Rodiče vítáni

Týden od 26.2. do 1.3.2024 Téma: Bylo, nebylo….

Pohádkové téma je jedno z těch nejoblíbenějších. Je prima, že nás bude provázet následujícími 14 dny. My jsme se nejdříve ráno pustili do předškolní přípravy, protože zápis je za dveřmi. Děti jsou moc šikovné a všechny úkoly báječně zvládly. Hledaly písmenka, ze kterých jsou složena jména pohádkových postaviček, navlékaly počet korálků na náhrdelník princezně podle čísla, které bylo na 1.korálku v řadě nebo řadily příběh podle toho, jak jde správně za sebou. Po cvičení a svačině jsme se hned vydali ven pořádně prozkoumat přírodu, která se pomalu probouzí. Přešli jsme přes louku, kolem potoka, lesem až na mýtinu, kde je vždy spousta zábavy a když k tomu dětí mají k dispozici i škrabky na opracování klacíků, je to nejlepší hřiště na světě. Po obědě a odpočinku si s Janičkou každý vyrobil pohádkový les, kterým šla za babičkou Karkulka. Fantazii se meze nekladou, takže každý obrázek je originál. Děti si tvoření užívaly a výborně se u toho bavily.

Na úterý jsme se moc těšili. V plánu bylo něco skutečně výjimečného. Naše Janička přišla v mysliveckém kostýmu, mimochodem ji to moc slušelo, nejdříve dětem povyprávěla o tom, jak žijí bažanti, jak se rodí, proč se odchovávají i jinak než jen v přírodě, čím se živí a kolik má bažant manželek. Prohlédli jsme si i obrázky, na kterých byl krásně vidět rozdíl mezi zbarvením slepice a bažanta a poslechli si zvuk, který je pro bažanty specifický. No a pak jsme společně s Lesněnkami a Veverkami potichounku došli až na louku pod školkou. Ve dvou velikých bednách s námi šli i 2 bažanti a 6 slepic. Důkladně jsme si je z blízka prohlédli, nasypali jim zrní do míst, kde jsme je měli v plánu vypustit a pak už Janička otevřela mřížky na bednách a my se máváním loučili s našimi novými kamarády. Stejně jako vloni, se všichni rozletěli do daleka, ale my věříme, že se na nás někdy přiletí podívat. Byl to moc krásný zážitek!

Středa byla po delší době dalším bruslařským dnem. Děti se po pauze na bruslení moc těšily a po návratu nadšeně vyprávěly, jak jim to bezvadně šlo. Ještě před odjezdem, ale stihly všichni Ježečci ozdobit perníčky z Perníkové chaloupky. Pečlivě vystřihly tvar srdíčka, nebo velkého pana Perníčka a pomocí vatových tyčinek a temper nakreslily ozdoby podle své fantazie. Když bruslaři odjeli, tak jsme se my ostatní ponořili do pohádky o Smolíčkovi. Pověděli jsme si celý příběh a následně pomocí různých otázek procvičili geometrické tvary, prostorovou orientaci i porovnávání velikostí. Po svačince jsme se vydali do zahradnictví na Hlubočinku, kde jsme chtěli nakoupit nějaké macešky, abychom si udělali okolí školky o něco veselejší a barevnější. Bohužel jsme zjistili, že zahradnictví je zavřené ☹ Tak jsme si alespoň po cestě zpět vyzkoušeli, jak zvládáme chůzi po schodech. Nebyly to vůbec jednoduché schody. Jsou vysoké, a ještě k tomu skrz ně vidíte pod sebe na zem. Toho se ale naši šikovní Ježečci vůbec nezalekli a všichni s přehledem vyťapali nahoru i dolů. Na hřišti u lesní školky jsme počkali na bruslaře, abychom se spolu vrátili do školky na oběd. Odpoledne pokračovalo pohádkové tvoření. Dnes jsme tvořili postavičky z pohádky O Šípkové Růžence.

Pohádkové téma pokračovalo ve čtvrtek loutkovým divadlem pro děti. Pohádka O Koblížkovi, do které se děti aktivně zapojovaly zpíváním písničky společně s Koblížkem a nápovědou, jak se má Koblížek zachovat děti moc bavila. Pokračovali jsme v práci s pohádkami, které pomáhají v přípravě dětí do školy. Děti se snažily převyprávět příběh, který na obrázku vidí, počítaly zvířátka na obrázku a stavěly příběh pohádky podle posloupnosti. Také jsme si vyzkoušeli srovnat knihy podle velikosti a vybarvili si další pohádkové obrázky. Dopolední i odpolední pobyt venku nám sice sluníčko nezpříjemnilo, ale nám to nevadí a užili jsme si jak procházku do lesa, tak hru na hřišti školky.

Poslední den tohoto týdne jsme si nejdříve protáhli tělíčka pomocí jógové pohádky, procvičili si postřeh pohádkovou kimovkou, venku si nejen vyzkoušeli, jaké překážky zvládneme podlézt, přelézt a přeskočit, ale postavili jsme i domečky ze všech možných přírodnin. Bez škrabek na klacky už se vlastně neobejde žádná zastávka v lese a v pátek tomu nebylo jinak. Náš nejoblíbenější dárek od Ježíška si opravdu neodpočine žádný den. Magnetická stavebnice Magna tiles je aktuální kdykoliv se najde volná chvilka a vždy vznikají pod rukama dětí nádherné stavby.

Přejeme vám všem krásný víkend a v dalším pohádkovém týdnu se těšíme na shledanou.

Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko