Rodiče vítáni

Týden od 22. do 26.4.2024 Téma: Síly přírody

Druhý týden věnovaný přírodě se podíváme na živly. Každý den si budeme o jednom z nich povídat a blíže se s ním seznamovat. V pondělí jsme začali Zemí. Zaměřili jsme se na využití více smyslů, ale tím hlavním byl hmat. Kontakt s různými materiály je pro nás velmi důležitý a běžný. Jen ne vždy, si to uvědomujeme. Ráno jsme si tedy ponořili ruce do kinetického písku, psali jsme písmenka prstem do krupice a malovali na kamínky. Nožičky jsme probudili cvičením na hmatovém chodníku a aby hmat nebyl opuštěný využili jsme i čich a sluch. K jógovému protažení jsme si zapálili vonnou tyčinku a pustili si relaxační hudbu. Dechová cvičení nás krásně zklidnila a my jsme se uvolnění a protažení mohli vydat ven. V plánu bylo kreslení obrázků pomocí pampelišek a cvrnkání kuliček do důlku. V noci byla ale taková zima, že se důlek nepodařilo udělat, tak jsme cvrnkali na cíl po rovině. Abychom se zahřáli, tak jsme se naučili skákat gumu. Po obědě jsme tvořili z krepového papíru a čtvrtky krásně barevný mráček s duhou. Abychom si ukázali, jak živly umí pozlobit, podívali jsme se na záběry ničivých zemětřesení z různých konců světa. Odpolední angličtina už je tradiční bonbónek na závěr prvního dne v týdnu.

Úterním živlem byla Voda. S vodou je vždycky zábava, takže děti dnes lovily ve vodě plovoucí i neplovoucí předměty, přelévaly vodu mezi různými nádobami a pipetou se snažily nabranou vodu nalít do mističky. Povídali jsme si, jaké skupenství voda může mít a jak k životu vodu používáme. Vytvořili jsme si obrázek, který jsme nejen malovali temperami, ale každý si složil z papíru svojí vlastní lodičku a na namalovaný podklad ji pak nalepil. Udělali jsme si takový malý pokus a vyzkoušeli si, jakou chuť může voda mít. Děti měly před sebou každý 3 kelímky a postupně ochutnávaly, jaká chuť je v kelímku překvapí. Sladká, kyselá nebo slaná? Obličeje, které děti při ochutnání slané vody dělaly nás náramně pobavily 🙂 Zkusili jsme i pokus s obarvenou vodou, která se pomocí papírové utěrky pomalu přesouvala z jedné skleničky do druhé….prostě voda je bezva. Plaváčci si zařídili při další lekci plavání a po jejich návratu jsme si přiblížili pomocí krátkého videa, jak to vypadá, když se dostane voda mimo kontrolu. Ničivá tsunami nebo povodně nám opět potvrdily, že ne vždy je voda náš kamarád.

Ve středu jsme si „pohráli“ s ohněm. Pomocí uhlu jsme nakreslili sopku a prstíky namočenými do temper dokreslili barevnou prýštící lávu. Ohniště z dřevěných kostek postavila naše Eliška skoro až do stropu. Podívali jsme se na video o výbuchu opravdové sopky a pak si zkusili pokus s našimi vlastními sopkami. Udělali jsme si 4 a představte si, že z každé vytékala jinak barevná láva:-)

Pověděli jsme si o tom, jak oheň hoří, když má dostatek kyslíku a jak to naopak vypadá, když přísun vzduchu chybí. Na návštěvu za námi přišla paní policistka a zopakovala s námi dodržování bezpečnosti ve všech možných situacích. Zvládli jsme i procvičení dopravních značek a kontaktních telefonních čísel na všechny záchranné složky. Nejvíc jsme si ale užili tu část, kdy jsme si mohli vyzkoušet policejní oblečení. Stihli jsme i procházku do lesa a po obědě pokračovali v ohnivém dni. Nanášeli jsme pipetou barvu na čtvrtku a rozfoukávali ji do všech stran. Nechyběly ani nastříhané proužky papíru, ze kterých jsme pod ohýnek slepili ohniště. Dnes a zítra se naši Ježečci účastní zápisu do 1. třídy. Vůbec se o ně nebojíme, protože jsou moc šikovní a spoustu toho už umí.

Závěr týdne byl velmi nabitý. U Ježečků totiž bylo v plánu spinkání ve školce. Bohužel neštovice nedovily hned několika našim kamarádům, trávit čas s námi. Ale hezky popořadě. Ve čtvrtek po ranních aktivitách věnovaných poslednímu živlu, kterým byl vzduch jsme se podle obrázkového receptu pustili do pečení perníku. Vážili jsme, měřili a míchali a za chvilku bylo ve školce cítit, že se dílo vydaří. Vonělo to do všech koutů. Nějakým kouzlem se u nás ve třídě objevil dopis od čarodějnice Xenoféby a kolem něj se celý konec týdne točil. Vycházka směřovala k potoku, kde má údajně svou chýši, vyráběli jsme čarodějnické průkazy, abychom byli připraveni na příští týden a začali plnit různé úkoly. Představte si, že na průkazu čarodějky vůbec nemají adresu nebo místo narození, ale základními údaji je délka nosu a počet zubů 🙂 Po obědě další část dětí vyrazila na zápis do škole a my se s ostatními vypravili na dlouhou procházku s piknikem. Když se nám všichni zase vrátili, tak jsme posilněni našim perníkem vyšli na stezku spojenou s plněním spousty rozličných úkolů. Všechny jsme zvládli, takže poklad, který jsme našli na zahradě u Lesňáčků byla zasloužená odměna. K večeři jsme si připravili toasty. Každý si poskládal z ingrediencí přesně takový, na jaký měl zrovna chuť. Když opravdu zapadlo sluníčko a byla černo-černá tma, tak jsme s baterkami šli prozkoumat okolí školky v noci. To vám byl zážitek….. Pak už jen sprchování, uložení do pelíšků, Saxana na dobrou noc a dlouhý čtvrtek byl za námi. Po probuzení a uklizení postýlek na nás čekala báječná snídaně. Tatínek Matyáška pro nás všechny připravil čerstvé, ještě teplé palačinky. Rodiče donesli domácí marmeládky a Majdy maminka neuvěřitelný slaný karamel. Umíte si představit, jak jsme si společnou snídani užívali. Bylo fajn, že jsme nemuseli spěchat, protože paní Hamajdová se svým písničkovým programem pro děti dorazila až po deváté hodině. Zazpívali jsme si, poslechli pohádku o čarodějnici Malče a hned utíkali ven na hřiště pod školku, protože po celém studeném týdnu zase vysvitlo sluníčko a my se na to moc těšili.

Celý týden plný živlů byl moc fajn a závěr se spinkáním byl úplně to nejvíc nejlepší.

Přejeme vám všem krásný, sluníčkový víkend a příští týden pozor !!! Čarodějnice budou úplně všude.

Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko