Charakteristika třídy Motýlků
Školní rok: 2018/2019
Počet dětí: 28 – 11 chlapců, 17 dívek
Věkové složení: 3 – 5 let
Paní učitelky: Bc. Tereza Dvořáková DiS., Martina Kapalová
Paní provozní: Lucie Dvořáková
Třída
Třída je rozdělena na dvě části – část s kobercem a část se stolečky. Část s kobercem je především využívaná jako herna, tělocvična a část lůžková. Druhou část se stolečky využíváme především k výtvarným činnostem a ke stolování.
Ve třídě se nachází Eko koutek, kde děti mohou za pomocí svých smyslů a lupy zkoumat různý přírodní materiál. Máme zde ipařeniště, kde si děti sami vypěstují bylinky, o které se společně staráme a zaléváme. V prostorách se dále nachází umývárna, toalety a šatna.
V šatně jsou děti vedeny k samostatnosti – nejen aby se dokázaly samy obléci ale, aby si dokázaly i své věci srovnat a uklidit na svou značku.
Zahrada
Na školní zahradě má naše třída své hřiště, na kterém se nachází mnoho herních prvků – houpačky, dřevěný domeček, pískoviště, skluzavka, tunel z proutí, altán, který nás za teplých dnů chrání před sluncem. Dále máme na naší zahradě záhonek, kde s dětmi sázíme zeleninu, kterou si po sléze samy sklízíme, umýváme a ochutnáváme. Dále sázíme bylinky, které nám později teta provozní dává do pomazánek.
Materiálové zabezpečení
Během školního roku je třída doplňována novými hračkami, didaktickými pomůckami a materiálem, aby si děti mohly tvořit a rozvíjet jemnou motoriku a fantazii.
Zaměření třídy
Specifikace třídy je zaměřena na kamarádský vztah ve třídě. Řídíme se mottem: „S úsměvem jde všechno lépe“. Snažíme se zaměřit na příjemné klima ve třídě a přátelskou atmosféru. Ve třídě Motýlků často řešíme, jak vhodně motivovat děti ke společným hrám, aby nepřevažovaly pouze skupinky dívek nebo chlapců. Při volné hře dětí lze vypozorovat velký zájem dětí o poznávání druhých. Děti si rády hrají motivační a námětové hry – na obchod, na rodinu, na školku. Fantazijní hry s dinosaury a kostýmy. Je zde velký zájem o stavebnice lego, duplo, velké molitanové kostky – z kterých si děti staví nedobytné hrady, domy a pevnosti.
Výchovně vzdělávací práce
Vycházíme ze ŠVP „Jaro, léto, podzim, zima, kalendář nám připomíná.“ Obě p. učitelky společně rozpracovávají jednotlivá témata a po vzájemné domluvě, střídavě vypracují týdenní plán činnosti. Ten je vyvěšen i v šatně dětí, aby rodiče měli přehled, co děti dělají. Na nástěnce též rodiče najdou básničky a písničky, které se s dětmi učíme. Zároveň šatna slouží jako výstavní plocha pro dětské práce a výrobky.
Jedna z paní učitelek ze třídy má kurz logopedického asistenta, který využívá v jazykových chvilkách. Při jazykových chvilkách lze pozorovat velký zájem o mluvený projev před ostatními dětmi, ve třídě je jen malé procento dětí, které se stydí či projevují zdrženlivě. Děti rády besedují nad nejrůznějšími zajímavými tématy. Rády pracující s motivačními a didaktickými obrázky u tabule. Většinu dětí nadchnou i pracovní a výtvarné činnosti k daným tématům.
Při hudebních činnostech rády využívají nejrůznější hudební nástroje. Velice rády zpívají nejrůznější písničky. Některé děti jsou schopně zazpívat i sólo. Největší zájem ovšem projevují o práci s keramickou hlínou – tvoření zajímavých námětů na zvolená témata.
Stolování a pitný režim
Děti jsou vedené k samostatnosti při stolování. Sami si připravují příbory, ubrousky k obědu, samostatně si točí pití a odnáší po sobě talíře. Zakládáme si na pitném režimu. Nápoje mají k dispozici po celý den – neslazené čaje a nápoje, voda.