Berušky Včelky Motýlci Mravenečci Medvídci Ježečci Veverky

1. Veverky

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Bc. Hana Blísová (logopedická asistentka)
Martina Kapalová

Asistent pedagoga:
Radka Altmanová

Provozní:
Dagmar Rezková

Tel.: 725 459 972

2. Ježečci

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Šárka Vávrová (vedoucí učitelka a školní koordinátor EVVO)
Alexandra Hulvertová, Dis

Asistent pedagoga:
Anežka Kopáčová

Provozní:
Gabriela Jusková

Tel.: 725 459 972

3. Včeličky

zelený pavilon

Učitelky:
Pavla Čechová (logopedická asistentka)
Lucie Kalašová

Asistent pedagoga:
Dagmar Bartošová

Provozní:
Alena Knoblochová

Tel.: 323 607 474
vcelicky@msslunicko.eu

2. Motýlci

oranžový pavilon

Učitelky:
Bc. Tereza Dvořáková Dis. (logopedická asistentka)
Bc. Petra Vychodilová

Asistent pedagoga:
Michaela Doležalová

Hospodářka:
Markéta Hájková

Provozní:
Lucie Dvořáková

Tel.: 323 607 473
motylci@msslunicko.eu

1. Mravenečci

modrý pavilon

Učitelky:
Šárka Belovická (logopedická asistentka)
Alena Kopáčová (vedoucí učitelka)

Provozní:
Renata Procházková

Tel.: 323 607 472
mravenecci@msslunicko.eu

4. Berušky

žlutý pavilon

Učitelky:
Mgr. Václava Kunická (ředitelka, školní koordinátor EVVO)
Veronika Gebrlínová (vedoucí učitelka)
Alena Víšková
Mgr. Magdalena Wagnerová (školní koordinátor EVVO)
Asistent pedagoga:
Lucie Hladíková

Kuchařka:
Miroslava Budáková

Tel.: 323 607 475
berusky@msslunicko.eu

Medvíďata

detašované pracoviště
1. třída Lesní mateřské školy

Učitelky:
Mgr. Miroslava Chizhkovska
Kateřina Vobořilová

Školní asistent:
Ivana Wallerová
Eva Šérová

Tel.: 736 133 406

Třídní nástěnka

Ekodeník třídy za rok 2020/2021

1 JEŽEČCI ZPRÁVA O ČINNOSTI EKOTÝMU

Týden od 28.6. do 2.7.2021 – téma ROZLOUČENÍ SE ŠKOLKOU

Na začátku týdne jsme si vyprávěli zážitky ze školky v přírodě. Děti zaujalo popisování noční bojovky a strašidelného Golema.  Ze třídy Ježečků bylo na škole v přírodě 10 dětí a moc se jim tam líbilo. Také jsme si vyhodnotili cvičení se Sokolem – rozdali si diplomy, medaile a dárečky za sportovní výkony. S předškoláky jsme se rozloučili a předali jim ročenky s fotografiemi všech kamarádů.

V pondělí jsme také stihli fotografování třídy v háječku pod školkou. Výjimečně jsme byli úplně všichni 🙂 

V úterý jsme měli naplánované spaní ve školce. Od rána bylo ve třídě veselo, hrála hudba, venku jsme měli připravené různé aktivity – míčové hry, slalom, kop míče do výšky, do brány, na brankáře, hod na cíl, hod frisbee do dálky ve dvojicích, hry s vodou – závod družstev. Podvečerní diskotéka ve třídě byla na přání dětí – udivilo nás, jaké všechny písničky děti znají.  Po hygieně ve sprše byla k večeři pizza. Museli jsme se posilnit na večerní cestu za skřítkem – náš školkový skřítek je mladý, ještě nemá jméno, tak jsme mu ho s dětmi vybrali – jeho nové jméno je PAMPELIŠÁK. Již víme, co ve školce skřítek večer dělá – uklízí po dětech hračky a co se mu líbí, si vezme, dojídá nesnědené věci, schovává nepořádníkům oblečení…Cesta při svíčkách za skřítkem byla jen pro odvážné, překvapivě se děti skřítka skoro nebály a hezky si s ním povídaly. Odměnou od skřítka za statečnost jim byl drahokam a sladkost. Na završení odvahy nás večer zastihla bouřka, před usnutím jsme pozorovali blesky na noční obloze.

Teď už se těšíme na prázdniny!!!                               Šárka Vávrová

Týden od 21. 6. do 25. 6. 2021 – téma Léto

Začalo nám opravdové léto.  A i když byl tento týden hodně ve znamení deště, užili jsme si to náramně. Hned v pondělí jsme si procvičili hlavičky s lektorkou Bárou na poslední lekci Malé technické univerzity – tentokrát se z nás stali malí archeologové. Seznámili jsme se s pojmy archeolog, nález a naleziště, odhalování pokladů, drahokamů, základů staveb, pilířů u mostu, věží. Bára nám ukázala práci a nástroje archeologů a vyzkoušeli jsme si, jak se odhaluje kostra. Zkusili jsme si sestavit nalezené kousky kostry a pak poznávali stavby podle základů budov. Byla u toho potřeba spolupráce dvojic při stavbě z lega a nutnost umět se domluvit. Zvládli jsme vše a diplomy jsme si zasloužili. 

Na téma archeologie a vyhynulá zvířata jsme během týdne plynule navázali. Děti si prohlížely knihy s tematikou o dinosaurech, povídali jsme si na téma život před vyhynutím. Krátký dokument a video pohádka o životě dinosaurů dětem tyto tvory přiblížily. Zjistili jsme, že potřeba vody k pití a životu je a byla stejná pro zvířata i pro lidi.

Povídali jsme si na téma léto, a co vše nás v létě čeká, kam pojedeme na dovolenou, co si nesmíme zapomenout zabalit sebou. Některé děti se těší k babičce, jiné k moři, kam pojedou s rodiči. Venku na školní zahradě jsme si hráli na písku – byl mokrý a lépe tvarovatelný, dobře se s ním pracovalo. Užívali jsme si možnost hry s vodou – přelévání a vaření s hlínou, vodou a pískem. V bazénku jsme se čachtali a byla to prima zábava. Nezapomněli jsme ani na našeho králíčka, chodili jsme ho krmit a zkusili jsme ho vzít na kšíry na vodítko na procházku.

Šárka Vávrová

Téma týdne – Den otců a Zahradní slavnost od 14.6. – 18.6.2021

Celý tento týden jezdilo několik našich kamarádů ze třídy na Hravé In-line. Trénink s lektory ve skupinách byl náročný, ale děti to zvládly skvěle. My ve školce jsme si mezitím v pondělí zahráli s lektorkou Bárou z MTU na malé energetiky. Vysvětlili jsme si pojmy elektrárna vodní, větrná, solární a uhelná, pojem turbína, trafostanice a elektrické vedení. Celou trasu elektrického proudu jsme si postavili s lego kostičkami dle plánků.

Pro naše tatínky k svátku otců si děti nasbíraly kamínky a pro štěstí jim na ně namalovaly srdíčko. Přáníčko také se srdíčkem děti vyrobily zapouštěním barev do holicí pěny a otiskem na čtvrtku.

Na čtvrteční zahradní slavnost si Ježečci připravili taneček s padákem. I přes strašné vedro to děti zvládly skvěle. Na závěr jsme se rozloučili s našimi předškoláky, kteří odcházejí od září do školy.

Šárka Vávrová

Téma týdne – hudební léto ve školce od 7.6. do 11.6.2021

Konečně jsme se dočkali teplého léta a s dětmi jsme byli co nejvíce venku. Při velkém horku jsme si namáčeli nohy v lavoru a polévali je konví. Nechybělo ani zmrzlinové osvěžení. Na zahrádce jsme pečovali o naše zasazené bylinky – petržel, šalvěj, oregano, rozmarýn a mateřídoušku. Krásně se nám rozrůstají slunečnice i zasazené muškáty v květináčích a truhlících. Ve venkovní kuchyňce jsme si vařili s vodou a hlínou, děti do vaření přidávaly kytičky a trávu. Bavilo nás mazlení s kamarádem králíčkem Ferdou – krmili jsme ho travičkou a každý den mu vyměňujeme čistou vodu.

Na vycházce do lesa jsme zkontrolovali námi postavený domeček ze dřeva, nikdo nám ho nezbořil. Hráli jsme si s přírodninami a děti sestavily tvar obličeje z klacíků, šišek a květin.  Zkoumali jsme stopy zvířat a zblízka pozorovali práci brouka hovnivála. Na hřišti pod školkou jsme si zacvičili s kroužky, míči, skákali jsme v pytlích i přetahovali lano. Zvládli jsme ho i přeskakovat a podbíhat roztočené. Bavilo nás chytání bublinek z bublifuku.

Stihli jsme výrobek z keramické hlíny – práce s vykrajovátky, razítky a válečkem již umíme, každý si vyrobil jeden obrázek s ježečkem.  Teď už jen vyschne a my si ho vybarvíme glazurou. Na příští týden jsme nacvičovali taneček na zahradní slavnost, tak snad se nám to povede.

Šárka Vávrová

Téma týdne – Mezinárodní den dětí od 31.5. do 4.6.2021

V tomto týdnu nebyla o překvapení nouze – navštívila nás želva nádherná a mohli jsme si ji všichni pohladit a pochovat. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o jejich životě, způsobu stravování (délka života až 70 let, má ráda párek a ráda se ohřívá na topení, k životu potřebuje teplo a vodu, bez které vydrží až tři dny). Druhý zvířecí kamarád, který za námi přišel, je králíček Karel. Děti ho přejmenovaly na Ferdu a již s námi ve školce zůstal. Má svoje místečko v králíkárně na zahradě a budeme se učit o něj pečovat. 

V úterý jsme si užili dětské soutěžení, pro děti byla připravená cesta s mnoha úkoly. Zvládli jsme chůzi v zástupu (mašinka), běh ve vzporu dřepmo, batolení kačenek v dřepu, hru s opičákem, který hlídá banány, skoky s míčem mezi koleny, skoky v pytlích, přetah lanem a podbíhání lanotočem, průlezky na časový limit, znalosti kytiček a zvířátek, přesun pomocí dvou kruhů, shazování plechovek míčem – hod na cíl. Na závěr jsme si za odměnu dali zmrzlinové kornouty.

Ve čtvrtek vyrazila třída Ježečků na půldenní výlet na sportovní letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Cesta autobusem byla dlouhá, ale krátili jsme si ji pozorováním okolí, opakováním značek aut (poznáme BMW, Škoda, Toyota, Fiat, Peugeot, Audi) a počítáním letadel na obloze. Na letišti jsme si zkusili jízdu na šlapacích letadýlkách s ovládáním prostřední páky. Prohlédli jsme si zblízka sportovní letadla, viděli jsme přelet vrtulníku a sportovního dvousedadlového letadýlka. Na závěr nás čekalo překvapení – dárečky a model letadla pro každé dítko.

Byl to krásný týden plný slunce a zážitků.                                          Šárka Vávrová

 

Téma týdne – město, vesnice a zahrada od 24.5. do 28.5.2021

Během tohoto týdne jsme si povídali o rozdílech mezi městem a vesnicí, již víme, co je pro který typ bydlení příznačné. Zkusili jsme si pracovat s mapou, najít Českou republiku a porovnávali jsme, jak je vlastně oproti jiným státům malinká. Jsme sice malá země, ale plná šikovných lidí.

I my jsme velmi zruční – hlavně kluci si vyzkoušeli práci v dílně – vrtali, brousili, opracovávali dřevo pilníkem i brusným papírem. V badatelských činnostech jsme se učili používat mikroskop a pozorovali jsme křídla vážky, chmýří pampelišky, slupku cibule, listy. Holčičky se zase více zapojily do pečení štrůdlů – použili jsme na krájení jablíček přístroj, který nám z nich dělal spirálky.

Na naší školní zahradě jsme si rozsazovali rostlinky a přesadili bylinky (šalvěj, mátu, rozmarýn i meduňku). Krásně nám rostou slunečnice i papriky. Celý týden jsme si moc pěkně užili a těšíme se již na léto a teplo.

Šárka Vávrová

 

 

 

Týden od 17.5 do 21. 5. 2021 – ŽIVOT HMYZU

Hmyz je velmi oblíbené téma pro děti. Seznamovali jsme se s našimi mini kamarády během tohoto týdne s pomocí obrázků, básniček, pohybových a situačních her, pracovních listů, knížek i videí. Zahráli jsme si na včelky na louce, které musí létat různé vzdálenosti od louky s pylem, abychom pochopili, jak je obtížné při velké vzdálenosti donést dost potravy pro všechny včeličky. Ukázali jsme si vývojová stádia hmyzu – vajíčko, larva nebo housenka, kukla a dospělec. Známe i povolání včeliček – krmička, stavitelka, strážkyně a létavka. Víme o včelách a jejich žihadlech, že když ho dají, jen se brání a poté umřou.

Nezapomněli jsme ani na svátek včeliček a šli se na ně podívat k nedalekému úlu – pozorovali jsme je, jak vylétají z úlu a zpět. Při vycházce na Sulickou náves jsme hledali a pozorovali možnosti včel, kde mají potravu. Všude byly posekané trávníky bez květin, jen někde občas kvetoucí stromy. Na hřišti jsme hledali broučky a pozorovali je zblízka lupou. Na naší výukové louce hledání hmyzu nevyšlo, neboť bylo po dešti. A naši šnečci, které jsme si donesli minulý týden z vycházky do hmyzího domečku, se někam rozlezli a nebylo je vidět. Rozfoukali jsme tedy alespoň všechny odkvetlé pampelišky a rozsypali semínka trávy Bojínka. Již poznáme pampelišku, bojínek, kokošku pastuší tobolku, jitrocel kopinatý.

Vyrobili jsme si každý svojí malou louku, do nalepeného rámečku a nastříhané trávy do vnitřku rámečku jsme si vyrobili berušku a motýlka. Prozkoumali jsme prázdnou plástev od včel a pak jsme si ji udělali otisknutím bublinkové folie tvaru šestiúhelníku. Práce s netradičním materiálem nás bavila. Otiskli jsme natřenou ruku do podkladu včelích pláství a udělali včelí královnu. V tomto týdnu jsme si zahráli i na mravenečky a počítali tečky s beruškou  (předmatematické představy – pojmy přidej, uber, dej více, dej méně, mají stejně. Nové výrazy byly pro nás pojmy plus, mínus a rovná se)

 

Básnička tohoto týdne – Polámal se mraveneček, písnička – Sluníčko, sluníčko

Zapsala Šárka Vávrová

Týden od 10. 5. do 14. 5. 2021  DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKA

Od pondělí jsme si postupně skládali papírová zvířátka a udělali jim ohrádky z kostek a dřívek na koberci. Na našem statku byla prasátka, kravičky, ovečky, slepičky i koníčci a pejsek. Složili jsme k nim i kupky sena a traktor či auto na mléko. O zvířátkách na statku jsme si povídali s obrázky, rozlišíme a umíme nazvat samice, samce a mláďata. Víme, jaký je užitek ze zvířat a čím se živí. V písničce Krávy, krávy, jak si vlastně povídáte? jsme si zopakovali zvuky zvířat (kočka mňouká, pes štěká, kráva bučí, koza mečí, ovce bečí). Zahráli jsme si hru se zvířátky – Zvířátka, najděte se!

Ve středu na nás čekala kravička (krabice s rukavicí místo vemínka) a my jsme si ji zkusili podojit. Těžké bylo nalévání vody konvičkou do otvoru, ale mačkání cecíků (rukavice s dírkou) byla legrace. Stříkalo to totiž úplně všude.

Na zahradě jsme zasadili nové keříky borůvek a zalévali zasazená semínka na záhonku, slunečnice již lezou z hlíny. Líbily se nám hry s vodou a hlínou a vaření s pampeliškami. Hmyzí domeček se nám podařilo doskládat a vyplnit kamínky a dřívky. Navrchu jsme si nechali nalezené i naše malované kamínky s motivy hmyzu a z okolí jsme si nanosili živé šnečky. Při delší vycházce po okolí MŠ jsme pozorovali změny v přírodě i okolí – z vykáceného lesa je čistá paseka. Pozdravili jsme cestou mračouna a zvládali jsme překonávání přírodních překážek, přeskoky přes potok, zdolávání pařezů i lezení na nízké stromy, hod na cíl šiškou do stromu, stavby domečků pro broučky, pozorování ruměnice pospolné. Na zpáteční cestě jsme pozorovali práci bagristy na poli.

Vávrová Šárka

 

Týden od 3.5. do 7.5.2021 – Svátek maminek

V tomto týdnu jsme se seznámili se svátkem matek. Povídali jsme si o tom, jak maminkám projevujeme svoji lásku a vděčnost za vše, co pro nás dělají, co všechno maminky umí, proč je máme rádi. V kruhu jsme si posílali miminko a každý řekl jméno své maminky. Ukázali a vyzkoušeli jsme si i koupání miminka ve vaničce s vodou.

Děti vymyslely, co by jejich mamince udělalo asi největší radost.  Symbolem lásky je srdíčko, děti ho malují moc rády a tak ho společně namalovaly na velký formát papíru, po zaschnutí nakreslily maminky pomocí černé tuše a špejle. Vyrobili jsme i podložky pod hrnec – skládání a lepení dřívek do mřížky nám dalo trochu zabrat, ale výsledek je krásný. Mřížku jsme ozdobili nalepenými srdíčky do mezer. A povedly se nám i svíčky z včelího plástu, které jsme ozdobili opět srdíčky. Pro babičky ke dni matek do Domova seniorů Pyšely jsme nalepili koláž se srdíčkem na přáníčko a strom Láskovník měl květy také ze srdíček.

Venku jsme se vypravili na vycházku do lesa, vylezli na posed a překonali svůj strach z výšky. Všude kolem se válela spousta dřeva, tak jsme se pokusili z nich postavit velký domeček pro všechny děti. Příště doděláme ještě střechu. Při procházce jsme umisťovali malované kamínky, které děti přinesly po otevření do školky (cca 60 ks).

Máminy oči

Ráno vstává maminka má, slunce ještě spává a mě budí dvě sluníčka laskavá a smavá.

A to září dvě sluníčka v očích naší mámě, celičký den ať jsem, kde jsem všude hledí na mě.

Navečer když slunce zajde, usne les i kvítí, ještě nad mou spící hlavou dvě sluníčka svítí.

Zapsala A.Hulvertová 

 

Týden od 26.4. do 30.4.2021 – ČARODĚJNICE

Na začátku týdne jsme si povídali o čarodějnicích, co k nim patří (hrb, bradavice, hůl, vaří lektvary, koště, kočka), jak vypadají, kdo to je čarodějnice, kde všude jsme se v pohádce s čarodějnicí setkali? Jak ji poznáš? (má koště, bradavici). Co všechno umí? Jsou zlé i hodné – věštkyně, léčitelky, které zahánějí nemoci, znají kouzelnou moc bylinek, vůni koření. Kdo pomáhá čarodějnici? (černý kocour, havran, netopýr, had, žába, pavouci, kouzelná hůlka, létající koště, brouci, můry).

Čarodějnické aktivity nás provázely celý týden, ve čtvrtek je děti předvedly čarodějnici na čarodějnické cestě se soutěžními stanovišti. Byl to slalom na koštěti, hod koštětem, hod kamenem do stromu, dřepování, skákání v pytlích a skoky žabáků, hledání pavouka a myšky v hmatovém pytli, foukání bublin pro čarodějnici bublifukem a chytání do klobouku. Na závěr děti hledaly poklad a diamanty v písku. Během tohoto týdne děti zvládly vaření lektvarů – čočka, fazole a hrách, ale i opravdový z bylinek, které si nasbíraly (pampeliška, sedmikráska a jitrocel). Vědí, kolik nohou má hmyz, který jsme pozorovali v trávě. Motaly pavouky na klacík na provázku. Povedl se i let čarodějnice s koštětem a hod košťátkem do dálky. Při pohybové hře na pavouka a mouchy děti procvičovaly smysly – hmat a sluch. Pavoučí překážkovou dráhu děti od úterý dělaly již samy, spolupracovaly na provlékání provazu, pavoučí hra probíhala celý týden a děti bavila. Vyrobili jsme si košťátka z březových větviček a klacků – ukázalo se, že funguje spolupráce dětí, aby mohly uvázat koště provazem a drátkem. Odpoledne jsme si vyrobili i košťata z vlny a klacíků – technika namotávání vlny, uvazování uzlíků. Kočku jsme si vystřihli z novin, pokusili jsme se o vystižení tvaru kočky.

Pokusy a kouzlení s čarodějnicí, které jsme si vyzkoušeli:

Hopsající vejce – vajíčko přes víkend namočené v octu ztratilo skořápku a bylo jako gumové. Vajíčko ponořené do vody puklo a ve vodě vyteklo – byl z něho pukavec. Hopsající bublinky – dělali jsme pokus s vodou, olejem, barvou a šumivým práškem – barevné bublinky vyskakovaly nad hladinu vody. Pokus se sodou, jarem a octem – hrnečku vař a hrnečku dost. Kouzlení s citronovou šťávou a svíčkou – vytváření tajného obrázku s objevením po zahřátí. Čarodějnické vaření – očichávání a ochutnávání čarodějnického koření – kmín, kari, sůl, pepř, nové koření, bobkový list, zelený čaj. Po splněném čarodějnickém týdnu děti dostaly malou sladkou čarodějnici 🙂

Zapsala Šárka Vávrová 

Týden od 19.4. do 23.4.2021 – Den Země a Kampaň obyčejného hrdinství

V rámci týdne oslav Dne Země a Kampaně obyčejného hrdinství jsme se vrhli na úpravu a zvelebování naší školní zahrady. Upravili jsme si část zahrady pro zpříjemnění pobytu – přinesli jsme si tam lavičku, venkovní kuchyňku, špalíky a kamínky na skládání obrázků, zvukové pexeso máme na plotě. Ozdobili jsme si plot i destičkami s obrázky z přírodnin. Do venkovního záhonku jsme si zasadili semínka okurek, slunečnic, dýní a petržele. Postupně přidáme další zeleninu, až nám to příroda dovolí, zatím ráno mrzne. K plotu jsme si zasadili ovocné keře – maliníky a ostružiny. Ke stromům, které máme zasazené již z loňského roku, jsme dali kůru a celé jsme to pěkně urovnali. Ale hlavně jsme se pustili do výroby našeho velkého hmyzího domečku – postupné nošení materiálu z lesa se vyplatilo. Ještě nás čeká spousta práce, než se tam bude moci nějaký hmyz nastěhovat.

Ve třídě jsme si povídali o tom, že i naše Země má svátek a jak jí můžeme pomoci? Veselá a smutná planeta byla didaktická hra s přiřazování obrázků a s odůvodněním, co je dobře nebo špatně. Povídali jsme si s obrázky na téma energie – uhelné elektrárny, jaderné, solární a větrné, co jsou to zdroje obnovitelné a neobnovitelné. Udělali jsme si pokus s vodním kolem (lili jsme vodu na lopatky a roztočili vodní kolo, abychom viděli sílu vody, a pochopili, co je to obnovitelný zdroj). Již víme, jak šetříme vodou – sprchování je lepší, než koupání ve vaně, mytí nádobí v myčce spotřebuje také méně vody než umývání pod tekoucí vodou, splachování používáme malé a velké. Také jsme si udělali domácí filtraci vody – v petce byl písek, přes který jsme nalili špinavou vodu s hlínou. Na napití to nebylo, ale voda se pročistila. Líbil se nám pokus s mícháním barev vzlínáním z kelímku do kelímku. Pozorovali jsme, jak ze žluté a modré vznikla zelená, ze žluté a červené se propojila oranžová.

Zapsala Myroslava Čížkovská a Šárka Vávrová

Týden aktivit a cvičením se Sokolem od 12.4. do 16.4. 2021 

Při přebírání dětí probíhalo testování za přísných hygienických podmínek a všichni to hravě zvládli a byli s negativním výsledkem. Nebylo nás mnoho, ale první týden mezi kamarády ve školce jsme si užívali, děti se postupně znovu zapojily do dětské skupiny. Odevzdaly a společně s paní učitelkou zkontrolovaly úkoly z domácího plnění při distančním vzdělávání. Děti zhodnotily, co se jim líbilo, co jim nešlo a co se povedlo. Zopakovali jsme si pravidla společného bezpečného soužití ve třídě a hygienická pravidla, neboť časté mytí rukou je v této době velmi důležité.

Během celého týdne jsme se věnovali aktivitám ze cvičení se Sokolem https://www.sesokolemdozivota.cz/– na překážkové dráze jsme během tohoto týdne zvládli přelézání oblouku, plazení po lavičce přitahováním rukama, přeskoky nízkých překážek, skok do dálky s odrazem z místa s dopadem na obě nohy i skok do výšky přes krabice, vyšší překážku s rozběhem. S míčem jsme zkusili hod na cíl, přesun míče nohou – slalomem mezi kuželkami. S kamarády to byla legrace. 

Ve třídě byly připraveny různé aktivity – například třídění knoflíků dle velikosti, barev a porovnávání s předlohou (našli jsme mezi nimi spoustu pokladů). Skládání obrázků z přírodnin – využili jsme nařezané korky a skládali obrázky květin, hmyzu, srdce dle fantazie dětí. Tisk rozstříhanou ruličkou a barvou – vznikly různobarevné jarní květiny, listy a stonky děti domalovaly štětcem. Malování do krupice dle předlohy (rovné čáry, vlnky, klička horní a dolní, srdíčko, květina…). Hru na zvonečky dle barevných not už známe a děti si vyzkoušely různé role – hráč a dirigent. Uklidili a upravili jsme dílničku – využili jsme plechovky, zarovnali hrany kladívkem a obalili folií. Zkusili jsme si vrtat vrtačkou díry do špalku, který využijeme na stavbu hmyzího domečku.

Venku na vycházkách jsme chodili do lesa pro přírodniny – materiál na výrobu hmyzího domečku (dřívka a klacky), pozorovali změny v jarní přírodě – kvetoucí stromy zasypané sněhem, tání sněhu ze stromů, jak teče voda – její pohyb jsme viděli pouštěním lodiček a pozorováním jejich cesty a překonáváním překážek. Úvaha a rozhodnutí dětí byla, že je nutné potok vyčistit (až bude teplo). Poslouchali jsme v lese křik ptáků i ťukání datla do stromu.

První týden spolu jsme si užili naplno a už se těšíme, až nám přibydou i další kamarádi!!               Zapsala Šárka Vávrová

Týden od 6.4. do 9.4. 2021

Ahoj Ježečci a předškoláci,

od pátku a o víkendu má být krásně – využijte toho a vyrazte do přírody.
Najděte nějaké pěkné klacíky a ozdobte je vlnkami, přírodninami – Vaše fantazie může zapracovat. 

Posíláme inspiraci. Vaše klacíky využijeme na výzdobu plotu u našeho nového záhonku. 

Tímto posledním pátečním úkolem končí distanční vzdělávání předškoláků.
S vámi předškoláky se budeme zase shledávat od pondělí ve třídě.
Připravte se na spoustu práce – musíme postavit hmyzí domeček, za chvíli bude teplo a broučci nemají kde bydlet.
Máme nový záhonek – zatím je na sázení zima, ale něco si musíme předpěstovat, abychom pak měli co zasadit.
A nezapomeňte přinést do školky vaše malované kamínky, pracovní listy, které jste dělali a i spoustu jiných věcí, ať si to můžeme společně prohlédnout.
Tak hurá, už se na vás těšíme!!!
Š+S+D+A

 

Ahoj předškoláci a Ježečci,

na čtvrtek pro Vás máme úkoly dva. 
První je vyrobit si klíč k odemykání jara :-)
Potřebujete:  kus kartonu (např. víko krabice od pizzy), šablonu, nůžky. Šablonu překreslete na tvrdý papír nebo karton, vystřihněte vnitřní část klíče a venku si užijte zábavu při poznávání jarní přírody.
 Klíč přikládejte na různé plochy a povrchy (květinový záhon, tráva, mech, atd.). Nezapomeňte na procházce všechny nazdobené klíče zdokumentovat :-). Já jsem si to také vyzkoušela.
Druhý úkol je pracovní list, kde spojíte slova, která začínají stejnou hláskou. A protože jste šikulky, určitě je dokážete správně najít. 
Vaše paní učitelky S+Š+D+A

 

Krásný středeční den, Ježečci!

Vím, že písničky se bez paní učitelky učí hůře, ale zkuste to podle videa a s maminkou, tátou, či babičkou a dědou. Oni písníčku určitě znají.
Jmenuje se Travička zelená.
https://www.youtube.com/watch?v=VhVV17uxdTs
Příští týden pak společně dotrénujeme.
Druhý úkol je těžký – trochu chceme vyzkoušet vaše znalosti. Za chvilku půjdete k zápisu a v těch hlavičkách by něco mělo být. Tak se posaďte a někdo dospělý Vám otázky přečte. Co budete vědět, odškrtne zelenou pastelkou nebo fixou.
Co nebudete vědět, to si vysvětlíte a můžete si o tom popovídat. Až budeme ve školce, celé si to zkusíme ještě jednou spolu.
Už se na to moc těšíme!
Odpovědi na otázky
Vaše učitelky Š+S+D+A
 

Ahoj předškoláci,

zdravíme vás po Velikonocích. Užili jste si je? Určitě ano :-)
A jelikož máte doma spousty vařených vajíček, máme prima úkol : udělejte si vajíčkovou pomazánku.
Nezapomeňte si všechny připravené ingredience vyfotit, ať víme, z čeho vaše pomazánka byla udělaná. Pak vše nakrájíte a smícháte. Nakonec na pečivu můžete vesele ozdobit.
Už se moc těšíme na výsledek a fotky.
 
Krásný zasněžený den  S+Š+D+A

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz 

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

 

Týden od 29.3. do 31.3. 2021

 

Ahoj Ježečci,

dneska je škaredá středa nebo také sazometná středa. Jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce. 
Váš dnešní úkol je tedy jasný – celý den se nesmíte mračit a svůj úsměv nebo smích nám pošlete. 
Zítra jsou Velikonoční prázdniny a je před námi několik volných dní. Užijte si je s rodiči, namalujte vajíčka – posíláme inspiraci, co vše by šlo dělat. Osení již určitě všichni máte :-D
VESELÉ VELIKONOCE!

 

Ahoj předškoláci,

dnes je šedivé úterý, které je dnem velkého úklidu. V tento den bylo nejdůležitější vymést všechny pavučiny z domu a uvést vše po zimě pěkně do pořádku. 
1. úkol je tedy jasný, pomoct mamince s úklidem :-)
2. úkol je velikonoční omalovánka podle čísel.
A odpoledne hurá ven, dnes bude krásné slunečné počasí .
Vaše paní učitelky S+Š+D+A
 
 
 

 

 Ahoj Ježečci,

dnes je MODRÉ PONDĚLÍ, týden před Velikonocemi.
Úkol tedy je – v modrém oblečení zkontrolovat, zda máte v pořádku kolo – tedy bicykl.
Na svém kolečku se vyfotit, projet a ukázat na videu nějaký pěkný kousek (slalom, otočku, jízdu s jednou rukou..)
Ale pozor, to, že je modré pondělí neznamená, že po  tom kousku budete samá modřina :-D 
Takže udělejte jen to, co víte, že bezpečně zvládnete!!!
Pracovní list se týká také kola – někdo z něho odmontoval vše, co na kolo patří – váš úkol je to tam domalovat.
(kdyby někdo nevěděl, tak nápověda je řetěz s krytem, blatníky, světla, šlapka, dráty v kole, odrazky v drátech, sedlo, zvonek, brzda…
Tak hurá do toho!
16 Správně vybavené jízdní kolo je první předpoklad bezpečné jízdy
Vaše učitelky Š+S+D+A

 

Týden od 22.3. do 26.3.2021 

Ahoj Ježečci

vypadá to, že jaro začíná vítězit nad zimou a příroda se postupně probouzí. Přes den nás sluníčko již příjemně zahřeje a vytahuje kytičky z hlíny. Blíží se Velikonoce a váš úkol bude zasadit si osení, aby stihlo hezky vyklíčit a zazelenat se. Vzpomeňte si, jak jsme spolu sázeli ve školce pšenici, hrášek, sezam a ředkvičku. Sezam jsme snědli v pomazánce a hrášek vydržel dodnes – staráme se o něj s paní učitelkami a Gábi. I naše zasazené stromečky se drží – doufám, že je společně brzy zasadíme. 🙂 
Tak hurá do toho, Velikonoce jsou za chvilku. A kdo by měl chuť i jinak vyrábět, posíláme zase trochu inspirace.
Těšíme se na fotečky – Š+S+D+A

 

 

Ahoj Ježečci,

celý týden nás provází voda. Nejinak tomu bude i ve čtvrtek. Dnes si zopakujte básničku – Dešťové kapičky. Pro některé to bude hračka.
Pracovní list je s hádankou – co se stane, když zároveň svítí sluníčko i prší? Nejprve si vše tužkou obtáhni a teprve potom vybarvi. 
14. VODA, DUHA
Vaše paní učitelky S+Š+D+A

 

 

 

 

Ahoj Ježečci,

i středeční úkol bude spojený s vodou.

Ale než se k vodě dostanete, musíte si složit lodičku. Možná, že někteří z vás si ji i vyrobí třeba ze dřeva nebo korků, z petky…. Vím, že jste šikulky a opět mne překvapíte. Posílám pár inspirací. Až bude lodička hotová, pusťte ji na vodu :-D a vyfoťte, jak pluje. 

Šťastnou plavbu, námořníci 🙂

 

Ponožkový den a den vody

Ahoj Ježečci, 

úkol na úterý je spojený s vodou, neboť včera byl světový den vody (22.3.2021). Posíláme video pohádky o koloběhu vody. Pěkně se usaďte a pusťte si ji 😊.
https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M&t=9s
 
Voda umí zázraky, vyzkoušejte si pokus s kytičkou. Šablonu kytičky, která se Vám nejvíce líbí vymalujte, vystřihněte, složte postupně okvětní lístky a položte kytičku do lavoru s vodou. Pozorujte, co se stane 😉. Nezapomeňte nám poslat fotku Vaší kytičky.  šablona kytiček

Vaše paní učitelky S+Š+D+A

Ahoj Ježečci,

o víkendu se stala spousta událostí. Určitě víte, že od soboty má být opravdu JARO. Ale zima to nevzdává a ještě bojuje. Tak jste měli možnost si ještě postavit i sněhuláka.

V neděli 21.3. byl takzvaný PONOŽKOVÝ DEN – Světový den Downova syndromu je dnem podpory všem lidem postiženým tímto onemocněním. Je to den, kdy bychom si ve školce povídali o tom, že nejsme všichni stejní. A jak se takový den Downova syndromu slaví? Stačí si navléknout odlišný pár ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto onemocnění (poruchu chromozomu ve tvaru písmene X). 

Úkol na pondělí je obléci si na každou nožku jinou ponožku.

Ponožkový pracovní list je jednoduchý – najít stejné ponožky a vybarvit. 21.3. ponožkový den

Dnes je Světový den vody, ale to už předbíhám – na úkoly s vodou se můžete těšit zítra.

Užijte si krásné, barevné, veselé pondělí. Vaše paní učitelky Š+S+D+A

 

Ahoj Ježečci,

dnes (tedy v pátek 19.3.2021) budeme trochu bádat a zkoumat.
Vezměte si lavórek nebo kastrol, prostě něco, kam můžete napustit vodu.
Pak si připravte věci, které budete zkoušet, zda se potopí nebo zůstanou plavat na hladině.

Nejprve si věci rozdělte na dvě hromádky, podle toho, jestli si myslíte, že se potopí, či ne a pak to zkuste.

Výsledek si vyfoťte a potom zakreslete nebo nalepte do pracovního listu.
Přeji krásné bádání a opatrně, ať není voda všude!

plave i ne

Ahoj Vaše paní učitelky Š+S+D+A

 

Ahoj předškoláci i naši menší kamarádi,

dnešní úkol (čtvrtek 18.3.2021) bude výtvarná činnost. Jaro nám už ťuká na vrátka, tak si při tvoření poslechněte jarní písničku :-)
Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř – Jaro dělá pokusy – YouTube    https://www.youtube.com/watch?v=JEC-LU3qs-k

Poskládejte si květ sněženky z papíru. Potřebujete čtverec bílého papíru (cca 10 x 10 cm, i menší). Velikost květu můžete zvolit vlastní. Čtverec přeložíme na trojúhelník a protilehlé špičky přehnete směrem ke třetí špičce. Květ nalepte na papír a dokreslete stonek a lístky. A komu se bude chtít, může se naučit i básničku o sněžence.

SNĚŽENKA1

Těšíme se na obrázky S+Š+A+D

 

 

Dobré středeční ráno všem,

dneska to vůbec nebude jednoduché – život prostě není peříčko.B-)
Pracovní list je slovní fotbal – obrázky si rozstříhejte na jednotlivé dílky a pokuste se složit tak, aby obrázek následující začínal konečným písmenem slova předcházejícího (příklad – JežeK – KozeL – LopatA – AutO…)
Začínáme slovem JEŽEK, ale můžete mne překvapit a poskládat i jinak. Jen nesmí žádný obrázek zbýt.
A pozor, je tam malý chyták!
Výsledné složení nalepte správně za sebou na papír a vybarvěte. :-D
A protože je to opravdu těžké, máte tam stříhat, skládat, poslouchat písmenka i lepit a vymalovat, pro dnešek jeden úkol stačí.
Kdo bude první, kdo to zvládne? Těšíme se :-D
SLOVNÍ FOTBAL ŠV1
Ahoj Vaše paní učitelky Š+S+D+A

Ahoj předškoláci, 

úkoly na ÚTERÝ budou 3. Nebojte se, bude to zábava :-)
1. úkol je poprosit maminku nebo tatínka o zakoupení lentilek (kdo má doma, už má půlku úkolu hotovou)
2. úkol je pokus – lentilková duha ( instrukce v příloze)
3. úkol je najít v obrázku Moreny 6 rozdílů. To bude pro Vás úplná brnkačka. 
Moc se těšíme na fotky, jak se Vám lentilková duha povedla :-)
Lentilková duha

PL morena

 
Ahoj Vaše paní učitelky S+Š+D+A

Ahoj předškoláci,

doufáme, že jste si přes prázdniny odpočinuli a hurá zase na pár úkolů! Mohou s námi pracovat i naši malí kamarádi. Zatím jim to šlo také skvěle. 
První úkol je velká pátrací akce u vás doma. Poproste maminku, tátu, dědu nebo babičku – prostě někoho, kdo umí číst, aby vám trochu pomohli a přečetli, co vše máte najít. Vezměte si čistý papír a vypátrané věci namalujte. Kdo umí čísla, může zapsat i číslem.
 
 

Druhý úkol je jedna nová básnička o žížale. Určitě to je lehčí, než písnička o jaru.

 
 
 
Tak se pusťte do práce a těšíme se na fotografie :-)
6 DIS VELKÁ DOMÁCÍ PÁTRAČKA ŠV
6. žížala
Ahoj vaše paní učitelky Š+S+D+A

 

 

 

 

Týden od 8.3 do 12.3.2021 jsou JARNÍ PRÁZDNINY

Užijte si jarní prázdniny – dle možností – a dávejte vědět, jak se Vám úkoly daří.
Před školkou na plotě visí úkoly a vzkazíky, i Vy s dětmi můžete něco napsat nám. 
 
V teple u televize či povídání s dětmi si s nimi zopakujte
Dopis strýčkovi.
Milý strýčku, tečka. Posílám ti křečka, tečka.
(dítě máme zády k sobě a jako píšeme po zádech a při slově tečka uděláme pěstičkou jemně tečku)
Křeček škrábe (škrábeme dítěti záda), kouše (prsty naznačíme kousání), lechtá (dítě polechtáme),
pozor ať Tě neulechtá. (stále lechtáme)
Zalepíme do obálky (dítě pohladíme po zádech jako když zalepujeme obálku),
nalepíme známku (jako přilepíme známku), dáme razítko (ťukneme pěstí na známku)
a pošleme poštou (vezmeme dítě za ramínka odstrčíme je).
Zdraví S+Š+D+A+G (celý Ježčí tým)

Dne 1.3.2021 jsme začali distanční vzdělávání s předškoláky

Cíl: vytváření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, se živou a neživou přírodou

1. První úkol je najít venku takový kamínek, na který by se dalo malovat. Postihla nás třídní kamínková mánie a pokusíme se s vaší pomocí naše výtvory rozšířit. 

2. Druhý úkol navazuje na včerejší – váš nalezený kamínek si pomalujte jarním motivem (květina, sluníčko, zvířátko, beruška … )

3. Písnička  – Jarní slunce             

Vozilo se na jaře, tralalalalá,

slunce v zlatém kočáře, tralalalalá.
Tralá, tralá, tralalalalá.

Kampak jedeš, sluníčko?
Za tři hory Ančičko.

Přivezu ti zlatý klíč,
jmenuje se petrklíč.

4. Na vycházkách venku, na zahradě – pozorujte a pojmenujte první jarní květiny. Úkol je tedy květinky najít, pojmenovat a vyfotit

5. Páteční úkol je vytvořit jednu zdravou svačinku – kreativitě se meze nekladou 🙂 

Pokud budou mít chuť výše zmíněné úkoly dělat i naši menší kamarádi z Ježečků, budeme moc rádi. Kamínky přinesete do školky, až bude otevřená, společně označíme, zalakujeme a rozneseme po Sulicích.

Zaslané pracovní listy jsou na procvičení grafomotoriky, zrakové percepce, procvičení rozlišení čísel jako znaků. 

 • Tulipány – grafomotorické cvičení, dolní oblouk
 • Slepička  – vyhledávání dvojic symbolů
 • Sněženka – práce s čísly
 • Čáry a tečky – překreslení dle vzoru
 • Sluníčko – rozstříhat a sestavit správně
Poprosím  po otevření MŠ přinést do školky podepsané všechny pracovní listy, které Vám během tohoto týdne i týdne po prázdninách pošleme. Nechte děti pracovat samotně, již pomoc skoro nepotřebují, vždyť možná za chvíli půjdou do školy  :-D
Zdraví S+Š+D+A+G (celý Ježčí tým)

Téma týdne od 22. do 26. 2. 2021 Vesmír, planety a ekologie

Týden ve vesmíru se sluneční soustavou jsme začali malováním naší hvězdy – Sluncem. Děti již ví, že Slunce je pro nás nesmírně důležité, dává nám světlo a teplo. A v noci nám svítí měsíc, který jen odráží světlo od Slunce, ale nehřeje. Postupně jsme se seznamovali i s dalšími pojmy týkajícími se vesmíru – že kolem Slunce obíhají planety, a jednou z nich je i naše planeta Země. Známe však i názvy ostatních planet (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun). Víme, že některé planety mají svoje měsíce a prstence. Že ve vesmíru létá spousta družic, ale také meteoritů, komet. A lidé létají do vesmíru raketami – to jsou kosmonauti. Vesmírné cestování nám přiblížil v krátkém filmu Paxi (Paxi a Sluneční soustava). Se Sluníčkem a jeho roztočením jsme si zkusili dechová cvičení na dlouhý nádech a řízený výdechový proud. Vesmír jsme si výtvarně ztvárnili pomocí polystyrénových koulí a kuliček. Vyrobili jsme si také helmu kosmonauta. Předškoláci zvládli několik pracovních listů s vesmírnou tématikou (labyrintem pro raketu, překreslováním půlek obrázků, grafomotorické cvičení s raketou).

Venku jsme plně podlehli kamínkové mánii, a nejen že jsme malované kamínky umisťovali v okolí školky a Sulické návsi, ale ty nově nalezené jsme přesunovali na jiné místo. Podnikali jsme i objevitelské cesty po okolí a spoustu nových věcí jsme objevili – například, že v okolí nám protéká potůček, nedaleko máme rybníček a kousek pod školkou je schovaný malý posed pro myslivce, kteří tam mají připravené krmné místo pro divočáky.

Badatelská vycházka s úkoly (sbíráním přírodnin podle předlohy – klacíky, šípky, kůra, mech, list, jehličí, kámen, lišejník, žaludy) děti nadchla, jejich zájem o přírodu a rozvoj znalostí i slovní zásoby je přirozený. Poslední den tohoto týdne jsme se zamysleli nad tím, jak pomáháme a můžeme pomoci naší planetě Zemi, i když jsme jen malé děti? Děti chápou šetření vodou při mytí rukou a splachování malou a velkou kapkou, šetření elektřinou, krmení zvířátek doma i v lese, ptáčků, úklid okolí, vyhazování odpadků do koše a ne do přírody i recyklaci. Ukázali jsme si výrobky z recyklovaného papíru (ruličky, zásobníky na vajíčka), vysvětlovali používání tašek a látkových sáčků při nakupování. Zmínili jsme i bezobalové nakupování.

Šárka Vávrová

Téma týdne od 15. do 19. 2. 2021 Masopust

V tomto týdnu jsme se nejprve seznámili se slovem Masopust a co to je půst (opustit maso), co je to karneval a Masopustní průvod, taškařice, bál, tanec, hodování. Postavy z masopustního průvodu jsme si vybarvili, vystřihli a nalepili na barevný podklad. Již víme, že tam patří medvěd, koník, šašek, kominík, babka s nůší a koláči a smrtka. S masopustním průvodem jsme si procvičili pojmy první, poslední, prostřední, hned před, hned za. Děti pracovaly ve smíšené skupině a předvedly, že se umí domluvit o úlohách a spolupracovat. Se šaškem jsme si roztřídili geometrické tvary, umíme již spolehlivě rozlišit trojúhelník, čtverec, obdélník i kruh. Předškoláci zvládli složit z písmen slovo Masopust a někteří umí všechna písmena z abecedy. Ve středu byl karneval, děti přišly v maskách a nastal Masopustní rej a průvod masek s doprovodem hudebních nástrojů.  

K Masopustu patří i koláče. Skládali jsme je dle puntíků, glazovali keramické a pekli i opravdové. Nejprve jsme si ukázali suroviny na pečení, řekli si, z čeho se peče, co je zdravé, co my použijeme. Pak proběhla důkladná hygiena před činností, rozbalování a krájení másla, míchání tvarohu, válení kuliček a vytlačování důlků, plnění tvarohem a povidly přesunováním se dvěma lžičkami.

Abychom nejedli jen koláče, udělali jsme si i zdravou svačinku. Děti nakrájely žitný a kukuřičný chléb, cherry rajčata i sušená rajčata a smíchaly tvaroh s Lučinou. Ochutnávka sušených rajčat nás mile překvapila, dětem to většinou chutnalo, i když je neznaly. Do pomazánky jsme nakrájeli i naše bylinky, které si pěstujeme ve třídě v rámci programu Microgreens.

Venku jsme si ještě chvíli užívali sníh, ale už byl hodně mokrý. Dělali jsme si sněhové cestičky a chodili ve sněhu za první kamarádem v jedné stopě. Šli jsme na vycházku ke krmelci, zkontrolovali zásobníky pro ptáky a doplnili zrní. Zkusili jsme si malování na stromy sněhem – veselé obličeje koulemi se nám povedly. A cestou na Sulickou náves jsme hledali námi umístěné kamínky a přesunuli je na jiné místo. Nezapomněli jsme ani na naše již tradiční páteční třídění odpadů, které jsme vynesli do kontejnerů. Naše paní učitelka je již týden nemocná, tak jsme ji šli zamávat do okna a zazpívali jsme jí písničku pro radost – Pekla vdolky a Já jsem muzikant a na zídce jsme jí nechali naše upečené koláčky. 🙂

Šárka Vávrová

Téma týdne od 8. do 12. 2. 2021   Srdce, láska a Valentýn

V pondělí byla hlavní událostí ranní sněhová kalamita, děti vyprávěly, kdo jak přijel a zážitků byla spousta. Zahráli jsme si několik kontaktních her. Křeček s malováním na záda a říkankou nám umožnil vnímat milé pocity z doteku kamaráda (hlazení, škrábání, lochtání, psaní na záda).  Mám šáteček, mám  – i v této hře jsme vyjádřili, koho máme rádi a pohladili ho. S padákem jsme posílali dárek kamarádovi, ale zábavné bylo i vyhazování míčku padákem do stropu. V čertí a andělské uličce rozhodly děti, koho kam pošlou. Naučili se novou báseň – Paleček a jeho kamarádi. Emoce a jejich vyjádření jsme si zkusili mimickými hrami s obrázky – střídali úsměvy, výrazy nálady a mračení. S míčem smíškem jsme si řekli, koho mám rád a proč. Učili jsme se říci kamarádovi, že je milý, hezký, kdo je hodný, co se nám líbí, ale i co se nám nelíbí. Umíme se navzájem pohladit a obejmout. Víme mezi kamarády, co se nedělá a co je žádoucí (umíme pozdravit, poprosit, poděkovat, pomáhat si, hrát si se všemi, nikoho nevylučujeme, hrajeme si dohromady a máme se rádi)

Nacvičili jsme tanec – mazurka – s úkroky stranou ve dvojici a otočkami.  Po tanečku jsme porovnávali jablíčka, aby měli babička s dědečkem stejně. Jestli dala babička dědečkovi jablíčko nebo ne a proč, byla dlouhá debata na téma mít rád, co je to láska. Byla spontánní a vycházela z různých zkušeností dětí z rodiny.

Srdíčka jsme vytvářeli všemi možnými způsoby – malovali vodovkami, vystřihávali dvě půlky srdíček a proplétali srdce. Krásný je i srdcový, zamilovaný ježek z papíru. Venku máme zmrazená srdíčka z formiček s okvětními lístky růže a zamilovanou housenku z ledových koulí (z balónků a jednorázových rukavic a vody obarvené potravinářským barvivem). Povedlo se nám navlékání korálků na paměťový drát a náramek si navlékly všechny děti. Ježečky z keramiky jsme si zdobili štětičkami, aby měli bodliny.

I tento týden jsme byli ekologové  – děti si vyrobily sněhuláka z liché ponožky a pšenice či kukuřice.  Procvičily si dovednosti nabírání lžičkou a přesýpání konvičkou do ponožky, pak s pomocí paní učitelky dotvořily každý svého sněhuláka knoflíky a šálou tavnou pistolí. Pokračovali jsme v projektu microgreens – pozorovali, zalévali, porovnávali vyklíčená a vzrostlá semena a také jsme chutnávali nejvíce vzrostlé lístky. Zopakovali jsme si pojem recyklace – co to je. Děti měly rozhodnout, co udělají se starými, zlámanými voskovkami? Návrhy byly, že je vymalujeme, ořežeme. Nakonec jsme si udělali voskovky úplně nové. Děti voskovky roztřídily dle barev do srdíčkových formiček, následně nám je Gábi roztavila v troubě. Po vychladnutí roztavených voskovek jsme zkusili, zda stále malují a jak. Jsou skvělé!

Venku jsme každý den alespoň chvilku bobovali na kopci pod školkou a radovali se ze sněhu. Mrazu my se nebojíme, běháme a dovádíme!

Šárka Vávrová

Téma týdne od 1. do 5. 2. 2021 Z pohádky do pohádky

Tento týden jsme si s dětmi užili spousty zábavy. V pondělí jsme se přivítali s oblíbenou knížkou, ukázali jsme si, jak s nimi správně zacházet.  Povídali jsme si o tom, z čeho se knížky vyrábí. Vysvětlili jsme si, kdo je spisovatel a kdo je ilustrátor a potom jsme si zasoutěžili s plyšovým drakem. Pohádky s námi byly celý týden – zahráli jsme si Boudo budko (kde jsme si mimo jiné procvičovali časovou posloupnost). O třech prasátkách  byla krásná dramatizace s postavičkami prasátek a vlka, se stavbou domečků ze slámy, dřeva a cihel(papírových). Zvládli jsme i dechové cvičení s vlkem a pochopili, že se nevyplatí být líný. V postýlkách jsme si poslechli pohádky O Smolíčkovi a jelenovi, O Budulínkovi a děti již vědí, že nesmíme nikdy nikomu otevírat. V pohádce O pejskovi a kočičce – jak pekli dort jsme zjistili, co vše má rád pejsek a co kočička. Líbila se nám pohádka Zvířátka a loupežníci od Fr.Hrubína. Zkusili jsme si nakrmit Maxipsa Fíka kostičkami a kolíčkem, procvičovali jsme jemnou motoriku. A Rákosníčkovi jsme roztřídili různé druhy vloček, což nám pomáhalo procvičit zrakovou percepci, rozlišování drobných růzností. Vyrobili jsme si záložku do knížky se svojí značkou a s vlastnoručně umotanou šňůrkou. Ukázali si, na co a jak se záložka používá. Moc se nám povedlo i krásné pohádkové leporelo a pohádkový hrad s princeznou nebo rytířem.

Ani venku jsme nezaháleli. Nejprve jsme v lese zkontrolovali námi vyrobená krmítka pro ptáčky. Zjistili jsme, že vše je snědené, jen kukuřice tam zůstala. Z toho pro nás vyplynulo, že ptáci nejedí kukuřičná semena. Dali jsme je tedy zvířátkům do krmelce. Ve středu jsme měli možnost podívat se do nedaleké zahrady na slepičky, které děti krmily pšenicí. Pozorovali jsme kvočnu, která právě seděla na vejcích v kukani. Prohlédli jsme si snesená vajíčka. Na pozemku jsou i úly pro včely, které jsou momentálně zazimované. Ukázali jsme si, co je dýmák a jak vypadá rámek s mezistěnou a vysvětlili jsme si, proč včelky v tuto dobu nelétají. Již víme, že v úlu je nejdůležitější královna. Ve čtvrtek jsme po obci Sulice roznesli naše malované kamínky a jsme velmi zvědaví, kam až doputují. V páteční Ekochvilce jsme si osvojili poznatky a dovednosti potřebné k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí (rostliny, práce se semínky, rozlišování, ochutnávání, porovnávání, sázení a zalévání). Zapojili jsme se do projektu  MICROGREENS.

Básnička :

Princeznička na bále, poztrácela korále.

Její táta, mocný král, Honzíka si zavolal.

Honzíku, máš namále, najdi nám ty korále.

Honzík běžel za hory, vykopal tam brambory.

Vysypal je před krále, nesu Vám ty korále.

Větší už tam neměli, ty už snědli v neděli.

Alexandra Hulvertová a Šárka Vávrová

 

Téma týdne od 25. 1. do 29. 1. 2021 Zdraví a lékař

Výtvarnými a pracovními činnostmi jsme tento týden nešetřili. Nejprve jsme si lepili plíce – polovinu zdravou (červené kousky), druhou polovinu černou, nemocnou díky špatným vlivům – kouři komínů, výfukovým spalinám a hlavně kouření cigaret. Ukázali jsme si, jak fungují plíce na pytlících foukáním brčkem do nich. O kouření a o tom, co je tělu prospěšné a co mu škodí, kdo v rodině kouří, jsme si povídali.  Moc se dětem povedly stavby kostry z ruliček od toaletního papíru, dřívek a korků. Trochu obtížné bylo počítání počtu žeber (12), a prstů (všude 5). Vyvedený byl i rentgenový snímek ruky. Děti si obkreslily na tmavý papír obrysy svých dlaní, které vybarvily bílou křídou. Na dlaně nanášely pomocí štětce lepidlo a přitlačily ušní vatové tyčinky, které představovaly kosti rukou. Vymalovali jsme si doktorský kufřík, vystřihli obrázky a nalepili na správný stín do doktorského kufříku. Zkusili jsme si pomocí plastové pinzety přenášet barevné léky z fimo hmoty a vkládat je podle předlohy do připravené lékovky. Nevynechali jsme ani péči o naše zoubky – proběhla diskuze o tom, jak to chodí u zubaře, proč jsou důležité preventivní kontroly dětí u dětského lékaře a u zubaře. Společně jsme pracovali na výrobě zdravého a zkaženého zubu z krepového papíru. Na zdravý zub jsme nalepili pastu na zuby, kartáček na zuby a mezizubní kartáček. Na zub zkažený jsme nalepili lízátko a bonbóny. Čištění zoubků si děti zkusily na dvou modelech zubů ze spodní části PET lahve. Mazací tabulkovou fixou byly namalované kazy a děti je následně pomocí kartáčků čistily. Následovala diskuze o tom, jak je důležité čistit si zoubky a chodit na preventivní kontroly k zubaři.

Během tohoto týdne jsme se naučili nové pojmy – stetoskop, kostra, kosti, lebka, chirurgie, rentgen, ortéza, sádra, mozek, srdce, tepny, žíly, plíce, ledviny, žaludek, střeva, ledviny, veterinář. Ukázali jsme si lidské tělo a povídali si s obrázky o tom, co potřebuji k životu, jak tělo funguje. V naší dětské nemocnici si děti zkusily ošetřování zraněných plyšáků, měření teploty, píchání injekcí, zavazování trojcípého šátku kolem krku na upevnění zlomeniny horní paže i přenos zraněného ve dvojicích na sedačce z rukou. Již víme, co máme dělat, když si například zlomíme nohu.  Děti také vyprávěly, jak se cítí, když jsou nemocné, že maminka jim změří teplotu, dá léky, leží v posteli, pijí čaj a nechodí do školky. Někdy je potřeba i ochlazování těla při horečce (zábaly končetin). Důležité pro naše zdraví jsou vitamíny – skládali jsme si zdravé a nezdravé housenky z obrázků potravin a diskutovali o tom, co je našemu zdraví prospěšné.

Zazpívali jsme si písničku Třesky plesky s doprovodnými pohyby (tleskání, dupání, kývání, mrkání a vrtění zadečkem) a zopakovali básničku s ukazováním – Ruce.

Venku jsme si celý týden užívali sníh – bobovali jsme na kopci pod školkou, závodili o delší dojezd, otiskovali andělíčky, váleli sudy na čerstvém sněhu, koulovali se. Na vycházce ke krmelci jsme se cestou klouzali po ledu a našli stopy zajíce, psa, ptáků a pozorovali let káněte. Naplnili a zavěsili jsme nová krmítka pro ptáky.

Šárka Vávrová

Téma týdne – Zimní sporty, barevný týden – Olympiáda od 18. 1. do 22.1.2021

V tomto týdnu se u nás ve školce konala zimní olympiáda. Děti se seznámily se zimními sporty a také s olympiádou.

V pondělí jsme si udělali krásný úvod do olympijských her. Povídali jsme si o zimních sportech, jaké doplňky jsou potřeba ke sportování a o bezpečnostních prvcích  (helmě, páteřáku, chráničích). Společně jsme si na velký formát papíru roztřídili a nalepili vystřižené obrázky zimních sportů přinesené z domova. Již víme, co to je olympijský oheň, pomocí obtisku ruky jsme si ho také výtvarně ztvárnili. S olympijskými kruhy jsme si zopakovali základní barvy. Každý den jsme přišli oblečení v jiné barvě. Poslechli a zazpívali jsme si naší státní hymnu. Vyzkoušeli jsme si dramatizaci a děti napodobovaly nějaký zimní sport a my ostatní jsme se ho snažili uhádnout.

Ve středu byl pro děti připravený sportovní den. Přesunuli jsme se na hřiště pod školkou, kde jsme slavnostně zahájili naše zimní olympijské hry zapálením ohně. První disciplínou byl hokej s opravdovými hokejkami a puky. Následovalo krasobruslení – piruety nejsou naše silná stránka, bude to chtít trénink. Pak byla disciplína lyžování – i zde máme rezervy, což je vzhledem k věku sportovců pochopitelné. Nejlepší a nejzábavnější disciplínou byl sjezd ze svahu volným způsobem. Tak tohle jsme si užili všichni na 100 %! Na závěr děti dostaly medaile a diplomy a vyzkoušely si ten hezký pocit stát na stupních vítězů. Celý týden jsme si užili dostatek pohybu a společnou legraci.

Páteční dopoledne jsme si zopakovali naše ekologické aktivity od začátku září. Víme, co je to příroda, jak a proč jí chceme pomáhat. A roztřídili a vynesli jsme všechny odpady, které se nám ve třídě nahromadily. Neplánovaně jsme měli možnost si prohlédnout a pohladit měsíční zakrslé králíčky, které nám přinesla ukázat teta z lesní třídy.

Alexandra Hulvertová

Téma týdne – ptáci v zimě a ekosystémy od 11.1. do 15.1.2021

Týden s ptáčky jsme začali polytechnickými činnostmi. Složit dle návodu, sešroubovat s aku vrtačkou a sestavit krmítko pro ptáky byl docela oříšek, ale stojí již před třídou a my Ježečci doufáme, že se tam ptáčci naučí lítat, abychom je mohli pozorovat. Nasypali jsme jim slunečnicová semínka, kukuřici i pšenici s prosem a průběžně budeme pozorovat, kteří ptáčci se k nám přijdou najíst. Udělali jsme jim i nové lojové krmení do kokosových ořechů. Povídka Františka Tenčíka – O vrabečkovi nám přiblížila, jak těžké to vrabečci v zimě mají. Děti zjistily, jak můžeme ptákům v zimě pomáhat a uvědomily si potřebu přikrmování ptáků v zimě. Víme, že u nás v zimě zůstávají – kos, sýkorky, vrabec, hrdlička, sojka, straka, strakapoud a spousta jiných.

Každé ráno jsme měli cvičení motivované ptáky – létali (běhali) jsme se změnou směru, skákali jako vrabci, batolili se jako kačenky a stáli na jedné noze jako čápi. Naše hnízdečka (papírové cihly) nám posloužila k různým pohybovým hrám – Ptáčci domů, Na vrabečky a sýkorky, Na hnízda a zloděje.  Moc se nám líbila sluchová hra Ptáčku, jak zpíváš? Naučili jsme se taneček Vrabec a sýkorka, básničku Vrabeček i písničku Usnul vrabec za komínem. Komín jsme si nalepili a spícího vrabečka namalovali. Zvládli jsme i porovnávání počtu – méně, více, stejně a přiřazovali dle dané vlastnosti (barva, počet) víčka do hnízdečka. Předškoláci  zápasili se slovy mnohoznačnými (hřebínek, kohoutek, list).

Na badatelskou vycházku jsme se vypravili s třídou Medvíďata – pozorovali jsme okolí dalekohledem, ale viditelnost byla špatná díky fujavici a sněžení. Do tvářiček nám bodalo stovky jehliček a měli jsme po návratu klasické červené tváře jako jablíčka. Ve sněhu jsme však cestou našli stopy zajíce, psa, kočičí a porovnávali jsme velikosti lidských stop. Došli jsme až ke krmelci a zkontrolovali zásoby pro zvířátka donesené v prosinci. Již toho bylo hodně snědeno, ale ještě tam nějaké zásoby mají.

Nejvíce jsme si však užívali sníh a krásný svah pod školkou. Jízda dolů byla parádní, povedlo se nám ze zmrzlých koulí postavit i sněhuláka.

Vrabeček

Zaťukal nám na okénko při svačině vrabeček.

ach mé děti, hlad mám velký, dejte z housky drobeček.

dětem bylo vrabce líto, dobrá měla srdéčka,

ze své housky nadrobily, nakrmily vrabečka.

 Šárka Vávrová

 

Týden od 4. 1. do 8. 1. 2021 – Nový rok a Tři králové

Po delší době jsme se přivítali po Vánocích a vyprávěli jsme si, co kdo zažil o svátcích, co dětem přinesl Ježíšek. Zážitků bylo mnoho a děti se krásně rozpovídaly. K vánočním svátkům patří i kometa, kterou jsme si zkusili namalovat pomocí tempery a voskovek. Ocas komety bylo grafomotorické cvičení horního oblouku. V úterý si děti vyrobily královské koruny, které si dozdobily podle své fantazie.

Naučili jsme se koledu „My tři králové“ a seznámili jsme se s příběhem tří mudrců. Pomocí překážkové dráhy jsme si vyzkoušeli, jak těžká musela být cesta Tří králů do Betléma. Již víme, že králové se jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar. Vymýšleli jsme slova na počáteční písmena K a M a B a pokusili jsme se přiřadit víčka od lahví k písmenům do správného kruhu. Také jsme se zamysleli nad tím, jak asi trpí zvířátka při Novoročním ohňostroji a bouchání petard.

Celý týden si děti hrály s novými hračkami a postupně pro ně hledaly místo ve třídě – povedlo se nám je uklidit všechny. Odstrojili jsme vánoční stromeček a uklidili naší výzdobu. Přes svátky nám vyrostly do výšky naše zasazené stromečky ze semínek a už jim chybělo místo a hlína. Přesadili jsme je do větších květináčků a musíme se o ně pečlivě starat, abychom je na jaře mohli vysadit ven.

Na vycházce jsme došli na Sulickou náves, kde stále leží Ježíšek v jesličkách. Největší zábava čtvrtečního a pátečního dne bylo bobování na kopci pod školkou, koulování a tvoření andělíčků ve sněhu. Byla to paráda, všichni jsme si to moc užili. 

Alexandra Hulvertová

 

 

 

Malovaný kamínek

Na Sulické návsi jsme našli na vycházce krásný malovaný kamínek – připomínal rozbité vajíčko. Měl značku skupinky na Facebooku – Kamínky. Kamínek jsme poponesli o pár desítek metrů dále a položili na zídku u domu. Budeme vždy, když půjdeme cestou kolem pozorovat, jestli zmizel a někdo ho vzal dále.

Zapsala Vávrová Šárka

 

Téma týdne – tradice – Vánoce a moje rodina od 14. 12. do 18. 12. 2020

Týden jsme začali Vánočními zvyky. Nejprve jsme si připravili lodičky z oříšků a svíčiček. Rozdali jsme si je, postupně zapálili a položili na vodu. Pozorovali jsme, jak se svíčky shlukly do jednoho místa. Nakonec jsme je všechny sfoukli. Pak jsme si zapálili obrovského františka. Měl velmi jemnou a typicky vánoční vůni, která vykouzlila krásnou atmosféru a krásně nám provoněla třídu.

Zkontrolovali jsme naší utrženou barborku ve váze – Vánoce mají ještě chvíli čas, barborka na koncích pučí, ale nekvete. Rozdali jsme si zlatá prasátka  z perníku pro štěstí.

Lili jsme vosk do vody a nechali působit fantazii – co nám ten tvar připomíná. Byl tam slon, opice, ptáček a ovečka. 

Jablíčka jsme rozkrojili s básničkou –

Vánoční stromeček zavoněl v pokoji,

maminka u stolu jablíčko rozkrojí,

A když ho rozkrojí, uvidím hvězdičku,

Co byla schovaná v červeném jablíčku.  A byla tam…

Vyrobili jsme si skřítka z větví a pošeptali mu všechna naše přání, co chceme od Ježíška. A opravdu nám jich Ježíšek strašně moc přinesl. Skřítek nám je celý týden hlídal. Za nadílku jsme šli poděkovat Ježíškovi do Betléma na Sulickou náves. Cestou jsme se stavili u našeho nemocného kamaráda a přes otevřené okno si s ním společně zazpívali koledy. Na vánoční besídku jsme poctivě trénovali a moc se nám to povedlo. Za odměnu jsme si připili džusem a snědli moc moc cukroví. Byl to krásný týden a už se těšíme na Ježíška doma. 

Šárka Vávrová

Téma týdne – příroda, zvířata a ptáci v zimě od 7.12. do 11.12.2020

Po týdnu čertího řádění jsme si v pondělí vysvětlovali záhady okolo čertů. Pak už nás však čekaly další úkoly.

Chtěli jsme s dětmi připravit krmení pro ptáčky, nejprve jsme rozlišovali semínka ve směsi – poznáme slunečnici, proso, kukuřici a pšenici a umíme je pojmenovat. Semena jsme si ohmatali – byla hebká na dotek a neposedná jako my. 🙂  Zahráli jsme si na ptáčky a s kolíčky přenášeli semínka kukuřice a slunečnice do hnízdečka, rozvíjeli jsme tím jemnou motoriku a špetkový úchop. Porovnávali jsme je i podle velikosti. Již víme, jak můžeme ptáčkům v zimě pomoci, co mají rádi a co se jim naopak dávat nesmí. Smíchali jsme semínka s tukem, navázali provázky na ruličky  od toaletního papíru a lžící do nich tu směs napěchovali. Venku jsme si je zavěsili na naše ovocné stromečky na zahradě a budeme z okna pozorovat, kolik ptáčků si na nich pochutná.

Empatie a touha pomáhat je dětem vlastní a proto je důležité začít s ekologickou výchovou už v mateřské škole, protože děti zkušenosti a návyky teprve získávají. Ježečci však již vědí, co je to příroda. Umí vyjmenovat vše živé, co do přírody patří i jak mohou přírodě pomáhat. V pátek jsme se vydali na delší vycházku ke krmelci a zvířátkům udělali vánoční nadílku v lese. Děti z domova přinesly pro zvířátka na zimu pár jablíček, mrkví, oříšků na provázku, vysypali jsme žaludy a kaštany do zásobníku krmelce. Cestou zpátky jsme zašli k našemu stromu, který jsme pojmenovali JEDNOOKÝ MRAČOUN. Vnímali jsme vůni dřeva čerstvě pokácených stromů, prohlédli si srovnané klády i holou paseku a posbírali kousky dřeva, které jsme odnesli na vyrábění do školky.

I tento týden jsme roztřídili odpadky do pytlů – papír, plast, kartony od mléka – vynesli do kontejnerů.

Čtvrteční dopoledne bylo celé perníkové. Nejenže jsme si vyprávěli pohádku O perníkové chaloupce – a tuhle pohádku už opravdu všechny děti znají, ale poslechli jsme si ji i zveršovanou od Františka Hrubína. Již víme, co je to verš, děti doplňovaly text – letí – děti, holoubku – chaloupku, klíč – byli pryč. Hlavně jsme si ty perníkové chaloupky pomalovali cukrovocitronovou hmotou a ozdobili cukrovými vločkami, perličkami, kokosem a rolničkou. A moc se nám povedly. 🙂

Šárka Vávrová

Čertí týden od 30.11. do 4.12.2020

Byl u nás Mikuláš a anděl a čert! Nikoho si neodnesl, jen jsme museli slíbit, že budeme hodní, budeme si po sobě uklízet hračky a pořádně jíst všechny svačinky a vitamínky. 

V čertí školce jsme čertí řečí ble ble blekotali, zvládli jsme čertí skok s otočkou, čertí tanec, čertí skákání v pytli, pekelné vaření v kotlíku, pekelný čertí škleb a pitvoření obličejů, odhalovali jsme tajemství v pytlích a hráli čertí hmatové hry.  Hádali jsme, koho čerti lapli do pytle – kdo je schovaný pod dekou a sluchovou hru – kde zazvonili čertíci? Každé ráno jsme si stavěli peklo z našich papírových cihel.

Namalovali, vystříhali a vyzdobili jsme vatou čertíka v Mikulášské botě. Řetěz jsme dělali z polystyrénových kousků na výzdobu venkovního stromečku, ale i lepený z papíru. Porovnávali jsme, komu se povedl delší. Vyrobili jsme si  adventní věnec pomocí zelené tempery a rozstřiženého brčka tiskáním do kruhu.

Venku jsme si slavnostně se zpíváním koled rozsvítili vánoční stromeček. Na vycházkách do blízkého okolí jsme pozorovali zamrzlé kaluže a zkoušeli tvrdost ledu botou. Ve sněhu jsme porovnávali stopy dětských botiček a na sněhu, v lehu na zádech uplácali otisky andělů. Na vycházce do kouzelného lesa jsme pozorovali stromy a našli strom s obličejem mračounem, s drápem, židličkou, otočenými kaťaty. Dětská fantazie je inspirativní. 🙂 

Ve čtvrtek jsme si udělali pekelně bramborový den. S bramborou jsme cvičili, porovnávali jejich velikosti a seřadili je do řady, zahráli si hru horký brambor a podávali brambory v kruhu rychle, jakože pálí. O bramboře umíme i básničku. K čertí bramborové svačince jsme si uvařili pekelné brambory a vyzkoušeli si loupat je teplé příborovým nožem.  A pak jsme tuhle čertí pochoutku všichni snědli. 🙂

A s básničkou Bumtarataratata, čerti buší na vrata,

čmárají tam, čmáraj více, načmárali čmáranice.

Zadupali kopyty, udělali tytyty!

jsme si namalovali krásné čertíky.                   

Vávrová Šárka

Týden od 23.11. až 27.11.2020 – téma skutečně zdravý život

Týden nám začal dnem v pyžamkách. Ráno jsme si postavili domek, v němž jsme měli postýlky a hráli si na rodinu.  Čtenářský koutek jsme si udělali pod knihovničkou a prohlíželi jsme si knížky a časopisy vleže v posteli. Módní přehlídku dětí v pyžamu s přecházením po lavičce a nějakou pohybovou kreací (otočkou, holubičkou, skákáním…) zvládli všichni, i paní učitelky. A pak jsme si zařádili v soutěžích. Přenášeli jsme plyšáka na dvou ruličkách ve dvojici, házeli jsme s ním do dálky přes lavičku i na cíl – do papírových cihel, kdo jich shodí více. Nejvíce se děti  nasmály při plyšákové trefě do zadečků kamarádů. Víme, že v pyžamku jsou děti buď nemocné doma, nebo v nemocnici. My jsme si to v pyžamku naštěstí mohli jen prima užít.  🙂

V dalších dnech jsme se zaměřili na naše zdraví. Povídali jsme si o rybě, kdy a jak často ji jíme, jaké je nebezpečí při jídle ryby, proč se u jedení ryby nemluví. Rybičku jsme si vyrobili z papíru, nalepili šupiny a dozdobili hvězdičkami.

Naučili jsme se písničku – Rybička maličká.

Rybička maličká po Dunaji plave,

chytil ji rybářek u samého kraje.

Pusť mě zas, rybáři, do té čisté vody,

jsem ještě maličká, dopřej mi svobody.

Při vycházkách venku jsme pozorovali zamrzlé louže a jinovatku na trávě, květinách i stromech. Zjistili jsme, že kam svítí slunce, tam jinovatka už není. Led na kaluži jsme si ohmatali – byl studený, tenký a křehký, hned pod rukama praskl. 

Pokusili jsme se o složení ideálního denního jídelníčku dle dětí a teoreticky víme, co by se stalo, kdybychom jedli jenom nezdravé věci. Sestavili jsme si zdravou a nezdravou housenku s obrázky a porovnávali, které potraviny jsou u obličeje mračouna a které u smíška. A můžete hádat, co u dětí vítězí… 

Zvládli jsme i spoustu vyrábění – máme již adventní věnec, který nám visí na dveřích. Z našich obkreslených a vystříhaných rukou jsme si udělali společný vánoční stromeček. A napsali jsme dopis Ježíškovi 🙂 

Vávrová Šárka

16.11. až 20.11.2020 – Eko týden u Ježečků

Pondělí jsme začali poslechem reprodukované hudby – naší státní hymny Kde domov můj. Píseň jsme si vysvětlili, zvláště slova, kterým jsme zcela nerozuměli – bory, lučiny, skaliny, skví se. Vytvořili jsme si představu naší země pohledem z okna – Brdy a lesy kolem nás jsou ze třídy krásně vidět. Pak už jen možná dole teče za kopcem řeka. 

Ve středu jsme si povídali s obrázky zvířátek, které děti přinesly z domova – která zvířata žijí u nás v lesích, na lukách a ve vodě. Namalovali jsme si společně louku, les i rybník. Pak jsme si rozdělili práci – předškoláci obrázky vystříhali a malé děti je do jejich prostředí nalepily. Vznikl krásný obraz vytvořený všemi dětmi – a také z toho měly všechny děti radost. Každý věděl, který kousek práce udělal. Na závěr jsme si shrnuli správné umístění zvířátek a počítali, kolik jich je od kterého druhu, v kterém biotopu i všech dohromady… Venku jsme pak pozorovali stopy zvířat, které byly obtisknuté v bahně – poznali jsme stopu psa, koně i srnky. V lese jsme se snažili poznat a pojmenovat všechny stromy, ale bez listů to byl velmi těžký úkol. Poznali jsme jistě jehličnaté stromy, břízu, javor (ten ještě nějaké listy měl) a duby. V dubovém lese jsme pomohli velkému dubu zasadit jeho miminka – naklíčené žaludy – do hlíny. Klíčky byly různě dlouhé a my je porovnávali podle velikosti. Kdybychom jim nepomohli do hlíny, určitě by žaludy jen shnily a to by byla škoda.

 

Páteční dopoledne jsme se věnovali recyklaci – vysvětlili jsme si, co to znamená, co všechno ve třídě recyklujeme a používáme znovu. Že není potřeba vždy vše vyhodit a bude nám to ještě jednou dobře sloužit. My máme v plechovkách od kompotu pastelky a voskovky, misky od přesnídávek používáme na výlisky a kuličky a z petky obalené šiškami jsme si udělali ježečka. Z petláhve jsme si vyrobili vánoční ozdobu na stromeček – stříhání a lepení již docela umíme, tak to byla jen taková lehká práce, která nás baví.

Vávrová Šárka

Posvícení a týden se sv. Martinem od 9.11. do 13.11.2020

Náš týden se svatým Martinem byl plný aktivit a utekl strašně rychle. Vyrobili jsme si z keramiky koláče a ozdobili je raznicemi. Zatloukali jsme podkovy hřebíčky a kladívkem do podložky. Povídali jsme si legendu o sv. Martinovi a naučili se spoustu nových slovíček (kdo je to žebrák, co je to laskavost). Hráli jsme hru „Koník ztratil podkovičku, měla barvu barvičku“, a o konících jsme si zazpívali písničku „Já mám koně“. Koníka jsme si namalovali a hřívu jsme mu nalepili papírovou. 

Ve třídě jsme si pěkně zacvičili, již zvládáme plazení po břiše po lavičce, ale umíme ji i přeskakovat. Nebojíme se proběhnout pod roztočeným lanem a kotoul vpřed je pro nás velká legrace. Venku jsme tento týden trochu zápasili s blátem a několika kamarádům se v něm povedlo i nechtěně vyválet. Již víme, že po dešti to prostě klouže 🙂  Byli jsme však na dlouhé procházce lesem a viděli spoustu zajímavých věcí – že se stromky umí svlíknout z kůry, protože je žerou brouci, že je listí všude krásně barevné a spousta již leží na zemi. A jeden stromek měl větve tak propletené jako by se objímal.

Chtěli jsme stromečkům udělat radost, tak jsme ze šišek vyrobili sněžné sovy a stromky na naší zahradě vyzdobili. A rozhodli jsme se, že ze semínek šišek i žaludů a bukvic zasadíme celý les. Semínka jsme ze šišek vyklepali a zasadili do hlíny. Teď už se o ně musíme jen starat a počkat, až nám v teple ve třídě vyrostou.

Také jsme si pořádně uklidili, roztřídili odpadky a odnesli je do kontejnerů před školkou. Měli jsme již naše koše na třídění odpadků úplně plné.

Vávrová Šárka

Halloweenský a dušičkový týden od 2.11. do 6.11 2020

V pondělí jsme se všichni sešli v maskách kostlivců, duchů a strašidel. Vysvětlovali jsme si pojmy duch, strašidlo, kostlivec, mumie či dýňák. Děti moc hezky mluvily o svých prarodičích, kteří už s námi nejsou. Společně jsme jim zamávali do nebíčka a zavzpomínali na ně. Celý týden jsme se pak postupně prokousávali občerstvením, které přinesli rodiče – moc děkujeme, ještě nám toho spousta zbyla 🙂 Zkusili jsme si i vylovit jablíčka z lavorku plného vody pouze pusou. Během týdne jsme si vyrobili kostru, vystříhali ducha, namotali pavučinu pro pavoučky z víček a v pátek jsme si zamotali dva kamarády jako mumie. Hráli jsme si strašidelné hry a dělali hrady a bunkry. Celý týden jsme si hráli na zahradě, ale v pátek jsme konečně mohli na procházku do lesa. Cestou jsme pozorovali jinovatku na trávě, barevné listí na stromech i pod nimi. Ke krmelci jsme donesli zásobu kaštanů pro zvířátka. 

Bohužel pro naší třídu byl ten týden i trochu smutný – museli jsme se rozloučit s naší zlatou paní učitelkou Magdou. Bude se nám moc stýskat a doufáme, že ji v nové třídě Berušek nebudou děti zlobit.         Vávrová Šárka

Prázdninový týden od 26.10. do 30.10.2020

Covid 19 stále sílí a obavy z nákazy také. Nejen prázdniny, ale i kovidová situace ztenčily počet přítomných dětí i učitelek. Stále však máme chuť si hrát, cvičit i zpívat. Vyrobili jsme si halloweenské strašidlo z papíru a těšíme se na příští týden, kdy zase budeme se svými kamarády ve svých třídách.

Povolání aneb čím budu, až budu velký? Od 19.10. do 23.10.2020

V pondělí jsme začali s Malou technickou univerzitou programem – Stavitel města – vyzkoušeli jsme si spolupráci při stavbě silnic a domů, co jsou ve městě (kostel, pumpa, restaurace, nemocnice, policie, bazén, hasiči), sestavování města, vymýšlení názvu města, zakreslování do mapy do velkých archů papíru. Vysvětlovali jsme si nové slovo – kartograf. Zahráli jsme si na číšníky a závodili ve dvojstupu. Nosili jsme talíř s jídlem z kuchyňky a pokoušeli se ho nevyklopit a projít opičí dráhu. V poledne si to vyzkoušeli hospodáři  s opravdovým jídlem a roznášeli polévku. Obsluhu kamarádů bez nehody opravdu zvládli. 🙂  Na kuchaře jsme si hráli ráno v kuchyňce, kde máme čočku, hrách, fazolky i těstoviny na opravdové vaření. Vařili jsme i při cvičení s padákem. S míčky jsme na obří padákové pánvičce vařili míchaná vajíčka a nesměla se nám z velké pánvičky vykutálet. Nakonec jsme jich umíchali devět. Líbila se nám práce květinářky, když jsme uvazovali z javorových listů kytičky. Máme je na ozdobu na stolech.  

Ve čtvrtek nás navštívil pan sklář –  ukázal nám práci se sklem, stříhal, tahal a tavil horké sklo, které nahříval nad kahanem. Vysvětloval vlastnosti skla a ukázal výrobu skleněného ptáčka. Každé dítko si na závěr vyfouklo skleněnou baňku. Jako kominíci jsme prolézali v zástupu pod nohama kamarádů při hře s básničkou Kominík.  Čím budu, až vyrostu, jsme si zakreslili na velký arch papíru. Je celkem překvapivé, že většina dětí již ví, co chce dělat. Z naší třídy vzejde několik policistů, hasič, bagrista, zahradník, kadeřnice, veterinářka, doktorka, baletka, hokejista i opravář. 

Podzimní týden se zvířátky a ptáčky od 12.10. do 16.10.2020

Tento týden byl plný znalostí o ptáčcích, kteří tu s námi v zimě zůstávají i o těch odlétajících. Povídali jsme si nejen s obrázky, ale poslechli jsme si ptačí zpěv a snažili jsme se poznat, který ptáček jak zpívá. Zahráli jsme si hru „Ptáčku, jak zpíváš?“ a poznávali svoje kamarády po hlase. Zahráli jsme si na vlaštovky – seřazení na laně jako na drátě a zkoušeli jsme společný odlet. Moc se nám líbila hra s kolíčky a papírky, kdy jsme jako zobáčkem zobali potravu po dlouhém letu do teplých krajin.  Vlaštovky na drátě jsme si namalovali. Naučili jsme se písničku – Létala si vlaštověnka a zkusili jsme si ji zahrát podle barevných not na zvonečky. Měli jsme možnost si prohlédnout opravdové hnízdo, které jsme našli v lese.

Nezapomněli jsme ani na další zvířátka, která se připravují na zimu. Nejvíce byl s námi ježek – udělali jsme si ho z keramiky, namalovali na papír a bodliny jsme mu nalepili z dýňových semínek. Jednoho velkého ježečka jsme udělali z pet láhve a ze šišek, kaštanů, bukvic, šípků a jeřabin. Dali jsme ho ven a bohužel zmokl – všechny šišky se zavřely a z lahve odpadaly. Udělali jsme si tedy pokus se šiškou i ve třídě – jednu jsme nechali suchou a druhou jsme vykoupali. Ta mokrá se zavřela a chránila svoje semínka. Teď ji sušíme na topení a uvidíme, jestli se znovu otevře. Naučili jsme se básničku Ježek v zimě i ježčí písničku Cupy, dupy. Zahráli jsme si divadýlko O rukavičce, kde se před zimou schovala všechna lesní zvířátka.

A předškoláci nezaháleli – grafomotorické cvičení letu vlaštovky jim dalo trochu zabrat. Ale počítání vlaštovek na oknech bylo prý jednoduché. Již víme, že ve třídě máme na zdi namalovanou sýkorku koňadru, kachnu a kosa. Ti nám nikam neuletí!  

Zkrácený týden plný přírody a živlů od 6.10. do 9.10.2020

V úterý jsme se vrátili po karanténě v plné síle. Povídali jsme si o stromech a živlech, které je ovlivňují (voda, oheň, země, vzduch). Ve středu jsme si prohlédli, očichali a ochutnali různé druhy ovoce a zeleniny, co si děti přinesly z domu. Také jsme si jej roztřídili podle barvy a velikosti. Ve čtvrtek se děti učily pomocí modelových situací o živlech, jak nám mohou pomoci a jak uškodit. Na zahradě jsme si zasadili 6 stromů. Děti pomáhaly vykopat díry, přinést a nasypat hlínu, zasypat a udusat zasazené stromky. Děti se vystřídaly v zalévání a pozorovaly, jak voda teče dolů a jak se vsakuje ke kořenům. Na vycházce jsme na poli pozorovali, jak pracuje traktor. V pátek jsme se pomocí pokusů dozvěděli o vodě a jejím koloběhu, vyzkoušeli jsme si kam se voda vsákne, jak se odpařuje z konvice a mění se opět v kapky a venku jsme zkoumali potůček, kam z něj voda teče. Děti po vodě posílaly kytičky a lístečky. Celý týden byl plný nových informací a v hlavičkách nám určitě nějaké zůstaly 🙂

 Týden plný překvapení aneb jak s námi cvičí Covid 19

V pondělí 28.9. byl státní svátek – Den české státnosti a my jsme si ho chtěli s dětmi v úterý připomenout. Namísto Svatého Václava se v plné síle připomněl Covid – 19 a zasáhl nemilosrdně do poklidného života naší třídy. Všichni Ježečci museli zůstat v karanténě a postupně absolvovali testy. Karanténa nám vyprší až v pondělí 5.10. Do dnešního dne se naštěstí žádný další případ této ošklivé nemoci v naší třídě nepotvrdil.

A doufáme, že tak to i zůstane. 🙂 

 

Doprava a Den bez aut od 21.9. do 25.9.2020

Ve čtvrtém týdnu se naše třída proměnila v dopravní hřiště, kde se děti seznamovaly s dopravními prostředky, značkami a pravidly silničního provozu, střídáním aut a chodců, zvládáním techniky přecházení – rozhlížení se. Naším cílem bylo, aby děti měly základní představu o bezpečném pohybu v silničním provozu. Toto si pak procvičovaly i na hřišti pod školkou, kde jezdily na koloběžkách, motorkách a kolech. Všem se to moc líbilo a doufáme, že pár znalostí jim v hlavičkách zůstane.

22.9. proběhl Den bez aut – zjistili jsme kdo a jak přijel do školky. Povídali jsme si o dopadech silničního provozu na životní prostředí a jak můžeme každý pomoci.

Na procházce po okolí jsme se učili značky aut a značky silničního provozu. Děti jsou moc šikovné a učenlivé a určitě Vám budou za volanty dobře radit 🙂

 Září s rodinou a uklízíme si Česko od 14.9. do 18.9 2020

Ve třetím týdnu jsme se zaměřili na rodinu – povídali jsme si s fotkami, kdo ke komu patří, že všichni jsou nejprve malí a pak jsou z nich tátové a mámy. Vyrobili jsme si domečky z dřívek, modelíny i trávy a klacíků. Moc se nám povedlo hraní  na zvonečky. A každý den jsme byli hodně venku. Koncem týdne jsme si udělali průzkum okolí – kolik je v obci kontejnerů na tříděný odpad. Děti tvrdily, že i doma všichni poctivě třídí 🙂 Našli jsme celkem pět stanovišť. Víme, že v naší obci jde třídit papír, plast, sklo, olej, nápojové kartony, plechovky a elektro.

V pátek jsme si s pytlem a rukavicemi uklidili okolí celé školky.

RODINKA

Taťka s mamkou sami byli, domeček si postavili.

Protože se měli rádi, dlouho sami nezůstali.

Dvě děti a tatínek, s nimi také maminka,

v domečku teď spolu žije, spokojená rodinka.

Ježčí týden plný kamarádů od 7.9. do 11.9.2020

Druhý týden jsme se navzájem lépe poznávali – při hrách, ale i hmatem. Již teď víme, kdo je nejvyšší a kdo nejmenší. Stihli jsme se obkreslit na hřišti i na papír. Udělali jsme si dlouhou housenku přátelství, která nám zdobí šatnu. Několik kamarádů bylo nemocných, tak si jejich otisky rukou a fotky dolepíme později. Také jsme vykročili za plot školky a usilovně prozkoumávali okolí. Již máme vyzkoušené hřiště pod školkou i na Sulické návsi. A víme, že do lesa je to jenom kousek. Přinesli jsme si z něho několik kamenů na budoucí hmyzí domeček a spoustu šišek do skalky. Některé šišky jsme v lese házeli do stromu a musíme více trénovat, moc nám to nejde. A také víme, že s kudlibabkami je sranda 🙂

První adaptační týden u Ježečků od 1.9. do 4.9.2020

Ve třídě Ježečků přibylo ke stávájícím osmi lumpíkům 15 nových dětí a od prvního dne tu bylo veselo. Padlo pár slziček u nových, malých dětí, ale to k prvnímu týdnu patří. Postupně jsme si ukázali, co ve třídě máme, s čím si můžeme hrát a začali jsme se společnými pravidly. Od prvního dne se učíme básničky a písničky.

Písničky a pohybové hry

Naše první básnička je vítací

DOBRÝ DEN, dobrý den,

dneska máme krásný den.

Ruce máme na tleskání

a nožičky na dupání.

Dobrý den, dobrý den,

dneska zlobit nebudem

a krásně si to užijem!

 

Písnička TŘESKY PLESKY procvičuje celé tělo 

Kdo má ruce, tleskat musí, kdo neumí, ať to zkusí…

/nohy – dupat, hlavu – kývat, zuby – kousat, oči – mrkat, zadek – vrtět…/

 

HLAVA, RAMENA KOLENA PALCE, oči, uši, pusa, nos.

 

BUBLINA – Tiše, děti, novina, přiletěla bublina.

Bublina se nafukuje, letí, letí, poletuje.

Přiletěla na náš dvůr, udělala prásk a BUM!

 

PRSTY

To jsou prsty, to jsou dlaně,

mýdlo s vodou patří na ně.

A po mýdle dobré jídlo,

a po jídle zase mýdlo!

 

NEPOŘÁDNÍ MYŠÁCI

Tancovali myšák s myškou ve stodole na mládku,

Myška měla díru v sukni a pan myšák v kabátku.

Hop, hej dokola, až se třásla stodola!

Tancovali myšák s myškou, moc se jim to líbilo,

Tancovali tak vesele, až se kolem prášilo.

Hop, hej dokola, až se třásla stodola!

 

JEŽEK V ZIMĚ – Jan Čarek

Kam se ježek v zimě schoval?

Neklouzal se, nesáňkoval.

Zahrabal se do listí,

od té chvíle spí a spí.

Zahrabal se do země:

„Lidičky, vzbuďte mě,

až zavoní fialky,

zapískají píšťalky.“

 

CUPY DUPY

Cupy dupy u chalupy
dva ježci se honí.
Třetí čeká na jablíčko,
sedí pod jabloní.

Cupy dupy u chalupy
hnedle vedle plotu,
když těch jablek bude více
dá je do kompotu.


POHYBOVÉ HRY

NA JEŽKA

NA PEŠKA

NA AUTA

NA JELENA

RYBIČKY, RYBÁŘI JEDOU

KOČKA A MYŠ

BERUŠKY

VLÁČEK

ČÁP ZTRATIL ČEPIČKU

 


Co mám znát a umět před zápisem do ZŠ


Sluníčkový ekokodex

 • JÍDLO – neplýtváme jídlem; pijeme čistou vodu; jíme zdravě
 • ODPADY – šetříme papír; třídíme odpad; sbíráme PET vršky; nakupujeme velká balení
 • PROSTŘEDÍ – udržujeme pořádek; zaléváme kytičky; staráme se o zahradu; staráme se o nástěnky a vystavujeme své výtvarné práce
 • VODA – šetříme vodou při mytí rukou a čištění zoubků; pijeme pitnou vodu
 • ENERGIE – zhasínáme; sledujeme teplotu ve třídě.

4 témata ekoškoly

Vybraná témata vám pomohou zaměřit se v Ekoškole a v jejím okolí na to podstatné, co je potřeba pro ochranu životního prostředí.

 • prostředí školy,
 • jídlo,
 • odpady,
 • voda

http://eko-skolky.cz/cz/4-temata


Funkce hospodáříčků

 • kontrola úklidu třídy po hře, každá hračka má své místo
 • utírání stolečků po svačině, po práci s výtvarnými potřebami
 • zametání drobečků po svačině, po pracovní činnosti
 • kontrola zastrčených židliček
 • dveřník
 • ekohlídka –správné třídění odpadu, zhasínání v umývárce, ve třídě a v šatně při odchodu
 • meteorolog – sledování počasí a zaznamenávání do kalendáře
 • popřejí dětem ke svačině a k obědu
 • na procházce chodí jako první dvojice
 • kontrola úklidu hraček při dopoledním pobytu na zahradě