Rodiče vítáni

Týden od 2.10. do 6.10.2023, Téma: Zamykám, zamykám les

Hned v pondělí jsme se ponořili do studia stromů, keřů a jejich listů i plodů. Děti zkoumaly, vážily, odměřovaly a porovnávaly kaštany, ořechy, šišky a žaludy. Procvičovali jsme pojmy větší – menší, těžší – lehčí, méně – více, počítali i odhadovali množství. Pracovali jsme s vylisovanými listy, které děti dolepovaly do obrysu zvolené šablony, trénovali zrakové vnímání i logické myšlení hledáním toho, co nepatří do řady. Nechybělo ani pozorování a lov kobylek na louce a oblíbené prolézání křovím a let na koštěti.

V úterý jsme si povídali o lesní zvěři, myslivosti a správném chování v lese. Děti měly možnost prohlédnout si parohy srnce, jelena a daňka, vyzkoušely si, jak funguje vábnička na straky a pokoušely se uhodnout, čí zvuky zaznívají z dalších vábniček. Dopoledne jsme se vydali hledat pobytové znaky zvěře, ověřit, že je v lese dost potravy a v potoce dost vody. Skoro celé úterý s námi strávila paní inspektorka Klára, moc se jí u nás líbilo a dostali jsme velkou jedničku s hvězdičkou 🙂 

Středu jsme věnovali houbám – i těm na nádobí a mořským, rozeznávali jsme jedlé a jedovaté, bohužel jen na obrázcích, protože venku, v lese jsme nenašli ani tu nejmenší prašivku. Vymodelovali jsme si tedy houby vlastní podle atlasu nebo podle fantazie a vytvořili parádní houbové zátiší. S dovolením místních myslivců jsme mohli vylézt na posed a podívat se na svět a kamarády z výšky. Děti ví, že posed je jako dům, než na něj vylezou, musí se zeptat majitele, jestli mohou dovnitř. Zbytek dopoledne jsme se zaměřili na pozorování změn listí a přírody na našem oblíbeném místě u ježčího srdíčkového dubu.

Ve čtvrtek jsme se pěšky vydali na dlouhý výlet na farmu do Čenětic. Po cestě jsme zpívali, povídali, pozorovali bažanty, baštili jablíčka, přeskakovali potok a trhali šípky. Na místě nás přivítala paní Tulachová a ukázala nám, jak to na farmě chodí. Viděli jsme husy, slepice, kohouty i vepříky. Poslechli jsme si jak žijí, co jim chutná, nakrmili jsme pašíky vařenými bramborami, navštívili slepičky v jejich výběhu a prohlédli si zevnitř luxusní kurník. Děti mohly vylézt do kabiny traktorů a všechny odcházely s rozzářenýma očima a pusou od ucha k uchu. Ještě před návratem do školky jsme popřáli naší Elišce k svátku a osladili si dopoledne gumovými medvídky.

Poslední den v týdnu si děti dosyta užily dopoledne s didaktický hrami a krásné slunečné počasí převážně na zahradě školky.  Moc děkujeme za podporu a vstřícnost při pátečním vyzvedávání.

Krásné podzimní dny přejí, 

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko