Rodiče vítáni

Třídní nástěnka

 

Týden od 14.3. do 18.3.2022 téma Knihy, Bajky a Zápis do školy

Další týden je nyní za námi a konečně tu máme jarní náladu. Téma týdne bylo Knihy, Bajky a Zápis do školy.

Děti dostaly za úkol přinést do školky svoji nejoblíbenější knihu/pohádku, o které jsme si další den povídali. Každý z děti nám ukázal svoji knihu a a popisoval o čem je. V odpoledních hodinách naší předškoláci odjeli do školy nanečisto, kde si zkusili jaké to pro ně příští rok bude.
Také jsme se s dětmi vydali na velkou badatelskou procházku, kde naším cílem bylo navštívit Sulický rybník a zkontrolovat, zda zvířátka snědla potravu z Morany. Během vycházky jsme narazili na krásné sněženky, u kterých jsme si řekli, proč se nesmějí trhat.
Na závěr týdne paní učitelky připravily pro děti krásné vystoupení, pohádku o Dvanácti měsíčkách. No mohu Vám říct, že to paní učitelky zahrály perfektně a dětem se to moc líbilo.
Přeji Vám krásný víkend a v dalším týdnu na viděnou☺️
Melisa Zákorová

 

Týden od 7.3. do 11.3.2022 téma MDŽ a Morana

A máme další krásný týden za námi, který jsme si naplno užili.
 
Vyráběli jsme Moranu ze slámy, kterou jsme následně oblékli do hezkých šatů, tu jsme nechali ve třídě, nechyběla taky eko Morana ze starého pečiva, kterou jsme společně ve čtvrtek hodili do rybníka pro rybičky. 
V komunitním kroužku jsme se dozvěděli co to je Morana a proč ji spalují a hází do vody.
Nezapomněli jsme i na naše nejmilejší maminky a babičky, pro které jsme vyrobili užitečné dárky s přáníčkem. Naučili jsme se plést náramek z nití, který jsme odnesli domů, a dodělali za domácí úkol. 
Povídali jsme si o tom jak maminkám pomáháme,  a co jím udělá radost, že na ně musíme být hodní a ve všem jim pomáhat. 
 
Celý týden jsme si na zahradě užívali krásného počasí plného slunečných  paprsků. 
Miroslava Čížkovská

Týden od 28. 2. do 4. 3. 2022 Námořníci a piráti

Mrazivý pátek nám vystřídal předešlé sluncem naplněné dny. Téma týdne „Piráti a námořníci“ bylo pro všechny zajímavé a zábavné. Nejprve jsme si o pirátech povídali, také jsme se naučili pirátský pokřik a básničku o lodičkách. Děti si mohly hrát s mušličkami a vypracovat pracovními listy s tématem. Z papíru jsme skládali barevné lodičky, z přírodnin jsme také vyráběli lodičky, které pak krásně pluly po Sulickém potoce. Děti v lesní školce přivítaly dva nové námořníky – kamarády, se kterými jsme hned první den absolvovali pirátskou výpravu za pokladem. „Šipkovaná“ cesta s úkoly a schovanými dopisy nás zavedla k ukrytému pokladu. Věnovali jsme se aktuálnímu dění ve světě, mimo jiné se děti dozvěděly, co znamenají barvy na ukrajinské vlajce. Průvodce po Ukrajině nám dělala paní učitelka Mirka. Poslední den děti krásně namalovaly prstovými barvami piráta a shlédly divadelní představení „Zelená pohádka“, které bylo plné poučení a legrace. Také jsme tento týden třídili odpad, nejen plasty a papír, ale také elektro a bioodpad.
Krásné dny přeje Iveta Holá
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 21.2. do 25.2.2022 Masopust

        

Celý týden probíhal v naší školce v duchu tradice masopustu. Děti vyráběly barevné masky, učily se veselé říkanky a písničky, hrály zábavné hry, povídaly si. Školku provoněly dětmi připravované koláčky s povidly a tvarohem.

Na konci týdne se naše školka proměnila ve svět nejrůznějších pohádkových postaviček. Nebyl to den jen tak obyčejný, ale byl to všemi netrpělivě očekávaný den karnevalový. Ráj masek byl opravdu veselý a barevný. Nechyběl tanec, hry a legrace, ani průvod masek celou školkou až k samotnému panu starostovi.

Velký karnevalový den sice skončil, ale pohádková veselice plná tance a smíchu zůstane ve vzpomínkách dětí.

Těšíme se na další týdny plné zábavy a smíchu. ☺️

Melisa Zákorová

 

 

 

 

 

 

Týden od 14.2. do 18.2.2022 Svatý Valentýn a senioři

Tento týden proběhl ve znamení lásky a Valentýna. Připomněli jsme si, co znamená láska, úcta, ohleduplnost k ostatním. Povídali jsme si o tom, jak můžeme pomáhat svým blízkým i ostatním lidem. V úterý nás v rámci akce „Prevence dětské úrazovosti“ navštívil pán na vozíku a povídal nám o bezpečném chování. Ve středu jsme vyráběli dárky pro domov seniorů- voňavá mýdla. Čtvrteční plánovanou nadílku lesní zvěři nám zhatil silný vítr, který dokonce i poničil zázemí naší třídy. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Třída Veverek nás laskavě přijala do svých prostorů, za což jim velice děkujeme 🤗

Zapsala Miroslava Čížkovská

Týden od 7.2. do 11.2. 2022  Jarní prázdniny, Vesmír

Prázdninový týden byl pro všechny děti, které zůstaly ve školce velikou změnou. U nás v Pampelišce, jsme totiž vytvořili jednu společnou třídu, kde se celý týden potkávaly děti z Ježečků, Veverek i Lesní školky. Ježečci i Lesňáčci si užily třídu Veverek, ve které jinak moc času netráví a všichni společně poznali i paní učitelky ze všech ostatních tříd. Dětem tato změna přinesla spoustu nových zážitků a aktivit. Tématem týdne byl Vesmír. Pro děti je zatím toto téma trošku složité, tak jsme se snažili co nejjednodušší cestou přiblížit alespoň základní informace. Nejvíce děti čekaly na podrobnosti o mimozemšťanech, které každé z dětí bere jako samozřejmost 😊Vesmíru jsme přizpůsobili i naše cvičení. Obíhali jsme okolo Slunce jako naše planeta a pomocí overballů jsme si představovali, jak kolem nás obíhá měsíc. Moc jsme se u toho nasmáli.                             

                                       

Vytvořili jsme společně několik typů raket, nakreslili mapu Vesmíru a pomocí houbičky a bílé barvy vytvořili Měsíc v úplňku. Oslavili jsme  společně narozeniny Karolínky z Ježečků, která každému kamarádovi přinesla perníkovou medaili. Všem moc chutnala. Velikou radost měly děti z toho, že jsme po dlouhé době mohli vyrazit na venkovní hřiště a pořádně si užít všechny atrakce. V zimě na ně bohužel kvůli bezpečnosti nechodíme, takže sluníčko, které tento týden vykouklo, nás tam vytáhlo hned několikrát. Jsme moc rádi, že nás tento týden nepotkala nějaká neplánovaná pohroma v podobě karantény a příští týden už se těšíme, že se zase vrátíme všichni do svých tříd a dorazí i ostatní kamarádi.

Mějte krásný víkend Katka Kreuzová

 

Týden od 31. 1. do 4. 2. 2022 téma Příroda, živly, pokusy

V tomto týdnu si děti ze třídy Medvíďat a Lištiček povídaly o přírodě a mokřadech, nakreslily ptáčka tuží nebo vodní kapku pomocí barevných bublinek. Také byly svědky několika pokusů – lávová lampa, červené zelí s kyselinou citronovou či jedlou sodou, barevná pěna na holení… Na vycházce děti pozorovaly kůru stromů pod lupou a hrály si se skákací gumou. Také se naučily písničku „Živly“:

Voda, oheň, vzduch i půda,

živly, které tvoří svět,

a ten, kdo se dobře dívá,

může je i uvidět. 

Tři děti „reprezentovaly“ LMŠ na Hravém lyžování ve Ski areálu Chotouň. Nejen, že se naučily lyžařský pokřik a zdokonalily se v lyžařských dovednostech, ale na závěr se všechny děti z MŠ Pampeliška a MŠ Sluníčko zúčastnily závodu ve sjezdovém lyžování. Děti z LMŠ ve svých družstvech vyhrály a odvezly si nejen medaile a „šampaňské“, ale také mnoho nových zkušeností a zážitků ze svahu.

Krásné dny přeje Iveta Holá

                                                

Týden od 24. 1. do 28. 1. 2022 téma Lékař, tělo a zdraví

 

                             

Tento týden jsme se s dětmi bavili o zdravém životním stylu. Zopakovali jsme si prevenci zdravých zoubků a mytí rukou. Řekli jsme si jaké máme kosti v těle, k čemu kostra slouží a vytvořili jsme vlastní třídní kostru, kterou děti pojmenovaly Julinka. Pojmenovali jsme si různé části těla.

V rámci zdraví jsme si s dětmi povídali o bylinkách a čajích a děti dělaly voňavé levandulové pytlíky. Zahrály si na doktory a doktorky, kdy se navzájem ošetřovaly a obvazovaly si rány.

Těšíme se na Vás a na děti v příštím týdnu

Krásný víkend ☺️ Melisa Zákorová 

 

 

 

Týden od 17. 1. do 21. 1. 2022 téma Zimní sporty

I přes to, že počasí zimním radovánkám ještě mnoho nepřeje, na Hlubočince se konaly Zimní olympijské hry 2022. Celý týden byla cítit olympijská atmosféra – výzdoba, olympijská pochodeň a olympijské kruhy, knížka, povídání si o barvách, vlajkách, významu a symbolice. S dětmi jsme nacvičovaly i samotné dovednosti – hod na cíl, skoky bez lyží, čtyřbob, běh apod. Vyvrcholením celého týdne bylo čtvrteční zahájení her. Průběh klání sice trochu narušila přicházející vánice, ale děti bojovaly jako lvi v pěti disciplínách – curling, biatlon, boby, lyžování a hokej. Lištičky a Medvíďata byly na závěr odměněny potleskem, medailí, diplomem a malým dárečkem. Celý olympijský týden byl v pátek zakončen výrobou zlatých medailí a lyžováním v papírových botách.
 
Krásné dny přeje Iveta Holá
 

Týden od 10.1. do 14.1.2022 téma Sněhuláček panáček, Eskymáci, Antarktida a Arktida 

Zimu u nás ve školce velmi dobře známe, ale jako lesňáci ji umíme využít. Tento týden jsme měli téma týdne Sněhuláček panáček, Eskymáci, Antarktida a Arktida

                                                    

Na začátku týdne jsme se učili novou básničku:    

Sněhuláček panáček,
má na hlavě plecháček.
Místo očí uhlíky,
a až dolů knoflíky.
Chodí, chodí bos
a má dlouhý nos.

Stihli jsme ještě sníh a pořádně se na něm s dětmi vyřádili než nám v průběhu týdne roztál. Děti stavěly sněhuláky, sice prťavé, ale přeci jen a také si zabobovaly. Dělali jsme pokusy s vodou, třeba malování na sníh nebo zmrzlé ozdoby. Děti si vytvořily sněžítka se sněhulákem a ve skupině měly postavit iglú z cukrových kostek a nebo také z křupek. Z dětí se taky na jedno dopoledne staly modelové a fotily se se sněhuláckou maskou.

Příští týden nás čekají zimní sporty a čeká nás i zimní olympiáda, tak můžete s dětmi trénovat.
Přeji krásný víkend.                                           

 Melisa Zákorová ☺️

 

Týden od 3.1. do 7.1.2022 téma Nový rok a Tři králové

První školní týden v novém roce jsme začali s povídáním na téma “ co jsem dostal od Ježíška a jaké byly prázdniny „. Děti úchvatně popisovaly své zážitky o Vánočních svátcích. 

Ve školce jsme zvládli namalovat kometu s hvězdami,  které vznikly poté jak jsme je vybarvili vodovkami. Také jsme pracovali s keramikou, která děti moc bavila. Ve čtvrtek jsme slavili svátek Tří Králů, kde si děti vyráběly koruny a poté šly zazpívat koledu do vedlejších tříd, za což dostaly výslužku 😊. Jelikož jsme si povídali o Třech králích a o jejich darech, které přinesli pro Ježíška, tak jsme si prohlédli, jak vypadá: zlato, kadidlo a myrha. 
V pátek jsme vyrazili na delší procházku na Sulické hřiště podívat se na Betlém, po cestě jsme hledali nápisy na dveřích “ K+M+B 2022″, také jsme měli “ ptačí hodinku“ a napočítali 5 strak a 3 sýkorky.
Zapsala Miroslava Čížkovská
 

Týden od 20. do 22. 12. 2021 Vánoce a rodina

A je to…. další kalendářní rok je téměř za námi a my se můžeme ohlédnout, jak jsme si ho užili. Zapomeneme na to všechno, co se děje po celém světě a uvědomíme si, jak významný rok to byl především pro děti. Kolik nového se naučily, kolik nových kamarádů poznaly nebo se s nimi více sblížily, co všechno si vyzkoušely a kolik nových věcí se dozvěděly. Pevně věříme, že my všechny z Lesní školky jsme na té jejich cestě dobrými parťačkami. Poslední tři dny ve školce jsme si užívali hračky, které nám přinesl Ježíšek, povídali jsme si o narození Ježíška a  ve středu  jsme si s ostatními dětmi z Pampelišky zazpívali koledy u vánočního stromečku. Procházka k betlému na Sulické návsi, byla poslední společnou aktivitou v tomto roce.

Přejeme vám pohodové vánoční svátky a především pevné zdraví všem v roce 2022.

Kateřina Kreuzová

 

 

Týden od 13. do 17. 12. 2021 Vánoční tradice

Snažíme si užít každý den co nejlépe a tento týden byl opravdu plný aktivit, které nejsou zcela běžné. V pondělí si děti připomněly některé vánoční zvyky a tradice. Postavily betlém, který se točí pomocí hořících svíček, poslechly si příběh z Betléma, ale nejvíce je bavilo pouštění lodiček ze skořápek ořechů. V úterý byla cítit trošku nervozita, protože nás odpoledne čekala vánoční besídka, kterou jsme s dětmi připravily. Naštěstí nám dopolední program velmi zpříjemnila paní Kolouchová, která přišla s dětmi zdobit vánoční perníčky, a tak byla nervozita ta tam a na tvářích dětí jen samá radost z barevných perníčků. Besídku jsme si spolu moc užili. Všechny básničky i písničky se krásně povedly a děti se těšily z velkého potlesku maminek, tatínků a ostatních hostů.

Středeční výlet do pražského divadélka Gong na pohádku o Kašpárkovi v pekle, byl pro nás po dlouhé době důvodem nechat doma oteplováky a hezky se společensky obléknout. Také si to především ty naše parádnice řádně užívaly 😊 Ve čtvrtek jsme se prošli do lesa zkontrolovat a doplnit zvířátkům zásoby v krmítkách a pátek byl už jen třešnička na dortu celého adventního týdne. Dopoledne nechybělo úžasné loutkové divadélko od paní učitelky Marušky, které děti milují. No a představte si, že k nám do Lesní školky dorazil Ježíšek se spoustou krásných dárků….to bylo radosti a rozzářených očiček.

Moc vám všem za podporu děkujeme. Vážíme si každé vaší pomoci.

Ať je i ten poslední „školkový“ týden v tomto roce plný dětského smíchu.                   

Kateřina Kreuzová

 

Týden od 6. do 10. 12. 2021 Zvířátka v zimě

Celý tento týden jsme si povídali o zvířátkách v našich lesích. O tom, čím se zvířátka v zimě živí, že toho mají málo k snědku přes zimu, a tak jim musíme pomáhat, aby přečkala zimu do jara. S dětmi jsme proto nachystali krmítka.

Děti nasypaly různá zobání do krmítek na naší zahradě, a že toho sypání bylo, protože tam máme hned tři ptačí budky. Měli jsme též připravené lojové koule na zavěšení. Ty jsme ale nejprve museli vyndat z plastových sítěk, které nejsou prospěšné pro přírodu ani pro ptáčky. Často se totiž stává, že si do síťky ptáčci zachytí pařátek a uhynou. Ve středu jsem navštívili místní krmelec, kam děti zavěsily zeleninu a ovoce, rozházely suché pečivo a nasypaly oříšky pro veverky na nejrůznější místa, třeba na pařez nebo na choroš. Konec týdne jsme završili pořádným sáňkováním kousek od školky. Kéž nám ten sníh vydrží, ať si můžeme užít sněhu i v dalším týdnu.

Krásnou třetí adventní neděli                Melisa Zákorová

 

Týden od 29.11. do 3. 12. 2021 Mikuláš

Začátek týdne jsme s dětmi v komunitním kruhu probírali první adventní neděli. Zda doma podle tradic zapalují svíčky, a co jaká svíčka představuje. Tento týden se však zaměřoval na Mikuláše, a tak jsme dětem vyprávěli jeho příběh. Děti si sestavily vlastního čertíka a malovaly mu obličej. Zahrály jsme si čertí bránu a trénovali tanečky a básničky na školkovou besídku, na kterou se už všichni jistě těšíte. Mikuláše sice slavíme 5. 12., nás ovšem čert s andělem a Mikulášem navštívili už 2. 12. Děti přivítaly Mikuláše krásnou básničkou.

Mik, Miku Mikuláš,                   
přišel s čertem na guláš.
Čerte, čerte chlupatý,
nechej pytel za vraty.
Slibuju ti, slibuju,
že už zlobit nebudu.

Mikuláš dětem řekl, v čem by se měly zlepšit a jelikož máme samé hodné děti, tak si čert nikoho neodnesl. ☺️       

Krásný adventní víkend                                   Melisa Zákorová

 

Týden od 22.11. do 26. 11. 2021 POČASÍ

Poslední listopadový týden jsme věnovali povídání o změnách počasí a přírodě, která nám každý den ukázala trošku jinou tvář. Jeden den foukalo, druhý pršelo a když jsme ve středu s dětmi na procházce objevovali, co všechno dokáže první mrazík nestačili jsme se divit. Zkoumali jsme omrzlé větvičky, zkoušeli chodit po kládách na kraji lesa, které na nějakých částech pěkně klouzaly a jinde byly naprosto suché. Vyzkoušeli jsme, jaká je zima na stinné části louky a s velikou radostí se běželi ohřát na sluníčko. Posbírali jsme cestou větvičky šípků na dekoraci na naší zahrádce. Největší radost nám ale udělalo páteční odpoledne. Po odpoledním odpočinku na nás venku čekalo obrovské překvapení. Když jsme vykoukli z karavanu, tak se začaly snášet první sněhové vločky. Nemusím vám asi říkat, jak rychle jsme se to odpoledne nasvačili a hned utíkali zpátky ven, abychom si všechny ty vločky pořádně užili.

Během týdne jsme také s dětmi vyráběli obrázky, které se k tématu počasí náramně hodí, dodělávali výrobky z keramiky a nechybělo ani páteční  loutkového divadélko. Paní učitelka Maruška tentokrát dětem zahrála pohádku Hrnečku vař.

Krásný Adventní čas všem.                                                          Kateřina Kreuzová

 

Týden od 15.11. do 19. 11. 2021 POVOLÁNÍ

Třetí listopadový týden byl týdnem, kdy se nás každým dnem scházelo méně a méně. Veliká marodka se projevila nejen mezi dětmi, ale i některé paní učitelky musely zůstat doma s teplým čajem. Tématem týdne bylo POVOLÁNÍ a bylo velice zajímavé sledovat, jak se pohled na různá odvětví postupem času mění. Děti už neznají povolání našich babiček, ale hravě mezi pošťáky zařadí PPL a Zásilkovnu, což je vlastně naprosto pochopitelné, protože „poštovského panáčka“ už asi nepotkají. V úterý nás ve školce navštívil pan sklář, který neskutečně mile a poutavě popisoval celý proces výroby skla, ale především si všechny děti mohly vyzkoušet vyfouknout svojí vlastní skleněnou bublinu.

Díky veliké marodce, jsme část týdne trávili ve třídě Ježečků nebo Veverek, což dětem umožnilo setkání s dalšími kamarády a možnost vyzkoušet si aktivity, které běžně v lesní školce neděláme. Nezanedbávali jsme ani péči o naše zvířátka a pořádně jim vyčistili jejich domečky.

Věříme, že už se nám v pondělí vrátí naše nemocné Lištičky a Medvíďata a budeme moci pokračovat v nácviku koled na vánoční besídku, na kterou se všichni moc těšíme.                                                                                                                                                                         Kateřina Kreuzová

 

Týden od 8.11. do 12. 11. 2021 SV. MARTIN, POSVÍCENÍ

Martin sice nepřijel na bílém koni, ale i tak bylo ve školce veselo. V úvodu týdne jsme zahráli divadélko, ve kterém se děti seznámily s legendou o svatém Martinovi. Při posvícenském pečení se děti seznámily se surovinami, z nichž se koláčky pekly. Děti hnětly těsto, vyvalovaly jej na placku a vykrajovaly koláčky, které následně plnily povidly a tvarohem s rozinkami. Při tvoření jsme si zazpívali písničku: To je zlaté posvícení, aby nám šla práce od ruky. Koláče se moc povedly. Mňam.

Ani výtvarným aktivitám děti neunikly. Vyrobily si podkovu z alobalu, koníkovi uvazovaly hřívu z bavlnek, sypaly nakreslené rohlíčky mákem a rýží, obkreslovaly koňskou hlavu bílou barvou.

V závěru týdne pravidelně hráváme s loutkami jednu českou pohádku. Tento týden padl los na Červenou karkulku. Velmi se mi líbí dětské zaujetí. Děti sedí jako zařezané a ani nedutají.

Ještě bychom chtěli poděkovat všem, kteří se zapojili do projektu Jsem Laskavec.                           Maruška Mauerová

1.11. do 5.11. 2021 Téma Dušičky

Na začátku týdne jsme si v diskuzním kroužku ujasnili význam svátku Dušičky a celý týden jsme ranní pracovní listy zaměřovali na toto téma – děti v řadě svíček vybarvovaly první a poslední svíčku, hledaly, jaká svíčka je v řadě čtyř odlišná, tu pak vybarvily. V číselném bludišti vykreslovaly pouze čísla, která měly v zadání – výsledkem byla rozzářená svíčka. Hledaly v bludišti cestu k hrobečku, který následně ozdobily.

V úvodu týdne slavili v Lištičkách Nikolka s Adámkem narozeniny. Dětem jsme zazpívali písničku a popřáli. Rodiče přichystali malé občerstvení a teklo i šampaňskéJ. Všichni si pochutnali.

A něco málo z dalších aktivit – do připravených krabic jsme naaranžovali figurky lesních zvířátek do jejich podzimních pelíšků, vyráběli jsme duchy a pavoučky, pracovali s hlínou a vytvořili vánoční ozdobičky, čistili jsme králíčkovi Orionovi pelíšek, nacvičovali vánoční koledy Štědrej večer nastal a Půjdem spolu do Betléma a básničku Vánoční stromeček. Vyzkoušeli jsme si roztodivné hudební nástroje, chodili na procházky do přírody.

V příštím týdnu na viděnou          Maruška Mauerová

Týden od 25.10. do 29.10.2021  TÉMA HALLOWEEN

Další podzimní týden je za námi a tentokrát probíhal v duchu Halloweenu. Děti si do školky přinesly krásné kostýmy nejrůznějších druhů. Přišel k nám hasič, dinosaurus, několik čarodějnic, upíři a také mnoho princezen či královen. Halloweenská party měl sedm stanovišť, které děti musely projít pro získání odměny. Děti měly za úkol vyřešit halloweenské sudoku, prolézání pavoučí sítí, hod dýní do košíku, hadohledání ve špagetách, hmatový pytel s myší a netopýrem, motání pavouků na šňůrce a dvojice dýně.

S dětmi jsme si tento týden náramně užili a už se nemůžeme dočkat dalšího týdne.                       Melisa Zákorová

Týden od 18.10. do 22.10.2021  TÉMA DEN STROMŮ

Další týden je za námi a tentokrát se jednalo o týden stromů. Během vycházky do přírody si děti vybraly třídní strom, který budeme navštěvovat a pozorovat, jak se během roku mění. Loutka pana Dubínka nám pojmenovala různé druhy stromů a ukázala nám jak je od sebe odlišit, poté už děti pozorovaly stromy a jejich plody v samotné přírodě. Děti sbíraly přírodniny, jako jsou listy a odřezky dřeva na výtvarné tvoření.

Melisa Zákorová

Týden 11. 10. do 15. 10. 2021 Téma: Ovoce a zelenina, sklizeň

Na začátku týdne jsme využili přineseného ovoce a zeleniny. Vyzkoušeli jsme si poznat ovoce a zeleninu více smysly. Poté jsme pochutiny degustovali a vytvářeli pokrmy a aranžmá na tác. Během týdne přibyly aktivity zaměřené na dané téma. S použitím magnetek jsme si zopakovali, jaké ovoce roste na stromě, keři. Prohloubili jsme si poznatky z dané oblasti, řadili ovoce podle velikosti. Vytvořili jsme si vlastní kukuřici – můžete si ji prohlédnout ve třídě. Hráli jsme hru Čarovný les, zpívali písničku Měla babka čtyři jabka a tancovali mazurku. Učili jsme se básničku Foukej, foukej větříčku. Nadále jsme podporovali kooperaci a přátelství mezi dětmi.

Interesantní kulturní vložkou byl edukační projekt zaměřený na dinosaury. Děti se nejen dozvěděly zajímavosti o dinosaurech, ale zkusily si i spoustu interaktivních úkolů např. po přelezení tunelem zahřívat figurky dinosaurů, chytat prehistorické ryby dřevěným prutem aj.

Všem rodičům děkujeme za přinesení ovoce a zeleniny a za košt moštu!

V příštím týdnu na viděnou                      Maruška Mauerová

Týden od 4. 10. do 8. 10. 2021

Týdenní aktivity byly motivovány mezinárodním dnem zvířat (3. října). Velmi zajímavou a zábavnou byla návštěva statku v Nechánicích. Děti měly možnost krmit a hladit většinu zde chovaných zvířat – králíky, morčata, prasátko, poníky, osly, pštrosa. Výbornou byla příležitost koníky i oslíky hřebelcovat, dotýkat se jejich srsti. I dětské hřiště nepřišlo zkrátka, děti využily všechny jeho atrakce.

Společně jsme si prohloubili znalosti o lesních zvířátkách i zvířátkách na statku, zazpívali si písničku Čížečku, čížečku. Naučili jsme se básničku Típ, típ, típ s pohybovým doprovodem, hráli hry: Pan čáp ztratil čepičku, Já bláznivá kuchařka aj. Na závěr jsme se vydali na procházku za poznáním do nedalekého lesa. Zajímavým zpestřením byla návštěva SVÍČKÁRNY v Šestajovicích. Děti se seznámily s technologickým postupem výroby svíček. V rámci připraveného workshopu si nabarvily svíčky a vyrobily koupelnovou sůl. O čtvrteční dopolední program se nám postarali známý zpěvák Jiří Helekal se svou chotí. Svým pěveckým výkonem a akčním nasazením rozproudil pan zpěvák celé dětské publikum.

V dalším týdnu se těším na viděnou                                                    Maruška Mauerová

Týden od 27.9. do 1.10.2021 

Tento týden jsme měli téma Drak, Vítr a sv. Václav. Na toto téma jsme pak s dětmi volili aktivity – vyráběli jsme papírové draky a děti zkoušely jejich létající schopnosti, ale bohužel vítr nám zrovna nepřál. Povídali jsme si o svatém Václavovi a zpívali o něm písně. Ve středu probíhala akce Zdravé Vaření, která děti moc bavila. Připravovali jsme pomazánku, obložený talíř a ovocný i zeleninový salát. Konec týdne jsme završili akcí s hasiči z Jílového u Prahy, kteří dětem ukázali hasičské auto a nechali je, aby si vyzkoušely stříkat z hadice.

Melisa Zákorová

Týden od 20.9. do 24.9.2021 Téma Doprava a Den bez aut

Téma tohoto týdne byla dopravní výchova. Nejprve jsme si s dětmi zopakovali bezpečné chování při dopravním provozu a poté jsme vyrazili do ulic. S dětmi jsme zjišťovali, kdo jezdí do školky autem (samostatně nebo sdíleně), autobusem, na kole nebo chodí do školky pěšky. Děti hledaly dopravní značky v okolí MŠ a říkali jsme si, co dané značky znamenají. Děti jsou velmi šikovné a proto se těšíme na příští týden a společné vaření.

Zákorová Melisa

Týden od 13.9. do 17.9.2021 Rodina a kamarádi

Tématem tohoto týdne byla rodina a kamarádi. Děti se naučily básničku “ Kamarád, kamarád „, řekli jsme si, kdo to je kamarád a na co ho potřebujeme. Povídali jsme si o rodinných vztazích, řekli jsme si, jak se jmenuje maminka, tatínek, bratr nebo sestra a jiní členové rodiny. Zkusili jsme namalovat maminku s pomocí tuše a špejlí. 

Děti si z domova přinesly své fotografie, když byly miminka a pak jsme hádali, kdo to je. Ozdobili jsme společně našimi fotografiemi náš Stromek Medvíďata, kde každý udělal otisk prstů a pak nalepil vlastní fotografie, vyšlo to moc hezky, dětem se moc líbilo. 
Denně jsme také chodili na procházku do vedlejšího lesa, hledali jsme barevné listy, houby (našli jsme jen muchomůrky😄), stopy zvířat a dokonce se nám podařilo vidět i zajíce, který  od nás rychle utíkal 😄
Také jsme mapovali kontejnery a povídali jsme si, jak máme správně třídit odpad.
Zapsala Miroslava Čížkovská

Týden od 6.9 do 10.9.2021 – téma Adaptace a loučení s létem

V dalším radostném týdnu jsme s Medvíďaty a Liščaty navštívili blízkou přírodu v okolí školky, krásný les a travnaté hřiště. Dopolední slunečné dny děti trávily u lesa, kde objevovaly bylinky a rostliny. Sbíraly jitrocel, který jsme následně s dětmi naložili do cukru a citrónu a nemůžeme se dočkat, až jitrocelový sirup ochutnáme. Děti pozorovaly housenky, sbíraly jim kopřivy a sledovaly, jak se začaly kuklit. Také kreslily třídní strom, na který v dalším týdnu budeme lepit fotografie. Konec týdne jsme završili učením, jak si správně čistit zoubky, a které potraviny jsou pro zoubky škodlivé, a které jsou pro ně vhodné. Tento týden byl plný nových zážitků a těšíme se na další zážitky v příštích týdnech.

Melisa Zákorová

Týden od 1.9. do 3.9.2021 – Adaptace a pravidla

1. září se naše Medvíďata po dlouhých letních prázdninách vrátila do známého místa a tam radostně přivítala nové členy naší třídy, se kterými jsme si společně všechno ukázali, kde co máme, s čím si můžeme hrát a na co se musíme zeptat.

Během těchto dnů děti společně s učitelkami pomáhaly plít záhony, kluci odváželi trávu na velkých autech a byli z toho nadšení. Proběhla i ochutnávka úrody, kterou jsme společně zasázeli na jaře, okurka s pažitkou chutnala nejvíce 😀
Týden neprošel i bez zkoumání a pozorování, pozorovali jsme slimáka a hledali jeho oči, nebo počítali, kolik nožiček má pavouk, a pod kameny jsme objevili několik žížal a srovnávali je dle velikosti.
S dětmi jsme si užili krásný první týden ve školce, a už se těšíme na další😊

Miroslava Čížkovská

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022

Týden od 28. 6. do 2. 7. 2021 Spaní ve školce- těšíme se na prázdniny

 

Poslední článek tohoto školního roku je tu.

Největší zážitek pro všechny z celého týdne bylo spaní ve školce, které proběhlo v úterý.

Děti se na tento den těšily už od minulého týdne. Nejprve proběhl program na zahradě, nechyběly různé soutěže a závody mezi medvíďaty. Skákání v pytli, hod do dálky, hod na cíl, tancování ve dvojicích s balonem a také různé pohybové hry.

K večeři byla pizza, která dětem moc chutnala. V podvečer jsme si dali menší procházku do březového háje a na hřiště, abychom se připravili na stezku odvahy a stihli připravit skřítkovi domeček. Vyprávěním o skřítkovi Pampelišákovi jsme děti na motivovali a nemohly se dočkat až nás skřítek pozve na jeho stezku.

Za statečnost a odvahu nám každému skřítek diamant a něco dobrého na zub.

Nezapomněli jsme ani na večerní hygienu, která proběhla venku pod sprchou a všem se to moc líbilo, pak už jen vyčistit zoubky, pohádku a dobrou noc.

Tak to mělo vypadat, nicméně počasí si dělalo co chtělo a vzhledem k velkému větru a bouřce, jsme se přesunuli se spacákama do budovy, kde se nás ujaly veverky a ježečci. Děkujeme Kamarádi.

 

 

 

 

Týden od 21. 6 do 25. 6. 2021 Cestování v létě

Tento týden jsme si povídali o tom, kdo, kam a čím bude v létě cestovat. Zahráli jsme se pohybové hry na téma dopravní prostředky a zahráli i modelové situace- jízda autobusem, lodí a letadlem. Pomocí židliček, dek a polštářů jsme si celý týden stavili dopravní prostředky, ve kterých si děti hrály. Vyrobili jsme si loďky z papíru a trénovali jemnou motoriku, když jsme pomocí štětců točili papír a dělali vlny voskovkami.

Ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny a svátek dohromady, balonky byly po celé třídě, nechyběl dort z ovoce a zdravé mlsání. Každý chlapcům popřál a dostali i menší dáreček.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

Týden od 14. do  18. 6. 2021 Zahradní slavnost

Tento týden byl pro všechny náročný , protože se blížila dlouho očekávaná zahradní slavnost a přípravy vrcholily. Celý týden jsme se pilně připravovali, abychom maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům něco ukázali. Připravili jsme si písničku s pohybem o vrabci a naši medvědí rozcvičku. Zahradní slavnost se konala ve čtvrtek 17.6. na louce za školou, kde jste si mohli prohlédnout i vybrané společné práce tříd. Všem třídám se vystoupení moc povedlo, nechybělo ani bohaté pohoštění, hudba a tanečky.

Závěrem jsme se rozloučili s předškoláky, kteří nás po prázdninách opustí a nastoupí do školy.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 7.-11.6.2021 Přírodní živly

 

Tento týden jsme se zaměřili na živly naší přírody- oheň, voda, vzduch a půda. První den jsme si o tom povídali všeobecně. Ve skupinách nám vznikly krásně práce na toto téma, kdy každá skupina dostala jeden živel a úkol zněl zaplnit celou plochu danými barvami. Bylo vidět, jak jsou děti sehrané a dokáží se ve skupinách domluvit, bez jakéhokoliv našeho zásahu. Práce probíhaly samozřejmě venku, tudíž děti používaly na malovaní nejen štětce, trávu, listy, ale také kameny a dlaně 😀 V úterý jsme probrali další živel a tím byla voda, pomocí vody, jaru a barev jsme vytvořili krásné obrázky připomínající vodu. Viděli jsme video o koloběhu vody a sledovali vypařování z našeho blízkého lesa. Středa byla asi z celého týdne nejlepší, protože jsme se dočkali našeho dlouho očekávaného výletu do Krtkova světa. Celý den jsme se náramně užili a unaveni odjížděli domu 🙂 Ve čtvrtek jsme se opět k živlům vrátili a dělali pokusy se vzduchem, pomocí nafukovacího balonku. Pátek byl spíše vědecký, protože jsme pracovali i s mikroskopem a pozorovali půdu a dokonce i živočichy.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 31.5-4.6.2021 Máme vás rádi kamarádi- den dětí

 

Den děti. Někdo se na tento den těšil už dlouho, jiný ani nevěděl, že nějaký takový bude a každý si ho užil jak jen mohl. Toto téma jsme si nechali na celý tento týden, protože je krásné dělat dětem radost a vidět jak jsou šťastný, když mohou například soutěžit. Připravili jsme si pro děti spoustu disciplín, ke kterým jsme se vraceli celý týden- skákání v pytli, hod na cíl, přetahování lanem, běh s míčkem na lžíci, ukousni jablko na provázku, vyjmenuj dny v týdnu a 3 léčivé rostliny. Nechyběly ani balonky rozvěšené po třídě a diplomy. Celý týden jsme si povídali o dětech, dokonce i dětech v jiných zemí, jak žijí, jak asi vypadají. Za celý týden jsme si prohlídli spoustu encyklopedií a viděli dokumenty o dětech. A jako zpestření a menší dáreček byla návštěva jedné maminky s dvěma suchozemskými želvami- dozvěděli jsme se co jí, kde bydlí, kolika let se dožívají. Byl to skvělý týden, plný radosti, překvapení a dobrodružství 🙂

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 24.-28.5.2021 Malý zahradník

 

Malý zahradník bavil nejen děti, ale i nás 🙂

První den jsme se seznámili s názvy některých rostlin, co máme na zahradě ve školce a většina z nás i doma (narcis, tulipán, pampeliška, sedmikráska.) a naučili se písničku „Šel zahradník do zahrady“. Další den děti sázely cibuli, která už nám krásně roste, chodíme ji totiž zpívat (Cib, cib, cibulenka). Náš velký záhonek (květináč) se rozrostl o bylinky, které děti už také poznají – máta, meduňka. Pampelišky a tulipány jsme si dokonce i vyrobili. Na loukách a polích, které máme kolem školky, jsme sledovali kytičky a nosili atlas, abychom zjistili, co to je. Dále jsme pozorovali, jak hmyz opyluje květy a okrajově se vrátili k minulému týdnu, kdy jsme si povídali o hmyzu, konkrétně o včelách.

Dostali jsme sazenice afrikánů a už nám zdobí naší medvědí zahrádku. Děti mají radost a střídají se v zalévání všech květináčů. Naši malý zahradníci vypěstovali petržel, řeřichu a z čeho máme největší radost je, že možná bude i okurka 🙂

Kytičkám jsme chodili zpívat různé písničky jako třeba Rozvíjej se poupátko, Čížečku, čížečku a Pod naším okýnkem.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

Týden od 17.-21.5.2021 domácí zvířátka

Tento týden jsme si povídali o domácích zvířátkách, což všechny děti moc bavilo. Nejprve jsme si vyjmenovali do mezi domácí zvířata patří, poté vyprávěly samy děti, jaké mají doma, u babiček, jaké by chtěly a jak se o ně správně starat.

Obrázky, knihy a dokonce i video mělo úspěch. Viděli jsme jak se dojí krávy, stříhají ovce, hřebelcují koně, ale také jak správně venčit pejska a jak vyčesat kočičce kožíšek. Vyráběli jsme kočičku pomoci temper a druhou pomocí novin. Hráli jsme různé pohybové hry na téma: na kočku a myš, zajíček(králíček) své jamce, taneček pásla ovečky a běhali po zahradě jako koně. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na naše zvířátka ve školce a jako každé ráno jim nosili čistou vodu, krmení a čerstvé listy ze zahrádky.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

Týden od 10.5 do 14.5. 2021 týden s hmyzem

 

Tento týden jsme se věnovali životu na louce, v lese, ale i na naší zahradě. Začátek týdne byl velice slunečný proto jsme si udělali piknik na dece a pozorovali hmyz opravdu z blízka. Měli jsme po ruce náš badatelský batůžek, ze kterého jsme si vyndali lupy a sledovali hmyz, který lezl kolem nás opravdu z blízka. Viděli jsme například mravence, pavouka, ploštici, mouchu, mušku, když jsme se ponořili trošku hlouběji, vykoukla na nás z hlíny dokonce i žížala.

V knihách, zejména v encyklopediích jsme si prohlídli všechen hmyz a podrobně prozkoumali stavbu těla mravence a včelky. Další den jsme si ze skořápek vyrobili berušky a zpívali písničku „sluníčko, sluníčko“. Vyprávěli jsme si o včelách, jak vypadá jejich jeho, jaký je jejich vývoj a taky si ukázali na ukázku med od včel a med od pampelišek, nechyběla ani menší ochutnávka. Když jsme viděli jak včela vypadá, chyběl nám už jen její domeček a to úl, ten jsme si vyrobili pomocí roliček a četba pohádky včelka Mája, Celý týden děti lupy nepustili z rukou a nosily si je i do lesa, kde jsme potkali také mravence, ale jiné než na zahradě a tak jsme hledali rozdíly mezi mravenci na zahradě a v lese. Naučili jsme se písničku/ říkanku „polámal se mraveneček. Z lesa jsme si také přinesli na pozorování pavouka a komára.

Konec týdne byl dost upršený, ale to nám medvídkům vůbec nevadilo, pláštěnky, holinky a vyrazili jsme na zahradu, kde na nás čekaly veliké louže a bláto. V kalužích jsme skákali a z bláta vařili.

Celý týden jsme si moc užili.

Zdraví vaše medvíďata 🙂

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 3.5-7.5.2021 svátek všech maminek

 

Tak vás tady vítáme……už v tom zase lítáme…

Konečně jsme zase všichni spolu, věřím, že se těšily nejen děti, ale i rodiče 😀

Tento týden jsme se seznámili se svátkem- Den maminek.

Povídali jsme si o tom, s čím mamince doma pomáháme, s čím bychom ji pomáhat měli a jak ji děláme šťastnou. Když je šťastná maminka, jsem šťastný i já.

Vyprávěli jsme si o všech maminkách, jaké mají oči, vlasy, co mají rády, co se jim naopak nelíbí a každý nám řekl, jak se jeho maminka jmenuje. Celý týden si děti hrály na rodinu, po zahradě vozily kočárky jako maminky a jako tatínkové jezdili na kolech a motorkách do práce.

Na zahradě jsme si udělali pár aktivit, které si děti během celého týdny plnily- stavba srdce z přírodnin, opičí dráhy, kresby geometrických tvaru do písku, hledáni předmětu v pískovišti, poznávání jarních květin- začínáme si tvořit třídní herbář.

Vyráběli jsme dárečky pro maminky k nedělnímu svátku, přívěsky ze slaného těsta, děti vykrájely a po té nabarvily vodovkami.

Cely týden jsme chodili na procházky do lesa a sbírali přírodniny na náš hmatový chodník, který nám vzniká na zahradě.

Těšíme na další společné týdny.

K. Vobořilová

 

 

Zdravíme naše malé Medvídky a doufáme, že se brzy setkáme v plném počtu se všemi kamarády. Zatím je umožněna přítomnost pouze předškolákům, kteří jsou ve třídě Ježečků.

V příštím týdnu je Den Země a můžete se s námi zapojit do Kampaně obyčejného hrdinství  https://ekoskola.cz/detail/cz/kampan-obycejneho-hrdinstvi-2021

 

Týden 6.4-9.4. 2021 Téma: Týden s hospodářskými zvířátky

V pondělí si pusťte písničku, kterou se zkusíte i naučit „když jsem já sloužil“

Když jsem já sloužil – YouTube

V úterý Kravička- zjisti, v jaké podobě máte doma mléko. Víš co se z mléka vyrábí? Máš ráda jogurty a sýry? K čemu ještě chováme krávy?

Ve středu si budete povídat o ovečkách- co má ovečka na sobě? Najdi doma něco, co je vyrobeno z vlny. Oblékni se a vyfoť se 🙂 Jak se jmenuje mládě od ovečky? Čím se ovečka živí?

Ve čtvrtek si přečtěte pohádku o sedmi kůzlátkách. Kolik má nohou koza a jak se jmenuje její mládě? Víš, že kozí mléko je zdravější než to od kravičky? Víš, že z kozí kůže se vyrábějí rukavičky?

V pátek si budete povídat o prasátkách. Prasátko má rádo nepořádek, a co ty, jsi také nepořádníček? Dnešní úkol zní: důkladně si uklidit pokojíček a všechny hračky.

Jak se jmenuje mládě od prasátka? Nakresli zvířecí vesničku pro zvířátka.

Vždy jeden domeček pro jedno zvířátko.. jaký domeček by měla koza, koho bys ubytovala vedle prasátka?

Užij si týden se zvířátky a těšíme se na tvé výtvory.

Myrka a Káťa 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Distanční výuka- Týden od 29.3.-2.4.2021 Téma: Velikonoce

Ahoj kamarádi,

Velikonoce se nám kvapem blíží a když si je nemůžeme užít všichni společně ve školce, tak si je užijte doma 🙂

Máme pro vám připravené úkoly týkající se Velikonočních svátku- pracovní listy, hledání rozdílů, video, různé hry a pečení beránka.

 

Napadlo mě vyhlásit soutěž o nejoriginálnější velikonoční vajíčko, kdo chce, posílejte foto do skupinky. Všichni společně vyhlásíme a majitele odměníme.

Přejeme krásné a klidné Velikonoční svátky a bohatou pomlázku 🙂

Káťa a Myrka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(7) Březen – Velikonoce – YouTube 

 

Obrázkový recept na beránka

 

 

 

 

 

 

 

 

  Distanční výuka- Týden 22.3-26.3. 2021 Téma- Probouzíme jaro- Včely

 

Ahoj předškoláci,
doufáme, že jste si užili víkend a teď je čas na nějaké menší úkoly 🙂
Tento týden si budete s maminkou a tatínkem povídat o VČELÁCH.
Nejprve si v pondělí pustíte video, ve kterém ti pán poví a ukáže jak to v takovém úlu, kde včelky bydlí vypadá

(1) Povídání pro děti – o včelách (1) – YouTube

 a na procházce zkuste najít zda má někdo na zahradě nějaký takový úl, nauč se básničku „Malá včelka“.
V úterý si přečtete příběh o včelách s otevřeným koncem, zkus do vymyslet konec příběhu, jak to asi mohlo dopadnout a vypracuj pracovní list (vybarvi podle čísel), poslechni si písničku o včelách (1) Včely – Svěrák a Uhlíř – YouTube a zatancujte si.
Středa se ponese ve znamení hmyzího domečku, podívej se na obrázek (jaké materiály jsou použité? Jaký hmyz tam může bydlet? Máte takový na zahradě? Pokud ne, zkuste si ho vyrobit.
Zkusíš podle předlohy překreslit včelku na kostičkovaném papíře? Ve čtvrtek si nějakou tu včeličku vyrobte a ke snídáni nebo ke svačině si dej chléb/ rohlík s medem.
V Pátek se podívejte na díl z pohádky Včelka Mája, pomůžeš včelce na pracovním listu najít cestičku do úlu? Ráno namaluj na kamínek včelku a odpoledne ji vynes ven na zahrádku.
Hezký týden Káťa a Myrka 🙂

 

Copyright © 2022 MŠ Sluníčko