Rodiče vítáni

Týden od 18.3. do 22.3.2024 Téma: Voda, voděnka.

Vodě a všemu kolem ní se věnujeme i tento týden. Nezpomínáme na přípravu na velikonoční jarmark a druhé, srovnávací testování předškoláků diagnostikou iSophi.

V pondělí nás čekala návštěva čističky odpodních vod na Hlubočince. Milí a pozorní průvodci připravili dětem přiměřeně dlouhý výklad i praktické ukázky techniky a prostředí. Ještě než jsme vyrazili, povídali jsme si o tom, odkud se u nás doma nebo ve školce bere voda a kam ta použitá teče. Zkusili jsme si, kolik vody potřebujeme na mytí rukou, když jí šetříme a kolik, když plýtváme. Zbytek dopoledne jsme strávili v lese. Volnou hrou šetrnou k prostředí děti rozvíjely fantazii, překonáváním teréních překážek hrubou motoriku a zkoumáním jarních změn v přírodě vnímavost k místu, kde žijí. Odpoledne jsme seli osení do barevně natřených kbelíčků, pilně zalévali semínka zasetá minulý týden a malovali společně velký jarně-velikonoční plakát.

Úterní ráno jsme věnovali dalšímu velikonočně laděnému vyrábění – tentokrát to byla zdobená vajíčka. Po odjezdu plaváčků na 2. vodní lekci v benešovském bazénu, se zůstávající děti „proplavaly“ na hudbu J. Strausse Na krásném modrém Dunaji, protáhly při zdravotním cvičení celé tělo a rozcvičku zakončily pádlováním, kdy se snažily sladit pohyb s rytmem hudby. Při pobytu venku jsme pozorovali rozdíly mezi sluncem zahřátým kusem louky a zastíněným omrzlým prostorem. Prozkoumali jsme vzdálený les a potrénovali těla na dětském hřišti. Odpoledne jsme dokončili velikonoční přání a využili sluníčka a dali si svačinu venku na zahradě.

Ve středu, hned zrána si každý, kdo měl chuť, vyrobil milého zajíčka. Použili jsme polínko, plsť i hřebíky a hodně trpělivosti. Bruslaři hned nato odjeli na předposlední lekci do Velkých Popovic, ostatní Ježečci přivítali první jarní den zpěvem a hrou na hudební nástroje. Hned po svačině jsme vyrazili ven, přičichli k jarním květinám a pověli si o tom, co roste a kvete na školní zahradě. Přešli jsme na asfaltové hřiště, protáhli těla při cvičení, namáhali mozek a srdce při přemýšlení o sobě i o kamarádech. Zbytek slunečného dopoledne jsme strávili putováním po okolí a hraním na dětském hřišti. Po návratu do školky jsme i s dorazivšími bruslaři na zahradě popřáli Julince k narozeninám a po obědě si pochutnali na vynikajících narozeninových cupcakes. A po obědě se předškoláci vydali autobusem na další „školu nanečisto“ na Želivec. Ze školy si děti odnášely pochvalu milých paní učitelek za pozornou práci.

Ve čtvrtek 21.3. jsme si připomněli Světový den Downova syndromu a přišli s různými ponožkami. Vysvětlili jsme si jeho význam, povídali si o tom, že ne všichni se narodili zdraví a že každý z nás je jedinečný. Ponožky jsme dnes potřebovali úplně na všechno – na rozcvičku, na ponožkové pexeso, na procvičování třídění podle různých kritérií, jemné motoriky při věšení na šňůru i praktických dovedností při balení ponožek po dvojicích. Vyrazili jsme ven pozorovat, poslouchat, ohmatávat i očmuchat jarní přírodu. A po obědě zvládi několik úkolů ze sešitu k programu Se Sokolem do života. Odpolední svačina venku se už stává standardem, na čerstvém vzduchu našim Ježečkům všechno víc chutná.

V pátek jsme zažili nádherné hudební chvíle, dvě milé dámy za námi přijely s programem „Za poznáním tajů hudby s harfou“. Děti poslouchaly zajímavý výklad, hru na housle a harfu, zpívaly a luštily hudební hádanky. Před představením došlo i na rozcvičku, paní učitelka Katka pro děti vymyslela úžasné balanční cviky a využila k tomu židle a chvíli, kdy jsme čekali na příchod ostaních dětí. Po svačině jsme zalili zasetá semínka zeleniny a vyrazili na dětské hřiště, hledali čtyřlístky, lezli po stromech, užívali si pohyb na čerstvém vzduchu bez oteplovaček a těžkých zimních bot.

Krásný první jarní víkend přejí

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko