Rodiče vítáni

Týden od 5.6.do 9.6.2023 Téma Cesta kolem světa za 14 dní

Nové téma nás zavede do různých koutů světa. My jsme hned v pondělí začali Evropou. Každý z nás si vybral jeden stát Evropy a nakreslil podle předlohy jeho vlajku. Protože jsme předškoláci, tak jsme dokonce z kartiček s písmenky poskládali i jeho název. Největší pozornost jsme ale věnovali Itálii. Celé ráno nám ve třídě zněly hity italské skupiny Ricchi e Poveri, pustili jsme si italskou hymnu a probrali tuto zemi křížem krážem. My už totiž italsky trošku umíme, to, když někomu z našich kamarádů přejeme k narozeninám a jednou variantou je právě ta italská Tanti Auguri. Dneska jsme si popřáli italsky dobrý den, poděkovali a poprosili o zmrzlinu. Seznámili jsme se s hlavním městem, podívali se na nejznámější památky a řekli si, které sopky ještě zlobí a která už odpočívá. Taky jsme si zkusili vymodelovat každý jeden kousek pizzy, abychom si představili nejznámější italské jídlo. Ještě před pořádným slejvákem jsme si venku zahráli na opravdové sportovce a seznámili se s atletickou abecedou, metodikou běhu a skoku a u toho všeho jsme ještě zvládli zbaštit slaďoučký meloun, který jsme dostali od našich úžasných rodičů. Část dětí dnes absolvovala 1.lekci Hravých Inlinů. Děti se rozdělily do družstev a začaly pilovat své dovednosti v dalším sportovním odvětví. Celý týden budou trénovat, aby se v pátek mohly postavit na startovní čáru bruslařských závodů.

Úterý jsme věnovali státu nám nejbližšímu a to Slovensku. Naše Gábi je ze Slovenska, tak dětem vyprávěla spoustu zajímavostí, naučila děti některé výrazy ve slovenštině a všichni společně jsme si poslechli slovenskou hymnu. Ukázali jsme si některé národní kroje a holčičky si vyzkoušely podobné vytvořit ze zbytků látek, které máme u nás ve třídě. To vám byla nádhera 😊 Propršené dopoledne nás neodradilo od procházky ven a ve chvíli, kdy jsme našli jednu pořádně velikou a hlubokou kaluž už nám nic nebránilo se z procházky v dešti radovat. Než se nám vrátili ostatní Ježečci z další lekce bruslení, tak jsme se rozdělili na dvě skupinky a každá dostala nelehký úkol. Poskládat příběhy dvou pohádek podle obrázků. Děti to zvládly naprosto bezvadně a následně jsme si pak všechny 4 pohádky společně převyprávěli. Poslední zastávkou na Slovensku byla ještě znělka, kterou na Slovensku začíná a končí Večerníček. Znáte jí? Jestli ne, tak si ji určitě pusťte, je totiž kouzelná. Přesně se nám hodila k dnešnímu povídání, tak jsme na ní nemohli zapomenout. Dopoledne uteklo jako voda, ale den zdaleka neskončil. Hned po odpočinku jsme se vrhli na výrobu dárečků pro naše tatínky. Za pár dní totiž mají svátek a my jim chceme udělat radost. Ne, ne, určitě vám neprozradíme, na čem pracujeme. To by pak už nebylo žádné překvapení.

Severní Amerika byla v plánu na středu. Namalovat se před zrcadlem jako Indiáni, byla jedna z aktivit, které nám tuto část světa přiblížila. Díky povídání o medvědech, vodopádech, hamburgerech, Bílém domě a tornádech jsme postupně propluli od Aljašky až k Mexiku. S kinetickým pískem a zvířátky jsme postavili největší a popravdě i tu nejpestřejší zoologickou zahradu na světe. Kde jinde byste mohli vidět, jak slon veze ovečku na zádech 😊 Děti opravdu uvolnily fantazii na plné obrátky. Po pár dnech se nám vrátilo sluníčko a mohli jsme se vydat na zahradu naší školky, abychom se postarali o skalku a záhonek. Plevelu se u nás totiž výborně daří, takže jsme trhali, pleli a okopávali, abychom se mohli těšit na úrodu jahůdek, které už se začínají vybarvovat. Prozatím jsme si pochutnali na křupavých ředkvičkách a křehoučkém špenátu, který nám vyrostl na našem ježčím záhonu. Odpoledne se k nám připojili i naši bruslaři a indiánské téma pokračovalo. Takový barevný hudební nástroj je totiž na naše hudební chvilky prima věc a je s ním opravdu zábava. Škoda, že neslyšíte, jak zní……

Čtvrteční Jižní Amerika byla pořádně divoká. Třídou zněla latinskoamerická hudba, střídala se brazilská samba s argentinským tangem a všude kolem byla spousta barev. Děti si vybraly, jestli ušijí dres Lionela Messiho nebo ušijí a ozdobí třásněmi peruánské pončo. Práce s vlnou a umělou jehlou jim šla pěkně od ruky. Ve třídě jsme si pak postavili překážkovou dráhu, která nás provedla údolími a horami, překonali jsme rozvodněnou Amazonku a přeskákali po velkých listech Viktorie královské. Povídání o fauně a floře Amazonského pralesa jsme ještě umocnili propojením s procházkou, kde jsme se brodili potokem, který se pro nás v tu chvíli stal právě tou rozvodněnou řekou a pozorovali jsme, jestli na nás někde kolem vody nečíhá anakonda nebo ve vodě hejno hladových piraň. Naštěstí náš les za školkou je naprosto bezpečný a procházku jsme zvládli bez úrazu. Odpoledne jsme ještě zůstali ve stejném prostředí a skládali puzzle z obrázků zvířat, žijících v pralese.

Náš „hrací“ pátek, odpovídal přesně svému názvu. Celé dopoledne jsme si hráli na zahradě u lesňáčků. Vařili jsme v kuchyňce, využili jsme všechny herní prvky na hřišti a u venkovních stolečků jsme si zahráli spoustu her. Sluníčko nám krásně svítilo, tak jsme si mohli venku i kreslit, stavět obrázky ze zažehlovacích korálků a vybarvovat omalovánky podle našeho přání. Naši šikovní bruslaři dnes odjeli na poslední trénink spojený se závěrečnými závody. Všichni to zvládli bezvadně a vysloužili si zlaté medaile. Podívejte se na pár fotek, které vás provedou týdnem našich sporťáků😊

Přejeme vám krásný víkend a těšíme se, že se příští týden potkáme na Zahradní slavnosti. Nezapomeňte, že nás čeká už v úterý 13.6.2023 od 15:30 h na asfaltovém hřišti pod školkou.

Zdraví Katka, Janča, Saška, Ráďa a Gábi

P.S.: Už jste viděli to naše tablo předškoláků?  Nepřehlídněte ho v nástěnce hned za vchodem do Pampelišky. Naše Ráďa se vyřádila a vznikla tak krásná vzpomínka na odcházející Ježečky a Medvíďata.

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko