendáři svátek máme,

na zemřelé vzpomínáme.

Na všechny, co s námi žili,

vzpomeňme si v tuto chvíli.

A za každou dušičku,

zapálíme svíčičku.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 25.10. – 29.10.2021

Téma týdne: Halloween

Týden obohacený o čtvrteční státní svátek byl především ve znamení velké hallowenské karnevalové oslavy. I přesto, že byly od středy podzimní prázdniny, v pondělí dorazila dostatečná skupina natěšených Berušek v karnevalových maskách. Velká část z nich i přinesla zdravé mlsání, které naši oslavu zpříjemnilo a za to DĚKUJEME  i vám, rodičům. Dopoledne bylo protkané soutěžemi, smíchem, tancem a hudbou. Na památku jsme Vám natočili i video a vyfotili pár momentek. Středa patřila další lekci na ledové ploše v Velkých Popovicích, kde, jak vidno, Vaše děti již bruslily téměř bez pádů 🙂 Zbytek týdne probíhal poklidný prázdninový provoz, kdy si děti měly možnost pohrát nejen ve své třídě a poznat nové kamarády. 

Alena Víšková

Básnička: DÝNĚ

Dýně támhle,dýně tady,
 vydlabané mají hlavy.
Je totiž ten svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
 dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
 my si dáme dlabanec.

 

Týden v Beruškách od 18.10. – 22.10.2021

Téma týdne: Strom na podzim, změny v přírodě

Tento týden jsme se nejvíce těšili na pondělní Drakiádu a i přesto, že nefoukalo jako ve čtvrtek, kdy se nejen Čechy prohnala vichřice, poradili jsme si. Za pomoci vlastní energie v podobě běhu se na louce vedle školky nakonec do oblak vznesli všichni naši draci. Ve středu se bruslaři zdokonalili v technice. Podzimní příroda nabídla spoustu možností k poznávání změn stromu na podzim v praxi. Následně jsme si takový strom za pomoci obtiskávání vlastní dlaně i prstů temperovými barvami i „přenesli“ na čtvrtku. U klavíru jsme se za doprovodu Orffových nástrojů seznámili s novými podzimními písničkami a na koberci trénovali kotoul vpřed s dopomocí a výskok na Švédskou bednu. Zahrada samozřejmě vyžadovala pravidelnou pomoc dětských hrabiček a kolečka. A každodenní čtení z knížek na pokračování je již samozřejmostí 🙂

Alena Víšková

BÁSNIČKA:

 

 

Týden v Beruškách od 10.10.-15.10.2021

Téma týdne:Ovoce, zelenina a sklizeň

Tento podzimní týden jsme si užili do sytosti.  Pekli jsme, vyráběli, opékali jablíčka na ohni, užili si diskotéku, četli a prohlíželi knížky, poznávali a ochutnávali ovoce a zeleninu a samozřejmě si hráli s kamarády. Pečení bylo věnováno výrobě domácího chleba. Děti se seznámily se zdravými surovinami, které k pečení potřebují, samy suroviny smíchaly, uhnětly těsto, sledovaly jeho kynutí a za pomoci paní učitelek a tety nechaly upéci. Povedené dva pecny chleba ochutnaly při svačince. Zbylý chlebíček si koncem týdne upekly na ohýnku. Diskotéka s panem Helekalem slavila velký úspěch a již se těšíme na příště. Poznávání a hlavně ochutnávání druhů ovoce a zeleniny děti velmi bavilo, především když tetě s šátkem na očích daly ochutnat citrón :). Vrcholem tohoto týdne byl podzimní ohýnek. Upečená jablíčka a chleba na ohýnku si některé děti vychutnávaly poprvé v životě a jsme moc rády, že jsme mohly být u toho 🙂

Alena Víšková

Písnička: CIB, CIB, CIBULENKA

 

Týden v Beruškách od 4.10.-8.10.2021

Den zvířat a ptáčci

Světový den zvířat děti v Beruškách oslavily vzdělávacím programem Zachraňte les.  Zopakovaly si jak se v lese správně chovat, aby se v něm zvířátkům dobře žilo.  Obrázkové knížky a kouzelná Albi tužka dětem byla nápomocná v poznávání různých druhů zvířátek. Děti namalovaly své nejoblíbenější zvíře. Ve středu si přihlášené děti užily první hodinu bruslení ve Velkých Popovicích za zimním stadionu. Ostatní děti se vydaly na dobrodružnou procházku v dešti. Ve čtvrtek se děti naučily různé druhy ptáčků, seznámily se s výrazem tažní ptáci, a vysvětlili jsme si proč odlétají do teplých krajin. Děti si vyrobily vlaštovky, stříhání a lepení stále zdokonalujeme.:) Páteční den byl jako korálek. Děti s batůžky a s pomocí dalekohledů na krku pozorovaly ptáky na poli-sojku, poštolku, vrabce a holuby. Užívali jsme si krásného počasí, venku jsme si zacvičili a načerpali jsme spoustu energie ze sluníčka. Přejeme krásný víkend 🙂

 

Básnička :

Žába z nedaleké tůňky

notuje si : kuňky, kuňky.

Sojka zvědavá je víc než dost,

hlásí, když objeví se v lese host.

Celý den se něco děje,

zvlášť, když slunce pěkně hřeje.

I pavouček někde v křoví

souká síť, v níž si pak hoví.

Magdaléna Wagnerová

Týden v Beruškách od 27.9.-1.10.2021

Drak, vítr a Sv. Václav

Téma tohoto týdne souznělo s přicházejícím podzimem a se státním svátkem, který nejen naši MŠ v úterý na tento den uzavřel. Historické informace o sv. Václavovi a životu té doby děti získaly v podobě dramatizace v maskách, které se samy účastnily. Co vše dokáže vítr, jaké jsou rozdíly v síle větru a jak vítr lidem pomáhá a naopak škodí jsme si vysvětlili i ukázali za pomoci encyklopedií a pokusů, došlo i na závody ve foukání do podzimních lístečků. Zabarvující se příroda do podzimních barev nás vylákala na výlet i na sběr spadaných listů. Nástěnku jsme si vyzdobili dráčky u kterých jsme se nejen učili správně držet špejli, kterou děti použily na kresbu tuší, ale také vázat uzlík. Udělejte si chvilku času a popovídejte si se svými dětmi, vyražte spolu do přírody a třeba si i prohlédněte dráčka, kterého mají vaši šikulové vystaveného v šatně 🙂

Alena Víšková

Básnička :

Vysoko si vzlétl drak, aby věděl kde je mrak.

Letěl, letěl, dál už nemůže, čeká, že mu větřík pomůže.

 

Týden v Beruškách od 20.9.-24.9.2021

Doprava a dopravní prostředky

V pondělí děti kromě dopravy řešily jedno důležité téma: odpady v rámci akce „Ukliďme Česko“ Děti posilněné svačinkou se vydaly s rukavicemi a pytlem v ruce sesbírat odpadky ve struze před školkou, polem a cestou do lesa, kde objevily dávno zapomenutou skládku na které našly doslova poklady (část panenky, hrnec, sedlo od kola, neskutečné množství skla a plechovek).  Dohromady úlovek za naši třídu vážil 40 kg. Neskuteční hledači. Tímto všem dětem moc děkujeme za pomoc 🙂 V úterý jsme se již pustili do tématu dopravy, modelové situace nám přiblížili, jak se správně chovat na přechodu, u silnice, při jízdě na kole. Ve středu se uskutečnil Den bez aut2021. Bouračka autobusu nám zpestřila čtvrteční dopoledne, kde se děti dramaticky vyřádily. Společné dílo dopravních prostředků nám zdobí nástěnku v šatně. Na procházkách jsme si přiblížili dopravní výchovu v praxi“-děti poznávaly značky (Hlavní silnice, zákazové značky, omezení rychlosti, obytná zona,) přecházely na přechodu se semaforem, vyzkoušely si bezpečnou chůzi ve dvojicích v reflexních vestách a dodržovaly pravidla silničního provozu 🙂

Báseň “ Pojedeme na výlet“

Dobré ráno, dobrý den,

na výlet my pojedem.

Čím pak ale, čím pak děti?

Letadlo to vzduchem letí.

Po moři si pluje loď,

a ve vzduchu vzducholoď.

Auto jede po silnici,

Lunochod zas po Měsíci.

Po kolejích jede vlak,

ano děti je to tak.

Magdaléna Wagnerová

 

 

Týden v Beruškách od 13.9.-17.9.2021

Naše rodina

Téma tohoto týdne bylo blízké všem dětem, hrdě se „chlubily“ fotografiemi, které zachycovaly je samotné i ostatní členy rodiny. Díky těmto fotografiím se děti nenásilně seznámily s širším označením členů rodiny. Dozvěděly se kdo je např. bratranec, či sestřenice a protože máme ve třídě kluky dvojčata, tak jsme si i řekli, jak přišli na svět :). Děkujeme za portfolia dětí, která nosíte a díky nim již můžeme začít zakládat výkresy Vašich dětí do jejich složek. Středa byla „Jablíčkovým dnem“ kdy se děti naučily připravit a upéct (za pomoci tety a paní učitelek) štrůdl s jablky, které si přinesly z domova a které si napřed spočítaly a seřadily podle velikosti. Upečenou dobrůtku si ochutnaly v rámci odpolední svačinky. S dětmi se snažíme i pomáhat ostatním. Čtvrtek byl ve znamení běhu, kampaň „Hýbejte se s Teribearem“ která započala právě tento čtvrtek 16.9. zasílá za každý naběhaný kilometr 20 Kč ohroženým dětem a ten kilometr se nám povedl :). Takže týden byl, myslíme, úspěšný a plný zážitků.

Alena Víšková

Báseň Naše školka

Naše školka, pěkná školka

rádi do ní chodíme

hrajeme si, zpíváme si, také trochu cvičíme.

Sluníčko nám krásně svítí do té naší školičky,

usmívá se, nakukuje, na kluky a holčičky.

 

 

 

Týden v Beruškách od 6.9.-10.9.2021

 Adaptace a pravidla, loučení s létem

Druhý týden se děti z Berušek naučily nové básničky o kamarádství a školce. Také jsme cvičili s overbally, padákem a tyčemi. Děti si vyzkoušely chůzi po laně a aktivní žebříkový kruh  Celý týden jsme trávili převážně venku na zahradě, kde se odehrával veškerý nabitý program. Obtiskovali jsme listy malované tuhými tempery, zrenovovali jsme almaru na nádobí. Dětem práce se šmirgl papírem šla pěkně od ruky. Také jsme vyrazili na první společnou procházku do Kostelce u Křížků polní cestou a zpět lesem. V lese děti přeskakovaly potůčky, lezly do velkých kopců a postavily si domečky pro zvířecí kamarády. Děti si pochutnaly cestou na švestkách, pozorovaly houby jedlé a jedovaté a natrhali jsme si luční kvítí, které nám zdobí třídu. 

Báseň „Kamarád“

Kamarád, kamarád, to je ten, kdo mě má rád.

Pomůže mi, poradí, po zádíčkách pohladí.

Všichni jsme tu kamarádi, protože se máme rádi.

Magdaléna Wagnerová

 

VÍTÁME VÁS V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Týden v Beruškách od 1.9.-3.9.2021

První školní týden v Beruškách byl ve znamení seznamování se s Vámi i Vašimi dětmi. Některé jsme již znali z jiných tříd naší MŠ Sluníčko, či MŠ Pampeliška, ale máme ve třídě i úplné nováčky, které jsme se snažili pozitivně a s úsměvem seznámit s námi, dětmi a hezkým vnitřním a vnějším prostředím naší třídy, tak snad se nám to podařilo :). Letos je naše třída věkově pestrá. Máme tu děti v rozmezí od 4 do 6ti let, s kterými budeme pracovat a hrát si dle jejich věkových možností a schopností. Děti se již stihly seznámit se svými novými kamarády, jejich jmény a značkami. Znají již pravidla třídy, která si mohou kdykoliv připomenout na piktogramech rozmístěných v prostorách třídy a umývárny. Nové básničky jim zpříjemňují čas před hygienou, jídlem a cvičením. Již si nacházejí kamarády pro společnou hru a hračky, které jim budou dělat společnost po celý rok. Doufáme, že tento školní rok k nám bude vstřícnější na možnost využití všech sportovních i kulturních akcí, které naše MŠ pro Vás i Vaše děti nabízí. Tak si držme palce, ať to vyjde 🙂

Alena Víšková

Básnička týdne:

Umyjeme ruce, dlaně, mýdlo s vodou patří na ně

a po mýdle zase jídlo a po jídle zase mýdlo.

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 21.6. – 25.6.2021

Téma týdne: Letní radovánky a sporty

Tento týden jsme se díky účasti na škole v přírodě setkávali s menším počtem dětí, i přesto jsme nezaháleli. Celý týden nás provázeli letní sporty, v komunitním kruhu jsme si povídali, jaké sporty známe, jaké už umíme a jaké bychom rádi vyzkoušeli. Děti si zahrály fotbal, badminton, líný tenis a kriket.  Užívali jsme si zahradu, kde už jsme ochutnali naše jahůdky i rybíz. Na procházce jsme přeskakovali louže, povídali jsme si o obilí, jaké máme druhy a pozorovali jsme srnku na poli. Cestou do Kostelce u Křížku děti trhaly bezové květy. Z nich jsme si vyrobili bezinkový sirup, na kterém si jistě doma všichni pochutnáte 🙂

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 14.6. – 18.6.2021

Téma týdne: Zahradní slavnost

Nejnabitější týden tohoto , tak trochu jiného, školního roku. Tropická vedra, stále ještě jarního období, nás doprovázeli jak po dobu celotýdenní akce „Hravé bruslení“, tak i v čase vydařené Zahradní slavnosti. Velká pochvala bruslařům, kteří s úsměvem zvládali zdokonalování se  v bruslařském umění pod dohledem zkušených trenérů, které bylo završeno pátečními závody. Velká pochvala celé třídě Berušek za téměř profesionální vystoupení na Zahradní slavnosti, kde, a nejen ony, sklidily velký aplaus. A samozřejmě velká pochvala i Vám, rodičům, kteří jste obohatili slavnost svými zdravými dobrotami a potleskem, který byl hlavní odměnou nejen pro děti, ale i pro celý tým školky.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 7.6. – 11.6.2021

Téma týdne: Léto a výlety

Konečně tu máme hezké počasí a možnost po dlouhé době vyrazit někam na výlet, tak jsme toho samozřejmě hned využili. Již minulý týden jsme vyrazili do přírody a tento týden jsme na výletní znovuobnovené potěšení navázali. Celodenní výlet měl několik cílů, zámek na Konopišti a výstup na rozhlednu Špulka. Výborný oběd jsme si vychutnali v Zámecké myslivně. Výstup k rozhledně byl zpestřen naučnou stezkou, která nám řekla mnoho nového o ptácích u nás žijících. S blížícím se koncem roku jsou naše dny ve školce nabité aktivitami. Kromě výletů nacvičujeme na Zahradní slavnost, času není mnoho tak doufáme, že nám případné drobné chybičky odpustíte :). Péče o naši zahrádku a záhonky je v horkých dnech každodenní samozřejmostí. Zalévání, hnojení a kypření bude, doufáme již brzy, odměněno vychutnáním dozrálých plodů. Školkový Ekotým složený z dobrovolníků z řad dětí a učitelů pracuje na plný plyn. Takže jak můžeete sami posoudit…nenudíme se :))

Alena Víšková

 

Týden v Beruškách od 31.5. – 4.6.2021

Téma týdne: Děti z celého světa

O dětech z celého světa jsme si povídali hned od pondělí, ukázali jsme si v knížkách a na mapě kontinenty. Jaké děti kde žijí, co nejčastěji jedí a dělají. V úterý nás čekal polodenní výlet na Voděradské bučiny. Cestu autobusem všechny děti zvládly skvěle, v Jevanech jsme si dali u rybníku svačinu na posilněnou před velkým výšlapem. Cestou nás čekalo několik zastavení u studánek, rybníků, potůčků. Děti objímaly v lese stromy, přeskakovaly potůčky a házely kamínky do vody. Obrovská pochvala všem dětem za zvládnutý náročný terén :). Jsou to skvělí turisti. Ve středu se děti vzájemně malovaly, u této činnosti se dobře bavily. Ve čtvrtek jsme oslavili Den dětí karnevalem, diskotékou a soutěžemi. Také jsme měli překvapení v podobě živé želvičky, kterou si děti mohly pochovat a pohladit. V pátek jsme si vydali linkovým autobusem na celodenní výlet na Ládví na rozhlednu. Děti zvládly vyjít na rozhlednu, pokochat se výhledem a zamávat dolů kamarádům. Poté nás čekala Ptačí stezka, děti hledaly po lese obrázky ptáčků, dozvěděly se spoustu nových informací. Zašli jsme si do restaurace U Vlkové na výborný oběd, po obědě jsme se vydali zpět se zastávkou na zmrzlinu a hřiště. Pak jsme lesem seběhli k Mlýnskému rybníku, tam jsme naskočili na autobus a dojeli zpět do školky. Máme za sebou velmi nabitý a obohacující týden 🙂 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 24.5. – 28.5.2021

Téma týdne: Voda kolem nás

Voda je zajímavým a důležitým tématem, který nás neinspiroval k tématu pouze tohoto týdne, ale prolíná se vlastně do mnoha jiných oblastí o kterých si s dětmi povídáme a poznáváme i v jejich přirozeném prostředí. Voda nás inspirovala ke spoustě pokusů , které jsme s dětmi zrealizovali. Pracovali jsme s mapou, mikroskopem, různými druhy skupenství vody a nezapomněli jsme si říct, že bez vody to prostě nejde 🙂 Děti přinesly vzorky pitné vody ze svých domovů které jsme pod mikroskopem porovnali s vzorky z mokřadu, rybníku a potoka. Procvičili jsme jemnou motoriku u různých pracovních činností a hrubou u pravidelných sportovních aktivit v přírodě i na zahradě MŠ. Poznáváme květiny a rostliny, které nás obklopují a ty nejhezčí si vkládáme do herbáře.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 17.5. – 21.5.2021

Téma týdne: Život ve městě a na vesnici

Tento týden si děti užily plnými doušky. V pondělí jsme si v komunitním kruhu popovídali o hlavních rozdílech vesnice a města. Vydali jsme se na přírodovědnou procházku do Kostelce u Křížku, děti poznávaly luční květiny, které si odnesly do školky vylisovat do herbáře. Ve třídě jsme si vyrobili dle své fantazie z kartonů, krabic a ruliček od toaletního papíru budovy ve městě – továrnu, nemocnici, kostel, panelový dům a nezapomněli jsme postavit i vesnický chlév se zvířátky. Zahráli jsme si na kartografy, do mapy jsme zakreslovali vše, co jsme na vycházce viděli. Zmapovali jsme kontejnery na tříděný odpad v okolí školky. Ve čtvrtek jsme se vypravili na delší procházku a především na nákup do obchodu Tesco, pojmenovali jsme si jednotlivé úseky (ovoce, zelenina, pečivo, sladkosti, oblečení) děti si samy vybíraly a platily. Zastavili jsme se u hospodářského dvora-děti pozorovaly slepice a kohouty. U památníku a rozhledny na Mandavě jsme si dali svačinku a zahráli jsme si hry na louce. V pátek jsme si užily spoustu zábavy na obecním hřišti.

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 10.5. – 14.5.2021

Téma týdne: Život na louce

Začátek tohoto týdne byl prosluněný s letními teplotami, takže volba byla jasná. Dlouhé pobyty v přírodě na čerstvém vzduchu. I výlet s batůžky s cílem dětského hřiště  v Kostelci u Křížků se vydařil. Děti byly obohaceny o pozorování jarní přírody za pomoci lup z Badatelského batůžku a nových květin v Herbáři Berušek. V polovině týdne se počasí vrátilo trochu do aprílové nálady, tak jsme měli alespoň dostatek času na tvoření a rozvoj samostatnosti, či navazování vztahů mezi dětmi, které se v tento covidový rok moc neužily. Péče o zahradu, záhonky a rostliny patří k každodenní činnosti třídy, stejně jako třídění odpadu a kompostování bioodpadu. Četba na pokračování byla propojena s tématem týdne, název knihy „Dobrodružství s myškami“. Ve středu 12.5. Berušky nezapomněly poslat vzkaz všem zdravotníkům a sestřičkám k jejich svátku, alespoň jako malé poděkování za jejich náročnou  a usilovnou práci:)

A.Víšková

 

 

 

Týden v Beruškách od 3.5. – 7.5.2021

Téma týdne: Lásky čas, mláďátka

Naše milé maminky, celý týden se točil kolem Vás 🙂

V pondělí jsme se po dlouhé době sešli s velkou radostí ve třídě Berušek skoro v plném počtu. Děti si společně pohrály, protáhly svá tělíčka při překážkové dráze. Pomocí obrazové přílohy děti přiřazovaly mláďata k druhům zvířat, poznávaly počáteční a konečná písmena slov. Vyráběli jsme přáníčka a náramky pro maminky. Děti si vyzkoušely zahrát pantomimu, co dělají jejich maminky. O maminkách jsme si povídali, jak vypadají, co rádi dělají a co máme na svoji mamince nejraději. Vyrazili jsme na badatelské procházky po okolí. V úterý jsme prozkoumali okolí Nové Hospody, děti poznávaly značky aut, druhy květin a stromů a závodily v běhu. Procházku jsem zakončili na hřišti. Ve středu jsme podnikli výlet ke koním, děti měly dovoleno si zazvonit na zvoničku, prohlédly si nový rybníček v Sulicích, přičichnuly si k bylinkám a u ohrady u koní jsme obdivovaly jejich krásu. 

Děti celý týden pečlivě trénovaly básničku pro svoje milované maminky.

Krásný den maminky!

M. Wagnerová

Týden v Beruškách od 26.4. – 30.4.2021

Téma týdne: Čarodějnice

Poslední týden v dubnu jsme se věnovali filipojakubské noci. Vyrobili jsme si čarodějnici, která nám zdobí školku. Namalovali jsme si vše, co čarodějnice potřebuje. V úterý jsme měli den bláznivých účesů, který se velice vydařil, venku jsme postavili májku, přečetli jsme si v knížce Lidových tradic, kde a proč se májka stavěla. V hmatovém pytlíčku děti poznávaly přírodniny. Ve třídě jsme si postavili čarodějné doupě. Celý týden jsme se zkoušeli oslovovat čarodějnými jmény u kterých jsme si pořádně potrénovali jazýčky jako např. Adulína, Thomaslín, Anelína, Pepalín, Laurelína. Ve středu nás čekala čarodějnická stezka, při které jsme plnili úkoly a za jejich splnění jsme našli poklad od hodné čarodějky Evelínky. Stezku jsme zakončili piknikem na louce u Kostelce, kde jsme i poschovávali namalované kamínky. Ve čtvrtek jsme se procvičili v letu na košťatech po třídě. Děti celý týden vařily čarodějné zázračné lektvary, vážily různé druhy luštěnin a vymýšlely názvy pro čarodějné pokrmy. Celý týden jsme ukončili pátečním rejem čarodějnic, namícháním barevných lektvarů a čarodějnickou diskotékou. Splněním 4 disciplín si děti zasloužily čarodějnické vysvědčení . Moc se těšíme na další týden, kdy už se sejdeme celá třída Berušek 🙂

M.Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 19.4. – 23.4.2021

Téma týdne: Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství

 

Tento týden jsme se zaměřili na plnění výzev z Kampaně obyčejného hrdinství. Seznámili jsme se zadanými výzvami a pustili se do plnění. V pondělí jsme se zaměřili na první dvě – Zastav letákovou epidemii, při které si děti vytvářely samolepky s kresbou o zákazu nošení letáků, která se následně přilepí na domovní poštovní schránku. Druhou výzvou dne bylo Zasaď rostlinu – s dětmi jsem se vydali na školkovou zahradu a zasadili si společně mrkev, hrášek, meloun a ředkvičky. I tato výzva dětem splnit šla jako po másle. V úterý jsme se pustili do další důležité výzvy, kterou jsme plnili přes celý týden – Udělej něco pro ostatní. Děti si s paní asistentkou Luckou hrály na švadlenku a šily pro radost látkové nákupní tašky a pytlíčky do obchodu na ovoce, zeleninu či pečivo. Děti byly skutečně moc šikovné a práce s šicím strojem je velice bavila. Ve středu jsme se vydali na vycházku s batůžky v rámci výzvy Buď venku a Dne pro sebe. S dětmi jsme si vycházku skutečně užili. Na louce jsme si s dětmi udělali piknik, kde jsme se nasvačili a užívali si sluníčka. Pozorovali jsme traktor, kreslili jsme na záclonku přírodninami a hledali květiny dle vzoru v knížce. Určitě si takovýto Den pro sebe ještě do konce roku zopakujeme. Čtvrtek byl Dnem Země a tím pádem jsem se rozhodli naší planetě a okolí školky pomoci formou úklidu. Děti si přinesly své pracovní rukavice, pytle a pustili jsme se do úklidu. Největší kuriozitou celého úklidu byl zaručeně hliníkový hrnec a pánské trenky. Ani jsem nečekali, jaký úspěch tato akce bude mít. Děti byly nadšené a soutěžily, kdo najde více odpadu, a kdo ho najde první. V pátek ráno jsme následně vytvořili hřbitov odpadků z toho, co jsme našli. Popsali jsme si co jsme zakopali, a jak dlouho se to bude v zemi rozkládat. Páteční den jsme zakončili darováním šitých tašek našim tetám – Miru, Alence, Lucince, Renatce, naší paní hospodářce Markétce, paní ředitelce Vendulce a paní učitelce Verče, která se na nás přišla podívat. Všem se naše překvapení velice líbilo a děti byly pyšné, že mohou udělat radost někomu dalšímu.

A. Víšková

  

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 12.4. – 16.4.2021

Téma týdne: Sokol-Ve zdravém těle, zdravý duch 

 

Po dlouhé době jsme se sešli opět ve třídě, nejdříve musíme pochválit všechny děti a rodiče za zvládnutí testování 2x týdně.  Sice jsme se kvůli bezpečnostním opatřením sešli jen v počtu 15, ale celý týden jsme si náležitě užili. S dětmi jsme založili pracovní listy, které v průběhu týdne nosili. Děkujeme moc za jejich splnění. Celý týden nás provázelo téma cvičení https://www.sesokolemdozivota.cz děti si procvičily dovednosti s míčem. Házely míčem na cíl, do výšky, podávaly si míče kolem těla, nad hlavou a pod nohami. Kutálely s míčem. Také si na zahradě vyzkoušely kop na branku a střelbu hokejkou do branky. Každý den jsme chodili na procházky a užívali jsme si čerstvého vzduchu. Zopakovali jsme si třídění odpadu a udělali jsme analýzu k odpadům pomocí obrázků do Ekoškoly https://eko-skolky.cz/cz  .Také jsme se díky nové pomůcce o cukru dozvěděli, co je pro naše zdraví vhodné a co méně.

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÁSNIČKA: 

Ježeček Mareček

Ježeček si s míčem hází,

kamarád mu k tomu schází.

vezmi si míč a pojď si hrát,

náš ježeček bude rád.

 

Rozcvička

Kdo si dělá rozcvičku,

ten je zdravý jako rybka.

Ten má dobrou kondičku,

nesklátí ho žádná chřipka

Týden od 5.4.-9.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Malí zahradníci

Cíle: 

 • budeme pozorovat klíčení semen, růst nových rostlin
 • budeme se učit rozhodovat o svých činnostech
 • budeme rozvíjet kooperativní dovednosti
 • budeme se učit orientovat se v rolích a v pravidlech různých společenských skupin
 • budeme se učit schopnosti přizpůsobení se vnějšího prostředí i jeho změnám

Praktické úkoly:

 • Hra na zahradníky – seznámení s nářadím a bezpečností při práci – motyčka, rýč, hrábě, sázecí kolík, lopatka.
 • Příprava záhonků rytí, okopávaní, pletí atd.
 • Experiment – rostlina, která má všechny správné podmínky k růstu X  rostlina, která nemá – světlo a vláhu
 • Poznávání některé jarní zeleniny a kytičky podle hmatu, vůně, chuti např. ředkvička, pažitka, sedmikráska, fialka, atd.
 • Zalévaní záhonků, okopávání, pletí a kypření

Pracovní listy:

Básnička:

KRTEK

Na záhoně dělá boule,

vypadají jako kdoule.

Z hlíny rostou kopečky,

hlavou kroutí ovečky.

Zahradník však radost nemá –

rámusí: “ Ten ničema!

Krtek jeden krtkovatý!

Vezmu rýč a dvě lopaty,

krtka pěkně vykopu,

ať si ryje – v příkopu!“

 

DUBEN                                                                                                       

Duben bývá čtvrtý v roce,

jiný duben není,

na dubnu je nejzvláštnější,

že počasí mění.

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz     

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

TŘÍDA BERUŠEK NA DISTANČNÍ VÝUCE

 

 

Týden od 29.3.-2.4.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Velikonoční svátky

Cíle: 

 • budeme rozvíjet fyzickou zdatnost
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami
 • budeme rozvíjet schopnost elementární časové pojmy (dny v týdnu)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků

Praktické úkoly:

 • Před školkou nám vyrostl vajíčkovník, budeme rádi, když s dětmi namalujete vajíčka a pomůžete nám ho nazdobit.
 • Upečte s dětmi jakýkoliv velikonoční pokrm ( jidáše, nádivku, beránka, mazanec…) fotky prosím na e-mail.
 • Najděte ve vašem okolí vrbu a nastřihejte větvičky a upleťte s dětmi pomlázku.
 • Hod na cíl – trefit se na 10 kroků od vrby a oběhnout ji 3x
 • Naučit se jakoukoliv velikonoční koledu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní listy:

 

 

 

 

Týden od 22.3.-26.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní radovánky

Téma dne 22.3. Světový den vody

Dneska slavíme Světový den vody, proto jsme si pro Vás připravili úkoly spojené s vodou, která je pro život nezbytná. Nezapomínejme na to. Děkujeme 🙂

Odkaz na krásné video o dešťové kapičce a koloběhu vody:  https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M&t=9s

Cíle: 

 • budeme poznávat naše okolí (potok, rybníček)
 • budeme rozvíjet grafomotoriku
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků (kulturních, přírodních krás)

Praktické úkoly:

 • V průběhu týdne najděte v okolí rybník, zurčící potůček. Zkuste vyrobit z přírodnin lodičku a poslat ji po vodě. Fotografie poprosíme na email.
 • Jděte do přírody, najděte strom a zkuste ho obejmout, přičichnout si k němu a načerpejte energii.
 • Namalujte si na zem skákacího panáka a zaskákejte si s dětmi.
 • Do skořápky od vajíčka dejte zeminu a nasypte osivo(např. pšenici)-vajíčko dozdobte jarními motivy. 
 • Při akci Ukliďme Česko-vyjděte ven do ulic a sesbírejte odpadky ve vašem nejbližším okolí

Pracovní listy:

Týden od 15.3.-19.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Jarní pozorování, ptáci na jaře 

Cíle:

 • budeme se učit vyjádřit říkanku pohybem
 •  budeme rozvíjet fyzickou zdatnost při pohybu na louce,…
 •  budeme rozvíjet praktické a komunikační dovednosti dětí (vést rozhovor na téma)
 • podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami a různým materiálem
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Praktické úkoly:

 • kresba temperovými barvami na kamínek nalezený při procházce v přírodě
 • pohybové aktivity v přírodě, překonávání přírodních překážek (např. slalom mezi stromy)
 • při procházce venku zkuste najít co nejvíce těchto věcí – JARNÍ PROCHÁZKA
 • pozorování ptáčků venku, poslouchání zvuku ptáků

Pracovní listy:

Básnička :Ptačí řeč

Písnička spojená s pohybem:  https://www.youtube.com/watch?v=oqJbkOlZYBM 

BŘEZEN – ZA KAMNA VLEZEM, DUBEN – JEŠTĚ TAM BUDEM.  Znáte děti tuto pranostiku a víte, co znamená?

Četba na pokračování z knihy ,,Děda kamnář a toulavý pecivál“ – vydáno k 25. výročí založení Cechu kamnářů České republiky- Jestlipak poznáte, kdo namluvil dnešní dvě kapitoly – Netopí topení a Jedeme za teplem???

 

V týdnu o jarních prázdninách od 8.3.-12.3.2021 

si můžete s námi prozpěvovat písničku NA JAŘE, NA JAŘE, kterou jsme se s dětmi učili těsně před uzavřením školky. Omluvte intonaci, natočeno na první dobrou. 🙂 Zdravíme naše Berušky! 🙂

 

Týden od 1.3.-5.3.2021 Distanční vzdělávání v Beruškách

Téma týdne: Probouzení jara

Cíle:

 • budeme rozvíjet schopnost provést pohyb podle vzoru nebo pokynu
 • povedeme děti k vědomému využívání všech smyslů
 • budeme se těšit ze společných příjemných zážitků(přírodní krásy)
 • přiblížíme dětem tradice jarních svátků
 • budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

Pracovní listy: 

Praktické úkoly :

 • Jděte na procházku do přírody a utrhněte si větvičku břízy, dejte do vody a pozorujte, jak vykvete.
 • Vysaďte si semínka dle vaší volby, o která budete v průběhu distanční výuky pečovat a sledovat změny, které sadba přináší. Doporučíme použít i lupu . Budeme rádi za Vaše fotografie a komentáře.
 • Pohybová výchova  – manipulace s míčem: Horní končetiny-koulení míče ve dvojici (levou, pravou, obouruč) v různých polohách, čelem k sobě, zády k sobě.
 • Procházka do okolí: pozorování probouzející se přírody (pučící kytky, keře a stromy), kolik je v rybnících vody, jestli je ještě led na rybníku. Foto do e-mailu.
 • Báseň Petrklíč – Poprosíme, až se děti básničku naučí o natočení videa a poslání do e-mailu. Dbát na správnou výslovnost a přednes.                                 
 • Není, není ze železa, (otáčíme zápěstím ručiček, jako že není není)
  přece je to klíč.
  Otevírá bránu k jaru,
   (předvádíme odemykání)
  je to petrklíč.
  Petrklíč, petrklíč, (zvedneme ukazováček jako pozor)
  zima už je pryč.
  Petrklíč, petrklíč
  od jara je klíč.
   (opět předvádíme odemykání) 

 

Týden v Beruškách od 22.2. – 26.2.2021

Téma týdne: Ekologie

Téma tohoto týdne se prolíná našimi činnostmi vlastně celý rok a možná i právě proto se nám podařilo získat stříbrnou plaketu Skutečně zdravá školka :-)). Teplé slunečné počasí jsme oslavili sázením semínek o které jsme celý týden pečovali , zalévali a lupou pozorovali. Vyrobili jsme si nádobu na sběr tříděného odpadu, který nám ve třídě ještě chyběl a to konkrétně na kartony od mléka, které ve školce pijeme často. Seznámili jsme se s „Desaterem domácí ekologie“ a řekli si, jak můžeme my naší planetě a přírodě pomoci. Na chvíli jsme si s encyklopedií a globusem odskočili do Antarktidy za ledními medvědy a tučňáky a jednoho takového tučňáka jsme si v pracovním listu vybarvili a zároveň si zopakovali anglická slovíčka. U klavíru za doprovodu Orffových nástrojů jsme si procvičili hlasivky u zpěvu jarních písniček a na koberci zacvičili a protáhli svá těla. Ukázka letu motorových modelů letadel na louce za školou při udržení přísných hygienických pravidel byla při pátku příjemným zakončením tohoto týdne.

Třídění odpadu

Třídit odpad to je hračka, umí to i malá Kačka.

Máme tady sběrný dům, sem odpadky vyhazuj.

S igelitem neplýtvej, radši svoji tašku měj.

Můžeš si ji uložit, když chceš tady dlouho žít.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 15.2. – 19.2.2021

Téma týdne: Masopustní oslavy

Masopustní týden byl pestrý na převleky a bohatý na úsměv a dobrůtky od maminek. Začátek týdne provoněl třídu pečením masopustních koláčků s tvarohovou polevou. Děti se seznámily se zdravými ingrediencemi a postupem celé přípravy. Upečený  koláček si vychutnaly jako zákusek po obědě. Za poslechu klavíru a hry na Orffovy nástroje si zazpívaly písničku „Já jsem muzikant“. S Albi tužkou si prohlédly „Moje první obrázky“, u edukativní hry „Autobus si procvičily paměť a předmatematické představy a u pracovního listu „Klaun“ zopakovaly geometrické tvary a sčítání do 5ti. Středeční masopust byl v vyzdobené třídě a v maskách skoro jako opravdový. Dobrůtky od maminek to jen potvrzovaly. Děti, které naši třídu zastupují v Ekoškole, seznámily ostatní kamarády s novinkami, které se týkaly třídění odpadu a plánu výroby kontejneru na kartony od mléka. S blížícím se jarem došlo již i na první sázení semínek „Microgreens“, které mají vysokou výživovou hodnotu. Ani dílnička nezůstala bez činnosti, zde si hoši, za asistence paní učitelky, nařezali ruličky na výrobu masopustní kobylky. Nechyběly ani pravidelné procházky do přírody, takže týden jak má být :-).

Velký bál:

Dneska máme velký bál, hurá je tu karneval!

Z holčiček jsou princezny, splní si své tajné sny.

Kluci si dnes meče vzali, za prince se ustrojili.

Na bále dnes společně je nám všem moc báječně.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 8.2. – 12.2.2021

Téma týdne: Láska-úcta ke stáří, sv. Valentýn

Tento týden se nesl v láskyplném duchu. Pomocí demonstračního plakátu s emocemi jsme vedli s dětmi rozhovory o tom, kdo má koho rád a proč. Jak se tváří člověk šťastný, zamračený, naštvaný, spokojený, zamilovaný a nešťastný. Modelové situace nám pomohly pochopit, co můžeme udělat pro babičku a dědečka, když špatně chodí, slyší nebo vidí. Zdramatizovali jsme si scénky – pomoc při nakupování, při přecházení vozovky, pomoc při čtení jízdních řádů. Při pracovních činnostech jsme tvořili berušky z hlíny a valentýnská přáníčka pro rodiče. Také jsme vyráběli dárečky pro pečovatelky v Domově seniorů Pyšely. V tělovýchovné chvilce jsme nezaháleli a cvičili jsme s projektem „Se sokolem do života-trénovaní obratnosti“. Děti trénovaly přecházení a přeskoky přes lavičku, skoky na švédskou bednu, válení sudů, skoky přes švihadlo, rovnováhu na overballech a protáhnutí těla obručí. Venku jsme si užívali sněhovou nadílku na bobech a pořádný mráz, který vyčaroval krásné ledové království v celém okolí školky. 

Magdaléna Wagnerová

 

 

 

 

Týden v Beruškách od 1.2. – 5.2.2021

Téma týdne: Kniha je náš kamarád

První únorový týden byl plný pohádek. Děti pečlivě splnily domácí úkol, přinesly do školky své oblíbené knížky a ty nám „dělaly společnost“ po celý týden. Děti si z barevných papírů vlastnoručně vyrobily, vyzdobily a podepsaly knížku do které každý den tohoto týdne nakreslily obrázek znázorňující pohádku dne. V maskách si zařádily na „Pohádkové diskotéce“, zahrály si divadlo, pohádku „O veliké řepě“, zacvičily si s padákem, v přírodě si názorně vyzkoušely jak je mokřad mokrý 🙂 a v nabitém programu si i stihly vyrobit z přírodních materiálů prostírání a letadýlko. Výlet s batůžky na farmu se zvířátky byl příjemným zpestřením komplikovaného covidového období. Pokus vyrobit vlastní pomazánku se zdařil, dle prázdných tácků s chleby, na které si pomazánku děti samy mazaly. Pracovní list týdne s názvem „Bioodpad“ vysvětlil dětem možnost spotřeby bioodpadu a která zvířátka mohou potraviny zbylé po lidech využít jako krmivo. Zakončení pohádkového týdne bylo v podobě „Cesty pohádkovým lesem“. Děti za to, že pomohly skřítkovi Dubíkovi vyčistit les, si z lesa, jako poděkování od skřítka, přinesly zdravou sladkou odměnu.

Alena Víšková

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2022 MŠ Sluníčko