Rodiče vítáni

Týden v Beruškách: 8.4.-12.4.2024

Téma týdne: Petrklíč, zima už je pryč! II.

Druhý dubnový týden jsme pokračovali v tématu „Petrklíč, zima už je pryč“ a přidali si k němu podtéma Domácí a hospodářská zvířata 🐕🐈🐖🐄🐐🐓🐏🐇.

Celý týden jsme ve školce měli úžasný vzdělávací program „Líhneme ve školce“. Líhnutí kuřat bylo nejen pro děti, ale i rodiče a paní učitelky mimořádným zážitkem. Před příjezdem kuřátek do školky jsme museli nejprve připravit vhodné místo k líhnutí, kam nedopadají sluneční paprsky a nachází se blízko elektrická zásuvka k zapojení líhně. Do středy jsme musely s dětmi kontrolovat, aby v líhni nedošla voda. Vlhkost je totiž nezbytná pro správné líhnutí kuřátek. Povídali jsme si, co se asi děje ve vajíčkách, jak kuřátko bude vypadat, až se vylíhne, čím ho budeme krmit. První dvě kuřátka 🐣🐣 se vylíhla v noci z úterý na středu. Ráno, po příchodu do třídy jsme v líhni našli dvě malá mokrá a unavená stvoření, která se musí v líhni odpočinout a nabrat sílu. V tuto dobu nebyla kuřata příliš aktivní. Věděli jsme od paní, která nám kuřátka dovezla, že v líhni je máme ponechat minimálně 24 hodin. Nepotřebovaly ještě vodu ani krmivo. V prvních hodinách totiž tráví zbytek živin ze žloutkového váčku. Ve čtvrtek jsme, po dokonalém oschnutí, čtyři kuřátka umístili do boxu pod výhřevnou desku. Dali jsme jim misku s krmivem a do napáječky vodu a čekali, co se bude dít s posledním pátým kuřátkem, které asi nemá tolik sil, jako jeho sourozenci. Berušky si kuřátka po přendání do boxíku konečně mohla pochovat a pomazlit. V pátek jsme se s kuřátky rozloučili a před odjezdem jsme je na chvíli půjčili i do třídy Motýlků. To byla pro děti, ale i některé paní učitelky nejtěžší část z celého projektu. Přejeme kuřátkům 🐥krásný život!

Od pondělí do pátku každé ráno nechyběly ve třídě stavby z velkých kostek, magnetické stavebnice a dřevěné farmy. Koberec se tak stával farmou, kdy děti stavěly chlívky, ale i boudy pro pejsky nebo stáje pro koníky. V pohybových aktivitách jsme se proměňovali na zvířátka a procvičovali tak hrubou i jemnou motoriku, rovnováhu a masírovali tříbodovou oporu chodidla.

V pondělí děti donesly domácí úkol na výrobu koláže – vystřižená či nakreslená zvířátka. Velká pochvala za splnění úkolu! Zvládly samostatně vypracovat pracovní list „Zvířata“ – rozstříhat všechna zvířátka a poté je správně přiřadit a nalepit do správného sloupečku (LES – ZOO – STATEK).

V úterý jsme cvičili se Sokolem 🦅 na zahradě Berušek. Děti trénovaly hod na cíl, odraz a úchop, kutálení, kopání do brány, vyhození a úchop, slalom s míčem, střelbu na bránu s rozběhem…Za odměnu si mohly nalepit samolepky v sešitu Sokol za splněné úkoly. Plaváčci 🏊‍♂️ zvládli svou 5. lekci v Benešově!

Ve středu proběhlo ve Včeličkách Vyšetření očí 👀 speciální diagnostickou kamerou Plusoptix pro objednané děti. Dětem to šlo moc dobře a vy, rodiče, dostanete výsledky na Vámi uvedené emaily. Zahráli jsme si hru „Na dostihy“ – připravili jsme si překážkovou dráhu pro koníky – kužely na slalom, skok přes obruč jako kaluž, skok přes překážky, chůze po lavičce, chůze po lanu jako po cestě. Na závěr jsme si masírovali plosky nohou tenisovým míčkem bez ponožek. Pracovali jsme s didaktickými obrázky, pojmenovávali zvířátka a tvořili zvířecí rodinu. Skládali jsme obrázky vedle sebe a přiřazovali mláďátka: kůň (hřebec – klisna – hříbě), ovce (beran – ovce – jehně)…..

Díky kuřátkům jsme koláž s dětmi dokončili až ve čtvrtek. Děti roztřídily a nalepily obrázky, s asistentkou Míšou dokreslily suchými temperami detaily – trávu, jezírko pro kachny, cestičku ke statku, bahno pro prasátka. Ráno jsme si zahráli Kimovu hru – děti si musely zapamatovat v určitém čase několik předmětů (předměty a zvířátka na farmě, bylo jich celkem 7) a pak soutěživou formou prokazovaly, kolik předmětů si zapamatovaly. Dopoledne jsme oslavili 6. narozeniny Dorinky 🎈🎉, která přinesla dětem ovocný dortík🎂! Mňaaaaam, ten byl obrovský a výborný! Zbylo pro děti i na druhý den!

V pátek jsme si nad obrázky zvířátek povídali: Kdo nás ráno budí? Kde bydlí kohout? Kdo bydlí ve stáji?  Kolik nohou má pes? Čí mládě je jehňátko? Má kravička peří? Dávali jsme si i hádanky o zvířátkách a povídali si o jejich užitku pro maso, mléko, vajíčka, sádlo, kůži, peří…Poté následovalo focení s krásným jarním pozadím. Zhodnotili jsme si celý týden, co nás nejvíce bavilo, zaujalo, co jsme se dozvěděli nového. Děti dostaly pochvalu za splnění domácího úkolu a plnění aktivit v tomto týdnu.

Krásný slunečný víkend všem!

Berušky 🐞

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko