Rodiče vítáni

Týden od 29.1. do 2.2.2024 Téma: Raketou na Mars

Bohužel i v prvním týdnu vesmírného tématu bacily vítězí nad našimi malými Ježečky a my se potkáváme ve třídě ve velmi omezeném počtu. V pondělí jsme začali tvořením společného projektu, kdy vznikne na velkém formátu celá sluneční soustava. Nejdříve jsme pomocí vodovek barvili papír do barvy noční oblohy a bylo jen na dětech, jak si takovou noční oblohu představují. Na koberci jsme si postavili velikou raketu, do které jsme se všichni vešli, abychom společně mohli vyrazit na naše vesmírné toulání. Povídali jsme si o Slunci, jiných planetách, zahráli jsme si hru na Vesmírný třesk, relaxovali jako hvězdičky a hned po svačině šli na více než dvě hodiny ven, abychom bacilům nedali šanci, nahlodat další Ježečky. Krásné zimní sluníčko nám ukázalo, jakou má sílu, když jsme venku pozorovali, jak vypadá příroda ve stínu a naopak tam, kde sluníčko už hřeje. Odpoledne jsme hned po hře na doktora pustili do dalších kroků na naší společné aktivitě. Poslední lekce angličtiny v prvním pololetí příjemně zakončila celý prima den.

V úterý jsme si zkusili postavit z hvězdiček souhvězdí, každý si vyrobil svou vlastní raketu, zahráli jsme si na kosmonauty a vysvětlili si, jak by to u nás vypadalo, kdyby nefungovala gravitace. Spojeni provazem, jsme se po třídě pohybovali jako kosmonauti, což tedy opravdu není jednoduché, takže jsme si pak pomocí míčků pořádně namasírovali svá unavená tělíčka. Venku jsme si dnes vyzkoušeli, jak vypadá prostorová orientace v terénu. Postupně jsme došli do lesa pomocí volného pohybu, který byl však vždy jasně omezen předem domluveným místem setkání. Potkávali jsme se tak u první břízy vpravo, u jehličnanu vlevo, u nejbližší skupinky stromů….V lese si každý postavil domeček podle své fantazie, Někdo stavěl z větví, někdo z mechu, někdo se věnoval vaření ve své restauraci, prostě příjemné dopoledne na místě, kde to máme rádi. Odpoledním programem byly planety, které děti vybarvily pomocí tempery a houbičky, předškolní příprava v různých formách a hra se stavebnicemi.

Další tréninkový den pro naše bruslaře byla středa. Všichni v dobré náladě odjeli do Velkých Popovic, kde si během hodinky procvičili další sportovní dovednosti. My ostatní jsme pokračovali v naší sluneční soustavě, stavěli stavby z magnetické stavebnice nebo pracovali s geometrickými tvary. Venkovní procházku jsme si zpestřili přeměřováním velikosti kmenů stromů. Představte si, že nepotřebujeme ani metr. Stačí se vzít za ruce a zkusit, jestli daný strom společně obejmeme nebo ne. Studený vítr nás zavál zpátky do školky, abychom po obědě a dalším příběhu o Modrém Poťouchovi mohli dodělat náš plakát. Chybělo už jen pár hvězdiček, které jsme vytvořili obtisknutím malé bambulky, namočené v temperové barvě. Aby se hvězdičky pořádně třpytily, použili jsme na závěr zlaté třpytky.

Ve čtvrtek bylo tak ošklivo, že jsme museli posunout naši procházku, jinak by ke všem nemocným Ježečkům určitě přibyli další. Den jsme věnovali mimozemšťanům. Každý si toho svého nakreslil, vyrobil mu létající talíř a během cvičení jsme si udělali překážkovou dráhu, kdy jsme si hráli na mimozemšťany, kteří přiletěli, aby pořádně prozkoumali naši třídu. V rámci dopolední aktivity jsme si zkusili, jak umíme skládat papír do harmoniky a kompletovat postavičku z několika částí. Výsledkem tohoto snažení pak byl bezvadný kosmonaut. Nakonec naštěstí přestalo pršet a my jsme se mohli projít po okolí školky. Navštívili jsme hned několik našich nemocných kamarádů, abychom jim alespoň od branky zamávali a řekli jim, že se na ně už moc těšíme. Všichni měli velikou radost, že jsme na ně nezapomněli.

Poslední den tohoto týdne mají školáci pololetní prázdniny, a proto i spousta dětí ze školky zůstalo doma a užívaly si společné chvíle s rodiči a sourozenci. Bacily a prázdniny způsobily to, že se v pátek potkaly v jedné třídě děti z Ježečků, Veverek, Lištiček i Medvíďat. Změna kolektivu je vždy velmi vítána a děti si aspoň pohrají s jinými kamarády než obvykle.

Přejeme všem krásné únorové dny a hlavně zdravíčko!

Těšíme se, že už snad nemoci přemůžeme a potkáme se ve třídě v plném počtu.

Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko