Třídní nástěnka
Týden 11.1. až 15.1.2021
Ptáci v zimě – mapování ptactva v naší přírodě, Ekosystémy – hory a rybníky v zimě
Tento týden jsme se s dětmi zaměřili na téma ptáčci v zimě. V pondělí jsme si vyrobili kosa ze slunečnicových semínek, o kterých jsme si nejdříve něco pověděli. Během celého týdne jsme pracovali s didaktickými obrázky ptáčků. Povídali jsme si, kteří ptáčkové odlétají do teplých krajin, a kteří zůstávají. Dále jsme si povídali o tom, jak vypadá v zimě naše příroda. Co se děje s rybníky? Jak to vypadá na horách, a proč na ně vlastně jezdíme? Jak si můžeme užít zimu? Ve středu nás čekala badatelská výprava s batůžky. Vydali jsme se na vycházku směrem ke Kostelci u Křížků. Děti pozorovaly, jak vypadají stromy a keře. Pozorovaly, zda vidí nebo slyší ptáčky, hledali jsme stopy zvířátek a určovali, jakým zvířátkům stopy patří. Ovšem největší lákadlo bylo pro děti svačinka od maminek, na tu se těšily z celé výpravy nejvíce. V pátek jsme ještě dokončili výtvarnou práci s tuší, lepidlem, temperami a bublinkovou fólií – krmítko pro ptáčky. Týden jsme s dětmi zakončili slíbeným bobováním na nedalekém kopečku.
Vrabčák
Čimčarará čim čim čim,
že je zima, to já vím.
Moje šaty z peříčka
profoukala zimička.
Čimčarára, čim čim čim,
pěkně děti poprosím:
„Schovávejte drobečky
pro ubohé vrabečky
čimčarará čim čim čim,
pak své děti nakrmím.“
Tereza Dvořáková
Týden 4.1. až 8.1.
Tradice-Nový rok-Tři králové a povánoční Eko úklid
Tento týden jsme si s dětmi velmi užili. Jelikož 6.1. k nám zavítal Kašpar, Melichar a Baltazar, téma bylo jasné. V týdnu jsme se věnovali tématu Tři králové. S dětmi jsme si povídali příběh, kde jsme se dozvěděli, jak Tři králové přišli k betlému. Naučili jsme se písničku Tři králové, kterou jsme doprovázeli Orffovými nástroji a pianem. Děti byly tak moc šikovné, že jsme zvládli naučit se i básničku s pohybovým doprovodem O sněhulákovi.
Tématem Tří králů jsme se věnovali i ve výtvarné výchově. Děti tento týden pracovaly s tuší a na vymalovanou čtvrtku vodovkami, tuší malovaly Tři krále. V druhé polovině týdne pracovaly s pracovními listy. Všechny krásné výtvory za tento týden můžete vidět každé pondělí ráno a pátek odpoledne v naší šatničce.
Musím tento týden děti opravdu pochválit. Po Vánocích se vrátily v plné síle a s dobrou náladou. Ve středu jsme odstrojovali stromek a všichni jsme se zapojili. Každý měl svůj úkol, který splnil na jedničku. Naposledy jsme si pustili vánoční koledy a s Vánoci se rozloučili.
Sněhuláček panáček,
má na hlavě plecháček.
Místo očí uhlíky,
na kabátě knoflíky.
Stojí tiše, stojí bos,
červený má z mrkve nos.
Vychodilová Petra
Týden 14.12. až 18.12.
Tradice, Vánoce, Nový rok, Rodina
Tento týden byl pro děti plný dobrodružství a zážitků. Hned v pondělí jsme se pustili do tvoření vánočních přáníček. Děti pracovaly s temperami, raznicemi, třpytkami a papírovými talíři, které jsme si stříhali na výrobu stromečku. Postupně si děti měly donést do školky skleničky, které zdobily hrubou solí a třpytkami. Oba výrobky si dneska děti odnesou domů společně s portfoliem. Byly bychom moc rádi, kdyby si děti do portfolií založily nové zážitky z letošních Vánoc. A moc se těšíme, že v příštím roce budeme sedět nad novými fotkami a společně si o Vánocích našich dětí povídat.
Ve středu nastal náš očekávaný den, na který se děti moc těšily. Přišel k nám Ježíšek a přinesl dětem hromadu nádherných dárečků. Děti si nadílku velmi užily a bylo krásné sledovat ty šťastná kukadla a úsměvy na jejich tvářích.
Pilně jsme se také připravovali na vánoční besídku, na které jsme s dětmi pracovali poslední měsíc. Děti měly připravené básničky, písničky a tanečky. Dnes se na nás přišla podívat paní ředitelka, která naše šikovné dětičky natočila a v nejbližší době se dočkáte naší besídky i vy.
Musím říct, že tento poslední týden byl naprosto úžasný. Ve třídě panovala vánoční atmosféra, koledy nám hrály od ranních hodin a děti s chutí pracovaly jak na vánočních výrobcích, tak i na přípravě besídky.
Milý rodiče, velmi vám děkujeme za vaši spolupráci. Moc si ji ceníme.
Vaši Motýlci
Petra Vychodilová
Týden 7.12. až 11.12.
Příroda, zvířátka a ptáci v zimě
Tento týden byl pro děti plný aktivit a zajímavostí. Pondělí jsme trávili zážitky z víkendu s Mikulášem, čertem a andělem. Povídali jsme si o tom, u koho byli a zda někdo dostal nějaké dobrůtky či uhlí. Děti byly plní dojmů a zážitků. Zbytek týdne jsme si povídali o zvířátkách a ptáčcích v zimě. Jak můžeme zvířátkům a ptáčkům pomoci přečkat zimu. Kdo jim ještě může pomoci. Ve středu na nás čekala výroba lojových koulí. Byla to pro děti velice zábavná aktivita. Společně jsme si osahali semínka, pojmenovali je a pustili se do společné výroby. Rozpustili jsme si Omegu, smíchali ji se semínky a děti plnily kelímky směsí. V pátek nás čekala výprava do lesa ke krmelci na Vánoční nadílku pro zvířátka. Děti měly zásobu z domova v podobě pečiva, jablíček, mrkviček a zrníček. Samozřejmě jsme se nezapomněli na lojové koule, které jsme ptáčkům rozvěsili. Samozřejmě jsme také celý týden věnovali přípravě Vánoční besídky pro vás.
Veverky
Seděly dvě veverky na vysoké jedli,
chvíli něco chroupali,
chvíli něco jedli.
A když měli plná bříška,
řekli si už dost.
Houpaly se houpy, houpy,
jen tak pro radost.
Tereza Dvořáková
Týden 30.11. až 4.12
Tradice- Advent, Čert, Mikuláš a Anděl
Tento týden byl velmi pestrý a zajímavý. Od pondělí jsme se vrhli na tvorbu andělíčků, kteří nám dali pořádně zabrat. V průběhu týdne jsme pracovali s nůžkami, čtvrtkami, vodovkami, třpytkami a lepili jsme andělský vlásky. Snažili jsme se, aby byli na nástěnce už hotové v pátek dopoledne a mohli jste se pokochat, jak jsou vaše dětičky šikovné. V průběhu týdne jsem dětem rozdala omalovánky s úkolem, použít barvičky, jak si vybavují Mikuláše, který k nim zavítal minulý rok.
Každé ráno při ranním cvičením se postupně připravujeme na Vánoční besídku, a dopoledne pro vás cvičíme různé básničky a písničky i s doprovodným klavírem. Děti se už nemůžou dočkat.
Teno úžasný týden jsme zakončili páteční, dopolední návštěvou Čerta, Mikuláše a Anděla. Mikuláš měl pro děti připravenou Knihu hříchů a Anděl balíčky plné dobrot. Děti kolektivně zarecitovaly básničku a musím říct, že byly velmi statečné a moc hodné.
Naše týdenní básnička:
Anděl seděl na obláčku,
čáry, máry, čaroval,
vyčaroval Mikuláše,
moc se z toho radoval.
Pozor na to, milé děti, čarování není žert.
Něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert.
Vychodilová Petra
Týden 23.11. až 27.11.
Skutečně zdravý život
Tento týden jsme s dětmi zahájili pyžámkovým dnem. Všichni jsme si celý den užili v pyžamech či overal při hrách, kreslení, povídání a diskotéce. Tento den se nám všem moc líbil. Zbytek týdne jsme si povídali o tom, co je pro nás a naše tělo zdravé. Co bychom měli dělat, abychom se cítili dobře. Děti přišly na spoustu nápadů, co našemu tělo prospívá. Společně jsme si vytvořili potravinovou pyramidu a určovali, které potraviny jsou zdravé, a které ne. Každý si také vytvořil svou. Děti si vybarvily svou pyramidu a následně ji rozstříhanou složily a slepily. Celý týden jsme zakončili Mezinárodním dnem nekupování ničeho. Společně jsme si povídali o tom, jak třídíme odpad. Jaké obaly patří do plastů, a které do papíru.
Budeme si povídat
Budeme si povídat,
Co je zdravé, co mám rád.
Ovoce a zeleninu,
Že je plná vitamínů.
Ovoce a zelenina,
To je život, to je síla.
Kdo jí mrkev ředkvičky,
Ten je zdravý celičký.
Zelenina
Mrkev, hrášek, cuketa,
to je pane dobrota.
V každém kousku zeleniny,
nachází se vitamíny.
Nemoc ta mě neskolí,
nikdy mě nic nebolí.
Tereza Dvořáková
Týden 16.11-20.11
Život ve školce a život v lese
Tento týden měly děti možnost si přinést do školky obrázky lesních zvířátek. Proměnili jsme je v krásnou koláž lesa a louky. Dětem se velice povedla a můžete ji vidět na naší nástěnce v šatně Motýlků. Při výtvarné výchově jsme se zaměřili, jaké máme zvířátka v lese, které chodí na zimu spinkat a které přečkají zimu se zimním huňatým kožíškem. Pomáhali jsme si i didaktickými obrázky s kterými děti pracovaly u tabule. Tento týden jsme si povídali o státním svátku-Den boje za svobodu a demokracii a celý týden se učíme co je to hymna a jak naše Česká hymna zní a učili jsme se ji zpívat. Na procházkách v týdnu jsme celá třída sbírali různé přírodniny, hlavně šišky a dnes jsme se pustili do tvoření vánočních ozdob, s kterými se vám děti pochlubí hned v pondělí.
Básničky tento týden:
Ježek
Ježek, ten je ježatý,
od hlavy až po paty.
Mračí se a žaluje,
na každého kdo tu je.
Ježku, ježku, co ti vadí?
Že mě nikdo nepohladí.
Sedí liška pod dubem
Sedí liška pod dubem,
má píšťalku a buben.
Na píšťalku píská a
na buben tříská.
Petra Vychodilová
Týden 9.11. až 13.11.
Tradice – Posvícení
Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Posvícení. Povídali jsme si o tom, co to posvícení je a co je pro něj typické. Společně jsme vyráběli koláče z keramické hlíny, které si děti dozdobily podle vlastní fantazie. Dále jsme si také četli legendu o sv. Martinovi a zkoušeli, co si děti z celého příběhu zapamatovaly. Pomocí vodových barev a vybarvené omalovánky jsme vytvořili obrázek svatého Martina na „bílém“ koni. Zpívali jsme s klavírem písničku To je zlaté posvícení a říkali si básničku o sv. Martinovi. Pátek byl ve znamení Dne laskavosti. V kroužku jsme debatovali o tom, co to je laskavost? Co by nám nebo mamince udělalo radost? Komu dál můžeme my i ostatní udělat radost. Také o tom, jak se k sobě máme chovat a proč? Pro radost mamince a tatínkovi děti nakreslily svou rodinu. Procvičovali jsme kritické myšlení – Co by se stalo, kdyby … To dětem velice šlo a velice je to bavilo.
Básnička:
V ten stejný čas, tak jako loni,
přijíždí Martin na bílém koni.
Husa a rohlíčky, venku mráz zebe,
slyšet je rolničky, sníh padá z nebe.
Tereza Dvořáková
Týden od 2.10. do 6.10.
Tradice – Dušičky, Halloween
Tématem tohoto týdne byl Halloween. Myslím si, že jsme si ho užili i přes různé problémy, které nás tento týden potkaly a děti musely být spojené ve třídě Mravenečků. V pondělí holčičky a kluci mohli přijít v maskách. Některé děti velice chválíme za krásné nápady a strašidelně malované obličeje. Dopoledne si děti mohly zatancovat na Halloweenské diskotéce a společně jsme stavěli opičí dráhu, kterou mají velice rádi, jelikož tu máme hodně soutěživých šikulíků. Rády bychom Vám poděkovaly za pohoštění, které jste pro děti nachystali. Naši Motýlci si na něm na školní zahradě moc pochutnali.
Tento týden s dětmi neustále opakujeme písničku „Jaro, léto, podzim, zima“. Byla bych ráda, kdyby se ji časem naučily celou. Za prvé tím procvičujeme paměť a děti si i konečně zapamatují roční období, které nám neustále dělá problémy 🙂 A tento týden jsme přidali novou básničku O dýni.
Dnes jsme se zaměřili na výtvarnou soutěž na téma Pod povrchem. Vytvořili jsme dva krásné obrázky. Jeden je se jmenuje s názvem „Průřez Zeměkoule“ a druhý „Jak to vypadá pod zemí“. Držte nám palečky, děti jsou moc šikovné a věřím v umístění. 🙂
Básnička
O dýni
Dýně támhle, dýně tady,
vydlabané mají hlavy.
Je totiž svátek známý,
Halloween teď každý slaví.
My se duchů nebojíme,
dýně pěkně rozsvítíme.
Ty se leknou, jasná věc,
my si dáme dlabanec.
Petra Vychodilová
Týden od 19.10. do 23.10.
Povolání, řemesla
Tématem tohoto týdne bylo povolání a řemesla. S dětmi jsme se zaměřili na druhy povolání, jaké máme rizikové povolání a nebo dokonce povolání, které jsou už dneska vzácností. K tomuto tématu jsme přiřadili samozřejmě hasiče, záchrannou službu a policii. Formou her jsme opakovali důležitá telefonní čísla, které by děti měli umět. Při komunikaci s dětmi jsme opět opakovali roční období a dny v týdnu. Musíme děti pochválit, jelikož opravdu spolupracují, rády se učí novým věcem a do každé činnosti jdou s velkým nadšením.
Při výtvarných činnostech jsem tvořili hasiče. Děti si pomocí vodovek vybarvily čtvrtku. Poté temperami tiskly své dlaně, domalovaly detaily vodovkami a tuší, a brčkem rozfoukávali na čtvrtku kapičky.
S dětmi jsme se tento týden učili písničku Jaro, léto, podzim, zima. Tato písnička má více slok a budeme rádi, když se písničku naučí celou. Tudíž se k ní budeme každý týden vracet. Z básniček jsme se zaměřili na téma týdne. Děti se učili Kovej, kovej kovaříčku a Pekař peče housky.
Básničky:
Kovej, kovej
Kovej, kovej kováříčku,
okovej mi mou nožičku.
Okovej mi obě dvě, zaplatím já tobě.
Okovej mi levou, pravou,
pojedeme spolu trávou.
Pekař peče housky
Pekař peče housky,
uždibuje kousky.
Pekařka mu pomáhá,
uždibují oba dva.
Petra Vychodilová
Týden od 12.10. do 16.10.20
Zvířátka, odlet ptáků
Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Zvířátka a odlet ptáků. Povídali jsme si o tom, jaká zvířátka žijí v lese. Pracovali jsme s didaktickými obrázky zvířátek. Říkali jsme si, co dělají zvířátka v zimě. Kdo se o ně přes zimu stará? Kde se stravují? Co můžou jíst a jak my můžeme zvířátkům v zimě pomoci. Dále jsme řešili, jak je to s ptáčky. Proč a kam odlétají? Pojmenovávali jsme si jednotlivé druhy ptáčků. Děti nám říkaly, kdo má doma krmítko a co ptáčkům do něj dávají.
Společně jsme pomocí otisků ručiček vytvořili ptáčky a následně jsme také pracovali s keramickou hlínou. Z této činnosti byli děti skutečně nadšené.
Tento týden jsme také dostali k zapůjčení krabici Tvořivé hry, kde jsme s dětmi pomocí dřívek, aku vrtačky, ovčí vlny a lepidla vytvořili po skupinkách housenky. Děti si zkoušely zavrtávat šroubky a to pro ně byla zase nová a zajímavá zkušenost.
Básnička:
Spíme v pelíšku
V hlubokém a temném lese,
veverka si šišku nese.
Nese si jí do pelíšku,
raduje se, že má šišku.
Dá si hlavu na šišku,
spinká ve svém pelíšku.
Tereza Dvořáková
Týden od 5.10. do 9.10.2020
Příroda a živly
Tento týden jsme si s dětmi povídali na téma Příroda a živly. Povídali jsme si o jednotlivých ročních obdobích – Jaké počasí je, v kterém roční období? Jak se oblékáme? Jaké činnosti v daném období děláme? Společně jsme si během relaxace povídali pohádku O medvídkovi, který nevěděl, jak vypadá podzim. Na zádech jsme kamarádovi napodobovali, jak medvídek šel přírodou, jak začalo pršet. Děti se u této činnosti opravdu zabavily. Ve středu nás čekaly smyslové hry – ochutnávky ovoce a zeleniny se zavřenýma očima. Pro děti to byl opravdu zážitek. Napovídaly, jaké ovoce nebo zeleninu máme kamarádovi dát ochutnat. Nikomu ani nevadilo mít zavázané oči. Společně jsme také tvořili bouřku vodovkami a další den samozřejmě sluníčko. Také jsme skládali rozstříhaný obrázek a následně slepovali dohromady.
Básničky a písničky:
Paní Bouřka
Vzal si Mrak, černý frak,
pozval paní Bouřku,
na taneček, na kopeček,
točili se v kroužku.
až to v nebi hřmělo,
setmělo se, blýskalo se,
potom zapršelo.
Prší, prší, jen se leje,
Kam koníčky pojedeme?
Pojedeme na luka,
až kukačka zakuká.
Kukačka už zakukala,
má panenka zaplakala.
Ty kukačko nekukej,
má panenko neplakej.
Tereza Dvořáková
Týden od 29.9. do 2.10.2020
Sklizeň, Tradice – Sv. Václav
Tento týden jsme se s dětmi věnovali tématu Sklizeň. Zaměřili jsme se na povídání o ovoci a zelenině. Jaký je mezi tím rozdíl? Pracovali jsme s didaktickými obrázky, pojmenovávali jsme jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a třídili je. Dokonce nám Emička přinesla na ochutnání domácí jablečný mošt. To byla dobrota, dětem moc chutnal. J Dále jsme vytvářeli zavařovací sklenici, kterou si děti sami vystříhaly, a následně děti otiskávaly jablíčka natřená temperovými barvami. V tomto týdnu se také děti fotily, tak se budeme těšit na hezké výsledky v podobě podzimních foteček. V úterý přivítali u nás ve třídě novou paní asistentku Míšu, se kterou se děti hned spřátelily.
Básničky a písničky, které se tento týden učíme:
Měla babka
Měla babka čtyři jablka,
a dědoušek jen dvě.
Dej mi babko, jedno jablko,
budeme mít stějně.
Koulelo se koulelo
Koulelo se koulelo,
červené jablíčko.
Komu ty se dostaneš,
má zlatá Ančičko.
Tereza Dvořáková
Týden od 21.9. do 25.9.2020
Doprava – životní prostředí
Tento týden byl s dětmi velice pestrý, zábavný a plný her. Zaměřili jsme se na dopravní prostředky provázené básničkou Pozor auto!!!
A pohybových aktivit např. hra Na barevná autíčka. Při příchodu do šaten můžete shlédnout nástěnku, kde děti tvořily semafory.
Od úterý jsme začali pracovat s keramickou hlínou a tvořili jsem první podzimní výrobek Jablíčko. I když některé děti se setkaly s keramikou poprvé, všechny to velice bavilo.
Ve čtvrtek k nám do školky zavítalo divadlo Rytířská pohádka a jelikož nám počasí přálo, mohli jsme se všichni sejít na zahradě školky.
Pozor Auto!!!
Auto jede: TÚ, TÚ, TÚ, dávej pozor na cestu.
Jeli řidič nešika, tak tě blátem postříká.
Jeli řidič nešika, boule bude veliká.
Auto jede TÚ ,TÚ ,TÚ, mámo, táto, už je tu.
Táta mává, máma mává, auto jede
Sláva, sláva !!!!!
Petra Vychodilová
Týden od 14.9. do 18.9.2020
Rodina
Tento týden jsme se dětmi věnovali tématu Rodina. Povídali jsme si o členech domácnosti – Kdo je všechno rodina? Kdo s námi doma bydlí? Jak se jmenuje naše maminka, tatínek a sourozenci? Děti si také vypracovaly pracovní list, kde měly za úkol nakreslit sebe a zbytek obrázku vymalovat.
Ve středu si děti donesly fotky, jak vypadaly, když byly miminka a společně jsme hádali, kdo z kamarádů na fotce je. Většinou jsme to hned poznali 🙂
Ve čtvrtek na nás čekala oslava Klárky, která si pro nás připravila oslavu i s balonky, a její maminka nám přišla přečíst krásný příběh o Motýlkovi a jeho vývoji. Společně jsme si pochutnali na výborném motýlkovém dortíku 🙂
Koncem týdne jsme nakreslili svojí krásnou maminku tuší a následně vodovými barvami. A maminky se dětem skutečně moc povedly 🙂
Děti udělali v tomto týdnu veliké pokroky a zaslouží velikou pochvalu. Občas nějaká slzička ukápne, ale už jen při ranním loučení. Máme samé šikovné děti 🙂
Naše rodina
Ze všeho mám nejraději,
když se máma s tátou smějí.
Mám je rád a oni mě,
patříme si vzájemně.
Tereza Dvořáková
Týden od 7.9. do 11.9.2020
Můj kamarád, školka
Tento týden jsme si s dětmi povídali o našem kamarádovi. Jaké máme kamarády, a jak by se měly k sobě chovat. Samozřejmě mezi kamarády patří i zvířátka, například ty co máme doma. S dětmi jsme si namalovali na nástěnku obrázek našeho kamaráda a povídali jsme si o něm.
V dalších dnech jsme se zaměřili na básničku O kamarádovi a na vzájemné chování mezi námi ve třídě.
Kamarád, kamarád,
to je ten,
kdo má mě rád.
Pomůže mi, poradí,
po vláskách mě pohladí,
všichni jsme tu kamarádi,
protože se máme rádi.
Petra Vychodilová
První týden v Motýlcích od 1.9. do 4.9. 2020
Adaptace, pravidla
Celý tento týden jsme se zaměřovali na adaptaci dětí a začlenění do kolektivu. V úterý na nás čekalo veliké překvapení v podobě skákacího hradu. Děti byly skutečně nadšené 🙂 .
Další dny jsme s dětmi společně tvořili pravidla naší třídy Motýlků a vysvětlovali si, co se ve školce dělá a co nedělá.
Všechny děti musíme pochválit. Jsou to veliké šikulky a vše zvládají, jak nejlépe umí. Společně jsme se také naučili nebo zopakovali básničku:
Dobrý den, dobrý den,
dneska máme krásný den.
Ruce máme na tleskání,
nohy zase na dupání.
Dobrý den, dobrý den,
dneska si to užijem.
Tereza Dvořáková
Vážení rodiče, milé děti,
těšíme se na společné zážitky!!
Na této stránce najdete pravidelné informace o dění v naší třídě!
Písničky a pohybové hry, plány
Co mám znát a umět před zápisem do ZŠ
Sluníčkový ekokodex
- JÍDLO – neplýtváme jídlem; pijeme čistou vodu; jíme zdravě
- ODPADY – šetříme papír; třídíme odpad; sbíráme PET vršky; nakupujeme velká balení
- PROSTŘEDÍ – udržujeme pořádek; zaléváme kytičky; staráme se o zahradu; staráme se o nástěnky a vystavujeme své výtvarné práce
- VODA – šetříme vodou při mytí rukou a čištění zoubků; pijeme pitnou vodu
- ENERGIE – zhasínáme; sledujeme teplotu ve třídě.
4 témata ekoškoly
Vybraná témata vám pomohou zaměřit se v Ekoškole a v jejím okolí na to podstatné, co je potřeba pro ochranu životního prostředí.
- prostředí školy,
- jídlo,
- odpady,
- voda
http://eko-skolky.cz/cz/4-temata
Funkce hospodáříčků
- kontrola úklidu třídy po hře, každá hračka má své místo
- utírání stolečků po svačině, po práci s výtvarnými potřebami
- zametání drobečků po svačině, po pracovní činnosti
- kontrola zastrčených židliček
- dveřník
- ekohlídka –správné třídění odpadu, zhasínání v umývárce, ve třídě a v šatně při odchodu
- meteorolog – sledování počasí a zaznamenávání do kalendáře
- popřejí dětem ke svačině a k obědu
- na procházce chodí jako první dvojice
- kontrola úklidu hraček při dopoledním pobytu na zahradě