Rodiče vítáni

Týden od 4. do 8.12.2023 Téma: Mikuláš, přinesl nám zimní čas

V pondělí jsme se probudili do tak mrazivého rána, že jsme si raději k sobě do třídy vzali děti z lesní školky. Přeci jen teploty pod minus 10 stupňů, už jsou i na ně nízké. Byl to prima den, kdy jsme si nejen pohráli, ale i vytvořili adventní věnec ozdobený knoflíky, napsali dopis Ježíškovi a splnili úkoly z adventního kalendáře ve třídě. Ven jsme se vydali zachumlaní jako Eskymáci a potkali se u stromečku s Veverkami a Medvíďaty. Společně jsme si zazpívali vánoční koledy a pak se ještě na chvilku vrhli na pořádné bobování. Moc rádi jsme se vrátili do vyhřáté školky a pokračovali ve tvoření. Odpoledne proběhly další lekce angličtiny. Nezapomněli jsme ani na první svíčku na adventním věnečku.

V úterý jsme se hned od rána začali připravovat na příchod Mikuláše s doprovodem. Nejdříve jsme si Mikuláše vyrobili, pak jsme si společně zopakovali básničku, kterou jsme pro ně měli připravenou. Zacvičili jsme si čertovskou rozcvičku a pověděli si, co by se za neplechy ve třídě líbilo čertovi, a co by naopak ocenil andílek. Děti mezi neplechy zařadily žalování, strkání nebo boření kostek. Podle dětí, by se naopak andílkovi líbila vzájemná pomoc při uklízení, půjčování hraček, pomazlení nebo vánočně vyzdobená třída. Taková příprava pomohla ke zklidnění dětí a proto, když pak dorazilo hned několik čertů s andílky a velikým Mikulášem, se děti nebály, a dokonce se od čertů nechali i pochovat. Za prima básničku si vysloužily vitamínovou odměnu. Po rozloučení s návštěvou jsme ještě před odchodem na sníh popřáli naší Barunce k včerejšímu svátku a Adámkovi k dnešním narozeninám.

Na středu byl naplánovaný půldenní výlet do Skanzenu v Přerově nad Labem. Program Vánoce v Polabí přiblížil dětem život v době, kterou si opravdu vůbec neumí představit. Když jsme procházeli jednotlivá stavení, děti se nestačily divit, co a jak lidé používali. Nahlédli jsme do obydlí chudých lidí, kde v malé světničce žilo několik generací pohromadě. Vysvětlili jsme si, proč měli vánoční stromeček ve vzduchu a největší záhadou pak pro děti bylo, kam jim tedy Ježíšek dává dárky! Celou výstavu doplňovalo velké množství betlémů, vyrobených z různých materiálů. Přecházení mezi jednotlivými budovami jsme si zpestřili koulováním a stavěním sněhuláka. Během cesty autobusem jsme rozhodně nezaháleli. Opakovali jsme si všechny básničky a písničky, které budou součástí naší vánoční besídky. Ta nás totiž čeká už za týden😊

Příprava na školu je důležitou součástí našich ježčích dnů. Dnes jsme se věnovali časové posloupnosti, když děti skládaly příběh o sněhulákovi a prostorové orientaci s využitím kostek na koberci. Všechny tyto dovednosti jsou pro předškoláky přípravou na matematiku, ale hravou formou. Dopoledne nás pak navštívily dvě úžasné hudebnice a díky laskavému povídání a nádherně zahraným koledám, nás zase o krůček přiblížili Vánocům. Pokračovali jsme i v plnění adventních úkolů, takže jsme zkontrolovali, jestli mají ptáčci zrníčka v krmítku a dosypali podle potřeby. Včera jsme úkol kvůli výletu nesplnili, proto jsme dne plnili úkoly dva. Najít betlém v okolí školky byla pro Ježečky hračka, takže nám zbylo i dost času na hraní ve sněhu. Odpoledne jsme si užili tvoření při vybarvování vánočních motivů, které jsme ještě dalšími způsoby zdobili. Nejoblíbenějším doplňkem byl krepový papír všech barev.

„Hrací pátek“ jsme si tentokrát opravdu užili naplno. Během ranního hraní jsme si udělali módní přehlídku z kostýmů, které máme ve třídě a moc jsme se u toho nasmáli. Pozorovali jsme roztálý sníh mikroskopem, abychom si uvědomili, že opravdu není tak čisťoučký, jak na první pohled vypadá. Dopoledne jsme si ještě zajezdili na bobech, a byla to díky nízkým nočním teplotám opravdu zábava. Bylo by prima, kdyby nám sníh ještě pár dní vydržel. Odpoledne nám ve školce nefungoval elektrický proud, ale to nás rozhodně nezastavilo v modelování, kreslení a stavění naší oblíbené magnetické stavebnice.

Přejeme Vám krásnou nejen druhou adventní neděli, ale i další předvánoční týden.

Katka, Jana, Radka a Gábi

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko