Rodiče vítáni

Týden od 15. do 19.4.2024 Téma: Síly přírody

V pondělí jsme začali nové téma tím, že jsme vyrobili planetu Zemi, každý podle svého. Děti volily z nabízených techik tu, na kterou měly zrovna dnes chuť, jejich Země se mohla usmívat nebo mračit, i ruce vyráběl každý po svém. Vznikla různorodá, originální díla. Zkoumali jsme, jak vypadá povrch planety na mapách, hledali tu správnou Zemi s BeeBotem a využili darovanou sadu a pomocí kladívek vykutali ze sádrového bloku nerosty. Mluvili jsme o tom, že každý má na Zemi i ve třídě své místo a společnými silami jsme zvládi přesunout naši planetu na druhou část koberce. Připomněli jsme si, že dohromady toho zvládneme víc, než každý sám a že jsme jeden tým. Venku jsme ochutnali čerstvé smrkové výhonky, pozorovali koně, pěkně se prošli po okolí a pohráli si v lese.

V úterý jsme navázali na včerejček a mluvili o domově, jak může vypadat a jak se o něj můžeme starat. Co škodí Zemi i nám? Co naopak pomáhá? Děti se bezpečně orientovaly, správně roztřídily, přiřadily a okomentovaly obrázky neplech i prospěšných činů. Malovali jsme na šnečí ulity, z nasbíraných přírodnin vytvářeli povrch zeměkoule. Slizké floristické kuličky děti zaujaly tak moc, že se staly hlavní radostí dne a na propracování povrchu zeměkoule tak nějak nedošlo 🙂 Při předškolácké přípravě jsme se tentokrát zaměřili na zrakové vnímání – rozeznávání figury na pozadí. Plaváčci odjeli do Benešova na 6. lekci plavání a neplaváčci seli hrášek a fazole kolem vrbového domečku. Lezlo se na stromy, stavěli se domečky pro skřítky i broučky, odpoledne si každý z Ježečků vyrobil svůj domeček se zahrádkou a zasel trávník, o který se bude v příštích dnech starat a pozorovat, jak roste.

Třídní skupinové focení a portréty do předškolácké ročenky jsme zvádli hned ve středu ráno. Slavnostně oblečení a učesaní Ježečci vypadali úžasně jinak. Než postupně přišli na řadu, zaměstnávali prstíky různými stavebnicemi, puzzle, stolními hrami, opakováním informací o IZS i předškoláckou přípravou. Po akci a převlékání jsme vyrazili ven, provětrat se, prozkoumávat jarní přírodu, potrápit těla při lezení do kopce, pohrát si v lese, lézt na stromy, pracovat se škrabkami. Zima a chladný vítr nás vyhnali z lesa i z dětského hřiště do školky. Zahřál nás až úsměv Gábi a teplá polévka.

Zlatý hřeb týdne – výlet do Prahy, do Vršovic, do klubu Mámy v rejži, na smyslohraní. Díky výtěžku z velikonočního jarmarku jsme si mohli užít parádní dopoledne. Děkujeme! Připravená centra aktivit – stolečky s různými slizy, písky, barevnou rýží, kuličkami, vodou, kostkami, zvířátky a modelínou okamžitě přitáhly děti ke hrám a ony zkoumaly, hmataly, přesýpaly, přelévaly, mixovaly, stavěly, modelovaly. Ruce, oči, nos i uši získaly spoutu podnětů. Děkujeme mamince Adámka za milou a pozornou péči a přípravu herny. Cestu autobusem do města i po Praze zvládli Ježečci jako zkušení cestovatelé. Po pozdním obědě pak plni zážitků buď odcházeli s rodiči domů, nebo odpočívali při hrách ve třídě.

V pátek jsme odpočívali, bylo to po včerejším náročném dni potřeba. Pokračovali jsme s pokusy s magnety, konečně se pustili do výroby krystalů, stavěli letadla, lodě, domečky, bazény… Zahráli si na zemětřesení a záchranu zavalených záchranářským psem a zopakovali u toho, kdo a na jakém telefonním čísle nám může pomoci. Proběhli jsme se venku, strávili čas na hřišti a v lese nasbírali materiál na ohrádku kolem zasetého hrachu a fazolí. Plůtek se nám nakonec společnými silami podařilo postavit i přes technické potíže s klacky, malé množství nástrojů a tvrdou zemi.

Klidný a pohodový víkend přejí

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko