Rodiče vítáni

Týden od 21.3. do 25.3.2022 téma Ponožkový den a Den vody

Pondělní den byl ve znamení barevnosti a různorodosti ponožek. Vysvětlili jsme si pojem Downův syndrom a ukázali rozdíly a jinakosti i mezi námi – někdo má brýle, jiný alergie a musí jíst jiné jídlo, ale to není důvod nebýt spolu kamarádi.

V pondělí za námi přijelo mobilní planetárium. Animovaný film OCEÁN s příběhem o ničivé síle přírody i lidí a jak rybičky zvládly zachránit útes, děti zaujal. Procvičily si a zopakovaly pojmy – úplněk, měsíc, příliv, odliv, korálový útes, druhy ryb – velryba, žralok, platýs, zubatka, mořský ďas.

Celý týden pak jsme dělali pokusy s vodou, pozorovali, kde voda všude je a na co ji potřebujeme. Připomněli jsme si zásady šetření s vodou při mytí rukou či splachování toalety.

Pokusy

1. Co plave a co se potopí – nejprve proběhla hypotéza a poté zkouška, zda to, co si děti myslí, že plave, či se potopí, je pravda. Výsledek jsme si označili.

2. Šiška vložená do vody – plave a za chvilku se zavře – proč? Děti to nakonec vymyslely – hlídá si svoje miminka semínka, proto je schová. V tepla na topení se zase do rána rozvinula.

3. Kytička, která se položením na vodu rozvine – nejprve bylo nutné malování, stříhání, skládání. Po položení papírové kytičky na vodu se opravdu rozvinula. Dětem se pokus tak líbil, že kytiček bylo mnoho. Některé jsme usušili a zkusili opakovaně ve vodě rozvinout.

4. Filtrace vody – příprava a výroba filtračních láhví probíhala průběžně celý týden. Přesýpali jsme si písek na jemné kamínky. Nakonec proběhlo rozdělení materiálů do dvou nádob, písek, jemné kamínky, kameny a mohl začít pokus s filtrací vody. Děti pozorovaly přefiltrování špinavé vody s hlínou, trávou. Voda nebyla úplně čistá, ale určitě čistější, než na začátku pokusu filtrace.

5. Badatelská vycházka – cílem bylo hledání vody a studánky, kterým směrem teče voda – pod kopcem směrem dolů. Cesta podél potoka byla členitá a pozorovali jsme nedostatek vody v potůčku, našli jsme vyschlé napajedlo pro zvířata. Na suchých místech reagovala vegetace na nedostatek vody. Byla tam suchá tráva, částečně vyschlé koryto potoka. Překonávání potoka na několika klikatících se místech přeskakováním byla legrace.

6. Květináč se semínky – náš pokusný květináč je vystřižený z papíru, vymalovaný vodovkami, prostřižené kolo uprostřed, vatový tampónek namočený vodou společně se semínky (na výběr byl hrách či fazole) vložený do plastového pytlíku tak, aby kolem uprostřed byla vidět semínka. Po přilepení na okno vznikl „skleníkový efekt“ k pozorování každý svého květináče, sledování růstu, bude možnost zalévání. Uvidíme, komu se pokus podaří.

Mraky – honily se černé mraky v dešti, mezi paneláky.

Trvalo jen malou chvíli, než do sebe narazily.

Teď ví celá zeměkoule, proč i mraky mají boule.

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko