Rodiče vítáni

Týden od 22.1. do 26.1.2024 Téma: Ve zdravém těle zdravý duch

Zimní olympiáda 2024 je za námi! Slavnostní zahájení, nástup s prapory jednotlivých tříd, slib spotrovců, hymna, zapálení olympijského ohně, každodenní společná rozcvička pod vedením té nejlepší trenérky Ivetky, sportovní klání a závěrečný ceremoniál s medailemi a diplomy. Pět dopolední strávených společně s týmy Veverek, Lištiček a Medvíďat nemělo chybu.

V pondělí mohly děti do školky přijít v modrém oblečení a nikdo z nich nezapomněl. Povídali jsme si o světě a jeho (světa)dílech a začali jsme Evropou. Mluvili jsme o zimních sportech a vybavení, které sportovci potřebují. Nechyběly ani videoukázky reálných sportovních soutěží a seznámení s pravidly biatlonu, krasobruslení, čtyřbobu, skeletonu a snowboardingu. Soustředili jsme se na správný úchop tužky pomocí různých cvičení. Ténovali jsme i při kreslení vlajek a olympijských kruhů na tváře. Po slavnostním zahájení naší olympiády a rozcvičce jsme se účastnili první soutěžní disciplíny – štafetového závodu v tahání plyšáka na klouzací lopatě. Po úspěšném zvládnutí závodu se děti vyřádily při klouzání na (zatím) posledním sněhu.

Úterní žlutý dress code byla pro mnohé výzva, ale zvládli jsme to všichni. Povídali jsme si o Asii, tamní rozmanité flóře i fauně a děti využily dříve nabyté vědomosti i při rozcvičce. Počasí nás při zimních sportech nijak nepodpořilo, vlastní ledovou plochu si každý z Ježečků vytvořil barvou při ranní výtvarce. I přesto si děti skvěle poradily s dnešní olympijskou disciplínou – ledním hokejem. Vedení míčku hokejkou po určené dráze pro většinu nebyl problém a při střelbě na branku brankáři nestíhali odrážet útoky.

Třetí olympijský den jsme se sešli v černém oblečení. Hned ráno si Ježečci uvolňovali ruku pro správné držení tužky a procvičili geometrické tvary při sestavování postavy. Při zkoumání koho můžeme potkat v Africe jsme zvládi u jednotlivých zvířat určovat první hlásku slova i počet slabik. Po další společné rozcvičce soutěžili v krasobruslení jednotlivci i celé týmy. Po ukončení společného programu využila většina dětí asfaltové hřiště pro kreslení křídami a hry. Po obědě jsme se díky videoukázkám seznámili s dalšími zimnímmi sporty a jejich pravidly, například se sjezdovým a akrobatickým lyžováním, rychlobruslením, super G nebo curlingem.

Při povídání o Austrálii jsme navázali na ranní „pletení“ svetrů a od výroby vlny jsme se plynule dostali k ovcím, pasoucím se klokanům, králíkům, jedovatým hadům, pouštím a pralesům. Čistě klokaní rozcvička vyústila v hopkavý tanec Letkiss. Popřáli jsme Julince k 5. narozeninám všichni společně česky a anglicky, každý zvlášť pak podáním ruky. A po nakreslení vlajek a kruhů na tváře a čela jsme uháněli za ostatními týmy a soutěžili v jízdě na bobech a hodu na cíl. Útočiště před větrem jsme našli na dětském hřišti pod školkou a Ježečci si mohli po dlouhé době užít nenamrzlé prolézačky a houpačky. Po obědě jsme si pochutnali na výborném narozeninovém dezertu. Zelený den se povedl na jedničku.

V červený den jsme si povídání o obou Amerikách zpestřili různými indiánskými pokřiky, při cvičení našlapovali tiše jako indiáni, nebo dupali jako bizoni. Potrápili jsme chodidla a plosky nohou speciálními cviky, relaxovali při argentinské pohádce „Jak je dlouhý koňský krok“ a počítali, kolikrát se v ní ozve slovo kůň. Na hřišti už na nás čekali Veverky, Liščata a Medvíďata a dnešní soutěžní disciplíny – skoky. Skákalo se přes gumu v různých variacích, přes pevnou tyč, podbíhal se točící se provaz. Závěrečný nástup s vlajkami a maskotem ukončil slavnostní pokřik. Ostrý vítr nás vyhnal ze hřiště, proto medaile a diplomy dostali soutěžící v teple ve své třídě, stejně jako dortík na oslavu sportovních výkonů.

Sportu zdar! A Ježečkům zvláště! Hip, hip, hurá!

Přejeme klidný a pohodový víkend a těšíme se na příští týden s vámi

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko