Rodiče vítáni

Týden od 13.11. do 17.11.2023 Téma: Ten umí to a ten zas tohle

Proč lidé chodí do práce? Chodí do práce všichni dospělí? Co by se stalo, kdyby do práce nikdo nechodil? Otázkami a společným hledáním odpovědí jsme začali nový týden a nové téma.

V pondělí Ježečci – pošťáci roznesli do schránek milých sousedů na Hlubočince přání laskavého podzimu. Vyrobili jsme je a vyzdobili, pro radost svou i adresátů, v rámci projektu Laskavec. Další týden společně plníme laskavé úkoly ze speciálního kalendáře, které nám připomínají, že nejsme na světě sami. Poštovní den jsme doplnili hrou na tichou poštu, na řidiče poštovních aut, posíláním vzkazu pantomimou a psaním dopisu na záda. Procvičili jsme tak sluchové vnímání, reaktivitu, udržení pozornosti, jemnou motoriku a potrénovali nastavování osobních hranic při fyzickém kontaktu s jiným člověkem. Další ježčí slečna oslavila v neděli 6. narozeniny – Magdičce jsme popřáli v češtině i angličtině a pochutnali si na vynikajících cupakes. 

V úterý jsme se doslova prosportovali předškolní přípravou, slova na slabiky obvykle rozdělujeme vytleskáváním, dnes jsme si je všechny vyskákali a dětem to udělalo ohromnou radost. Hned po svačině k nám zavítala vzácná návštěva – pan policista. Ježečci nezvykle tiše poslouchali jeho vyprávění o práci kriminalisty, fascinovaně zírali na snímání otisku prstu ze zdánlivě čistého talíře, osahávali si pouta a někteří si vyzkoušeli i těžkou neprůstřelnou vestu. Každé z dětí mělo možnost nechat si profesionálně sejmout otisk prstíku. Při následné vycházce jsme pozorovali otisky bot, porovnávali je a zkoušeli určit, komu patří a jestli by majitele policisté podle nich našli. Letos poprvé jsme si do lesa vzali škrabky a po vysvětlení zásad bezpečného používání se děti pustily do opracovávání a zdobení klacků. Práce s nástroji a tvořivá hra u dětí rozvíjí motoriku, fantazii, chuť experimentovat a objevovat.

Ve středu, po odjezdu bruslařů, se zůstávající děti vydaly na další objevitelskou výpravu do neznámých končin. Přelézali jsme kmeny, nalézali pěšinky a objevovali různě barevné houby. Vydali jsme se za uvízlým drakem, zkoušeli jsme přijít na to, jak se tam dostal a podle stavu odhadnout, jak dlouho na stromě visí. Děti se postupně pokusily za ním vylézt, odhad výšky a vlastních sil jsme pak společně porovnávali se skutečností. Bruslící i nebruslící Ježečci stihli splnit další úkol z laskavého kalendáře – namalovali křídou na chodník obrázek, který udělá ostatním radost.

Celý týden pracujeme na vánočním překvapení z keramické hlíny, ani čtvrtek nebyl výjimkou. Kromě toho jsme navlékali knoflíky, porovnávali délku stužek, programovali cestu pro robotickou včelku (BeeBot), předváděli pantomimicky povolání a procvičovali orientaci – před, za, vedle… Zadýchali jsme se při rychlém výstupu do kopce a teplé dopoledne strávili ve sluncem prosvětleném lese objevováním, stavěním, volnou a tvořivou hrou. 

Těšíme se na vyprávění o splněných víkendových laskavých úkolech a hlavně na vás a naše děti.

Jana , Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko