Rodiče vítáni

Týden od 10.4. do 14.4.2023 Téma Síly přírody

Hned po Velikonocích jsme se vrhli na čtrnáctidenní téma o přírodě. První týden věnujeme spíše propojení živlů s naším tělem a vnímáním těchto elementů pomocí našich smyslů. Živly totiž nejsou jen pohromy a živelné katastrofy, jsou to i elementy, které jsou s námi od pradávna spjaty. Víte, že s každým ze 4 elementů je úzce spojen jeden z našich smyslů?

V úterý po Velikonočních prázdninách jsme začali elementem Země. Smyslem, který odpovídá tomuto elementu je čich. Země je pro nás základ, pevná půda pod nohama. S dětmi jsme si vyzkoušeli práci s různými materiály spojenými s tímto elementem.  Užili jsme si hru s kinetickým pískem, důkladně si osahali kameny, které jsme potom pokreslili a ve středu, kdy se umoudřilo počasí se vrhli na údržbu našeho záhonku. Pro zajímavost jsme shlédli krátké video o sesuvech půdy, abychom si ukázali živly i z té horší stránky. Plaváčci s úsměvem zvládli už čtvrtou lekci plavání v bazénu v Benešově.

Středa byla ve znamení elementu Vody, který nás propojuje s emocemi. Smyslem, odpovídajícím vodě je chuť. Ranní tvoření jsme přizpůsobili vodě a pořádně si s ní zablbli. Obarvili jsme vodu v několika kelímkách potravinářským barvivem a s využitím pipety tvořili umělecká díla. Míchání barev, odsávání vody a její nanášení pomocí pipety na papír děti moc bavilo. I když jsme nakonec naše úplně rozmáčené obrázky vyhodili, tak zážitek v nás zůstal. My už totiž víme, že není důležité tvořit něco na potom, ale především prožít daný moment. Tentokrát se nám to opravdu povedlo 😊 Bruslaři se rozloučili svou poslední lekcí s letošními kurzy ve Velkých Popovicích a svým společným obrázkem, udělali panu trenérovi velikou radost. Příští rok se děti z naší školky k bruslení určitě vrátí.

Po obědě jsme si užili velikou party, protože naše Salmička slavila svoje 6. narozeniny. Nechyběla zpívaná přání, a ani ta individuální. Potom, co jsme si pochutnali na výborném dortíku a vyfotili se s vtipnými ozdobami, jsme si zabalili penály a bačkůrky, protože nás čekala druhá a poslední školička nanečisto. Vybaveni reflexními vestami jsme se vydali na zastávku autobusu, abychom včas dorazili za moc fajn paní učitelkami ze ZŠ Sulice. Hodina ve škole utekla jako voda. Po krátké rozcvičce s básničkou, jsme si nakreslili cestu broučků, kteří lítají do svých domečků a složili pejska s papíru. Dokonce jsme mu každý vymyslel jméno. Školy už se vůbec nebojíme, protože víme, že všechny paní učitelky, které jsme tam viděli jsou prima.

Čtvrtečním elementem byl Oheň. Ten v nás představuje fyzickou sílu a zdatnost. Smyslem, který odpovídá tomuto elementu je zrak. Děti si vyzkoušely z dřevěných kostek postavit různé druhy ohniště, a dokonce udělaly rekord ve výšce hranice z dřevěných kvádrů. Musely si vzít na pomoc židle, aby dosáhly na poslední patro. Atmosféru posezení u ohně jsme si navodili postavením ohniště na koberci, zapálením vonné tyčinky a poslechu zvuku praskajícího ohně. Bylo to tak příjemné, že jsme měli pocit, že ten náš „ohýnek“ opravdu hřeje.  Hned po svačince jsme se vydali na výpravu k potůčku. Cílem bylo, postavit hráz, abychom se podívali, jak funguje přehrada. Kolektivní dílo se povedlo, ale shodli jsme se, že už se nemůžeme dočkat, až se budeme v potůčku brodit hezky bosky a v teplíčku.  Ve čtvrtek jsme měli i další narozeninovou oslavu. Tentokrát byla naším šestiletým oslavencem Amálka. Kromě zdravých dobrůtek, donesla pro děti moc pěkné dárky, které jsme využili během pátečního deštivého dne.

Posledním živlem je Vzduch. Na ten jsme se vrhli v pátek. Vzduch je prostředníkem ke spolupráci s dalšími elementy. Smyslem, který odpovídá elementu vzduchu je hmat. Se vzduchem jsme propojeni pomocí dechu, proto jsme si vyzkoušeli různá dechová cvičení a zacvičili si jogu s příběhem O zvědavém větříčku. Pořádně jsme se vydováděli, když jsme propojili vodu se vzduchem a zkusili si, kdo udělá větší bubliny. No jen se podívejte, jak voda stříkala všude kolem. Protože v pátek opravdu nepřestalo pršet ani na malinkou chviličku, měli jsme dostatek času i na pokusy. Vyrobili jsme si tři sopky a na přání dětí jsme měli 3 různé barvy lávy, která se valila ze sopek. Celý týden utekl jako voda.

Kromě povídání o živlech jsme stihli i odpolední malování křídami na velkoformátový papír, vytváření zeměkoule, výrobu sopky pomocí alobalu a foukání do barev i „předškolácké“ úkoly, které zvládáme úplně parádně. Víme totiž, že krokování nám pomůže orientovat se v prostoru a učíme se díky němu i počítat. A to se bude ve škole rozhodně hodit 😊

 

Příští týden, budeme v objevování zajímavostí pokračovat. Kromě toho nás čeká společná brigáda, kde se budeme snažit připravit vše potřebné pro instalaci rozvodu dešťovky v zahradě naší školky.

Budeme moc rádi, když nám s tím pomůžete a ve čtvrtek 20.4.2023 od 15:00 h se společně ponoříme do kopání, rytí a ostatních prací, spojených s tímto projektem. Předem moc děkujeme, že nás v tom nenecháte 😊

Krásný, snad už konečně jarní týden přejí Katka, Janča, Saška, Ráďa a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko