Rodiče vítáni

Týden od 18. do 22.12.2023 Téma: Vánoce, Vánoce přicházejí

V pondělí jsme při poslechu a zpívání vánočních koled vytvořili v rámci předškolácké přípravy vánoční stromeček, a potom jsme si díky kapříkovi vyzkoušeli kreslení obrázku jedním tahem. Počasí bylo téměř jarní, tak jsme hned po svačince a splnění našich adventních úkolů vyrazili na procházku do lesa. Ráno jsme si zopakovali, jaká zvířátka bychom mohli v okolí školky potkat a jak jim v zimě můžeme pomoci. Donesli jsme jim ke krmelci mrkvičku a jablíčka. Nejdříve jsme však krmelec vyčistili od všeho shnilého a starého, aby zvířátka nebolela bříška. Překážková dráha v lese nám ukázala, jakým terénem se zvířátka ke krmelci dostávají, a co pro takové jablíčko musí všechno zvládnout. Po dlouhé době jsme si užili sluníčka, které moc příjemně hřálo.

V úterý nám třídu krásně provoněl včelí vosk. Vyráběli jsme si z něj totiž kouzelné svíčky. Na Vánoce, tak budeme mít všichni velmi originální dekoraci. Čekal na nás i další adventní úkol, který všichni Ježečci pečivě zvládli. Ježíšek nám minulý týden nadělil tolik zajímavých hraček, že je pomaličku prozkoumáváme a užíváme si je. Magnetická stavebnice je perfektní, protože jednotlivé sady se spolu dají skvěle kombinovat a my díky tomu stavíme stavby až do nebe. Jen se podívejte….. Po svačince jsme se proto vydali k betlému na Sulickou náves, abychom tam Ježíškovi za dárky ještě jednou poděkovali. Zazpívali jsme mu hned několik koled a pak pokračovali přes louku, kolem rybníka a lesa až na hřiště pod školku, kde jsme teď kvůli špatnému počasí dlouho nebyli. Dnes jsme si mohli všechny prolézačky, houpačky a hrazdy náležitě užít, protože po sněhu už není ani památka.

Na středu byl naplánovaný výlet do Kostela svatého Martina v Kostelci u Křížků. Ráno jsme si pohráli a v 9:00 hodin se vydali spolu s Veverkami a Lesňáčky za dalšími předvánočními zážitky. Zpívání koled je v kostele vždycky o něco slavnostnější než obvykle, a když se za varhany posadí paní učitelka Ivetka, tak je o kouzlo Vánoc s jistotou postaráno. Dnes bylo počasí velmi sychravé, tak jsme po návratu zůstali ve třídě a povídali si o zimním slunovratu. Abychom si tento svátek zkusili prožít naplno, tak jsme si každý vyrobil z břečťanu věneček. Ozdobili jsme si ho barevnými pentličkami. Je na každém z nás, jestli si ho dáme na dveře domu nebo svého pokojíčku. Má totiž kouzelnou moc, která nás ochrání před zlými duchy a temnotou. Zítra budeme v tématu slunovratu pokračovat a podíváme se i na klasické vánoční tradice.

Čtvrtek byl náš poslední společný den. Zítra už pro většinu dětí začínají vánoční prázdniny a můžou si užívat domácí pohody. Pustili jsme se tedy do tradic. Třída provoněná frantíkem, vánoční koledy z reproduktoru a na stolečku cukroví….no prostě vánoční atmosféra na plné pecky. Nejdříve jsme si rozkrojili jablíčko, a věřte nevěřte, všechny děti našly kouzelnou hvězdičku. Skořápky z oříšků naplněné včelím voskem se krásně pohupovaly na vodě a my jsme pozorovali, kam až doplují. Z tradic kolem slunovratu jsme si dne ozdobili každý své polínko. Ke zdobení jsme používali větvičky tisu, tymián, badyán a celou skořici. Umíte si asi představit, jak to u nás krásně vonělo. Bohužel počasí nám dnes nedovolilo polínka spálit na ohni a přát si u toho nějaké tajné přání, ale děti si je vzaly domů, že je spálí společně s rodiči. Budeme doufat, že se nejen splní přáníčka dětí, ale že tím i přilákáme zpět sluníčko. O tom přeci slunovrat je.

Pátek byl pro většinu dětí už prázdninový den. Ti, kteří do školky přišli, si užili hraní spolu s dětmi z Veverek a Lištiček.

Přejeme Vám všem klidné a radostné Vánoce. Ať je rok 2024 plný zdraví a laskavosti.

Těšíme se na Vás

Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko