Rodiče vítáni

Týden od 4. 3. do 8. 3. 2024 Bylo, nebylo…

I tento týden jsme zůstali ve světě pohádek. Mezi ranní centra aktivit patřilo řazení pohádek pomocí obrázků podle děje, programování včelky Bee-bot na pohádkové mapě, třídění přírodnin jako Popelka, prohlížení pohádkových knih. A jelikož nám již začalo meteorologické jaro, pustili jsme se i do jarních aktivit z Ateliéru v lese. Děti řadily obrázky podle předlohy, někteří i zpaměti, vyplňovaly spojovačky, skládaly puzzle apod. Při tvoření jsme vyráběli jarní keramické zápichy a záložky jako dárek k MDŽ. Nezapomněli jsme ani procvičovat naše pusinky při artikulačních cvičeních a trénovali jsme rytmická cvičení.

Venku jsme měli možnost pozorovat probouzející se přírodu. Na zahradě nám již kvetou krokusy, hyacinty, sněženky a v lese upoutaly pozornost dětí kočičky a jehnědy. Také jsme sbírali suché trávy a klacíky na výrobu Morany, kterou příští týden vyneseme, abychom zahnali zimu a mohli si užívat už jen sluníčko.

Celým týdnem nás provázely pohádkové aktivity. Děti volně zdramatizovaly pohádku O Perníkové chaloupce. Na chvilku se staly dětmi z pohádky a mohly si prožít celý příběh Jeníčka a Mařenky. Nejprve sbíraly lesní plody, potom hledaly tatínka, šly za světýlkem a snažily se uniknou zlé babě Jaze. Nakonec samozřejmě vše dobře dopadlo.

Děti také pracovaly s bajkou Lev a myš. Během čtení jsme příběh několikrát pozastavili a děti předvídaly, co se stane dál nebo jak by se postavy měly zachovat. Nakonec jsme si povídali o tom, jestli se postavy zachovaly správně, jaké z bajky plyne ponaučení a pověděli jsme si i o zlatém pravidlu: „Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.“, „Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.“. Dětem se tato aktivita velmi povedla, každý se nebál projevit svůj názor a originální nápad. Příběh mezi nimi dlouho a silně rezonoval a děti o něm vedly dlouhou diskuzi. Textu skvěle porozuměly, protože zvládly odpovědět i na opakovací otázky.

Ve středu nám přišla přečíst pohádku naše bývalá paní asistentka Liduška. Děti jí a malého Ondráška mezi sebou moc mile přivítaly a strávili jsme s nimi velice příjemné dopoledne.

Ve čtvrtek jsme si společně vyprávěli příběh O Třech prasátkách. Potom se děti rozdělily do dvou supin a postavily prasátkům domečky z přírodnin. Stavby se jim moc povedly a nakonec si je děti navzájem představily.

S pohádkovým tématem se bohužel musíme rozloučit, ale už se těšíme na další – Voda, voděnka.

Krásný víkend

Anežka

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko