Rodiče vítáni

Týden v Beruškách: 11.12.-15.12.2023

Téma týdne: Vánoce, Vánoce přicházejí 🎄

Předvánoční čas je dobou příprav a těšení se na „Ježíška“. Děti už jsou plné očekávání a těšily se z každé činnosti, při které jsme společně kouzlili vánoční náladu v Beruškách.

Od pondělí jsme při hrách poslouchali vánoční koledy, povídali si s dětmi o Ježíškovi, kde se narodil, komu…co si přejí, co je důležitější než dárky… o vánočních tradicích…o rodině…U nás v Beruškách proběhl dopoledne hudební vánoční program „Putování za Vánoční hvězdou“. Violoncellistka Barbora Soukupová a její kolegyně houslistka Dana Jelínková nás provedly staročeskými Vánocemi. V programu zazněla např. ukázka z Rybovy mše, Chtíc, abys spal…. Zazněly ale také novodobější písně, např. krásné Tři oříšky pro Popelku, ale i píseň Najednou (Let it go) z Ledového království. Děti se aktivně zapojovaly do programu, poznávaly hudební nástroje, hudební skladby.

V úterý jsme pokračovali ve výrobě vánočních dárečků pro rodiče – vánočního stromečku ze šišek, vánočních přáníček z barevných papírů a navlékali jsme sněhuláka z korálků na bužírku. Generální zkoušky Vánočních besídek jsme kvůli nemocnosti dětí přesunuli na školní zahradu u Mravenečků. Malá ukázka krátkých programů dětí z jednotlivých tříd byla okouzlující – všechny děti chtěly své kamarády oslnit veselými básněmi, písněmi i tanečky.

Ve středu jsme se s dětmi začali intenzivněji připravovat na vánoční besídku – domlouvali jsme se o nástupu, nacvičovali si pořadí jednotlivých říkanek a vylepšovali choreografii tanečků. Procházka k přírodnímu Betlémku na Želivci u pana Žilíka byla nádherným vyvrcholením dnešního dne, doporučujeme všem rodičům.

Ve čtvrtek jsme si prostřednictvím dramatizace zahráli na narození Ježíška v Betlémě a příchod tří králů se zvířátky. Děti postavily Betlém z velkých molitanových kostek a využily ke hře kostýmy a zvířecí čepičky. Vyrobili jsme si vánočního kapříka podle předlohy, děti lepily zmačkaný alobal jako šupinky, který zdobí již naši šatnu. Dětem dalo hodně zabrat samostatné stříhání. Pochvalu za trpělivost zaslouží všichni.

V pátek jsme si povídali za pomoci interaktivní Albi tužky o Betlémě a Vánocích. Jaké znají štědrovečerní zvyky, např. pouštění svíček z lodiček, krájení jablka, lití olova, schování šupinky do peněženky…. Při vycházce po Želivci jsme pozorovali vánoční výzdoby v okolních zahradách a oknech domečků. Dnes jsme si naposledy před víkendem zopakovali celé pásmo vánoční besídky, domluvili se, které Orffovy nástroje použijeme při zpěvu vánočních koled, ukotvili si pořadí vystoupení.

Vážení rodiče, Všem Vám přejeme krásný víkend, nezapomeňte zapálit na Vašem adventním věnci třetí svíčku 🕯 a počítejte, kolik dnů do Vánoc nám zbývá… Už nám klepou na vrátka.

Berušky 🐞

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko