Berušky Včelky Motýlci Mravenečci Medvídci Ježečci Veverky

1. Veverky

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Bc. Hana Blísová (logopedická asistentka)
Kateřina Vobořilová

Provozní:
Dagmar Rezková

Tel.: 725 459 972

2. Ježečci

detašované pracoviště Mateřská škola Pampeliška

Učitelky:
Šárka Vávrová (vedoucí učitelka a školní koordinátor EVVO)
Alexandra Hulvertová, Dis

Asistent pedagoga:
Anežka Kopáčová

Provozní:
Gabriela Jusková

Tel.: 725 459 972

 

3. Včeličky

zelený pavilon

Učitelky:
Pavla Čechová (logopedická asistentka)
Lucie Kalašová

Asistent pedagoga:
Dagmar Bartošová

Provozní:
Alena Knoblochová

Tel.: 323 607 474
vcelicky@msslunicko.eu

2. Motýlci

oranžový pavilon

Učitelky:
Bc. Tereza Dvořáková Dis. (logopedická asistentka)
Bc. Petra Vychodilová

Asistent pedagoga:
Michaela Doležalová

Hospodářka:
Markéta Hájková

Provozní:
Lucie Dvořáková

Tel.: 323 607 473
motylci@msslunicko.eu

1. Mravenečci

modrý pavilon

Učitelky:
Šárka Belovická
Alena Kopáčová

Provozní:
Renata Procházková

Tel.: 323 607 472
mravenecci@msslunicko.eu

4. Berušky

žlutý pavilon

Učitelky:
Mgr. Václava Kunická (ředitelka, školní koordinátor EVVO)
Veronika Gebrlínová (vedoucí učitelka)
Alena Víšková
Mgr. Magdalena Wagnerová (školní koordinátor EVVO)
Asistent pedagoga:
Lucie Hladíková

Kuchařka:
Miroslava Budáková

Tel.: 323 607 475
berusky@msslunicko.eu

Medvíďata

detašované pracoviště
1. třída Lesní mateřské školy

Učitelky:
Mgr. Myroslava Chizhkovska
Martina Kapalová

Školní asistent:
Ivana Wallerová
Eva Šérová

Tel.: 736 133 406

Třídní nástěnka

Týden 11.1. až 15.1.2021

Ptáci v zimě – mapování ptactva v naší přírodě, Ekosystémy – hory a rybníky v zimě

 

Tento týden jsme se s dětmi zaměřili na téma ptáčci v zimě. V pondělí jsme si vyrobili kosa ze slunečnicových semínek, o kterých jsme si nejdříve něco pověděli. Během celého týdne jsme pracovali s didaktickými obrázky ptáčků. Povídali jsme si, kteří ptáčkové odlétají do teplých krajin, a kteří zůstávají. Dále jsme si povídali o tom, jak vypadá v zimě naše příroda. Co se děje s rybníky? Jak to vypadá na horách, a proč na ně vlastně jezdíme? Jak si můžeme užít zimu? Ve středu nás čekala badatelská výprava s batůžky. Vydali jsme se na vycházku směrem ke Kostelci u Křížků. Děti pozorovaly, jak vypadají stromy a keře. Pozorovaly, zda vidí nebo slyší ptáčky, hledali jsme stopy zvířátek a určovali, jakým zvířátkům stopy patří. Ovšem největší lákadlo bylo pro děti svačinka od maminek, na tu se těšily z celé výpravy nejvíce. V pátek jsme ještě dokončili výtvarnou práci s tuší, lepidlem, temperami a bublinkovou fólií – krmítko pro ptáčky. Týden jsme s dětmi zakončili slíbeným bobováním na nedalekém kopečku.

Básnička tohoto týdne:

Vrabčák

Čimčarará čim čim čim,

že je zima, to já vím.

Moje šaty z peříčka

profoukala zimička.

Čimčarára, čim čim čim,

pěkně děti poprosím:

„Schovávejte drobečky

pro ubohé vrabečky

čimčarará čim čim čim,

pak své děti nakrmím.“

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 4.1. až 8.1.

Tradice-Nový rok-Tři králové a povánoční Eko úklid

 

Tento týden jsme si s dětmi velmi užili. Jelikož 6.1. k nám zavítal Kašpar, Melichar a Baltazar, téma bylo jasné. V týdnu jsme se věnovali tématu Tři králové. S dětmi jsme si povídali příběh, kde jsme se dozvěděli, jak Tři králové přišli k betlému. Naučili jsme se písničku Tři králové, kterou jsme doprovázeli Orffovými nástroji a pianem. Děti byly tak moc šikovné, že jsme zvládli naučit se i básničku s pohybovým doprovodem O sněhulákovi. 

Tématem Tří králů jsme se věnovali i ve výtvarné výchově. Děti tento týden pracovaly s tuší a na vymalovanou čtvrtku vodovkami, tuší malovaly Tři krále. V druhé polovině týdne pracovaly s pracovními listy. Všechny krásné výtvory za tento týden můžete vidět každé pondělí ráno a pátek odpoledne v naší šatničce.

Musím tento  týden děti opravdu pochválit. Po Vánocích se vrátily v plné síle a s dobrou náladou. Ve středu jsme odstrojovali stromek a všichni jsme se zapojili. Každý měl svůj úkol, který splnil na jedničku. Naposledy jsme si pustili vánoční koledy a s Vánoci se rozloučili.                                                        

Básnička O sněhulákovi:

Sněhuláček panáček,

má na hlavě plecháček.

Místo očí uhlíky,

na kabátě knoflíky.

Stojí tiše, stojí bos,

červený má z mrkve nos.

 

                                                                                  Vychodilová Petra

Týden 14.12. až 18.12.

Tradice, Vánoce, Nový rok, Rodina

 

Tento týden byl pro děti plný dobrodružství a zážitků. Hned v pondělí jsme se pustili do tvoření vánočních přáníček. Děti pracovaly s temperami, raznicemi, třpytkami a papírovými talíři, které jsme si stříhali na výrobu stromečku. Postupně si děti měly donést do školky skleničky, které zdobily hrubou solí a třpytkami. Oba výrobky si dneska děti odnesou domů společně s portfoliem. Byly bychom moc rádi, kdyby si děti do portfolií založily nové zážitky z letošních Vánoc. A moc se těšíme, že v příštím roce budeme sedět nad novými fotkami a společně si o Vánocích našich dětí povídat.  

Ve středu nastal náš očekávaný den, na který se děti moc těšily. Přišel k nám Ježíšek a přinesl dětem hromadu nádherných dárečků. Děti si nadílku velmi užily a bylo krásné sledovat ty šťastná kukadla a úsměvy na jejich tvářích. 

Pilně jsme se také připravovali na vánoční besídku, na které jsme s dětmi pracovali poslední měsíc. Děti měly připravené básničky, písničky a tanečky. Dnes se na nás přišla podívat paní ředitelka, která naše šikovné dětičky natočila a v nejbližší době se dočkáte naší besídky i vy.

Musím říct, že tento poslední týden byl naprosto úžasný. Ve třídě panovala vánoční atmosféra, koledy nám hrály od ranních hodin a děti s chutí pracovaly jak na vánočních výrobcích, tak i na přípravě besídky.

Milý rodiče, velmi vám děkujeme za vaši spolupráci. Moc si ji ceníme.

Vaši Motýlci

 

Petra Vychodilová

 

 

Týden 7.12. až 11.12.

Příroda, zvířátka a ptáci v zimě

 

Tento týden byl pro děti plný aktivit a zajímavostí. Pondělí jsme trávili zážitky z víkendu s Mikulášem, čertem a andělem. Povídali jsme si o tom, u koho byli a zda někdo dostal nějaké dobrůtky či uhlí. Děti byly plní dojmů a zážitků. Zbytek týdne jsme si povídali o zvířátkách a ptáčcích v zimě. Jak můžeme zvířátkům a ptáčkům pomoci přečkat zimu. Kdo jim ještě může pomoci. Ve středu na nás čekala výroba lojových koulí. Byla to pro děti velice zábavná aktivita. Společně jsme si osahali semínka, pojmenovali je a pustili se do společné výroby. Rozpustili jsme si Omegu, smíchali ji se semínky a děti plnily kelímky směsí. V pátek nás čekala výprava do lesa ke krmelci na Vánoční nadílku pro zvířátka. Děti měly zásobu z domova v podobě pečiva, jablíček, mrkviček a zrníček. Samozřejmě jsme se nezapomněli na lojové koule, které jsme ptáčkům rozvěsili. Samozřejmě jsme také celý týden věnovali přípravě Vánoční besídky pro vás. 

Veverky

Seděly dvě veverky na vysoké jedli,

chvíli něco chroupali,

chvíli něco jedli.

A když měli plná bříška,

řekli si už dost.

Houpaly se houpy, houpy,

jen tak pro radost.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 30.11. až 4.12

Tradice- Advent, Čert, Mikuláš a Anděl

 

Tento týden byl velmi pestrý a zajímavý. Od pondělí jsme se vrhli na tvorbu andělíčků, kteří nám dali pořádně zabrat. V průběhu týdne jsme pracovali s nůžkami, čtvrtkami, vodovkami, třpytkami a lepili jsme andělský vlásky. Snažili jsme se, aby byli na nástěnce už hotové v pátek dopoledne a mohli jste se pokochat, jak jsou vaše dětičky šikovné. V průběhu týdne jsem dětem rozdala omalovánky s úkolem, použít barvičky, jak si vybavují Mikuláše, který k nim zavítal minulý rok. 

Každé ráno při ranním cvičením se postupně připravujeme na Vánoční besídku,  a dopoledne pro vás cvičíme různé básničky a písničky i s doprovodným  klavírem. Děti se už nemůžou dočkat.

Teno úžasný týden jsme zakončili páteční, dopolední návštěvou Čerta, Mikuláše a Anděla. Mikuláš měl pro děti připravenou Knihu hříchů a Anděl balíčky plné dobrot. Děti kolektivně zarecitovaly básničku a musím říct, že byly velmi statečné a moc hodné.

Naše týdenní básnička:

Anděl seděl na obláčku,

čáry, máry, čaroval,

vyčaroval Mikuláše,

moc se z toho radoval.

Pozor na to, milé děti, čarování není žert.

Něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert.

 

Vychodilová Petra

 

 

 

 

 

Týden 23.11. až 27.11. 

Skutečně zdravý život

 

Tento týden jsme s dětmi zahájili pyžámkovým dnem. Všichni jsme si celý den užili v pyžamech či overal při hrách, kreslení, povídání a diskotéce. Tento den se nám všem moc líbil. Zbytek týdne jsme si povídali o tom, co je pro nás a naše tělo zdravé. Co bychom měli dělat, abychom se cítili dobře. Děti přišly na spoustu nápadů, co našemu tělo prospívá. Společně jsme si vytvořili potravinovou pyramidu a určovali, které potraviny jsou zdravé, a které ne. Každý si také vytvořil svou. Děti si vybarvily svou pyramidu a následně ji rozstříhanou složily a slepily. Celý týden jsme zakončili Mezinárodním dnem nekupování ničeho. Společně jsme si povídali o tom, jak třídíme odpad. Jaké obaly patří do plastů, a které do papíru.  

 

Budeme si povídat

Budeme si povídat,

Co je zdravé, co mám rád.

Ovoce a zeleninu,

Že je plná vitamínů.

Ovoce a zelenina,

To je život, to je síla.

Kdo jí mrkev ředkvičky,

Ten je zdravý celičký.

 

Zelenina

Mrkev, hrášek, cuketa,

to je pane dobrota.

V každém kousku zeleniny,

nachází se vitamíny.

Nemoc ta mě neskolí,

nikdy mě nic nebolí.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden 16.11-20.11

Život ve školce a život v lese

 

Tento týden měly děti možnost si přinést do školky obrázky lesních zvířátek. Proměnili jsme je v krásnou koláž lesa a louky. Dětem se velice povedla a můžete ji vidět na naší nástěnce v šatně Motýlků. Při výtvarné výchově jsme se zaměřili, jaké máme zvířátka v lese, které chodí na zimu spinkat a které přečkají zimu se zimním huňatým kožíškem. Pomáhali jsme si i didaktickými obrázky s kterými děti pracovaly u tabule. Tento týden jsme si povídali o státním svátku-Den boje za svobodu a demokracii a celý týden se učíme co je to hymna a jak naše Česká hymna zní a učili jsme se ji zpívat.  Na procházkách v týdnu jsme celá třída sbírali různé přírodniny, hlavně šišky a dnes jsme se pustili do tvoření vánočních ozdob, s kterými se vám děti pochlubí hned v pondělí.                                                      

 

 

 

 

 

 

 

Básničky tento týden:

Ježek 

Ježek, ten je ježatý,

od hlavy až po paty.

Mračí se a žaluje,

na každého kdo tu je.

Ježku, ježku, co ti vadí?

Že mě nikdo nepohladí.

 

Sedí liška pod dubem

Sedí liška pod dubem,

má píšťalku a buben.

Na píšťalku píská a 

na buben tříská.

 

 

Petra Vychodilová

 

Týden 9.11. až 13.11.

Tradice – Posvícení

 

Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Posvícení. Povídali jsme si o tom, co to posvícení je a co je pro něj typické. Společně jsme vyráběli koláče z keramické hlíny, které si děti dozdobily podle vlastní fantazie.  Dále jsme si také četli legendu o sv. Martinovi a zkoušeli, co si děti z celého příběhu zapamatovaly. Pomocí vodových barev a vybarvené omalovánky jsme vytvořili obrázek svatého Martina na „bílém“ koni. Zpívali jsme s klavírem písničku To je zlaté posvícení a říkali si básničku o sv. Martinovi. Pátek byl ve znamení Dne laskavosti. V kroužku jsme debatovali o tom, co to je laskavost? Co by nám nebo mamince udělalo radost?  Komu dál můžeme my i ostatní udělat radost. Také o tom, jak se k sobě máme chovat a proč? Pro radost mamince a tatínkovi děti nakreslily svou rodinu.  Procvičovali jsme kritické myšlení – Co by se stalo, kdyby … To dětem velice šlo a velice je to bavilo.

Básnička:

V ten stejný čas, tak jako loni,

přijíždí Martin na bílém koni.

Husa a rohlíčky, venku mráz zebe,

slyšet je rolničky, sníh padá z nebe.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 2.10. do 6.10.

Tradice – Dušičky, Halloween

 

Tématem tohoto týdne byl Halloween. Myslím si, že jsme si ho užili i přes různé problémy, které nás tento týden potkaly a děti musely být spojené ve třídě Mravenečků. V pondělí holčičky a kluci mohli přijít v maskách. Některé děti velice chválíme za krásné nápady a strašidelně malované obličeje. Dopoledne si děti mohly zatancovat na Halloweenské diskotéce a společně jsme stavěli opičí dráhu, kterou mají velice rádi, jelikož tu máme hodně soutěživých šikulíků. Rády bychom Vám poděkovaly za pohoštění, které jste pro děti nachystali. Naši Motýlci si na něm na školní zahradě moc pochutnali. 

Tento týden s dětmi neustále opakujeme písničku „Jaro, léto, podzim, zima“. Byla bych ráda, kdyby se ji časem naučily celou. Za prvé tím procvičujeme paměť a děti si i konečně zapamatují roční období, které nám neustále dělá problémy 🙂 A tento týden jsme přidali novou básničku O dýni.

Dnes jsme se zaměřili na výtvarnou soutěž na téma Pod povrchem. Vytvořili jsme dva krásné obrázky. Jeden je se jmenuje s názvem „Průřez Zeměkoule“ a druhý „Jak to vypadá pod zemí“. Držte nám palečky, děti jsou moc šikovné a věřím v umístění. 🙂

Básnička

O dýni

Dýně támhle, dýně tady,

vydlabané mají hlavy.

Je totiž svátek známý,

Halloween teď každý slaví.

My se duchů nebojíme,

dýně pěkně rozsvítíme.

Ty se leknou, jasná věc,

my si dáme dlabanec.

 

Petra Vychodilová

 

Týden od 19.10. do 23.10. 

Povolání, řemesla

 

Tématem tohoto týdne bylo povolání a řemesla. S dětmi jsme se zaměřili na druhy povolání, jaké máme rizikové povolání a nebo dokonce povolání, které jsou už dneska vzácností. K tomuto tématu jsme přiřadili samozřejmě hasiče, záchrannou službu a policii. Formou her jsme opakovali důležitá telefonní čísla, které by děti měli umět.  Při komunikaci s dětmi jsme opět opakovali roční období a dny v týdnu. Musíme děti pochválit, jelikož opravdu spolupracují, rády se učí novým věcem a do každé činnosti jdou s velkým nadšením.

Při výtvarných činnostech jsem tvořili hasiče. Děti si pomocí vodovek vybarvily čtvrtku. Poté temperami tiskly své dlaně, domalovaly detaily vodovkami a tuší, a brčkem rozfoukávali na čtvrtku kapičky.

S dětmi jsme se tento týden učili písničku Jaro, léto, podzim, zima. Tato písnička má více slok a budeme rádi, když se písničku naučí celou. Tudíž se k ní budeme každý týden vracet. Z básniček jsme se zaměřili na téma týdne. Děti se učili Kovej, kovej kovaříčku a Pekař peče housky. 

Básničky:

Kovej, kovej

Kovej, kovej kováříčku,

okovej mi mou nožičku.

Okovej mi obě dvě, zaplatím já tobě.

Okovej mi levou, pravou,

pojedeme spolu trávou.

 

Pekař peče housky

Pekař peče housky,

uždibuje kousky.

Pekařka mu pomáhá,

uždibují oba dva.

 

Petra Vychodilová

 

Týden od 12.10. do 16.10.20 

Zvířátka, odlet ptáků

 

Tento týden jsme se dětmi zaměřili na téma Zvířátka a odlet ptáků. Povídali jsme si o tom, jaká zvířátka žijí v lese. Pracovali jsme s didaktickými obrázky zvířátek. Říkali jsme si, co dělají zvířátka v zimě. Kdo se o ně přes zimu stará? Kde se stravují? Co můžou jíst a jak my můžeme zvířátkům v zimě pomoci. Dále jsme řešili, jak je to s ptáčky. Proč a kam odlétají?  Pojmenovávali jsme si jednotlivé druhy ptáčků. Děti nám říkaly, kdo má doma krmítko a co ptáčkům do něj dávají. 

Společně jsme pomocí otisků ručiček vytvořili ptáčky a následně jsme také pracovali s keramickou hlínou. Z této činnosti byli děti skutečně nadšené.

Tento týden jsme také dostali k zapůjčení krabici Tvořivé hry, kde jsme s dětmi pomocí dřívek, aku vrtačky, ovčí vlny a lepidla vytvořili po skupinkách housenky. Děti si zkoušely zavrtávat šroubky a to pro ně byla zase nová a zajímavá zkušenost.

Básnička:

Spíme v pelíšku

V hlubokém a temném lese,

veverka si šišku nese.

Nese si jí do pelíšku,

raduje se, že má šišku.

Dá si hlavu na šišku,

spinká ve svém pelíšku.

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 5.10. do 9.10.2020 

Příroda a živly

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali na téma Příroda a živly. Povídali jsme si o jednotlivých ročních obdobích – Jaké počasí je, v kterém roční období? Jak se oblékáme? Jaké činnosti v daném období děláme? Společně jsme si během relaxace povídali pohádku O medvídkovi, který nevěděl, jak vypadá podzim. Na zádech jsme kamarádovi napodobovali, jak medvídek šel přírodou, jak začalo pršet. Děti se u této činnosti opravdu zabavily. Ve středu nás čekaly smyslové hry – ochutnávky ovoce a zeleniny se zavřenýma očima. Pro děti to byl opravdu zážitek. Napovídaly, jaké ovoce nebo zeleninu máme kamarádovi dát ochutnat. Nikomu ani nevadilo mít zavázané oči. Společně jsme také tvořili bouřku vodovkami a další den samozřejmě sluníčko. Také jsme skládali rozstříhaný obrázek a následně slepovali dohromady.

 

Básničky a písničky: 

Paní Bouřka

Vzal si Mrak, černý frak,

pozval paní Bouřku,

na taneček, na kopeček,

točili se v kroužku.

Tančili, rejdili,

až to v nebi hřmělo,

setmělo se, blýskalo se,

potom zapršelo.

 

Prší, prší, jen se leje,

Kam koníčky pojedeme?

Pojedeme na luka,

až kukačka zakuká.

Kukačka už zakukala,

má panenka zaplakala.

Ty kukačko nekukej,

má panenko neplakej.

 

 

 

 

 

 

Tereza Dvořáková

 

Týden od 29.9. do 2.10.2020 

Sklizeň, Tradice – Sv. Václav

 

Tento týden jsme se s dětmi věnovali tématu Sklizeň. Zaměřili jsme se na povídání o ovoci a zelenině. Jaký je mezi tím rozdíl? Pracovali jsme s didaktickými obrázky, pojmenovávali jsme jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a třídili je. Dokonce nám Emička přinesla na ochutnání domácí jablečný mošt. To byla dobrota, dětem moc chutnal. J Dále jsme vytvářeli zavařovací sklenici, kterou si děti sami vystříhaly, a následně děti otiskávaly jablíčka natřená temperovými barvami. V tomto týdnu se také děti fotily, tak se budeme těšit na hezké výsledky v podobě podzimních foteček. V úterý přivítali u nás ve třídě novou paní asistentku Míšu, se kterou se děti hned spřátelily.

Básničky a písničky, které se tento týden učíme:    

Měla babka

Měla babka čtyři jablka,

a dědoušek jen dvě.

Dej mi babko, jedno jablko,

budeme mít stějně.

 

Koulelo se koulelo

Koulelo se koulelo,

červené jablíčko.

Komu ty se dostaneš,

má zlatá Ančičko.

Tereza Dvořáková

 

Týden od 21.9. do 25.9.2020 

Doprava – životní prostředí

 

Tento týden byl s dětmi velice pestrý, zábavný a plný her. Zaměřili jsme se na dopravní prostředky provázené básničkou Pozor auto!!!

A pohybových aktivit např. hra Na barevná autíčka.  Při příchodu do šaten můžete shlédnout nástěnku, kde děti tvořily semafory.

Od úterý jsme začali pracovat s keramickou hlínou a tvořili jsem první podzimní výrobek Jablíčko. I když některé děti se setkaly s keramikou poprvé, všechny to velice bavilo.

Ve čtvrtek k nám do školky zavítalo divadlo Rytířská pohádka a jelikož nám počasí přálo, mohli jsme se všichni sejít na zahradě školky.

Pozor Auto!!!

Auto jede: TÚ, TÚ, TÚ, dávej pozor na cestu.

Jeli řidič nešika, tak tě blátem postříká.

Jeli řidič nešika, boule bude veliká.

Auto jede TÚ ,TÚ ,TÚ, mámo, táto, už je tu.

Táta mává, máma mává, auto jede

Sláva, sláva !!!!!

Petra Vychodilová

 

Týden od 14.9. do 18.9.2020 

Rodina

 

Tento týden jsme se dětmi věnovali tématu Rodina. Povídali jsme si o členech domácnosti – Kdo je všechno rodina? Kdo s námi doma bydlí? Jak se jmenuje naše maminka, tatínek a sourozenci? Děti si také vypracovaly pracovní list, kde měly za úkol nakreslit sebe a zbytek obrázku vymalovat.

Ve středu si děti donesly fotky, jak vypadaly, když byly miminka a společně jsme hádali, kdo z kamarádů na fotce je. Většinou jsme to hned poznali 🙂

Ve čtvrtek na nás čekala oslava Klárky, která si pro nás připravila oslavu i s balonky, a její maminka nám přišla přečíst krásný příběh o Motýlkovi a jeho vývoji. Společně jsme si pochutnali na výborném motýlkovém dortíku 🙂

Koncem týdne jsme nakreslili svojí krásnou maminku tuší a následně vodovými barvami. A maminky se dětem skutečně moc povedly 🙂

Děti udělali v tomto týdnu veliké pokroky a zaslouží velikou pochvalu. Občas nějaká slzička ukápne, ale už jen při ranním loučení. Máme samé šikovné děti 🙂

Básnička: 

Naše rodina

Ze všeho mám nejraději,

když se máma s tátou smějí.

Mám je rád a oni mě,

patříme si vzájemně.

 

Tereza Dvořáková

 

 

 

 

 

Týden od 7.9. do 11.9.2020 

Můj kamarád, školka

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali o našem kamarádovi. Jaké máme kamarády, a jak by se měly k sobě chovat. Samozřejmě mezi kamarády patří i zvířátka, například ty co máme doma. S dětmi jsme si namalovali na nástěnku obrázek našeho kamaráda a povídali jsme si o něm.

V dalších dnech jsme se zaměřili na básničku O kamarádovi a na vzájemné chování mezi námi ve třídě.

 

Kamarád, kamarád,

to je ten,

kdo má mě rád.

Pomůže mi, poradí,

po vláskách mě pohladí,

všichni jsme tu kamarádi,

protože se máme rádi.

 

Petra Vychodilová

 

První týden v Motýlcích od 1.9. do 4.9. 2020 

Adaptace, pravidla

 

Celý tento týden jsme se zaměřovali na adaptaci dětí a začlenění do kolektivu. V úterý na nás čekalo veliké překvapení v podobě skákacího hradu. Děti byly skutečně nadšené 🙂 .

Další dny jsme s dětmi společně tvořili pravidla naší třídy Motýlků a vysvětlovali si, co se ve školce dělá a co nedělá.

Všechny děti musíme pochválit. Jsou to veliké šikulky a vše zvládají, jak nejlépe umí. Společně jsme se také naučili nebo zopakovali básničku:

 

Dobrý den, dobrý den, 

dneska máme krásný den. 

Ruce máme na tleskání,

nohy zase na dupání.

Dobrý den, dobrý den,

dneska si to užijem.

 

Tereza Dvořáková

 

Vážení rodiče, milé děti,

těšíme se na společné zážitky!!

Na této stránce najdete pravidelné informace o dění v naší třídě!

 

Písničky a pohybové hry, plány


Co mám znát a umět před zápisem do ZŠ


Sluníčkový ekokodex

 • JÍDLO – neplýtváme jídlem; pijeme čistou vodu; jíme zdravě
 • ODPADY – šetříme papír; třídíme odpad; sbíráme PET vršky; nakupujeme velká balení
 • PROSTŘEDÍ – udržujeme pořádek; zaléváme kytičky; staráme se o zahradu; staráme se o nástěnky a vystavujeme své výtvarné práce
 • VODA – šetříme vodou při mytí rukou a čištění zoubků; pijeme pitnou vodu
 • ENERGIE – zhasínáme; sledujeme teplotu ve třídě.

4 témata ekoškoly

Vybraná témata vám pomohou zaměřit se v Ekoškole a v jejím okolí na to podstatné, co je potřeba pro ochranu životního prostředí.

 • prostředí školy,
 • jídlo,
 • odpady,
 • voda

http://eko-skolky.cz/cz/4-temata


Funkce hospodáříčků

 • kontrola úklidu třídy po hře, každá hračka má své místo
 • utírání stolečků po svačině, po práci s výtvarnými potřebami
 • zametání drobečků po svačině, po pracovní činnosti
 • kontrola zastrčených židliček
 • dveřník
 • ekohlídka –správné třídění odpadu, zhasínání v umývárce, ve třídě a v šatně při odchodu
 • meteorolog – sledování počasí a zaznamenávání do kalendáře
 • popřejí dětem ke svačině a k obědu
 • na procházce chodí jako první dvojice
 • kontrola úklidu hraček při dopoledním pobytu na zahradě