Týden od 14. 3. do 18. 3. 2022 Knížka, bajky, zápis do školy
Celý tento týden jsme prožili pohádkově.
V pondělí jsme si vyrobili krásné záložky a potom nás přišel do školky vyfotografovat pan Šebek. Děti budou mít krásné jarní fotky.
V úterý jsme začali vyrábět pohádkovou knížku. Děti měly na výběr mezi několika pohádkami: Hrnečku vař!, O Červené karkulce, O perníkové chaloupce a Boudo, budko. Všem dětem se knížky moc povedly. Po svačince jsme si přečetli pohádku O třech prasátkách a děti si ve skupinkách postavily domečky pro tři prasátka z přírodnin, které jsme nasbírali v pondělí na procházce. Děti tvoření moc bavilo a daly velký prostor své fantaii.
Ve středu si děti samy zahrály dvě pohádky, a to Boudo, budko a O Veliké řepě. Děti se při tom převlékly do kostýmů, které jsme dostali od Ježíška. Dramatizaci pohádek si užily tak moc, že jsme pohádky hráli několikrát za sebou 😊.
Ve čtvrtek nám děti vyprávěly o své oblíbené knížce, kterou si přinesly z domova. Ukazovaly nám obrázky, řekly nám, proč jí mají tak rády a pověděly nám, o čem knížka je. Za opravdu krásné povídání je moc chválíme.
Tento den nás také čekalo spaní ve školce. Večer jsme se s dětmi vypravili na bojovku, při které jsme hledali úkoly od trpaslice Březinky. Při tom se děti dozvěděly spostu nových věcí o lesních zvířátkách a jejich mláďatech. Na konci na děti čekal poklad v podobě bublifuků a několika dobrot. Byl ukrytý v trpasličím domečku, který děti dopoledne Březince postavily.
Když jsme se vrátili do školky, tak jsme poslouchali písničky a děti si i zatančily. Potom nám paní ředitelka přivezla k večeři pizzu. Moc jsme si pochutnali.
Po večeři na děti čekala ještě jedna stezka odvahy. Děti po jednom chodily po chodbě, osvětlené pouze svíčkami, za skřítkem Pampelišákem. S tím si popovídaly a za odměnu dostaly od skřítka drahokam. Potom se děti už jen vykoupaly, podívaly se na pohádku a šly spát. Všechny děti chválíme za to, jak šikovné o statečné byly.
Ráno na nás čekala úžasná snídaně. Moc děkujeme všem rodičům, které dětem připravili tolik dobrého jídla.
Po snídani jsme autobusem odjeli do Mateřské školy Sluníčko, kde dětem zaměstnanci školky zahráli divadelní představení O Dvanácti měsíčcích. Děti si představení moc užily a chválily nás za naše divadelní výkony.
Po divadle jsme se vrátili do naší školky, kde jsme oslavili narozeniny Viktorky. Ještě jednou jí přejeme vše nejlepší!
Tento týden byl náročný, ale všichni jsme si ho moc užili!
Anežka
Týden od 7. 3. do 11. 3. 2022 MDŽ, Morana
Tento týden jsme si náramně užili a utekl jako voda.
Pracovali jsme s keramickou hlínou, tvořili jsme kytičkové zápichy a výrobky na náš jarmark, který se brzy uskuteční ve školce.
8. března, na Mezinárodní den žen jsme vyrobili přáníčka pro maminky, babičky, tety, sestřičky, zkrátka pro všechny velké i malé slečny. Děti tvořily, lepily, malovaly a zdobily.
Ve středu jsme se vrhli na výrobu Morany. Děti si přinesly z domova vařečky, které pomalovaly a pomocí látek vytvořily Moraně šaty a šátek. A protože celý den bylo krásné slunečné počasí, pospíchali jsme ven, abychom společně vyrobili naší obrovskou Moranu z přírodnin, které jsme si v minulém týdnu nasbírali. A aby nám neutekla, zavřeli jsme ji na noc do sklepa 😊.
A konečně byl čtvrtek a společně jsme se vypravili k rybníku do Sulic, kde jsme přivolávali jaro tím, že jsme naši Moranu zapálili a hodili do rybníka. Doufáme, že se nám podařilo jaro přivolat, protože už se všichni moc těšíme na sluníčko a teplé jarní dny. Navštívila nás naše asistentka Liduška spolu s malým Ondráškem, který celou procházku prospal. A není divu, když se u kočárku střídaly všechny naše veverky 😊.
Také jsme oslavili narozeniny Bětky a naší kolegyně z lesní školky Marušky a svátek Viktorky. Všem moc děkujeme za zdravé dobrůtky.
Krásný víkend
Alexandra Hulvertová
Týden od 28. 2. do 4. 3. 2022 Námořníci a piráti
Hned v pondělí jsme si vyrobili lodičky z korkových zátek, špejlí a látky. Dětem se moc povedly a dokonce krásně plavaly na vodě. Také jsme se naučili hru na námořníky a žraloka, která děti tak bavila, že jsme se k ní vraceli během celého týdne. Po svačince jsme popřáli Barborce k jejím čtvrtým narozeninám. Barborka všem dětem dala čokoládovou dobrotu, kterou s maminkou připravila. Děti měly čokoládu od ucha k uchu, to jsme využili k artikulačnímu cvičení. Děti si tak krásně procvičily své jazýčky a rty. Také potom napodobovaly výrazy pirátů a naučily se básničku Velryba.
V úterý jsme si s dětmi namalovali vlajku Ukrajiny. Společně jsme si popovídali o tom, co se nedaleko nás děje. Děti tuto diskuzi zvládly velmi dobře, dokonce samy navrhovaly, jak můžeme lidem z Ukrajiny pomoci. Některé děti dokonce říkaly, že spolu s rodiči již nějakou pomoc poslaly.
Ve středu si děti vyrobily kotvu zapouštěním anilinových barev. Po cvičení si děti prošly pirátskou překážkovou dráhu.
Ve čtvrtek jsme ve třídě přivítali dvě nové holčičky, které k nám přestoupily z Ježečků. Sofinka a Viki se s Veverkami již dobře znají, takže do kolektivu krásně zapadly. Dětem také přinesl dopis kapitán Modrovous. V dopise jim napsal, že pokud splní úkoly a půjdou správně podle mapy, najdou poklad. Ještě před tím, než jsme se vydali hledat poklad, uspořádali jsme si soutěž, při které se děti učily spolupráci. Děti moc bavilo soutěžit i fandit svým kamarádům.
Během cesty za pokladem jsme sbírali přírodniny na Moranu, kterou budeme vyrábět příští týden. Děti přitom šli celou dobu správně podle mapy a poklad nakonec našly. Z hledání pokladu byly nadšené.
Celý týden krásně zakončilo páteční divadelní představení Zelená pohádka. Děti se při něm moc nasmály. Také jsme v pátek společně oslavili svátek Stellinky.
Krásný víkend
Anežka
Týden od 21.2. do 25.2. 2022 Masopust
Není lepší začátek týdne než pečení masopustních koláčků. Vybrali jsme recept bez kynutí těsta, abychom stihli celý proces ještě před odchodem na procházku a vše probíhalo podle plánu. Děti si vyzkoušely nadrobit droždí do těsta, někdo přidal mouku, jiný cukr, šlehačku a pak jsme společnými silami umíchali krásně hladké těsto. Pomocí korkového špuntu jsme si do kuliček z těsta udělali důlek a naplnili tvarohem a povidly. Zdobení rozinkami a mandličkami byla už jen poslední tečka a šup s koláčky do trouby. Provoněli jsme celou školku 😊 Koláčky se úžasně povedly a už teď se moc těšíme na další společné pečení.
Na vycházkách už je krásně cítit jaro, a dokonce jsme si mohli prohlédnout sněženky, o kterých jsme si povídali. Na poli jsme zase pozorovali, kudy chodí myšky a jaké cestičky si umí udělat. Ve čtvrtek se naši plaváčci rozloučili s kurzem plavání na Valnovce a všichni si zaslouženě odnesli krásný diplom.
Masopustu jsme věnovali celý týden, takže jsme toho spoustu vyzkoušeli. Namalovat klauna a ozdobit ho razítkováním pomocí ruliček od toaletního papíru nebo obtisky našich ručiček nabarvených samými veselými barvami. Ve dvojicích jsme vyzdobili hlavu koně a vyzkoušeli si, jak se pomocí vlny udělá pořádně hustá hříva. Nechyběli ani nacpané jitrnice, vyrobené ze silonek a vaty, zavázané provázkem a doplněné špejlí. V knížkách jsme si prohléhli obrázky lidových tradic a seznámili se z typickými představiteli masopustních zábav. Důkladně jsme si vyzdobili třídu, aby nebylo pochyb o tom, že nás čeká opravdu veselý karneval. Všechny děti přišly v pátek ráno do školky v úžasných maskách, takže ranní skotačení s hudbou a nafukovacími balonky se hemžilo vílami, čarodějnicemi, zvířátky, robotem, ale i paní doktorkou. Během týdne jsme si každý ozdobil svou vlastní tamburinku s rolničkami, proto když jsme společně s Ježečky, Lištičkami a Medvíďaty vyrazili na průvod masek, byli jsme slyšet široko daleko. Došli jsme až na obecní úřad a panu starostovi zazpívali pár veselých písniček. Vysloužili jsme si sladkou odměnu😊 Masopustní týden byl plný básniček, písniček, barev a masek.
Moc děkujeme rodičům za velmi pečlivou přípravu kostýmů pro děti. I díky vám jsme si dnešní masopustní karneval skvěle užili.
Přejeme vám pohodový víkend. Katka Kreuzová
Týden od 14.2. do 18.2. 2022 Valentýn, senioři
Týden plný srdíček je za námi……. a že jich bylo 😊 Hned v pondělí jsme vyrobili srdíčka z dřevěných korálků, které jsme navlékali na drátek a dozdobili mašličkou. Všem maminkám tyto krásné dárečky udělaly velikou radost. V úterý jsme společně vyráběli srdíčkovou girlandu. Každý vybarvil vodovkami jedno srdíčko svou oblíbenou barvou a po zaschnutí jsme si s nimi vyzdobili třídní nástěnku. Dopoledne proběhlo zajímavé setkání s panem Honzou, který dětem vyprávěl, jak prožívá svůj život na invalidním vozíku. Děti si poslechly příběh o tom, jak zranění může změnit celý život a jak důležité je dávat na sebe pozor. Pan Honza děti seznámil i s různými situacemi z běžného života, které se zdají být úplně nevinné, ale stačí chvilinka nepozornosti a neštěstí je tu. Ve středu jsme si užili i velký srdíčkový pokus! Děti napjatě sledovaly, jak se uvolňuje barvivo z bonbonů poskládaných do tvaru srdce a jak vzniká nádherná barevná duha. Každý si mohl sám vyzkoušet, jak se používá pipeta a přispět tak ke kouzlu s barvami. To nadšení, když se pokus povedl bylo úžasné.
Dopoledne jsme pak po procházce do lesa trávili na dětském hřišti, kam nás vytáhlo sluníčko a kde je neustále co objevovat. Ještě, že jsme si to venku pořádně užili, protože čtvrtek byl od rána trochu děsivý. Nefungoval proud, foukal silný vítr a do toho hustě pršelo. Hned, jak jsme se sešli ve školce jsme se pustili do srdíček dekorovaných ústřižky různobarevných látek. To byste viděli, jaké kombinace jsme vytvořili.
Ven jsme se vydat nemohli, protože počasí bylo strašidelné. Za pár minut k nám dorazily děti z Lesní školky, kterým vítr poškodil jejich zázemí, a tak jsme zbytek dne trávili společně. Bylo to moc fajn, protože jsme si spolu zacvičili, zahráli na sochy a zkusili, co umíme s míči. V pátek jsme hned po svačince vyrazili do lesa ke krmítku, doplnit zvířátkům nějaké dobroty. Při středeční procházce jsme totiž zjistili, že je krmelec úplně prázdný. Donesli jsme zvířátkům jablíčka a mrkev a po cestě zpátky, jsme si ještě pohráli v lese se šiškami, listím a jehličím. Jestli pak víte, co jsme z těchto přírodnin vytvořili??? Ano, další srdíčko.
Nezapomněli jsme ani na seniory. Děti vyprávěly, jak se jmenují jejich prarodiče a co s nimi prožívají. Je vidět, že jsou s nimi moc rádi. Máme za sebou týden plný lásky a přátelství a už teď se moc těšíme na ten příští. Čeká nás totiž Masopust a s ním spojený průvod masek.
Tak si krásně užijte víkend a nezapomeňte připravit nějaký kostým na karneval.
Alexandra Hulvertová
Týden od 7.2. do 11.2. 2022 Jarní prázdniny, Vesmír
Prázdninový týden byl pro všechny děti, které zůstaly ve školce velikou změnou. U nás v Pampelišce, jsme totiž vytvořili jednu společnou třídu, kde se celý týden potkávaly děti z Ježečků, Veverek i Lesní školky. Ježečci i Lesňáčci si užily třídu Veverek, ve které jinak moc času netráví a všichni společně poznali i paní učitelky ze všech ostatních tříd. Dětem tato změna přinesla spoustu nových zážitků a aktivit. Tématem týdne byl Vesmír. Pro děti je zatím toto téma trošku složité, tak jsme se snažili co nejjednodušší cestou přiblížit alespoň základní informace. Nejvíce děti čekaly na podrobnosti o mimozemšťanech, které každé z dětí bere jako samozřejmost 😊Vesmíru jsme přizpůsobili i naše cvičení. Obíhali jsme okolo Slunce jako naše planeta a pomocí overballů jsme si představovali, jak kolem nás obíhá měsíc. Moc jsme se u toho nasmáli.
Vytvořili jsme společně několik typů raket, nakreslili mapu Vesmíru a pomocí houbičky a bílé barvy vytvořili Měsíc v úplňku. Oslavili jsme společně narozeniny Karolínky z Ježečků, která každému kamarádovi přinesla perníkovou medaili. Všem moc chutnala. Velikou radost měly děti z toho, že jsme po dlouhé době mohli vyrazit na venkovní hřiště a pořádně si užít všechny atrakce. V zimě na ně bohužel kvůli bezpečnosti nechodíme, takže sluníčko, které tento týden vykouklo, nás tam vytáhlo hned několikrát. Jsme moc rádi, že nás tento týden nepotkala nějaká neplánovaná pohroma v podobě karantény a příští týden už se těšíme, že se zase vrátíme všichni do svých tříd a dorazí i ostatní kamarádi.
Mějte krásný víkend Katka Kreuzová
Týden od 31.1. do 4.2. 2022 Příroda, živly, pokusy
Tento týden byl bohužel stále velmi ovlivněn situací kolem pandemie a spousta našich kamarádů, musela postupně nastupovat do několikadenní karantény. Naštěstí se vše nemilé vyhnulo skupince dětí, které si mohly užít týden Hravého lyžování v lyžařském areálu na Chotouni. Každý den jsme hned ráno vyráželi na kopec naučit se zase o trošku líp lyžovat a užít si celé dopoledne se sportem a především venku. Instruktoři nejprve děti rozdělili do týmů a vymysleli pro všechna družstva legrační jména. Pak se ozývalo ze sjezdovky: „všechny vokurky jedou k vleku“ nebo „kde mám svoje draky“, „jednorožci na pás“ 😊 Děti se krásně přizpůsobily novému prostředí, vůbec neřešily, že první den neznají instruktory a ani sloučení do jedné skupiny s dětmi ze Sluníčka nikomu ani trochu nevadilo. Každé dopoledne bylo rozděleno na dvě tréninkové části, mezi nimiž děti posvačily ve vytápěném stanu. Ze školky jsme vždy přivezli svačinku a tým pořádající tento výcvik, nám dal k dispozici teplý čaj. Všichni si ve stanu odpočinuli a plni síly vyráželi na druhou část lyžování. V pátek jsme celý týden zakončili závody a vyhlášením vítězů. Všechny děti dostaly od pořadatelů diplom a medaili. Nechyběla ani malá sladká odměna. Když budete mít chvilku, tak je moc hezké video z celého týdne na školkovém FB 😊
Téma týdne jsme z části opravdu splnili. Přírodu jsme si díky pobytu venku náležitě užili a vyzkoušeli si i působení některých živlů během dešťovo-sněhových přeháněk při lyžování. No a pokusy? Na ty bude dost času v některém z dalších týdnů.
Přejeme všem, kteří vyrážejí na jarní prázdniny ať si je ve zdraví užijí. Snad se po nich už zase všichni společně potkáme u nás ve Veverkách.
Mějte se prima Katka Kreuzová
Týden od 24. do 28. 1. 2022 Lékař, tělo a zdraví
V pondělí nám část našich Veverčích kamarádů odjela na plavání na Valnovku a my ostatní jsme si důkladně probrali, co je a není zdravé. Povídali jsme si o potravinách, vitamínech, nápojích. Velmi dobrým pomocníkem je v této tématice projekt Zdravá pětka. Souhrn kartiček a didaktických pomůcek pomáhá dětem v pochopení rozdělení zdravého a nezdravého způsobu života. V úterý si děti vystřihovaly obrázky z letáků ze supermarketů, podle daného zadání…ovoce, zelenina, nezdravé..atd. a navázali jsme povídáním o zoubkách. Jak vypadá zdravý zoubek, ale i ten, kde už si pomalu dělá domeček nezvaný kaz. Moc jsme si také společně užili stavbu částí lidského těla z papírových cihel a děti si zahrály na červené krvinky. Vysvětlili jsme si, z čeho se lidské tělo skládá, prohlédli si obrázky krevního oběhu a kostry. Tu jsme nakonec ve středu vyrobili pomocí vatových tyčinek.
Celý týden jsme byli co nejvíce venku, abychom si v rámci tématu o zdraví připomněli, jak důležitý je pobyt na čerstvém vzduchu. Bohužel se ani nám nevyhnula karanténa, se kterou se postupně potkávají téměř všechny třídy a ve čtvrtek a v pátek, jsme museli zůstat doma.
Už se moc těšíme, že se po víkendu zase potkáme. Část dětí čeká lyžování a s ostatními se podíváme na přírodu a pokusy.
Přejeme pevné zdraví všem. Katka a Veverky
Týden od 17. 1. do 21. 1. 2022 Zimní sporty, Zimní olympiáda
Tento týden jsme opět zahájili plaváním na Valnovce, byla to již naše 13. lekce.
Celý týden jsme se věnovali převážně sportu. Každý den jsme cvičili podle projektu Se Sokolem do života (https://www.sesokolemdozivota.cz/). Děti byly moc šikovné a moc se při cvičení snažily. Také jsme si povídali o zimní olympiádě a jejích symbolech. Vyrobili jsme si dokonce vlastní olympijskou pochodeň, obtiskáváním ruky jsme si vytořili olympijské kruhy a poslechli jsme si naší státní hymnu. Samozřejmě jsme se seznámili s několika zimními sporty a s bezpečností při sportování. Zmínit jsme nezapomněli ani to, co je fair play.
Celý týden nás provázely barvy olympijských kruhů. V pondělí jsme se všichni oblékli do modré, v úterý do černé, ve středu do červené, ve čtvrtek do žluté a v pátek do zelené. Dětem to každý den moc slušelo. Každá barva reprezentovala jeden světadíl. Ty jsme si společně představili a ukázali jsme si je na mapě. Děti už dobře ví, že nezáleží na tom, odkud kdo je nebo jak vypadá. Všichni jsme kamarádi.
Ve čtvrtek jsme si společně zasoutěžili v našich zimních olympijských hrách. Nejprve jsme zapálili olympijský oheň, zazpívali jsme si hymnu, složili jsme olympijský slib sportovců a potom jsme se vrhli na naše disciplíny. Zahráli jsme si hokej, biatlon a curling a vyzkoušeli jsme si slalom na bobech a slalom na lyžích. I přes nepřízeň počasí jsme si den velice užili. Děti pak ve školce dostaly za odměnu diplom a medaili.
V pátek jsme se navíc zúčastnili ukázkové hodiny Gym Academy. Společeně s instruktory jsme si zahráli fotbal, hru Cukr, káva, limonáda a přetahovanou s lanem.
Za Veverky přeji všem krásný a pohodový víkend
Anežka
Týden od 10. 1. do 14. 1. 2022 Sněhuláček panáček, Eskymáci, Antarktida a Arktida
Vánoční ozdoby, světýlka a další dekorace už zase spokojeně odpočívají uklizené ve skříních, ale zima je v plné síle. Téma pro tento týden bylo zimní se vším všudy, a proto i veškeré aktivity jsme se zimou propojovali. Děti si během týdne vyzkoušely hned několik technik na výrobu eskymáckého iglú. Nejdříve pomocí vystříhaných kvádrů z papíru „postavily “ papírový eskymácký domeček a každý si k němu i toho svého Eskymáka vybarvil. Na konci týdne pak pomocí „malty“ z moučkového cukru a vody postavily iglú z kostek cukru, a dokonce jsme uvnitř zapálili i svíčku, aby se Eskymáci trošku ohřáli. Dalším Eskymákům jsme pak vytvořily teplou kožešinovou kapuci a seznámili se se zvířátky, žijícími na Severním pólu, vyrobily si i vlastního tučňáka.
Ranní rozcvičky byly plné cvičení na koordinaci pohybu. Snažili jsme balancovat na ledových krách, zkoušeli, co všechno na takové kře zvládneme a naučili se, jak rozcvičit zmrzlý obličej. Obličejová gymnastika děti velmi bavila. Cvičení se sněhovou koulí nemohlo chybět. Venkovní procházky jsme zaměřili na stopování zvířátek v nedalekém lese a rozpoznávání jejich stop, házení koulí na cíl, doplnili jsme do lesního krmelce kaštany a jablíčka, a ještě jsme se u toho zvládli parádně sklouznout na zledovatělé cestě.
Celý týden nás jak ve školce, tak na procházkách provázela eskymácká básnička od pana Žáčka
Eskymácké děti mají školu z ledu,
učí se tam eskymáckou abecedu.
Eskymácká abeceda to je krásná věda,
sáňkování, lyžování a lov na medvěda.
Už se všichni moc těšíme na příští týden plný sportu a dnů, které se ponesou v různých barvách. Čeká nás olympijský týden a s ním i různě barevné kontinenty. Tak si krásně užijte nadcházející víkend a v pondělí se v plné síle potkáme v modrém 😊
Za všechny Veverky Katka Kreuzová
Týden od 3. 1. do 7. 1. 2022 Nový rok a Tři králové
Tento týden jsme již tradičně zahájili 11. lekcí plavání na Valnovce.
Během týdne jsme jsme si povídali o Novém roce a Třech králích. Děti se s námi podělily o to, jak Nový rok doma oslavily. Také jsme se společně seznámili s příběhem o Třech králích a jeho významem. Děti si dokonce vyrobily vlastní tříkrálovské koruny. 6. ledna se za námi dokonce přišli Tři králové podívat. Společně jsme si zazpívali píseň My Tři králové.
Ve středu se ve školce pořádal pyžamový den. Děti byly celý den ve svých pyžamkách a overalech a moc si to užily. Povídali jsme si společně o svých oblíbených knížkách, které si děti donesly z domova. Také jsme cvičili s polštářky.
Venku jsme si během týdne užili sníh, který jeden den napadl. V pátek jsme se v rámci projektu Ptačí hodinka vypravili do lesa sčítat ptáčky, které uvidíme. Nejvíce jsme napočítali vrabců.
Moc se těšíme na další týden
Anežka
Týden od 13. 12. do 17. 12. 2021 Vánoční tradice
Tento týden jsme si opravdu užili. Na začátku nás čekalo plavání na Valnovce a to již 10. lekce. Děti mají velikou pochvalu za neuvěřitelný pokrok, který udělaly.
V úterý jsme si povídali o Vánocích a tradicích. Také jsme se vydali ke krmelci do nedalekého lesa, kde jsme zvířátkům připravili překvapení. Na stromy jsme zavěsili jablíčka, mrkve, lojové koule a naplnili jsme krmelec voňavým senem. Z minulého týdne děti už vědí, která zvířátka v zimě spí a která ne. Připomněli jsme si, jak jim můžeme pomáhat překonat toto chladné období.
Ve středu jela celá školka do divadla Gong na loutkové představení “ Kašpárek v pekle“. Děti byly nadšené. Všichni jsme se moc nasmáli.
Největší radost jsme zažili ve čtvrtek při vánoční besídce. Hned ráno jsme pro rodiče natočili vše, co jsme se s dětmi od září naučili, posilnili jsme se cukrovím a ovocem, které rodiče přinesli a pokračovali jsme pozorováním zapálených prskavek na školní zahradě. Ve třídě na nás čekalo veliké překvapení. Navštívil nás Ježíšek :-).
V pátek jsme se vydali na náves v Sulicích, kde děti Ježíškovi poděkovaly za překrásné dárky, které nám nadělil.
Byl to nádherný týden.
Alexandra Hulvertová
Týden od 6. 12. do 10. 12. 2021 Příroda a zvířátka v zimě
Týden jsme tradičně zahájili 9. lekcí plavání na Valnovce. Celý týden jsme si povídali o zimní přírodě a zvířátkách. Společně jsme si řekli, jak můžeme zvířátkům a ptáčkům v zimě pomáhat. Byli jsme se podívat v lese u krmelce. Ve středu jsme tam zvířátkům přinesli krmení a také jsme nasypali zrní ptáčkům do krmítka. Na procházkách jsme pozorovali stopy zvířátek ve sněhu a určovali jsme, kterým zvířátkům patří. Ve třídě jsme se dívali na živý přenos z webkamery, která je umístěna v záchranné stanici Makov. Kamera nám ukazovala ptačí krmítko a krmelec. Měli jsme tak možnost vidět, jak se přiletělo nakrmit několik druhů ptáčků, dokonce si pro jídlo přišla i srnka s veverkou.
Ve čtvrtek jsme si ve třídě ozdobili vánoční stromeček. Poté k nám přišla paní fotografka a krásně nás všechny vyfotografovala. Již ve čtvrtek nám napadla pořádná hromada sněhu, kterého jsme si moc užili. Koulovali jsme se, dělali jsme andělíčky a v pátek jsme šli ven sáňkovat. V pátek jsme zdobili perníčkové panáčky. Nejprve jsme je ozdobili polevou a pak jsme na ně dali rozinky, mandle a barené posypky. Perníčky se dětem moc povedly.
Přejeme krásnou třetí adventní neděli a těšíme se na další týden 🙂 Anežka
Týden od 29. 11. do 3. 12. 2021 Mikuláš a čerti
Celý týden jsme si náramně užili. V pondělí ráno nás čekala již 8. lekce plavání na Valnovce. V úterý jsme vyráběli čerta a povídali jsme si o tom, kdo byl sv. Mikuláš, jak to asi vypadá v pekle a jaké vlastnosti má Mikuláš, čert a anděl. Opakovali jsme básničky, které jsme měli připravené pro Mikuláše. Následující dny jsme tvořili čertí řetěz a děti trénovaly lepení. Malovali jsme barvami na vypálenou keramiku a zahráli jsme si na čertí školku. To jsme si užili legrace při blekotání :-). Splnili jsme první adventní úkol a nalepili nálepku na náš vánoční stromeček.
Ve čtvrtek se na nás přišel podívat Mikuláš, anděl a dva čertíci. Děti byly moc statečné. Mikuláš se zadíval do pekelné knihy hříchů a zjistil, že ve veverkách jsou jen hodné děti a odměnil je nadílkou.
Při procházkách jsme si užívali prvního sněhu, obdivovali jsme krásně nazdobené domečky a ve čtvrtek jsme pozorovali zahradníky, kteří vysazovali novou březovou alej pod naší školkou.
Přejeme krásnou druhou bronzovou adventní neděli :-).
Alexandra Hulvertová
Týden od 22. 11. do 26. 11. 2021 Počasí a změny v přírodě
V pondělí se děti zúčastnily 7. lekce Plavání na Valnovce.
Tento týden jsme si povídali o počasí a jak se mění v průběhu roku. Zároveň jsme se seznámili s riziky, která se mohou pojit k některým druhům počasí. Vysvětlili jsme si proto, jak se bezpečně chovat například při bouřce nebo vychřici. Také jsme si s pomocí kuchyňského náčiní ukázali, jak vzniká mrak, a jak z něj následně prší. S dětmi jsme si zahráli na zvonečky písničku Prší, prší.
Během našich vycházek jsme sbírali přírodniny, které jsme následně využili k výrobě vánoční výzdoby do naší třídy. V pátek jsme s dětmi ochutnali cukroví, za které moc děkujeme maminkám, které ho přinesly. Potom jsme si zazpívali koledy u ozdobeného stromečku na naší zahradě. Také jsme se v průběhu týdne šli podívat za Ježíškem do Betléma na sulickou náves. Na nadcházející adventní čas a Vánoce se již moc těšíme.
Anežka
Týden od 15. 11. do 19. 11. 2021 Povolání
Tento týden jsme opět zahájili již 6. lekcí plavání na Valnovce.
V úterý nás navštívil pan sklář, který dětem povídal o historii skla a zajímavostech o skle. Ukazoval tvarování skla nad kahanem a předvedl nám výrobu skleněného ježka. Na závěr si každý vyfoukl skleněnou kuličku, ze které měly děti ohromnou radost.
Při výtvarné činnosti jsme si společně zahráli na zedníky, kuchaře a hasiče. Pomocí houbiček jsme razítkovali a stavěli dům, voskovkou a uvolňovacími cviky jsme vařili v hrnci a rozmazávali jsme pastely a tvořili oheň, ke kterému jsme lepili hasiče. Také jsme se soustředili na procvičení techniky střihání. Naučili jsme se novou písničku Kalamajka mik, mik, mik a tančili jsme s knoflíky. Protože všichni víme, že když potkáme kominíka, máme se chytit za knoflík :-).
Při procházkách jsme si povídali, čím bychom chtěli být, až vyrosteme. Zahráli jsme si pohybové hry Zajíček ve své jamce, Na ježka a Cukr, káva, limonáda. V pátek jsme popřáli Bětce k svátku a všichni už se moc těšíme na další týden!
Alexandra Hulvertová
Týden od 8. 11. do 12. 11. 2021 Sv. Martin a posvícení
Týden jsme zahájili 5. lekcí plavání na Valnovce. Během týdne jsme se seznamovali s legendou o sv. Martinovi a s pranostikami s ním spojené.
V úterý nás čekala akce Veselé zpívání s Martinem a s paní Hamajdovou a její kytarou. Paní Hamajdová nás provedla čtyřmi ročními obdobími. Přitom jsme si krásně zazpívali a zatančili. Dokonce jsme si s ní i zahráli na různé hudební nástroje a některé písničky jsme společně zdramatizovali.
Ve středu jsme pekli posvícenské koláčky. Podle obrázkového receptu jsme si odvážili suroviny a umíchali z nich těsto. Pak jsme z těsta vytvarovali koláčky a dali na ně tvarohovou náplň, povidla nebo borůvkový džem. Když se koláčky začaly péct, krásně provoněly celou školku. Moc se nám povedly a chutnaly báječně.
V pátek jsme oslavili čtvrté narozeniny Madlenky. Všichni jsme jí popřáli a Madlenka nám dala moc dobré linecké koláčky. Ještě jednou jí přejeme vše nejlepší a těšíme se na další týden.
Anežka
Týden od 1. 11. do 5. 11. 2021 Dušičky
V pondělí jsme opět vyrazili na plavání na Valnovku. Byla to již naše 4. lekce a plavání nám jde mnohem lépe. Když jsme se vrátili z plavání a naobědvali jsme se, tak jsme popřáli našemu kamarádovi Kájovi k 6. narozeninám. Kája nám pak rozdal krásný dort.
Tento týden jsme se seznamovali se svátkem dušiček. Vyrobili jsme si krásné dušičkové lucerničky, které si můžete prohlédnout na nástěnce v šatně.
Ve čtvrtek jsme opět přáli Kájovi, tentokrát k svátku. Tento den jsme také tvořili z keramiky. Vyráběli jsme vánoční ozdobičky, které stačí už jen vypálit a nabarvit a budou připraveny na Štědrý den 🙂
Hodně času jsme celý týden trávili venku a hráli jsme nejrůznější hry, jako Cukr, káva, limonáda, Rybičky rybáři, Zlatá brána a mnoho dalších.
Anežka
Týden od 25. 10. do 29. 10. 2021 Halloween
Halloweenský týden jsme opět zahájili již 3. lekcí plavání na Valnovce. Další den nás přivítal karnevalem v maskách, na který se všechny děti moc těšily. Ráno jsme si v kruhu všechny masky představili, povídali jsme si o svátku zvaném Halloween, vyrobili jsme si nádherné netopýry a pokračovali jsme diskotékou v kostýmech. Následovala halloweenská svačinka. Moc děkujeme všem maminkám, tatínků, babičkám za úžasné strašidelné pohoštění.
Na školní zahradě na nás čekalo soutěžení. Motali jsme pavouky, prolézali pavučinou, házeli jsme dýní, porovnávali jsme velikosti dýní, zahráli jsme si halloweenské sudoku, objevovali jsme tajemství hmatového pytle a hledali jsme pavouky a myši mezi špagetovými hady. Celý den jsme si moc užili.
Od středy začal ve školce prázdninový provoz. Přihlášené děti byly spojené do jedné třídy. Počasí nám přálo, a tak jsme si i zbytek týdne užili dováděním venku. Přejeme všem krásný víkend!
Alexandra Hulvertová
Týden od 18. 10. do 22. 10. 2021 Den stromů
Tento týden nám opět začal lekcí plavání na Valnovce, ale bohužel ve velmi malém počtu. V úterý nám počasí přálo a vyrazili jsme na vycházku k lesu, kde si děti vyzkoušely frotáž kmene stromů. Foukali jsme do odkvetlých pampelišek a malovali klackem do hlíny. Pomocí barevné palety jsme sbírali listy a pozorovali krásy podzimní přírody. Ve středu, na mezinárodní den stromů, jsme se vydali na hřiště do Sulic, kde jsme obejmuli obrovskou lípu. Děti už vědí, že lípa je náš národní strom. Na hřišti jsme si zahráli pohybové hry „cukr, káva, limonáda“ a „na babu“, děti to ohromně bavilo.
Ve školce jsme zároveň procvičovali stříhání a lepení obtisků listů z lípy, ze kterých jsme vytvořili věnce. Společně jsme zkusili zasadit semínka ze šišek, kaštany a žaludy. Jsme zvědaví, co nám z nich vyroste :-).
Všem přejeme krásný víkend a těšíme se na Halloween :-).
Alexandra Hulvertová
Týden od 11. 10. do 15. 10. 2021 Ovoce a zelenina, sklizeň
Týden s tématem ovoce a zelenina se nám vydařil. Byl plný aktivit. Hned první den nás čekala 1. lekce plavání na Valnovce. Děti byly moc šikovné a naplno si plavání užívaly. Následující den jsme se zaměřili na smyslové hry z ovoce a zeleniny, které si děti přinesly z domova. Společně jsme připravili ovocný salát. Pracovali jsme s magnetickou tabulí a s obrázky. Povídali jsme si o rozdílech mezi ovocem a zeleninou, porovnávali jsme velikost a barvu. Vyzkoušeli jsme si dramatizaci lidové písničky Měla babka, čtyři jabka, a procvičili jsme si pomocí jablíček počty. Výtvarnou činnost si děti užily razítkováním pomocí kousku ovoce a temperové barvy. Vytvořili jsme krásné zavařeniny. Ve čtvrtek nás navštívilo divadlo na téma Putování za dinosaury. Moudrá sova a nezbedný zajíc provedli děti dinosauřím lesem, ve kterém společně prozkoumávali dinosaury a jejich životy. Děti byly nadšené a celé představení hltaly plnými doušky :-).
Při procházkách venku jsme pozorovali zahrádky a předzahrádky domů. Poznávali jsme stromy a keře.
Ve středu odpoledne nás čekala brigáda s rodiči na zahradě naší školky. Atmosféra byla úžasná. Veliké díky všem, kteří se podíleli. Máme skvělé rodiče!!! 🙂
Lidová píseň:
Měla babka, čtyři jabka,
a dědoušek jen dvě.
Dej mi, babko, jedno jabko,
budeme mít stejně.
Alexandra Hulvertová
Týden od 4. 10. do 8. 10. 2021 – Den zvířat, ptáci
Tento týden jsme si užili spoustu zábavy. Ve středu jsme jeli spolu s Lištičkami na výlet do svíčkárny v Šestajovicích. Každý jsme si odtud odnesl koupelovou sůl, kterou jsme si samy namíchali a svíčku, kterou jsme si samy obarvili voskem. Nakonec jsme si prohlédli i zookoutek, kde jsme mohli vidět spoustu domácích zvířat.
Ve čtvrtek za námi přijel pan Jiří Helekal. Spolu se svojí manželkou si pro nás připravil diskotéku, při které jsme si společně zazpívali a zatancovali. Akce se zúčastnily všechny čtyři třídy najednou, takže jsme si to užili se všemi svými kamarády. Hned po diskotéce za námi přijel pan fotograf a fotografoval nás v březovém háji pod školkou. Už se moc těšíme na krásné fotografie 🙂
Během týdne jsme také vyráběli zvířátka z kaštanů, která se nám moc povedla. Venku na procházce jsme odlévali ze sádry stopy zvířátek, na které jsme narazili. Dokonce jsme cestou potkali ohradu s koňmi, které jsme si z bezpečné vzdálenosti mohli prohlédnout. Nezapomněli jsme ani na ptáčky, které jsme venku pozorovali a poslouchali jejich zpěv. Zkrátka zvířátek jsme si užili spoustu a těšíme se na další podobný týden.
Anežka
Týden od 27. 9. do 1. 10. 2021 – Drak, vítr a Sv. Václav
Poslední týden v září jsme zahájili tradicí Sv. Václava. Na procházce v lese jsme si s dětmi řekli, kdo to byl Sv. Václav a přečetli jsme si pověst. Také jsme popřáli naší tetě Dáše, která měla v pondělí narozeniny.
Ve středu jsme společně vařili. Upekli jsme jablečný štrúdl, růžičky a vyrobili jsme si veselé toasty ve tvaru létacího draka. Děti byly moc šikovné, zvládly krájení, strouhání, okrajování a válení :-).
A protože nám počasí přálo, svítilo sluníčko a krásně foukalo, výzva byla jasná. Pouštěli jsme draka, kterého si děti samy vymalovaly. Následovala ukázková hodina GYM Academy na hřišti pod školkou, kde si děti zahrály pohybové hry Cukr káva limonáda, Rybičky rybičky rybáři jedou a vyzkoušely si cvičební pomůcky.
V pátek nás navštívili hasiči z Jílového u Prahy. Děti si vyzkoušely stříkání hasičskou hadicí a prohlédly si vybavení auta. Na závěr dostal každý na památku kousek hadice. Celý týden si děti náramně užily.
Písnička: Vyletěl si pyšný drak
Vyletěl si pyšný drak, vyletěl až do oblak,
z vysoka se dívá na svět, strašil by a neví jak,
z vysoka se dívá na svět, strašil by a neví jak.
Rozhlíží se do všech stran, potom spatří hejno vran,
ale vrány se mu smály, že je ještě malý pán,
ale vrány se mu smály, že je ještě malý pán.
Alexandra Hulvertová
Týden od 20. 9. do 24. 9. 2021 – Doprava, dopravní prostředky, Den bez aut
Tento týden jsme se s dětmi seznamovali s bezpečností v dopravním procesu. Děti již vědí, jak se bezpečně chovat na vycházkách jako chodci. Naučily se, jak se správně zachovat na přechodu, při přecházení nebo na semaforu.
Během týdne si to několikrát vyzkoušely v modelových situacích ve školce. Samy se staly různými součástmi dopravy-některé děti představovaly auta, některé byly chodci a další samy ukazovaly ostatním kamarádům barevné kuželky, které představovaly semafor. Na procházkách jsme si pak všechny tyto věci ukázali v praxi. Během týdne jsme si také povídali o dopravních prostředcích a naučili jsme se některé důležité dopravní značky.
V pondělí jsme se zúčastnili akce Ukliďme Česko. Během procházky jsme sbírali odpadky v okolí naší školky a nasbírali jsme skoro plný pytel.
Nezanedbali jsme ani náš záhonek. Sklidili jsme několik paprik a slunečnice. Záhonek jsme upravili a zasadili do něj květiny, které v něm budou přes zimu odpočívat, aby nezmrzly.
Anežka
Týden od 13. 9. do 17. 9. 2021 – Rodina a kamarádi
Adaptace ve třídě probíhá velmi dobře, děti se rychle zapojují do činností. Tento týden jsme měli krásné téma – Rodina a kamarádi. Děti si vzaly svá portfolia a společně jsme si prohlíželi fotky maminek, tatínků, sourozenců a mazlíčků. Mají velikou pochvalu, umí krásně vyprávět o svých rodinách a společných výletech.
Ve čtvrtek jsme se vydali na delší procházku. Počasí nám přálo a přestalo pršet. Badatelská vycházka s úkoly děti nadchla. Mají veliký zájem o přírodu. Došli jsme až k nedalekému krmelci. Cestou jsme lupou pozorovali mravence, brouky a houby. Sbírali jsme šípky, bylinky a šišky.
Každé ráno jsme si krásně zacvičili, zahráli jsme si pohybové hry a motali jsme pavučinu přátelství, která děti velmi bavila. Postupně vytváříme indiánské tablo z obtisků ruky a fotek dětí, které brzy uvidíte před třídou.
Tento týden jsme si náramně užili a děti si zaslouží velikou pochvalu 🙂
Básnička :
Kamarád, kamarád,
to je ten, koho mám rád.
Pomůžu mu, poradím,
po vláskách ho pohladím.
Všichni jsme tu kamarádi,
a všichni se máme rádi.
Alexandra Hulvertová
Týden od 6.9. do 10.9. 2021 – Adaptace, pravidla, loučení s létem
Tento týden jsme si stále upevňovali pravidla v naší školce. Už jsme si zvykli na režim a chod dne. Nové děti se začlenily do kolektivu a našly si kamarády.
Během týdne jsme prozkoumávali okolí školky. Hodně času jsme trávili v lese, kde jsme se učili poznávat květiny, pozorovali jsme hmyz, sbírali jsme houby a lesní plody. Také jsme navštěvovali dětské hřiště pod školkou, kde jsme si užili spoustu legrace. Cestou na hřiště jsme byli poprvé vytřídit odpad a určovali, co do jakého kontejneru patří.
Čas jsme věnovali i naší zahrádce a záhonku. Zanedlouho budeme moci sklidit papriky 🙂 Také jsme ochutnali slunečnicová semínka, která nám uzrála v našich krásných slunečnicích.
Ráno jsme si vždy pořádně zacvičili a začali jsme se učit indiánský tanec. Vytvořili jsme i několik krásných výtvarných děl, které si můžete prohlédnout na naší nástěnce.
V pátek jsme se naučili si správně čistit zuby a zopakovali jsme si správné mytí rukou.
Během týdne jsme také pozorovali housenky baboček, které se nám už zakuklily a z některých jsou už motýli.
Anežka Kopáčová
Týden od 1.9. do 3.9.2021 – Adaptace dětí
Ve středu 1. 9. jsme zahájili nový školní rok 2021/2022. Přivítali jsme spousty nových kamarádů, kteří vše zvládli bez problémů a s úsměvem. Zaměřili jsme se na adaptaci, seznámení se školkou a režimem dne. Užili jsme si spousty legrace, a jelikož nám počasí přálo, trávili jsme dopoledne i odpoledne venku, kde se děti seznamovaly s pravidly na hřišti a s našimi zvířátky, které pravidelně chodí krmit. Všechny děti moc chválíme, první týden zvládly na jedničku . A těšíme se na další společný týden!
Také velice děkujeme všem rodičům, kteří nám donesli hygienické a výtvarné pomůcky a různé sponzorské dary. Těšíme se na celoroční spolupráci.
Alexandra Hulvertová
ŠKOLNÍ ROK 2021/2022 ZAČÍNÁ
PŘEJEME KRÁSNÉ PRÁZDNINY VŠEM DĚTEM I RODIČŮM!
TĚŠÍME SE, AŽ SE SEJDEME ZASE V ZÁŘÍ 🙂
Téma : Těšíme se na prázdniny – spaní ve školce od 28. 6. do 2.7. 2021
Celý týden jsme si užívali posledních společných chvil s kamarády, protože někteří přijdou do školky až po prázdninách a jiní zas půjdou do školy. Nejvíce času jsme trávili převážně venku a na dětském hřišti pod školkou.
Poslední dny června jsme si užili ve školce i přes noc-v úterý se konalo spaní ve školce. Povečeřeli jsme pizzu, která nám všem moc chutnala. Potom jsme šli na bojovou hru, při které jsme plnili pohádkový kvíz. Na jejím konci jsme hledali poklad od skřítka, ve kterém pro nás byla velká odměna. Abychom si užili co nejvíce dobrodružství, tak jsme si prošli i stezku odvahy. Šli jsme tmou podél světýlek a na konci stezky na nás čekal skřítek Pampelišák, s kterým jsme si popovídali a dostali jsme od něj drahokam a sladkou odměnu. Nakonec jsme ještě před spaním s baterkami prozkoumávali zahradu MŠ ve tmě a pozorovali noční oblohu. Druhý den jsme si ještě s kamarády užili diskotéku, spoustu veselí a legrace. Bylo to krásné rozloučení se školním rokem.
Téma: Těšíme na prázdniny 21.6. do 25.6. 2021
Tento týden jsme začali poslední lekcí MTU – Malý archeolog. Děti byly seznámeny s pojmy, kdo je Archeolog, co takový archeolog dělá, co je vykopávka a jaké nástroje na takovou vykopávku potřebujeme. Názornou ukázkou je paní lektorka seznámila s nástroji archeologa. Povídali jsme o tom, co všechno může archeolog objevit. Následně si děti poskládaly kostry člověka a poté si ukazovaly, kde jaká kost v jejich těle je. Děti určovaly podle tvaru vykopávek, o jakou budovu se v minulosti jednalo. Poté stavby samy dostavěly do jejich původní podoby.
V průběhu celého týdne jsme si užívali posledních školních dnů pohybovými hrami, rozcvičkami, malováním, tak jak kdo se cítil a chtěl. Nechyběly ani toulky přírodou. Učily jsme se rozpoznávat druhy stromů, říct název stromů a květin.
Hanka 🙂
Téma týdne : Zahradní slavnost od 14.6. do 18.6. 2021
Pondělí jsme zahájily předposlední lekcí Malé technické univerzity – Malý energetik.. Děti se seznámily s pojmy co je elektrika, elektrické vedení, transformátor. Paní lektorka názorně předvedla jak elektrika funguje. Společně sestavily z lego kostiček město a všechny postavené budovy propojily modrým a červeným drátkem.
V úterý jsme dětem předaly diplomy, medaile za celoroční pohybové dovednosti, cvičení se Sokolem a jeho kamarády.
Zbytek týdne se nesl v duchu příprav na zahradní slavnost. Děti poctivě trénovaly každý den. A výsledek snahy a radosti z tanečku jste mohly posoudit samy 🙂 ve čtvrtek . Počasí nám přálo, tak jsme co nejvíce času trávili pobytem venku a procházkami do lesa. Nezapomněli jsme ani na nedělní svátek tatínků, kdy děti pro ty nejlepší táty na světě vyrobily kravatu podle vlastního nápadu a fantazie.
Přeji hezký víkend Hanka 🙂
Téma týdne: Pojedeme na výlet, aneb cestování – od 7.6. do 11.6. 2021
Tématem týdne bylo, kam pojedme na výlet na dovelonou, na prázdniny. Děti měly návodnými otázkámi přijít na to, jaký je rozdíl mezi dovolenou a výletem a jakými dopravními prosředky můžeme cestovat a co si vzít do batůžku na výlet a jaké základní věci si vzít na dovolenou. Zahráli jsme si hry na barevná auta, na semafor. zopakovali jsme si základní dopravní značky.
Ve středu nás čekal první výlet v tomto školním roce do zábavného parku do Krtkova světa v Horních Měcholupech. Krtkův svět se nachází v přírodní scenérii a je členěn do několika částí. Všichni jsme byli moc natěšeni na dobrodružství, které nás tam čeká a moc jsme si přáli, aby nám v tento den počasí přálo. Na výlet jsme jeli i s dětmi ze třídy Medvídků, tak bylo veselo. Při příjezdu jsme posvačili a vydali se prozkoumat park.
|Naše první kroky vedly do malinkatých chaloupek, kde děti přebíhaly z jednoho domečku do druhého:-) poté jsme se přesunuly do části parku kde se nacházejí vodní trampolíny, tunel a makety hmyzu s mlhovištěm, povrch byl tvořen jemným pískem, děti mohly běhat bosky. Následovala cesta do tajemných tunelů, kde děti objevovaly tajemná zákoutí a poslední chvíli před obědem jsme se odebrali na dopravní hříště, kde jsme děti povozily na velkých vozítkách po dopravním hřišti. Po obědě jsme se přesunuli do přírodního dřevěného hradu, kde děti zdolávaly a překonávaly svojí zdatnost po lanových žebřících a průlezkách. Společně jsme si zaskákali na obřích trampolínách, sjeli skluzavky a užili si spostu zábavy a legrace. 🙂
Nechyběli ani zvířecí kamarádi, čínská prasátka, husy kozy , kterým jsme dávali jako pochoutku akátové listy. Největší a nepřehlédnutelnou ozdobou a pastvou pro oči byly páv korunkatý, jehož nádhera nás všeschny úplně ochromila.
Výlet se moc povedlo, legraci, zábavu a spokojenost byla ny všech stranách. Děti byly ukázněné. Všem moc vřele doporučujeme:-)
Krásný večer Hanka, Radka, Anežka 🙂
Téma týdne: Oslavy svátku Mezinárodního dne dětí od 31. 6. do 4. 6. 2021
Tématem celého týdne byly oslavy svátku Mazinárodního dne dětí. Cílem bylo, aby si děti uvědomilo, že na planetě Zemi je mnoho dětí jiné barvy pleti a tento svátek se slaví po celém svět
V pondělí děti jsme si povídali o kamarádech, proč jsou nám sympatičtí, co na nich méme rádi, též jsme si vysvětlili co je tolerance, rasismus, rovnost. Porovnávali jsme se podle výšky, barvy vlásů očí.
V úterý jsme si svátek patřičně užili, děti plnily předem připravené úkoly a všechny poctivě splnily, odměnou jim byla zdravá odměna, kterou si musely najít 🙂
Protože nám krásné sluníčkové počasí opravdu přálo, trávili jsme spoustu času venku, pečovali jsme o náš záhon, kde máme vysázené bylinky, mrkev, hrách, červenou řepu a okrasnou dýni. Toulkami lesem, jsme poslouchali zvuky lesa, brouzdali jsme se v místním potůčku a odstaňovali klack, aby potůček mohl volně téct.
Moc děkujeme mamince Filípka, že nám přinesla ukázat želvičku Barunku, děti si ji mohly pohladit, pochovat. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o želvím životě i kolika let se dožívá.
Celý týden se nesl v duchu pohody a radosti 🙂
Hanka Blísová
Téma: letem světem aneb exotická zvířátka od 24. 5. do 28. 5. 2021
Charakteristika týdenního bloku:
Tematický blok byl zaměřen na získávání nových poznatků a představ ze světa exotických zvířat, kontinentů, ale i kde jaké zvířátko žije. Pomocí mapy světa se děti dozvěděly, jak se jaké světadíly nazývají, z kolika zemí se skládají, ukázali jsme si jak malinká je naše vlast oproti jiným států, zvídavé děti projevily zájem i o názvy moří a oceánu a rozšířily si znalosti o zvířatech ze ZOO, ale nacházely rozdíly mezi hospodářskými a žijících v lese.
V konkrétních činnostech jsme upevňovali, práci s nůžkami, využili jsme složitější výtvarnou techniku, zaměřili jsme se na správnost úchopu štětce. Rozvíjeli jsme pohybové dovednosti (zejména skoky poskoky, plazení) naučili jsme se rychlosti a reakci na znamení v pohybových hrách, učíme se nový taneček „Slůně“ a „Zoo“, rozvíjeli jsme jemnou motoriku pomocí modelíny, korálků, třídili jsme fazole, hrách, kreslili jsme cestičky hada do mouky, naučili jsme se písničku: „Mami, vem mě do |Zoo“.
V další lekci MTU – malý vodohospodář se děti seznámily s čištěním odpadních vod. V praktických ukázkách poznaly různé druhy nečistot, jak probíhají různé filtrace a svou čističku vod si ve skupinkách postavily.
Při toulkách přírodou jsme zdolávali překážky, pozorovali a poslouchali krasy květnové přírody, hledali jsme drobný hmyz pro našeho ještěrčího kamaráda. Z přírodního materiálu děti sestavovaly nejrůznější obrazce podle svých představ, které pak dokázaly pojmenovat.
Přeji krásný víkend Hanka 🙂
Téma týdne: Život ve městě a na vesnici
Tento týden jsme se seznámili se státními symboly České republiky (velký státní znak, malý státní znak, státní vlajkou, státní pečetí, státní hymnou). Dovídali jsem se jaké máme hlavní město, kdo je naším prezidentem. Celý týden pro nás bylo připraveno mnoho aktivit, které jsme si během celého týdne mohli plni (vyhledávání správného stínu k dané koruně, vyhledej správný stín k domečku, kostelu, překresli domeček podle vzoru, přiřazování a vyhledávání stejného domečku, vyhledej správný domeček podle barev a kostek, ze kterých je složený). Dále jsme poznali České korunovační klenoty. Celý týden jsme poznávali rozdíly mezi městem a vesnicí, diskutovali jsme nad tématem, kde by se nám žilo lépe. Vybarvovali jsme podle vlastního výběru státní vlajku, velký státní znak, nebo jsme malovali vesnici či město. Vždy záleželo jen na nás, co si chceme sami vyrobit a s jakým výtvarným materiálem budeme chtít pracovat. Dále jsme pracovali s vystřiženými domečky a museli jsme je seřazovat od nejmenšího po největší. Při ranních hrách stavíme města a vesnice z kostiček.
Při pobytu venku jsme stavěli z přírodnin města a vesnice, což se nám všem velmi líbilo. Pozorovali jsme přírodu kolem nás, poslouchali zpěv ptáčků. Pozorovali jsme vajíčka, která jsme nacházeli cestou při procházkách a snažili jsme se určovat, kterému ptáčku mohlo patřit vajíčko. Nejvíce se nám při pobytu venku však líbilo zdolávání přírodních překážek, přelézání klád, skákání přes kaluže a bláto.
Zapsala: Martina Kapalová
Téma týdne : Co se děje v trávě, aneb naši malí hmyzí kamarádi
Datum: Od 10.5. do 14.5. 2021
Cílem tohoto týdne bylo seznámit děti se životem drobného hmyzu (včel, mravenců, motýlů a dalších brouků. Celý týden, si mohly prohlížet knihy, obrázkový materiál, plastové napodobeniny hmyzu, porovnávat velikosti, skládat vývojové puzzle. Děti si stavěly domečky pro malé kamarády z dostupného materiálu a daly si velmi záležet. Naučili jsme se některé názvy, jako je včela, mravenec, krtonožka, komár atp… . To , jak je pro náš život důležité společenství včel, mravenců a žížal, jaký má úkol královna a její pomocní, jak je nebezpečný škodlivý hmyz. Děti měly, možnost si vymodelovat, nakreslit svého oblíbeného broučka, vytvořit si mraveniště. Využily párátka, kávu, otisky prstů, dokreslovaly nožičky a domalovaly zátiší.
Při pohybových činnostech jsme posilovali celé tělo, každý den měly děti připravenou překážkovou dráhu s různou obtížností. Pohybovou hru : Na mravence – musíme si pomáhat, zatancovali jsme si „Beruško půjč mi jednu tečku“.
Co nejvíce děti bavilo? Práce s keramickou hlínou, děti maximálně, využili svou vlastní fantazii, tvořivost a kreativitu.
V lese a při procházkách jsme stavěli skutečné domečky, zachraňovali žížalky, které vyplavil déšť. Nosily jsme si přírodní materiál do hmatového chodníku.
I přes nepřízeň počasí nám bylo společně hezky a myslí, že téma, hmyz děti zaujalo a moc se jim líbilo:-)
Hanka:-)
Téma týdne: Den Matek
V neděli 9.5. slaví maminky svátek a proto jsme si celý týden připomínali, jak jsou maminky pro nás důležité!
Tento týden jsme se konečně po dlouhé době sešli i s našimi ostatními kamarády.
Tento týden pro nás bylo připraveno mnoho aktivit, které jsme si mohli po celý týden plnit. Vyzkoušeli jsem si koupání miminka ve vaničce s vodou, za pomoci obrázků se seznámili s vývojovými etapami našeho života (novorozenec, kojenec, batole…), vyjmenovávali jsem si členy rodiny (maminka, tatínek, dcera, syn, teta, strýc…), sestavili si obličej maminky, tvořili jsme obličej maminky na již připravenou šablonu, a to za pomoci modelíny, pojmenovávali si části obličeje (oči, nos, pusa, obočí…). Dále jsme sestavovali vývojové etapy člověka, tak jak jdou správně za sebou. Využili jsme i pracovního listu, tím jsme si procvičovali jemnou motoriku a počítali kolik členů je ukryto v domečku. V komunikačním kruhu jsme si povídali o tom jak se naše maminka, či babička jmenuje. Za pomoci pohádek, které jsme si přečetli, tak se dovídáme, jak přicházejí děti na svět, pohádkou „O povinnosti“ rozborem pohádky jsme diskutovali nad tím, jak mohu mamince doma pomoci, abychom naší mamince udělali radost. Kreslíme maminku, a to podle vlastního výběru výtvarných pomůcek (vodové barvy, pastelky, voskovky, temperové barvy).
Venku při procházkách jsme pozorovali přírodu kolem nás, poslouchali zpěv ptáčků a v lese jsme sestavili maminky za pomoci přírodního materiálu. Musíme říci, že nás to velmi bavilo a všem se nám naše maminky povedli. Postavili jsme i domečky, ve kterých bydlíme s našimi rodiči.
Tento týden jsme si velmi užili.
Zapsala Martina Kapalová
Téma: Kdo na jaře čaruje 26.4 do 30. 4 2021
Celý týden se nesl v duchu her, čarování a kouzel. Tím vším nás provázela malá čarodějnice Elvíra, která nám na každý den připravila úkol, který si děti mohly běhen týdne splnit. V pondělí jsme si přečetli motivační pohádku : „ O dvou čarodějnicích“ .Povídali jsme si jak taková čarodějnice vypadá a jaké jsou její charakteristické rysy (bradavice, shrbená, rozcuchaná , neupravená, velký zakřivený nos), jací jsou její pomocníci ( kocour, netopýr, havran, myš, sova). Jaké mohou být, zlé a hodné, že mohly lidem pomáhat svými lektvary a znalostmi léčivých bylin. Seznámili jsme se s tradicí Filipojakubské noci, proč se vlastně 30. dubna zapalují ohně a na hranici se umisťují zmiňované čarodějnice.
Celý týden si mohly u kouzelného stolečku vařit své lektvary z různých druhů koření, které jsme nejdříve pojmenovali, očichali a jaký význam koření má v kuchyni. Do svých lektvarů přidávaly nasbírané luční kvítí, olej, kamínky, mušličky, Jidášovo ucho, olej ocet. Vznikaly opravdu originální názvy jako například lektvar moudrosti, lásky, neviditelnosti, síly. Tato činnost měla velký úspěch a následující dny, si děti nosily nové a nové skleničky.
Další činností byly „ hokusy“ pokusy s vajíčkem namočeného 24 hodin do octa. Tím děti měly možnost pozorovat, jak se po vložení uvolňuje oxid uhličitý a následující den úplná ztráta skořápky a z vajíčka se nám stal jojo míček. Dalším pokusem byly koupelová sůl vložená do misky s vodou, ze které nám vznikala růžová, voňavá, napěněná voda.
Každý den měly připravenou překážkovou dráhu, kterou si různě obměňovaly, poprvé také skákaly gumu, tato aktivita byť byla pro ně nová, je velmi bavila a užili si u ní spoustu legrace.
V tvořivých a výtvarných aktivitách si mohly vystřihnout a nalepit pomocníky ježibaby, vystřihnout a nalepit ježibabu jak letí za úplňku a v poslední řadě si samotnou čarodějnici vyrobit z vařečky a odstřižků látek.
Při vycházce jsme si z březových větviček vyrobili košťátko, na kterém jsme se povozili po lese. Při vycházkách v lese jsme v potůčku pozorovali líhnoucí se krevety potoční.Děti si zasadily bylinky do obalů od vajíček a zasázeli jsme si i semínka hrachu, mrkve, řepy do našeho záhonu. Budeme doufat, že nám něco vyroste.
V závěru týdne jsme se si společně s dětmi ze třídy Ježečků udělali čarodějnickou stezku, kde děti plnily následující disciplíny: Slalom na koštěti, hod koštětem do dálky, skákání jako žába, Foukání čarovných bublin, hod kamenem na cíl. Po té jsme šli do borového háje, kde děti měly za úkol najít 20 červených kamínků, které svou neopatrností ztratila čarodějnice Elvíra a děti jí je pomohly najít. Za odměnu si jeden kamínek mohly vzít domů.
Celý týden byl velmi pestrý a moc se nám líbil.
Hanka 🙂
Při přebírání dětí probíhalo tak jako minulý týden testování za přísných hygienických podmínek. Všichni jsme testování zvládli s negativním výsledkem.
Téma týdne: Den Země
DNE 22. DUBNA ZEMĚ SLAVÍ SVŮJ SVÁTEK A TOTO JE DOBRÝ DŮVOD SI ZEMI A ŽIVOT NA NÍ PŘIBLÍŽIT.
Také i my ve Veverkách jsme si letos připomněli tento svátek mnoha aktivitami.
Pondělí jsme zahájili povídání o planetě Zemi – jakého je tvaru, čím ubližujeme planetě, jak my samy jí můžeme pomáhat. Děti měly na výběr z mnoha aktivit, které si s nadšením splnily buď zcela samy, nebo požádaly o pomoc svého kamaráda.
Děti skládaly puzzle planety, nakreslily si svou planetu Zemi (i s kontinenty, oceány, mořem…). Přiřazovaly didaktické obrázky k zemi s úsměvem (chlapec na kole, sázení stromů…) a k zamračené planetě (auto, odpadky…), vyrobily plastiku Země– na již připravenou šablonu děti dávaly modelínu (zelenou, žlutou, modrou).
V úterý na nás čekalo téma: Voda. Dozvěděli jsme se, kde voda pramení, přečetli příběh o „Cestě vodní kapičky“, což nás zavedlo ke koloběhu vody. Zamysleli jsme se též nad otázkami, zda bychom mohli žít bez vody, kdo všechno vodu k životu potřebuje, na co jí používají a potřebují lidé, jakou vodu můžeme pít. Tento úterní den byl i v pojetí experimentu (koloběh vody – pozorování odpařování vody v igelitovém pytlíčku a posléze stékání vodních kapiček) a pokusu (větvička s vodou a bez vody).
Ve středu jsme si povídali o přírodě a pevnině – co tvoří povrch Země (hory, lesy, potoky, rybníky). Co vlastně ta příroda je? Je to vše kolem nás. Tento den jsme pozorovali život v hlíně, a to za pomocí lup, co vše v hlíně vidím (kamínky, zbytky větviček, písek…).
Ve čtvrtek jsme si povídali o vzduchu – kde všude se vzduch nachází, zda ho můžeme vidět anebo si na něj sáhnout, k čemu vzduch potřebujeme a kdo kromě nás vzduch ještě potřebuje? Kritické myšlení – mohl by bez vzduchu na té naší planetě Zemi existovat život? Vyzkoušeli jsme si zachycení vzduchu do nafukovacího balónku a poté sledovali, co se stane, pokud balónek pustíme. Děti tato činnost velmi zaujmula.
Poslední den přišlo na řadu sluníčko – dozvěděli jsme se co vlastně to sluníčko je (je to obrovská koule, která svítí již miliardu let), co nám dává sluníčko (teplo, světlo), mohl by bez sluníčka na Zemi existovat život? Kritické myšlení – co by se stalo, kdyby nám sluníčko vyhaslo? Využili jsme Glóbusu a ukázali si střídání dne a noci.
Venku na vycházkách jsme pozorovali přírodu kolem nás, sbírali odpadky, které byly pohozené v přírodě, poslouchali jsme zpěv ptáčků a ťukání datla, pozorovali díry ve stromech, které nám tam doktor stromů zanechal. Poslouchali jsme tekoucí potůček a pozorovali, jak teče. Jelikož jsme v lese nebyli hluční, tak se nám podařilo pozorovat srnku.
Tento týden jsme si velmi užili. Už se však těšíme na naše ostatní kamarády, protože nám je bez nich už smutno.
Zapsala: Martina Kapalová
Téma týdne : Domácí zvířátka na statku – cvičení se zvířátky. Od 12. 4. – 16.4. 2021
Celý tento týden byl zaměřen na pohybové aktivit pod názvem : “ Se Sokolem do života, aneb Svět nekončí za vrátky“. Po celý cvičební týdenní blok nás provázel Sokol Pepík a jeho kamarádi. S kobylkou Emilkou jsme procvičovali chůzi po lavičce, správné držení těla, rychlostní běh, skoky z místa snožmo, skákání panáka, nacvičovali jsme skok do dálky ,plazení po vyznačené dráze, prolézání, převaly, lezení ve vzporu dřepmo. Opička Hanička nás naučila jak být obratní, zkoušeli jsme nácvik kotoulu vpřed a ježeček Mareček nás naučil chytat a házet míč, do výšky, do dálky, s odrazem a ve dvojicích. zahráli jsme si hry s míčem na :“ Ludvíka“ – děti se učily postřehu, reakci na jméno a chytnout míč.
Také jsme si povídali o zvířátkách, které žijí na statku, pojmenovali jsme si názvy zvířátek (Samec, samice, mládě). postavili si statek, vymodelovali a nakreslili zvířecí figuru. A napodobili hlasy zvířátek v písničce od Z. Svěráka a J. Uhlíře : “ Krávy, krávy“ Celý týden se chlapci učili na zvonkohru . Pomocí 8 barevných zvonečků a barevných not, se pokoušeli hudebně ztvárnit melodii písniček :“ Pec nám spadla, Prší, prší.
Celý týden se nesl v poklidném duchu a radosti, že se po dlouho době můžeme vidět.
Distanční výuka od 5.4.-9.4.2021
téma týdne: Malí zahradníci
cíle:
vytváření elementárního povědomí o širším přírodním prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách
rozvoj úcty k životu v přírodních podmínkách
seznamování s místem a přírodním prostředím, ve kterém dítě žije a vytváření pozitivního vztahu k němu
Velikonoce klepají na dveře a já si pro vás připravila další úkoly. Nejprve vám maminky přečtou co jsou Velikonoce a jakou spojitost mají Velikonoce s Ježíškem, jaké jsou tradiční zvyky a tradice.
CO JSOU TO VELIKONOCE ?
Seznámíme se s tradicemi a lidovými zvyky, které jsou s těmito
jarními svátky spojeny. Zároveň si připomeneme i jejich duchovní
rozměr spojený s ukřižováním a následným zmrtvýchvstáním Krista.
Velikonocům předchází období 6 postních nedělí.
Každá má svoje jméno a je spojená s nějakou tradicí.
Pomlázka – symbol předávání síly, zdraví a svěžesti, omlazení, šlehány jsou ženy a dívky, aby byly zdravé, veselé, pilné, odměnou za pomlázku jsou malovaná vejce. Zajímavost – krajové výrazy pro pomlázku – mrskačka, mrskut, šmigrust, tatar, hrudovačka, šlahačka …
Velikonoční stůl: beránek, zajíček, vajíčko (symbol plodnosti, úrody, nového života), pokrmy: zelená strava – petržel, pažitka, byliny, mladé kopřivy, lístky pampelišek, chudobky (velikonoční bylinkové polévky s rozkvedlaným vajíčkem), vejce, smaženice z vajec a slaninou s mladou kopřivou nebo zelenou natí z cibule.
Vajíčko: je o Velikonocích odměnou koledníkům, darem a předmětem zdobení, červené vejce – červené barvy byly nejoblíbenější, nazývaly se „krasnaja“, odtud zřejmě vznikl název „kraslice“, ale možná i od slova „krásniti“ či „krásliti“.
Velikonoční pečivo: peklo se pečivo v podobě ptáčků nebo slepic, kuřátek, kohoutků, ježků, tzv. Jidáše (tvar různých figur, točánků, preclíků), mazance, beránek z piškotového těsta.
Dobrý den milé děti 🙂 opět vás všechny moc chválím za krásné výrobky, které mi posíláte, až se uvidíme uděláme si ve třídě výstavku, sluníček, kytiček a všeho co k jaru patří.
Tento týden bychom ve školce měli téma Poslové jara – PTÁCI. Protože venku už máme JARO, pomalu se nám vracejí ptáčkové z teplých krajin. Na zahradě nebo na
procházce v lese zkuste s rodiči pozorovat ptáčky. Pokud žádné neuvidíte, nevadí, zkuste se zaposlouchat, určitě nějakého alespoň uslyšíte.
Nejdříve se dětí zeptejte, jaké jsou typické znaky jara 🙂
Ranní cvičení : Bude tentokrát klidnější
Vrabčáci, vrabčáci, (uchopíme se za ramena a malými křidélky napodobujeme ptáčka)
jsou to velicí rošťáci. (ruce vzhůru – ukazujeme „velicí“)
Jsou to kluci střapatí, (oběma rukama i cucháme vlasy na hlavě)
co se nikdy neztratí. (točení zápěstím, prsty vzhůru)
Ve větvích si hnízda staví, (hnízdo – ruce přiložíme k sobě dlaněmi vzhůru a vytvoříme hnízdečko)
všechny je to velmi baví. (vyskočíme a do dřepu)
Hudební činnosti: děti písničku dobře znají a umí i taneček, nazpívanou písničku, máte na whatsap:-)
Výtvarná činnost:
1) Čáp z odličovacích tamponů na špejli/papíru
Pomůcky: odličovací kolečka, barevný papír, špejle/papír, lepidlo, nůžky
2) Čáp z papírového tácku
Pomůcky: papírový tácek, rolička od toaletního papíru, papír, lepidlo, nůžky
Předškolní děti se pokusí ptáčka nakreslit na A4, vymodelovat ptačí figuru, mladší děti vymodelovat hnízdečko pro ptáčka a vymalovat omalovánku, polepit šablonu vytrhaným nebo nastříhaným barevným papírem.
Jarní pohádka: hledání rýmů. (jsem zvídavá kolik jich děti najdou a nenapovídat 🙂 )
Stalo se to sto let zpátky,
jedna víla prastará,
koukala se na pohádky,
ztratila klíč od jara.
To vám bylo nadělení,
všude jenom sníh a mráz,
tráva se tu nezelení,
kam se ztratil jarní čas?
Haló jarní čaroději,
vzbuď se vykroč do světa.,
ať se čáry, kouzla dějí,
ať nám louka rozkvétá.
Už k vím letí milé děti,
nemračte se, hola, hola,
a teď mějte na paměti,
jak se tedy jaro volá:
“ Haló jaro , raz, dva, tři,
zima už sem nepatří!
čáry, máry, čtyři pět,
probuď se s zahřej svět!“
Sníh ať taje stromy pučí,
tráva ať se zelení,
slavík zpívá včelky bzučí,
příroda ať nelení!
A teď děti hledejte,
sněženku a petrklíč,
každý z vás má k jaru klíč!
Nadále procvičujeme, dny v týdnu, měsíce v roce, roční období 🙂 🙂
tak to je pro dnešek všechno, ale nebojte ještě pošlu pracovní listy, krásný večer 🙂
Vážení rodiče,
připravili jsme online setkánís psychoterapeutkou adiktologického centra KladnoMgr. Michaelou Štáfkovouna témaROK COVIDU OČIMA DĚTÍ – JAK SE BUDE O „GENERACI ZET“ MLUVIT ZA PÁR LET?
Termín konání:7. 4. 2021 od 17.00 do 18.30 hodin.
Přihlásit se můžete prostřednictvím e-mailu: map@ricany.cz
Seminář jsme cílili na rodiče, ale svou tématikou se dotýká všech pedagogů, ředitelů, atd.
Doufám, že jste si o prázdninách dostatečně odpočinuli a jste připraveni na další týden. Všem chci moc poděkovat, jak jste pilně pracovali a plnili všechny zadání. I za zpětnou vazbu viz fotografie, videa, zvukové záznamy písniček. Děkujeme:-)
1.)Den začneme rituální říkankou:
Ať si kdo jsi pojď si hrát, tady tě má každý rád.
Malý nebo velký, holka nebo kluk.
Tady je to fuk.
(Chytnete se za ruce, a točíte se dokola, na slovo “ malý“ jdou děti do dřepu, „velký“ se vytáhnou na špičky. Ukáží na sebe, obejmou se a na slovu „fuk“ vyskočí.
Zacvičit si mohou na písničku od Inky:“ Rybářové Skákaly dvě veverky „:-)
2.) Zahřátí těla – běh na místě, předkopávání, ruce v předpažení kolínko se dotkne dlaně (střídání levá , pravá), zakopávání pata se dotkne zadečku. Ruce v bok, poskoky snožmo na místě, rozkročit nohy, snožit nohy, tlesknutí nad hlavou. Vyklepeme ruce, nohy, hluboký nádech a a výdech.
RCV: a protažení těla, vezmeme si vařečku.
– Mírný stoj rozkročný, špičky směřují dopředu, ruce ve vzpažení ( úklony do stran vpravo, vlevo, předklon a narovnáme).
-Ruce v předpažení otáčíme se doprava doleva.
– Ruce ve vzpažení, hluboký předklon, snažíme se dotknout země.
-Vařečku necháme na zemi , přeskočíme vpřed, vzad, starší děti, doprava doleva.
-Vařečku se pokusíme prolézt dopředu, dozadu.
-Posadíme se, rozkročíme nohy, vařečku dáme za klenbu nožní a zvedneme nepatrně nad zem a jsme ve výdrži ,tak stejně i druhá nožka.
-Lehneme si na záda, vařečku položíme na bříško, pokrčíme nohy, mírně od sebe, ruce založíme za hlavu a posilujeme bříško, zvedneme hlavu a koukneme na vařečku, jsme ve výdrži a položíme hlavu na zem.
(Vše opakujme 6 krát)
-Ležíme na zádech, ruce ve vzpažení, nohy k sobě a udělíme převal na záda a zas zpět.
-Kdo se dívá do zahrady? Kdo tě hřeje u vody? Kdo tě hlídá s kamarády? Zlatá koule z oblohy?
-,Kdopak jsi, kytičko, že jsi tak maličká? Uprostřed máš sluníčko, okolo běličká.?
-Malá kytka celá bledá ze sněhu ven cestu hledá. Při teplotě na nule rozkvétají?
– Na nevelkém stonečku spousta žlutých zvonečků. Každý z nich má k jaru klíč. Copak je to?
-Každý na to kouká, civí. Na jaře se dějí divy rozkvete vždy jeden pán?
-Víte který Trojdílná sukýnka bílá a malinká, nosí ji panenka, má jméno?
-Ve své sytě žluté kráse pampelišce podobá se. Nápověda pro Bělu: „Jsou to květy?
Slovní diktát: nakreslíte si na A4 čtverec ten rozdělíte na tři sloupce a tři řádky.
Vpravo nahoře nakreslíš červený trojúhelník, v druhém řádku uprostřed zelené kolečko, vlevo nahoře černý obdelník, vlevo od trojúhelníku modrou hvězdičku, vpravo dole žlutý čtverec, pod obdelníkem žlutý trojúhelník, v druhém řádku vpravo červenou hvězdičku, v třetím řádku uprostřed hnědé kolečko a pod trojúhelníkem sluníčko.
Nadále upevňujeme tanečky: Slůně a Popeláři
Děkuji a přeji krásný večer Hanka 🙂
Distanční vzdělávání od 2.3. – 5.3. 2021
Milé děti a vážení rodiče
Cíle vzdělávání:
Rozvoj lokomočních a pohybových a dovedností,
Rozvoj grafomotoriky a pravolevé prostorové orientace
Rozvoj sounáležitosti mezi námi a okolím 🙂
zde najdete veškeré aktivity, činnosti, odkazy a pracovní listy po dobu distanční výuky. 🙂 Moc ocením vaši zpětnou vazbu jakýmkoliv způsobem tzn.
(pracovní listy můžete posílat buď na email naší třídy, ktaré si pak vytisknu, nebo mi předat osobně). Budu ráda za videozáznamy, fotografie , výtvarnou tvořivost vašich dětí 🙂
Tématem tohoto týdne :“Voláme tě Sluníčko, aneb Jaro ťuká na vrátka „
Každé ráno, když se scházíme s dětmi v komunitním a přátelském kruhu máme společné ritualní říkanky :
1.) Vítám tě, vítám tě já patřím k tobě, je hezké, je hezké, že patříme k sobě ( ráno, když se vzbudíte chytnete se za ruce, uděláte v rodině kroužek, chodíte dokola a na slovo k sobě se obejmete a pohladíte).
2.) Nesmí chybět protažení těla 🙂 při jakékoliv hudbě se děti zahřejí : běh na místě, zakopávání, předkopávání nohou, nůžky, děti střídají poskokem levou a pravou nohu, skáčeme po levé noze, po pravé noze, stoj rozkročný úklon k levé noze a pravé noze 6 krát hmit, nohy se snažíme mít v protažení, leh na zádech nohy pokrčíme, ruce za hlavu a 6 ktrát s nádechem a výdechem procvičujeme břišní svaly, koukneme na kolínka výdrž a hlavu položíme, spojíme ruce za hlavu nohy spojíme k sobě, uděláme převal na břicho, zvedneme pravou ruku, levou nohu, levou ruku, pravou nohu , jsme ve výdrži:-) , spojíme ruce nad hlavu do vzpažení, nohy slepíme k sobě a uděláme převal na záda. Přitiskneme pravé koleno k bříšku, kolínko obejmeme rukama, hlavu přitiskneme k hrudi a pomalu se zvedneme, viz . kolíbka. Následuje stoj rozkročný, špičky vpřed, nohy v protažení, hluboký nádech a dolů hluboký výdech 3 krát. Teď si zahrajeme v průběhu týdne dvě hry. 🙂 Hra Zatleskáme, zamotáme , děti chodí v prostoru domu, bytu a při říkance Zatleskáme, zamotáme jako .. psi, kočky, žáby, raci, žirafi, medvědi, motýli, ptáci… uděláme.
Druhá pohybová hra se jmenuje :“Dotkni se země“ loktem, malíčkem, palcem , kolenem, zadečkem, stehnem, loktem, dlaní, dlaní a nohou atp..
(opět budem rádi, za videozáznam či foto, slibuji, že též natočím 🙂
Následuje relaxace při instrumentální hudbě
Třetí hra se nazývá : Děti schovejte se a buďte tiše: -) 🙂
Dalším úkolem je na slova: Bledule, Sněžka, Jaro, ptáci, kočičky, teplo, pomlázka , březen, Velikonoce, vajíčka, semínka ( napsat grafický zápis dlouhých a krátkých hlásek) pozn. krátké hlásky se znamenají tečkou, dlouhé svislou čárkou.,například „Bledule“ …, Jasmím . /, Velikonoce …., pomlázka ./. (to je úkole jen pro předškoláky).
Rýmy na slova https://cz.pinterest.com/pin/378654281144109181/?d=t&mt=log
Zde jsou tanečky , které s dětmi v rámci možností tančíme 🙂 Tešíme se na videa, ,
První jarní detektivka 2.2. 2021 „Jaro klepe na na vrátka“ Pokud půjdte na krátkou procházku, dívejte se kolem sebe a zkuste najít první posly jara a nebo vše co, patří k jaru, pokud najdete, napište jaké, například ( první jarní kytička,zpívající ptáček), Starší děti mohou nakreslit.
Úkol pro předškoláčky (mohou i mladší děti) Slovní diktát :
Uprostřed papíru nakreslete květinu, nad květinou letí motýl, vpravo nahoře svítí sluníčko, vlevo nahoře jsou dva mráčky, dole vpravo vyrostl strom a na stromě jsou čtyři jablíčka , pod stromem spí kočička, vlevo dole má krtek pět hromádek (horní oblouk navazuje) nad pěti hromádkami je zajíc, pod dvěma mraky letí tři ptáčci. 🙂
Pondělí jsme zahájili 3.lekcí Malou technickou univerzitou: „Malý projektant“. Tentokrát, po předchozích zkušenostech, si děti postavily město, silnice dle plánku a rozváděly elektřinu, kanalizaci, vodovod po městě. Děti si tak rozvíjí vztah k technice, samostatnosti, spolupráci ve skupině, logickému myšlení, prostorové orientaci.
V úterý náš den začal
tématem recyklace a třídění odpadků. Cílem bylo nenásilnou a hravou formou dovést děti ke tříděné odpadů (provádíme celý týden při pobytu v MŠ)., takovým způsobem, aby se třídění stalo automatickou součástí jejich každodenního života nejen ve školce, ale i doma. Vysvětlili jsme si pojem recyklace, proč je dobré třídit odpad, jaké je možné další využití, co přináší recyklace pro naši planetu Zemi. Připomenuli jsme si jak šetřit energiemi. Z domova přinesených odpadků jsme si ve třídě udělali pěknou skládku a smetiště. Společně jsme správně třídili odpadky do předem namalovaných popelnic (papíráčka, plasťáčka, skelňáčka), snažili se i šetřit místo v popelnici, tím, že děti sešlapávaly plastové lahve, mačkaly a skládaly papír na co nejmenší kousek. Také jsme si zahráli hru na: “ na drtiče odpadu“, děti měly za úkol roztrhat papír na co nejmenší kousky ( některé děti měly problém ). Zatancovali jsme si na Písničku: “ Hej ty já jsem taky popelář“. Naučily se písničku: “ Zase plná popelnice.“ V dalších aktivitách jsme procvičovali práci s nůžkami, u dětí je vidět pokrok a trpělivost 🙂 . Zahráli jsme si novou hru :“ Na molekuly“, při této hře se učily kooperaci a matematické pregramotnosti. V pohybových činnostech se nadále zaměřujeme na protahovací cviky, tentokrát jsme využili overbally. Zdolávali jsme překážkovou dráhu a starší děti již zvládají kotoul vpřed. Při vycházkách jsme vyčistili od odpadků naše lesíky jak v březovém a borovém háji, že jsme jich našli. Děti hledaly s velkým nasazením.:-) V neposlední řadě jsme oslavili 7 narozeniny Matýska svátky tří Matysků.
Písnička “ Zase plná popelnice“
Zase plná popelnice, je tam chleba jitrnice,
papír , hmota umělá, to se přece nedělá,
lidi to se nedělá.
Když se kolem rozhlédnete, kontejnery naleznete,
každý z nich je určený pro náš odpad tříděný.
Až začnete odpad třídit, bude se nám svět víc libit,
recyklace odpadu, stojí za tu námahu, stoji za tu námahu.
Krásnou neděli třídní učitelka Hanka B:-)
Týden od 15.2. – 19.2. 2021. Téma : Máme tu Masopust
Tento týden se nesl v duchu veselí, hodování a legrace . Nejdříve jsme si vysvětlili co tradice Masopustu znamená, od kdy, do kdy Masopustní veselí trvá, co lidé během tohoto svátku dělají, jaké jsou tradiční masky (medvěd, kobyla, nevěsta, ženich, bába s nůší, kominík a mnohé další). Vysvětlili jsme si, co je půst (nejíst maso). Děti si vyrobily masopustní škrabošky, které si podle vlastní fantazie pomalovaly. Vystříhaly si tradiční masopustní maškary a nalepily dle slovních instrukcí na barevný papír, procvičily si tak pojmy první, druhý, poslední, hned za, hned před. Vyrobili jsme si masopustní jitrnice z vaty a silonky a jako předloha posloužila skutečná jitrnice zakoupená u řezníka. Vyrobené jitrničky jsme pak třídili dle velikosti. Ve středu jsme si uspořádali maškarní radovánky, tančili jsme na pisničky od Inky Rybářové, děti si zahrály na obživlé masky, procvičily si reakci na smluvený signál – na vypnutí hudby masky, děti spí. Zahráli jsme si na hudební nástroje a zazpívali písničky :“To je zlaté posvícení, Já jsem muziknt“. V druhé polovině týdne jsme si upekli celozrné houstičky, ukázali jsme si jaké ingredience budeme potřebovat, děti si samy svou houstičku umotaly, přpravily si i zdravou pomázánku z tvarouhu, vajíček a jarní cibulky. V pohybových činnostech jsme se zaměřili na protahovací cvičení, nadále upevňujeme pojmy vzpažit, zapažit, předpažit. Procvičujeme skoky, poskoky. Zhráli jsme si hru : „Medvěd spí, na Ludvíka“ děti si tak procvičily hod horním a dolním obloukem a chytání míče. S předškoláky pracujeme zejména na vnímaní v prosturu i na papíře (viz. slovní diktát), rytmizaci slov, počtu slabik, určování počatečního písmena na začátku slova . Při vycházkách přírodou jsme zkontrolavali krmení pro ptáčky, zdokonalovali jsme obratnost v terénu, zahráli si hru mezi stromy: “ Škatulata batula“, postavili jsme si sněhuláka, který nám vlivem oteplení bohužel koncem týdne roztál. Během tohoto týdne byly děti velice aktivní, měly možnost získávat nové poznatky, ale i navázat na předchozí zkušenosti. Povedlo se nám udržet zájem dětí až do ukončení týdne. Téma dětem přineslo nejenom poznání lidové tradice, ale i hodně radosti a veselí.
Děkuji za vaší participaci a vzornou přípravu.:-)
S přátelským pozdravem třídní učitelka Hanka:-)
Týden od 8. 2. – 12. 2 . 2021.Téma : Sv. Valentýn a týden laskavosti
Týden jsme zahájili druhou lekcí Technické univerzity pod názvem :“ Malý inženýr“. Děti se opět seznámily s technickým výkresem a plánkem dumu, ve skupinkách postavily dům a rozvedly po celém bytě elektriku, odpad, vodovod. Získaly tak již druhý certifikát. Následující dny jsme se zabývali pojmy láska, laskavost, ohleduplnost, koho máme rádi a proč? Jak se chováme ke slabším kamarádům. Přečetli jsme si legendu svatém Valentýnu. Upevnili jsme si pravidla slušného chování jak ve třídě, ale i společnosti. V ranních cvičeních jsme posilovaly zdravotními a průpravnými cviky tělo, naučili jsme se pohádkovou rozcvičku a novou pohybovou hru :“ Kočka spí“. Tato hra nás provázela celý týden, jelikož děti moc zaujala a líbila se jim. Z hudebních činností jsme se naučili písničku : „Sněhulák“ (děti znají ať doma zazpívají:-) ). A koncem týdne jsme vyráběli Valentýnská přáníčka pro maminky, tatínkya a dekorativní obrázky pro seniory z domu Pyšel. V pátek jsme udělali „hokus pokus“ s vodou potravinářskými barvami a bonbónky Scittles. Tyto směsi jsme nalili do plastových tácků, dali na mráz a výsledkem budou ledové zmrzlé ozdoby. Celý týden jsme si užívali radovánek ve sněhu, zkontrolovali zobání pro ptáčky dolili jim vodu a dosypali slunečnicová semínka.
Písnička:
Postavil jsem sněhuláka na stráni, aby hlídal krajáč mléka k snídaní.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Postavil jsme sněhuláka na ledu, aby hlídal kousek masa k obědu.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Postavil jsme sněhuláka u dveří, aby hlídal krajíc chleba k večeři.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Stojí tam jako pán a já musím hlídat sám.
Krásný den Hanka 🙂
Týden od 1. 2. – 5. 2. 2021 Téma: Z pohádky do pohádky
Cílem tohoto týdne bylo, podpořit u dětí rozvoj a přirozený vztah k pohádkám, prostřednictvým poslechových, dramatických, tělesných, hudebních, pracovních činností a uvědomění si lidských vlastností (dobro, zlo, lstivost, hloupost, pýcha). Také to, že pohádky nemusí dopadnout vždy dobře.
V tomto tématickém bloku nás provázely klasické lidové pohádky, pohádkové bytosti, kouzelné předměty. Povídali jsme si jaké známe pohádky, večerníčky, poznávali jsme pohádky podle obrázku a společnými silami dávali dohromady děj. Děti se seznámily s novými pojmy (spisovatel, ilustrátor, nakladatelství, knihkupectví) a i s tím jak s knihou zacházíme. Samy si pak vyrobily svou první obrázkovou knihu a záložku. Četli jsme si pohádky s ponaučením a vysvětlili, jaké ponaučení a nástrahy mohou děti potkat v běžném životě. Nechyběla ani dramatizace pohádek: „O veliké řepe a Boudo budko“ kdy se děti rolí zhostily s velkým nasazením a užili jsme si společně spoustu legrace 🙂 Zatančili jsme si na písničku od Karla Černocha “ Večerníček“. Děti se naučily básničku : „Princeznička na bále“ a pásničku vyjádřenou pohybem: „Sněhurka“. Při vycházkách jsme pozorovali tání ledu, otisky stop zvířat, zkontrolovali jsme, zda mají ptáčkové dostatek semínek v krmítku. Celý týden jsme si moc užili a panovala příjemná a veselá atmosféra. 🙂
Třídní učitelka: Hanka Blísová
Básnička:
Princeznička na bále postrácela korále,
její táta mocný král, Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš na mále, přines nám ty korále.
Honzík běžel za hory, vykopal tam brambory.
Vysypal je před králem, tady méte korále.
Větší už tam němělim ty už snědli v neděli.
Písnička: Sněhurka
Sněhurko zpívej písničku,
poskoč si s námi chviličku.
Sněhový šáteček Sněhurka má,
sněhový šáteček někomu dá.
Týden od 25.1. – 29.1.2021 Zdraví , lékař
Tento týden jsme opět upevňovali vědomosti o lidském zdraví, lidském těle, ale i zubní hygieně. V pondělí Jsme zahájili den „Malou technickou univerzitou“ s tématem malý architekt domu. Seznámili se kdo je architekt, z čeho se dům staví, co je technický výkres, pojmenování části domu, v druhé polovině si v malých skupinkách podle plánku postavili domeček pro panáčka. Na závěr za dobře odvedenou práci, děti dostaly osvědčení. V průběhu týdne jsme si povídali co prospívá našemu zdraví, jak je důležitý sport, třídili jsme potraviny na zdravé a nezdravé, jak se chováme při příchodu do ordinace. Ve středu se děti dozvěděly jak funguje naše srdce, svaly, kosti a vnitřní orgány. Podle obrázkové knihy o lidském těle, jsme si vše názorně ukázali a popsali. Také jsme si zahráli na lékaře a každý si ošetřil svého nemocného plyšáka. Procvičovali jsme stříhání nůžkami, úkolem bylo rozstříhat podle předlohy kostru a následné ho složit a nalepit. Naučili se písničku “ Starý medvěd vzdychá“. V písně a textech jsme hledali rýmy, rytmizovali, určovali počet slabik, starší děti hlásku na začátku slova. V druhé polovině jsme si povídali o zubcích a zubních kazech. počítali jsme zoubky jazykem, dále pak kolik je zoubků mléčných a trvalých. Pomocí burizonů jsme vyzkoušeli hbytost našeho jazyka. Mimochodem u této aktivity jsme si užili velkou legraci. A krátkou říkankou 155 doktor je tu hned, již děti vědí kam se obrátit, kdyby se stala nepříjemná událost.
Celý týden byl prima, těšíme se na další:-)
Písnička :
Starý medvěd vzdychá, že ho v tlamě píchá.
Že ho bolí v zubu díra, od bolesti už umírá .
A, že prosí lištičku, ať mu půjčí mastičku.
Ach medvídku hloupí, mast, tě nevykoupí.
Prospěšnější nežli masta, byla by to zubní pasta.
K doktoru jdi nabuď hloup, nech si zoubek vytrhnout
Blísová Hana
Týden od 18.- 22. 1. 2021 Zimní sporty- olympiáda
Celý týden jsme si povídali o zimních sportech a chystali se na zimní olympiádu. V pondělí jsme si vysvětlili, proč budeme celý týden chodit v barevném oblečení a co která barva znamená – modrá, červena, zelená, žlutá, černá. Nejprve jsme si vyrobili olympijské kruhy, jako zahájení olympijských her. Ve středu nás čekal slavnostní nástup všech třech tříd pod školkou na hřišti. Zapálil se olympijský oheň, rozvěsily se české vlajky a samotné hry mohly začít. První disciplína byla lední hokej, druhá krasobruslení a třetí běh na lyžích. Užily si to nejen děti, ale i my. Bylo vidět jak všichni chtěli soupeřit, ale když přišlo na týmy, tak spolupráce byla na prvním místě. Hry byly ukončeny rozdáním diplomů a medailemi.
Celý týden jsme si moc užili a těšíme se na další 🙂
Kateřina Vobořilová
Týden 11. 1. – 15. 1. 2020 Ptáčci v zimě
Celý týden jsme si povídali o ptáčcích v zimě. Přímým pozorováním děti získaly povědomí o životě ptáků v zimě, naučily se názvy některých ptáků a uvědomily si, že v zimním období, mají nedostatek potravy a člověk (dítě) jim může pomoci. V prvním bloku jsme si přečetli příběh o ptáčkovi, který hledal krmítko, diskutovali jsme nad přečteným příběhem, sestavili z dřívek krmítka pro malé a velké ptáčky. Ve výtvarných činnostech si vymalovaly omalovánku podle svého výběru, vystřihly, nalepily z dřívek krmítko. Celý týden jsme procvičovali průpravnými cviky pravolevou orientaci, upevňovali skoky, poskoky, rozvíjeli rychlost běhu, zdravotními cviky protahovali horní a dolní oblast těla, zahráli jsme pohybové hry“ „Na ptačí hnízda, na hlídače“. V kognitivních činnostech jsme upevňovali určování počtu slabik, starší děti rozlišovaly krátké a dlouhé hlásky v podobě grafického zápis. Naučili jsme se písničky:“ Kdo to ťuká na okénko, Huboval vrabčák na zimu“ v písničkách děti hledaly rýmy. Poslední den si děti vyrobily lojové koule ze sádla, zrníček kukuřice, prosa, slunečnicových semínek a při vycházce zavěsily v našem borovém háji na větve stromů. Celý týden jsme se mohli radovat ze sněhové nadílky, kterou jsme si náležitě užili 🙂
Bc. Blísová Hana
Týden 4.1- 8.1. 2021 Nový rok- Tři králové
První týden v lednu, jsme začali vyprávěním o vánocích, co komu přinesl Ježíšek. Děti byly plné dojmů a zážitků, o které se chtěly se všemi podělit. Jako první výtvor byl ohňostroj, který jsme tvořili pomocí temper. V úterý nám začalo téma Tří králů, které jsme si užili, jak po výtvarné, dramatické, ale i hudební stránce. Naučili se píseň „Tři králové“ , přečetli si příběh, který jsme si i zahráli. pomocí lepidla, barevných papírů a drobných flitrů a třpytek jsme tvořili koruny a seznámili se s jmény králů- Kašpar, Melichar, Baltazar. Starší děti počáteční písmena rozpoznaly a menší se s nimi seznamovaly pomocí obtahování.
Ve čtvrtek napadl první pořádný sníh, tudíž bylo o zábavu postaráno. Stavění sněhuláků, iglú, dělání andělíčků a bobování nás zaměstnalo na celé dopoledne i v pátek 🙂
Kateřina Vobořilová
Týden od 14.12. do 18.12.2020 – Vánoce
Poslední letošní příspěvek se bude točit kolem Vánoc, Ježíška a hlavně besídky, na kterou jsme se všichni moc těšili 🙂
Četli jsme si příběhy o narození Ježíška, kde se narodil, kdo byli jeho rodiče, kde vůbec vznikla tradice dávání dárků. Vyprávěli jsme si, co si od Ježíška přejeme.. každý si přál něco jiného, poté jsme dárky i kreslili. Vyráběli jsme vrkoče, které už vám voní na Vánočním stole. Další výtvarná práce byla přáníčka, která se dětem moc povedla a dáreček pro rodiče – svícen z lahve.
V polovině týdne nás navštívil Ježíšek. Tento den byl plný napětí a očekávání a děti si ho moc užily. Celý týden jsme zakončili krásnou besídkou, na kterou jsme se i my, ale i vy těšili. Děti byly moc šikovné a vše se povedlo podle našich představ. Udělaly radost nejen nám, ale i vám, jsou to šikulky 🙂
Za celou třídu vám přejeme krásné prožití vánočních svátků, hodně štěstí, zdraví a šťastný nový rok 2021.
Kateřina Vobořilová
Téma týdne: Adventní čas – příroda , zvířátka ptáčci v zimě
Začátek týdne jsme s dětmi zahájili povídáním o návštěvě Mikuláše, Anděla a Čerta. Děti byly plné dojmů a zážitků. Vyprávěly a popisovaly, jaký byl Mikuláš, Čertík a Anděl, i jaké písničky a básničky recitovaly a zpívaly. Všechny děti musely být velmi hodné, protože se nám do školky vrátily s úsměvem na tváři. Průběžně jsme se seznamovali s tradicemi a zvyklostmi svátků Vánočních. V dalších dnech jsme vedli rozhovory o zvířátkách, ptáčcích, kteří jsou už připraveny na zimní spánek a potřebují naši pomoc, aby neumřeli hlady. Ptáčkům jsme vyrobili lojové koule a zvířátkům děti zazpívaly písničku:“ V lese je krásně, příroda voní…“. Naslouchali ptačímu zpěvu, stromům, větru. V lese si zahráli na čertí ocásky, škatulata batulata. A protože se Vánoce kvapem blíží i my s přípravou nezahálíme. Děti si vyrobily vánoční přáníčka pro rodiče, vánoční papírový stromeček, který si nazdobily podle vlastní fantazie. V průběhu celého týdne jsme pilně nacvičovali na vánoční besídku, na kterou se už moc těšíme:-)
Písnička: Vrabec a Sýkorka
Vzal vrabeček na taneček sýkorku,
Dali spolu jedno sólo na dvorku.
Vrabec samé skoky,
Sýkorka zas kroky.
Nešlo jim to hromady,
na dvorku.
S přáním hezkého týdne: Hanka:-)
Tradice- advent, Mikuláš (30.11- 4.12.)
První týden v prosinci, jsme si začali vyprávět o adventu a jaké jsou všechny čtyři neděle- Železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Společně jsme za doprovodu koled ve třídě ozdobili vánoční stromeček. Vyprávěli jsme si o čertech a jak asi vypadá takové peklo. Ve výtvarné výchově jsme tento týden potřebovali k práci především barevné papíry, čtvrtky, nůžky a lepidla. Vyrobili jsme si čerty, které jste určitě zahlédli v šatně, vystříhali vločky, které nám zdobí okna, vyrobili si řetěz z barevných proužků na náš vánoční stromeček a nechyběly ani grafomotorické listy.
V úterý proběhlo venku slavnostní rozsvícení stromečku, kdy se všechny třídy sešly před školkou a nechyběly ani koledy, které děti znaly.
Při cvičení jsme se naučili nové pohybové hry na čertí honičku a čertí ocásky. Dále jsme pro vás začali chystat besídku, na kterou se děti velice těší a pilně trénují, aby mohly ukázat co všechno se naučily.
Při vycházkách do blízkého lesa jsme pozorovali změny v přírodě a zaměřili se na stromy a malý hmyz. Navštívili jsme betlém v Sulicích a jeden den jsme s sebou na vycházku vzali prskavky a ta radost v jejich očích byla nepopsatelná.
Další činnost která děti velice bavila, bylo pečení perníčků. Všichni se s chutí zapojily a vykrajovaly.
Páteční návštěva čerta, Mikuláše a anděla byla velikým zážitkem pro každého z nás. Nikoho z veverek čert neodnesl, dokonce nás obdaroval balíčkem a všichni slíbili, že budou hodní.
Básnička pro čerta
Čerte, čerte rohatý,
nech ten pytel za vraty,
slibuju, slibuju, že už zlobit nebudu.
Kateřina Vobořilová
Téma: Skutečně zdravý život aneb chci být zdravý 23.11.- 27.11. 2020
Poslední týden v měsíci listopad se děti v průběhu celého týdne upevňovaly a rozvíjely vědomosti o svém těla a ochraně zdraví. První den jsme zahájili trochu netradičně. Děti i paní učitelky, přišly ve svých oblíbených pyžamkách v kterých strávili celý den:-)
V následujících dnech děti poznávaly své tělo a vše co je spojené se zdravím, zdravém stravování a pohybem na čerstvém vzduchu. Nejdříve jsme si přečetli příběh s otevřeným koncem “ O medvědovi Peciválovi“ . Po přečtení pohádky následovala otevřená diskuze. Jak předcházet nemocem, co děláme pro své zdraví, proč je důležité mytí rukou, co jsou bacily, jak mohou vypadat, důležitost vitamínů a proč jsou pro člověka důležité.
Naučili jsme se písníčku O medvědovi, který nejedl zdravě . Vysvětlili jsme si proč je důležité mýt si ruce. Pomocí otisku dlaní do keramické hlíny, se děti mohly ukázat, co se stane, když si budou mýt špatně ruce, mohou být nemocné. Po přečtení příběhu o Bacilovi Celilovi, jsme rozvíjeli fantazii jak takový bacil může vypadat, jakou může mít barvu nebo tvar a takového odpudivého bacila jsme si technikou rozfoukávání tuše vytvořili.
V závěru týdne jsme třídili zdravé a nezdravé potraviny, které děti vlepovaly do medvídka Smutníka a Veselíka. V pátek si děti přinesly svého oblíbeného plyšáka, staly se malými doktory a svého miláčka si ošetřily obvazem a náplastí.
Dětem se toto téma moc líbilo, bylo jim blízké, ochotně rády spolupracovaly, pomáhaly při všech činnostech, byly zvídavé, samostatné, tvořivé. Nejstarší děti projevily znalost svého těla, pojmenovaly jednotlivé části. Bacily vyfukovaly s radostí, snažily se o nejvýstižnější “ odpudivou“ podobu útočivého bacila. Největší úspěch byla hra na doktory. Děti byly zvídavé a zapojovaly se nabízených činností. 🙂 🙂
Písnička: Starý medvěd vzdychá
Starý medvěd vzdychá,
že ho v tlamě píchá.
Že ho bolí v zubu díra ,
od bolesti už umírá.
A že prosí lištičku,
ať mu půjčí mastičku.
Ach medvídku hloupí,
mast tě nevykoupí.
Prospěšnější, nežli masta,
byla bytu zubní pasta.
K doktoru jdi nebuď hloup,
nech si zoubek vytrhnout.
Vypracovala: třídní učitelka Hana Blísová
Téma: Život ve školce a život v lese 16.11- 20.11
Tento týden měl pro děti více témat. V pondělí jsme si povídali o statní hymně, kterou jsme si zazpívali a o vlajce, kterou jsme kreslili a stavěli z víček podle předlohy. Přiblížili jsme dětem pojem svoboda a demokracie. V úterý byl státní svátek, takže jsme nabrali síly a ve středu se přivítali s obrázky zvířátek, které si děti přinesly z domova. Povídali jsme si o zvířátkách, které můžeme potkat u nás v lese. Se zvířátky jsme pracovali po zbytek týdne a četli jsme si krátké příběhy. Pomoci knížky ROK V LESE jsme si s dětmi ukázali jak bydlí všechna zvířátka, viděli rozdíly ročního období. Proběhla ukázka stop zvířat a následně děti hádaly. V pátek jsme si vyrobili vánoční ozdoby, pomoci skořápek jsme vytvořili sobíky na náš vánoční stromeček.
Na vycházkách po blízkém okolí a po lese jsme sledovali drobný hmyz a stavěli domečky pro menší zvířátka, povídali si čím se v zimě živí a jak jim můžeme pomoci, aby se měli v lese ještě o něco lépe.
Ve výtvarných a pracovních činnostech jsme pracovali s obrázky, které si děti přinesly z domova a kreslily pro zvířátka jejich obydlí. Další výtvor jste mohli vidět v šatně, kdy jsme tvořili pro ptáčky budky a krmení.
U ptáčku jsme zůstali a pojmenovávali jsme je v knížkách, stavěli puzzle a pomocí grafomotorických listů procvičovali pojmy jako ptáček letí nahoru, dolu, doleva a doprava.
Pohybové činnosti se také točily kolem zvířátek, děti je napodobovaly a hrály jsme různé pohybové hry (zajíček ve své jamce, čáp ztratil čepičku, pásla ovečky, na ježka. Nechyběly ani opičí dráhy, které děti velice baví, zdolávaly různé překážky a soutěžily ve dvojicích.
Naučili jsme se novou písničku o vrabečkovi
Vzal vrabeček na taneček sýkorku
Vzal vrabeček na taneček sýkorku,
měli spolu jednou sólo na dvorku.
Vrabec samé skoky,
sýkorka zas kroky,
nešlo jim to dohromady na dvorku.
Téma: Posvícení a sv. Martin na bílém koni 9.11 – 13.11. 2020
V tomto týdnu jsme s dětmi přiblížili legendu o sv. Martinovi a vysvětlili pojem posvícení .V první řadě děti vymýšlely různé asociace k tématu, přečetli jsme si příběh o sv. Martinovi, kdo byl, komu pomohl, jaká je spojení se svatomartinskou husou a vysvětli si pojmy (svatý, žebrák, chudoba, laskavost).
V pohybových činnostech jsme se zaměřili na lokomoční, nelokomoční dovednosti, zdravotní, protahovací cviky. Zahráli jsme si hry: „Dostihy“ Děti si tak upevňovaly být k sobě obětaví, ohleduplní a laskaví.
Ve výtvarných a tvořivých činnostech jsme pekli koláčky z keramické hlíny, pomoc temperových barev a houbičky natiskli bílého koně a vystřihli a ozdobili svatomartinskou husu. Naučili jsme se písničky: „ Já mám koně, To je zlaté posvícení, sv. Martin.
Nechyběly logopedické chvilky, jazykolamy, rytmická cvičení, určování hlásky na začátku slova, pokoušeli jsme se o analýzu a syntézu slov, spojování rytmických říkadel s grafickým vyjádřením.
Při procházkách lesem jsme pozorovali opadavé stromy a poslouchali, zda skřítci podzimníčci pracují ve stromech nebo odpočívají, následné jsme skřítků vymýšleli jména např.( dubáček, lipěnka bukáček atp..). Z šišek, klacíku, mechu, listí jsme stavěli domečky a z listů obrazce, nezapomněli jsme jako každý měsíc vyčistit les od odpadků.
Týden jsme zakončili dnem laskavosti, kdy jsme si povídali proč být k sobě laskaví, mít se rádi a jak udělat druhému radost:-)
Písnička svatý Martin
Jede Martin na koníčku, slyšíš cinkat podkovičku, slyšíš cinkat podkovičku.
Podkovičky pěkně zvoní, na nebi se vločky honí, na nebi se vločky honí.
Pole, louky budou bílé, do Vánoc je jenom chvíle, do Vánoc je jenom chvíle.
Básnička : Veverka
Do lesa dnes půjdeme, potichounku budeme.
Rozhlédnem se do všech stran, stromy všechny dobře znám.
Borovice, smrček, jedle, šiška na mě spadla hnedle.
Shodila ji Veverka, je to pěkná čiperka
Tradice- Halloween, dušičky 2.11 – 6.11. 2020
Tento týden, jsme si s dětmi povídali o halloweenu a dušičkách. Vysvětlili si proč zapalujeme na dušičky svíčky a zavzpomínali na své blízké. Seznamovali se s různými zvyky a znaky amerického svátku, četli si pohádku “ O jackovi“, která vypráví o tom, kde a jak halloween vznikl. Dlabali dýně, které jste mohli vidět před vstupem do školky. V maskách proběhla halloweenská párty, kterou si děti velice užily i s menším občerstvením a dostaly diplom. Proběhla zábavná soutěž lovení jablek ve vodě, které se všechny děti zúčastnily s úsměvem. Na procházce jsme sledovali změny v přírodě, seznámili se s pojmem jinovatka.
Ve výtvarných činnostech děti pomocí krepového papíru a lepidla tvořily dýně, z keramiky si děti vyráběli ježečky a dýně, které se budou v příštích týdnech glazurovat.
Celý týden jsme ve třídě společně sportovali, hráli pohybové hry k tématu, zdolávali opičí dráhy a překonávali i různé překážky na zahradě.
Společné jsme se učili písničku: Pět malých dýní
Jedna malá dýně smát se chtěla,
na schody se přikoulela, jedna mala dýně
smát se chtěla, sama hlídá dům a sedí u dveří.
dvě male dýně plakat chtěly,
na schody se přikoulely, dvě malé dýně
plakat chtěly, hlídají a sedí doma u dveří.
Povolání, řemesla 19.10 – 23.10 2020
V tomto týdnu jsme si s dětmi v komunitním kruhu začali povídat o našem týdenním tématu „Povolání a řemesla“. Děti se dozvěděly názvy řemesel, povolání a jaká činnost k danému řemeslu, povolání patří (topenář – topení, zedník – staví domy, lékař – léčí….). Dále děti povídaly o tom, jaké povolání mají jejich rodiče, kde pracují, nebo jak to v jejich zaměstnání vypadá. Pracovaly s kartičkami a knihami k tématu. Prožitkovým učením za použití „Bedny, tvořivé hry“, zatloukaly hřebíky, řezaly prkýnka a učily se názvy pracovních pomůcek, nářadí. Také nás navštívil „Sklář“ a přednášel dětem o skle a provázel nás praktickými ukázkami tvarování skla nad kahanem a proběhlo praktické vyzkoušení foukání skla samotnými žáky.
Ve výtvarných činnostech děti společně vystříhávaly obrázky k tématu a lepily je na pruh širokého papíru a poté dokreslily obchody, domy, stromy..
Společně jsme se učili básničku: Pekař peče housky,
uždibuje kousky.
Pekařka mu pomáhá,
uždibují oba dva.
Písničku: Šel zahradník do zahrady s motykou, motykou,
vykopal tam rozmarýnu velikou, velikou.
Nebyla to rozmarýna, byl to křen, byl to křen,
vyhodil ho zahradníček z okna ven, z okna ven.
Děti, moc vás chválím, jste šikovné a se zájmem spolupracujete.
Vlaštovičko leť- odlet ptáků 12.10. – 16.10.2020
V tomto týdenním bloku, jsme se zaměřili a seznámili s ročním obdobím podzimu, kdy vrcholí odlet ptáků do teplých krajin. Děti se dozvěděly, kteří ptáčci odlétají do teplých krajin a kteří u nás zůstávají a proč. Na počátku tématu jsme šatnu vyzdobili ptáčky, které si děti přinesly z domova, buď nakreslené nebo vystřižené z časopisů. V pohybových činnostech jsme si zahráli hry: Pan čáp ztratil čepičku, Všechno lítá co peří má, Na ptačí hnízdečka, Na hladové vlaštovky. Též jsem se zaměřila na procvičování lokomočních a nelokomočních dovedností, na zdravotní a protahovací cviky a relaxační a dechové cviky při relaxační hudbě. Ve výtvarných činnostech si starší děti obkreslily vlaštovku, vystřihly a vymalovaly temperovými barvami, mladší děti jen vymalovaly, učily se správné držení štětce a techniku při práci s barvami. V hudebních činnostech se seznámily a během celého týdne upevňovaly písničky:“ Vlaštovičko leť, Chytil táta sojku“ a naučily se básničku:“ Píp, píp, vrabec vrabce štíp“. V předčtenářských činnostech jsme se zaměřili na rytmická cvičení, určování počtu slabik a hledání rýmů podle obrázků. A v neposlední řadě procvičování pojmů, více méně, hodně, málo, nic, nahoře, dole, první,poslední, uprostřed. Děti se učily vnímat život kolem sebe, setkaly se s lidskostí, spoluprací s ostatními dětmi, rozvíjely svoji tvořivost. Rozvíjely své komunikační a jazykové dovednosti, procvičily si správné držení těla a pohybové dovednosti. Dětem se téma líbilo, zejména v pohybových činnostech, když si mohly hrát na vlaštovky a ptáčky, které dobře znaly.
Básnička:
Píp, píp, píp,
vrabec, vrabce, štíp.
Poprali se na keříčku ,
vytrhli si po peříčku.
píp, píp, píp,
vrabec, vrabce štíp.
Písnička:
Chytil táta sojku,
chytila máma taky.
Chytil táta, chytila máma
chytily všechny děti.
Sojka neuletí.
(škubal, krájel, vařil, jedl)
Vlaštovičko leť
Vlaštovičko leť, už je na tě čas , listí žloutne poletuje, po strništi vítr duje, bude brzy mráz.
Vlaštovičko leť, na sluneční jih, pavouk babí léto spřádá, muška ta si pospí ráda, než napadne sníh ta si pospí ráda, až napadne sníh.
Týden u Veverek od 5. 10. do 9. 10. 2020
V tomto týdnu se děti mohly v MŠ těšit na MTU (malá technická univerzita). S paní lektorkou stavěly silnice, rodinné domy, nemocnice, benzínku. Společná práce je velmi bavila, děti aktivně spolupracovaly a na závěr každý dostal diplom. Dále jsme si tento týden povídali o přírodních živlech (voda, vzduch, oheň, země). Děti se učily básničky a písničku s pohybem k danému tématu. Na procházce jsme pozorovali měnící se přírodu po dešti. Ve výtvarné činnosti děti zapouštěly temperovou barvu do klovatiny a vznikaly jim nádherné obrázky (voda, oheň).
Všechny děti moc chválím, jste šikulové.:)
Kap, kap, kap,
už je tomu tak.
Venku padá z nebe voda,
ne, to není žádná škoda.
Zaleje nám kytičku,
stromeček i travičku.
Nad hlavu si deštník dáme,
deštíček ten rádi máme.
Otevřeme deštníky
Sluníčko se mraků leklo,
otevřeme deštníky,
kapky bum, bum zabubnují,
na široké chodníky.
Sluníčko se rozzlobilo,
hrne mraky z oblohy,
paprsky nám velkou silou
posvítily na nohy.
Týden ve Veverkách od 29.9. do 2.10. 2020
Téma: Oslavy a tradice – Sv. Václav
V tomto týdenním bloku se děti hravou formou seznámily s legendou českého panovníka sv. Václava. Nejdříve jsme si v komunitním kruhu připomněli pomocí asociací kdo je král, panovník, kníže, jaký král může být, proč se mi říká patron naší vlasti. Děti si poslechly motivační příběh o sv. Václavovi a jeho bratru Boleslavovi a následně zhodnotily příběh pomocí formulovaných otázek a hledali na ně odpovědi. Pomocí kostýmů a látek jsme si pak všichni zahráli na krále a královny. Následující den si děti vymalovaly omalovánku sv. Václava, v komunitním kruhu jsme si pomocí obrázků ukázaly státní symboly naší republiky, poslechly si naší státní hymnu, ale i sousedních států, stejně jako předešlý den hledaly odpovědi na otázky typu: Jak se jmenoval bratr, babička, proč byl Václav oblíbený, proč není dobré, když si lidi ubližují, na jakém zvířeti sedí Václav, kde je umístěna socha, jak se jmenuje náš prezident, naše hlavní město, poté si temperami vymalovaly naší státní vlajku a dozvěděli se o symbolice těchto barev. V průběhu celého týdne jsme se v pohybových činnostech zaměřili na lokomoční a nelokomoční dovednosti, činnosti podněcované rytmem a tempem a nechyběla překážková dráha. Z pohybových her si děti nejvíce oblíbily hru : „Zatleskáme, zamotáme, papírová válka, sklidila velký úspěch, též se učíme zpevňovat, zrelaxovat a uvolnit své tělo. Celý týden byl prima , je vidět, že starší děti, již některé poznatky mají 🙂
Týden ve Veverkách od 21.9. do 25.9. 2020
Téma: Doprava, životní prostředí
Tento týden se děti učily motivační hrou pravidla silničního provozu. Pro děti byla ve třídě připravená silnice s dopravními značkami. Děti si prožitkovým učením zkoušely jízdu v dopravních prostředcích, správné přecházení přes přechod se signalizačním zařízením, nebo pouze jen přes silnici, kde přechod chybí. Formou obrázků jsme se učili názvy dopravních prostředků, říkali jsme si, jestli se pohybují po komunikaci, po vodě, či létají. Dopravní prostředky jsme v komunitním kruhu rytmizovali. Dále jsme si povídali o tom, jaký dopad má používání dopravních prostředků na naše životní prostředí.
Během týdne jsme se učili básničku ,,Semafor,, a písničku ,,Veselá mašinka,, od Míši Růžičkové.
Ve výtvarných činnostech děti s použitím vodových barev, šablony a pastelek, otiskly, vymalovaly a následně vykreslily svůj dopravní prostředek, který si vybraly.
Pracovní listy byly též k tématu. Starší děti – mašinka s čísly, mladší děti – semafor.
Pohybové hry děti velmi bavily. Hráli jsme si na auta, na myčku aut a na mašinku. Jako mašinka jsme projeli celou školkou a připojily se k nám i děti od Ježečků.
Týden jsme si společně užili, děti jsou snaživé a šikovné.
Báseň: ,,Semafor,,
Co máš dělat na červenou,
když se kolem auta ženou?
Na chodníku klidně stát,
v jízdní dráhu nevbíhat.
Co znamená tahle změna,
když je žlutá rozsvícená?
Připrav se a pozor dej,
čekej nikam nespěchej.
A když svítí zelená,
co to děti znamená?
Malí jako velicí,
všichni přejdou silnici.
Třetí týden ve Veverkách od 14.9. do 18.9. 2020
Téma : Rodina
V tomto týdnu se děti prostřednictvím motivačního příběhu Radvanovy radovánky seznámily s významem rodiny a jak přišly na svět. V komunitním kruhu se každý den pozdravíme, pohladíme naší rituální říkankou, krátce pohovoříme o zážitcích z víkendu a zopakujeme pravidla třídy, upevníme dny v týdnu, roční období a měsíce v roce. V pohybových činnostech jsme se zaměřili na průpravná a formativní cvičení pro horní oblast a dolní oblast těla a protažení svalů. Z pohybových her jsme si připomněli Bublinu, Bramboru, Zatleskáme zamotáme, Slepíme se spolu a velmi oblíbenou hru na Sochy nebo- li Štronzo, cvičení vždy ukončujeme relaxaci a dechovým cvičením při instrumentální hudbě, snažíme se to, aby se děti dokázaly uvolnit.
V průběhu celého týdne jsme si povídali o významu rodiny, jaká je maminka a tatínek, prohlíželi fotografie a společně jsme vytvořili tablo dětí, maminek a tatínků. Společně jsme si postavili domeček z papírových cihel tak, aby nám tam bylo milo a útulno. V menších skupinkách postavili domečky z dřevěných kostek. Děti si pak samostatně vystříhaly z geometrických tvarů domeček, nalepily a domalovaly plochu vodovými barvami.
V Hudebních činnostech jsme se seznámili s písničkami Muzikantská rodina a Máme vás rádi mámy, tátové.
V námětových hrách jsme si zahráli na Rodinu, povídali jsme si jak jsme přišli na svět a, že všichni jednou zestárneme a budou z nás babičky a dědečkové.
Celý týden byl velmi příjemný a klidný. Máme z dětí velkou radost a jak vše dobře zvládají 🙂
Svolávací Písnička:
Ať jsi kdo jsi pojď si hrát, pojď si hrát
tady tě má každý rád, každý rád.
Malý nebo velký, holka nebo kluk,
tady je to fuk.
Vítací básnička:
Eniky, beniky, kluci, holky
těšíme se do své školky.
Láry, fáry, třesky, plesky
ať je nám tu spolu hezky.
Písnička pro mámy a pro táty:
Máme vás rádi, mámy tátové
máme vás rádi právě takové,
i když se dopouštíte chybiček,
co na tomto je úděl všech lidiček.
Mějte nás rádi mámy, tátové
mějte nás rádi právě takové ,
víme to od dědy a babičky,
že jsme váš obrázek věrný celičký.
Bublina:
Děti velká novina, přiletěla bublina
bublina se nafukuje při tom pěkně vykračuje,
přiletěla na náš dům, udělala prásk a bum.
Druhý týden ve Veverkách od 7. do 11. 2020
Tento týden máme téma ,,Můj kamarád,,. Společně jsme se učili písničku ,,Kamarád,, od Míši Růžičkové. S dětmi společně vytváříme strom přátelství.
Ve středu, jsme při pobytu venku pozorovali vrtulník, jak nám krouží nad školkou a pokouší se přistát na spodním hřišti. Byli jsme na procházce v lese a na obecním hřišti v Sulicích.
První týden ve Veverkách od 1. do 4. 9. 2020
Milí rodiče,
tento týden byl zaměřen převážně na adaptaci dětí, seznámení se s prostředím a začleněním do kolektivu.
Děti si vymalovaly svoje vlastní prostírání, učily se školková pravidla formou říkanek a naučily se píseň ,,Kamarád“ – Kamarád
Při procházce do lesa stavěly hmyzí domečky, což je velmi bavilo.
Děti musíme všechny moc pochválit, jsou velmi šikovné a snaživé.