Rodiče vítáni

Třídní nástěnka

Měsíc knihy – knížka bajky, zápis do školy 14. 3. až 18. 3. 2022

Tento týden jsme žili pohádkově.  Povídali jsme si o knížkách, jaké máme typy, co v nich můžeme najít, ale také jak se k nim chovat. Všichni jsme se shodli, že nejvíce se nám líbí ty dětské, obrázkové. Uprostřed týdne jsme měli zpestření. Po svačince nám přišel přečíst pohádky tatínek od našich dvojčátek. Ve výtvarných koutcích jsme si vyrobili záložky pomocí razidel, barevných papírů a laminovací folie. Pomocí rozházených obrázků si děti poskládaly a správně převyprávěly pohádku, ze které si vyrobily leporelo. Čtvrtek byl pro některé z nás velkým dobrodružstvím. Čekal nás pohádkový večer a noc. I když pro většinu Mravenečků to bylo poprvé, co ve školce spali, všichni to zvládli s úsměvem na jedničku s hvězdičkou. Děti si prošly pohádkovou stezku odvahy, v rámci které měly pohádkové bytosti připraveny různé úkoly. Děti byly moc šikovné a dostaly malé odměny 🙂 V pátek nás navštívila MŠ Pampeliška a na všechny děti čekalo divadélko „O dvanácti měsíčkách“, které jsme jim zahrály my, pedagogové.

Hanka Dubnová

MDŽ, Morana 7. 3. až 11. 3. 2022

Loučení se zimou a vítání jara – téma, které nás provázelo celým týdnem. Ať už při společném tvoření, povídání, procházkách, ale i cvičení.

V dřívějších dobách byly zimy u nás daleko krutější, než jaké známe dnes. Lidé se těšili na sílu slunce, které vše uzdravovalo. I my se už moc těšíme na jaro. V duchu tradice jsme si tedy v pondělí vyrobili Moranu a společně s kamarády z ostatních tříd naší školky ji za doprovodu říkadel ve čtvrtek vynesli a pustili po vodě. Pokud chcete vidět, jaké to bylo, koukněte na video na našem facebooku 🙂

Dne 8. března je „Mezinárodní Den Žen“. Proto jsme v úterý nelenili a pro maminky, babičky nebo třeba tety vyrobili pomocí barevných papírů, nůžek, razidel a pastelek srdíčkové přání.

Během celého týdne se z koutku se stolečkem pod oknem stala keramická dílna. Pomocí vykrajovacích formiček, špachtliček, skalpelu, nože i šablon si děti vyráběly pítka. A pro připravovaný jarmark další krásné výrobky. Vše se nyní vypaluje v peci a poté si je vybarvíme.

V pátek se naše třída proměnila ve fotoateliér. Se zájmem jsme pozorovali pana fotografa, který si připravoval vše potřebné. A že si přinesl opravdu hodně věcí. Dokonce deštníky. Ale jak jsme záhy zjistili, neměl je kvůli dešti, ale potřebnému světlu. Už teď jsme zvědaví, jaké fotky budou 🙂

Básnička:
Byla zima mezi náma,
ale už je za horama.
Huš, huš, huš,
zimo už se ztrať,
zemi sílu vrať.

Námořníci, piráti 28. 2. až 4. 3. 2022

Na souši i na vodě aneb tento týden byl ve znamení pruhovaných triček, ale i vlajky s lebkou a zkříženými hnáty. Dobrodružné téma bylo moc prima 🙂

V pondělí a úterý jsme si společně povídali o námořnících. O tom, kde se plaví, co vše mají na lodi, ale také jaká zvířátka žijí v moři. Prohlíželi jsme si mapy a globus, abychom viděli, kde je jaké moře a oceán.

Ve středu jsme se sešli v pruhovaných tričkách a vyzkoušeli si život námořníků. Pod vedením kapitánky Áji jsme vypluli na moře vlastnoručně vyrobenou krásnou lodí z velkých kostek. Při plavbě nechybělo pečlivé drhnutí podlahy, zašívání ponožek i lovení potravy. Přitom jsme museli dávat velký pozor, protože kolem lodi se to hemžilo žraloky. I když jsme se snažili udržet správný směr, bohužel jsme ztroskotali na pustém ostrově. Tady nás čekalo setkání s domorodcem, našli jsme výborné ovoce a naučili se, jak zavolat pomoc S.O.S. Trosečníci totiž neměli k dispozici ani telefon, ani internet. Naštěstí vše dobře dopadlo a po svačince jsme se vydali společně s Motýlky hledat pirátský poklad. Cestu nám prozrazovala mapa a dopisy, dle kterých jsme plnili úkoly. Výprava byla úspěšná a o poklad jsme se spravedlivě rozdělili. Video můžete vidět na našich facebookových stránkách.

A víte vy, bez čeho se námořníci i piráti neobejdou? No přeci bez řádné fyzičky. Proto jsme každý den cvičili s úsměvem 🙂

Ve výtvarné činnosti si děti vytvořily svou loď na moři pomocí anilinových barev, soli, barevného papíru a tuže.

V pátek nás navštívili herci se Zelenou pohádkou. Shlédli jsme příběh o Betonovém království, ve kterém žije stále nemocný král a jeho sestřička princezna Maruška. Ta se vydá do světa hledat Matku přírodu, aby pomohla krále i celé království uzdravit. To se nakonec podařilo a Betonové království rozkvetlo. Dětem se představení plné písniček líbilo.

Tento týden se nám sluníčko více ukazovalo, a tak jsme si to užili nejen ve třídě, ale i venku při procházkách v našem okolí nebo na zahradě.

Masopust 21. 2. až 25. 2. 2022

Týden se nesl ve znamení veselé tradice – masopustu. Naše společné povídání bylo, jaké masky bývají součástí průvodu, a která by v něm neměla chybět. A že v tomto období nechyběly tancovačky a hody.

Při hravém tvoření si děti vyrobily barevné škrabošky s ozdobami a veselého šaška. Uprostřed týdne to u nás zavonělo posvíceneckými koláčky. Ty jsme nejen pekli, ale také tvořili pomocí kroužků a víček.

A abychom si udrželi zdraví, nechyběl nám po celou dobu pohyb s oblíbeným padákem, balonky i kruhy.  

V pátek jsme se ve třídě sešli v maskách a pořádně si zatančili za doprovodu pohádkových písniček. Děti navlékaly korále pro princeznu Zlatovlásku, přitahovaly klíč k jaru a proběhly si překážkovou dráhu s míčkem na lžíci. Po svačince vyrazila celá školka na masopustní průvod. U rybníka pod Mandavou jsme si ještě také zatančili a zazpívali. Bylo milé vidět radostné reakce kolemjdoucích, ale i mávání a troubení řidičů, kteří nás míjeli.

Přejeme, aby i víkend pokračoval v radostné atmosféře 🙂

Vesmír, planety, digitální gramotnost 14. 2. až 18. 2. 2022

Tento týden jsme se konečně po karanténách a jarních prázdninách opět společně sešli v naší třídě Mravenečků. A myslím si, že jsme si tento týden se zajímavým tématem náramně užili 🙂

V pondělí jsme se seznámili s tajuplným tématem Vesmír. V ranních centrech aktivit jsme si prohlíželi odborné knihy a encyklopedie. Pozorovali jsme obrázky planet, určovali jejich velikost, barvu, tvar a samozřejmě jsme se seznámili s jejich názvy. Povídali jsme si o Slunci, jak je pro nás a náš život důležité a co všechno nám sluneční paprsky poskytují. Ze stavebnice Kapla jsme sestavovali hvězdy a stihli jsme se seznámit i s elektronickou včelkou a jejím programováním, která nám uprostřed týdne s pomocí fixy posloužila k namalování sluneční soustavy.

Dopoledne jsme také navštívili mobilní planetárium s programem Vesmír, který nám formou příběhu přiblížil prostředí planet naší sluneční soustavy. Dozvěděli jsme se spoutu nového a zajímavého.

Během týdne měly děti k dispozici nejen encyklopedie o vesmíru a planetách, ale také Albi knihy – Atlas světa, Hravá přírodověda a Už vím jak, které si prohlížely, poslouchaly moudra z tužky a ke konci týdne vyhrávaly kvízy. Každé ráno pracovaly s elektronickou včelkou, kterou programovaly na mapě světa nebo mapě ČR a snažily se pomocí programování dostat včelku do předem určeného cíle.

Ve středu jsme včelce připevnili fixu a povedlo se nám jí naprogramovat tak, že nám namalovala sluneční soustavu na dlouhý papír. S dětmi jsme si opět zopakovali planety naší sluneční soustavy, které jsme si v encyklopedii vyhledali a podle obrázků správnými barvymi vymalovali.

Během týdne si děti vytvořily obrázek sluneční soustavy, Slunce si samy vystřihly a spolu s ostatními planetami nalepily na čtvrtku, do které zapouštěly anilinové barvy.

Žádné ráno nám nechybělo společné cvičení s náčiním, zdravotní cvičení, protahování, posilování, pohybové hry a samozřejmě blbnutí 🙂

V pátek jsme se společně vydali na dobrodružnou cestu na Měsíc. Ještě, že jsme s sebou vzali zkušené zdravotníky, jinak nevím nevím, kolik by se nás na naši krásnou planetu Zemi vrátilo 🙂

Alena

Lékař, tělo a zdraví 24.1.až 28.1.2022

Tento týden se nás sešlo opravdu maličko, ale i tak jsme zvládli hodně práce. Povídali si, kde máme jaký orgán. Jak se chováme, když jsme nemocní nebo máme úraz. Naučili se básničku BACILY. Vybarvili jsme si zub kartáčkem na zuby krouživými pohyby. Děti vyfoukaly bacila, kterému daly jméno. Třídili jsme zdravé a nezdravé potraviny a ty jsme nalepili na zuby. Hodně jsme si hráli ve třídě i na čerstvém vzduchu. Přejeme všem krásný víkend a pevné zdraví:-)

Zimní sporty, zimní olympiáda 17.1. až 21.1.2022

Máme za sebou barevný týden plný pohybu. Od pondělí do pátku nás čekaly disciplíny jako biatlon, skoky na lyžích, hokej, jízda na bobu, ale i krasobruslení. Každý den jsme se scházeli v barvách olympijských kruhů. Ty symbolizují spojení pěti kontinentů. Proto jsme při společném vyprávění i trochu cestovali. V pondělí jsme na naší zahradě zažehli olympijský oheň a složili slib, že budeme soutěžit a sportovat v duchu fair play. A než jsme se rozešli na svá stanoviště, zazněla i naše česká hymna. Ve čtvrtek nás venku zastihla sněhová vánice, a tak jsme si zažili i to, že byly hry přerušeny. To se stává 🙂 Všichni sportovci si za svou píli a výkon zasloužili medaile, po jejichž rozdání opět zazněla naše hymna. A jako třída jsme získali krásný pohár. Nesmíme zapomenout na to, že každý z nás byl nejen sportovec, ale také fanoušek, který svým kamarádům fandil. Při výtvarné činnosti si děti vytvořily svého snowboardistu a vybarvovaly olympijské kruhy. Byl to nabitý týden a všem přejeme krásný víkend 🙂

Sněhuláček panáček, Eskymáci, Arktida a Antarktida 10.1. až 14.1.2022

Tento týden jsme si s dětmi povídaly, kde si staví iglú Eskymáci a jaká zvířátka s nimi žijí. Děti si postavily iglú z kostek, kde si hrály na Eskymáky. Zkoušeli si sami namazat svačinku máslem a nabrat si na vidličku plátkový sýr.  Ve výtvarných činnostech si děti procvičovaly grafomotoriku na tučňákovi. Vybarvovali iglú podle geometrických tvarů a na Eskymákovi si procvičili stříhání. Společně jsme se naučili básničku Eskymák a písničku Sněží, sněží. Ve čtvrtek jsme měli v MŠ ukázkovou hodinu Gym Academy, kde jsi děti mohly vyzkoušet nové pohybové hry a pomůcky, které neznají. Hodina byla otevřena i rodičům. V pátek jsme se vydali na badatelskou výpravu za sněžným mužem. Napsal nám dopis, ve kterém nám popisoval cestu, kudy máme jít a hledat správné stopy. Na konci stezky na nás čekal sladký poklad ve staré vrbě 🙂

 

 

Nový rok, Tři králové 3.1. až 7.1.2022

Pátek 7.1.

Páteční den jsme věnovali ptáčkům. Povídali jsme si o těch, kteří na zimu odlétají do teplých krajin. Ale hlavně o těch, kterým v zimě sypeme slunečnici do krmítek, nebo věšíme lojové kouličky na stromy. Na procházce jsme pečlivě pozorovali a poslouchali, jestli nějaké uvidíme a uslyšíme. A měli jsme velké štěstí. Napočítali jsme 7 sýkorek, 4 černé kosy, 3 vrabce polní, 1 straku a dokonce 1 poštolku. Nezapomněli jsme ani na zvířátka a do krmelce jsme odnesli jablíčka. Den jsme si užili a přejeme všem krásný víkend 🙂 

 

Čtvrtek 6.1.
Když jsme se dnes všichni sešli, počasí nám udělalo velkou radost. Při pohledu ven jsme si připadali jak na horách, protože krásně chumelilo. U otevřeného okna jsme na chvíli zavřeli oči, nastražili ouška a poslouchali, jestli uslyšíme nějakého ptáčka. Ale sníh je asi zahnal do hnízd a přístřešků. Bylo ticho. Dnes mají svátek Tři králové, a ty nás také navštívili. Kašpar, Melichar a Baltazar přišli ze Včeliček a krásně nám zazpívali. Proto jsme jim dali do košíčku koledu. Mravenečci byli i dnes pilní a šikovní. Krásně cvičili a stavěli Betlém. Po svačince jsme šli do polí a užili si koulovačku v čerstvě napadaném sněhu 🙂


Středa 5.1.

I když jsme dnes byli v pyžámkách, rozhodně jsme nelenili a den jsme neprováleli v peřinkách. Ráno si děti vyladily tříkrálové koruny. Při rozcvičce nám byly parťáky overbally a také lavičky i židličky. Po svačince jsme si zahráli divadlo s příběhem příchodu tří králů do Betléma a ještě jsme se stihli proběhnout na louce 🙂

Jestli chcete vidět, co se za našimi dveřmi dnes dělo, koukněte na video na našich facebookových stránkách 🙂

Úterý 4.1.
Protože nám celý den pršelo, měli  jsme čas si pohrát s novými hračkami od Ježíška. Děti si vybarvovaly korunu pro krále a zopakovaly si písničku „My tři králové jdeme k vám“. Zazpívaly a popřály Barušce, která měla narozeniny.

 

Pondělí 3.1.

V novém roce jsme se sešli téměř všichni. Děti s nadšením vyprávěly, co jim Ježíšek přinesl. A protože se blíží  svátek Tříkrálový, povídali jsem si o jejich příchodu, učili se písničku „My tři králové jdeme k vám“ a zahráli si na krále.  I když kalendář ukazuje zimu, venku je jarní počasí. Šli jsme se proběhnout a pozorovali, jestli najdeme a uslyšíme nějaké ptáčky.

Vánoce a rodina 20.12. až 22.12.2021

Vánoce jsou za dveřmi. V těchto dnech byla všudypřítomna ta zvláštní atmosféra radosti a očekávání. Mravenečci se připravovali na besídku, kterou jsme pro Vás, milí rodiče, natočili. Ke shlédnutí je na facebooku naší školky. Věříme, že se Vám bude líbit 🙂 Po besídce jsme si pochutnali na výborném vánočním cukroví, zazpívali jsme si vánoční koledy a pak nás navštívil školkový Ježíšek. A že toho Mravenečkům nadělil. Za to jsme mu poslali velké poděkování. I nadílku jsme se snažili přenést alespoň virtuálně a je součástí výše zmíněného videa 🙂

Děkujeme, milí rodiče, za Váš přístup v současné nelehké situaci a přejeme, aby čas vánoční byl pro všechny časem klidu, radosti a štěstí. Užívejte krásných maličkostí, které život přináší. Těšíme se na všechny v novém roce 🙂

Vánoční tradice 13.12. až 17.12.2021

Tento týden jsme si s dětmi povídaly o Vánocích a jejich tradicích (házení střevíčkem, lití olova, proč by jmelí mělo být darováno, aj.). Děti také prozradily, co kdo dělá doma s rodiči. Dodělávali jsme dárečky a přáníčka pro rodiče. Na vánoční besídku jsme pilně trénovali písničky, básničky i tanečky. Děti vyráběly přírodní želatinové koule do jablíčka, které jsme další den pověsili na stromy v naší školkové zahradě. Protože myslíme také na zvířátka v lese, děti přinesly z domova mnoho dobrot a ty jsme nadělili do krmelce. V pátek to ve třídě krásně zavonělo. Pekli jsme totiž perníčky, které se opravdu moc povedly. Všem přejeme hezký adventní čas 🙂

Zvířátka a příroda v zimě 6.12. až 10.12.2021

Pátek 10.12.

Páteční den jsme dodělali společnou práci zvířátka v zimě a po svačince jsme šli na zahradu, kde jsme postavili sněhuláka a koulovali jsme se.

Čtvrtek 9.12.

Ve čtvrtek nás v MŠ čekalo vánoční focení. Zopakovali jsme si písničky a tanečky na vánoční besídku. Venku nám napadl sníh a tak jsme šli na zahradu a stavili jsme sněhuláka. Všichni si sněhovou nadílku užili.

Středa 8.12.

Středeční den si děti dodělávaly ptáčka v zimě a začaly jsme dělat společnou práci Strom ze zvířátky. Na procházce jsme sledovali jestli uvidíme nějakého ptáčka a hádali, který to asi bude.

Úterý 7.12.

Dnešní den jsme pokračovali ve vytváření obrázků, zacvičili jsme si s padákem, opakovali jsme písničky. Procházkou jsme prošli Želivec.

Pondělí 6.12.

Pondělní den jsme si z dětmi vyprávěly u koho byl a co dostal od Mikuláše, anděla a čerta. Zacvičili jsme si overbally. Připravili jsme si podklad pro další tvoření. Prošli jsme se po okolí MŠ.

 

Mikuláš, anděl a čert 29.11. až 3.12.2021

Pátek 3.12.

Páteční den nás čekalo pražské divadlo Gong s pohádkou O pejskovi a kočičce. Děti v divadélku byly hodné a moc si ho užily 🙂

Čtvrtek 2.12.

Dneska se na nás přišel podívat Mikuláš a vzal sebou anděla a dva čerty. Přinesl nám nadílku a děti byly moc statečné:-) Žofinka nám přinesla krásnou perníkovou chaloupku kterou pekla s maminkou. Moc děkujeme.

Středa 1.12.

Středeční den jsme si s dětmi povídaly jakou má povahu Mikuláš, čert a anděl. Otevřeli jsme první okénko v adventním kalendáři a splnili první úkol 🙂

Úterý 30.11.

Úterní ráno jsme si z opakovali básničky a písničky které jsme se do teď naučili a trénovali jsme novou básničku pro Mikuláše. Děti si vyrobily anděla a nakreslily čerta.

 

Pondělí 29.11.

Pondělní den si děti ozdobily vánoční stromeček,  a zazpívaly vánoční koledy. Díky sněhové nadílce jsme šli s dětmi brzy ven, aby si užily prvního sněhu:-)

Změny počasí 22.11.až 26.11.2021

Tento týden nás díky karanténě bylo pomálu. Povídali jsme si o přírodě, která se připravuje k zimnímu odpočinku. O počasí, kdy se nám začalo schovávat sluníčko a nízké teploty nás nutí se čím dál více teple oblékat. Na procházkách po okolí naší školky jsme sledovali, jestli uvidíme nějaká zvířátka, která se připravují k zimnímu spánku. Pozorovali jsme poletující hejna ptáčků nad poli a navzájem jsme si prozradili, kdo má na zahrádkách krmítka a čím ptáčky krmíme. Pro velká zvířátka je v lese krmelec a slíbili jsme si, že do něj během zimy přineseme zvířátkům dobroty.
Celý týden jsme si nezapomínali hrát i cvičit.
Pátek jsme završili rozsvícením stromečku na zahradě u Berušek. Každý si pověsil vyrobenou ozdobu ze šišek a pomerančů. Se všemi dětmi ze školky jsme si společně zazpívali vánoční koledy. Odpoledne začal padat sníh, který nám ten hezký čas jen umocnil.
Přejeme krásný víkend a těšíme se na všechny mravenečky 🙂

Povolání 15.11. až 19.11.2021

Pátek 19.11.

Páteční den jsme si s dětmi povídaly jaké povolání ještě znají a  čím by chtěly být až budou velcí. Ve třídě máme samé kuchaře a policajty 🙂

Čtvrtek 18.11.

Čtvrteční den jsme si s dětmi povídaly co ke svému zaměstnání potřebuje lékař, kominík a zedník. Stavěli jsme komíny pro kominíka, zedníci stavěli zdi pro princezny.

Středa 17.11.

Státní svátek

 

Úterý 16.11.

Úterní den jsme si povídali co potřebuje kuchař, švadlena. Děti si vyrobily šéf kuchařské čepice, které si odnesly domů.

Podělí 15.11.

Dnes k nám zavítal sklář, který nám vyprávěl pohádku a přitom nám ukázal jak se ze skla vyrábí  jezevčík. Děti si  mohly vyzkoušet jak se fouká do skla.

Svatý Martin, posvícení 8.11. až 12.11.2021

Pátek 12.11.

Ani chladná rána nám náladu nepokazí. Dnes jsme završili téma Posvícení a Sv. Martin. Právě pověst o tomto dobrosrdečném rytíři, který věnoval kus svého pláště žebrákovi u městské brány a následně se stal svatým, jsme si s dětmi zdramatizovali 🙂


Čtvrtek 11.11.

Sníh nám dnes Sv. Martin na bílém koni nepřivezl, tak jsme si koníka i vločky vytvořili sami z papíru a užili jsme si s nimi spousty legrace 🙂

Středa 10.11.

Dnes to u nás krásně vonělo. Pekli jsme si totiž svatomartinské koláčky. Dětem to šlo krásně od ručiček a odměnou jim byly výborné vypečené koláčky 🙂

Úterý 9.11.

Úterní den jsme si vyzkoušel práci s keramikou, která děti velmi bavila. Děti si užily v hromadě listí, kterou jsme si před tím na zahradě nahrabaly.

Pondělí 8.11.

Pondělí jsme začali zvesela, a to doslova. Na děti čekalo „Veselé zpívání s Martinem a s paní Hamajdovou a její kytarou“. Hudebních nástrojů měla více a s jejich pomocí a písničkami nás provedla všemi ročními obdobími. Seznámila nás také s legendou Sv. Martina. Ještě před divadlem si děti tvořily bílého koníčka, na kterém by měl Sv. Martin přivézt první sněhové vločky 🙂

Dušičky 1.11. až 5.11.2021

Pátek 5.11.

Týden jsme završili projektem „Se sokolem do života“. Děti házely obruče na cíl, přeskakovaly překážky a přitahovaly se na lavičce. Odměna byla, že jsme se na lavičce sklouzli 🙂

Čtvrtek 4.11.

Čtvrtečního  pochmurného počasí, které na nás čekalo venku jsme si nevšímali. Učili jsme se nové taneční kroky na písničku Šla Nanynka do zelí a u piana jsme zpívali známé písničky. Dopoledne nám přestalo pršet a tak jsme se vydali na procházku, kde nezůstala jediná louže bez povšimnutí.

Středa 3.11.

Dnes nás čekalo ve školce divadélko, na které jsme se těšili už od rána. Před divadélkem jsme se stačili vyřádit na zahradě. Divadélko se dětem moc líbilo 🙂

Úterý 2.11.

Dnešní den pomoci PET víček jsme obkreslovali postavy. Povídali jsme si s dětmi kdo a proč chodí na hřbitov. Zvládli jsme i krátkou procházku .

Pondělí 1.11.

Po podzimních prázdninách jsme se sešli v hojném počtu. Povídali jsme si co znamená svátek „Dušičky“. Některé děti si dnes vyráběli lucerničku, kterou si udělají postupně všichni děti.

 

Halloween 25.10. až 29.10.2021

Úterý 26.10.

Úterní ráno na nás ve třídě čekala dýně, kterou jsme si vydlabali a vyřízli obličej. Slunečné počasí nás vytáhlo na procházku k rybníku s vodníkem.

Pondělí 25.10.
Rej v maskách, básnička Strašidla a stavba strašidelného hradu. Po takovém ránu to chtělo doplnit energii. A že bylo čím. Vychytané dobrůtky, které děti se svými rodiči připravily. Po strašidelné svačince jsme vyrazili na zahradu za sluníčkem. Takové bylo halloweenské pondělí 🙂

Den stromů , stromy 18.10. až 22.10.2021

Pátek 22.10.

Páteční ráno svítilo sluníčko a tak jsme se těšili na zahradu, na které na nás čekalo překvapení. Po včerejší brigádě nám na chodníčku přibyl skákací panák a tatínci ze třídy Motýlků nám vyrobili krásnou venkovní kuchyňku, která děti okamžitě zaujala a hned začaly vařit. Moc děkujeme brigádníkům a všem přejeme krásný víkend 🙂

Čtvrtek 21.10.

Čtvrteční den jsme si zacvičili s kostkami, které jsme různě přeskakovali a podlézali. Zkoušeli jsme postavit strom z PET víček a z kaštanů jsme stavěli různé obrazce podle šablony. I za dnešního větrného počasí jsme byli na zahradě a děti chytaly lítající listy a jezdily proti větru na motorkách.

 

Středa 20.10.

Už do rána nám svítilo sluníčko, při kterém nám šlo opakování stromů samo :-). Dnes jsme strávili více času na zahradě a děti se nemohly dočkat hraní na písku, ježdění na motorce, houpání na  houpačce a dalších  venkovních prvků.

Úterý 19.10.

Úterní ráno  jsme si zacvičili s dětmi oblíbeným  padákem, zopakovali lesní  básničku . Na procházku jsme šli do nedalekého lesa , kde jsme si názorně ukazovali stromy listnaté a jehličnaté, hledali žaludy a šišky.

Pondělí 18.10.

Pondělní ráno jsme začaly s dětmi  barvit listy a tiskli je na papír, trénovali jsme novou básničku LES. Oslavili jsme dvoje narozeniny Žofinky  a kluků Lukyho a Matyho. Pochutnali jsme si na výborném dortu. Sluníčko nám vykouklo a tak jsme si mohli  zajezdit na motorkách , zhoupnout   se na houpačkách a vyrobit  si společnými silami  strom-  na který jsme   lepily listy a krepák jako kmen.

 

Ovoce a zelenina, sklizeň 11.10. až 15.10.2021

Pátek 15.10.

Sluníčko nás vytáhlo na procházku. Než jsme však vyrazili do okolí naší školky, děti postavily několik staveb, zahráli jsme si hru o řepě a zacvičili jsme si. Energii pak děti doplnily svačinkou složenou z ovoce a zeleniny, které jsme si pojmenovali. Venku jsme pozorovali podzim na zahrádkách. Povídali jsme si, co ještě kvete a co čeká na sklizeň. A nezapomněli jsme k dnešnímu svátku popřát naší Terezce, která měla pro kamarádky a kamarády připraveny bonbónky 🙂

Přejeme všem krásný víkend 🙂

Čtvrtek  14.10.

Čtvrteční dopolední program byl nabitý písničkami, pohybem i tancem. Navštívil nás Jirka Helekal a opravdu to společně s dětmi rozparádili 🙂


Středa  13.10.

Středeční ráno jsme začaly s dětmi oblíbenou hrou tohoto týdne obrázkovým pexesem. Při ranním cvičení jsme si s dětmi zaskákaly a protáhly zádové svalstvo. Po svačince jsme si zahráli  Kimovu hru a hru poznáš co je v pytli? Hry děti velice bavily a určitě si je ještě zahrajeme.

Úterý 12.10.

Úterní ráno jsme začali s didaktickou pomůckou a se všemi dětmi jsme si zahráli  obrázkové pexeso – ovoce, zelenina. Při ranním cvičení si děti rozvíjely obratnost a zacvičily si s lanem. Po svačince si děti vyzkoušely krouhat jablíčka a hrušky na krouhači a pozorovaly spirály z jablek a hrušek.
Také jsme procvičili naše smysli a určovali jsme ovoce a zeleninu podle chuti. Děti byly moc šikovné.

Pondělí 11.10.

A jsou tu. Ranní mrazíky. Proto jsme se při pravidelné rozcvičce krásně zahřáli s overbally. Téma tohoto týdne je o báječných, nezbytných a zdravých parťácích – ovoci a zelenině. S dětmi jsme si vyprávěli, jak je mezi sebou rozeznáme. Mravenečci se předháněli, jaké kdo zná druhy. Šlo jim to na jedničku s hvězdičkou. Na zahradě nám pak děti ukázaly, že jsou šikovné a rozhodně se nebojí vzít hrabičky, kolečko a pomohou se sklizní, pletím i hrabáním listí. Byl to hezký den 🙂

Den zvířat, ptáci 4.10. až 8.10.2021

Pátek 8.10.

Od rána se děti těšily na slíbený výlet do ZOOkoutku Malá Chuchle. I cestou autobusem jsme si povídali, jaká zvířátka možná uvidíme. Z parkoviště je to ještě asi necelý 1 km. Podzim hraje svými barvami a tak i procházka byla moc hezká. Když jsme došli do ZOOkoutku, dali jsme si svačinku a vydali se poznávat místní obyvatele ze zvířecího a ptačího světa. A že jich bylo. Sojky, straky, bažanti, havrani, krkavci, mufloni, jeleni, rys, liška i daňci. U všech zvířátek jsou popsány jejich příběhy, ale také odkud jsou a čím se živí. Děti se zájmem poslouchaly a také vyprávěly, co vše už ví. Naplánovaný výlet se vydařil a počasí už bylo jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Děkujeme za báječný celý týden se zvířátky a ptáčky. Přejeme hezký víkend 🙂

Čtvrtek 7.10.

Dnes nás navštívil pan fotograf, focení probíhalo na zahradě. S dětmi jsme si povídaly o zítřejším výletu, zopakovaly jsme si taneček Vrabec a sýkorka.

Středa 6.10.

Sluníčko se nám dnes schovalo a připomnělo nám, že už je tu podzim. Zvládly jsme s dětmi krátkou procházku, při které nezůstala jediná louže bez povšimnutí dětí :-). Děti  stříhaly a vybarvovaly  ptáčky,  pojmenovávaly a rozřazovaly zvířátka.

Úterý 5.10.

Dnes jsme vyšly s dětmi poprvé na delší procházku po okolí MŠ, kde jsme pozorovali zvířátka. Vyzkoušeli jsme si, jak se přechází silnice ve dvojících. Na louce jsme zahlédli i srnku, byli jsme se podívat na ovečky a kravičky. Cestou zpět jsme poslouchali zpěv ptáčků a pozorovali jsme krásnou podzimní přírodu.

Pondělí 4.10.

Dnes jsme si s dětmi povídaly, která zvířátka na zimu usínají, a kteří ptáčci odlétají do teplých krajin. Čekal nás projekt ZACHRAŇTE LES, kde si děti se sovou a zajícem povídaly o tom, co vše do lesa a do přírody nepatří a učily se třídit odpad.

 

Drak, vítr a podzimní počasí 27.9. až 1.10.2021

Pátek 1.10.

Sluníčko dnes ukázalo, jakou sílu ještě má. A tak po hravém i naučném ránu všechny třídy vyrazily do polí. Děti si užily pohybové hry i zvířátkové hádanky. Přejeme všem krásný víkend a těšíme se v pondělí 🙂

Čtvrtek 30.9.

Podzim je všude kolem nás a tak naše dnešní společné povídání bylo o práci na zahrádce a jak děti pomáhají. Před obědem jsme ještě stihli procházku, při které jsme pozorovali podzimní plody a říkali jsme si, co z nich můžeme připravit i do naší kuchyňky. Je možné, že si doma děti řeknou např. o šípkový čaj 🙂

Středa 29.9.

Téma dnešního dne bylo podzimní počasí. Povídali jsme si o padání listů, o barvách podzimu a učili jsme se novou básničku „Dešťové kapky“. Děti vytvářely draky pomocí houbiček a temper (tzv. tupáž). Po svačince jsme popřáli Verunce S., která včera oslavila krásné 4. narozeniny a pro děti připravila papírový dort s dárečky a zdravé občerstvení 🙂

Pondělí 27.9.

Dneska jsme si s dětmi povídaly o Sv. Václavovi. Kdo byl a co znamená slovo Patron. Venku nás navštívili trenéři z GYM Academy a ukázali nám, jak to u nich chodí a co vše dělají. Hodina byla otevřena i rodičům. Děti ukázková hodina bavila 🙂

 

Doprava, dopravní prostředky, den bez aut 20.9. až 24.9.2021

Pátek 24.9.

Dneska jsme si s dětmi zhodnotily téma z celého týdne . Venku nás navštívil skřítek Podzimníček, který si pro nás připravil pohádku, kterou jsme si vyslechli od paní učitelky Janičky. V pohádce jsme se dozvěděli, že skřítek Podzimníček na zahradě zanechal mapu s úkoly, která nás zavedla k pokladu. Děti byly šikovné a dovedly nás k pokladu.

Čtvrtek 23.9.

Dneska děti poznávaly dopravní značky, začaly jsme se učit básničku BARVY NA SEMAFORU. Procházkou jsme došli až do Kostelce u Křížku. Po procházce jsme stihli  navštívit velké hřiště pod školkou. Počasí nám přálo 🙂 .

Středa 22.9.

 Společně v kroužku jsme si s dětmi vyprávěly jak dnes přišel nebo přijel do školky (pěšky, kolo, koloběžka, auto), popřípadě kolik jich bylo v autě. Také jsme dnes oslavili 4 narozeniny Kubíka, který přinesl dort. Na procházce jsme došli do blízkého lesa, kde děti stavěli ze šišek sluníčko.

Úterý 21.9.

Dnes jsme si s dětmi z opakovaly dopravní prostředky. Prakticky jsme si  zkusily na koberci zda jezdí po vodě, silnici nebo po kolejích s demonstračními obrázky. Po svačince jsme vyšly  s dětmi na procházku do okolí MŠ. Pozorovaly jsme barvy aut zaparkované na parkovišti před MŠ.

 

 

Pondělí 20.9.

Dnes jsme si s dětmi povídaly o dopravě a dopravních prostředcích, jaké druhy dopravních prostředků známe a zda jezdí po vodě, silnici nebo po kolejích.

Dnes začal projekt ukliďme Česko, a tak jsme se s dětmi vydaly po okolí MŠ sbírat odpadky. byly jsme šikovné a za třídu Mravenečků se nám povedlo posbírat 10,5Kg odpadků. 

 

 

 

Rodina a kamarádi, týden od 13.9. do 17.9. 2021

Pátek 17.9.

Dnes jsme si s dětmi prohlíželi fotografie miminek, které si ráno donesly. Vyprávěli sme si o rodičích, jaké mají v rodině role, o sourozencích a o domácích mazlíčcích. Pracovali jsme s didaktickými obrázky s časovou posloupností a řadili jsme obrázky miminka až po babičku a dědečka.
Páteční den jsme si v počtu šesti dětí moc užili, hodně jsme si hráli a povídali si.
Všichni se už moc těšíme, že se už konečně v pondělí sejdeme se svými kamarády v hojnějším počtu 🙂 Snad už se nás ty nemoci konečně pustí a my si už budeme moci společně hrát, poznávat, objevovat a něco nového se naučit 🙂

Čtvrtek 16.9.

Dnešní dopoledne bylo věnováno projektu Hýbejte se s Teribearem. Proto jsme do nabízených ranních aktivit zařadili opičí dráhu, která byla zaměřena na koordinaci, hrubou motoriku, zpevnění těla a masáž plosky nohy. Aktivitou Teribear kromě pohybových návyků vedeme děti také k solidaritě a sociálnímu cítění. V 10 hodin byl celostátní start. Děti uběhly krásný 1 km a tak jsme přispěli prvních 20 Kč a v aktivitě budeme pokračovat 🙂

Středa 15.9.

Ve středu jsme se s dětmi zaměřili na povolání rodičů. Děti si ráno hrály s kostýmy, převlékaly se za policajta, kuchaře, sestřičku, nakupovaly a prodávaly v obchůdku a v kuchyňce vznikaly mistrovská díla kuchařů.

Rozehřáli jsme se rozcvičkou s hudbou a zatancovali si taneček “ Vzal vrabeček na taneček sýkorku“
Po svačince jsme si povídali o povolání našich rodičů, co dělají s čím pracují. Seznámili jsme se i s dalšími profesemi pomocí didaktických obrázků, kde děti popisovaly a určovaly různá povolání.

Zbytek dopoledne jsme strávili na zahradě MŠ.

Úterý 14.9.
Dnes si děti opět během celého rána hrály na rodinu, stavěly domečky, hrály si s domečkem pro panenky, v kuchyňkách a dílničkách. Protože Mravenečků chodí stále velice málo, děti měly během celého rána prostor pro spontánní hru, objevování nových hraček a navazování přátelských vztahů.
Děti si zacvičily s kroužky a pohybovou hru „Zajíček v své jamce“.
V komunitním kruhu jsme s s dětmi rozvíjeli slovní zásobu a povídali o své mamince, jak se jmenuje a jaká je, učili jsme se nová přídavná jména (hodná, milá, pracovitá…)

Na zahradě MŠ jsme společně se všemi třídami oslavili krásné kulaté narozeniny naší hodné tety Renatky a děti si pohrály se svými kamarády z vedlejších tříd na hřišti.

Pondělí 13.9.
Tento týden se v Mravenečcích věnujeme krásnému tématu, a to rodině a kamarádům. 
Při ranních hrách jsme si s dětmi hráli na maminky, vozili jsme kočárky a starali se o miminka, vařili jsme v kuchyňce a nakupovali v obchůdku. Kluci si zahráli na tatínky a pracovali v naší malé dílničce. Z Dupla jsme stavěli domečky a ohrádky pro zvířátka ze Zoo. Stihli jsme si poskládat puzzle holčičky a chlapečka od kostry až po oblečení a s některými dětmi jsme si vyzkoušeli postavit dřevěný balanční kaktus. 
Děti si během rána hrály se svými oblíbenými hračkami např. s železnicí a vláčky, s domečkem pro panenky a magnetickou stavebnicí.
Zacvičili jsme si se šátky a  zahráli si námětovou pohybovou hru „Prší“, při které si děti procvičovaly nejen barvičky, ale také napodobovat různé činnosti a aktivity, jako např.: plavání, trhání jablíček, sběr hub, opalování a mnoho dalšího. Zatancovali jsme si taneček „Mám šáteček mám“, při kterém si děti zopakovaly jména svých kamarádů.
Po svačince jsme si s dětmi řekli, co je to rodina a z kterých členů se naše rodina skládá. Vzali jsme si svá portfolia a prohlíželi si fotky maminek, tatínků, sourozenců a děti vyprávěly zážitky z prohlížených fotek.

Protože nás bylo dnes opět malinko, doufáme, že už se nám Mravenečci brzy uzdraví, vyrazili jsme s dětmi na procházku po okolí školky. Cestou jsme viděli srnku a zajíce, nasbírali jsme si šípky a natrhali naší Renatce suchou květinu do vázy. Prohlédli jsme si posed a také jsme se došli podívat na nedaleký krmelec. Cestou jsme poznávali strom, břízu podle bílé kůry.

Procházku jsme si moc užili a těšíme se na další putování a poznávání našeho okolí.

Alena Kopáčová a Andrea Melenová

Adaptace, pravidla a rozloučení s létem 6.9. až 10.9

Pátek 10.9

Vzhledem k tomu, že se nás sešlo opravdu malinko tak jsme strávili více času venku. Děti venku malovaly, jezdily na motorkách a skákaly na našem nově namalovaném krokodýlovi.

Čtvrtek 9.9

Děti si domalovaly pravidla třídy. Prošli jsme si opičí dráhu na rozvoj hrubé motoriky a plosky nohou. Na zahradě MŠ jsme využili našich  hraček, skluzavek, houpaček, motorek.

Středa 8.9

Začali jsme si s dětmi vybarvovat pravidla vodovými barvami. Zacvičili jsme si s obručemi a přiřazovali stejné barvy kroužků a jiných předmětů. Vzhledem k hezkému počasí  jsme strávili zbytek dopoledne venku . Malovaly  jsme s dětmi na chodník, bagrovali v písku bagrem a hráli jsme fotbal.

 

 

 

 

Úterý 7.9

Pokračovali jsme v upevňování pravidel, procvičovali jsme přivítací básničku a opakovali jsme značky a jména dětí. Zahráli jsme si s dětmi různé pohybové hry. Zbytek dopoledne jsme opět strávili na zahradě MŠ , kde si děti jezdily na motorkách, hrály na písku a točily se na kolotoči.

 

 

 

 

Pondělí 6.9

 V tomto týdnu jsme pokračovali v upevňování třídních pravidel. Dětem jsem vyrobila obrázkové pravidla třídy a spolu s dětmi jsme si o těchto pravidlech povídaly (kapičkové pravidlo, pusinkové pravidlo, srdíčkové pravidlo, želvičkové pravidlo). Ráno si děti  hrály hlavně s plastelínou s kterou jsme procvičovaly  jemnou motoriku. Proběhly jsme si překážkovou dráhu, která je moc bavila. Díky krásnému počasí jsme zbytek dopoledne strávily venku.

 

 

 

Hanka Dubnová

Adaptační týden u Mravenečků 1.9. až 3.9.2021

Ve středu nám začal nový školní rok 2021/2022. S některými dětmi z Mravenečků jsme se rozloučili a některé jsme v naší třídě s radostí přivítali.
V prvním týdnu tohoto školního roku jsme se s novými dětmi poznávali. Seznamovali jsme děti s třídními pravidly, režimem dne ve školce, děti se pomaličku začaly orientovat v prostorách třídy a na zahradě. Děti si upevňovaly značku své skříňky a navzájem jsme se snažili zapamatovat jména svých kamarádů.
Děti si převážně celé tři dny hrály, nejoblíbenější hrou, jako každý rok, byly stavby z velkých molitanových kostek. Zacvičili jsme si s kroužky a overbaly, naučily se hry “ Zajíček v své jamce“, „Kolo, kolo mlýnský“ a „Myšičko myš“.
Celé dopoledne jsme díky krásnému počasí trávili na zahradě školky, kde si děti zajezdily na motorkách, potočily na kolotoči, pohoupaly na houpačkách a zahrály na písku.
I když pár slziček ukáplo, děti byly báječné a statečné. 
Velice děkujeme Vám, rodičům, za donesené hygienické a výtvarné potřeby a těšíme se na celoroční spolupráci 🙂 
Příští týden se budete moci seznámit ještě s naší milou asistentkou Evičkou. Na příští týden se už moc těší
Ája, Andrejka, Hanka a Renatka.

 

 

 

 

 

Exotická zvířata (21.6. až 25.6.)

Tento týden jsme se s dětmi věnovali cizokrajným zvířátkům.

Pracovali jsme s mapou světa. Pojmenovali jsme si světadíly a oceány a přiřazovali obrázky různých zvířátek do míst, ve kterých žijí.

Vytvořili jsme si společnou práci „pod mořem“, kde děti malovaly temperami, lepily krepový papír a mušličky, obtiskávaly bublinkovou folii  a nalepovaly barevné rybičky.  
Zahráli jsme si Kimovu hru s pomocí obrázkové tabule, kde si děti musely zapamatovat správnou pozici obrázku zvířat. 
Také jsme si hráli na ZOO, do kterého se již v pondělí moc těšíme!!! Děti si vybraly masky zvířátek a pak jsme všem zvířátkům postavili ohrádky z velkých kostek. Při stavbě jsme přemýšleli, jestli spolu mohou bydlet lev a zebra nebo krokodýl a žirafa. 
Každý den v tomto týdnu jsme si zacvičili s různým náčiním – s kroužky, tyčemi, padákem a míčem. V pátek jsme si zahráli pohybové hry Na peška, Zlatá brána, Myšičko myš anebo Kominíci. Pokud nám počasí dovolilo, trávili jsme čas na zahradě školky, kde jsem o naši zahradu řádně pečovali.

 

 

 

 

 

Letní sporty, Zahradní slavnost (14.6. – 18.6.)

V tomto týdnu jsme s Mravenečkama zažili spoustu zábavy, užívali si slunečného počasí, ale také jsme se pilně připravovali na Zahradní slavnost.

V pondělí proběhlo ve školce společné focení a jakmile jsme měli odfoceno, trénovali jsme na čtvrteční vystoupení. Děti nacvičovaly s pozitivní náladou a tím mně, Alence, Evičce, Vendulce a Renatce udělaly obrovskou radost.

V úterý jsme společně s Motýlkama vyrazili na celodenní výlet do zábavného parku Mirakulum. Cestu autobusem děti zvládly bravurně. Po příjezdu do Milovic jsme se společně nasvačili a mohli jsme vyrazit se vydovádět. Po zaplacení vstupného paní učitelky nejprve všem dětem daly na ruku pásek s telefonním číslem na paní učitelku a vysvětlily jsme pravidla bezpečného chování. A pak už jsme šli skákat, prolézat, klouzat se, houpat se a užívat si společné chvíle se zvířátky. K obědu jsme měli objednaný řízek s bramborem a malinovku. Téměř všechny děti oběd s chutí snědly.:) Když jsme se vraceli zpět, tak už se děti ptaly, kdy zas vyrazíme do Mirakula.:) Výlet se vydařil, děti byly úžasný, musím je pochválit!!!

Ve středu jsme si povídali o letních sportech. Názorně jsme si je ukazovali na kartičkách, které máme ve školce. Povídali jsme si o bezpečném chování při sportování a také jsme si říkali, jaké ochranné pomůcky k danému sportu používáme. 

Ve čtvrtek měly děti svůj „velký den“. Ráno venku cvičily, nasvačily se a celé dopoledne si hrály na zahradě. Odpoledne vystoupily na Zahradní slavnosti a věřím, že všem udělaly radost. Byly totiž moooc roztomilý a velmi se snažily!  Děkuji za dobroty, které jste přinesli Mravenečkům k zakousnutí.

V pátek jsme si povídali o svátku, který slaví tatínkové v neděli. Děti si tatínka namalovaly a měly to na neděli jako malé překvapení.

Šárka Belovická

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestujeme po světě (7.6. – 11.6.)

Tento týden jsme u Mravenečků využívali krásného letního počasí a čas ve školce trávili převážně na zahradě. Na čerstvém vzduchu probíhaly veškeré naše aktivity jako je cvičení, svačinky, řízená činnost a volná spontánní hra dětí. 

V pondělí jsme si s dětmi povídali o České republice. Ukázali jsme si naši státní vlajku a děti si ji vyzkoušely podle předlohy překreslit. Věnovali jsme se našemu domovu, naši vlasti, naším oblíbeným místům, kam rádi jezdíme.

Děti se naučily taneček na písničku „Cestovní“ od Míši Růžičkové, kde se děti letmo seznámily s novými pojmy – Amerika, Japonsko, Rusko, Rakousko. Pověděli jsme si, že to jsou státy a ukázali jsme si jejich státní vlajky a také je našli na mapě světa. Povídali jsme si o dovolených, na kterých jsme s rodiči byli a jakým dopravním prostředkem jsme cestovali. Zopakovali jsme si i zásady bezpečného chování u vody a jaká nebezpečí u moře a bazénu na nás mohou číhat. 

Celý týden jsme si upevňovali taneček na zahradní slavnost, děti jsou skvělé a moc jim to jde 🙂

Na konci týdne jsme vyrazili na delší procházku do sousední vesnice Kostelce u Křížků. S dětmi jsme cestou pozorovali přírodu, poznávali rostliny, ptáčky a cestu si báječně užili. V Kostelci jsme navštívili místní hřbitov, který jsme si prošli. Děti potichoučku procházely mezi hroby a obdivovaly květinovou výzdobu na hrobech. Po nočním dešti byly některé květiny převrácené, tak jsme je s dětmi narovnali. Kostelík jsme si prohlédli pouze z venku a pokračovali dále za naším cílem – zmrzlinkou u Žabky 🙂

Svačinku jsme zbaštili na břehu kosteleckého rybníka, kde děti mohly pozorovat krásná zákoutí z rákosí a poslechnout si zpěv žab. Trošku jsme si odpočinuli a konečně se vydali pro slíbenou zmrzlinku, kterou s děti úplně samy vybraly a u paní prodavačky také zaplatily.

Chvilku jsme si ještě zařádili na dětském hřišti, kde se děti mohly sklouznout, pohoupat a zajezdit na lanovce a už byl čas vydat se na obídek do školky. Posledních dvě stě metrů před školkou nás sice zastihl deštík, ale myslím si, že i tak si děti vycházku náramně užily, byly bezvadné, hodné, šikovné a vůbec nikdo nekňoural, že ho bolí nožičky. Zaslouží si obrovskou pochvalu 🙂

Alena Kopáčová

 

 

 

Den dětí, multikulturní výchova (31.5. – 4.6.)

ROSTU

Rostu ve dne,                                                           Ať to každý pěkně slyší,

rostu v noci,                                                             že jsem zase

snad to není od nemoci,                                         o kus vyšší,

vyrostl jsem z trička,                                               ať si kluci zabrečí,

z bot,                                                                         že jsem ze všech 

rostu jako o závod.                                                   největší!

 

V tomto týdnu jsme si s dětmi povídali o dětech, které žijí na naší planetě. Na glóbusu jsme si zopakovali světadíly

a v knihách a encyklopediích jsme si názorně ukazovali, kde jaké děti žijí a jak vypadají. Také jsme si povídali o svátku dětí, kdy, kde a kdo tento svátek slaví.

V úterý jsme svátek dětí oslavili karnevalem, promenádou v maskách a na zahradě byly připraveny soutěže (závod ve dvojicích – přenášení vajíček na lžíci, skákání v pytli) a na konci děti čekala sladká odměna a dobrůtky, které nám přinesli rodiče. Chtěli bychom vám za ně moc poděkovat. Děti si svůj svátek užily a paní učitelky také.:)

Ve čtvrtek nás ve školce navštívila paní Szabó (maminka Filípka ze třídy Veverek) se želvičkou. Povídali jsme si o tom, co taková želvička jí, jak se pozná, jestli je to holka, nebo kluk, kde spí, jak vysokého věku se dožije a všechny děti měly možnost si želvu pohladit a pochovat. Paní Szabó s námi zůstala déle a na zahradě MŠ dětem svěřila želvu do péče. Mravenečci pozorovali, jak se želva rychle pohybuje, ráda se vyhřívá na sluníčku a dokonce ji povozili i v kočárku.:) Děti byly nadšené a tak nám paní Szabó slíbila další návštěvu na podzim. Děkujeme za velmi příjemnou návštěvu!!!

Během týdne, pokud nám to počasí dopřálo,  svačiny probíhaly venku a na procházky jsme vycházeli dříve.

Děti jsou šikulky! Při nacvičování vystoupení na zahradní slavnost, jsem je všechny chválila. Byly úžasní tím, jak jim to šlo.

Šárka Belovická

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Voda kolem nás od 24.5. do 28.5.

Tento týden jsme u Mravenečků věnovali tématu “ Voda kolem nás“

Nejdříve jsme s dětmi přemýšleli, k čemu všemu ve svém životě potřebujeme vodu. Děti byly velmi vnímavé a měly spoustu nápadů (na pití, v záchodě, na mytí, plavání v bazénu, vaření, praní, zalévání, mytí nádobí a mnoho dalšího) Děti si samy vystřihly šablonu kapičky vody a temperou vymalovaly. Poté do kapiček nalepily obrázky na co všechno vodu potřebujeme.

Děti měly celý týden k dispozici knihy a encyklopedie o přírodě, atlas světa a Albi knihu (atlas světa), kde si prohlížely obrázky a hledaly vodní plochy. 

Z PET víček jsme na koberci znázornili koloběh vody, společně s dětmi jsme vytvořili slunce, mraky, hory, stromy, potůček, kapičky, sněhové vločky. Pomocí pokusu s rychlovarnou konvicí jsme si ukázali odpařování vody, aby děti pochopily, jak slunce odpařuje vodu z vodních ploch. Vrátili jsme se ke koloběhu vody na koberci a vysvětlili jsme si jak voda na naší planetě koluje. 

Řekli jsme si, že na naší planetě známe tři skupenství vody – kapalina, pára, led. Pomocí pokusů jsme si ukázali, jak se voda mění na páru a jak na led. Vytvořili jsme si led, do kterého jsme zamrazili sedmikrásky a pampelišky. Děti mohly pozorovat, jak led v teplé dlani taje. Zkoušeli jsme vodu popsat, jaké má vlastnosti (čirá, bezbarvá, tekutá, mokrá, nevoní…)

Na vycházce jsme nabrali vodu z rybníčku a ve třídě porovnávali s vodou z kohoutku. Děti hledaly odpovědi, proč je voda z rybníku zakalená a „divně“ voní.

V pátek jsme téma zakončily životem u rybníka, kde děti poznávaly živočichy žijící u vody a ve vodě. 

Ve čtvrtek nás stihl ve školce také navštívit kou

zelník se svými kamarády holubičkou, králíčkem a hadem. Děti i paní učitelky si představení užily, představení bylo skvělé 🙂

Píseň týdne: Holka modrooká

Alena Kopáčová

 

 

Od vesnice k městu (17.5. – 21.5.)

 

Báseň:     SEMAFOR

            Co máš dělat na červenou,              Co znamená tahle změna,               A když svítí zelená,

            když se kolem auta ženou?              když je žlutá rozsvícená?                co to děti znamená?

            Na chodníku klidně stát,                  Připrav se a pozor dej,                     Malí jako velicí,

            v jízdní dráhu nevbíhat.                   čekej nikam nespěchej.                   všichni přejdou silnici.

 

Téma tohoto týdne bylo „Od vesnice k městu“. S dětmi jsme si povídali, jaký je rozdíl mezi vesnicí a městem. Pracovali jsme s didaktickými obrázky a knihami, kde jsme si rozdíly ukazovali a mluvili o nich. Děti vyprávěly, jak jezdí k babičce a dědečkovi a pomáhají jim krmit slepice a králíky. 

Společně jsme stavěli z molitanových kostek, z papírových cihel, dřevěných kostek a dřevěné stavebnice „Kapla“ domečky s ohradami pro zvířátka a města.

Pokud nám počasí dovolilo, vycházeli jsme s dětmi co nejdříve na čerstvý vzduch. Venku jsme cvičili, při procházkách jsme si zahráli pohybovou hru. Dětem se velmi líbilo, když jsem jim ukázala, jak se dá troubit na stonek pampelišky.:) Učili jsme se byliny a na zahradě MŠ jsme společně pleli. Při procházce s batůžky jsme se zastavili u naší asistentky Míši. Děti si tam snědly svačinku a pohrály si.  Moc jí děkujeme za její péči, kterou nám všem poskytla.

Šárka Belovická

 

 

                                       

 

 

 

                        

 

 

 

 

Život na louce týden od 10.5. do 14.5.

Tento týden jsme se věnovali tématu o životě na louce. Děti se seznámily s různými drobnými živočichy, které můžeme na louce nebo na zahradě najít. Protože nám ze začátku týdne počasí přálo, trávili jsme celé dopoledne na zahradě školky. Na zahradě jsme cvičili a na čerstvém vzduchu jsme si dali i svačinku. 

Pozorovali jsme pomocí lupy pracovité mravenečky a včeličky a čmeláky na pampeliškách. V proutěném domečku jsme si stavěli domečky z přírodních materiálů pro skřítky a broučky. Pečovali jsme o naši zahrádku, děti plely, odvážely plevel na kompost a s radostí zalévaly květiny.

V encyklopediích jsme si prohlédli vývojová stádia mravence, včely a motýla. Včeličky, vosy nebo čmeláky si děti pomocí temperových barev také namalovaly.

Ve středu, kdy byl mezinárodní den zdravotních sester se děti naučily básničku Polámal se mraveneček, kterou si také dramaticky ztvárnily. Povídali jsme si o tom, co se asi mravenečkovi mohlo stát a proč se zranil. Nejlepší odpověď od jednoho dítka byla, že zakopl o pařez 🙂 
Zaměřili jsme se na prevenci úrazů, bezpečné chování a dodržování smluvených třídních pravidel. 

V závěru týdne jsme si užili hry a vaření z kaluží a bláta po vydatném dešti. 

Naše malé Mravenečky musím velice pochválit, protože si celý týden sami nalévali polévku, byly šikovní, opatrní a tak moc je to bavilo, že si polévku i přidávali 🙂 

Alena Kopáčová

 

 

Mláďata, Den matek (3.5. do 7.5.)

Tento týden se konečně vrátily děti po dvou měsících do školky. Pro některé to byl návrat optimistický, těšily se, jen pár dětiček chvilinku plakalo. I přesto že se děti dlouho neviděly, tak si k sobě našly cestičku poměrně rychle. První dny ve školce prožívaly převážně společnou hrou.

Pobyt venku jsme trávili na zahradě MŠ, kde se děti staraly o záhony, hrály si v proutěném domečku, na písku, ale také jsme chodili na procházky do přírody, kde jsme hráli různé honičky, váleli sudy, pletli jsme věnečky z pampelišek.

V pracovních a výtvarných činnostech jsme společně vytvořili koláž, pár přáníček a obrázků do Domova seniorů v Pyšelích a také jsme vyrobili přáníčka a učili se básničku k svátku maminek.

Š.B.

 

 

Čarodějnice od 26.4. do 30.4

Tento týden jsme se s dětmi seznámili s tradicí pálení čarodějnic, Filipojakubskou nocí a s tradicí 1. máje, stavění Májky.
Děti si vyráběly čarodějnice dle své fantazie z dostupných materiálů (krepový papír, látky, semínka, knoflíky, korková kolečka, vodové barvy, lepidlo, plyšové kuličky). Vznikly nádherné čarodějnice 🙂
Ve středu jsme se vydali na stopovanou čarodějnic, kde děti plnily různé úkoly na stanovištích a dokonce na konci stezky našly i malý sladký poklad.

 

Na zahradě si děti vařily různé čarodějnické lektvary z písku, hlíny, vody a nasbíraných bylinek. Zkoušely si postavit hranici z klacíků a polínek. Vyráběli jsme kouzelná voňavá mýdlíčka a s dětmi jsme si vytvořili krásnou barevnou Májku, která nám ozdobila vchod u Mravenečků.

V pátek jsme si užili pořádný čarodějnický rej v maskách, tance, mlsání a soutěží.

 

 

 

Týden 26.4. až 30.4.

Čarodějnice (Distanční vzdělávání)

 

 

Cíle:

 • seznámení dětí s tradicí „Slet čarodějnic“
 • pochopení mravního symbolu dobra a zla

 

Čarování a vymýšlení čarovných zaříkávadel:

 • Čáry máry kouzlení,
  ať se ta věc promění.
  Co to je, kdo to ví,
  ten ať rychle odpoví.
 • Muší ucho, kus žabince, trochu medu dej do hrnce,
 • kousek křenu, hrst přesličky, přidej sůl a tři mušličky.
 • Džem, roláda, marmeláda, čokoláda z nebe padá.
 • Lidská hlava, oči, nos, černý kocour chodí bos.

 

Básnička:

Kdo to letí na koštěti?

Na koštěti, děti, letí ježibaba sivé pleti.
Těžký plášť má samé nitě, pohled, který vyděsí tě.
Na nose dvě bradavice…
Je to prostě krasavice.
Letí nízko nad tratí, neboť trpí závratí.
Na mýtinu už se blíží, nepřistane bez potíží.
Jako hruška na zem sletí.
Křach! A už je po koštěti.
Kup si auťák, babice! Od čeho jsou silnice!

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Vymyslet svůj čarodějnický lektvar
 • Foto v čarodějnickém obleku

 

Pracovní list:

 

Den Země, Kampaň obyčejného hrdinství (19.4.-23.4.)

Tento týden jsme se s dětmi zaměřili na plnění úkolů z Kampaně obyčejného hrdinství. Nejprve jsme se seznámili s jednotlivými výzvami, vysvětlili si co znamenají a jak bychom je měli plnit. Během týdne jsme s dětmi zasadili cibuli, pobyt venku jsme měli delší dobu než obvykle a také si děti dávaly pozor i na zbytečné plýtvání vodou.

Ve čtvrtek jsme společně oslavili „Den Země“. Prohlédli jsme si globus, povídali jsme si o tom, jak moc je důležité chránit naše životní prostředí. Po svačině jsme vyrazili do okolí MŠ sbírat odpadky. Soutěžili jsme mezi sebou, kdo najde největší odpadek. To děti velmi bavilo. Běhaly nadšeně po lese a všichni chtěly vyhrát. Povedlo se nám naplnit velký igelitový pytel. Je smutné vidět, co všechno a kolik toho lidé do přírody vyhodí.

V pátek jsme některým odpadkům vytvořili „hřbitov odpadků“, aby děti viděly a pochopily , až se za nějakou dobu bude hřbitov vykopávat, co se v přírodě rozloží rychleji a naopak co se rozkládá pomalu.

 

Mravenečci, chybíte nám, myslíme na vás a už se těšíme, až budeme moci býti společně ve školce.

Všechny vás zdravíme, Šárka, Ája, Renatka.

 

 

Se sokolem do života, odemykání jara (týden od 12.4. do 16.4.)

Po měsíčním uzavření školek jsme se konečně mohli v pondělí ráno přivítat s dětmi. Do naší třídy Mravenečků od tohoto pondělí dochází děti rodičů IZS. 

V pondělí ráno jsme si levou zadní poradili s testováním dětí. Děti byly skvělé, dokonce se těšily na další „šimrání v nosíku“ 🙂
Během pondělka jsme si s dětmi vytvářeli a opakovali pravidla třídy, poznávali se, povídali si jak jsme se měli a co jsme během uzavření škol dělali. Děti si hodně hrály s kamarády a navazovaly nová přátelství. 

Úterý jsme věnovali projektu se sokolem do života. SE SOKOLEM DO ŽIVOTA – Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky (sesokolemdozivota.cz)
Děti cvičily při otevřeném okně, vyzkoušely si chůzi po lavičce, nabírání „vody“ chůze přes překážky na lavičce, přitahování. Chůze po lavičce proti sobě, spolupráce s kamarádem. Skok přes švédskou bednu. Podbíhání lana, přeskakování lana, podlézání. Přetahovaná. Lezení po žebřinách. 

Ve středu jsme již byli všichni otrávení z počasí, které u nás panuje a přemýšleli jsme, jak zahnat zimu, mráz a sníh a přivítat jaro. Tomuto tématu jsme věnovali zbytek týdne. Volali jsme na sluníčko, zacvičili jsme si pozdrav slunci a vyrobili jsme si klíč k jaru. Na zahradě jsme zaseli semínka mrkvičky, ředkvičky, majoránky a kopru. Shlédli jsme pohádku z cyklu chaloupka na vršku: Jak se Andulka bála smrtky Chaloupka na vršku 03 Jak se Andulka bála Smrtky – YouTube
Malé Morany jsme si také společně vyrobili. Udělali jsme vše pro to, aby zima už odešla. Snad se nám to podařilo 🙂 

 

Naši milí Mravenečci,

velice nás mrzí, že stále nemůžete navštěvovat naší školku tak jako vaši starší kamarádi. Doufáme, že se to brzy změní a my se přivítáme v naší třídě Mravenečků. Moc se na vás těšíme!!!

Snad se máte hezky, užíváte si doma s maminkou nebo tatínkem. Pokud byste chtěli, můžete nám stále posílat vaše fotky nebo výtvory na mail: mravenecci@msslunicko.eu 

Pokud byste chtěli, můžete se v příštím týdnu zapojit do kampaně obyčejného hrdinství Kampaň OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ 2021 | Ekoškola (ekoskola.cz)
Budeme rády za jakoukoli zpětnou vazbu, jak se vám daří nebo nedaří plnit výzvy 🙂

Ve čtvrtek můžete doma s rodiči oslavit Den Země. Den Země – Wikipedie (wikipedia.org)

V rámci oslav Den Země bychom rády vyhlásili za třídu Mravenečků a Motýlků výtvarnou soutěž: „CO SLIBUJI NAŠÍ ZEMI“
Ve fantazii se meze nekladou, záleží na každém z vás, jak soutěž uchopíte (koláže, piktogramy, výtvarné techniky)
Po otevření škol uděláme výstavu a komise vybere tři nejpovedenější 🙂

Posíláme mnoho pozdravů a pohlazení. S přáním krásných jarních dnů Ája, Šárka a Renatka

 

 

 

Týden 5.4. až 9.4.

Práce na zahradě (Distanční vzdělávání)

 

Cíle:

 • Rozvoj pocitu sounáležitosti s rodinou a i přírodou
 • Vytvářet základní společenské a kulturní postoje
 • Rozvoj respektu a přizpůsobivosti ve vztahu k druhému

 

Hádanky:

Sladká je a oranžová,

do země se snadno schová.

Je to mlsek králíčka.

Poznali jste?…………….!

(mrkvička)

 

Uvnitř bílá, zvenku červená,

je kulička v zemi zrozená.

Kdo přemýšlí chviličku,

jistě pozná ……………

(ředkvičku)

 

 

Básnička:

Stále v koutě nestojí,

do hlíny se zakrojí!

Kus země je rázem pryč,

když se do ní pustí rýč.

 

Píseň s pohybem:

Jezevčík (melodie písně „Měla babka“)

Hlína létá po údolí, když jezevčík noruje,                    (dvě děti proti sobě, střídavě dřepy)

na louce, anebo v poli, s krtečkem si notuje.     

Hrábne sem a hrábne zpátky, už je celý udřený,        (společné úkroky stranou a zpět)

pod pařezem u zahrádky popere se s kořeny.

Pak si lehne do pelíšku, má ho tamhle u plotu,           (za ruce, točit se dokola)

slyšíš, jak mu kručí v bříšku? Prý by si dal dobrotu.     (změna směru)

 

Písnička:

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Sázení sazenic zeleniny, bylinky
 • Plení záhonků
 • Sázení jarních kytiček
 • Hrabání zahrady
 • Třídění odpadů do kompostéru

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Týden 29.3. až 2.4.

Velikonoce (Distanční výuka)

 

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíška (Ježíše Krista). Dříve také byly Velikonoce svátky, které oslavovaly odchod zimy, příchod jara a probouzení přírody. Tento rok bude Velikonoční neděle 4. dubna a Velikonoční pondělí 5. dubna. 

 

Milé děti, před mateřskou školkou Sluníčko (Želivec) nám vyrostl vajíčkovník. Budeme rády, když na náš vajíčkovník přispějete i svou kraslicí. Těšíme se na vaše výtvory.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pašijový týden (poslední týden před Velikonocemi)

MODRÉ pondělí – všední den.

ŽLUTÉ úterý- ve staveních se uklízelo.

ŠKAREDÁ středa– tento den se nesměl nikdo na nikoho mračit, aby se nemračil celý rok.

ZELENÝ čtvrtek – v tento den se mělo jíst zelené jídlo aby si každý udržel celoroční zdraví a svěžest. Také naposledy zvoní zvony a „odlétají do Říma“. Zvonění se nahradí hlukem řehtaček.

VELKÝ pátek (– je dnem velkého smutku a ukřižování Krista. Držel se půst a dokonce se uhasil i oheň v kamnech.

BÍLÁ sobota – před kostely se zapalují a světí ohně. Pekl se chléb, nádivka s kopřivami a uzeným masem. Končí půst.

VELIKONOČNÍ neděle – je to den zmrtvýchvstání Krista. V kostele se světí pokrmy – beránek, mazanec, vejce …

VELIKONOČNÍ pondělí – „červené“, patřilo pomlázce. Je to obyčej, kdy chlapci obcházeli domy a šlehali dívky, aby byly zdravé, veselé a pilné. Odměnou za pomlázku byla malovaná vajíčka.

 

Básničky:

HODY, HODY, DOPROVODY!                              

Dejte vejce malovaný,

Nedáte-li malovaný,

dejte aspoň bílý,

slepička vám

v komoře v koutku

na zeleným proutku

snese jiný.

 

Koledníci jdou, pomlázku nesou,

zpívají koledy, „vajíčko dejte mi“.

Ať je pěkně malované,

Od srdíčka darované.

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Jarní Velikonoční aktivity
 • Malování vajíček – kraslice
 • Kluci s fotka pomlázky
 • Zasít osení
 • Vyrobit Velikonoční přání
 • Barevný týden – každý den se co nejvíce obléknout do barvičky v pašijovém týdnu a vyfotit se

 

 

 

 

 

 

Týden 22.3. až 27.3.

Poslové jara –  návrat ptáčků z teplých krajin (Distanční výuka)

 

Konkrétní cíle:

 • seznámení dětí s nejznámějšími ptáky (skřivan, racek, kos, vrabec, vlaštovka…), se základními informacemi o migraci ptáků do teplých krajů
 • rozvoj představivosti a logického uvažování, rozlišování velikosti pomocí dvou předmětů, pojmy (malý, velký, menší než, větší než)

Hádanky:

Vlasy nemá, hřeben nosí, ostruhy má, chodí bosý.

I bez hodin vstává včas, zatroubí a vzbudí vás. (kohout)

 

Znám jednoho ptáčka, dobrého zpěváčka,

černý nosí fráček, žlutý má zobáček. (kos)

 

Kdo stále nosí hřeben

a vůbec se neučeše? (kohout)

 

Koruna na hlavě, andělský šat,

zlodějský krok, ďábelský křik. (Páv)

 

Doplníme slovo:

 • Po zimě se vracím k vám, jarní pozdrav pro vás mám. Pozdravení od sluníčka přináší nám vla… (vlaštovička)
 • Za tou naší zahrádečkou zelená se hvozd. Z hvozdu až k nám na dvoreček často léta dr… (drozd)

 

Básnička:

Vlaštovky

To byl ale dlouhý let. Vracíme se rády zpět.

Dlouhá byla naše cesta přes moře, hory i města.

Letěly jsme přes Afriku, byly jsme až u rovníku.

Překážku jsme v cestě měly, poušť Saharu přeletěly.

V Africe to hezké bylo, mnohé se nám zalíbilo.

Poznaly jsme rády svět, domov nás však volal zpět.

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Vyfotit se při krmení kachen
 • Vyfotit se při sypání zrní do ptačí budky
 • Nakresli ptáčka

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Vážení rodiče,

připravili jsme online setkání s psychoterapeutkou adiktologického centra Kladno Mgr. Michaelou Štáfkovou na téma ROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?

Termín konání: 7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.

 Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz 

Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.

Pozvánku s programem naleznete níže.

Pozvánka_Rok covidu očima dětí_RODIČE_ONLINE_Štáfková

Týden 15.3. až 19.3.

Počasí na jaře (Distanční výuka)

 

Vážení rodiče,

rády bychom se tento týden s dětmi věnovaly jarnímu počasí a změnám v přírodě v tomto období (jen kdybychom mohly , takto to zbyde na Vás ) Jistě už si děti všimly rozkvetlých prvních jarních kytiček jako jsou sněženky a bledule. Jen co sluníčko začne pořádně hřát, vylezou nám ze země fialky, narcisy, petrklíče, hyacinty a krokusy. Na některých listnatých stromech již můžeme pozorovat pupeny listů. Ptáčci ráno již začínají zpívat a všechny tyto změny v přírodě, které můžeme pozorovat, nám značí první přísliby jara.

Již v tuto dobu se mohou zasít nějaká semínka zeleniny, např. ředkvička, mrkvička. Pokud máte možnost, můžete s dětmi tato semínka zasít a pozorovat jejich růst. Děti si mohou záhonek samy připravit, semínka zasít a také se o ně pěkně starat.

A protože na jaře stále hodně prší, můžete si s dětmi vytvořit nějaký pěkný barevný deštník pomocí papíru, barevných zbytků látek, barviček, lepidla, brček, košíčků na muffiny… Ve fantazii se meze nekladou.

Budeme rády, za každou informaci či foto od Vás, jak se Vám daří, jak s dětmi trávíte čas a jak Vám dětičky doma pomáhají s každodenními povinnostmi na školkový email mravenecci@msslunicko.eu.

Přejeme Vám hodně zdraví a už se na Vás na všechny moc těšíme Ájá, Šárka a Renatka.

 

Básnička:

Kap, kap, kap, už je tomu tak. 

Venku padá z nebe voda, ne, to není žádná škoda.

Zaleje nám kytičku, stromeček i travičku.

Nad hlavu si deštník dáme, deštníček ten rádi máme.

 

Básnička s pohybem:

Kap, kap, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

Prší, prší, kam půjdeme, (naznačit pohybem prstů déšť)

v dešti zůstat nemůžeme. (otáčíme hlavou do stran)

Schováme se pod okap, (sed do dřepu)

tam to kape, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

 

Kap, kap, kapi, kap. (klepání ukazováčkem do dlaně)

Prší, prší, to je vody, (naznačit pohybem prstů déšť)

nebojme se nepohody. (otáčíme hlavou do stran)

Pod stromem se schováme, (sed do dřepu, sehnuté ruce nad hlavou)

na sluníčko počkáme. (prstem naznačíme tvar slunce)

 

Písnička:

Kočka leze dírou

Kočka leze dírou,

pes oknem, pes oknem.

Nebude-li pršet, nezmoknem,

nebude-li pršet, nezmoknem.

 

A když bude pršet,

zmokneme, zmokneme.

Na sluníčku zase uschneme,

na sluníčku zase uschneme.

 

Praktické úkoly (dobrovolné):

 • Sázení semínek či práce na zahrádce
 • Výroba deštníčku či fotka s deštníkem
 • Ponožková výzva (foto s každou ponožkou jinou) – www.ponozkovavyzva.cz

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Něco pro lepší den od paní učitelek 

 

 

 

Týden 8.3. až 12.3. 

Jarní prázdniny 

Básnička:

Dopísky do písku

Píšu, píšu do písku,

tisíc dopísků.

Skládám krásnou maminku,

z oblázků a kamínků.

Moje mámo ze všech maminek, 

to máš k svátku. Kamínek.

 

Praktický úkol (dobrovolné):

 • Namalovat putovní kamínek a vyfotit
 • Najít putovní kamínek a vyfotit 
 • https://www.zazen-nudu.cz/clanky/malujeme-putovni-kaminky

 

Pracovní listy (dobrovolné):

 

Týden 1.3. až 5.3. 

Probouzení jarní přírody (Distanční výuky)

 

Vážení rodiče, 

zdravíme ze Sluníčka a všichni již netrpělivě vyhlíží z okna jaro. Pokud byste měli zájem, můžete se s dětmi naučit písničku a básničku. Měli bychom velikou radost,  pokud byste nám natočili krátké video vašich šikovných dětiček, jak zpívají nebo přednáší básničku. Dále vám posíláme náměty, jak s dětmi trávit volný čas. Za každou zpětnou vazbu budeme moc rády. 

 

Báseň:

Zimo, zimo

Zimo, zimo, táhni pryč
nebo na tě vezmu bič.
Odtáhnu tě za pačesy,
za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek,
svleču zimní kabátek.

 

Píseň:

Travička zelená

Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená to je moje peřina.
Když si smyslím, na ní sednu,
když si smyslím, na ní lehnu,
travička zelená to je moje peřina.
Travička zelená, to je moje potěšení,
travička zelená to je moje peřina.
jak se zjara začne pučit,
nechci já se doma mučit,
travička zelená, to je moje peřina.

 

Praktický úkol (dobrovolné):

 • Najít jarní květinu
 • Uvařit nebo upéci něco s maminkou 
 • Práce na zahradě
 • Natočit video – zpěv Travička zelená

Pracovní list (dobrovolné):

 

 

Arktida, Antarktida, EKO školka (22.2. – 26.2.)

Báseň: Eskymák

Ať si mrzne, ať je zima,

Eskymákům těm je prima.

Ze sněhu si staví dům,

postaví i sousedům.

Společně si jídlo dají,

se sněhem si rádi hrají.

S tučňáky jsou kamarádi,

mají se tu všichni rádi.

Tento týden jsme si s dětmi pomocí encyklopedií, obrázků a glóbusu povídali o Arktidě a Antarktidě. Říkali jsme si, jaká zvířátka zde žijí, jak se rozmnožují, kde si staví iglú eskymáci a jaký vliv má oteplování na tání ledovců.

Ve třídě měly děti postavené iglú, ve kterém si hrály na eskymáky.

Ve výtvarných činnostech děti společně vypracovaly dvě výtvarné práce. V té první udělaly krásné iglú, kde houbičkou tiskly bílou temperu na velkou čtvrtku, vymalovaly eskymáka, vystříhaly ho a nalepily na čtvrtku. V té druhé vyráběly tučňáky, které nalepily také na velkou čtvrtku.

V hudebních činnostech jsme se učili písničku k tématu „Grónská písnička“(Jaromír Nohavica).

Z pohybových her jsme si zahráli na „Ledovce“(obdoba židličkované) a „Na Krále“.

Také jsme tento týden podnikli jednu dlouhou procházku do přírody s batůžky. Při procházce jsme se zaměřili na stromy. Děti rozpoznávaly stromy (jehličnaté, listnaté), čichaly jak stromy voní a povídali jsme si, které stromy opadávají a které ne. Děti snědly svačinku od rodičů a vyrazili jsme zpět do školky. Cestou zpátky jsme společně nasbírali šišky do nového hmatového chodníku.

A ještě se musím s vámi podělit o jeden zážitek, který jsme s dětmi při procházce měli. Děti pozorovaly nejen stromy, ale i piktogramy a hádaly, co znamenají. U jednoho piktogramu jsme se velmi pobavili, ale na druhou stranu to byla pro děti ukázka toho, jak to nemá být. V zastavěné části byl piktogram se psem a přeškrtnutým hovínkem a pod značkou bylo velké psí h….  

 

Děti jsou šikulky, musím je pochválit:)

Šárka Belovická

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masopustní veselí (od  15.2. do 19.2.)

Pondělní dopoledne jsme věnovali projektu Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky. (Se Sokolem do života)
Děti se učí koordinovat pohyby a zároveň zvyšují svoji tělesnou zdatnost. Oblast, která se věnuje rozvíjení poznání, nabízí činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením či po něm. Děti cvičily na žebřinách, na lavičkách, se švédskou bednou, podbíhaly lano, válely sudy…

V úterý jsem se snažila dětem přiblížit tradici Masopustu, proč a kdy se Masopust slaví a jak se slavil dříve. Děti si při ranních pracovních činnostech vyrobily škrabošky. Při ranním cvičení jsme se naučili novou pohybovou hru, Medvědí honička.
Ty medvěde chlupatý,
co máš kožich na paty,
rychle, rychle utíkej,
všechny si nás pochytej.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
už nás začni honit. Teď!

Ve středu přišly děti do školky v maskách a užili jsme si masopustní karneval. Děti si ráno zatancovaly a pohrály si s malými barevnými míčky. Po svačince jsme oslavily Kryštůfkovi narozeniny a pochutnali si na lehkém občerstvení od rodičů, děkujeme 🙂 
Zazpívali jsme si s hudebními nástroji a udělali si módní přehlídku masek.

 

 

Následující den jsme s dětmi upekli výborné tvarohové koláčky. Pojmenovali jsme si suroviny, které jsou potřeba na výrobu těsta. Přemýšleli jsme, jak se vyrábí mouka, cukr, kdo nám dává vajíčka, mléko a tvaroh. Děti hnětly těsto, válely kuličky a tvořily koláčky, byly moc šikovné.

 

 

Poslední den tohoto týdne jsme využili příjemného skoro jarního počasí a dopolední činnosti jsme věnovali naší zahradě. Připravili jsme si pařník na zasetí semínek, posbírali jsme kamínky a klacíky po zahradě a dočistili hmatový chodník, který na jaře čeká velká renovace. Protože nám počasí opravdu přálo, děti si zajezdily na motorkách a odrážedlech.
Alena Kopáčová

Úcta ke stáří, sv. Valentýn (8.2. – 12.2.)

Báseň: Dědeček

Děda je náš velký vzor,

silný jako vichr z hor.

Pořád pro nás něco kutí,

je na něj vždy spolehnutí.

Všechno zvládne, opraví,

připijem mu na zdraví.

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali o tom, jakou máme babičku a dědečka. Jak vypadají, jak se jmenují, jak si s dětmi hrají, jak dětem pomáhají a naopak jak i děti mohou pomoci babičce a dědečkovi (při vaření, pečení, s úklidem..).  K tomuto tématu se děti učily píseň „Měla babka čtyři jabka…“ a učily se taneček mazurku. 

Také si zahrály pohádku „O řepě“. Děti se převlékly za babičky, dědečky, pejsky, kočičky a myšky. Statečně tahaly řepu, až jí vytáhly. Při pohádce se vyřádily a zasmály.:)

Při pobytu venku jsme s dětmi pozorovali co vykouzlí mráz na větvičkách stromů, jak se voda změní v led a připomněli si, jak máme pomáhat zvířátkům v tomto zimním období.

V pohybových činnostech děti trénovaly koordinaci rukou při hrách s padákem, v průpravném cvičení a rozcvičkách procvičovaly názvy částí těla, zahrály si pohybové hry (Chodí dědek okolo, Vitamíny).

V pátek jsme si povídali o sv. Valentýnovi. Děti si na tento den připravily přáníčka, kterými se pak vzájemně obdarovaly. Bylo milé při předávání přáníček děti pozorovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z pohádky do pohádky od 1.2. do 5.2.

Tento týden jsme si s dětmi užili spoustu zábavy s pohádkovými bytostmi. 
V pondělí jsme si prohlédli a představili oblíbené knihy, které si děti donesly z domova. Řekli jsme si kdo je to spisovatel a kdo ilustrátor a z čeho jsou knihy vyrobené. Děti si vyzdobily obal své knihy, do které během týdne vkládaly své obrázky, které nakreslily nebo vyrobily. 
Na zahradě si děti prošly pohádkovou cestu s obrázky z pohádek O Smolíčkovi, O Červené Karkulce, O Budulínkovi, O perníkové chaloupce a plnily různé úkoly. 

 

 

V úterý si děti do své knihy poskládaly a nalepily hrad z geometrických tvarů. 
Povídali jsme si o princeznách a princích, naučili se básničku Princeznička na bále a hrad jsme si také z velkých kostek a laviček postavili. Holčičky se převlékly do kostýmů princezen, kluci si vzali na hlavu koruny a ve třídě mohl začít pořádný bál s hudbou a tancem.

Následující den si děti vybraly omalovánku princezny, kterou si vymalovaly, vystřihly a nalepily do knihy. 
Zacvičili jsme si s tyčemi a zahráli hru na ježka. Čarovali jsme kouzelnickými hůlkami a děti se proměňovaly na různá zvířátka. Po svačince jsme si vyprávěli pohádku Boudo budko. Rozdali jsme role a pohádku si s maskami zahráli. Děti byly moc šikovné a vůbec se nestyděly.

Během čtvrtečního rána si děti do své knihy vyrobily čtyřhlavého draka pomocí otisku své dlaně. 
Zacvičili jsme si s míči, děti ve dvojicích házely, chytaly a kutálely. Nakonec jsme si zahráli hru „Na jelena“ Při relaxaci jsme poslouchali, poznávali a určovaly zvuky z CD. Děti mohly poslouchat zvuk deště, bouřky, větru, ale také vlaku, tramvaje nebo vrtulníku.
Po svačince si děti pohrály s obrázky dvojic večerníčkových postav. Postavy jsme si pojmenovali a přiřadili, kdo ke komu patří. Děti si pak zahrály hru, kdy si vybraly jednu z postav a musely mezi kamarády hledat svého druha.
Na procházku jsme se vydali do nedalekého lesíka, kde si děti stavěly domečky pro skřítky. 

Poslední den tohoto týdne jsme uzavřeli i naši pohádkovou knihu kresbou rytíře. Děti kreslily postavu, dbali jsme na správný úchop pastelky, správného sedu u stolu, soustředěnost na práci a aby našemu rytíři nechyběly ruce, nohy, oči…
Při ranním cvičení si děti zahrály své oblíbené pohybové hry (Pešek, Myšičko myš..) a skákaly snožmo dle předlohy gumových nožiček.
Po svačince jsme si v komunitním kruhu zopakovali pravidla bezpečného chování na vozovce a na přechodu. Vysvětlily jsme dětem, jak je důležité, aby byly na vozovce pozorné, proč musíme mít reflexní vesty, na jakého panáčka se přechází přechod a že pokud to jde, vždy chodíme pouze po chodníku.
Poté jsme se vydali na delší procházku na Mandavu, kde jsme s napětím čekali, jestli uvidíme alespoň jednoho koníka. Jednoho jsme nakonec v dálce opravdu zahlédli 🙂 Děti si procházku opravdu užily, celou cestu pozorovaly vesnici, poznávaly barvy a značky aut, pejsky za plotem, rybník, stromy a keře. Podívali jsme se, kde bydlí teta Renatka, zamávali Lukáškové mamince, viděli jsme domeček, kde bydlí Eliška a na prázdné parcele na vrchu Mandavy si dali pořádnou svačinku. Před odchodem do školky nám paní asistentka Dáša stihla ještě ukázat svého pejska, kterého si děti moc rády pohladily. Děti byly na vycházce šikovné, hodné a vzorné. Jsou to skvělé děti 🙂

Alena Kopáčová

Lidské tělo a zdraví od 25.1. do 29.1.

Tento týden jsme si s dětmi povídali o našem těle a zdraví. 
Pracovali jsme s obrázky různých potravin, které jsme si rozdělovali na zdravé a nezdravé. Poslouchali jsme svá srdíčka fonendoskopem a pozorovali jsme, co se s naším srdíčkem děje, když si zaběháme a zadýcháme se. Ukázali jsme si plakát kostry a hmatem jsme hledali některé z našich kostí v těle (klíční kost, lebka, žebra…). 
Povídali jsme si o rozdílech mezi děvčetem a chlapcem, porovnávali jsme oblečení a barvu oblečení, vlásky, kdo má vousy a kdo může mít v bříšku miminko a kdo ne 🙂
Při ranních hrách si děti listovaly v encyklopedii lidského těla, kde si mohly děti prohlédnout opěrnou soustavu, svalstvo, vnitřní orgány a nejoblíbenější obrázek miminka v maminčině bříšku 🙂

Děti skládaly puzzle lidského těla, využili jsme didaktických pomůcek logico primo a piccolo (pracovní listy) s tématem U doktora a Lidské tělo a zdraví. 
Poslední den tohoto týdne jsme si s dětmi užili dramatizaci dopravní nehody, kde jsem dětem rozdala role (policista, hasič, lékaři, děti na přechodu, svědek dopravní nehody, který volá záchranným složkám) Po dramatizaci jsme dopravní nehodu s dětmi rozebrali, proč se dopravní nehody stávají, jak se máme správně chovat na vozovce a na přechodu a jak nehodám vůbec předcházet. 

Alena Kopáčová

Zimní olympijské hry ve Sluníčku, barevné dny od 18.1. do 22.1.

Tento týden jsme si s dětmi užili spoustu zábavy, sportování a sněhových radovánek.

V pondělí jsme se všichni ve školce sešli v černo bílém oblečení. Při ranním kruhu jsme vymýšleli jaká známe černobílá zvířátka. Děti si vzpomněly na zebru, pandu, tučňáka, psa a kočku. Tyto zvířátka jsme si vyhledali na internetu, abychom se přesvědčili, že máme pravdu 🙂 Dále jsme vymýšleli slova opačného významu (hodný x zlý, malý x velký, dlouhý x krátký, vysoký x nízký…) a vše jsme si názorně ukázali. 

Děti donesly spoustu obrázků zimních sportů, které jsme si pojmenovali a podle obrázků zjišťovali, jaké ochranné prostředky ke sportu potřebují. Ukázali jsme si Českou státní a olympijskou vlajku a pojmenovali barvy na obou vlajkách.

Na zahradě jsme zahájili zimní olympijské hry ve Sluníčku. Zapálili jsme olympijský oheň a děti pronesly slib.

 

 

 

V úterý jsme měli ve Sluníčku modrý den. Děti si dopoledne pohrály s pet víčky (sv. modré a tm. modré barvy) a stavěly z nich koule a sněhuláky. Pozorovali jsme svá trička a rozlišovali světle a tmavě modrou barvu.

Na zahradě u Mravenečků začaly opravdové olympijské hry. Děti si zahrály hokejový zápas a vyzkoušely biatlon. Děti byly moc šikovné a do všech disciplín šly s nasazením. 

 

 

 

 

Následující den jsme se u Mravenečků sešli v zeleném oblečení. Ráno jsem dětem postavila překážkovou dráhu, kde si děti vyzkoušely přelézání oblouku, chůzi po lavičce, válení sudů, skoky, přeskoky a mnoho dalšího. Zkoušeli jsme skoky snožmo podle předlohy, viz fotka.

Při dopoledních činnostech jsme si zahráli na doktory a pacienty, děti si zkusily obvázat poraněnou ruku, nohu i hlavu. Poučili jsme se o možných nástrahách a nebezpečích na horách při sportu a jak jim pomocí ochranných pomůcek a zodpovědného chování předcházet.

Na zahradě proběhla druhá část olympijských her, kde si děti zasportovaly na lyžích a “ zajezdily“ na bobové dráze. Na zahradě si děti také zaházely koulí na cíl a zatančily krasobruslařské sestavy ve dvojicích. 

 

 

 

Ve čtvrtek děti dorazily do školky v červeném oblečení. Při ranním cvičení jsme si „zablbli“ s malými míčky. Házeli jsme na cíl, třídili míčky podle barev a pořádně se zkoulovali 🙂

Při dopolední činnostech jsme si s dětmi udělali námětové sportování na koberci – krasobruslení jednotlivců a ve dvojicích s hudbou, lyžování s tyčemi a bobování. Nejvíce jsme se nasmáli při představování si a hraní si na otužilce v ledové vodě, kdy jsme se jako oblékali do plavek a skákali do ledové vody, plavali na koberci a pak se klepali zimou na „břehu“ 🙂

Na zahradě jsme ukončili letošní ZOH, vyhodnotili jsme jednotlivé disciplíny a společně jsme si zazpívali státní hymnu. Po vycházce na nedalekou louku, kde si děti válely koule a stavěly sněhuláky, jsme si ve třídě předali diplomy a medaile.

 

 

 

Poslední den tohoto týdne jsme si ráno s dětmi vytvořily koláž z donesených obrázků, celý týden jsme si zhodnotili a zopakovali si pojmy jako olympijské hry, druhy zimních sportů, fair play apod.

Využili jsme krásného slunečného dne a vyrazili na procházku po okolí školky. 

Alena Kopáčová

Ptáci v zimě, ekosystémy (od 11.1. do 15.1.)

 

Píseň: Bude zima, bude mráz….

Báseň:               „Sníh“

                      Jako první měsíc v roce

                      dostal jméno leden.

                      Studený je, plný sněhu,

                      zakrývá se ledem.

V pondělí jsme si s dětmi  v komunitním kruhu povídali o ptáčcích, které tu s námi v zimě jsou. Děti si prohlédly karty s obrázky ptáků a společně jsme si je pojmenovali. Po svačině nás čekala dlouhá procházka,  při které jsme vyhlíželi ptáčky. Děti se zájmem pozorovaly okolí a každý si přál, nějakého ptáčka spatřit. Podařilo se nám zahlédnout sýkorku a kosa. Děti si pochutnaly na svačinkách, které měly připravené v batůžku a pomalu jsme se vrátili do školky.

V dalších dnech jsme si povídali o tom, jak vypadají hory a rybníky v zimě (sníh, mráz, led….).

Ve výtvarných činnostech si děti zapouštěly temperu (sněhové vločky) do roztoku vody a cukru. Poté namalovaly tuší strom, na který domalovaly pastelkou ptáčka.

Při tělovýchovných činnostech děti trénovaly rovnováhu při chůzi na lavičce, dále je velmi bavilo cvičení s cihlou, zahrály  si pohybové hry na vrabce a sýkorky, na hnízda…

V logopedické chvilce jsme trénovali uvolnění obličejových svalů a hybnosti jazyka při básničce „Jak se vydal jazýček na výlet“. Dále děti procvičovaly správný nádech a výdech při básničce „Vločka“.

„Vločka“

Vločky na zem padají,

fijů, fijů, fíí… (třepotáme prsty shora dolů, na fíí co nejdéle vydržet s dechem).

Přistály mi na dlani,

fijů, fijů, fíí… (opakujeme cvičení na délku dechu).

Když tu vločku zahřeji,

hó, hó, hó, (dýcháme teplý dech do dlaní)

na kapku se promění

hó, hó, hó.. (opakujeme brániční dech).

Co ale tento týden děti nejvíce bavilo a opravdu si užily, byly radovánky na sněhu. Stavěli jsme sněhuláky, bobovali, zahřívali sníh dechem a tím ho proměnili na vodu.

Š.B.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový rok, Tři králové (od 4.1. do 8.1)

 

Píseň: My tři králové, Sněží, sněží

Sněhuláček
Sněhuláček panáček, má na hlavě plecháček.
Místo očí uhlíky a až dolů knoflíky.
Chodí, chodí bos, má červený nos.

4. ledna jsme se s dětmi přivítali po vánočních prázdninách. Děti byly plné zážitků po prožití vánočních svátků, nadílky od Ježíška a stráveným časem se svou rodinou. Děti s nadšením vyprávěly o dárcích, které dostaly, kdo chtěl, mohl si dárečky od Ježíška nakreslit.
S dětmi jsme se naučili koledu My tři králové jdeme k Vám a děti si vyrobily tříkrálové koruny, které si ozdobily dle své fantazie. S korunami na hlavách jsme obešli všechny třídy, zazpívali svým kamarádům koledu, popřáli jim mnoho štěstí v novém roce a vykoledovali jsme si i pár dobrot:-) 
Přečetli jsme si příběhy z dětské bible o narození Krista a třech mudrcích z východu. V příbězích se děti dozvěděly jména mudrců a jaké dary Ježíškovi donesli. Děti si prohlížely krásné ilustrace z knihy a příběh jsme si ještě jednou převyprávěli. Vymýšleli jsme dary, které bychom Ježíškovi donesly my. 
Společně jsme se v týdnu podívali i na pohádku ze série pohádek Chaloupka na vršku – Jak to bylo na tři krále. 

Na procházku jsme se vydali k nedalekému krmelci, kde jsme se podívali, jestli zvířátka přes prázdniny zbaštila donesené dobroty. Nejvíce si ale děti užily čtvrteční a páteční pobyt na čerstvě napadaném sněhu. Na zahradě jsme si postavili sněhuláka, děti si dělaly andělíčky a vozily se na bobech. Nabíraly sníh lopatami, vozily jej v kolečkách a stavěly bábovky ze sněhu.

Alena Kopáčová

Tradice – Vánoce, Nový rok, moje rodina (od 14.12. do 18.12.)

Píseň: Stromečku vstávej
Báseň: Vánoční stromeček

Vánoční stromeček
Vánoční stromeček, zavoní v pokoji,
maminka u stolu jablíčko rozkrojí.
A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku,
která se schovala v červeném jablíčku.

V tomto týdnu jsme se převážně věnovali tématu moje rodina. S dětmi jsme si prohlíželi portfolia dětí, děti pojmenovaly podle fotek členy své rodiny, vyprávěly zážitky ze společných výletů nebo návštěv u příbuzných. 
V pondělí jsme se zaměřili hlavně na maminku, povídali jsme si jak se jmenuje, jaká je… Při rozhovoru si děti rozvíjely řeč a slovní zásobu, popisovaly maminčinu postavu, vzhled a vlastnosti. Maminku si také nakreslily. Po svačince děti stavěly z dřevěných kostek svůj dům a vyjmenovaly členy své rodiny, kteří s nimi bydlí.

 

 

 

 

Následující den jsme se zaměřili na tatínky a povolání rodičů. Ráno jsme si hráli na kuchaře, policii, opraváře, doktora… Děti nám také prozradily, čím by chtěly být až budou velké. Děti si vyzkoušely nakreslit dům.

Ve středu jsme si s dětmi povídali o vánočních tradicích, které v rodině dodržují. Pouštěli jsme si lodičky v nerezové míse, rozkrajovali jablíčko a s napětím čekali, jestli se objeví hvězdička. Hodili jsme si také pantoflem.
Dopoledne k nám přiletěl Ježíšek a donesl dětem krásné dárečky.

 

 

 

 

Týden jsme zakončili krásnou vánoční besídkou, která se vám určitě líbila, děti byly moc šikovné a opravdu se snažily, aby Vám udělaly radost. 🙂

Alena Kopáčová

 

 

 

 

Příroda, zvířátka a ptáci v zimě (7. 12. do 11. 12.)

Píseň: Vrabec a sýkorka

Báseň:                          Lesní zvířátka

Medvěd, zajíc, vlk a liška                Tuhle kořen, tamhle šiška,                       

po lese si běhají.                               do zásoby schovají.

V zimě chtějí plná bříška,               V pelíšku se v teple schoulí,

potravu si hledají.                            zimu v klidu přečkají.

 

Tento týden jsme si s dětmi povídali o tom, jak vypadá příroda v zimním období, jak se během zimy můžeme postarat o zvířátka a o ptáčky.

Děti o výtvarných činnostech lepily ptačí budku, dále v průběhu týdne vyráběly přáníčka pro rodiče. Ve středu jsme se společně vrhli na výrobu lojových koulí pro ptáčky, což děti velmi bavilo. Při výrobě lojové koule děti pojmenovávaly semínka a těšily se, až to ponesou ptáčkům do lesa.

Ve středu nás potěšila paní Chvojková, která přinesla Mravenečkům nádhernou upečenou perníkovou chaloupku, děkujeme:)

V pátek jsme šli celá školka do místního lesa. Přinesli jsme zvířátkům něco dobrého na zub a ptáčkům na stromy navázali lojové koule.

Děkujeme rodičům za jablíčka, mrkvičku, oříšky a semínka, které jste po dětech poslali.

Š.B.

 

 

 

 

 

Tradice – Advent, Mikuláš (od 30.11 do 4.12.)

Koledy: Půjdem spolu do Betléma, Štědrý večer nastal
Mikuláš ztratil plášť
Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni,
hledali, nenašli, byli oba smutní.

Tento týden jsme začali u Mravenečků přivítáním Adventu. Ve třídě jsme si s dětmi ozdobili stromeček a začali jsme zpívat koledy. 
Paní Stočesová, které moc děkujeme, dětem do třídy vyrobila krásný adventní věnec, o kterém jsme si popovídali. Řekli jsme si, jak se jmenují čtyři neděle, které zbývají do Štědrého dne.

V úterý si děti nakreslily uhlem čertíky a dozdobily je růžky a jazykem z barevného papíru. Ozdobili jsme si stromeček na zahradě školky ozdobičkami, které si děti sami během minulého týdne vyrobily a společně jsme si zazpívali vánoční koledy.

 

 

Děti se v tomto týdnu seznámily s novým tanečkem se stuhami, který Vám předvedou na vánoční besídce a také jsme se věnovali výrobě vánočního překvapení pro Vás, rodiče 🙂

V pátek nás navštívil Mikuláš, čert a andílek. Děti byly statečné, krásně Mikulášovi zazpívali a dočkali se sladké odměny 🙂 

Celý týden jsme s dětmi podnikali vycházky po okolí školky, kde jsme si užili prvního sněhu. 

Alena Kopáčová

 

 

Skutečně zdravý život (od 23.11 do 27.11)

O zoubkách

Čistím zoubky řízy, řízy,

ať jsou bílé jako břízy.

Čistím zoubky řízy, říz,

ať má každý radost z nich.

 

V tomto týdnu jsme měli ve školce téma „Skutečně zdravý život“.  V pondělí jsme se společně přivítali v pyžámkách, overalech, nočních košilkách. V komunitním kruhu jsme si povídali, jak je spánek a odpočinek důležitý pro zdravý vývoj člověka. Dále proběhla módní přehlídka a na závěr jsme si užili pyžamovou diskotéku. Děti byly úžasný. Bylo zábavné je pozorovat jak při módní přehlídce, tak i při diskotéce – byla to legrace!:)

Dále děti v tomto týdnu rozlišovaly zdravé a nezdravé potraviny. Společně jsme udělali potravinovou pyramidu z obrázků, které si děti přinesly z domova. Do pracovního listu děti vyznačily zdravé potraviny, zopakovali jsme si správné mytí rukou (kontrolujeme každý den) a čištění zubů. Také jsme tento týden vyráběli ozdoby na vánoční strom.

V tělovýchovných činnostech jsme trénovali válení sudů, plazení po břiše a po zádech a při pohybových hrách jsme se soustředili na hrubou motoriku (házení a chytání míče, skákání po jedné noze a snožmo..)

Při procházkách venku jsme si na louce společně zahráli na babu, protože i pohyb na čerstvém vzduchu je velmi důležitý pro „Zdravý život“. Na zahradě MŠ děti pomáhaly s obnovou „hmatového chodníku“.

Š.B.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekoškolka (od 16.11 do 20.11.)

Já do lesa nepojedu
Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu.
Kdyby na mě hajný přišel, ten by mě vzal sekyru.
Sekyra je za dva zlatý a topůrko za tolar.
Kdyby na mě hajný přišel, on by mě to všechno vzal.

„VELKÉ ZMĚNY ZAČÍNAJÍ OD NEJMENŠÍCH“

Co je program Ekoškola pro MŠ?
Pomocí 4 témat můžeme změnit svou školku a její prostředí k lepšímu. (Odpady, jídlo, prostředí školy, voda)
V Ekoškolkách se děti, učitelé a rodiče stávají partnery. Společně zlepšují mateřskou školu a její okolí. Děti se učí samostatně rozhodovat, promýšlet své činy a přebírat zodpovědnost.
https://eko-skolky.cz/cz

Celý tento týden jsme se s dětmi věnovali enviromentální výchově.
V pondělí a ve středu jsme si povídali o odpadech. Prohlédli jsme si kontejnery na tříděný odpad, pojmenovali jsme si barvy kontejnerů a rozhodovali o tom, jaké odpady do kterého kontejneru patří. Představili jsme si materiály jako je plast, sklo, papír, karton (krabice od mléka, džusů) a elektroodpad. Hledali jsme po třídě různé předměty a rozhodovali se, ze kterého materiálu jsou vyrobené. Přemýšleli jsme o tom, proč je dobré odpad třídit a kdo doma odpad třídí. Pro lepší zapamatování si děti vyrobily mašinku z odpadového materiálu. Během procházky jsme se šli podívat na kontejnery před školkou a vše si ještě jednou zopakovali. Při rozhovorech a barvách kontejnerů jsme přišli na to, že hodně dětí si barvičky ještě plete. Barvičky s dětmi upevňujeme každý den jak při hře, cvičení i řízených činnostech, ale i přesto poprosím o součinnost a procvičování barviček i doma 🙂

 

 

 

Ve čtvrtek jsme se věnovali prostředí naší školky, především našeho blízkého okolí. Z donesených obrázků lesních zvířátek jsme si vytvořili s dětmi koláž. Povídali jsme si o tom, kde zvířátka žijí a co jedí, hlavně v zimě, když napadne sníh. Abychom zvířátka z našeho blízkého okolí potěšily, donesli jsme jim do nedalekého krmelce mrkvičky a jablka. Cestou jsme poznávali stromy a keře. Děti se naučily poznat břízu podle její bílé kůry.

 

 

 

Dnes jsme se celý den věnovali tématu voda. Vytvořili jsme si koloběh vody v přírodě, povídali jsme si o tom, kde všude vodu najdeme, na co jí potřebujeme, jak je voda pro náš život nezbytná a jak s ní můžeme šetřit nejen doma, ale i ve školce. Děti byly velice šikovné, celý obraz vymalovaly samy, já jen stříhala 🙂
O koloběhu vody v přírodě jsme si povídali jen krátce, ale budeme se k tomuto tématu pravidelně vracet, protože jak už děti vědí, bez vody není života.

 

 

 

 

 

Posvícení (od 9.11. do 13.11.)

Písnička „To je zlaté posvícení“

To je zlaté posvícení,                                                   To je zlaté posvícení,

to je zlatá neděle.                                                         to je zlaté pondělí.

Máme maso a zas maso,                                             Máme maso a zas maso,

k tomu kousek pečeně.                                                jako včera v neděli.

 

V tomto týdnu jsme si s dětmi povídali o této tradici našich předků. Děti si vyrobily z modelíny posvícenské koláče, společně jsme zpívali, tancovali a udělali si takovou malou posvícenskou hostinu. Děti v kuchyňce vařily, pekly a všechny ty dobroty nachystaly na slavnostní stůl a pak už jsme se jen veselili.

Ve středu jsme si povídali o tom, že podzim je spojen s příjezdem Svatého Martina na bílém koni. V tento den u nás často napadne první bílý sníh. Děti si udělaly bílého koníka a odnesly si ho domů.

V tělesných činnostech děti cvičily s padákem, kroužky, míči a jinými pomůckami. Pohybové hry (kominíku, kominíku; na auta; ptáčky),

Při pobytu venku jsme společně hrabali listí na zahradě a pozorovali měnící se přírodu (barevné listí, opadané stromy).

 

 

 

 

Halloween, Dušičky (od 2.11. do 6.11.)

Písnička Listopad
Listopad, listopad,
lísteček mi na dlaň spad.
Zlatý lístek z javora,
zima už jde do dvora.

V tomto týdnu jsme si s dětmi povídali o těchto dvou svátcích. Ukazovali jsme si na mapě, kde a jak se ve světě slaví Halloween a řekli jsme si, že u nás v Česku máme podobný svátek, památka všech zesnulých, Dušičky. Pro tak malé děti, které máme ve třídě je toto téma ještě hodně složité, takže jsme si popovídali jen o tom, kdo byl s rodiči na hřbitově zapálit svíčky. Vzpomínali jsme na babičky a dědečky, které jsme už dlouho neviděli z důvodu koronavirové epidemie a také jsme si povídali o životních etapách našeho života. 

Také jsme se začátkem tohoto týdne seznámili s novou paní učitelkou Šárkou, kterou jsme si všichni velmi rychle oblíbili.

Užili jsme si karneval v maskách, židličkovanou a dobrot od rodičů 🙂 Děti si vydlabaly dýně, vyrobily netopýra a také si vystřihly dušíka. V pátek jsme mohli konečně vyrazit na procházku po okolí školky, kde jsme pozorovali jinovatku na trávě, větvičkách nebo pavučinkách, bláto, louže a krásné barevné listí. Podívali jsme se na nové obecní hřiště v parku za školkou, kde se děti řádně vyřádily. Paní učitelky se během páteční procházky pořádně procvičily v počtech, neboť nám děti v mlze mizely před očima 🙂 

 

 

 

 

 

Prázdninový provoz (26.10. -30.10.2020)

Tento týden máme ve školce málo dětí, protože rodiče využívají podzimní prázdniny. Děti si více hrály, zpívaly a poznávaly nové kamarády z ostatních tříd. Povídali jsme si o Státním svátku – Den vzniku samostatného československého státu – hledali jsme naší vlajku a porovnávali s ostatními barevnými vlajkami a děti si ji zkusili vybarvit. Čtvrtek a pátek děti diskutovaly nad Halloweenem, střihaly, lepily a vymalovávaly obrázky s touto tématikou a již se těší na pondělní karnevalový rej.

Zvířátka (od 19.10. do 23.10.2020)

23.10.2020
Dnes jsme si s dětmi shrnuli celé týdenní téma – zvířátka v lese. Děti pojmenovaly zvířátka podle obrázků a rozdělily je na masožravce, býložravce a která zvířátka přes zimu spinkají. 
Poté si děti namalovaly obrázky vodovkami podle své fantazie. Protože nám dnes počasí příliš nepřálo, zůstali jsme výjimečně ve třídě a užili si dopoledne plné her a hraní.

 

 

 

22.10.2020
Dnes jsme dětem představili projekt Se sokolem do života. Děti se seznámily s plyšovým sokolem, který je dnes pozoroval při cvičení a hře s míčem. Děti si upevňovaly kutálení s míčem ve dvojicích a v kruhu, házení do výšky, kopání na cíl (na branku) a vedení míče nohou. Za odměnu si děti nalepily do sešitu nálepky. Ještě si namalovaly keramické výrobky a byly jsme u pece, protože byly zvědavé, co se s výrobky potom děje. 

 

 

 

 

21.10.2020
Při středečním ránu si děti dodělávaly obrázky ježka, lepení barevného listí. 
Po svačince jsme si zahráli pohádku Boudo budko v maskách lesních zvířátek. Na zahradě jsme si s dětmi vyrobili podzimní výzdobu z dýní a přírodnin.

 

 

 

 

20.10.2020
Rozhovor nad obrázky lesních zvířátek, hledání rodinky – máma, táta, dítě, správné pojmenování (prasnice, kanec, sele…), židličkovaná
Procházka po zahradě MŠ, sběr barevného listí pro zítřejší tvoření.
Přednáška o skle provázená praktickými ukázkami tvarování skla nad kahanem a praktické vyzkoušení foukání skla samotnými dětmi.

Ježek
Kam se ježek v zimě schoval?
Neklouzal se nesáňkoval.
Zahrabal se do listí, od té doby spí a spí.
Zahrabal se do země,
lidičky, vzbuďte mě!
Až zavoní fialky, zapískají píšťalky. 

19.10.2020
Dnes ráno si naši Mravenečci vybarvili ježečka a nazdobili ho dýňovými semínky. Zahráli jsme si hru na ježka, bublinu a bramboru.
Po svačince jsme šli ven, odnesli starý papír do sběru (kontejner před školkou) a pohrabali naši zahradu. Děti hrabaly a vozily listí na kompost. Zajezdily si na motorkách a povozily se na kolotoči. 

Odlet ptáků (12.10. – 16. 10. 2020)

16.10.2020

Vrabčák

Huboval vrabčák na zimu,
že nemá žádnou peřinu.
Studí mě nohy, zebe mě nos,
protože skáču i v zimě bos.

Dnes nás ve třídě navštívila nová paní učitelka Šárka a seznámila se s dětmi. V ranním kruhu jsme si pěkně popovídali o velké změně, která děti od listopadu čeká. Při ranním cvičení jsme si postavili opičí – ptáčkovou dráhu. Děti (ptáčci) skákaly do obručí snožmo, chodily po laně, lezly po lavičce, přitahovaly se po břiše, chodily po barevných ťapkách a ježcích a přeskakovaly tyče. Během řízené činnosti se učily nové pojmy: velký, malý, tlustý, tenký, vysoký, nízký. Děti hledaly rozdíly a společné znaky ptáků. Seznámily se s novou hrou pro rozvoj sluchového vnímání: Ptáčku zazpívej. Pro deštivé počasí jsem nebyli venku, a tak jsme shlédli společně pohádku Pingu.

15.10.2020

Dnešní den nám hodně Mravenečků omarodilo, sešlo se nás nakonec pouze deset. Doufáme, že se dětičky brzy uzdraví 🙂
Zacvičili jsme si rozcvičku s overbally, děti házely, chytaly, kutálely a poznávaly barvy míčů. 
Po svačince si děti vyrobily papírové ptáčky s peříčky. Moc se jim povedli. Pozorovali jsme peříčka a porovnávali s ostatními předměty. Zkoušeli jsme, co dopadne na zem dříve, pírko nebo hračka a přemýšleli jsme nad tím, proč to pírko padá na zem tak pomalu. Stihli jsme si i zaběhat a pohrát na zahradě školky, hlavně v kalužích, kterých bylo po včerejším dešti na zahradě víc než dost.

14.10.2020

Středeční den jsme začali novou písničkou Huboval vrabčák na zimu. Při ranním cvičení s barevnými obručemi děti poznávaly barvy a rozvíjely pohybové dovednosti. Zkoušeli jsme hudební hádanky s klavírem, a zvukové hádanky zvířátek a ptáčků. Děti se učí zpěv doprovázet i pohybem. Poznávání ptáků dle obrázků děti velmi zaujalo, navzájem se překřikovaly, aby mi řekly název. Před polednem jsme se stihli ještě vyfotografovat.

13.10.2020

První tvoření z keramické hlíny se dětem líbilo, ale některé děti se nechtěly umazat a bály se na ni sáhnout. Společně se učily hlínu zpracovat: hníst, bouchat do ni pěstmi, válet ji válečkem, vykrajovat obrázek a dotvořit ho (obtisky, oči, peří).  Také se děti seznámily s Projektem Objevy v zahradě a krabicí plnou nářadí a náčiní pro tvoření. Poznaly: vrtačku, kladivo, škrabku, kleště. Dnes si vyzkoušely práci s nebozízkem a vytvářely z kaštanů zvířátka: ptáčky, ježky. Byly moc šikovné.

12.10.2020

Pondělní ráno jsme zahájili divadelním představením „Jak Vašík přišel k rozumu“ ve žlutém pavilonu Berušek. Následně jsme si povídali ve třídě o pohádce, kterou jsme shlédli. Děti zkoušely trucovitou princeznu, hodného draka a kouzelného dědečka, společně jsme si zatancovali jako princezny a princové. Dopolední sluníčko na zahradě nás pěkně hřálo na pískovišti, při jízdě na koloběžce a volné hře.

 

Sklizeň (od 5.10. do 9.10.2020)

5.10.2020

Pod naším okýnkem
Pod naším okýnkem,
rostou tam dvě růže,
pod naším okýnkem, 
roste tam štěp.
Jsou na něm jablíčka, trhá je Ančička.
Jsou dobrá jsou sladká jsou jako med.

Dnes jsme si s dětmi pojmenovali podzimní plody – kaštany, žaludy, jeřabiny, šípek, trnky a  vlašské ořechy. Ty jsme potom porovnávali – jejich barvu, tvar a velikost. Nakonec jsme si z přírodnin postavili různé obrázky. Společně s dětmi jsme si také dnes zasadili venkovní ibišky. 

 

 

 

 

6.10.2020

Úterní den jsme začali malbou vodovkami, děti si namalovaly jablůňku. Předlohou jim byly stromy v sulickém parku, na které koukáme z okna. Než děti začaly malovat, pořádně si stromy prohlédly, popsali jsme si stavbu stromu (kmen, koruna, kořen). Která část stromu není vidět? Pojmenovali jsme si barvu kmene a listí. Nakonec si děti na strom domalovaly červená jablíčka. 

Zacvičili jsme si s tyčemi a zahráli si novou hru „Lepidlo se vylilo“(lepidlo se vylilo, čelíčkem Vás spojilo), kde se děti učily pojmenovat různé části těla a spolupracovat se svými kamarády. 

Po svačince si děti poskládaly různé obrazy ovoce a zeleniny z barevných pet víček. Nakonec jsme společně postavili dlouhatánského hada.

Prošli jsme se po okolí MŠ a vymetli každou louži, která byla k mání 🙂 Pozorovali jsme zorané pole, spadané listí a objevovali změny v podzimní přírodě.

 

 

 

7.10.2020

Dnes jsme si s dětmi zacvičili a zatancovali s padákem na písničku Jablůňka od pana Svěráka a Uhlíře. 
Děti si dnes donesly z domova jeden druh ovoce a zeleniny, ty jsme si pojmenovali, roztřídili, popsali a očichali. Ochutnávat budeme zítra.
Na zahradě jsme si s dětmi přesadili bylinky, zavěsili keramické popisky ke stromům a přisypali hlínu k ibiškům. Děti si pohrály na písku s bagry a traktory a zajezdily na motorkách.

 

 

8.10.2020
Dnes ráno si děti postavily krásný zámek z papírových kostek a zahrály si maňáskové divadlo. Pohrály si v koutcích, v kuchyňce vařily, pekly a v obchůdku prodávaly ovoce a zeleninu. 
Při ranním cvičení si děti užily na překážkové dráze, přecházely lavičku, přelézaly a podlézaly oblouk, válely sudy, vyzkoušeli jsme i kotoul vpřed s dopomocí. Zaběhaly si slalom a chodily po balančních podložkách.
Tento den jsme využili slunečného počasí a po svačince jsme šli na zahradu, kde děti ochutnávaly a poznávaly donesenou zeleninu a ovoce. Některé děti si znovu poskládaly obrazce s přírodnin, s jinými dětmi jsme si povídali o podzimu, o počasí, a změnách v přírodě a o plodech podzimu

9.10.2020

Při pátečním ránu si některé děti vyzkoušely didaktické hry – logico primo, zajíc v pytli (roční období) a učíme se s Ferdou. Některé děti si kreslily jablíčka, jiné děti využily her na koberci s auty, stavebnicemi a hlavně stavbu z oblíbených papírových kostek.
Zacvičili jsme si s kroužky a zahráli si kroužkovanou s hudbou.
Při řízené činnosti jsme si povídali s plakátem a obrázky zdravá 5. Děti popsaly obrázky zdravé holčičky a nemocného chlapce. Kritické myšlení – proč je asi ten chlapeček tak bledý, hubený, nemocný? Co asi dělá špatně? Děti vymyslely krásné odpovědi na návodné otázky, např.: nechodí na sluníčko, sedí pořád u televize, nesportuje, nejí zdravě. Po rozhovoru jsme přiřazovali obrázky zdravých a nezdravých potravin, přemýšleli jsme o tom, co je pro naše tělo a zdraví prospěšné.
Na zahradě jsme vozili hlínu do nového záhonku, děti pozorovaly žížaly a červa, povídali jsme si o životě v půdě, pohrály si na písku a zajezdily na nepostradatelných motorkách 🙂 

Příroda a živly (od 28.9. do 2.10.2020)

Jak se mění příroda na podzim budeme s dětmi pozorovat nejen tento týden

28.9.2020

Státní svátek – MŠ uzavřena

29.9.2020

Ranní scházení dětí bylo dnes skoro bez slziček. Děti nám vyprávěly, co o víkendu prožily. Hráli jsme si společně na déšť, hráli jsme na tělo a zkoušeli vytvořit bouřku, déšť, mrholení, malý a velký vítr. Zazpívali jsme si písničku Prší prší jen se leje  a diskutovali jsme o oblečení do deště. Také jsme slavili 3. narozeniny a svátek.

30.9.2020

Dnes nás ve školce navštívil pan fotograf, děti pózovaly před podzimním plátnem s úsměvem i s vážnou tváří. Po pěti dnech deštivého počasí jsme si mohli jít hrát na zahradu. Děti s p. uč. Ájou hrabaly listí a odvážely ho na kolečku na kompost. Ostatní využily volné chvilky a věnovaly se výtvarné činnosti: tupování houbičkou omalovánku holinky. Jízda na odrážedlech a fotbal děti pěkně zahřály.

1.10.2020

Čtvrteční den jsme začali dokončením obrázku holinky. Děti pracovaly s lepidlem a zkoušely zobrazit déšť a kaluže. Výtvarná činnost je moc bavila. Seznámily se s nástěnným kalendářem a obrázkovými kartičkami. Budeme nyní každý den sledovat počasí a zaznamenávat je na magnetickou tabuli. Diskutovali jsme nad plakáty měsíce září a říjen. Děti hledaly společné i rozdílné znaky těchto dvou měsíců. Na zahradě MŠ jsme  vypleli záhon, nakypřili půdu a zasadili cibule tulipánů. Děti zaujalo sklízení dýní a společně porovnávaly jejich velikost, váhu a barvu.

2.10.2020

Dnes si děti zacvičily s plyšáčky a zahráli jsme si pohybovou hru na houbaře a houbičky.

Při řízené činnosti děti skládaly obrázky postav ze čtyř dílů, chlapce a dívky, které na sobě měli různá oblečení. Oblečení jsme si pojmenovali a přiřazovali k letnímu a podzimnímu období. Práce ve skupinkách, spolupráce s kamarády.

Na zahradě si děti pohrály na písku, zahráli jsme si kuželky a zakopali si s míčem. Motorky a odrážedla nemohla chybět 🙂

Doprava (od 21. do 25.9.)

Tento týden si s dětmi u Mravenečků budeme povídat o dopravě, dopravních prostředcích a dopravních značkách. 

Písnička auto:

Tú, tú, tú, auto už je tu.
Pojeď mámo, pojeď s námi,
za chvíli jsme za horami,
tú,tú,tú auto už je tu!

21.9.2020

V pondělí ráno jsme si s dětmi zacvičili s kroužky a trénovali jsme barvičky při pohybové hře „Na auta a domečky“. Při ranních rozhovorech jsme si povídali o tom, jak děti chodí nebo jezdí s rodiči do školky, jaké auto doma mají a které dopravní prostředky bychom mohly nebo nemohly použít k cestě do školky. Děti se shodly na tom, že nejraději by jezdily do školky vláčkem 🙂 Nakonec jsme si popovídali o přechodu pro chodce a jeho bezpečném přecházení, ukázali jsme si semafor a ten si také nakonec vymalovali.

 

22.9.2020

Dnes jsme si s dětmi zacvičili s padákem, natřásali jsme balóny, zahráli jsme si Bublinu a udělali si padákový domeček. Stavěli jsme si silnice z dřevěných kostek, hrály jsme si s auty a autodráhou. Děti si namalovaly výkres auta pomocí tuší a akvarelových barev. Dnešní dopoledne jsme zakončili vycházkou po okolí a řáděním na obecním hřišti. 

 

 

23.9.2020

Středeční ráno jsme v Mravenečcích trávili se stavebnicemi a didaktickými hrami. Děti si u stolečků vyzkoušely dřevěné vkládačky a puzzle s tématikou různých dopravních prostředků. Vyzkoušely si hru „zajíc  v pytli“, postavily jsme balanční kaktus. Na koberci si zajezdily s vláčky, postavily autodráhu a z magnetické stavebnice vznikaly krásné stavby.
Rozcvičili jsme se s hudbou a zahráli si pohybovou hru Myšičko myš.
Po svačince děti poznávaly dopravní prostředky z obrázkové tabule a seznamovaly se s názvy „řidičů“ různých dopravních prostředků, povídali jsme si o jejich náplni práce. (Hasiči, policie, popeláři, sanitka, vlak, válec, bagr…)
Venku si děti zajezdily na motorkách, pohrály na písku a vyřádily se na herních prvcích. 

 

 

 

 

24.9.2020

Dnes jsme si s dětmi na zahradě u Mravenečků užili divadélko, Rytířskou pohádku, ve které zazněly známé písničky z pohádek, např. Hoja hou, Pod dubem za dubem, Skřítkové tesaři… Dětem se divadélko moc líbilo a těší se na další.

25.9.2020

Páteční den jsme si ve školce užili s deseti Mravenečky. Děti od rána pracovaly na pracovním listě, při kterém si vyzkoušely střihání nůžkami a lepení lepidlem. Přiřazovaly a lepily dopravní prostředky k silnici, kolejím, vodě nebo obloze. Byly moc šikovné a všem se práce moc povedla.

Protože nám dnes počasí nepřálo, zůstali jsme ve třídě a užily jsme si celé dopoledne hraním, kreslením, skládáním puzzle, hry s balónky a mnoho dalšího. Z Mravenečků přejeme krásný prodloužený víkend.

 

 

 

18.9.2020

V pátek jsme s dětmi hráli pohybové hry: Bublinu, Kolo mlýnské a Zajíček ve své jamce. Ranní cvičení na lavičce děti moc zajímalo. Již ji umí přejít, přelézt, přeplazit po břiše a podlézt. Seznámení s novou písničkou Měla babka čtyři jablka jsme si zkusili zdramatizovat a následně jsme si představovali babičku a dědečka. A protože se děti rády usmívají, zkoušely si nakreslit úsměv (dolní oblouk).Byly moc šikovné. 

17.9.2020

Čtvrteční den byl slavnostní, slavily jsme narozeniny, zpívaly písničku Hodně štěstí zdraví, popřály a ochutnaly sladké dortíky. Tento týden byly již druhé. Den jsme věnovaly maminkám. Děti odpovídaly na návodné otázky: je maminka vysoká, jaké má oči, nosí brýle… Zkoušely jsme různé obličeje: smutný, veselý, zamračený, uplakaný. Máme další nové pravidlo: každá hračka má svoje místo.

16.9.2020

Dnes se nám vrátily děti po nemoci, den byl plačtivý. Ranní cvičení s tyčemi je zaujalo a společně jsme rozvíjely obratnost. Prohlížení portfolií a prohlížení fotek miminek bylo pěkné. Navzájem si děti vyměňovaly důležité informace o rodině a vyprávěly, co na fotkách vidí. Pobyt venku na zahradě děti trávily na herních prvcích, na dece s kostkami, v dřevěném domečku a hrou na dendrofon. Děti moc rády zpívají: Skákal pes, Kočka leze dírou, Pec nám spadla, Mámo táto.

15.9.2020

Dnešní den jsme věnovali tatínkům. Ranní cvičení bylo zaměřené na silové cvičení a jízdu autem, což děti opravdu bavilo. Individuálně si děti do domečku vybarvovaly a dolepovaly svoji rodinu. Vše je již v šatně na nástěnce. Rozhovory v komunitním kruhu jsou pro děti nové, všichni se snaží sdělit své zážitky, ale často se neslyší. Máme tedy nové třídní pravidlo: mluví jen jeden, ostatní naslouchají a čekají, až na ně přijde řada. Děti se nestyděly a dokázaly kamarádům říci, co dělá jejich tatínek. Prosíme rodiče o portfolia, děkujeme.

14.9.2020

Ranní přivítání dětí bylo po víkendu radostné. Slziček bylo opravdu maličko a velmi rychle se děti zapojovaly do hry a ranního tvoření – lepení domečku. První seznámení s lepidlem nejmladší děti zvládly skvěle. Ty starší musíme také pochválit za samostatné tvoření. Cvičení se slonem Martinem a barevnými obručemi u dětí rozvíjelo obratnost. Tento týden máme novou písničku: Mámo, táto, v komoře je myš!

2. týden u Mravenečků

Tento týden u Mravenečků byl mnohem méně uplakaný než ten předchozí 🙂 Máme velkou radost! 

Během celého týdne jsme se navzájem poznávali a upevňovali jsme si jména kamarádů ve třídě. Děti se seznamovaly s denním režimem ve školce, poznávaly pravidla třídy a učily se uklízet hračky na správné místo.

Při ranním cvičení jsme si zacvičili nejen s kroužky a  balóny, ale hlavně s oblíbeným padákem. 

Děti si opakovaly ranní pozdrav s básničkou „Dobrý den“ a naučily se pro někoho novou písničku „Kalamajka mik mik mik“

Děti si vyzkoušely malbu vodovkou a temperou při výrobě třídního tabla. Malovaly balóny, do kterých si vlepily svou fotografii. Temperou vytvořily pozadí. Jen co se nám vrátí do školky děti, které byly v tomto týdnu nemocné, tablo doděláme a vyvěsíme do šatny.

Na naší mravenčí zahrádce si děti sklidily a pochutnaly na sladké mrkvičce. Staraly se o květiny a keře a poctivě je zalévaly. 

Všichni naši malí Mravenečci si zaslouží obrovskou pochvalu, byli šikovní, hodní a stateční. Jsou to báječné děti:)

 

 

Adaptační týden u Mravenečků

Celý tento týden se děti seznamovaly s kamarády, hračkami a prostory modrého pavilonu. Při ranním kruhu je provází velký plyšový slon , kterého si pojmenovaly Martin. Ráno si s dětmi povídá, cvičí a rád spinká v kolíbce. Zpívaly jsme písničky: Pec nám 

 

 

spadla, Kočka leze dírou, Skákal pes, Prší prší, Ovčáci čtveráci. Učíme se ranní pozdrav s básničkou Dobrý den. Během týdne si děti zapamatovaly svoji značku v šatně a v umývárně. Učí si natočit si do hrnečku pití a orientovat se ve třídě a na zahradě. Venku nejraději jezdí na motorkách a hrají si na pískovišti. Chodíme také k morčátkům a korelám, děti je rády pozorují a krmí travičkou. Ranní odloučení od rodičů je u některých dětí ještě s pláčem, ale nebojte se, děti to zvládnou. Dejte jim čas.  Jsou moc šikovné. 

 

 

Milí rodiče a malí Mravenečci,

vítáme Vás u nás v modrém pavilonu a těšíme se na společné zážitky v tomto školním roce.

Na této stránce najdete pravidelné informace o dění v této třídě.

 

Písničky a pohybové hry


Co mám znát a umět před zápisem do ZŠ


Sluníčkový ekokodex

 • JÍDLO – neplýtváme jídlem; pijeme čistou vodu; jíme zdravě
 • ODPADY – šetříme papír; třídíme odpad; sbíráme PET vršky; nakupujeme velká balení
 • PROSTŘEDÍ – udržujeme pořádek; zaléváme kytičky; staráme se o zahradu; staráme se o nástěnky a vystavujeme své výtvarné práce
 • VODA – šetříme vodou při mytí rukou a čištění zoubků; pijeme pitnou vodu
 • ENERGIE – zhasínáme; sledujeme teplotu ve třídě.

4 témata ekoškoly

Vybraná témata vám pomohou zaměřit se v Ekoškole a v jejím okolí na to podstatné, co je potřeba pro ochranu životního prostředí.

 • prostředí školy,
 • jídlo,
 • odpady,
 • voda

http://eko-skolky.cz/cz/4-temata


Funkce hospodáříčků

 • kontrola úklidu třídy po hře, každá hračka má své místo
 • utírání stolečků po svačině, po práci s výtvarnými potřebami
 • zametání drobečků po svačině, po pracovní činnosti
 • kontrola zastrčených židliček
 • dveřník
 • ekohlídka –správné třídění odpadu, zhasínání v umývárce, ve třídě a v šatně při odchodu
 • meteorolog – sledování počasí a zaznamenávání do kalendáře
 • popřejí dětem ke svačině a k obědu
 • na procházce chodí jako první dvojice
 • kontrola úklidu hraček při dopoledním pobytu na zahradě
Copyright © 2022 MŠ Sluníčko