Rodiče vítáni

Týden od 15.1. do 19.1.2024 Téma: Ve zdravém těle zdravý duch

Týden věnovaný zdravému životnímu stylu, péči o zdraví, stavbě a funkci těla, správnému stravování, bacilům, první pomoci a prevenci. V pondělí jsme se s dětmi zaměřili na kostru, svaly a stavbu těla. Jednoho takového kostlivce jsme si vyrobili pomocí lepidla a vatových tyčinek. Na koberci jsme si postavili velkého kostlivce a u stolečků jsme pracovali s úkoly zaměřenými na poznávání lidského těla. Zpestřením našeho dopoledne byl vzdělávací projekt JAK ZDRAVÍK S JEDLÍKEM POZNÁVAJÍ PŘÍRODU. Během promítané a komentované pohádky, se děti seznamovaly s pestrostí správné výživy a důležitosti pohybových aktivit. Zopakovaly si stopy lesních zvířátek, přiřazovaly ptáčky podle barev peříček nebo rozdělovaly houby na jedlé a jedovaté. Odpoledne si naši Ježečci užili další lekci angličtiny.

V úterý se nám ve třídě, díky našim skvělým rodičům, objevila hromada krásně voňavého ovoce. V plánu bylo udělat SMOOTHIE BOWL. Ukázali jsme si a ochutnali, chia semínka, mandle, kokos nebo slunečnicová semínka. Nakrájeli si banány a jahody na dozdobení a hned se vrhli na mixování. Každé z dětí si vymyslelo svou vlastní kombinaci ovoce, kterou jsme mixovali s chia semínky nebo s medem. Děti vybíraly z malin, jahod, borůvek, ostružin, rybízu, mixu lesních plodů, manga a banánů. Vznikaly smoothie nádherných barev a lahodných chutí. Kreativitě se meze nekladly, tak se můžete na fotkách podívat, jak si děti své mističky dozdobily. Ovoce bylo tolik, že jsme si ještě do formiček udělali zdravé nanuky, které se budou jako pamlsek rozhodně hodit. Do léta ale určitě nevydrží 😊 V rámci čtení na pokračování, jsme se vrátili k Příběhům zdravé pětky, ve kterých jsou popsány různé situace, se kterými se dětmi v běžném životě mohou setkat. Příběhy pobízí děti k přemýšlení o zdravém stravování, pitném režimu, pohybových aktivitách, ale i nutnosti kvalitního odpočinku. Tvořili jsme obrázky pomocí jedlé sody a kurkumy, odpoledne jsme vázali vystřižené ruce obvazem, abychom si vyzkoušeli, jak se s obvazem pracuje. Samozřejmě nezapomínáme na cvičení a procházky po zmrzlém okolí školky.

Ve středu se rozběhl druhý cyklus bruslařských lekcí na zimním stadionu ve Velkých Popovicích. Část našich Ježečků se vydala na svůj první trénink v plné síle a pořádně si bruslení užili. Už vědí, co je čeká a ledu se vůbec nebojí. Ostatní se dále věnovali tématu o lidském těle a pak vyrazili na průzkumnou procházku po okolí. Objevovali jsme nové cesty, pozorovali ptáčky, překonávali překážky a nakonec „posbírali“ všechny bodláky, které byly po cestě. Před obědem jsme se potkali s bruslaři ve školce a rychle se pustili do přípravy naší zdravé svačinky. Na čtvrtek jsme si připravili „overnight oats“, tedy ovesné vločky s bílým jogurtem a medem, které přes noc necháme odpočinout v lednici a zítra si na nich pochutnáme. Pššššššt…. nikomu to neříkejte, ale my už jsme ochutnali dnes a je to veliká dobrota. Protože máme ve školce krásně teplíčko, tak se daří i klíčení mungo výhonků. Taková naklíčená semínka jsou totiž další silnou zbraní proti bacilům jako je Rýmonoš školkový!

Ve čtvrtek jsme si vzali na pomoc pipetu, díky které jsme nanášeli barevnou tuš na papír. Rozfoukáním vzniklých kapiček pomocí brčka, se nám na čtvrtce začaly objevovat barevné bacily všech tvarů a velikostí. Odpoledne, když tuš zaschla, jsme jim ještě nalepili oči a strašidelný obrázek byl hotov. Užili jsme si další společnou lekci Barevné angličtiny s paní učitelkou Péťou, která si pro děti připravila program navazující na naše školkové téma. Děti se naučily, jak se anglicky řeknou jednotlivé části těla, jak zní v angličtině písnička Hlava, ramena, kolena, palce a zatančily si i nový taneček. Čas před obědem jsme využili k pořádnému sklouznutí, protože na hřišti pod školkou se stále drží led a parádně klouže. Byla by škoda, ho tam jen tak bez povšimnutí nechat rozpustit. Dopolední i odpolední svačinka dnes byly úplně dokonalé. Ráno jsme si udělali takový malý bufet, kde si děti vybíraly ze široké nabídky zdravých pokrmů. Ze včerejška zbylo slaďoučké mango a borůvky, v lednici se krásně uležel jogurt s vločkami a medem, a kdo měl chuť na slanou svačinku, mohl si namazat celozrnnou bagetu pomazánkou. Rázem se ze svačinky stala společenská událost, která byla moc fajn. Odpoledne nám připravila překvapení naše Ráďa, která z bagety, borůvek, mrkve a mungo výhonků, naservírovala dětem úžasné umělecké dílo😊 Podívejte se na fotku.

„Hrací pátek“ jsme tentokrát dodrželi na 100 %. Nemůžeme se totiž nabažit naší magnetické stavebnice od Ježíška. Venku jsme se potkali s Lesňáčky a Veverkami a zablbli si na hřišti u lesní školky, kde už jsme tuze dlouho nebyli.

O víkendu budeme nabírat síly na příští týden, kdy nás čeká zimní olympiáda!

Mějte se moc fajn a nezapomeňte na vitamíny, aby na vás neskočil nějaký ten zákeřný bacil.

Hezký víkend přejí Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko