Rodiče vítáni

Týden od 8. do 12.4.2024 Téma: Petrklíč, zima už je pryč

Zima už nás opravdu opustila a my jsme se ve školce setkali po prosluněném víkendu s vidinou dalších krásných dnů. Bylo tedy jasné, že většinu času budeme trávit venku. Kromě jarních kytiček a probouzející se přírody, je podtéma tohoto týdne i povídání o zvířátkách ze statku a jejich mláďatech. Celý týden máme totiž úžasnou možnost pozorovat líheň s vajíčky, ze kterých by se měla do konce týdne vylíhnout kuřátka. Pověděli jsme si tedy, co se ve vajíčkách děje v různých obdobích, jak se kuřátko mění a co bychom mohli od pozorování čekat. Teď už budeme jen opatrně přihlížet tomu zázraku zrození nového života. Celé dopoledne jsme se potulovali venku. Nejdříve na louce, potom u rybníka a cestou si užívali nádherně rozkvetlé stromy a trávu plnou pampelišek. Ani odpoledne jsme nezůstali ve třídě. Svačina na zahradě a odpolední hraní venku nám krátilo čekání na další lekci angličtiny s naší paní učitelkou Péťou.

V úterý jsme si vyzkoušeli z barevného papíru složit pejska a kočičku, vybrali ze všech zvířátek ve třídě ta, která žijí na statku a pak už se opět, jako každé úterý rozdělili. Plaváčci odjeli do Benešova na další pilování plaveckých stylů a my ostatní jsme si užili nádherné dopoledne. Jsme moc vděčni za to, jaké máme okolí školky. Nejdříve jsme si s klukama zakopali míčem na asfaltovém hřišti, holčičky mezitím kreslily křídami veselé barevné obrázky a kdo chtěl, zkusil si vylézt na strom. Pak jsme se přes louku přesunuli do lesa, překážkovou dráhou, kterou vymyslely děti jsme došli k potoku, pohráli si na mýtině, která byla plná kůry tolik potřebné na stavění domečků a přes prolézačkové hřiště jsme se vraceli na oběd, abychom se opět potkali s plaváčky. Nevynecháváme ani pozorování našich „kuřátek“ a představte si, že jedno už se chystá. Na skořápce jednoho vajíčka už je vidět malá prasklinka 🙂 Na odpolední svačinku jsme se opět přesunuli ven a společně s dětmi z ostatních tříd jsme si letos poprvé užili hraní s vodou.

Ve středu ráno nás ve třídě přivítalo tenoučké pípání. Malá kuřátka se prodrala skrz skořápky během noci a teď už se statečně procházela po líhni. Obrovská únava po tak náročném příchodu na svět byla znatelná, protože každou chvilku se kuřátka položila a usnula. Nevím, jestli se děti někdy těšily do školky víc než právě dnes ráno 🙂 I všelijaké úkoly a hry, procházka nebo tvoření dnes nemohlo překovat zážitek, který jsme společně během dopoledne zažili. Přímo před námi se pomaličku začala skrz skořápku ukazovat špička dalšího zobáčku, pomalu ale jistě praskala skořápka i na jiných místech, až se nakonec po několika minutách vyklubalo maličkaté vykulené kuřátko. Nadšení a radost dětí nebrala konce. Kuřátko ze sebe postupně setřáslo i zbytek skořápky a začalo se velmi váhavě pohybovat po líhni. Jen se podívejte na ten zázrak. Po odpoledním stavění farmy a tvoření zvířátek jsme se loučili s dětmi ve chvíli, kdy čtvrté vajíčko začalo praskat. Uvidíme, kdo nás ráno v líhni ještě překvapí 🙂

Ve čtvrtek jsme se vydali společně s Veverkami a Lesněnkami na půldenní výlet na Chvalský zámek, kde probíhá výstava nádherných obrázků paní Heleny Zmatlíkové. Ještě před odjezdem jsme se ale stihli přivítat s našimi kuřátky a zjistit, že v noci k nim přibyla další dvě. Protože už se v líhni mačkala, přendali jsme je do připravené přepravky, kde byla důkladně nahřátá topná deska, aby kuřátkům bylo jako u maminky. Představte si, že se podařilo, že každé kuřátko je jiné. Jedno žluté, druhé je žluté s puntíky na zádech, třetí je černé, čtvrté strakaté a páté úplně zrzavé:-) No, ale zpátky k výletu. Cestou v autobuse jsme si povídali, zpívali společně s ostatními dětmi písničku Když jsem já sloužil a vymýšleli různé úkoly. Po příjezdu na místo jsme si nejdříve mohli pohrát v herně a vymalovat omalovánky s obrázky z výstavy a pak už jsme se pustili do prohlížení všech vystavených kreseb. Paní učitelky u obrázků zavzpomínaly na své dětství a děti pátraly po obrázcích, které už někdy viděly. Před odjezdem jsme se ještě zvládli pořádně vydovádět na venkovním hřišti v areálu místní ZŠ. Nic ale nemohlo překonat to, že si děti po návratu do školky a obědě naše zvířecí miminka pochovaly. Zážitek, který jsme většina z nás prožívali úplně poprvé v životě.

V pátek nás čekal nelehký úkol….měli jsme se rozloučit s našimi kuřátky, kterým včera děti vymyslely jména. Naštěstí se ale o kuřátka podělila Anička s Majinkou, takže budeme mít i nadále možnost sledovat, jak nám rostou. Pořádně jsme si je před odchodem do nových domovů pohladili a řádně se rozloučili. Dopoledne jsme se postarali o náš třídní záhonek. Zasadili jsme a zaseli spoustu zdravých dobrot. Tak schválně, co vyroste nejdříve? Díky dalšímu téměř letnímu dni jsme si užili celý den venku na hřištích. Po obědě už nespinkáme, protože už jsme parta velkých předškoláků a raději si hrajeme nebo se něco nového učíme. Dnes se kluci vrhli na stavění domečků z naší cihlové stavebnice.

Přejeme vám všem krásný víkend a za týden se těšte na další zpravodajství.

Zdraví vás Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko