Berušky Včelky Motýlci Mravenečci Medvídci Ježečci Veverky

1. Veverky

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

 • Alexandra Hulvertová, DiS – učitelka MŠ
 • Anežka Kopáčová – učitelka MŠ
 • Ludmila Šimůnková – asistent pedagoga
 • Mgr. Eva Fišerová – asistent pedagoga
 • Dagmar Rezková – provozní zaměstnanec

Tel.: 725 459 972

2. Ježečci

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

 • Šárka Vávrová – vedoucí učitelka MŠ, logopedický asistent, školní koordinátor EVVO
 • Adriana Vávrová – učitelka MŠ
 • Radka Altmanová – asistent pedagoga
 • Gabriela Jusková – provozní zaměstnanec

Tel.: 725 459 972

3. Včeličky

zelený pavilon

 • Pavla Čechová – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Lucie Kalašová – učitelka MŠ
 • Dagmar Bartošová – asistent pedagoga, školní asistent
 • Alena Knoblochová – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 474
vcelicky@msslunicko.eu

2. Motýlci

oranžový pavilon

 • Bc. Tereza Dvořáková DiS. – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Bc. Jana Landová – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Lucie Hladíková – asistent pedagoga
 • Lucie Dvořáková – provozní zaměstnanec
 • Markéta Hájková – hospodářka školy
 • Pavel Bareš – školník

Tel.: 323 607 473
motylci@msslunicko.eu

1. Mravenečci

modrý pavilon

 • Alena Kopáčová – zástupkyně ředitelky školy
 • Hana Dubnová – učitelka MŠ
 • Andrea Melenová – učitelka MŠ
 • Eva Vilímová – asistent pedagoga
 • Renata Procházková – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 472
mravenecci@msslunicko.eu

4. Berušky

žlutý pavilon

 • Mgr. Václava Kunická – ředitelka MŠ
 • Mgr. Magdaléna Wagnerová – učitelka MŠ, školní koordinátor EVVO
 • Alena Víšková – učitelka MŠ
 • Andrea Melenová – učitelka MŠ
 • Michaela Doležalová – asistent pedagoga
 • Miroslava Budáková – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 475
berusky@msslunicko.eu

Medvíďata

detašované pracoviště
1. třída Lesní mateřské školy

 • Mgr. Miroslava Čížkovská – učitelka MŠ
 • Melisa Zákorová – učitelka MŠ
 • Eva Šérová – školní asistent

Tel.: 736 133 406

Třídní nástěnka

Týden od 15. 11. do 19.11 2021 – Téma POVOLÁNÍ

Téma povolání jsme si užili naplno. Hned v pondělí to byl pošťák neboli listonoš – vysvětlili jsme si pojmy, co je náplní práce listonoše a jednoho malého jsme si namalovali. Pracovat se šablonou, obkreslit, vymalovat a vystřihnout je pro většinu z nás již hračka. U stolečku jsme si zkusili přiřazování předmětů a pomůcek k různým druhům povolání, stínohru nářadí a víčkování i polytechnické činnosti – zatloukání hřebíků a šroubování šroubků a matiček nás baví. Zahráli jsme si didaktickou hru – Kdo jsem, když mám? K pomůckám, jako jsou nůžky, hřeben, fén, lahvička od jogurtu, kleště, kladivo, injekce, vařečka jsme doplili profesi. Některé děti již vědí, čím budou, až budu velké. Na zahradě jsme pozorovali stavby naproti, co stavařům chybí ještě udělat (střecha, omítky, komín…), jaké stroje už tam byly, které jsme viděli? Co je na stavbě potřeba za profese?
Na vycházce ke krmelci jsme si povídali s dětmi o zvířátkách v lese, co potřebují, jak se chystají na zimu a kdo se o ně stará (pan hajný). Přinesli jsme jim slupky od mrkvičky a tvrdý chléb.

Nesmírně jsme si užili návštěvu sklofoukače pana Michala Zahradníka, který nám udělal přednášku o skle, ukázal tvarování skla nad kahanem, výrobu skleněného papíru, skleněných vlasů, skleněné pružiny, skleněné nitě, tahání, foukání, stříhání skla nůžkami, mačkání, řezání ohněm. Při povídání nám vyrobil skleněného ježečka. Závěrem si každý nafoukl skleněnou kuličku.

V pátek jsme si zahráli na malíře a vrhli se na tvoření do výtvarné soutěže Cesty časem. Připravujeme leporelo s mamutem, pravěkými lidmi, zámkem, auty.             Adriana Vávrová

Týden od 8. 11. 2021 do 12. 11. 2021 TÉMA SV. MARTIN 

Celým týdnem nás provázela legenda o svatém Martinovi, rozšiřovali jsme si slovní zásobu (co je to legenda, statečný voják, almužna, žebrák, Ježíš Kristus, biskup, hodnost), povídali jsme si o Martinově povaze, proč se peče na Martina husa, vysvětlovali si svatomartinská přísloví. Děti bavily aktivity spojené s tématem sv. Martin.  Stavěly si překážkovou dráhu pro koníky s využitím oblouku a kroužků i papírových cihel, malovaly bílého koně temperovou barvou, barvily svícny Balakrylem a zdobily vločkami, povedl se nám i koník z papíru, kterému jsme uvazovali bohatou hřívu z vlnek. Pomocí didaktických her jsme si s koníky rozlišili pravolevou orientace (víčkování), diagnostikovali sluchovou diferenciaci hlásek i zrakovou orientaci. Svatomartinské dobble nám pomohlo si upevnit pojmy plášť, husa, podkova, erb, rytíř, kůň.
Úterní zpívání s Lenkou Hamajdovou nám zpříjemnilo dopoledne a dětské písničky To je zlaté posvícení, Já mám koně a spoustu dalších byly bohaté na rytmizaci, tleskání, pleskání s využitím Orfeových nástrojů.

Akce Jsem laskavec, do které jsme se zapojili, se povedla a všem, kdo věnovali teplé oblečení pro bezdomovce do Armády spásy DĚKUJEME!! S dětmi jsme si tuto laskavost přirovnali k laskavosti Martina – pomohl, i když žebráka v nouzi neznal.  

Na závěr týdne jsme si upekli svatomartinské koláčky. Již zvládáme činnosti z praktického života – přesýpání, nabírání lžící, míchání, hnětení, krájení, válení válečkem, vykrajování vykrajovátkem, koulení kuliček, přesouvání náplně dvěma lžičkami, plnění taštiček a spojování polovin. S obrázkovým receptem jsme si procvičili předmatematické představy – vážení (300 g, 150 g, 1 – 2 lžíce – odhad), krájení na počet dílků, porovnávání velikosti másla. Koláčky se povedly a moc všem chutnaly.

 Šárka Vávrová

Týden od 1.11. do 5.11.2021  TÉMA DUŠIČKY

Tento týden jsme si vysvětlili, co je to svátek Dušiček, co jsou to dušičky a co se dělá na svátek dušiček. Nebyly pro nás nové pojmy hřbitov, svíčka, svícen, květiny. Co je to smutek, kdy a jak ho prožíváme, již vědí všichni Ježečci – každý někdy něco smutného zažil. Při našich výtvarných aktivitách jsme si zkusili techniky obkreslování, vystřihování, lepení, motání provázků a vázání uzlíků. Vyrobili jsme si strašidelný hrad s duchem, malé duchy z hlavičky a kapesníku, masku lebky. Z keramiky jsme si doslova uváleli dušičkové svícny z válečků. Technika vyvalování hlíny do tenka nám dala celkem zabrat.  Venku jsme byli co nejvíce, stále ještě nemrzne. Zahráli jsme si spoustu her a objevovali jsme blízké okolí. S ekotýmem jsme roztřídili a odnesli všechen odpad ze třídy. Pro naše indiánské aktivity jsme začali vyrábět dešťové hole – zkusili jsme si s nimi hned rytmizační cvičení.  V poledne po obědě jsme si četli pohádky O malé dušičce a O zbloudilé dušičce.                                     Vávrová A.

Týden od 25.10. do 29.10.2021 TÉMA HALLOWEEN

Halloween je anglosaský svátek, který se stal oblíbeným hlavně u dětí. Patří k němu tradice vyřezávání dýní, různé převleky, černá a oranžová barva, masky a strašidelné historky. My jsme stihli řazení dýní dle velikosti od nejmenší po největší. Na dlabání dýní jsme si vzali mini pilku a dlabali jsme dýně vroubkovanou naběračkou i rukama, přebírali semínka od dužiny a semínka jsme připravili na sušení. Ráno nás bavila stavba strašidelného hradu i cvičení s nafukovacími balonky. Ty jsme si strašidelně pomalovali fixem. Před soutěžemi venku na nás čekala strašidelná halloweenská svačinka – pavouček z toastového chleba a zeleniny, dezert – dýňový muffin s melounovým výkrojem ve tvaru upíra.

Venku na školní zahradě jsme měli soutěžní dopoledne – motání pavouků na šňůru, prolézání pavučinou, hod dýní, porovnávání dýní, která chybí, halloweenské sudoku, hadování ve špagetách, hmatový pytel s myší a netopýrem. Po vyhodnocení soutěží a splnění úkolů jsme dostali odměnu. Týden byl zkrácený o prázdniny, ale stačili jsme si ho užít.                                            Šárka Vávrová

 

Týden od 18.10. do 22.10.2021 Den stromů

Týden se stromy v jejich svátek byl zábavný a rozmanitý. Třídění stromů na listnaté a jehličnaté je pro třídu Ježečků již jen opakováním toho, co znají. Řekli jsme si, které stromy opadávají (listnaté a modřín) a které neopadávají (jehličnaté a dub).  Na vycházce do blízkého lesa jsme zjistili, že dubový hájek je jiný, staré duby byly pokáceny a nikde jsme nenašli žaludy, které bychom pomohli mateřskému stromu zasadit. Spočítali jsme alespoň letokruhy na pařezech. Cestou zpátky jsme sbírali kudlibabky na výrobu přírodního ježka, z podzimních kvítků a travin jsme si skládali kytice do vázy. Povedlo se nám najít spoustu barevných listů, vybírali  jsme hlavně červené, žluté a velké listy k pozdějšímu tvoření.  Povedla se nám frotáž z listů, což je překreslování schovaného listu plochou stranou voskovky, odhalování tajemství tvaru a žilkování listů. Skládání a vázání růžiček z listů nám dalo trochu zabrat, ale i to již zvládáme.

Týdnem nás opět provázely tematické pohádky – Pohádka o dubu a skřítkovi, Jak strom vyměnil listy za jehličky, O jablůňce a zlatém jablíčku (poučení – slušné vychování a chování k druhým mi pomůže), O starém dubu a nafoukaném větru nám vysvětlilo, proč listí na dubech na podzim neopadává. Nakonec se děti samy pustily do vyprávění příběhu starého dubu, co vše viděl starý dub? Dětská fantazie zapracovala a zahráli jsme si na spisovatele. Příběh Ondry, zvířátek v lese u starého dubu se líbil i ve třídě Veverek. Čtvrteční vichřice nás nepustila ze školky, ale mohli jsme přes okno pozorovat její řádění. Silný vítr ohýbal stromy, ujel kontejner, uletěl domeček z plastu i naše vystavené okrasné dýně, všude lítaly listy a větvičky.  Páteční Ekochvilka a tradiční třídění odpadků z našich barevných popelnic ve třídě patří již k našim každotýdenním aktivitám.  Tentokrát jsme si u toho povídali i o tom, proč třídíme papír, jak tím šetříme stromy a co se dá z našeho recyklovaného papíru vyrobit?

Adri a Šárka Vávrová

Týden od 11. 10. do 15. 10. 2021 – téma OVOCE A ZELENINA

V pondělí si děti přinesly z domova každý jeden druh ovoce a zeleniny. Všechno jsme si pojmenovali – již poznáme fík, avokádo, nashi, mango, petržel, řepu a samozřejmě jablko, hrušku i mandarinku a okurku. Ovoce a zeleninu jsme roztřídili, poznávali hmatem, čichem i chutí. Venku jsme si zahráli pohádku O řepě u skutečné řepy na záhonku a řepu na naše vaření si vytáhli ven.  Upéci řepánky byla pro předškoláky hračka – příprava těsta, smísení mouky, másla a tvarohu, strouhání sýru a řepy, míchání náplně, válení těsta na plát, krájení rádýlkem na čtverečky, plnění náplně lžičkou i skládání šátečku byla zábava. A řepánky byly výborné.  Zkusili jsme i krájení jablek na křížaly spiralizérem.

Celým týdnem nás provázely tematické pohádky – O lakomé hrušce, O dvou královstvích – ovocném a zeleninovém, O Zuzce, ovoci a zelenině, Jak se jablko chtělo stát hruškou.

Středeční brigáda s rodiči na zahradě MŠ se vydařila. Stihli jsme společnými silami vybudovat základy na silnici a křižovatku pro autíčka, je připravená silnice i přechod pro chodce a dopravní značky, skákací panák, stopy a cestičky do školky. Rodiče nám pomohli i s malováním oken a pořezáním dřev na základy prostoru na tvořivou hru. Moc děkujeme!!

Ve čtvrtek jsme měli program o dinosaurech a dětem se líbil. Sova a zajíc dětem povídali o zvycích dinosaurů, rozdělení na masožravce a býložravce, děti si zkusily sběr vajíček, lovení ryb prutem, lezení strachovým tunelem, přeskoky přes kládu, hod dinosaurem, let dinosaura i zahřívání mini dinosaurů pod sluníčkem.

Stihli jsme si i zacvičit Se sokolem do života – zvládáme přeskoky, proskakování panákem, přelézání provázku, přískoky stranou, plazení, slalom, slalom s míčem, sprint, hod do dálky, skok z místa. Nezapomněli jsme ani na naši tradiční páteční ekoaktivitu – třídění odpadu ve třídě do tašek a vyhození do příslušných kontejnerů.

Opět týden nabitý zážitky a aktivitami. Už se těšíme na další.    Adri a Šárka

Týden od 4. 10. do 8. 10. 2021 – téma Den zvířat a odlet ptáků.

V pondělí měla všechna zvířátka svátek – Ježečci si povídali, kdo patří do zvířátek, rozdělili si je s obrázky na savce, ptáky, plazy, obojživelníky, ryby a hmyz. Motivované cvičení s pohybem zvířátek nás provázelo celý týden – klus koní, vrabčí skoky, let orla, lezení pejsků se zdviháním nohy bokem, kočičí hřbet, kačenky, plazení hadů. Názvy zvířátek jsme si vytleskali a zahráli jsme si pohádku „Boudo budko“.  Líbila se nám pohybová hra „Všechno lítá, co peří má“ i „Čáp ztratil čepičku“. S Nepořádnými myšáky jsme si zatancovali divoký myší tanec a s liškou jsme se naučili Liščí mazurku.

V úterý jsme jeli na statek do Nechánic a mohli jsme si pohladit i nakrmit králíčky, morčátka, mini prasátka, pštrosa, lamy, oslíky, mini kozičky,  ovečky a koníky vyhřebelcovat. Zaujalo nás povídání o veverkách – co jedí, že nesmí mandle a proč. Dověděli jsme se zajímavosti ze života zvířat na farmě, naučili se nové pojmy a názvy – pštros, lama, osel, mula, mezek, ukázali si umývárny a solária pro koně. Pozorovali jsme hřebelcování koně a čištění jejich kopyt po vycházce. Ve středu jsme poprvé vyrazili na led na bruslení do Velkých Popovic. Po prvních rozpačitých krůčcích a popojíždění i několika pádech či chytání o mantinely děti zjistily, že jezdit na bruslích není úplně lehké a mají se co učit. Čtvrteční dopoledne nám zpříjemnil zpěvák Jiří Helekal, se kterým jsme si zazpívali mnoho hezkých dětských písniček.

Tento týden byl nabitý aktivitami, snad jsme vše zvládli a těšíme se na další.

Šárka Vávrová

Týden od 27.9. do 1.10.2021 – Téma Sv. Václav, vítr a drak

Tento týden byl plný aktivit a o zážitky nebyla nouze. Hned v pondělí jsme si ohmatali ježečky – tedy vlastně kaštany, které přinesla paní učitelka. Díky legendě o Sv. Václavovi, kterou jsme si povídali, děti vědí, že Sv. Václav byl hodný kníže a měl zlého, žárlivého bratra. Hádka, rvačka a následek bylo úmrtí – poučením pro děti bylo, že nemáme být mezi sebou oškliví, neprat se, aby nebyl úraz. Stihli jsme jít na vycházku do blízkého lesa, kde jsme zkontrolovali, kam až dopluly naše lodičky? Bohužel bylo málo vody a všechny se zasekly v první zátočině. Tak jsme si zkusili alespoň pískání na trávu mezi palci. Nakonec jsme odnesli pár dřev sebou na naší zahradu, abychom si mohli vyrobit indiánské teepee.

I v tomto týdnu jsme si četli tematické pohádky – Odkud vítr fouká? A Petřík VĚTŘÍK nám poradil, čím pomáhá a čím škodí vítr. Pohádka o bouřce a Zuzance nám zase ukázala, co umí vítr a blesk. 
Ve středu jsme měli s Ježečky veselé královské vaření – zvládli jsme strouhání sýru, omývání a škrábání, očištění zeleniny, krájení na kolečka, používání ostrých nástrojů – struhadlo, nůž, kráječ na sýr a ukázali jsme si bezpečné zacházení s nástroji. Do mističek jsme si nakrájeli a nastrouhali sýr, mrkev, rajče, ředkvičky, olivy, okurka, petrželku. Každý si pak vytvořil nějaký veselý nebo zvířecí obličej. Dětem to moc chutnalo. Králíčky jsme venku nakrmili vším, co bylo okrájené ze zeleniny (ořezy a listy od ředkviček).       I venku bylo hodně aktivit – ve čtvrtek program od Gym academy – cvičení s míčem, ve dvojicích, cvičení se švihadlem – přeskoky a podbíhání, pohybové hry, honičky…
V pátek nás hasiči z Jílového informovali o činnostech jednotlivých složek IZS, zopakovali jsme si telefonní čísla, na která voláme v případě požáru, nebezpečí či kam voláme, když potřebujeme záchranku. Prohlídli jsme si nový, krásně vybavený hasičský vůz a na závěr nás bavilo stříkání vody z hadice a pozorování duhy, kterou malovalo slunce a kapky vody.

Zapsala Šárka a Adri

Týden od 20.9.2021 do 24.9.2021 – Téma doprava a Den bez aut

Dopravní týden jsme začali netradičně akcí  Ukliďme Česko, vysvětlovali jsme si, proč čistíme okolí školky, co je a není odpad, kam co patří. Všechny děti si vzaly rukavice a daly se do sbírání odpadků v okolí.  Při vyhodnocení akce na závěr dopoledne jsme zjistili, že nedaleké okolí školky je v podstatě čisté, měli jsme nasbíráno cca 3 kg odpadu, nejvíce bylo nedopalků od cigaret, největší jsme našli násadu od zlomeného koštěte, jednu vratnou láhev a jednu minci – nálezce si ji nechal za odměnu.

Pak již týden pokračoval s dopravní tématikou. Připravili jsme si malovanou dopravní mapu a umístili na ní dopravní prostředky. Některé se plaví po vodě, jiné jezdí po silnici či po kolejích, metro i pod zemí. A v mracích nás přesunují letadla. Poskládali jsme si, vybarvili a nalepili čísla záchranného systému s obrázkem (150 – hasiči, 155 – lékař, 158 – policie), pomohla nám na zapamatování mnemotechnická pomůcka – hasiči – poslední číslice „0″ připomíná vodní nádrž, lékař „5“ je jako invalidní vozík, policie „8“ vypadá jako pouta.  Vyzkoušeli jsme si imaginární telefonování na záchranu po havárii. Umět se představit, popsat situaci a místo bylo pro děti náročné, ale postupně to všechny zvládly. Na závěr si zkusily i masáž srdce zraněného.

Přechod pro chodce

Přechod pro chodce
Co máš dělat na červenou,
když se kolem auta ženou?
Na chodníku klidně stát,
čekat, nikam neběhat.
A když svítí zelená,
Co to děti znamená?
Malí jako velicí,
rychle přejdou silnici.

Semafor

Červená je kytička,
žlutá barva sluníčka.
Zelená je milé děti,
jako hrášku kulička.

Celým týdnem nás provázely DOPRAVNÍ POHÁDKY – O uplakaném traktůrku, O Neposlušném autíčku, O mlsné mašince, O líné mašince – z každé pohádky pro nás vyplynulo nějaké poučení. A protože máme letos indiánský rok, udělali jsme si indiánku na kánoi. Kánoe (lodičky z kůry stromů) zdobené přírodninami jsme si pouštěli po potoce.

Zapsala Šárka a Adri

Týden od 13. 9. do 17. 9. 2021 – téma Rodina a kamarádi

S dětmi jsme si povídali o svojí rodině, kolik nás doma je, jaké mají domácí mazlíčky, a poznávali jsme kamarády na miminkovských fotografiích. Vodovkami jsme namalovali portrét maminky, přitom děti vyprávěly, co maminka umí, jak se jmenuje, kde pracuje, jak nám pomáhá, co vaří. Povídali jsme si i o třídění odpadu, druzích popelnic, jak třídí doma děti s rodiči? Kam odpadky a jaké nosí? Venku jsme si zmapovali množství a druhy kontejnerů a popelnic – před školkou, cestou k Sulické návsi, u úřadu v Sulicích, zaznamenávali správnými barvičkami na papír. Celá mapa je pověšená na venkovní nástěnce – moc se nám povedla 🙂

Pozorovali jsme naše zakuklené larvy motýlků, které jsme minulý týden krmili kopřivami. Povedlo se nám vypustit vylíhnutého motýlka babočky pavího očka ven na svobodu.
Každý den krmíme naše králíčky Karlose a Oriona. Mají rádi čerstvou travičku, seno i ohryzky od jablíček, které jsme okousali. Zkusili jsme i ohryzek od hrušky.

Na tento týden byla v plánu i badatelská procházka se zkoumáním okolí a zapisováním toho, co jsme viděli, do pracovního listu. Chvilku jsme pozorovali s lupou brouky a mravence, také jsme nasbírali přírodniny na vyrábění. Došli jsme až ke krmelci, pozorovali ptáky a motýlky na louce. Našli jsme klády, mech, šípky, pírka, listy, šišky, kamínky, kořeny stromů i houby. Jen žádnou stopu zvířat se nám nedařilo najít. Až na závěr vycházky jsme potkali dva slimáky a jejich lesklé stopy. Po příchodu do školky jsme si vyhodnotili naší badatelskou cestu, co vše jsme našli a viděli, kdo zvládl úkol celý, jak jsme si cestou jako kamarádi pomáhali. Úkoly jsme zvládli na jedničku. Odměnou nám byla záložka s pírkem a sladký bonbon. Na závěr týdne jsme se vypravili na vycházku po okolí a cestou v lese potkali koně, kteří přeskakovali přes potok. Po cestě do školky jsme našli koníkovu ztracenou podkovu a pověsíme si ji ve školce.
Naučili jsme se pohybovou hru Cukr, káva, limonáda, ve hře Molekuly jsme si procvičili  předmatematické představy a seskupovali se dle zadaného počtu. Při kontaktní hře Na lepidla jsme si pomyslně slepovali části těla.

Malovali jsme si prstem na záda s básničkou KŘEČEK

Učili jsme se písničku – TŘESKY PLESKY s rozhýbáním celého těla.

Stihli jsme toho hodně, ale chyběli nám naši nemocní kamarádi. Tak snad se nás příští týden sejde již více!!

Zapsala Šárka a Adri
 

Týden od 6.9. do 10.9.2021 – téma adaptace a loučení s létem

Adaptace ve třídě ježečků je lehčí, děti jsou již starší a na školku zvyklé a zapojily se velmi rychle.  Zvládli jsme malování anilinkami, zapouštění barev do mokrého podkladu a pozorovali jejich rozpíjení mezi sebe. Z tohoto barevného základu nám vznikla krásná barevná pírka pro indiána. Dětí je domalovaly tuší, obkreslily tvar a vystříhaly. Se Šamanem jsme hráli hry s bubnem – pomalé bubnování znamenalo sejít se v kruhu u šamana, rychlé bubnování – úprk do bezpečí, schovat se. Zatím nám to bez křiku nejde, ale ještě ten lehký indiánský běh potrénujeme.

První delší vycházka lesem vedla k našemu stromu Mračounovi, již víme, že je to dub, ale rozlišujeme i břízu, buk, smrk a borovici. Cestou jsme našli několik hub, překonávali přírodních překážky (spadlé stromy, přeskok potoka, pařezů).

Při pobytu venku se povedlo najít černé housenky babočky kopřivové – děti je pozorovaly, nosily celý týden krmení (kopřivy žahají, ale děti to zvládaly statečně). Uvidíme, zda se nám povede je dovést ve vývoji od housenky, přes kukly až k motýlům.

Bohužel nemocnost dětí byla velmi vysoká a ke konci týdne se vzdělávání zúčastnilo již jen 5 dětí. I přes tyto obtíže jsme zvládli několik indiánských strašidel – malování , stříhání a lepení je pro nás lehké, vázání uzlíků byl chvilku boj, ale i to již umíme.

Zapsali Šaman – Děravá hlava  a Náčelník – Dupající bizon 🙂 

Týden od 1.9. do 3.9.2021 – téma ADAPTACE

Třída Ježečků je tento rok složená z loňských starších dětí ze třídy Ježečků a Veverek. Ježečci změnili třídu a Veverky jméno. Děti se znají a tak jim adaptace nedělala žádný problém. Znají i skoro všechny paní učitelky v Pampelišce. Během těchto tří dnů jsme si vyzkoušeli, jak umíme spolupracovat, že jsme již velké a samostatné děti. Počasí nám přálo, hodně času jsme byli venku.

Již víme, že tento rok bude indiánský a naším prvním úkolem je  – VYMYSLET SI SVOJE INDIÁNSKÉ JMÉNO. 

Šárka Vávrová = Šaman – Děravá hlava 🙂 

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022 ZAČÍNÁ

Ekodeník třídy za rok 2020/2021

1 JEŽEČCI ZPRÁVA O ČINNOSTI EKOTÝMU

Týden od 28.6. do 2.7.2021 – téma ROZLOUČENÍ SE ŠKOLKOU

Na začátku týdne jsme si vyprávěli zážitky ze školky v přírodě. Děti zaujalo popisování noční bojovky a strašidelného Golema.  Ze třídy Ježečků bylo na škole v přírodě 10 dětí a moc se jim tam líbilo. Také jsme si vyhodnotili cvičení se Sokolem – rozdali si diplomy, medaile a dárečky za sportovní výkony. S předškoláky jsme se rozloučili a předali jim ročenky s fotografiemi všech kamarádů.

V pondělí jsme také stihli fotografování třídy v háječku pod školkou. Výjimečně jsme byli úplně všichni 🙂 

V úterý jsme měli naplánované spaní ve školce. Od rána bylo ve třídě veselo, hrála hudba, venku jsme měli připravené různé aktivity – míčové hry, slalom, kop míče do výšky, do brány, na brankáře, hod na cíl, hod frisbee do dálky ve dvojicích, hry s vodou – závod družstev. Podvečerní diskotéka ve třídě byla na přání dětí – udivilo nás, jaké všechny písničky děti znají.  Po hygieně ve sprše byla k večeři pizza. Museli jsme se posilnit na večerní cestu za skřítkem – náš školkový skřítek je mladý, ještě nemá jméno, tak jsme mu ho s dětmi vybrali – jeho nové jméno je PAMPELIŠÁK. Již víme, co ve školce skřítek večer dělá – uklízí po dětech hračky a co se mu líbí, si vezme, dojídá nesnědené věci, schovává nepořádníkům oblečení…Cesta při svíčkách za skřítkem byla jen pro odvážné, překvapivě se děti skřítka skoro nebály a hezky si s ním povídaly. Odměnou od skřítka za statečnost jim byl drahokam a sladkost. Na završení odvahy nás večer zastihla bouřka, před usnutím jsme pozorovali blesky na noční obloze.

Teď už se těšíme na prázdniny!!!                               Šárka Vávrová

Týden od 21. 6. do 25. 6. 2021 – téma Léto

Začalo nám opravdové léto.  A i když byl tento týden hodně ve znamení deště, užili jsme si to náramně. Hned v pondělí jsme si procvičili hlavičky s lektorkou Bárou na poslední lekci Malé technické univerzity – tentokrát se z nás stali malí archeologové. Seznámili jsme se s pojmy archeolog, nález a naleziště, odhalování pokladů, drahokamů, základů staveb, pilířů u mostu, věží. Bára nám ukázala práci a nástroje archeologů a vyzkoušeli jsme si, jak se odhaluje kostra. Zkusili jsme si sestavit nalezené kousky kostry a pak poznávali stavby podle základů budov. Byla u toho potřeba spolupráce dvojic při stavbě z lega a nutnost umět se domluvit. Zvládli jsme vše a diplomy jsme si zasloužili. 

Na téma archeologie a vyhynulá zvířata jsme během týdne plynule navázali. Děti si prohlížely knihy s tematikou o dinosaurech, povídali jsme si na téma život před vyhynutím. Krátký dokument a video pohádka o životě dinosaurů dětem tyto tvory přiblížily. Zjistili jsme, že potřeba vody k pití a životu je a byla stejná pro zvířata i pro lidi.

Povídali jsme si na téma léto, a co vše nás v létě čeká, kam pojedeme na dovolenou, co si nesmíme zapomenout zabalit sebou. Některé děti se těší k babičce, jiné k moři, kam pojedou s rodiči. Venku na školní zahradě jsme si hráli na písku – byl mokrý a lépe tvarovatelný, dobře se s ním pracovalo. Užívali jsme si možnost hry s vodou – přelévání a vaření s hlínou, vodou a pískem. V bazénku jsme se čachtali a byla to prima zábava. Nezapomněli jsme ani na našeho králíčka, chodili jsme ho krmit a zkusili jsme ho vzít na kšíry na vodítko na procházku.

Šárka Vávrová

Téma týdne – Den otců a Zahradní slavnost od 14.6. – 18.6.2021

Celý tento týden jezdilo několik našich kamarádů ze třídy na Hravé In-line. Trénink s lektory ve skupinách byl náročný, ale děti to zvládly skvěle. My ve školce jsme si mezitím v pondělí zahráli s lektorkou Bárou z MTU na malé energetiky. Vysvětlili jsme si pojmy elektrárna vodní, větrná, solární a uhelná, pojem turbína, trafostanice a elektrické vedení. Celou trasu elektrického proudu jsme si postavili s lego kostičkami dle plánků.

Pro naše tatínky k svátku otců si děti nasbíraly kamínky a pro štěstí jim na ně namalovaly srdíčko. Přáníčko také se srdíčkem děti vyrobily zapouštěním barev do holicí pěny a otiskem na čtvrtku.

Na čtvrteční zahradní slavnost si Ježečci připravili taneček s padákem. I přes strašné vedro to děti zvládly skvěle. Na závěr jsme se rozloučili s našimi předškoláky, kteří odcházejí od září do školy.

Šárka Vávrová

Téma týdne – hudební léto ve školce od 7.6. do 11.6.2021

Konečně jsme se dočkali teplého léta a s dětmi jsme byli co nejvíce venku. Při velkém horku jsme si namáčeli nohy v lavoru a polévali je konví. Nechybělo ani zmrzlinové osvěžení. Na zahrádce jsme pečovali o naše zasazené bylinky – petržel, šalvěj, oregano, rozmarýn a mateřídoušku. Krásně se nám rozrůstají slunečnice i zasazené muškáty v květináčích a truhlících. Ve venkovní kuchyňce jsme si vařili s vodou a hlínou, děti do vaření přidávaly kytičky a trávu. Bavilo nás mazlení s kamarádem králíčkem Ferdou – krmili jsme ho travičkou a každý den mu vyměňujeme čistou vodu.

Na vycházce do lesa jsme zkontrolovali námi postavený domeček ze dřeva, nikdo nám ho nezbořil. Hráli jsme si s přírodninami a děti sestavily tvar obličeje z klacíků, šišek a květin.  Zkoumali jsme stopy zvířat a zblízka pozorovali práci brouka hovnivála. Na hřišti pod školkou jsme si zacvičili s kroužky, míči, skákali jsme v pytlích i přetahovali lano. Zvládli jsme ho i přeskakovat a podbíhat roztočené. Bavilo nás chytání bublinek z bublifuku.

Stihli jsme výrobek z keramické hlíny – práce s vykrajovátky, razítky a válečkem již umíme, každý si vyrobil jeden obrázek s ježečkem.  Teď už jen vyschne a my si ho vybarvíme glazurou. Na příští týden jsme nacvičovali taneček na zahradní slavnost, tak snad se nám to povede.

Šárka Vávrová

Téma týdne – Mezinárodní den dětí od 31.5. do 4.6.2021

V tomto týdnu nebyla o překvapení nouze – navštívila nás želva nádherná a mohli jsme si ji všichni pohladit a pochovat. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o jejich životě, způsobu stravování (délka života až 70 let, má ráda párek a ráda se ohřívá na topení, k životu potřebuje teplo a vodu, bez které vydrží až tři dny). Druhý zvířecí kamarád, který za námi přišel, je králíček Karel. Děti ho přejmenovaly na Ferdu a již s námi ve školce zůstal. Má svoje místečko v králíkárně na zahradě a budeme se učit o něj pečovat. 

V úterý jsme si užili dětské soutěžení, pro děti byla připravená cesta s mnoha úkoly. Zvládli jsme chůzi v zástupu (mašinka), běh ve vzporu dřepmo, batolení kačenek v dřepu, hru s opičákem, který hlídá banány, skoky s míčem mezi koleny, skoky v pytlích, přetah lanem a podbíhání lanotočem, průlezky na časový limit, znalosti kytiček a zvířátek, přesun pomocí dvou kruhů, shazování plechovek míčem – hod na cíl. Na závěr jsme si za odměnu dali zmrzlinové kornouty.

Ve čtvrtek vyrazila třída Ježečků na půldenní výlet na sportovní letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Cesta autobusem byla dlouhá, ale krátili jsme si ji pozorováním okolí, opakováním značek aut (poznáme BMW, Škoda, Toyota, Fiat, Peugeot, Audi) a počítáním letadel na obloze. Na letišti jsme si zkusili jízdu na šlapacích letadýlkách s ovládáním prostřední páky. Prohlédli jsme si zblízka sportovní letadla, viděli jsme přelet vrtulníku a sportovního dvousedadlového letadýlka. Na závěr nás čekalo překvapení – dárečky a model letadla pro každé dítko.

Byl to krásný týden plný slunce a zážitků.                                          Šárka Vávrová

 

Téma týdne – město, vesnice a zahrada od 24.5. do 28.5.2021

Během tohoto týdne jsme si povídali o rozdílech mezi městem a vesnicí, již víme, co je pro který typ bydlení příznačné. Zkusili jsme si pracovat s mapou, najít Českou republiku a porovnávali jsme, jak je vlastně oproti jiným státům malinká. Jsme sice malá země, ale plná šikovných lidí.

I my jsme velmi zruční – hlavně kluci si vyzkoušeli práci v dílně – vrtali, brousili, opracovávali dřevo pilníkem i brusným papírem. V badatelských činnostech jsme se učili používat mikroskop a pozorovali jsme křídla vážky, chmýří pampelišky, slupku cibule, listy. Holčičky se zase více zapojily do pečení štrůdlů – použili jsme na krájení jablíček přístroj, který nám z nich dělal spirálky.

Na naší školní zahradě jsme si rozsazovali rostlinky a přesadili bylinky (šalvěj, mátu, rozmarýn i meduňku). Krásně nám rostou slunečnice i papriky. Celý týden jsme si moc pěkně užili a těšíme se již na léto a teplo.

Šárka Vávrová

 

 

 

Týden od 17.5 do 21. 5. 2021 – ŽIVOT HMYZU

Hmyz je velmi oblíbené téma pro děti. Seznamovali jsme se s našimi mini kamarády během tohoto týdne s pomocí obrázků, básniček, pohybových a situačních her, pracovních listů, knížek i videí. Zahráli jsme si na včelky na louce, které musí létat různé vzdálenosti od louky s pylem, abychom pochopili, jak je obtížné při velké vzdálenosti donést dost potravy pro všechny včeličky. Ukázali jsme si vývojová stádia hmyzu – vajíčko, larva nebo housenka, kukla a dospělec. Známe i povolání včeliček – krmička, stavitelka, strážkyně a létavka. Víme o včelách a jejich žihadlech, že když ho dají, jen se brání a poté umřou.

Nezapomněli jsme ani na svátek včeliček a šli se na ně podívat k nedalekému úlu – pozorovali jsme je, jak vylétají z úlu a zpět. Při vycházce na Sulickou náves jsme hledali a pozorovali možnosti včel, kde mají potravu. Všude byly posekané trávníky bez květin, jen někde občas kvetoucí stromy. Na hřišti jsme hledali broučky a pozorovali je zblízka lupou. Na naší výukové louce hledání hmyzu nevyšlo, neboť bylo po dešti. A naši šnečci, které jsme si donesli minulý týden z vycházky do hmyzího domečku, se někam rozlezli a nebylo je vidět. Rozfoukali jsme tedy alespoň všechny odkvetlé pampelišky a rozsypali semínka trávy Bojínka. Již poznáme pampelišku, bojínek, kokošku pastuší tobolku, jitrocel kopinatý.

Vyrobili jsme si každý svojí malou louku, do nalepeného rámečku a nastříhané trávy do vnitřku rámečku jsme si vyrobili berušku a motýlka. Prozkoumali jsme prázdnou plástev od včel a pak jsme si ji udělali otisknutím bublinkové folie tvaru šestiúhelníku. Práce s netradičním materiálem nás bavila. Otiskli jsme natřenou ruku do podkladu včelích pláství a udělali včelí královnu. V tomto týdnu jsme si zahráli i na mravenečky a počítali tečky s beruškou  (předmatematické představy – pojmy přidej, uber, dej více, dej méně, mají stejně. Nové výrazy byly pro nás pojmy plus, mínus a rovná se)

 

Básnička tohoto týdne – Polámal se mraveneček, písnička – Sluníčko, sluníčko

Zapsala Šárka Vávrová

Týden od 10. 5. do 14. 5. 2021  DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKA

Od pondělí jsme si postupně skládali papírová zvířátka a udělali jim ohrádky z kostek a dřívek na koberci. Na našem statku byla prasátka, kravičky, ovečky, slepičky i koníčci a pejsek. Složili jsme k nim i kupky sena a traktor či auto na mléko. O zvířátkách na statku jsme si povídali s obrázky, rozlišíme a umíme nazvat samice, samce a mláďata. Víme, jaký je užitek ze zvířat a čím se živí. V písničce Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte? jsme si zopakovali zvuky zvířat (kočka mňouká, pes štěká, kráva bučí, koza mečí, ovce bečí). Zahráli jsme si hru se zvířátky – Zvířátka, najděte se!

Ve středu na nás čekala kravička (krabice s rukavicí místo vemínka) a my jsme si ji zkusili podojit. Těžké bylo nalévání vody konvičkou do otvoru, ale mačkání cecíků (rukavice s dírkou) byla legrace. Stříkalo to totiž úplně všude.

Na zahradě jsme zasadili nové keříky borůvek a zalévali zasazená semínka na záhonku, slunečnice již lezou z hlíny. Líbily se nám hry s vodou a hlínou a vaření s pampeliškami. Hmyzí domeček se nám podařilo doskládat a vyplnit kamínky a dřívky. Navrchu jsme si nechali nalezené i naše malované kamínky s motivy hmyzu a z okolí jsme si nanosili živé šnečky. Při delší vycházce po okolí MŠ jsme pozorovali změny v přírodě i okolí – z vykáceného lesa je čistá paseka. Pozdravili jsme cestou mračouna a zvládali jsme překonávání přírodních překážek, přeskoky přes potok, zdolávání pařezů i lezení na nízké stromy, hod na cíl šiškou do stromu, stavby domečků pro broučky, pozorování ruměnice pospolné. Na zpáteční cestě jsme pozorovali práci bagristy na poli.

Vávrová Šárka

 

Týden od 3.5. do 7.5.2021 – Svátek maminek

V tomto týdnu jsme se seznámili se svátkem matek. Povídali jsme si o tom, jak maminkám projevujeme svoji lásku a vděčnost za vše, co pro nás dělají, co všechno maminky umí, proč je máme rádi. V kruhu jsme si posílali miminko a každý řekl jméno své maminky. Ukázali a vyzkoušeli jsme si i koupání miminka ve vaničce s vodou.

Děti vymyslely, co by jejich mamince udělalo asi největší radost.  Symbolem lásky je srdíčko, děti ho malují moc rády a tak ho společně namalovaly na velký formát papíru, po zaschnutí nakreslily maminky pomocí černé tuše a špejle. Vyrobili jsme i podložky pod hrnec – skládání a lepení dřívek do mřížky nám dalo trochu zabrat, ale výsledek je krásný. Mřížku jsme ozdobili nalepenými srdíčky do mezer. A povedly se nám i svíčky z včelího plástu, které jsme ozdobili opět srdíčky. Pro babičky ke dni matek do Domova seniorů Pyšely jsme nalepili koláž se srdíčkem na přáníčko a strom Láskovník měl květy také ze srdíček.

Venku jsme se vypravili na vycházku do lesa, vylezli na posed a překonali svůj strach z výšky. Všude kolem se válela spousta dřeva, tak jsme se pokusili z nich postavit velký domeček pro všechny děti. Příště doděláme ještě střechu. Při procházce jsme umisťovali malované kamínky, které děti přinesly po otevření do školky (cca 60 ks).

Máminy oči

Ráno vstává maminka má, slunce ještě spává a mě budí dvě sluníčka laskavá a smavá.

A to září dvě sluníčka v očích naší mámě, celičký den ať jsem, kde jsem všude hledí na mě.

Navečer když slunce zajde, usne les i kvítí, ještě nad mou spící hlavou dvě sluníčka svítí.

Zapsala A.Hulvertová 

 

Týden od 26.4. do 30.4.2021 – ČARODĚJNICE

Na začátku týdne jsme si povídali o čarodějnicích, co k nim patří (hrb, bradavice, hůl, vaří lektvary, koště, kočka), jak vypadají, kdo to je čarodějnice, kde všude jsme se v pohádce s čarodějnicí setkali? Jak ji poznáš? (má koště, bradavici). Co všechno umí? Jsou zlé i hodné – věštkyně, léčitelky, které zahánějí nemoci, znají kouzelnou moc bylinek, vůni koření. Kdo pomáhá čarodějnici? (černý kocour, havran, netopýr, had, žába, pav