Rodiče vítáni

Vítej v novém roce

  1. 1. – 5. 1. 2024

Úvodem Vám všem do Nového roku chceme popřát hodně štěstí, zdraví, lásky, pohody, hodně úsměvu a také radosti z Vašich dětí.

Novoroční týden byl tentokrát kratší a utekl jako voda. Ve středu jsme se přivítali v komunitním kruhu a popřáli si společně krásný rok a do kalendáře přírody jsme zaznamenali, že je měsíc leden a počítali jsme kolik a jaké měsíce rok má.

Děti byly plné nadšení ještě z toho, co jim pod vánoční stromeček nadělil Ježíšek a tak dychtivě vyprávěly. Také o tom, co měly k štědrovečerní večeři, kdo jedl kapra, kdo salát, jaké se v rodině drží vánoční tradice a zvyky, co o vánočních prázdninách dělaly, kdo byl na horách a kdo na nějakém výletě a také, jak přivítaly nový rok po Silvestru doma. A my jsme ve výtvarce tvořili barevný tématický novoroční plakát plný barevných ohňostrojů.

Ve čtvrtek jsme si upekli tříkrálový koláč s překvapením. Do koláče se dle tradice zapeče nějaká figurka nebo penízek. To bylo radosti, když ukrytý poklad v koláči někdo objevil! A také moc dobře chutnal, voněl po mandlích.

V pátek jsme si zahráli na Tři krále, děti si vyzkoušely královské koruny a zazpívaly písničku My Tři králové, kterou jsme doprovodili hrou na tělo. Povídali jsme si, že to byli tři mudrcové, co se přišli do Betléma poklonit Ježíškovi, a že svátek Tří Králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky jako žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena v Čechách K+M+B+ . Děti si je vyzkoušely dle předlohy napsat křídou na tabuli. Víte, že tato písmena ve skutečnosti vůbec nepředstavují počáteční písmena tří králů? Většina lidí si myslí, že K+M+B jsou první písmena jmen oněch králů. Ale KMB neboli latinské CMB ve skutečnosti znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná po celý rok.

Na závěr týdne jsme odstrojili stromeček a vydali se ještě i poznávat změny, které s příchodem nového roku nastaly v přírodě.

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko