Berušky Včelky Motýlci Mravenečci Medvídci Ježečci Veverky

1. Veverky

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

 • Alexandra Hulvertová, DiS – učitelka MŠ
 • Anežka Kopáčová – učitelka MŠ
 • Ludmila Šimůnková – asistent pedagoga
 • Mgr. Eva Fišerová – asistent pedagoga
 • Dagmar Rezková – provozní zaměstnanec

Tel.: 725 459 972

2. Ježečci

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

 • Šárka Vávrová – vedoucí učitelka MŠ, logopedický asistent, školní koordinátor EVVO
 • Adriana Vávrová – učitelka MŠ
 • Radka Altmanová – asistent pedagoga
 • Gabriela Jusková – provozní zaměstnanec

Tel.: 725 459 972

3. Včeličky

zelený pavilon

 • Pavla Čechová – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Lucie Kalašová – učitelka MŠ
 • Dagmar Bartošová – asistent pedagoga, školní asistent
 • Alena Knoblochová – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 474
vcelicky@msslunicko.eu

2. Motýlci

oranžový pavilon

 • Bc. Tereza Dvořáková DiS. – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Bc. Jana Landová – učitelka MŠ, logopedický asistent
 • Lucie Hladíková – asistent pedagoga
 • Lucie Dvořáková – provozní zaměstnanec
 • Markéta Hájková – hospodářka školy
 • Pavel Bareš – školník

Tel.: 323 607 473
motylci@msslunicko.eu

1. Mravenečci

modrý pavilon

 • Alena Kopáčová – zástupkyně ředitelky školy
 • Hana Dubnová – učitelka MŠ
 • Andrea Melenová – učitelka MŠ
 • Eva Vilímová – asistent pedagoga
 • Renata Procházková – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 472
mravenecci@msslunicko.eu

4. Berušky

žlutý pavilon

 • Mgr. Václava Kunická – ředitelka MŠ
 • Mgr. Magdaléna Wagnerová – učitelka MŠ, školní koordinátor EVVO
 • Alena Víšková – učitelka MŠ
 • Andrea Melenová – učitelka MŠ
 • Michaela Doležalová – asistent pedagoga
 • Miroslava Budáková – provozní zaměstnanec

Tel.: 323 607 475
berusky@msslunicko.eu

Medvíďata

detašované pracoviště
1. třída Lesní mateřské školy

 • Mgr. Miroslava Čížkovská – učitelka MŠ
 • Melisa Zákorová – učitelka MŠ
 • Eva Šérová – školní asistent

Tel.: 736 133 406

Třídní nástěnka

Týden 25.10. – 30.10.

Halloween

 

Tento týden začal zvesela Halloweenskou oslavou v kostýmech. Děti měly přijít již ráno v kostýmech a oslavy mohly začít. Maminky a tatínkové nám také donesly halloweenské dobrůtky, na které se děti moc těšily. Celý den byl zaměřený na hry, soutěže a tancování. Užili jsme si krásný halloweenský den. Děti si také vybarvily čarodějnici a nastřihly jí vlasy. Alespoň jsme zase procvičili práci s nůžkami. V úterý jsme s dětmi ještě vyrobily barevnou dýní pomocí vytrhávání a lepení papírků. Povídali jsem si o tom, co to Halloween vlastně je, a kde a jak se slaví. Od středy nám ve školce začal prázdninový režim, a tak děti byly spojené. Ale i tyto dny byly plné her, zpívání a kreslení. A už se společně těšíme, co nám přinese další týden.

Básnička:

Letí, letí černý mrak,

ano, ano, je to tak.

Čarodějka v černém hávu,

letí dneska na oslavu.

U ohně si poskočí,

dokola se zatočí.

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 18.10. až 22.10.

Den stromů

     Tento týden byl v naší třídě velmi rozmanitý. Vyrazili jsme na svojí první badatelskou vycházku, kde jsme pozorovali jehličnaté i listnaté stromy, keře, zvířata, svačili na louce u lesa i přeskakovali potok. V úterý jsme si společně s Honzíkovou maminku nazdobili halloweenské muffinky. Pracovali jsme s marcipánem, krémem, potravinářskou barvou i posypem. Vyráběli jsme podzimní stromy  pomocí  temperových  barev  na štětince. Procvičovali jsme stříhání, vystřihovali jsme podzimní listy z barevných papírů. Hráli jsem si společně na zahradě mateřské školy a pozorovali barevné listy všech stromů na zahradě. Naučili jsme se novou písničku ,,Sedí liška pod dubem“ .  S pohybem  rukou a nohou jsme se naučili báseň ,,STROM“. Užíváme se společně podzimního počasí, sbíráme plody podzimu. Společně s rodiči jsme také krásně vyzdobili naší školní zahradu malovanými prvky, kuchyňkami a ponky z palet. Všem děkujeme za skvělou práci.

 

Strom

Levou nohou k pravé noze,

 přisuň pěkně pomalu.

Hlavu vzhůru,

 stoupni rovně,

ruce zvedni nad hlavu.

Jsi strom co listy má,

větřík do nich zafouká a

 větvičky rozhoupá.

Fouká, fičí, větve sklání,

vpravo, vlevo se naklání.

Až ten vítr odlétne,

stromeček si oddechne.

 

Sedí liška pod dubem

 Jana Landová

 

 

Týden 11.10. až 15.10.

Ovoce a zelenina, sklizeň

 

Tento týden byl skutečně nabitý programem týkajícího se tématu týdne. Pondělí nám začalo donesením ovoce a zeleniny od dětí z domova. S dětmi jsme si na koberci popovídali o rozdílech mezi ovocem a zeleninou. Pracovali jsme také s didaktickými obrázky a pojmenovávali jsme si jednotlivého druhy ovoce a zeleniny. Využili jsme také ovoce a zeleninu donesené z domova ke smyslovým hrám. Poznávání ovoce a zeleniny po hmatu a následné ochutnávky ovoce a zeleniny se zavázanýma očima. V úterý jsme začali den vystřihováním šablonek ovoce a zeleniny. Děti si sami tvary vystřihly. Následovalo pečení mrkvového dortu. S dětmi jsem si pojmenovali jednotlivé druhy potravin potřebné k přípravě. Děti strouhaly mrkev, sypaly mouku, cukr. Těsto mixovaly mixérem.  Dort se dětem moc povedl a moc jim chutnal. Ve středu jsme si s dětmi začali vyrábět křížaly z jablíček a hrušek strojkem. Ve čtvrtek po svačince na nás čekala Diskotéka s panem Helekalem, na které se děti vyřádily a vytancovaly 🙂 Konec týdne jsme zakončili výrobou košíčku s ovocem – děti lepily, stříhaly a otiskávaly jablíčka. Také si děti vymalovaly omalovánku zeleniny.  To byl ale krásný týden plný zážitků 🙂

 

Básnička:

Ovoce a zelenina,

to je zdraví, to je síla.

Kdo jí mrkev, ředkvičky,

bude zdravý celičký.

 

 

Dvořáková Tereza

 

 

Týden 4.10. až 8.10.

Den zvířat, ptáčci

 

Celý týden jsme si povídali o zvířátkách a o ptáčcích. Rozdělovali jsme zvířátka, která u nás přezimují, odlétají do teplých krajin i ta, která v zimě spí. Povídali jsme si s dětmi o tom, kterým zvířátkem by chtěly být a proč. Hodně se opakoval medvídek a vlaštovka, medvídek celou zimu prospí a vlaštovka odlétá na zimu do teplých krajin. Společně jsme navštívili výukový program o zvířátkách v lese, pracovali s keramikou, vyráběli ježečka pomocí otisku prstů a společně si užili krásný výlet do Zookoutku v Malé Chuchli. Celý týden nám přálo počasí a tak jsme si užívali her i malování venku na zahradě mateřské školy a vyrazili společně na naší první procházku po okolí.

Vlaštovka

,,Vrabčáku, ty nemáš zdání,

co je pravé stěhování.“

Vlaštovka si povzdechne,

,,snad mě někdo vyslechne.“

,, Lítám tam a zase zpátky.

na to je můj rozum krátký.

Proč je to tak zařízeno?

Nikdy nemám vybaleno!“

 

Jana Landová

 

 

 

 

Týden 27.9. až 1.10.

Drak, vítr, tradice Sv. Václava

 

Tento týden jsme zahájili tradicí sv. Václava. Pověděli jsme si, proč máme v úterý Státní svátek, a kdo to Sv. Václav byl. Následovala dopolední ukázková hodina Gym Academy na školní zahradě, kde si děti vyzkoušely různé cvičící pomůcky a náčiní. Záhráli si společně různé hry a dětem se dopoledne moc líbilo. Ve středu už jsme se s dětmi zaměřili na téma vítr a drak. Přečetli jsme si příběh – „Jak Křemílek a Vochomůrka učesali vílu.“ Povídali jsme si o změnách počasí, ukazovali jsme si didaktické kartičky a správně pojmenovávali. Vyzkoušeli jsme si taky dechová cvičení a použili ho i při výtvarné práci. Vytvářeli jsme si sluníčko s větříkem, který jsme ale museli pomocí brčka rozfoukat. Děti si také vytvořily každý svůj větrník. S naší dopomocí si ho i přitloukli na tyčku. Děti byly moc šikovné. Společně jsme si také vytvořili jednoho velkého draka pomocí otisků ručiček našich dětiček a skládání harmoniky z papíru dětmi.

Děti za celý měsíc udělaly tak veliké pokroky. Máme z nich velikou radost.

 

 

Básnička:

Vítr fouká do dvora,

slunce barví stromy.

Chladný podzim přivolá,

blesk, déšť a hromy.

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 20. až 24. 9.2021

Doprava, Den bez aut

 

     Celý týden jsme se zabývali dopravními prostředky. Hráli jsme pohybové hry na auta, prožitkovým učení ztvárnili dopravní nehodu, zahráli si na lékaře, hasiče, policii. Stavěli jsme dráhy pro auta a povídali si o silničních pravidlech a dopravních značkách. V pondělí jsme se zúčastnili celorepublikové akce ,,Ukliďme Česko“. Společně jsme na vycházce sbírali odpadky do připraveného pytle a povídali si o třídění odpadu.  Ve středu jsme oslavili ,,Den bez aut“. Naším úkolem bylo dopravit se do školky jinak, alternativně, ekologičtěji , než  autem. Naučili jsme se novou básničku ,,Semafor“. V pátek jsme si na zahradě školky užili putování se skřítkem Podzimníčkem. Přečetli jsme si pohádku ,,O skřítku Podzimníčkovi“. Po zahradě jsme podle mapy hledali připravené úkoly – pojmenovávali jsme lesní zvířátka, hledali rozdíly mezi obrázky, přiřazovali obrázky, které k sobě patří, pojmenovávali  podzimní oblečení, počítali přírodniny, postavili domeček pro skřítka a společně si vyzvedli poklad, který nám skřítek Podzimníček nechal na zahradě naší mateřské školy. Už máme venku podzimní počasí a tak trénujeme oblékání  a zapínání bund, čepic a obouvání bot.

 

Semafor - báseň | Preschool activities, Math, Games for kids

 

Jana Landová

 

Týden 13.9. až 17.9.

Rodina a kamarádi

 

Celý tento týden jsme s dětmi věnovali tématu Rodina a Kamarádi. Pracovali jsme s didaktickými kartami a pojmenovávali jednotlivé osoby, které v rodině mohou být. Zkoušeli jsme, zda si děti pamatují křestní jména maminek, tatínků a sourozenců.  Také jsme se pustili do vymalování kamaráda nebo kamarádky, s nímž jsme pak celý den pracovali. Omalovánku si děti sami rozstříhaly na jednoduché puzzle, poskládaly a následné nalepily na barevný papír. Děti byly moc šikovné, vytváření a kreslení je velice bavilo. Povídali jsem si také o svých kamarádech. Kdo to je kamarád? Jak se k sobě s kamarády chováme. Vysvětlili jsme si, že ve školce jsme kamarádi a chováme se k sobě hezky.  V úterý nás čekala oslava narozenin tety Renatky, která u dětí měla veliký úspěch,  a tetě jsme všichni krásně zazpívali. Ve čtvrtek se naše školka zúčastnila běhu Terezy Maxové „Hýbejte se s Teribearem“, kde jsme získali pro nadaci za uběhnutý 1 km a kousek 20Kč,- J V pátek si děti donesly fotky, když byli miminka a hádali jsme kdo je kdo. Společně jsme si také prohlédli naše portfolia a povídali si o tom, kdo je na fotkách a co jsme na nich viděli. To se dětem i nám dospělákům velice líbilo. S dětmi jsme si užili krásný týden plný her, zábavy a smíchu. Těšíme se na další krásné dny s dětmi i vámi.

 

 

Básnička:

Kamarád, kamarád,

to je ten, koho mám rád.

Pomůže mi poradí,

po vláskách mě pohladí.

Všichni jsme tu kamarádi,

a všichni se tu máme rádi.

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 6.9. až 10.9.

Adaptace a pravidla, loučení s létem

Další zářijový týden máme za sebou a opět nás provázelo krásné, teplé a slunečné počasí. Děti byly moc šikovné, tvořivé a zvídavé. Společně jsme vyrobili sluníčko jako symbol léta. Jako paprsky jsme obtiskávali naše ručičky. S pomocí jsme všechny ručičky vystříhali a nalepili kolem sluníčka. Opakovali jsme společně barvy a třídili kostky dle velikosti. Při ranním cvičení jsme se naučili novou říkanku pro svolávání do komunikativního kruhu, a každé ráno se na sebe usmáli a společně se pozdravili. Začali jsme se také učit taneční kroky na písně Jerusalema. Cvičením nás provází písnička ,,Mravenčí ukolébavka“, při které protahujeme celé tělo a učíme se správnému dýchání. Krásné počasí jsme využili také k zahradničení. Připravili jsme si a nakypřili hlínu v našem záhonku a zasázeli jsme barevnou směs tulipánů. Pečlivě jsme záhon zalili. Tak nám držte palce, aby nám to na jaře před okny krásně kvetlo.

Přeji všem krásný víkend

 

Jana Landová

 

 

Týden 1.9. až 3.9.

Adaptace a pravidla

Ve středu nám začal nový školní rok 2021/2022. Do třídy Motýlků jsme přivítali spoustu nových dětiček, ale i dětiček ze třídy Mravenečků. Celý „týden“ jsme se zaměřili na adaptaci dětí a začlenění do kolektivu. Snažili jsme se, aby si děti vžily režim v mateřské škole, což si myslím, že se povedlo. Máme velice šikovné a statečné dětičky. Občas nějaká slzička ukápla, ale jen co maminky a tatínkové odešly, začali jsme si všichni společně hrát a bylo po pláči. Sluníčko nám tento týden přálo, a tak jsme každý den po svačince vyrazili na naší zahradu, kde jsme společně dováděli. Hráli jsme si na dece s autíčky, stavěli jsme kostky, otevřeli pískoviště a hráli si s bábovkami, malovali obrázky maminkám či obrázky křídami na chodník. Společně jsme si také zazpívali spoustu známých dětských písniček jako třeba – Pec nám spadla, Skákal pes, Prší, prší. 

Našim malým Motýlkům velikou pochvalu a těšíme se na další společný týden. 

Básnička:

Dobrý den, dobrý den, 

dneska máme krásný den. 

Ruce máme na tleskání,

nohy zase na dupání.

Dobrý den, dobrý den,

dneska si to užijem.

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 28.6. až 2.7.

Exotická zvířata

Tento týden byl skutečně plný zážitků. V pondělí nás hned čekal celodenní výlet do Zoo Tábor. Zoo je malinká, ale plná krásných zvířátek, které si můžeme opravdu zblízka prohlédnout. Ať už lva a lvici, medvědy, daňky, pumu, fosu, bílé klokany či krásné a roztomilé surikaty. Zoo je plná popisků o zvířátkách, které jsou plné zajímavostí. Velice krásné jsou taky fotografie zvířátek ze Zoo od známých fotografů, které v Zoo visí. Po projití Zoo nás čekal oběd v místní restauraci, který dětem velice chutnal. Následně už nás čekal odpočinek u hřiště, na kterém si děti pohrály. Úterý bylo ve znamení spaní ve školce přes noc. Děti byly celý den velice nervózní a zároveň natěšené na nové dobrodružství – spaní ve školce přes noc. Děti si celý den užily na zahradě školky při krásném počasí. Děti měly k večeři šunkovou pizzu, která pro ně byla veliké lákadlo. Následně program pokračoval pohádkou paní učitelek pro děti. Hrály se známé pohádky jako O veliké řepě a Bouda budka. Dětem se představení skutečně velice líbilo. Po únavném a teplém dni následovala sprcha, ulehnutí do peřinek a usínání při čtení pohádky. Ještě, že nám děti usnuly před počátkem bouřky. Všechny děti spinkaní zvládly na jedničku a byly odměněny diplomem a dobrůtkou. Středeční den byl ve znamení odpočinku, her a loučení se školním rokem. Byl to ale krásný školní rok. A teď hurá na prázdniny a někdo do školky na prázdninový provoz. Krásné léto vám i našim dětičkám a budeme se těšit zase v září  🙂

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 21.6. až 25.6.

Cestování

Tento týden nám začal odjezdem některých dětiček na školku v přírodě do Pluhova Žďáru i s naší paní učitelkou Péťou. Ostatní děti s paní učitelkou Terezkou se celý tento týden zaměřily na téma cestování. Povídali jsme si o tom, kam se všude může cestovat – po České republice nebo do ciziny. Pracovali jsme s velkým atlasem světa a interaktivní tužkou. Povídali jsem si o kontinentech, zemích a městech. Dále jsme se zaměřili na dopravní prostředky, které můžeme k cestování využívat. Už někdo letěl letadlem nebo jel vlakem? Kde jsme byla na dovolené? Pamatuji si to? Musím děti velice pochválit, protože děti opravdu znali jména zemí, kde byly na dovolené. Snažili jsme se s dětmi trávit, co nejvíce času venku a pracovali jsme na zahradě.  Také byl ale tento týden plný oslav narozenin a tím pádem i dobrůtek. Ale také loučení s některými dětmi, které s námi tento týden byly naposledy. A proto jsem si s dětmi udělali den plný ocenění. Naše školka je zapojena v projektu Se sokolem do života, který je zaměřený na celoroční aktivity pro rozvoj pohybové gramotnosti dětí, a tak jsme za splnění projektu rozdávali dětem medaile, diplomy a dárečky. Celý tento týden byl velice povedený a huráá do dalšího týdne plného sluníčka a dobré nálady 🙂

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 14.6. až 18.6.

Zahradní slavnost

 

Celý tento týden se nesl v duchu příprav na očekávanou a velkolepou Zahradní slavnost. V úterý nás čekal celodenní výlet do Mirákula, ze kterého byly děti nadšené. Po příjezdu autobusem jsme se nasvačili a vydali se na atrakce. Zaskákali jsme si na nafukovací trampolíně, prošli malé lanové centrum, prošli bludiště. Dokonce jsme přelezli k malým kozičkám a pohladili si je. Velkou radost měly děti z oběda v podobě nudličkové polévky a kuřecího řízku s bramborem. Po obědě jsme si společně odpočinuli a pohráli na louce ve stínu.  Ve středu jsme se vrátili k tématu zahradní slavnost a nejdříve jsme si popovídali o tom, co to vlastně zahradní slavnost je, co nás na ní čeká a pro koho je určená. Popovídali jsme si o celém programu slavnosti včetně vystoupení pana profesora Raka. S dětmi jsme si řekli, jaké oblečení na slavnost zvolíme a proč. Pojmenovali jsme si písničku i autora a pustili se do příprav. Děti připravovaly taneček na Michala Davida – Děti ráje. Cvičili jsme taneček jak ve třídě, tak na zahradě školky.  Ve čtvrtek už se děti konečně dočkaly a nervozita stoupala jak u nás, tak u dětí. Celá Zahradní slavnost proběhla ve velice příjemné atmosféře, plné rytmických písniček a našich fantastických dětiček. Veliká pochvala všem rodičům za donesené dobrůtky pro dětičky, ale největší díky patřím našim malým Motýlkům, kteří zvládli taneček na výbornou!  Páteční den byl za odměnu plný sluníčka, her, ovoce a dobrůtek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 7.6. až 11.6.

Letní zdravé osvěžení

Týden s tématem Letní zdravé osvěžení se nám velmi vydařil. Hned první den v pondělí jsme se vrhli do výtvarné činnosti. Tvořili jsme nejen zmrzlinky, ale i melouna. Veškeré výtvory za tento týden jste už určitě shlédli na nástěnce v šatně. Do tohoto tématu jsem zahrnula opakování, jaké máme zdravé a nezdravé potraviny, vitamíny, správná životospráva, cvičení a pobyt na čerstvém vzduchu. Dále jsme se zaměřili na letní plody, jak zeleniny, tak i ovoce a stihli jsme i zopakovat lidské tělo od kostry po časti těla. Celý týden nám počasí velmi přálo, tudíž jsme se snažili veškerý svůj volný čas trávili venku na zahradě školky. Konec týdne jsme zakončili dopolední procházkou do Kostelce.  Začali jsme piknikem u rybníku a zakončili na hřišti. Děti si to moc užili:)

Básnička tohoto týdne:

Hruška

Leží hruška v trávě, na zem spadla právě. Byl to pro ni šok, odřela si bok.

Do trávy jsme sedli, hrušku rychle zvedli. Jen se nezblázni, vždyť jsi parádní!

Dá to pěknou fušku, sebrat každou hrušku. Do košíku s ní, A kdopak ji sní?

JÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Petra Vychodilová

 

Týden 31.5. až 4.6.

 
Den dětí, Každý jsme jiný

 

Tento týden jsme zahájili povídáním o Dni dětí. V úterý nás čekal karvenal, který byl plný her a soutěží. Největší radost měly děti ze zmrzlin, které nám koupila paní Rylichová a teta Lucka, a tímto jim velice děkujeme.  Zbytek týdne jsme se zaměřili na téma „Každý jsme jiný“.  Povídali jsme si o tom, že každý vypadáme jinak a jaké rozdíly mezi lidmi mohou být – vzhled, povaha, řeč .. Přečetli jsme si příběh „O ovečce“, která byla jiná než ostatní a přemýšleli jsme, jak bychom jí mohli pomoci. Musím říci, že děti přicházely na krásná řešení a mají za to velikou pochvalu. Každý také tuší nakreslil sám sebe. Všem dětem se to moc povedlo. Výsledek naleznete na nástěnce v šatně Motýlků. Největším překvapením týdne byla návštěva želvičky Barunky, která za námi dokonce přijela v kočárku a každý si ji mohl pochovat.  

Básnička:

Kamarádi

Rozhlédni se tu a tam,                                                           

uvidíš, že nejsi sám,

všude je tvůj velký svět,

pojď si o něm vyprávět.

My jsme všichni kamarádi

a máme se všichni rádi.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 24.5. až 28.5.

Království vody

Tento týden jsem pro děti zvolila téma Království vody. Hned v pondělí jsme začali tvořit koloběh vody. Děti s nadšením tvořili zvlášť slunce, rybníky, mraky a déšť. S dětmi jsme se zaměřili nejen na vznik deště, ale i jaké formy a skupenství vodu v přírodě můžeme vidět. Celý týden jsem propojila básničkou Kapka vody a písničkou Voda, voděnka. V úterý jsem si pro děti připravila krátkou přednášku o tom, že voda má nejen své kladné, ale i záporné stránky. Povídali jsem si o síle, kterou samotná voda má.. U tématu jsme zůstali i dnes, ale zaměřili jsme se na vodu, jako zdroj života našeho těla. A opět jsme si i zopakovali zdravé a nezdravé potraviny.                                                                                                                                                                                                                                     Ve středu v naší školce proběhlo focení. Dětem to velice slušelo a už se moc těším na výsledné fotky. Ve čtvrtek k nám zavítal kouzelník, který dětem předvedl kouzla s ohněm a živými zvířátky. Všichni jsme měli možnost pochovat a pohladit si hada, holubici a králíčka.                                                                                                                                                                                                                       Tento týden musím všechny děti velmi pochválit 🙂

Básnička tohoto týdne

Kapka vody

Kap, kap, kap,

už je tomu tak.

Venku padá z nebe voda,

ne, to není žádná škoda.

Zaleje nám kytičku,

stromeček i travičku.

Nad hlavu si deštník dáme,

deštíček ten rádi máme.   

 

Petra Vychodilová

 

 

Týden 17.5. až 21.5.

Život ve městě a na vesnici

Tento týden jsme se zaměřili na rozdíly v životě na vesnici a ve městě. Nejprve jsme si ale řekli, jak se jmenuje naše republika a jaké máme hlavní město. Ne pro všechny byla toto jednoduchá otázka. Pak jsme se zaměřili na to, jaké máme základní rozdíly? Mohou být i ve městě rodinné domy? A lesy? Můžou být na vesnici paneláky? Má vesnice a město něco společného? Proč by se mi líbilo bydlet ve městě a proč na vesnici? Povídali jsme si o dopravních prostředcích, které známe a a kde je můžeme potkat. Popovídali jsme si i o dopravních značkách a zkusili si na auta také zahrát. Děti musely dodržovat pravidla silničního provozu a reagovat na barvy semaforu. To je velice bavilo. Tento týden jsme se také vydali na vycházky po okolí školky.  Ve čtvrtek jsme šli k paní asistentce Míše, která pro nás připravila několik sportovních aktivit. Pozorovali jsme přírodu kolem nás a pozorovali jsme dopravní prostředky. Byl to moc hezký týden 🙂

Básnička tohoto týdne: 

 

DOMA

Každý je doma tam, kde bydlí,

kde má své místo u stolu,

kde má svou postel a svou židli.

Doma jsou všichni pospolu.

 

A šnek je doma, ať je, kde je –

svůj dům si nosí na hřbetě.

Ať svítí slunce nebo leje,

je doma všude na světě.

 

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 10.5. až 14.5.

Život na louce a v lese

Tento týden jsme si všichni moc užili, i když nám počasí od poloviny týdne moc nepřálo. Naštěstí nás ale nijak neodradilo a dnes jsme si užili procházku plnou kaluží a jiných překážek, ve kterých se děti vyřádily. Dětem se týdenní téma velmi líbilo. Nejen že máme šatničku plnou výrobků, ale zaměřili jsme se i na povídání životě na louce, u rybníka a v lese. Jaké živočichy můžeme kolem sebe v přírodě potkat, jak se k nim zachovat a co dělat nesmíme. Použili jsme při práci nejen didaktické obrázky, ale i encyklopedie a poučné časopisy. Děti velmi bavila práce s krepovým papírem, voskovkami a temperami. Vytvořily moc pěkné koláže louky, za které je musím opravdu pochválit. Ve středu byl den zdravotních sester, na které jsme se jedno dopoledne zaměřili. Dětem jsem ukázala kostru, a kosti v našem těle jsme si pojmenovali. Povídali jsme si i o první pomoci, kterou jsem pojala formou hry a děti moc bavila. S dětmi jsme pracovali celý týden. V šatničkách můžete shlédnout pracovní listy a lepení louky a broučků. Tento týden byly děti velmi šikovné a poslušné, budeme doufat, že jim to vydrží až do konce školního roku 🙂

Básnička tohoto týdne:

Brouček

Malý brouček spinkal v trávě,

probudil se teďka právě.

Protáhl si ručičky, hlavičku i nožičky,

nasadil si bačkůrky

a pospíchal do školky.

Tak vás tady zase máme a hezky se přivítáme.

Dobré ráno!

 

 

 

 

 

 

 

 

Petra Vychodilová

 

Týden 3.5. až 7.5.

Mláďata, Den maminek

 

Tento týden jsme se konečně mohli všichni sejít ve školce. Všichni nástup po tak dlouhé době zvládli skvěle a bylo vidět, že už se do školky těšili. I my jsme se moc na naše motýlky těšili. Povídali jsme si o tom, jak jsme trávili čas doma s maminkou a tatínkem. Zda jsme byli někde na výletě, co nového jsme se dozvěděli nebo naučili. S dětmi jsme si zopakovali režim dne ve školce, abychom si připomněli, jak to ve školce vlastně chodí. Začátek týdne jsme věnovali tématu Mláďátka. Pracovali jsme s didaktickými obrázky, pracovními listy a následně jsme zvířátka kreslili. Děti byly velice šikovné, protože zvířátka kreslili podle vzoru zvířátek. Na konečný výsledek se můžete podívat v šatně. Také jsme chtěli udělat radost babičkám a dědečkům v domově seniorů, a tak jsme jim vytvořili za třídu motýlků krásnou barevnou motýlkovou koláž. A protože nás čeká Den maminek, museli jsme něco pro ně vyrobit. Nejprve jsme si ale maminku tuší nakreslili. Ty maminky jsou ale krásné. Dále jsme si pro maminky připravili přáníčko s otiskem naší ručičky a vyrobili jsme panenku z vařečku. Snad se všechny dárečky líbili.

 

 

Tereza Dvořáková

 

 

Týden 26.4. až 30.4.

Čarodějnice

 

Čarodějnický týden nám začal hned v pondělí, kdy jsme se seznámili se vším, čemu se budeme věnovat. Řekli jsme si jak si představujeme čarodějnici, její charakter a určitě co jí nesmí chybět. Také jsme si vysvětlili proč se vlastně 30. dubna čarodějnice pálí. Děti měli k dispozici výtvarný materiál, který si volily podle svých možností (pastelky, fixy, lepidla, látky, ponožky, vycpávky, ulity, vlnu, modelínu, papíry, nůžky..). a z kterého si vyráběly čarodějnici. Asi nejoblíbenější činností bylo vaření lektvaru z vody, mouky, potravinářského barviva a kypřícího prášku, který nám pěkně pobublával. Hledali jsme v knihách pohádky, ve kterých čarodějnice vystupují. Ve středu jsme absolvovali čarodějnickou stezku a při vycházkách nasbírali materiál na „Májku, kterou jsme ve čtvrtek vyzdobili a postavili. Karneval, soutěže a předání vysvědčení zakončilo náš kouzelný týden.

Básnička Čarodějka

Letí, letí černý mrak,

ano, ano, je to tak.

Čarodějka v černém hávu,

letí dneska na oslavu.

U ohne si poskočí,

dokola se zatočí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čarodějnice (Distanční vzdělávání)

 

Cíle:

 • seznámení dětí s tradicí „Slet čarodějnic“
 • pochopení mravního symbolu dobra a zla

 

Čarování a vymýšlení čarovných zaříkávadel:

 • Čáry máry kouzlení,
  ať se ta věc promění.
  Co to je, kdo to ví,
  ten ať rychle odpoví.
 • Muší ucho, kus žabince, trochu medu dej do hrnce,
 • kousek křenu, hrst přesličky, přidej sůl a tři mušličky.
 • Džem, roláda, marmeláda, čokoláda z nebe padá.
 • Lidská hlava, oči, nos, černý kocour chodí bos.

 

Básnička:

Kdo to letí na koštěti?

Na koštěti, děti, letí ježibaba sivé pleti.
Těžký plášť má samé nitě, pohled, který vyděsí tě.
Na nose dvě bradavice…
Je to prostě krasavice.
Letí nízko nad tratí, neboť trpí závratí.
Na mýtinu už se blíží, nepřistane bez potíží.
Jako hruška na zem sletí.
Křach! A už je po koštěti.
Kup si auťák, babice! Od čeho jsou silnice!

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Vymyslet svůj čarodějnický lektvar
 • Foto v čarodějnickém obleku

 

Pracovní list:

 

Týden od 19.4. do 23.4.

Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství

Cíl:DSV – budeme realizovat záměry s ekologickým námětem

       DP – budeme se učit rozhodovat o svých činnostech  

V rámci oslav dne Země a Kampaně obyčejného hrdinství jsme si s dětmi vyprávěli u globusu o naší „Modré planetě“, jak o ni pečovat a jak ji chránit aby se nám na ní dlouho hezky žilo. Při modelování kontejnerů na  tříděný odpad jsme si osvěžili paměť o druzích odpadků a jak pomoci s jejich tříděním. U komposterů, které máme na zahradě jsme si názorně ukázali jak se zpracovává bioodpad a při procházkách do přírody jsme se snažili trochu přírodě ulevit od odpadků, které do ní nepatří. Cvičení ve vyvětrané místnosti je naší pravidelnou aktivitou pro utužení našeho zdraví a fyzičky. Z trhaných barevných papírů jsme si vytvořili zmenšeniny Země a přitom se seznámili se světadíly, které sousedí s naší Evropou. Piktogramy nově vytvořené pro Kampaň obyčejného hrdinství nám nyní zpestřují každou třídu a radí jak se chovat k lidem i přírodě 🙂

Báseň: DEN ZEMĚ

Naše Země svátek slaví,
dneska má svůj velký den,
proto si teď pojďme říci,
proč má bý-ti oslaven.

Země je planeta velká,
umožňuje život všem,
dodává nám čistou vodu
a živiny každý den.

Každým rokem plodí nové
květy, stromy, rostliny.
Díky nim pak máme kyslík,
plyn k dýchání jediný.

Země dává vhodnou půdu
k pěstování potravy,
dobrá voda ze studánky 
postaví nás na nohy.

Proto ji dnes oslavíme
bez ničících zásahů,
ať je zase krásně čistá
zbavíme ji odpadů.

    

 

 

 

 

 

 

 

Naši milí Motýlci,

velice nás mrzí, že stále nemůžete navštěvovat naší školku tak jako vaši starší kamarádi. Doufáme, že se to brzy změní a my se přivítáme v naší třídě Motýlků. Moc se na vás těšíme!!!

Snad se máte hezky, užíváte si doma s maminkou nebo tatínkem. Pokud byste chtěli, můžete nám stále posílat vaše fotky nebo výtvory na mail: motylci@msslunicko.eu 

Pokud byste chtěli, můžete se v příštím týdnu zapojit do kampaně obyčejného hrdinství Kampaň OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ 2021 | Ekoškola (ekoskola.cz)
Budeme rády za jakoukoli zpětnou vazbu, jak se vám daří nebo nedaří plnit výzvy 🙂

Ve čtvrtek můžete doma s rodiči oslavit Den Země. Den Země – Wikipedie (wikipedia.org)

V rámci oslav Den Země bychom rády vyhlásili za třídu Mravenečků a Motýlků výtvarnou soutěž: „CO SLIBUJI NAŠÍ ZEMI“
Ve fantazii se meze nekladou, záleží na každém z vás, jak soutěž uchopíte (koláže, piktogramy, výtvarné techniky)
Po otevření škol uděláme výstavu a komise vybere tři nejpovedenější 🙂

Posíláme mnoho pozdravů a pohlazení. S přáním krásných jarních dnů Terka, Péťa, Lucka, Míša, Evča

 

Týden od 12.4. do 16.4.

Sokol

Cíle:

budeme rozvíjet schopnost provést pohyb podle vzoru nebo pokynu

podpoříme u dětí rozvoj tvořivosti a fantazie v tvořivých činnostech – práci s přírodninami a různým materiálem

budeme rozvíjet kooperativní dovednosti

budeme se učit orientovat se v rolích a pravidlech různých společenských skupin (rodina, třída, mateřská škola,…)

 

Tento týden jsme se konečně dočkali a mohli jsme ve školce přivítat alespoň naše předškoláčky. Děti už se do školky také moc těšily , i když je čekalo nepříjemné testování, které ale všichni zvládli. Potom už jsme si vyprávěli vše, co děti dělaly, jak se jim líbily úkoly, které od nás dostávali a samozřejmě pro všechny děti i jejich rodiče veliká pochvala za spolupráci během distančního vzdělávání. Celý týden patřil projektu „SE SOKOLEM DO SVĚTA“. Pro děti byla celý týden připravena opičí dráha, kterou si sami přizpůsobily dle svých možností a dovedností. Obratnost jsme také rozvíjeli při pobytech venku, kde děti hrály na honěnou, na rybáře a rybičky apod., také jsme navštívili obecní hřiště. Vyrobili jsme si opičku Haničku, která nás také naučila básničku. Také jsme podle obrázků zkoušeli uhodnout písničky a známé pohádky.  Týden nám utekl jako voda a moc jsme si ho užili.

 

Básnička Opička

Takhle cvičí opička,

přestože je maličká.

Dělá sudy, kotouly,

 

dej si pozor na bouli!

 

 

 

 

 

 

 

Týden 5.4. až 9.4.

Práce na zahradě (Distanční vzdělávání)

 

Cíle:

 • Rozvoj pocitu sounáležitosti s rodinou a i přírodou
 • Vytvářet základní společenské a kulturní postoje
 • Rozvoj respektu a přizpůsobivosti ve vztahu k druhému

 

Hádanky:

Sladká je a oranžová,

do země se snadno schová.

Je to mlsek králíčka.

Poznali jste?…………….!

(mrkvička)

 

Uvnitř bílá, zvenku červená,

je kulička v zemi zrozená.

Kdo přemýšlí chviličku,

jistě pozná ……………

(ředkvičku)

 

 

Básnička:

Stále v koutě nestojí,

do hlíny se zakrojí!

Kus země je rázem pryč,

když se do ní pustí rýč.

 

Píseň s pohybem:

Jezevčík (melodie písně „Měla babka“)

Hlína létá po údolí, když jezevčík noruje,                    (dvě děti proti sobě, střídavě dřepy)

na louce, anebo v poli, s krtečkem si notuje.     

Hrábne sem a hrábne zpátky, už je celý udřený,        (společné úkroky stranou a zpět)

pod pařezem u zahrádky popere se s kořeny.

Pak si lehne do pelíšku, má ho tamhle u plotu,           (za ruce, točit se dokola)

slyšíš, jak mu kručí v bříšku? Prý by si dal dobrotu.     (změna směru)

 

Písnička:

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Sázení sazenic zeleniny, bylinky
 • Plení záhonků
 • Sázení jarních kytiček
 • Hrabání zahrady
 • Třídění odpadů do kompostéru

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

 

Týden 29.3. až 2.4.

Velikonoce (Distanční výuka)

 

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíška (Ježíše Krista). Dříve také byly Velikonoce svátky, které oslavovaly odchod zimy, příchod jara a probouzení přírody. Tento rok bude Velikonoční neděle 4. dubna a Velikonoční pondělí 5. dubna. 

 

Milé děti, před mateřskou školkou Sluníčko (Želivec) nám vyrostl vajíčkovník. Budeme rády, když na náš vajíčkovník přispějete i svou kraslicí. Těšíme se na vaše výtvory.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pašijový týden (poslední týden před Velikonocemi) 

MODRÉ pondělí – všední den.

ŽLUTÉ úterý- ve staveních se uklízelo.

ŠKAREDÁ středa– tento den se nesměl nikdo na nikoho mračit, aby se nemračil celý rok.

ZELENÝ čtvrtek – v tento den se mělo jíst zelené jídlo aby si každý udržel celoroční zdraví a svěžest. Také naposledy zvoní zvony a „odlétají do Říma“. Zvonění se nahradí hlukem řehtaček.

VELKÝ pátek (– je dnem velkého smutku a ukřižování Krista. Držel se půst a dokonce se uhasil i oheň v kamnech.

BÍLÁ sobota – před kostely se zapalují a světí ohně. Pekl se chléb, nádivka s kopřivami a uzeným masem. Končí půst.

VELIKONOČNÍ neděle – je to den zmrtvýchvstání Krista. V kostele se světí pokrmy – beránek, mazanec, vejce …

VELIKONOČNÍ pondělí – „červené“, patřilo pomlázce. Je to obyčej, kdy chlapci obcházeli domy a šlehali dívky, aby byly zdravé, veselé a pilné. Odměnou za pomlázku byla malovaná vajíčka.

 

Básničky:

HODY, HODY, DOPROVODY!                              

Dejte vejce malovaný,

Nedáte-li malovaný,

dejte aspoň bílý,

slepička vám

v komoře v koutku

na zeleným proutku

snese jiný.

 

Koledníci jdou, pomlázku nesou,

zpívají koledy, „vajíčko dejte mi“.

Ať je pěkně malované,

Od srdíčka darované.

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Jarní Velikonoční aktivity
 • Malování vajíček – kraslice
 • Kluci s fotka pomlázky
 • Zasít osení
 • Vyrobit Velikonoční přání
 • Barevný týden – každý den se co nejvíce obléknout do barvičky v pašijovém týdnu a vyfotit se

 

 

 

 

 

 

 

Týden 22.3. až 27.3.

Poslové jara –  návrat ptáčků z teplých krajin (Distanční výuka)

 

Konkrétní cíle:

 • seznámení dětí s nejznámějšími ptáky (skřivan, racek, kos, vrabec, vlaštovka…), se základními informacemi o migraci ptáků do teplých krajů
 • rozvoj představivosti a logického uvažování, rozlišování velikosti pomocí dvou předmětů, pojmy (malý, velký, menší než, větší než)

Hádanky:

Vlasy nemá, hřeben nosí, ostruhy má, chodí bosý.

I bez hodin vstává včas, zatroubí a vzbudí vás. (kohout)

 

Znám jednoho ptáčka, dobrého zpěváčka,

černý nosí fráček, žlutý má zobáček. (kos)

 

Kdo stále nosí hřeben

a vůbec se neučeše? (kohout)

 

Koruna na hlavě, andělský šat,

zlodějský krok, ďábelský křik. (Páv)

 

Doplníme slovo:

 • Po zimě se vracím k vám, jarní pozdrav pro vás mám. Pozdravení od sluníčka přináší nám vla… (vlaštovička)
 • Za tou naší zahrádečkou zelená se hvozd. Z hvozdu až k nám na dvoreček často léta dr… (drozd)

 

Básnička:

Vlaštovky

To byl ale dlouhý let. Vracíme se rády zpět.

Dlouhá byla naše cesta přes moře, hory i města.

Letěly jsme přes Afriku, byly jsme až u rovníku.

Překážku jsme v cestě měly, poušť Saharu přeletěly.

V Africe to hezké bylo, mnohé se nám zalíbilo.

Poznaly jsme rády svět, domov nás však volal zpět.

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Vyfotit se při krmení kachen
 • Vyfotit se při sypání zrní do ptačí budky
 • Nakresli ptáčka

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

 

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz 

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

Týden 15.3. až 19.3.

Počasí na jaře (Distanční výuka)

 

Vážení rodiče,

rády bychom se tento týden s dětmi věnovaly jarnímu počasí a změnám v přírodě v tomto období (jen kdybychom mohly , takto to zbyde na Vás ) Jistě už si děti všimly rozkvetlých prvních jarních kytiček jako jsou sněženky a bledule. Jen co sluníčko začne pořádně hřát, vylezou nám ze země fialky, narcisy, petrklíče, hyacinty a krokusy. Na některých listnatých stromech již můžeme pozorovat pupeny listů. Ptáčci ráno již začínají zpívat a všechny tyto změny v přírodě, které můžeme pozorovat, nám značí první přísliby jara.

Již v tuto dobu se mohou zasít nějaká semínka zeleniny, např. ředkvička, mrkvička. Pokud máte možnost, můžete s dětmi tato semínka zasít a pozorovat jejich růst. Děti si mohou záhonek samy připravit, semínka zasít a také se o ně pěkně starat.

A protože na jaře stále hodně prší, můžete si s dětmi vytvořit nějaký pěkný barevný deštník pomocí papíru, barevných zbytků látek, barviček, lepidla, brček, košíčků na muffiny… Ve fantazii se meze nekladou.

Budeme rády, za každou informaci  či foto od Vás, jak se Vám daří, jak s dětmi trávíte čas a jak Vám dětičky doma pomáhají s každodenními povinnostmi na školkový email motylci@msslunicko.eu nebo na watsapp paní učitelky Terezky.

Přejeme Vám hodně zdraví a už se na Vás na všechny moc těšíme Terka, Péťa, Evča a Lucka

 

Básnička:

Kap, kap, kap, už je tomu tak. 

Venku padá z nebe voda, ne, to není žádná škoda.

Zaleje nám kytičku, stromeček i travičku.

Nad hlavu si deštník dáme, deštníček ten rádi máme.

 

Básnička s pohybem:

Kap, kap, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

Prší, prší, kam půjdeme, (naznačit pohybem prstů déšť)

v dešti zůstat nemůžeme. (otáčíme hlavou do stran)

Schováme se pod okap, (sed do dřepu)

tam to kape, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

 

Kap, kap, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

Prší, prší, to je vody, (naznačit pohybem prstů déšť)

nebojme se nepohody. (otáčíme hlavou do stran)

Pod stromem se schováme, (sed do dřepu, sehnuté ruce nad hlavou)

na sluníčko počkáme. (prstem naznačíme tvar slunce)

 

Písnička:

Kočka leze dírou

Kočka leze dírou,

pes oknem, pes oknem.

Nebude-li pršet, nezmoknem,

nebude-li pršet, nezmoknem.

 

A když bude pršet,

zmokneme, zmokneme.

Na sluníčku zase uschneme,

na sluníčku zase uschneme.

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Sázení semínek či práce na zahrádce
 • Výroba deštníčku či fotka s deštníkem
 • Ponožková výzva (foto s každou ponožkou jinou) – www.ponozkovavyzva.cz

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Něco pro lepší den od paní učitelek 

 

 

Týden 8.3. až 12.3. 

Jarní prázdniny

Básnička:

Dopísky do písku

Píšu, píšu do písku,

tisíc dopísků.

Skládám krásnou maminku,

z oblázků a kamínků.

Moje mámo ze všech maminek, 

to máš k svátku. Kamínek.

 

Praktický úkol (dobrovolné):

 • Namalovat putovní kamínek a vyfotit
 • Najít putovní kamínek a vyfotit 
 • https://www.zazen-nudu.cz/clanky/malujeme-putovni-kaminky

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

 

Týden 1.3. až 5.3. 

Probouzení jarní přírody (Distanční výuky)

 

Vážení rodiče, 

zdravíme ze Sluníčka a všichni již netrpělivě vyhlíží z okna jaro. Pokud byste měli zájem, můžete se s dětmi naučit písničku a básničku. Měli bychom velikou radost,  pokud byste nám natočili krátké video vašich šikovných dětiček, jak zpívají nebo přednáší básničku. Dále vám posíláme náměty, jak s dětmi trávit volný čas. Za každou zpětnou vazbu budeme moc rády. 

 

Báseň:

Zimo, zimo

Zimo, zimo, táhni pryč
nebo na tě vezmu bič.
Odtáhnu tě za pačesy,
za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek,
svleču zimní kabátek.

 

Píseň:

Travička zelená

Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená to je moje peřina.
Když si smyslím, na ní sednu,
když si smyslím, na ní lehnu,
travička zelená to je moje peřina.
Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená to je moje peřina.
jak se zjara začne pučit,
nechci já se doma mučit,
travička zelená, to je moje peřina.

 

Praktický úkol (dobrovolné):

 • Najít jarní květinu
 • Uvařit nebo upéci něco s maminkou 
 • Práce na zahradě
 • Natočit video – zpěv Travička zelená

Pracovní list (dobrovolné):

 

 

Týden 22.2. až 26.2.

Antarktida a ekologie

Tento týden jsme začali tématem ekologie. Pověděli jsme čím se ekologie zabývá, co ve školce děláme se zaměřením na eko. Jaké „popelničky“ na tříděný odpad ve třídě máme a jakou mají barvu? A co se do nich třídí. Jaká nám ale ve třídě chybí? Jak by asi měla vypadat? Nápady na realizaci „popelničky“ na nápojové kartony.  Naučili jsme se i básničku o tříděném odpadu. Naše školka se také zapojila do programu microgreens, který spočívá ve vypěstování micro zeleniny, z které si pak můžeme z dětmi připravit zdravou pomazánku. Takže jsme s dětmi semínka zasadili. V další části týdne jsem se zaměřili na téma Antarktida – začali jsme příběhem O Eskymačce Emilce. Povídali jsme si o esykmácích, o zvířátkách, které zde žijí. Pátek jsme završili ukázkou akrobatického létání s modely letadýlek, která se dětem skutečně moc líbila. Největším zážitkem pro ně bylo letadýlko, z kterého vypadávaly bonbony.

 

Tříděný odpad 

Třídit odpad to je hračka,

umí to už malá Kačka.

Máme tady sběrný dvůr,

sem odpad vyhazuj.

S igelitem neplýtvej,

radši svoji tašku měj.

Můžeš si ji uložit,

když chceš tady dlouho žít.

 

Dvořáková Tereza

 

 

Týden 15.2. až 19.2.

Masopustní veselí

Jelikož nás ve středu čekaly masopustní oslavy, téma týdne bylo jasné. Masopustní veselí. S dětmi jsme si tento týden moc užili. V pondělí jsme se vrhli do tvoření masek, jitrnic a koláčků. Děti pracovaly s temperami a krepovým papírem. Ve středu dopoledne byla nástěnka v šatničce hotová. Od rána téhož dne děti přicházely v maskách do tříd. Musím říct, že masky měly děti krásné a originální. Od rána si užívaly diskotéky, soutěží a společenských her. Dopoledne proběhla i ochutnávka všech dobrot, které si přinesly. Všichni v tichosti seděly, pochutnávaly si, až se jim dělaly boule za ušima 🙂

Celý tento týden probíhal v duchu Masopustu. Učili jsme se básničku O koblížku, zpívali písničku O Masopustu a v pátek jsme zakončili týden pečením koláčků. Všichni děti si vyzkoušely, jak se pracuje s těstem, jak se zadělává kvásek a jak se koláčky plní.  A samozřejmě po těžké práci následovala odměna. Všichni ochutnali své vyrobené koláčky. Musím sama říct, že byly opravdu skvělý. 

Tento týden dětí pracovaly s chutí a nadšením. Musím všechny moc pochválit, jelikož byly suprový 🙂

Básnička týdne:

Koblížek

Zaděláme na koblížky,

smíchej mouku, vejce, sůl,

už je toho těsta půl.

Přidáme i kvasnice,

ať je toho nejvíce.

Koblížek pak uválíme,

na plotně ho usmažíme.

Potom toho koblížka,

dáme pěkně do bříška.

 

Vychodilová Petra

                 

 

Týden 8.2. až 12.2.

Úcta ke stáří, sv. Valentýn

 

Celý tento týden jsme si s dětmi povídali o lásce, o stáří, o rodině, o babičkách a dědečcích. Zaměřili jsme se na to, co to znamená mít vlastně rád? Jak to dáváme druhému najevo? Čím děláme druhým radost, a co naopak udělá radost mě? Povídali jsme si o stáří – o svých prarodičích. Jací jsou? Jak moje babička vypadá a jaká je? Také si jí děti nakreslily tuší a musím říci, že babičky jsou nádherné. Vytvořili jsme společně i srdíčko, které jsme vylepovali papírem. Také jsme do třídy přivítali naší novou paní asistentku Evu, tak doufáme, že se jí tu s námi bude líbit. Ve čtvrtek děti vyráběly dárečky pro pečovatelky do Domova seniorů v Pyšelích. S dětmi jsme si řekli, kdo v takovém domově seniorů žije a proč. Kdo se tam o ně stará a čím můžeme dělat takovým lidem radost. Páteční den jsme věnovali sv. Valentýnu. Co to je Valentýn? Jak se může oslavit? Komu dnes dáme náš vyrobený dáreček a přáníčko? Snad se vám všem budou dárečky líbit.

 

Básničky tohoto týdne:

Babička

Proč máš brýle, babičko?

Chci tě vidět holčičko.

A proč máš naslouchátko?

Chci tě slyšet, mé děvčátko.

Proč máš vlasy do šediva?

To že stáří se ozývá.

A proč se tak usmíváš?

Protože mě ráda máš.

 

Kamarád

Kamarád, kamarád,

to je ten, koho mám rád.

Pomůžu mu, poradím

po vláskách ho pohladím.

Všichni jsme tu kamarádi

a všichni se máme rádi.

 

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 1.2. až 5.1. 2021

Kouzelný svět pohádek

 

Tento týden jsme se zaměřili na pohádky. Děti si v pondělí přinesly své oblíbené knížky, s kterými jsme pracovali do poloviny týdne. Mile mě děti překvapily, jelikož uměly o knížce povídat. Dozvěděli jsme se nejen příběh knížky, ale kdo dětem knihu i čte. Povídali jsem si, jak je čtení knížek důležité a jak se taková kniha vlastně vyrábí. Převyprávěli jsme si pohádku O Červené Karkulce a hned druhý den jsme si ji všichni zahráli. 

Musím velmi děti opět pochválit.  Hned do druhého dne se naučily básničku O princezničce na bále a nejvíce je bavila písnička Dělání s doprovodem na piano.

Jako jakýkoliv jiný týden jsme si opět užili procházek přírodou a navštívili jsme rodinný statek na Nové Hospodě u rodiny Procházků. Tam na nás čekaly tři nádherní koníci a děti si mohly pohladit slepičky a králíčka. Velmi děkujeme za krásný výlet, jelikož my a děti jsme si to moc užily.

Musím říci, že přes komplikace, které v druhé polovině týdne nastaly se souvislosti s Covidem, jsme si ho moc užili a děti rády a s nadšením spolupracovaly při jakékoliv aktivitě.

Princeznička na bále

Princeznička na bále,

poztrácela korále.

Její táta, mocný král,

Honzíka si zavolal:

Honzíku, máš na mále,

najdi nám ty korále!

Honzík běžel za horu,

nakopal tam bramboru.

Vysypal je před krále:

Nesu Vám ty korále,

větší už tam neměli, ty snědli už v neděli.

 

Vychodilová Petra

 

 

 

 

Týden 25.1. až 29.1.2021

Zdraví a lékař (prevence, očkování, aplikace Záchranka, Horská služba, IZS)

 

Celý tento týden jsme se věnovali tomu, co to je zdraví? Co našemu tělo prospívá a co mu naopak škodí? Jak vypadá, když jsme nemocní a kam se s nemocí chodí? Povídali jsme si o zdravých a nezdravých potravinách a třidili obrázky potravin.  Také jsme procvičovali kritické myšlení formou otázek – Co by se stalo, kdybychom šli a upadli? Co by se stalo, kdybych spadla na lyžích a nemohla se zvednout?  Ve středu si děti mohly donést z domova hračky a obvaz a snažily se poskytnout první pomoc svým mazlíčkům. Společně jsme si vytvářeli modelové situace o dopravní nehodně autobusu s našimi zvířátky. Jak se mohlo přihodit, že pan řidič naboural? Co se za volantem nesmí dělat? A proč? Děti byly celý týden do tématu zapálené a velice se jim modelové situace líbily. Děti si zkoušeli poskytnout první pomoc i formou telefonátu na 155 – Co se musí všechno sdělit, když voláme polici, sanitku nebo hasiče. Velká pochvala! 

Básničky tohoto týdne: 

Ve zdravém těle, zdravý duch

Cvičím, protože mě baví

mít dost síly a být zdravý.

Naopak být churavý –

To mě vůbec nebaví.

 

Veselá mysl – půl zdraví

Ráda si hraju, ráda cvičím

a netrápím se vůbec ničím.

Směju se každé hlouposti,

jsem zkrátka smíšek od kosti.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 18.1. až 22.1.2021

Zimní sporty )oblečení, výstroj, bezpečnost) a Barevný týden (olympijské kruhy)

 

Tento týden si děti velice užily. Hned v pondělí jsme se účastnili zahájení olympijských her na zahradě. Paní učitelka z Berušek byla vybavena mikrofonem, zpívali jsme hymnu a zapalovali pochodeň. Druhý den jsme se účastnili olympijských her v Mravenečcích, děti soutěžily v Biatlonu a nakonec si zahrály mezi sebou hokej. Ve středu si vyzkoušely disciplínu s boby a běh na lyžích. Ve čtvrtek jsme vítězoslavně zakončili olympijské hry opět Českou hymnou. Hlavní není zvítězit, ale zúčastnit se:)

Celý týden jsme s dětmi chodili na procházky a užívali si hromadu sněhu. Ke konci týdne i sluníčka, které nás krásně hřálo. I při výtvarné výchově jsem se zaměřili na olympijské hry. Děti pracovaly s voskovkami, vodovkami a tempery. Malovaly koláž hor, kam lepily obrázky, které si začátkem týdne přinesly. Dnes jsme si zahráli na školu a vyplňovali jsme pracovní listy. Všechny výtvory dětí můžete dnes vidět na nástěnce. 

Ještě jednou bych chtěla všechny děti moc pochválit za vynaložené usilí, radost a elán, který vynaložily při soutěžích a výtvarných činnostech. Jsou to velké šikulky. 

Vychodilová Petra

 

 

 

 

Týden 11.1. až 15.1.2021

Ptáci v zimě – mapování ptactva v naší přírodě, Ekosystémy – hory a rybníky v zimě

 

Tento týden jsme se s dětmi zaměřili na téma ptáčci v zimě. V pondělí jsme si vyrobili kosa ze slunečnicových semínek, o kterých jsme si nejdříve něco pověděli. Během celého týdne jsme pracovali s didaktickými obrázky ptáčků. Povídali jsme si, kteří ptáčkové odlétají do teplých krajin, a kteří zůstávají. Dále jsme si povídali o tom, jak vypadá v zimě naše příroda. Co se děje s rybníky? Jak to vypadá na horách, a proč na ně vlastně jezdíme? Jak si můžeme užít zimu? Ve středu nás čekala badatelská výprava s batůžky. Vydali jsme se na vycházku směrem ke Kostelci u Křížků. Děti pozorovaly, jak vypadají stromy a keře. Pozorovaly, zda vidí nebo slyší ptáčky, hledali jsme stopy zvířátek a určovali, jakým zvířátkům stopy patří. Ovšem největší lákadlo bylo pro děti svačinka od maminek, na tu se těšily z celé výpravy nejvíce. V pátek jsme ještě dokončili výtvarnou práci s tuší, lepidlem, temperami a bublinkovou fólií – krmítko pro ptáčky. Týden jsme s dětmi zakončili slíbeným bobováním na nedalekém kopečku.

Básnička tohoto týdne:

Vrabčák

Čimčarará čim čim čim,

že je zima, to já vím.

Moje šaty z peříčka

profoukala zimička.

Čimčarára, čim čim čim,

pěkně děti poprosím:

„Schovávejte drobečky

pro ubohé vrabečky

čimčarará čim čim čim,

pak své děti nakrmím.“

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 4.1. až 8.1.

Tradice-Nový rok-Tři králové a povánoční Eko úklid

 

Tento týden jsme si s dětmi velmi užili. Jelikož 6.1. k nám zavítal Kašpar, Melichar a Baltazar, téma bylo jasné. V týdnu jsme se věnovali tématu Tři králové. S dětmi jsme si povídali příběh, kde jsme se dozvěděli, jak Tři králové přišli k betlému. Naučili jsme se písničku Tři králové, kterou jsme doprovázeli Orffovými nástroji a pianem. Děti byly tak moc šikovné, že jsme zvládli naučit se i básničku s pohybovým doprovodem O sněhulákovi. 

Tématem Tří králů jsme se věnovali i ve výtvarné výchově. Děti tento týden pracovaly s tuší a na vymalovanou čtvrtku vodovkami, tuší malovaly Tři krále. V druhé polovině týdne pracovaly s pracovními listy. Všechny krásné výtvory za tento týden můžete vidět každé pondělí ráno a pátek odpoledne v naší šatničce.

Musím tento  týden děti opravdu pochválit. Po Vánocích se vrátily v plné síle a s dobrou náladou. Ve středu jsme odstrojovali stromek a všichni jsme se zapojili. Každý měl svůj úkol, který splnil na jedničku. Naposledy jsme si pustili vánoční koledy a s Vánoci se rozloučili.                                                        

Básnička O sněhulákovi:

Sněhuláček panáček,

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky,

na kabátě knoflíky.

Stojí tiše, stojí bos,

červený má z mrkve nos.

 

                                                                                  Vychodilová Petra

Týden 14.12. až 18.12.

Tradice, Vánoce, Nový rok, Rodina

 

Tento týden byl pro děti plný dobrodružství a zážitků. Hned v pondělí jsme se pustili do tvoření vánočních přáníček. Děti pracovaly s temperami, raznicemi, třpytkami a papírovými talíři, které jsme si stříhali na výrobu stromečku. Postupně si děti měly donést do školky skleničky, které zdobily hrubou solí a třpytkami. Oba výrobky si dneska děti odnesou domů společně s portfoliem. Byly bychom moc rádi, kdyby si děti do portfolií založily nové zážitky z letošních Vánoc. A moc se těšíme, že v příštím roce budeme sedět nad novými fotkami a společně si o Vánocích našich dětí povídat.  

Ve středu nastal náš očekávaný den, na který se děti moc těšily. Přišel k nám Ježíšek a přinesl dětem hromadu nádherných dárečků. Děti si nadílku velmi užily a bylo krásné sledovat ty šťastná kukadla a úsměvy na jejich tvářích. 

Pilně jsme se také připravovali na vánoční besídku, na které jsme s dětmi pracovali poslední měsíc. Děti měly připravené básničky, písničky a tanečky. Dnes se na nás přišla podívat paní ředitelka, která naše šikovné dětičky natočila a v nejbližší době se dočkáte naší besídky i vy.

Musím říct, že tento poslední týden byl naprosto úžasný. Ve třídě panovala vánoční atmosféra, koledy nám hrály od ranních hodin a děti s chutí pracovaly jak na vánočních výrobcích, tak i na přípravě besídky.

Milý rodiče, velmi vám děkujeme za vaši spolupráci. Moc si ji ceníme.

Vaši Motýlci

 

Petra Vychodilová

 

 

Týden 7.12. až 11.12.

Příroda, zvířátka a ptáci v zimě

 

Tento týden byl pro děti plný aktivit a zajímavostí. Pondělí jsme trávili zážitky z víkendu s Mikulášem, čertem a andělem. Povídali jsme si o tom, u koho byli a zda někdo dostal nějaké dobrůtky či uhlí. Děti byly plní dojmů a zážitků. Zbytek týdne jsme si povídali o zvířátkách a ptáčcích v zimě. Jak můžeme zvířátkům a ptáčkům pomoci přečkat zimu. Kdo jim ještě může pomoci. Ve středu na nás čekala výroba lojových koulí. Byla to pro děti velice zábavná aktivita. Společně jsme si osahali semínka, pojmenovali je a pustili se do společné výroby. Rozpustili jsme si Omegu, smíchali ji se semínky a děti plnily kelímky směsí. V pátek nás čekala výprava do lesa ke krmelci na Vánoční nadílku pro zvířátka. Děti měly zásobu z domova v podobě pečiva, jablíček, mrkviček a zrníček. Samozřejmě jsme se nezapomněli na lojové koule, které jsme ptáčkům rozvěsili. Samozřejmě jsme také celý týden věnovali přípravě Vánoční besídky pro vás. 

Veverky

Seděly dvě veverky na vysoké jedli,

chvíli něco chroupali,

chvíli něco jedli.

A když měli plná bříška,

řekli si už dost.

Houpaly se houpy, houpy,

jen tak pro radost.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 30.11. až 4.12

Tradice- Advent, Čert, Mikuláš a Anděl

 

Tento týden byl velmi pestrý a zajímavý. Od pondělí jsme se vrhli na tvorbu andělíčků, kteří nám dali pořádně zabrat. V průběhu týdne jsme pracovali s nůžkami, čtvrtkami, vodovkami, třpytkami a lepili jsme andělský vlásky. Snažili jsme se, aby byli na nástěnce už hotové v pátek dopoledne a mohli jste se pokochat, jak jsou vaše dětičky šikovné. V průběhu týdne jsem dětem rozdala omalovánky s úkolem, použít barvičky, jak si vybavují Mikuláše, který k nim zavítal minulý rok. 

Každé ráno při ranním cvičením se postupně připravujeme na Vánoční besídku,  a dopoledne pro vás cvičíme různé básničky a písničky i s doprovodným  klavírem. Děti se už nemůžou dočkat.

Teno úžasný týden jsme zakončili páteční, dopolední návštěvou Čerta, Mikuláše a Anděla. Mikuláš měl pro děti připravenou Knihu hříchů a Anděl balíčky plné dobrot. Děti kolektivně zarecitovaly básničku a musím říct, že byly velmi statečné a moc hodné.

Naše týdenní básnička:

Anděl seděl na obláčku,

čáry, máry, čaroval,

vyčaroval Mikuláše,

moc se z toho radoval.

Pozor na to, milé děti, čarování není žert.

Něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert.

 

Vychodilová Petra

 

Týden 23.11. až 27.11. 

Skutečně zdravý život

 

Tento týden jsme s dětmi zahájili pyžámkovým dnem. Všichni jsme si celý den užili v pyžamech či overal při hrách, kreslení, povídání a diskotéce. Tento den se nám všem moc líbil. Zbytek týdne jsme si povídali o tom, co je pro nás a naše tělo zdravé. Co bychom měli dělat, abychom se cítili dobře. Děti přišly na spoustu nápadů, co našemu tělo prospívá. Společně jsme si vytvořili potravinovou pyramidu a určovali, které potraviny jsou zdravé, a které ne. Každý si také vytvořil svou. Děti si vybarvily svou pyramidu a následně ji rozstříhanou složily a slepily. Celý týden jsme zakončili Mezinárodním dnem nekupování ničeho. Společně jsme si povídali o tom, jak třídíme odpad. Jaké obaly patří do plastů, a které do papíru.  

 

Budeme si povídat

Budeme si povídat,

Co je zdravé, co mám rád.

Ovoce a zeleninu,

Že je plná vitamínů.

Ovoce a zelenina,

To je život, to je síla.

Kdo jí mrkev ředkvičky,

Ten je zdravý celičký.

 

Zelenina

Mrkev, hrášek, cuketa,

to je pane dobrota.

V každém kousku zeleniny,

nachází se vitamíny.

Nemoc ta mě neskolí,

nikdy mě nic nebolí.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 16.11-20.11

Život ve školce a život v lese

 

Tento týden měly děti možnost si přinést do školky obrázky lesních zvířátek. Proměnili jsme je v krásnou koláž lesa a louky. Dětem se velice povedla a můžete ji vidět na naší nástěnce v šatně Motýlků. Při výtvarné výchově jsme se zaměřili, jaké máme zvířátka v lese, které chodí na zimu spinkat a které přečkají zimu se zimním huňatým kožíškem. Pomáhali jsme si i didaktickými obrázky s kterými děti pracovaly u tabule. Tento týden jsme si povídali o státním svátku-Den boje za svobodu a demokracii a celý týden se učíme co je to hymna a jak naše Česká hymna zní a učili jsme se ji zpívat.  Na procházkách v týdnu jsme celá třída sbírali různé přírodniny, hlavně šišky a dnes jsme se pustili do tvoření vánočních ozdob, s kterými se vám děti pochlubí hned v pondělí.                                                      

 

 

 

 

 

 

 

Básničky tento týden:

Ježek 

Ježek, ten je ježatý,

od hlavy až po paty.

Mračí se a žaluje,

na každého kdo tu je.

Ježku, ježku, co ti vadí?

Že mě nikdo nepohladí.

 

Sedí liška pod dubem

Sedí liška pod dubem,

má píšťalku a buben.

Na píšťalku píská a 

na buben tříská.

 

 

Petra Vychodilová

 

Týden 9.11. až 13.11.

Tradice – Posvícení

 

Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Posvícení. Povídali jsme si o tom, co to posvícení je a co je pro něj typické. Společně jsme vyráběli koláče z keramické hlíny, které si děti dozdobily podle vlastní fantazie.  Dále jsme si také četli legendu o sv. Martinovi a zkoušeli, co si děti z celého příběhu zapamatovaly. Pomocí vodových barev a vybarvené omalovánky jsme vytvořili obrázek svatého Martina na „bílém“ koni. Zpívali jsme s klavírem písničku To je zlaté posvícení a říkali si básničku o sv. Martinovi. Pátek byl ve znamení Dne laskavosti. V kroužku jsme debatovali o tom, co to je laskavost? Co by nám nebo mamince udělalo radost?  Komu dál můžeme my i ostatní udělat radost. Také o tom, jak se k sobě máme chovat a proč? Pro radost mamince a tatínkovi děti nakreslily svou rodinu.  Procvičovali jsme kritické myšlení – Co by se stalo, kdyby … To dětem velice šlo a velice je to bavilo.

Básnička:

V ten stejný čas, tak jako loni,

přijíždí Martin na bílém koni.

Husa a rohlíčky, venku mráz zebe,

slyšet je rolničky, sníh padá z nebe.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 2.10. do 6.10.

Tradice – Dušičky, Halloween

 

Tématem tohoto týdne byl Halloween. Myslím si, že jsme si ho užili i přes různé problémy, které nás tento týden potkaly a děti musely být spojené ve třídě Mravenečků. V pondělí holčičky a kluci mohli přijít v maskách. Některé děti velice chválíme za krásné nápady a strašidelně malované obličeje. Dopoledne si děti mohly zatancovat na Halloweenské diskotéce a společně jsme stavěli opičí dráhu, kterou mají velice rádi, jelikož tu máme hodně soutěživých šikulíků. Rády bychom Vám poděkovaly za pohoštění, které jste pro děti nachystali. Naši Motýlci si na něm na školní zahradě moc pochutnali. 

Tento týden s dětmi neustále opakujeme písničku „Jaro, léto, podzim, zima“. Byla bych ráda, kdyby se ji časem naučily celou. Za prvé tím procvičujeme paměť a děti si i konečně zapamatují roční období, které nám neustále dělá problémy 🙂 A tento týden jsme přidali novou básničku O dýni.

Dnes jsme se zaměřili na výtvarnou soutěž na téma Pod povrchem. Vytvořili jsme dva krásné obrázky. Jeden je se jmenuje s názvem „Průřez Zeměkoule“ a druhý „Jak to vypadá pod zemí“. Držte nám palečky, děti jsou moc šikovné a věřím v umístění. 🙂

Básnička

O dýni

Dýně támhle, dýně tady,

vydlabané mají hlavy.

Je totiž svátek známý,

Halloween teď každý slaví.

My se duchů nebojíme,

dýně pěkně rozsvítíme.

Ty se leknou, jasná věc,

my si dáme dlabanec.

 

Petra Vychodilová

 

Týden od 19.10. do 23.10. 

Povolání, řemesla

 

Tématem tohoto týdne bylo povolání a řemesla. S dětmi jsme se zaměřili na druhy povolání, jaké máme rizikové povolání a nebo dokonce povolání, které jsou už dneska vzácností. K tomuto tématu jsme přiřadili samozřejmě hasiče, záchrannou službu a policii. Formou her jsme opakovali důležitá telefonní čísla, které by děti měli umět.  Při komunikaci s dětmi jsme opět opakovali roční období a dny v týdnu. Musíme děti pochválit, jelikož opravdu spolupracují, rády se učí novým věcem a do každé činnosti jdou s velkým nadšením.

Při výtvarných činnostech jsem tvořili hasiče. Děti si pomocí vodovek vybarvily čtvrtku. Poté temperami tiskly své dlaně, domalovaly detaily vodovkami a tuší, a brčkem rozfoukávali na čtvrtku kapičky.

S dětmi jsme se tento týden učili písničku Jaro, léto, podzim, zima. Tato písnička má více slok a budeme rádi, když se písničku naučí celou. Tudíž se k ní budeme každý týden vracet. Z básniček jsme se zaměřili na téma týdne. Děti se učili Kovej, kovej kovaříčku a Pekař peče housky. 

Básničky:

Kovej, kovej

Kovej, kovej kováříčku,

okovej mi mou nožičku.

Okovej mi obě dvě, zaplatím já tobě.

Okovej mi levou, pravou,

pojedeme spolu trávou.

 

Pekař peče housky

Pekař peče housky,

uždibuje kousky.

Pekařka mu pomáhá,

uždibují oba dva.

 

Petra Vychodilová

 

Týden od 12.10. do 16.10.20 

Zvířátka, odlet ptáků

 

Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Zvířátka a odlet ptáků. Povídali jsme si o tom, jaká zvířátka žijí v lese. Pracovali jsme s didaktickými obrázky zvířátek. Říkali jsme si, co dělají zvířátka v zimě. Kdo se o ně přes zimu stará? Kde se stravují? Co můžou jíst a jak my můžeme zvířátkům v zimě pomoci. Dále jsme řešili, jak je to s ptáčky. Proč a kam odlétají?  Pojmenovávali jsme si jednotlivé druhy ptáčků. Děti nám říkaly, kdo má doma krmítko a co ptáčkům do něj dávají. 

Společně jsme pomocí otisků ručiček vytvořili ptáčky a následně jsme také pracovali s keramickou hlínou. Z této činnosti byli děti skutečně nadšené.

Tento týden jsme také dostali k zapůjčení krabici Tvořivé hry, kde jsme s dětmi pomocí dřívek, aku vrtačky, ovčí vlny a lepidla vytvořili po skupinkách housenky. Děti si zkoušely zavrtávat šroubky a to pro ně byla zase nová a zajímavá zkušenost.

Básnička:

Spíme v pelíšku

V hlubokém a temném lese,

veverka si šišku nese.

Nese si jí do pelíšku,

raduje se, že má šišku.

Dá si hlavu na šišku,

spinká ve svém pelíšku.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 5.10. do 9.10.2020 

Příroda a živly

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali na téma Příroda a živly. Povídali jsme si o jednotlivých ročních obdobích – Jaké počasí je, v kterém roční období? Jak se oblékáme? Jaké činnosti v daném období děláme? Společně jsme si během relaxace povídali pohádku O medvídkovi, který nevěděl, jak vypadá podzim. Na zádech jsme kamarádovi napodobovali, jak medvídek šel přírodou, jak začalo pršet. Děti se u této činnosti opravdu zabavily. Ve středu nás čekaly smyslové hry – ochutnávky ovoce a zeleniny se zavřenýma očima. Pro děti to byl opravdu zážitek. Napovídaly, jaké ovoce nebo zeleninu máme kamarádovi dát ochutnat. Nikomu ani nevadilo mít zavázané oči. Společně jsme také tvořili bouřku vodovkami a další den samozřejmě sluníčko. Také jsme skládali rozstříhaný obrázek a následně slepovali dohromady.

 

Básničky a písničky: 

Paní Bouřka

Vzal si Mrak, černý frak,

pozval paní Bouřku,

na taneček, na kopeček,

točili se v kroužku.

Tančili, rejdili,

až to v nebi hřmělo,

setmělo se, blýskalo se,

potom zapršelo.

 

Prší, prší, jen se leje,

Kam koníčky pojedeme?

Pojedeme na luka,

až kukačka zakuká.

Kukačka už zakukala,

má panenka zaplakala.

Ty kukačko nekukej,

má panenko neplakej.

 

 

 

 

 

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 29.9. do 2.10.2020 

Sklizeň, Tradice – Sv. Václav

 

Tento týden jsme se s dětmi věnovali tématu Sklizeň. Zaměřili jsme se na povídání o ovoci a zelenině. Jaký je mezi tím rozdíl? Pracovali jsme s didaktickými obrázky, pojmenovávali jsme jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a třídili je. Dokonce nám Emička přinesla na ochutnání domácí jablečný mošt. To byla dobrota, dětem moc chutnal. J Dále jsme vytvářeli zavařovací sklenici, kterou si děti sami vystříhaly, a následně děti otiskávaly jablíčka natřená temperovými barvami. V tomto týdnu se také děti fotily, tak se budeme těšit na hezké výsledky v podobě podzimních foteček. V úterý přivítali u nás ve třídě novou paní asistentku Míšu, se kterou se děti hned spřátelily.

Básničky a písničky, které se tento týden učíme:    

Měla babka

Měla babka čtyři jablka,

a dědoušek jen dvě.

Dej mi babko, jedno jablko,

budeme mít stějně.

 

Koulelo se koulelo

Koulelo se koulelo,

červené jablíčko.

Komu ty se dostaneš,

má zlatá Ančičko.

Tereza Dvořáková

 

Týden od 21.9. do 25.9.2020 

Doprava – životní prostředí

 

Tento týden byl s dětmi velice pestrý, zábavný a plný her. Zaměřili jsme se na dopravní prostředky provázené básničkou Pozor auto!!!

A pohybových aktivit např. hra Na barevná autíčka.  Při příchodu do šaten můžete shlédnout nástěnku, kde děti tvořily semafory.

Od úterý jsme začali pracovat s keramickou hlínou a tvořili jsem první podzimní výrobek Jablíčko. I když některé děti se setkaly s keramikou poprvé, všechny to velice bavilo.

Ve čtvrtek k nám do školky zavítalo divadlo Rytířská pohádka a jelikož nám počasí přálo, mohli jsme se všichni sejít na zahradě školky.

Pozor Auto!!!

Auto jede: TÚ, TÚ, TÚ, dávej pozor na cestu.

Jeli řidič nešika, tak tě blátem postříká.

Jeli řidič nešika, boule bude veliká.

Auto jede TÚ ,TÚ ,TÚ, mámo, táto, už je tu.

Táta mává, máma mává, auto jede

Sláva, sláva !!!!!

Petra Vychodilová

 

Týden od 14.9. do 18.9.2020 

Rodina

 

Tento týden jsme se dětmi věnovali tématu Rodina. Povídali jsme si o členech domácnosti – Kdo je všechno rodina? Kdo s námi doma bydlí? Jak se jmenuje naše maminka, tatínek a sourozenci? Děti si také vypracovaly pracovní list, kde měly za úkol nakreslit sebe a zbytek obrázku vymalovat.

Ve středu si děti donesly fotky, jak vypadaly, když byly miminka a společně jsme hádali, kdo z kamarádů na fotce je. Většinou jsme to hned poznali 🙂

Ve čtvrtek na nás čekala oslava Klárky, která si pro nás připravila oslavu i s balonky, a její maminka nám přišla přečíst krásný příběh o Motýlkovi a jeho vývoji. Společně jsme si pochutnali na výborném motýlkovém dortíku 🙂

Koncem týdne jsme nakreslili svojí krásnou maminku tuší a následně vodovými barvami. A maminky se dětem skutečně moc povedly 🙂

Děti udělali v tomto týdnu veliké pokroky a zaslouží velikou pochvalu. Občas nějaká slzička ukápne, ale už jen při ranním loučení. Máme samé šikovné děti 🙂

Básnička: 

Naše rodina

Ze všeho mám nejraději,

když se máma s tátou smějí.

Mám je rád a oni mě,

patříme si vzájemně.

 

Tereza Dvořáková

 

 

 

 

 

Týden od 7.9. do 11.9.2020 

Můj kamarád, školka

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali o našem kamarádovi. Jaké máme kamarády, a jak by se měly k sobě chovat. Samozřejmě mezi kamarády patří i zvířátka, například ty co máme doma. S dětmi jsme si namalovali na nástěnku obrázek našeho kamaráda a povídali jsme si o něm.

V dalších dnech jsme se zaměřili na básničku O kamarádovi a na vzájemné chování mezi námi ve třídě.

 

Kamarád, kamarád,

to je ten,

kdo má mě rád.

Pomůže mi, poradí,

po vláskách mě pohladí,

všichni jsme tu kamarádi,

protože se máme rádi.

 

Petra Vychodilová

 

První týden v Motýlcích od 1.9. do 4.9. 2020 

Adaptace, pravidla

 

Celý tento týden jsme se zaměřovali na adaptaci dětí a začlenění do kolektivu. V úterý na nás čekalo veliké překvapení v podobě skákacího hradu. Děti byly skutečně nadšené 🙂 .

Další dny jsme s dětmi společně tvořili pravidla naší třídy Motýlků a vysvětlovali si, co se ve školce dělá a co nedělá.

Všechny děti musíme pochválit. Jsou to veliké šikulky a vše zvládají, jak nejlépe umí. Společně jsme se také naučili nebo zopakovali básničku:

 

Dobrý den, dobrý den, 

dneska máme krásný den. 

Ruce máme na tleskání,

nohy zase na dupání.

Dobrý den, dobrý den,

dneska si to užijem.

 

Tereza Dvořáková

 

Vážení rodiče, milé děti,

těšíme se na společné zážitky!!

Na této stránce najdete pravidelné informace o dění v naší třídě!

 

Písničky a pohybové hry, plány


Co mám znát a umět před zápisem do ZŠ


Sluníčkový ekokodex

 • JÍDLO – neplýtváme jídlem; pijeme čistou vodu; jíme zdravě
 • ODPADY – šetříme papír; třídíme odpad; sbíráme PET vršky; nakupujeme velká balení
 • PROSTŘEDÍ – udržujeme pořádek; zaléváme kytičky; staráme se o zahradu; staráme se o nástěnky a vystavujeme své výtvarné práce
 • VODA – šetříme vodou při mytí rukou a čištění zoubků; pijeme pitnou vodu
 • ENERGIE – zhasínáme; sledujeme teplotu ve třídě.

4 témata ekoškoly

Vybraná témata vám pomohou zaměřit se v Ekoškole a v jejím okolí na to podstatné, co je potřeba pro ochranu životního prostředí.

 • prostředí školy,
 • jídlo,
 • odpady,
 • voda

http://eko-skolky.cz/cz/4-temata


Funkce hospodáříčků

 • kontrola úklidu třídy po hře, každá hračka má své místo
 • utírání stolečků po svačině, po práci s výtvarnými potřebami
 • zametání drobečků po svačině, po pracovní činnosti
 • kontrola zastrčených židliček
 • dveřník
 • ekohlídka –správné třídění odpadu, zhasínání v umývárce, ve třídě a v šatně při odchodu
 • meteorolog – sledování počasí a zaznamenávání do kalendáře
 • popřejí dětem ke svačině a k obědu
 • na procházce chodí jako první dvojice
 • kontrola úklidu hraček při dopoledním pobytu na zahradě