Rodiče vítáni

Týden od 13.3. do 17.3.2023 Téma Voda, voděnka

Nové čtrnáctidenní téma je plné slané i sladké vody ve všech různých podobách. Kromě vody, nás ale tento týden čekala spousta akcí, které se pomalu stávají pravidelnou součástí našich školkových dnů. V pondělí jsme se dopoledne potkali s paní lektorkou Péťou Procházkovou, kterou většina Ježečků zná z odpoledního kurzu angličtiny. Péťa si přišla s dětmi pohrát a velmi nenásilnou a milou formou i těm ostatním ukázat, k čemu se znalost cizího jazyka hodí. Děti hádaly, z jaké pohádky jsou písničky, zahrály si několik her, společně si zacvičily a celou dobu vše prokládaly anglickými výrazy. Počítat do 12 už zvládnou úplně bezvadně😊 S Péťou se budeme potkávat i v následujících měsících, protože děti angličtina s ní moc baví.

V úterý se část dětí vydala na první lekci plavání do Benešova. Děti si zadováděly v menším bazénku, kde se pomocí písniček a říkanek i rozcvičily, pohrály si s vodními hračkami a vyzkoušely si základní pohyb ve vodě. Po zdolání úkolů ve velkém dospěláckém bazénu, na ně za odměnu čekala teplá vířivka a zasloužený relax. Jiná skupinka dětí ve středu vyrazila na již 6.lekci bruslení na zimní stadion do Velkých Popovic. Na čtvrtek bylo plánované jarní fotografování, ale bohužel zákeřný bacil neskáče jen na děti a tentokrát si vybral pana fotografa. Počkáme, až se nám uzdraví a vyfotíme se v následujících dnech.

I když to vypadá, že víc jsme toho v tomto týdnu už nemohli stihnout, tak koukejte, co všechno naši šikovní Ježečkové mezi všemi těmito výjezdy a akcemi ještě zvládli. Společně jsme postavili koloběh vody, abychom si ukázali, kde všude voda putuje a kudy se kam dostává. Využili jsme několik různých způsobů, jak vyjádřit zvuk vody. Hráli jsme na bubínky, prstíky i ostatní části těla. Pomocí padáku jsme si vyzkoušeli vyjádřit to, co chtěl asi pan Bedřich Smetana říct hudbou ve skladbě Vltava. Od minimálního pohybu vyjadřující pramenící vodu jsme se dostali až k pořádné síle té naší nejdelší řeky a padák měl co dělat, aby tuto intenzitu vydržel. Ke sportování jsme si postavili překážkovou dráhu, která napodobila cestu vody přes hory a doly. Pořádně jsme se u toho zapotili. Abychom celé tohle naše vodní putování zvládli ve zdraví, tak jsme hned v pondělí naplnili naše klíčící misky další várkou mungo výhonků. Ve třídě se jim výborně dařilo, a protože jsme pravidelně a pečlivě proplachovali, tak jsme si na nich všichni společně úžasně pochutnali. Určitě tím už konečně vyženeme všechny ty bacily. Na procházkách jsme pozorovali probouzející se přírodu, využili našeho lesa ke hrám a při každé cestě nabrali vzorek vody z různých zdrojů, abychom je mohli pozorovat pod digitálním mikroskopem a porovnat, kde je voda nejčistší. Vítězem našeho bádání se stal vzorek vody z potůčku na Sulické návsi. K vodě patří pokusy, tak jsme se i na ně vrhli v uplynulém týdnu. Hádání a následné přeměřování objemu vody v různých nádobách mělo překvapivý výsledek. I když nám připadalo, že je ve všech nádobkách jiné množství vody, tak po kontrolním měření jsme s překvapením zjistili, že vody je všude stejně, jen nádobky mají jiný tvar a tím nás popletly 😊 Pozorování předmětů, které plavou a které se potápí bylo také velmi zábavné. Představte si, že taková skořápka od vlašského ořechu při prvních pokusech plavala a po několika opakováních šla ke dnu ….. to je záhada, viďte?! 😊 No a k tomu všemu, jsme opět pokročili v našich přípravách na Velikonoční jarmark. Tentokrát pod rukama dětí ožily krásné ovečky z vlny.

Vodní téma pokračuje i po víkendu a už teď je jasné, že nudit se rozhodně nebudeme.

Víkend plný sluníčka vám přejí Katka, Janča, Saška a Ráďa

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko