Rodiče vítáni

Týden od 27.11. do 1.12.2023 Téma: Digitální technologie – dobrý sluha, ale zlý pán!

Digitální technologie – téma, které zdánlivě do školky nepatří, nebo se může zdát pro malé děti těžko uchopitelné. Naši předškoláci patří do generace „digitálních domorodců“, jsou to děti, které se do digitálního věku narodily, vyrůstají v něm a musí se v něm orientovat tak, aby ho zvládly ovládat a neovládal on je. A my jim v tom pomáháme.

Při pondělních ranních aktivitách jsme se zaměřili na procvičení prostorové představivosti, logického uvažování a soustředění. Zakreslovali jsme 3D stavbu na papír, pokoušeli se sestavit opakování vzoru z kostiček, nebo programovali robotickou včelku. Pověděli jsme si o tom, které z přístrojů děti používají a k čemu – tablety a telefony na sledování pohádek, na hry, na kreslení, na pomoc při čištění zubů, aby se něco dozvěděly… A během rozcvičky jsme si protáhli celé tělo, tak často shrbené od choulení se nad přístroji. Popřáli jsme k svátku paní učitelce Kačce a uháněli ven za prvním sněhem.

V úterý jsme sledovali přírodniny pod elektronickým mikroskopem, procvičovali motoriku a geometrické tvary psaním prstem do pískovničky, nebo s velkou trpělivostí a přesností vypichovali předkreslené obrázky do podložky. Shrnuli jsme si, co víme o „chytrých“ přístrojích a jak nám doma pomáhají. Prostřednictvím fotografií historických a moderních vynálezů, které děti rozdělené do týmu správně chronologicky seřadily, jsme si přiblížili, kam až se lidé od pravěku dostali a že i my sami můžeme pomoci tomu, aby nám bylo na světě hezky. A než být na všechno sám, je lepší mít vedle sebe kamaráda, který pomůže? To jsme ověřili při procházení překážkové dráhy ve dvojicích, kdy jeden měl zakryté oči a druhý ho vedl a navigoval. Čerstvého vzduchu jsme se nalokali dosyta při jízdách na pekáčích, podsedácích, lopatách a bobech.

Ve středu odjeli bruslaři na poslední, závěrečnou lekci na stadion do Velkých Popovic. Za 8 lekcí udělali úžasný pokrok! S dětmi jsme prodiskutovali, k čemu všemu je dobrý mobilní telefon, odpovědi byly  pestré a realistické – na zabavení se, dívání se na pohádky, hraní her, telefonování s babičkou, focení, ovládání auta, na to jestli bude pršet, na nákupy, když „nevíme, co je to za kytičku“, když se ztratíme, na navigování v autě… dopolední blok jsme zakončili zavoláním přes WhatsApp paní učitelce Mirce a máváním kamarádům z LMŠ. Stihli jsme vyzkoušet mikrofon, překonat ostych z mluvení před skupinou, odrecitovat básničku pro Mikuláše a pak hurá ven, jak jinak než užít si sněhu, koulování a jizdy z kopce. Den nám trochu zkomplikoval výpadek elektrického proudu, ale nakonec všechno dobře dopadlo.

Protože se blíží advent, ozdobili jsme ve čtvrtek dopoledne spolu s Veverkami stromky na školní zahradě. Milá světýlka a blyštivé ozdoby nás budou každé tmavé ráno vítat. Ráno jsme zahřáli tělo při robotí rozcvičce a hlavičky při práci s čtvercovou sítí. Mikuláš a jeho doprovod tu bude co nevidět, tak se zodpovědně připravujeme – procvičujeme paměť při opakování říkanek a obratnost prstíků při vyrábění výzdoby. 

V pátek nás čekalo vánoční focení a rozloučení s naší Karolínkou. Sváteční atmosféru umocňovalo slavnostní oblečení mladých dam a gentlemanů. I dlouhé čekání zvládli skvěle. O to víc se vyřádili na svahu pod školkou, boby a kluzáky pendlovaly z kopce a do kopce takovou rychlostí, že nám dospělým přecházel zrak. Strach jsme neměli, Ježečci dobře vědí, jak se po sjezdovce pohybovat, aby se nikomu nic nestalo. Po návratu jsme si prožili smutné chvíle – loučili jsme se s ježčí holčičkou, která se stěhuje pryč. Společně i jednotlivě jsme se s Karolínkou rozloučili, předali dárek, předškolácký náramek a plakát na památku, kam otiskli ruce všichni Ježečci. Doufáme, že se na nás někdy přijde podívat!

Krásný adventní čas přejí

Jana, Katka, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko