Berušky Včelky Motýlci Mravenečci Medvídci Ježečci Veverky

1. Veverky

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Bc. Hana Blísová (logopedická asistentka)
Martina Kapalová

Asistent pedagoga:
Radka Altmanová

Provozní:
Dagmar Rezková

Tel.: 725 459 972

2. Ježečci

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Šárka Vávrová (vedoucí učitelka a školní koordinátor EVVO)
Alexandra Hulvertová, Dis

Asistent pedagoga:
Anežka Kopáčová

Provozní:
Gabriela Jusková

Tel.: 725 459 972

3. Včeličky

zelený pavilon

Učitelky:
Pavla Čechová (logopedická asistentka)
Lucie Kalašová

Asistent pedagoga:
Dagmar Bartošová

Provozní:
Alena Knoblochová

Tel.: 323 607 474
vcelicky@msslunicko.eu

2. Motýlci

oranžový pavilon

Učitelky:
Bc. Tereza Dvořáková Dis. (logopedická asistentka)
Bc. Petra Vychodilová

Asistent pedagoga:
Michaela Doležalová

Hospodářka:
Markéta Hájková

Provozní:
Lucie Dvořáková

Tel.: 323 607 473
motylci@msslunicko.eu

1. Mravenečci

modrý pavilon

Učitelky:
Šárka Belovická (logopedická asistentka)
Alena Kopáčová (vedoucí učitelka)

Provozní:
Renata Procházková

Tel.: 323 607 472
mravenecci@msslunicko.eu

4. Berušky

žlutý pavilon

Učitelky:
Mgr. Václava Kunická (ředitelka, školní koordinátor EVVO)
Veronika Gebrlínová (vedoucí učitelka)
Alena Víšková
Mgr. Magdalena Wagnerová (školní koordinátor EVVO)
Asistent pedagoga:
Lucie Hladíková

Kuchařka:
Miroslava Budáková

Tel.: 323 607 475
berusky@msslunicko.eu

Medvíďata

detašované pracoviště
1. třída Lesní mateřské školy

Učitelky:
Mgr. Miroslava Chizhkovska
Kateřina Vobořilová

Školní asistent:
Ivana Wallerová
Eva Šérová

Tel.: 736 133 406

Třídní nástěnka

Týden od 28. 6. -2. 7. 2021 Spaní ve školce- těšíme se na prázdniny

 

Poslední článek tohoto školního roku je tu.

Největší zážitek pro všechny z celého týdne bylo spaní ve školce, které proběhlo v úterý.

Děti se na tento den těšily už od minulého týdne. Nejprve proběhl program na zahradě, nechyběly různé soutěže a závody mezi medvíďaty. Skákání v pytli, hod do dálky, hod na cíl, tancování ve dvojicích s balonem a také různé pohybové hry.

K večeři byla pizza, která dětem moc chutnala. V podvečer jsme si dali menší procházku do březového háje a na hřiště, abychom se připravili na stezku odvahy a stihli připravit skřítkovi domeček. Vyprávěním o skřítkovi Pampelišákovi jsme děti na motivovali a nemohly se dočkat až nás skřítek pozve na jeho stezku.

Za statečnost a odvahu nám každému skřítek diamant a něco dobrého na zub.

Nezapomněli jsme ani na večerní hygienu, která proběhla venku pod sprchou a všem se to moc líbilo, pak už jen vyčistit zoubky, pohádku a dobrou noc.

Tak to mělo vypadat, nicméně počasí si dělalo co chtělo a vzhledem k velkému větru a bouřce, jsme se přesunuli se spacákama do budovy, kde se nás ujaly veverky a ježečci. Děkujeme Kamarádi.

 

 

 

 

Týden od 21. 6- 25. 6. 2021 Cestování v létě

Tento týden jsme si povídali o tom, kdo, kam a čím bude v létě cestovat. Zahráli jsme se pohybové hry na téma dopravní prostředky a zahráli i modelové situace- jízda autobusem, lodí a letadlem. Pomocí židliček, dek a polštářů jsme si celý týden stavili dopravní prostředky, ve kterých si děti hrály. Vyrobili jsme si loďky z papíru a trénovali jemnou motoriku, když jsme pomocí štětců točili papír a dělali vlny voskovkami.

Ve čtvrtek jsme oslavili narozeniny a svátek dohromady, balonky byly po celé třídě, nechyběl dort z ovoce a zdravé mlsání. Každý chlapcům popřál a dostali i menší dáreček.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

Týden od 14. – 18. 6. 2021 Zahradní slavnost

Tento týden byl pro všechny náročný , protože se blížila dlouho očekávaná zahradní slavnost a přípravy vrcholily. Celý týden jsme se pilně připravovali, abychom maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům něco ukázali. Připravili jsme si písničku s pohybem o vrabci a naši medvědí rozcvičku. Zahradní slavnost se konala ve čtvrtek 17.6. na louce za školou, kde jste si mohli prohlédnout i vybrané společné práce tříd. Všem třídám se vystoupení moc povedlo, nechybělo ani bohaté pohoštění, hudba a tanečky.

Závěrem jsme se rozloučili s předškoláky, kteří nás po prázdninách opustí a nastoupí do školy.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 7.-11.6.2021 Přírodní živly

 

Tento týden jsme se zaměřili na živly naší přírody- oheň, voda, vzduch a půda. První den jsme si o tom povídali všeobecně. Ve skupinách nám vznikly krásně práce na toto téma, kdy každá skupina dostala jeden živel a úkol zněl zaplnit celou plochu danými barvami. Bylo vidět, jak jsou děti sehrané a dokáží se ve skupinách domluvit, bez jakéhokoliv našeho zásahu. Práce probíhaly samozřejmě venku, tudíž děti používaly na malovaní nejen štětce, trávu, listy, ale také kameny a dlaně 😀 V úterý jsme probrali další živel a tím byla voda, pomocí vody, jaru a barev jsme vytvořili krásné obrázky připomínající vodu. Viděli jsme video o koloběhu vody a sledovali vypařování z našeho blízkého lesa. Středa byla asi z celého týdne nejlepší, protože jsme se dočkali našeho dlouho očekávaného výletu do Krtkova světa. Celý den jsme se náramně užili a unaveni odjížděli domu 🙂 Ve čtvrtek jsme se opět k živlům vrátili a dělali pokusy se vzduchem, pomocí nafukovacího balonku. Pátek byl spíše vědecký, protože jsme pracovali i s mikroskopem a pozorovali půdu a dokonce i živočichy.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 31.5-4.6.2021 Máme vás rádi kamarádi- den dětí

 

Den děti. Někdo se na tento den těšil už dlouho, jiný ani nevěděl, že nějaký takový bude a každý si ho užil jak jen mohl. Toto téma jsme si nechali na celý tento týden, protože je krásné dělat dětem radost a vidět jak jsou šťastný, když mohou například soutěžit. Připravili jsme si pro děti spoustu disciplín, ke kterým jsme se vraceli celý týden- skákání v pytli, hod na cíl, přetahování lanem, běh s míčkem na lžíci, ukousni jablko na provázku, vyjmenuj dny v týdnu a 3 léčivé rostliny. Nechyběly ani balonky rozvěšené po třídě a diplomy. Celý týden jsme si povídali o dětech, dokonce i dětech v jiných zemí, jak žijí, jak asi vypadají. Za celý týden jsme si prohlídli spoustu encyklopedií a viděli dokumenty o dětech. A jako zpestření a menší dáreček byla návštěva jedné maminky s dvěma suchozemskými želvami- dozvěděli jsme se co jí, kde bydlí, kolika let se dožívají. Byl to skvělý týden, plný radosti, překvapení a dobrodružství 🙂

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 24.-28.5.2021 Malý zahradník

 

Malý zahradník bavil nejen děti, ale i nás 🙂

První den jsme se seznámili s názvy některých rostlin, co máme na zahradě ve školce a většina z nás i doma (narcis, tulipán, pampeliška, sedmikráska.) a naučili se písničku „Šel zahradník do zahrady“. Další den děti sázely cibuli, která už nám krásně roste, chodíme ji totiž zpívat (Cib, cib, cibulenka). Náš velký záhonek (květináč) se rozrostl o bylinky, které děti už také poznají – máta, meduňka. Pampelišky a tulipány jsme si dokonce i vyrobili. Na loukách a polích, které máme kolem školky, jsme sledovali kytičky a nosili atlas, abychom zjistili, co to je. Dále jsme pozorovali, jak hmyz opyluje květy a okrajově se vrátili k minulému týdnu, kdy jsme si povídali o hmyzu, konkrétně o včelách.

Dostali jsme sazenice afrikánů a už nám zdobí naší medvědí zahrádku. Děti mají radost a střídají se v zalévání všech květináčů. Naši malý zahradníci vypěstovali petržel, řeřichu a z čeho máme největší radost je, že možná bude i okurka 🙂

Kytičkám jsme chodili zpívat různé písničky jako třeba Rozvíjej se poupátko, Čížečku, čížečku a Pod naším okýnkem.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

Týden od 17.-21.5.2021 domácí zvířátka

Tento týden jsme si povídali o domácích zvířátkách, což všechny děti moc bavilo. Nejprve jsme si vyjmenovali do mezi domácí zvířata patří, poté vyprávěly samy děti, jaké mají doma, u babiček, jaké by chtěly a jak se o ně správně starat.

Obrázky, knihy a dokonce i video mělo úspěch. Viděli jsme jak se dojí krávy, stříhají ovce, hřebelcují koně, ale také jak správně venčit pejska a jak vyčesat kočičce kožíšek. Vyráběli jsme kočičku pomoci temper a druhou pomocí novin. Hráli jsme různé pohybové hry na téma: na kočku a myš, zajíček(králíček) své jamce, taneček pásla ovečky a běhali po zahradě jako koně. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na naše zvířátka ve školce a jako každé ráno jim nosili čistou vodu, krmení a čerstvé listy ze zahrádky.

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

Týden od 10.5 do 14.5. 2021 týden s hmyzem

 

Tento týden jsme se věnovali životu na louce, v lese, ale i na naší zahradě. Začátek týdne byl velice slunečný proto jsme si udělali piknik na dece a pozorovali hmyz opravdu z blízka. Měli jsme po ruce náš badatelský batůžek, ze kterého jsme si vyndali lupy a sledovali hmyz, který lezl kolem nás opravdu z blízka. Viděli jsme například mravence, pavouka, ploštici, mouchu, mušku, když jsme se ponořili trošku hlouběji, vykoukla na nás z hlíny dokonce i žížala.

V knihách, zejména v encyklopediích jsme si prohlídli všechen hmyz a podrobně prozkoumali stavbu těla mravence a včelky. Další den jsme si ze skořápek vyrobili berušky a zpívali písničku „sluníčko, sluníčko“. Vyprávěli jsme si o včelách, jak vypadá jejich jeho, jaký je jejich vývoj a taky si ukázali na ukázku med od včel a med od pampelišek, nechyběla ani menší ochutnávka. Když jsme viděli jak včela vypadá, chyběl nám už jen její domeček a to úl, ten jsme si vyrobili pomocí roliček a četba pohádky včelka Mája, Celý týden děti lupy nepustili z rukou a nosily si je i do lesa, kde jsme potkali také mravence, ale jiné než na zahradě a tak jsme hledali rozdíly mezi mravenci na zahradě a v lese. Naučili jsme se písničku/ říkanku „polámal se mraveneček. Z lesa jsme si také přinesli na pozorování pavouka a komára.

Konec týdne byl dost upršený, ale to nám medvídkům vůbec nevadilo, pláštěnky, holinky a vyrazili jsme na zahradu, kde na nás čekaly veliké louže a bláto. V kalužích jsme skákali a z bláta vařili.

Celý týden jsme si moc užili.

Zdraví vaše medvíďata 🙂

K. Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 3.5-7.5.2021 svátek všech maminek

 

Tak vás tady vítáme……už v tom zase lítáme…

Konečně jsme zase všichni spolu, věřím, že se těšily nejen děti, ale i rodiče 😀

Tento týden jsme se seznámili se svátkem- Den maminek.

Povídali jsme si o tom, s čím mamince doma pomáháme, s čím bychom ji pomáhat měli a jak ji děláme šťastnou. Když je šťastná maminka, jsem šťastný i já.

Vyprávěli jsme si o všech maminkách, jaké mají oči, vlasy, co mají rády, co se jim naopak nelíbí a každý nám řekl, jak se jeho maminka jmenuje. Celý týden si děti hrály na rodinu, po zahradě vozily kočárky jako maminky a jako tatínkové jezdili na kolech a motorkách do práce.

Na zahradě jsme si udělali pár aktivit, které si děti během celého týdny plnily- stavba srdce z přírodnin, opičí dráhy, kresby geometrických tvaru do písku, hledáni předmětu v pískovišti, poznávání jarních květin- začínáme si tvořit třídní herbář.

Vyráběli jsme dárečky pro maminky k nedělnímu svátku, přívěsky ze slaného těsta, děti vykrájely a po té nabarvily vodovkami.

Cely týden jsme chodili na procházky do lesa a sbírali přírodniny na náš hmatový chodník, který nám vzniká na zahradě.

Těšíme na další společné týdny.

K. Vobořilová

 

 

Zdravíme naše malé Medvídky a doufáme, že se brzy setkáme v plném počtu se všemi kamarády. Zatím je umožněna přítomnost pouze předškolákům, kteří jsou ve třídě Ježečků.

V příštím týdnu je Den Země a můžete se s námi zapojit do Kampaně obyčejného hrdinství  https://ekoskola.cz/detail/cz/kampan-obycejneho-hrdinstvi-2021

 

Týden 6.4-9.4. 2021 Téma: Týden s hospodářskými zvířátky

V pondělí si pusťte písničku, kterou se zkusíte i naučit „když jsem já sloužil“

Když jsem já sloužil – YouTube

V úterý Kravička- zjisti, v jaké podobě máte doma mléko. Víš co se z mléka vyrábí? Máš ráda jogurty a sýry? K čemu ještě chováme krávy?

Ve středu si budete povídat o ovečkách- co má ovečka na sobě? Najdi doma něco, co je vyrobeno z vlny. Oblékni se a vyfoť se 🙂 Jak se jmenuje mládě od ovečky? Čím se ovečka živí?

Ve čtvrtek si přečtěte pohádku o sedmi kůzlátkách. Kolik má nohou koza a jak se jmenuje její mládě? Víš, že kozí mléko je zdravější než to od kravičky? Víš, že z kozí kůže se vyrábějí rukavičky?

V pátek si budete povídat o prasátkách. Prasátko má rádo nepořádek, a co ty, jsi také nepořádníček? Dnešní úkol zní: důkladně si uklidit pokojíček a všechny hračky.

Jak se jmenuje mládě od prasátka? Nakresli zvířecí vesničku pro zvířátka.

Vždy jeden domeček pro jedno zvířátko.. jaký domeček by měla koza, koho bys ubytovala vedle prasátka?

Užij si týden se zvířátky a těšíme se na tvé výtvory.

Myrka a Káťa 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Distanční výuka- Týden od 29.3.-2.4.2021 Téma: Velikonoce

Ahoj kamarádi,

Velikonoce se nám kvapem blíží a když si je nemůžeme užít všichni společně ve školce, tak si je užijte doma 🙂

Máme pro vám připravené úkoly týkající se Velikonočních svátku- pracovní listy, hledání rozdílů, video, různé hry a pečení beránka.

 

Napadlo mě vyhlásit soutěž o nejoriginálnější velikonoční vajíčko, kdo chce, posílejte foto do skupinky. Všichni společně vyhlásíme a majitele odměníme.

Přejeme krásné a klidné Velikonoční svátky a bohatou pomlázku 🙂

Káťa a Myrka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(7) Březen – Velikonoce – YouTube 

 

Obrázkový recept na beránka

 

 

 

 

 

 

 

 

  Distanční výuka- Týden 22.3-26.3. 2021 Téma- Probouzíme jaro- Včely

 

Ahoj předškoláci,
doufáme, že jste si užili víkend a teď je čas na nějaké menší úkoly 🙂
Tento týden si budete s maminkou a tatínkem povídat o VČELÁCH.
Nejprve si v pondělí pustíte video, ve kterém ti pán poví a ukáže jak to v takovém úlu, kde včelky bydlí vypadá

(1) Povídání pro děti – o včelách (1) – YouTube

 a na procházce zkuste najít zda má někdo na zahradě nějaký takový úl, nauč se básničku „Malá včelka“.
V úterý si přečtete příběh o včelách s otevřeným koncem, zkus do vymyslet konec příběhu, jak to asi mohlo dopadnout a vypracuj pracovní list (vybarvi podle čísel), poslechni si písničku o včelách (1) Včely – Svěrák a Uhlíř – YouTube a zatancujte si.
Středa se ponese ve znamení hmyzího domečku, podívej se na obrázek (jaké materiály jsou použité? Jaký hmyz tam může bydlet? Máte takový na zahradě? Pokud ne, zkuste si ho vyrobit.
Zkusíš podle předlohy překreslit včelku na kostičkovaném papíře? Ve čtvrtek si nějakou tu včeličku vyrobte a ke snídáni nebo ke svačině si dej chléb/ rohlík s medem.
V Pátek se podívejte na díl z pohádky Včelka Mája, pomůžeš včelce na pracovním listu najít cestičku do úlu? Ráno namaluj na kamínek včelku a odpoledne ji vynes ven na zahrádku.
Hezký týden Káťa a Myrka 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz 

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

Týden od 15.-19.3 Téma probouzíme jaro- distanční výuka

Úkoly na celý týden pro naše předškoláky, ale když někdo bude mít zájem pracovat, budeme rádi za vaše výtvory 🙂

15.3.

 • Procházka a hra na detektiva- zkus najít na procházce vše, co vidíš na obrázku. Své objevy si poznač a vybarvi.
 • Pracovní list- vybarvi, vystřihni a nalep kytičky a broučky do správného sloupečku

16.3.

 • Nácvik písničky s pohybem podle videa (Na jaře)

Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře – YouTube

 • Příběh- delší básnička Jak rostou rostlinky
 •  rozbor básničky
 • Zkusíš s maminkou vypěstovat řeřichu?

17.3

 • Zahrajte si všichni společně JARNÍ HRU
 • Pracovní list s 21 aktivitami (postupně odškrtávejte)

 • pomůžeš mamince uvařit oběd?

18.3

 •   2x pracovní list- rýmování (vybarvi vše co se rýmuje)
 • Jarní hledací pracovní list- spočítej a zapiš 

19.3

 • Pracovní list- sněženky- pravolevá orientace

 • Nasbírej venku přírodniny a něco z nich vyrob

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 8.3. do 12.3.2021 Jarní prázdniny

 

Tento týden jsou jarní prázdniny a vy si je na vycházkách po okolí můžete zpříjemnit a zahrát si na detektivy a protáhnout se s tělocvikovou abecedou, kterou děti znají 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 1.3. do 5.3.2021 téma – Probouzení jarní přírody

Od 1.3. 2021 jsme zahájili dle vládních nařízení Distanční vzdělávání

Voda jako důležitá složka v našem životě

Cíle: Povedeme děti k uvědomění o sounáležitosti mezi námi a přírodou

 1. úkol nácvik básničky o sluníčku
 2. video o koloběhu vody, nakreslit k čemu vodu používám
 3. pracovní list na předmatematické dovednosti
 4. udělat s maminkou svačinu na téma- jaro je tu
 5. demonstrační obrázky o vodě- vyprávět co je na obrázcích 
 6. výrobek na téma voda- libovolná technika
 7. grafomotorický pracovní list
 8. Téma MDŽ- nácvik básničky maminka
 9. povídání nad demonstračními obrázky s čím můžu mamince pomoci
 10. zdokumentovat s čím mamince nejvíce pomáhám a nakreslit

 

Báseň 

Sluníčko svítí

Po zimě maličko,

vyskočí sluníčko.

Paprsky své natahuje, 

klíčky v zemi vytahuje.

Hladí jemně zmrzlou zem,

volá klíčky: „pojďte ven.“

 

Báseň k MDŽ

Maminka

Když e něco nepovede,

i když zlobím malinko,

máš mě ráda a ja tebe,

moje zlatá maminko.

 

Koloběh vody 1 – YouTube

36.dem.obr.K čemu potřebujeme vodu-VODA 37,demon.obrázky Pomáháme mamince MAMINKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden 22.2. – 26.2.2021 Eko týden, naše planeta (vesmír)

Tento týden jsme začali s ekologii- tříděním odpadu. V pondělí jsme si udělali ve třídě nepořádek a úkolem bylo vše roztřídit do kroužků (popelnic) podle materiálů- plast, sklo, papír a bioodpad. Nechyběly ani obrázky, špatného chování k přírodě. Děti byly pozorné a věděly co je na obrázku špatně a proč. Ve skupinkách vznikly krásné práce roztříděných odpadků, vyrobili jsme si dalekohledy, abychom na procházkách lépe viděli odpadky a mohli je uklidit. Další téma tohoto týdne byla naše planeta a vesmír. Nejprve jsme si na obrázcích ukázali jak zase Země vypadá a poté pomocí vodových barev jsme si ji nakreslili. Povídali jsme si o tom, jak ji můžeme pomoci a co ji škodí. Vysvětlili si nejen člověk, ale i zvířata jsou důležitá. Pomocí albi tužky, jsme si prohlídli celou knihu o vesmíru a děti to velice bavilo. Na procházkách jsme našli dva putovní kamínky, které jsme poponesli a položili na jiné místo. Měli jsme premiéru, když jsme šli do Sulic na hřiště s naším hadem (cestou jsme zpívali „had leze z díry). Naučili jsme se novou medvědí rozcvičku, kterou každé ráno s chutí cvičíme. Celý týden jsme si užívali sluníčka a konečně otevřeli i pískoviště.

Kateřina Vobořilová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od  15. – 19. 2. 2021  Téma Masopust

Tento týden se nesl ve znamení masopustu. Nejdříve jsme si vysvětlili pojem pust, vyjmenovali znaky masopustu, kde a jak se slaví. V pondělí jsme byli u veverek, protože venku ještě mrzlo. Vyrobili jsme si škrabošky, abychom navodili masopustní atmosféru.  Další dny jsme si četli příběhy o masopustu a učili se nové básničky. Masopustní postavy jsme si ukázali v knížkách a snažili se je vyjmenovat – medvěd, klibna, masopust, bába s nůší, žid či turek, k typickým masopustním maskám patří také hejtman, kominík, policajt, ženich a nevěsta, smrt, cikánka, šašek a mnoho a mnoho dalších.

Asi nejvíc z tohoto týdne jsme si užili masopust ve třídě, kde jsme jedli, tancovali, hodovali a předváděli své masky. Vyrobili jsme si pomocí zapouštění vodovek do mokré čtvrtky masopustní klibnu (koně) a v druhé polovině týdne se z nás stali pekaři a kuchaři, protože k masopustu patří i jídlo, udělali jsme si zdravou pažitkovou pomazánku, která přišla na křupavý chlebíček a byla to velká dobrota. Nesměly chybět ani masopustní tvarohové a povidlové koláčky. Ani tento týden jsme nezapomněli na předmatematické dovednosti- řadili jsme klauny od nejmenšího po největší, snažili se určit počet koláčků na obrázku a procvičovali geometrické tvary. Nezapomněli jsme ani na naše korely a každé ráno jim nosili zrní a čistou vodu. Staráme se o zahradu, sbíráme věci, které tam nepatří a rozhrnuli jsme krtince, které nám tam nějaký pracovitý krtek připravil.

Tento týden jsme zakončili výrobou sněhuláka z ponožky, kterého děti naplnili obilím a kukuřicí. Těšíme se na další týden, Vaše Medvíďata.

Kateřina Vobořilová

Týden od 8.2. do 12.2.2021 Téma: Valentýn a srdcový týden

Z důvodu velkých mrazů byla třída Medvíďat rozdělena do třídy Veverek a Ježečků. Děti se zapojily do všech činností s ostatními dětmi v obou třídách. Vyráběla se srdíčka všemi možnými způsoby. Děti z Medvíďat si teplo ve třídách užívaly.

Týden od 1.2- 5.2. Téma: Z pohádky do pohádky

 

Tento týden jsme si povídali o knížkách. Pustili jsme si video, jak se kniha vyrábí, vysvětlili, jak se s knihami zachází, řekli, kdo je spisovatel a kdo ilustrátor. Jako nejznámějšího spisovatele dětských pohádek jsme dětem představili H. CH. Andersena. Vyjmenovali si knížky, které napsal a děti některé moc dobře znaly (Malá mořská víla, Sněhová královna, Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko..). Hned v pondělí začala výroba knížek pro každého. Každý den jsme do knížky vložili novou pohádku. Jako první pohádka byla Perníková chaloupka, pohádku jsme si přečetli, děti zdramatizovaly a vyrobily chaloupku. Následovala Červená karkulka a jako poslední byla Tři malá prasátka. Nechyběla ani výroba záložky, ukázali jsme si, jak se používá a vložili do knihy, kterou už si od pátku doma prohlížíte.

  

V lese a na vycházkách jsme pozorovali jak se mění příroda, kreslili v blátě, stavěli domečky pro skřítky a klouzali se po zbytku ledu.
Začali jsme více socializovat našeho zakrslého králíčka jménem Orion. Od pondělka si ho každý den bereme do třídy a je na něm vidět, že si krásně zvyká. Nově hrdě nosí postoj a děti ho vodí po třídě. Těšíme se na další společný týden.
Vaši Medvídci.

Kateřina Vobořilová

Týden od 25.1. do 29.1.2021 – téma zdraví a lékař

Tématem tohoto týdne bylo “Zdraví  a lékař“, povídali jsme si s obrázky o lidském těle, o lidských orgánech a kostře. Děti již vědí, kde jsou plíce, srdce, mozek, játra a žaludek. Vyzkoušely si, jak je těžké být nevidomý – děti se vodily ve dvojicích se zavázanýma očima po místnosti a vodící kamarád jim pomáhal projít překážkovou dráhou.  V tematické hře na očního lékaře si děti s paní učitelkou zkontrolovaly svoje oči na tabulce s obrázky. Oči jsme si zároveň namalovali a nalepili jsme dlouhé řasy. Velká legrace byla, když nám teta udělala modelovou situaci výletu dětí na lyžování. Řidič (teta) nezvládl řízení v zatáčce a autobus se převrátil. Děti volaly na záchrannou službu a pomáhaly se záchranou plyšáků. Všechny plyšáky děti obvázaly obinadly a zkontrolovaly jejich zdravotní stav.  Měly velkou radost, že vše dobře dopadlo a všichni jsou živí a zdraví. 🙂 

Myroslava Čížkovská

 

Týden od 18.1. do 22.1.2021 – téma zimní sporty a olympijské hry

Tématem tohoto týdne byly Olympijské hry. Zkusili jsme si na papír grafomotorické cvičení –  děti malovaly čáry piruety, jak jezdí krasobruslařka. A pak jí vystřihly a nalepily. O zimních sportech a dodržování bezpečnosti při nich jsme si povídali.

Ve středu jsme se zúčastnili Olympijských her na vedlejším hřišti spolu s ostatními třídami MŠ Pampeliška. Po zapálení ohně Olympijských her a slavnostním přivítání si děti začaly soutěžit, střídat se na všech stanovištích. Měli jsme hokej, krasobruslení, lyžování a sjezd ze svahu volným způsobem. Bylo to úžasné, děti si to moc užily a vyřádily se 😃

Ve čtvrtek jsme za pomoci otisků ručičky vyráběli olympijské ohně. Výtvarně jsme ztvárnili olympijské sportovce, vystřihovali jsme obrázky a pak dělali koláž. V pátek jsme měli milé překvapení, teta nám přinesla ukázat zakrslé měsíční králíčky, děti si je mohly pohladit 😀

Myroslava Čížkovská

Týden s ptáčky a ekosystémy od 11.1. do 15.1.2021

 

Tématem tohoto týdne byli PTÁCI V ZIMĚ a naše Medvíďata se učila, kteří ptáci u nás zůstávají na zimu. Povídali jsme si o tom, jak jim můžeme pomoci. U naší pergoly máme krmítko pro ptáčky a pravidelně jim tam sypeme semínka. Nasypali jsme semínka slunečnice, pšenice a prosa. Staráme se i o korely, které jsou ve voliéře za karavanem.  K nám na zahradu přilétají kosi a zobou plody jeřabiny, které jsou ještě na stromě.

Medvíďata jsou děti z lesní školky a sněhu si ze všech dětí užívají nejvíce. Ve středu byla badatelská výprava za poznáváním ptáčků v okolí. Bohužel tak strašně moc foukalo, že zvířátka byla také schovaná a žádná jsme dalekohledem  neviděli. Ale našli jsme stopy zajíců, psů, lidské a od ptáčků. U krmelce v lese jsme kontrolovali, kolik krmení tam ještě zvířátka mají. Mnoho toho není, ale nějaké zásoby tam jsou. Naučili jsme se básničku O čtyřech vrabcích, hráli hru Ptáčku, jak zpíváš?. Vyráběli jsme krmítko pro ptáčky ze špachtlí a v pátek jsme vyráběli lojové koule pro naše ptáky. Každý den jsme bobovali a lopatovali – svah pod školkou je bezva. Sníh je sice zmrzlý a stavět sněhuláky moc nejde, ale andělíčky se nám obtisknout dařilo. 

 

Myroslava Čížkovská

Nový rok a Tři králové v týdnu od 4.1 do 8.1.2021

Tento týden jsme si zavzpomínali na Vánoce, děti vyprávěly, co dostaly od Ježíška. Asi byly všechny moc hodné, protože dostaly spoustu dárečků. Ve středu jsme oslavili Tři Krále, vyrobili a ozdobili jsme si koruny. Práci s papírem, lepidlem a polymerovými kuličkami již zvládáme dobře.

Také jsme si již odstrojili stromeček a uklidili všechny vánoční ozdoby.  Na delších procházkách do lesů jsme stavěli domečky pro skřítky, pozorovali pařezy a počítali letokruhy.  

Ve čtvrtek jsme si ukázali a očichali „dárečky od třech Králů pro Ježíška “ – zlato, kadidlo, myrhu. Povídali jsme si o cestě králů Kašpara, Melichara a Baltazara za Ježíškem, vymýšleli jsme, jaké dárky bychom dali Ježíškovi my dneska. V pátek jsme poslouchali pohádku o zvířátkách, jaká je jim venku zima a společně jsme si zahráli loutkové divadlo.

Venku jsme si užívali sněhovou nadílku a děti bobovaly na kopci pod školkou, stavěly sněhuláka a koulovaly se. Byla to legrace 🙂

Zapsala Myrka Čížkovská

 

 

Téma týdne: Tradice-Vánoce, Nový rok, moje rodina

Poslední předvánoční týden jsme si užili v slavnostní atmosféře, za doprovodu koled, rozsvíceného vánočního stromečku a ochutnávky voňavého cukroví. Děti vyrobily pro rodiče vánoční přáníčka a vánoční stromečky. Při přírodovědných procházkách v blízkém okolí školky jsme stihli zkotrolovat, zdali ptáčci a zvířátka již objevili krmivo, které jsme minulý týden v lese „nadělovali“. Ve středu byly děti od rána natěšené na Vánoční nadílku, po dopolední procházce jsme zazpívali Vánoční koledy a doufali, že na nás Ježíšek nezapomněl a běželi jsme se přesvědčit. Ve čtvrtek jsme si užili Vánoční besídku, která doufáme, ze se Vám všem moc líbila. V pátek jsme společně vyčistili zvířátka, aby i ta měla na Vánoce čisto. Všem přejeme krásné Vánoce a do Nového roku hodně zdraví, štěstí a lásky.

Martina Kapalová

Týden s přírodou a zvířátky od 7. 12. do 11. 12. 2020

Začali jsme vyráběním stromečků z papíru. Děti si ho pomalovaly a vyzdobily krepovým papírem. Povídali jsme si o Vánocích, co si přejeme za dárečky, zpívali jsme koledy a opakovali básničky a písničky, které připravujeme na besídku. V úterý jsme se zúčastnili výtvarné soutěže Národního parku Podyjí „PŘÍRODA KOLEM NÁS“.  Děti malovaly přírodu, která nás obklopuje. 

Příroda nás provázela celý týden. Mluvili jsme o zvířatech a ptácích, čím se živí v létě, co mají v zimě, čím jim můžeme pomoci i my. Prohlíželi jsme zrní ve směsi – poznáme slunečnici, proso, kukuřici a pšenici a umíme pojmenovat druhy ptačího zobu. Potom jsme vyráběli pochoutku pro ptáky ze zrní a rozpuštěného tuku (vysypali jsme do velké mísy a zamíchali, pak naplnili ruličky a dali to do lednice ztuhnout). Venku jsme si je pověsili na strom, aby si je ptáci našli. Budeme je pozorovat, kolik druhů ptáčků přiletí. Na vycházce jsme došli až na Sulickou náves a podívali jsme se na Ježíška. Krásně tam spinká. 

Čížkovská Myroslava

Týden od 30.11. do 4.12.2020

Tento týden jsme si povídali o Adventu, svaté Barborce, tradicích a zvycích. Celý týden se nesl v duchu vánoční atmosféry. Vyráběli jsme spousty výrobků – čerty, Mikuláše a vykrajovali perníčky (anděl, čert a Mikuláš). Naučili jsme se čertí taneček, vánoční koledy, básničky, které jsme si zazpívali na rozsvícení vánočního stromečku u naší školky.  Ve čtvrtek jsme si užívali prvního sněhu – stavěli se sněhuláci, tvořili jsme za pomoci našich těl andělíčky, hráli koulovanou, hledali jmelí po stromech a stopy zvířátek. Na konci týdne nás navštívil Mikuláš, čertík a andílek tato návštěva byla velikým zážitkem pro každého z nás. Nikoho z Medvíďat si čert neodnesl, dokonce nás obdaroval nadílkou a všichni slíbili, že budou hodní.

Čerti dupou po chodníku,     

Mikuláš jde po schodech,

hodným dětem naděluje

do punčochy na oknech. 

Mikuláš ztratil plášť

Mikuláš ztratil plášť 
Mikuláška sukni, 
nejedli, nespali 
byli oba smutní.

Mikuláš ztratil plášť, 
Mikuláška sukni, 
hledali, nenašli, 
byli oba smutni.

Mikuláš ztratil plášť, 
mikuláška sukni, 
sedli si pod okno, 
byli oba smutní.

Mikuláš ztratil plášť 
Mikuláška tašku, 
honili se po světnici 
až rozbili flašku.

Mikuláš jde po schodech,

hodným dětem naděluje

do punčochy na oknech. 

Kapalová Martina

Týden od 23. 11. do 27. 11. 2020 

Tento týden nám přinesl hodně zábavy a nových vědomostí. Začal tím, že všechny děti přišly v pyžamu. Bylo to zvláštní mít pyžamo na bundě. 🙂 I přes to byla legrace. Nejprve byla módní pyžamová přehlídka. Soutěžili jsme a s polštáři na hlavách překonávali překážky. Pak jsme zalézali co nejrychleji do spacáku. To se nám moc líbilo. Vyrobili jsme si na stromeček ozdoby ze sušených jablek, popcornu, arašídů a citronu. Povídali jsme si o zubech, jak je správně čistit, co mají zoubky rády k jídlu a co je pro ně nezdravé. Zoubky z papíru, vaty a krepáku jsme si vyrobili a naučili se o nich básničku. Pokračovali jsme v rozlišení zdravých a nezdravých potravin. Již víme, které potraviny jsou pro nás lepší, povídali jsme si o tom s obrázky, které jsme si přinesli z domova.

Máme rádi hry Na honěnou, Čáp ztratil čepičku, Kočku a myš, Na zajíčka, Chodí Pešek okolo. Venku v lese jsme pozorovali stopy zvířat, stavěli domečky pro skřítky, pozorovali změny v přírodě a házeli na cíl šišky do stromů.

Myroslava Čížkovská

 

Opékání buřtíků – tradice zapalování ohníčků na podzim

 

V pátek si  děti užily pravý den v lesní školce. 🙂 Od rána venku, mlha nemlha, příprava ohniště však nepočká. 🙂 Děti trhaly karton, lámaly třísky, stavěly hranici, pomáhaly, jak se dá. Radostně vítaly nově příchozí a hned každému sdělovaly, co že to dnes budeme dělat, totiž zapalovat oheň a opékat buřtíky! 🙂 Když se sešly všechny děti, oheň byl slavnostně zapálen! Tímto moc děkujeme všem rodičům za dřevo, jste báječní, ještě nám zbylo na příště! Oheň zpočátku kouřil, čmoudil, tak se omlouváme, že dnes budeme víc vonět 🙂 Dospěláci začali opékat buřtíky pro děti, děti zjišťovaly, jak moc blízko se mohou přiblížit k ohni, že pálí, povídali jsme si společně o jeho moci, zpívali novou písničku ,,Huboval vrabčák na zimu, škoda, že nemá peřinu, studí mě nohy, zebe mě nos, protože skáču i v zimě bos!“ Povídali jsme si o ptáčcích v zimě, že nemají boty, o tradici zapalování ohníčků na poli na podzim, o pečených bramborách. Když byl buřtík opečený, děti si daly vždy dvě půlky, aby jim zbytek nevystydnul. Snědly ho všechny děti, jen někomu nechutnal chléb. Děti si polítaly po zahradě, pozorovaly zamrzlé a ojíněné jeřabiny a pak se s dalším nadšením vrhly na pracovní list, jukněte, visí na terase. Vážení rodiče, některé děti špatně drží tužku, prosím, zaměřte se doma na to. Užili jsme si společně báječné a veselé dopoledne! Krásný víkend! V. Kunická 🙂

 

Týden od 16.11. do 20.11.2020 – Život ve školce a život v lese

V pondělí jsme u příležitosti státního svátku, jsme si zazpívali text České státní hymny, spojené s poslechem. Dětem jsme vysvětlily pojmy (lučiny, bory, sad, ráj). Od středy jsme si povídali o zvířátkách žijících ve volné přírodě, jak můžeme pomoci zvířátkům v zimním období. Za pomocí obrázků zvířat jsme si povídali, kde bydlí. Také jsem si povídali o třídění odpadu, jaké máme druhy odpadů a do kterého kontejneru patří. Každý den jsme podnikali vycházky do okolí MŠ, pozorovali jsme podzimní přírodu, hledali stopy zvířat a určovali, které zvířátko nám tu stopu zanechalo. 

Kapalová Martina

Týden od 9.11. do 13.11.2020 – Posvícení a sv. Martin

Tento týden jsme si povídali o posvícení a povídali jsme si o sv. Martinovi. Vyráběli jsme posvícenské koláče z modelíny a ze slaného těsta. Dále jsme vybarvovali koně svatého Martina a vytvořili za pomoci pastelek a voskových barviček koně sv. Martina. Naučili jsme se písničku To je zlaté posvícení a básničku o sv. Martinovi –

Svatý Martin přijel k nám, toho pána dobře znám.
Jede na svém bílém koni, vločka vločku někde honí.
Někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede.
My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.

Na závěr týdne jsme si povídali o dni laskavosti – jak se správně k sobě máme chovat, jak můžeme doma pomoci maminkám a tatínkům. Celý týden jsme pobyt venku trávili v nedalekém lese u naší školky, kde jsme pozorovali podzimní přírodu, stavěli domečky pro zvířátka, pozorovali brouky a hledali stopy zvířat. 

Čížkovská Myroslava

Týden od 2.11. do 6.11.2020 – téma HALLOWEEN A DUŠIČKY

Povídali jsme si o Dušičkách, proč se zdobí věnce, zapalují svíčky a vzpomínali jsme na naše drahé zesnulé. Popis není dostupný.

Během týdne jsme si postupně vyrobili strašidelné duchy z ubrousku, netopýry z kaštanů, namalovali jsme si pavučinu pro pavouky z ruliček. Procvičovali jsme tím jemnou motoriku, zvládli jsme mačkání, stříhání i lepení a navíc nás to moc bavilo.

Naučili jsme se říkanku o vrabcích, zopakovali jsme si písníčku Hlava, ramena – s ukazováním částí těla a zatancovali si tanec Nepořádných myšáků. Máme rádi hry Na honěnou, Chodí Pešek okolo a Na slepou bábu. Trénovali jsme koordinaci pohybu, rovnováhu, stoj na jedné noze. A v pátek jsme se konečně mohli zase rozeběhnout do lesa, který máme rádi. 

Týden od 19. do 23. 10. 2020 – téma STROM

Pondělí: ranní hry- skupiny předmětů a hraček, procvičování pojmů- vpředu, vzadu, nahoře, dole, méně, více, stejně. Rozvíjení slovní zásoby.

Pobyt venku, hry na zahradě, úprava zahrádky, zazimování květin, hrubá motorika, seznámení s písní Houby- hledání.

rozvíjení poznání- určování stromů, užitek stromů pro člověka. Nástěnka- motivace, strom, písně o přírodě. 

Úterý: ranní hry, výtvarná výchova- malování stromů, listnaté, jehličnaté, bříza, olše, líska, dub. Motivace strom – větve, kmen, kořen. Hry na zahradě- použití nářadí. 

Středa: šití, prošívání vlny ,jemná motorika, provlékání, dokončení malování stromů listnatých- podzim, hra na divadlo. Opakování básní a říkadel, dramatizace pohádky Budka, poznávání zvířátek, hry na pískovišti- výroba potravin. 

Čtvrtek: ranní hry, tvořivé hry, oblékání ponožek. Návštěva skláře ve školce, názorná ukázka, jak se vyrábí různé výrobky ze skla,  povídání o historii, foukání skla – každý jednotlivě. Vyprávění pohádky o Přátelích, pískovaní na výrobky ze skla, poslech pohádky o Ježečcích, vyprávění o pohádce.

Pátek: z důvodu onemocnění paní učitelky – děti spojeny ve třídě Veverek (druhá paní učitelka je na OČR)

Týden od 12. do 16. 10. 2020

Téma tohoto týdne: „Zvířata a ptáci „. V pondělí – divadelní představení ve Veverkách o Vašíkovi a Princezně. V úterý – malování ptáčků bretonovými barvami,  nožičky tuší s pomocí špejle v ní namáčené, odpoledne- modelování medvídka z keramické hlíny s pomocí rodičů – Dílničky jsme stihli ještě před opatřením vlády a uzavřením škol. ,,Rodiče, moc Vám děkujeme, že jste přišli, děkujeme i za občerstvení pro děti“. Ve středu bylo focení dětí s podzimní tématikou, povídání nad knížkami a obrázky o ptáčcích, o zvířátkách. Čtvrtek – malování oblíbeného zvířátka  pomocí špejle a bretonové barvy (děti velmi baví), maňáskove divadélko „Rukavička“. Pátek  malování zvířat podzemního světa do výtvarné Soutěže „ Pod povrchem“, kterou vyhlásila Základní umělecká škola Josefa Lady Velké Popovice.  Každodenní pobyt v přírodě, na školní zahradě, na čerstvém vzdoušku, vycházky na hřiště, do lesa, na Sulickou náves, pozorování přírody kolem, života kolem (školka má opravdu startegické místo – traktor, bagr, popeláři, vrtulník, pošta..), počasí – povídáme si o tom, jak dnes je – prší, mlha, bouřka, déšť, rosa; volný pohyb, možnost výběru činností, krmení a péče o naše zvířátka, dodržování pravidel- zdravení, děkování, úklid, herní prvky, co udělám, když potřebuji pomoci od p. učitelky. Když prší, cvičíme na terase – viz foto. Děti jsou nadšené do všech aktivit, o vše se zajímají, pravda, občas musíme talíř se špagetami sbírat z podlahy, ale jsou upřímné, radostné, prostě báječné !! 

 

 

Týden od 5. 10. do 9. 10. 2020

Tento týden byl na téma “ Příroda a živly”.
Hned v pondělí nás navštívila Malá technická univerzita a děti stavěly domečky s paní lektorkou podle zadané předlohy. Děti byly nadšené a velikou radost jim udělal diplom, který na závěr dostaly. Také jsme oslavili narozeniny naší Adrianky, která přinesla pro děti ovocné překvapení. Povídali jsme si o přírodních živlech ( země, oheň, voda, vzduch). Na procházce jsme pozorovali zvířecí stopy a sbírali jsme listy a plody do našeho herbáře. Také jsme se dívali na sázení stromů na zahradě naší mateřské školky. Společně jsme tvořili pochodeň, sluníčko a děti si vyrobily maminku z dřívek a látky.
                          

Foukej, foukej větříčku,                      
shoď mi jednu hruštičku.

Shoď mi jednu nebo dvě,
budou sladké obě dvě.

Prší, prší, jen se leje,
kam koníčky pojedeme?

Pojedeme na luka,
až kukačka zakuká.

Kukačka už zakukala,
má panenka zaplakala.

Ty kukačko, nekukej!
Má panenko, neplakej!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 28. 9. do 2. 10. 2020

Zaměřením tohoto týdne bylo téma “ Sklizeň a tradice”. V pondělí byl státní svátek a naše mateřská školka byla uzavřená. V úterý děti vyráběly dráčky a lepily podle své fantazie. Divadlo, které mělo být v naší školce bylo zrušeno. Ale nám to nevadilo, děti si zahrály své vlastní🙂 “ Boudu, budku” a “ O veliké řepě”. Následující dny nám přálo slunečné počasí a proto jsme s dětmi vyrazili na procházku, kde jsme pozorovali keře a stromy. Ve čtvrtek jsme sbírali kameny na zahradě školky a přidali jsme je do našeho ještěrkoviště. Dále děti razítkovaly jablíčka a hrušky do zavařovacích sklenic a malovaly ovoce. Podívejte se ve venkovní třídě, jak se jim to moc povedlo!😊. Tento týden nás čekalo i podzimní focení s panem fotografem.

 

 

 

 

 

 

 

Týden od 21. 9. do 25. 9. 2020

Tento týden jsme se s dětmi věnovali tématu: “Doprava”. Povídali jsme si o tom, jaké známe dopravní prostředky, jak a kde se pohybují. Při vycházce do Sulic jsme se seznámili s dopravními značkami a bezpečným chováním chodců (přecházení, chůze na chodníku). Děti si vyrobily semafor z krepového papíru, lepily lodičky složené z papíru a kreslily autíčka křídou máčenou ve sladké vodě. Šikulky, moc se jim to povedlo. Nejvíce děti bavily pohybové hry na zahradě řízené semaforem a pozorování kočky domácí, která k nám zavítala ve středu odpoledne. Během týdne jsme se učili básničky:                                                                 

            

Drnčí autíčko, drnčí maličko,

s plnou nádrží, dlouho vydrží.

Červená je kytička,

žlutá barva sluníčka,

zelená je milé děti,

jako hrášku kulička.

 

 

Týden od 14. 9. -do 18. 9. 2020 

Tento týden byl věnován tématu “ Rodina”. Děti si prohlížely svá portfolia a vyprávěli o rodičích, prarodičích a sourozencích. Také lepili obrázky z listů a malovali tatínky tuší a bretonovou barvou. Na vycházce děti sbíraly jitrocel kopinatý na výrobu sirupu a pozorovaly stromy napadené kůrovcem. Odpoledne si děti užívaly herní prvky na zahradě.

Těšíme se na další týden. ☀️

Týden od 7.9. do 11.9.2020

V pondělí jsme začali týden sportovní olympiádou. Děti házely míčkem do krabice, chodily po kladině, klouzaly se na klouzačce a prolézaly tunelem. Následující dny děti malovaly maminku tuší a lepily z geometrických tvarů domečky. Při vycházkách jsme objevovali náš blízký les, kde jsme stavěli skřítkům Podzimníčkům lesní domečky a cestou zpět do školky jsme našli křižáka pruhovaného, který se dětem moc líbil.

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
Děkujeme Všem, kteří se podílejí na všech pracích pro naše Medvíďata!
V pátek  dědeček František přinesl pro děti švestky, to bylo radosti!! ❤😘

 

 

 

Vítáme Vás v Lesní mateřské školce u Medvídků

Ahoj rodiče, ahoj děti,

na této stránce Vás budeme pravidelně informovat o našem programu s dětmi!

Víte jaká je koncepce lesní školky?

Lesní mateřská škola je druhem předškolního vzdělávacího programu, v němž se naprostá většina aktivit odehrává venku, děti si hrají a „učí“ se za každého počasí v lese, v krajině, v prostředí, které bylo po staletí pro dětské hry přirozeným. Práce s dětmi je propojována s ročním obdobím a je přizpůsobována aktuálnímu počasí. Prostřednictvím osobních zkušeností a zážitků se děti seznamují s přírodními zákony, učí se vzájemné spolupráci, rozvíjejí pozorovací schopnosti a poznání.

Co lesní mateřská škola dětem přináší
V přírodě je posilována nejen psychická odolnost, ale také odolnost manuální, tělesná. Také je pozitivně podporován duševní, citový a sociální vývoj dětí. Podstatnou věcí je, že pobyt venku posiluje imunitní systém a pomáhá k prevenci nemocí. Slouží i k prevenci úrazů, protidrogové prevenci, alergiím atd.

Hra v přírodě u dětí podporuje kreativitu, komunikační schopnosti, plánování, ale i neméně důležité prvky, jako sebedůvěru, vytrvalost, schopnost koncentrace. Prostředí děti inspiruje k tvůrčí činnosti, šikovnosti, rozvíjení fantazie. V přírodě je možné citlivěji prožívat a to všemi pěti smysly.

Předpoklady pro děti
Do lesní třídy přijímáme děti, které jsou samostatné v sebeobslužnosti při hygieně, při převlékání. Základním předpokladem je, aby děti měly kvalitní, cibulovité oblečení přizpůsobené aktuálnímu počasí, dále batůžek s pitím, připravený z domova a náhradní oblečení. Na spaní děti potřebují spacák.