Rodiče vítáni

Týden od 16.10. do 20.10.2023, Téma: Má vlast

V prvním týdnu s novým tématem jsme toho stihli opravdu hodně. Povídáme si s dětmi o tom, co je to vlast, co pro ně znamená domov, co můžeme společně udělat pro to, aby nám tu bylo dobře. Připomínáme si státní symboly, zaobíráme se českou vlajkou a učíme se naši hymnu, zpívat i rozumět slovům a významu.

V pondělí dopoledne si děti vyzkoušely komplexní jógové cvičení s externí lektorkou, rozcvičily se, protáhly se v jednotlivých pozicích a nakonec relaxovaly. Po cvičení se nám podařilo dokončit náš třídní strom – nalepili jsme lipové lístky se svými fotkami a vystavili ho na chodbu tak, aby k němu měli všichni přístup a mohli se kochat. Máme svoje „ježčí klubko“ pořád na očích. Nakonec jsme se vydali mapovat vysazené stromy lípy srdčité v Sulicích. 

Úterní dopoledne jsme strávili v pohádkovém parku u zámku Berchtold. Pohádková babička nás všechny provedla podzimním parkem, který jsme si sami zakouzlili a na konci i odkouzlili. Představila skřítky, víly, ježibaby, ukázala miniatury českých hradů a zavedla děti, které se na to cítily na návštěvu k čertům. Podívali jsme se i na místní dopravní hřiště, zopakovali si dopravní značky a potěšili se pohledem na zvířátka v minizoo.

Ve středu odjela polovina třídy na 2. lekci bruslení do velkých Popovic, kde trénovali posledně získané dovednosti. Druhá polovina třídy se vydala na objevitelskou, badatelskou výpravu k potoku. Děti našly úplně novou cestu, putovaly vysokou suchou trávou, do kopce a z kopce, cupitaly po srnčí stezce, zkoumaly obří modřín i za jakých podmínek nejlépe poletí javorové „vrtule“. Neztratili jsme se, ověřili jsme, že po deštích přibyla v potoce voda, na zpáteční cestě překonali obrovský kopec a šťastně se shledali s bruslaři.

Ve čtvrtek jsme se vrhli na pečení jablečných závinů ze šťavnatých jablíček od rodiny Vrchotových. Děti samy zkoušely loupat jablka, strouhaly, odměřovaly lžícemi, míchaly a plnily závin náplní, zavinovaly a pomazávaly rozkvedlaným vajíčkem. Rozděleni do 3 skupin zvládli naši kuchaři připravit 3 velikánské štrůdly. O dohled nad troubou jsme poprosili naši Gábi a když jsme se vrátili z vycházky voněla celá školka! Záviny zmizely po obědě jako mávnutím kouzelného proutku, zbylo jen pár drobků a usměvavá ústa.

V pátek nás čekala smutná povinnost, rozloučit se s naší strašilkou, která bydlela v naší třídě. Připravili jsme jí na školní zahradě hrobeček a děti vybraly píseň na rozloučenou – českou hymnu. Místo, kde odpočívá jsme obložili malovanými kamínky a vydali se na louku pro natrhat jí kytičku. I tohle všechno patří k životu a naše Ježečky se snažíme citlivě provázet vším, co je potkává.

Hezký konec října přejí 

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko