Rodiče vítáni

Mikuláš a jeho kamarádi.

4, 12. -8. 12.

Tak konečně nám pořádně nachumelilo a vánoční sněhová nadílka je tady. Doufejme, že sníh vydrží a Vánoce nebudou na blátě. Je to nádhera, když je příroda oblečena v bílém. Děti si hrátky ve sněhu náramně užívaly celý týden. Stavěly sněhuláka, koulovaly se, ale hlavně chodily na různá místa nedaleko školky bobovat a klouzat se z kopečka. Jednou to bylo třeba v lesoparku a jindy zase na stráni u nedalekého lesíka směrem na Kostelec u Křížku. Sníh ani mráz dětem nevadil a na tvářích jim maloval červená jablíčka. Je to prima, když je takováhle krásná bílá zima. Ale i jiné činnosti a zábavu si děti tento týden užily.

V úterý děti pilovaly básničky a písničky, protože k nám do školky zavítala návštěva Mikuláše a čerty a andělem, tak jak je to 5. prosince tradicí. Mikuláš měl s sebou knihu hříchů, z které četl drobné prohřešky dětí, ale slíbily, že se polepší a tak byl přívětivý a čerty držel na uzdě. Nikdo se nebál. Společně jsme mu zazpívali písničku Mikuláš ztratil plášť a k tomu přidali nějakou říkanku, Za odměnu děti dostaly sladkou zdravou nadílku, kterou si s sebou odnesly domů. Čertíka jsme si také namalovali a z barevného papíru vyrobili.

Ve středu jsme cestovali autobusem do skanzenu v Přerově, aby se děti seznámily blíže s lidovými obyčeji, vánočními tradicemi i zvyky a také hlavně s tím, jak se v minulosti lidé Vánoce slavily a jak vypadala vánoční tabule. Děti viděly, že nebylo to, co dnes a jak vypadal stromeček našich babiček či prababiček. Na zdobení stromku se používaly oříšky, svíčky, slaměné ozdoby a cukroví a přesto byl krásný a neobyčejný! Lidé si doma sami vyráběli v adventním čase nejrůznější betlémy z papíru, ze dřeva či slámy. Hračky byly dřevěné, obleční, boty a různé nástroje i stroje byly jiné. Děti viděli, jak lidé bydleli v prostých malých chaloupkách a jaké měli náčiní. Kolovrat, hmoždíř, trakař, ruchadlo – to už dnes děti neznají. Výlet byl velmi obohacující a snad si děti někdy na minulé časy vzpomenou.

I my jsme se ve školce chystali na přicházející Vánoce a vyráběli jsme si vánoční řetěz a ozdobili s ním malovaný stromeček, zdobili jsme vánoční přáníčka a pilně připravovali program na vánoční besídku.

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko