Rodiče vítáni

Téma: Síly přírody

Týden od 15.4. – 19.4. 2024

Vstoupili jsme do druhé poloviny měsíce dubna a v pondělí 15.4. jsme se všichni přivítali zase v našem Mraveništi.

Jak již tradičně, svolali jsme se našim ranním rituálem „ Volám tě holčičko, volám tě kluku, pojď se mnou do kroužku, podej mi ruku“, pohlazením kamaráda si popřály děti krásný den a s úsměvem na rtech jsme se pustili do práce. Seznámili jsme se s tématem pro tento týden. Jsou to „ŽIVLY“, téma na jednu stranu zajímavé, na druhou stranu děsivé.  Už víme, o jaké živly se jedná a kolik jich máme, tak schválně, zkuste se Vašich dětí zeptat, co vše o nich vědí… Tak třeba, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, že nám sice dá teplíčko, ale z nekontrolovaného ohně velký požár vzniknout může. Také silný vítr či tornáda jsou velkými záškodníky a co teprve přívalové deště, povodně či tsunami….. A takhle bychom o katastrofách mohli hovořit do nekonečna. Ovšem je ale důležité zmínit, že ani bez vody, vzduchu, ohně či větru bychom se neobešli. Všechny tyto živly potřebujeme a dokážeme jejich sílu využít. Co k pondělku ještě zmínit…… v naší školičce probíhalo další focení, nikoli jednotlivců, nýbrž skupinové focení, takže bylo o zábavu postaráno, ale zvládli jsme vše s úsměvem na rtech.

Úterní ráno jsme si po ránu krásně zacvičili s plastovými kroužky, zahráli si na autíčka a řídili se podle světelného semaforu, zelená jedeme, červená stojíme….. naše jízda byla úspěšná a bez nehody :-). Po svačince jsme se zhluboka nadechli, vytvořili si takový malý větříček a zkoušeli jsme přemístnit  malý plastový míček na jiné místo. Většina dětí zvládala hluboký nádech, ovšem s výdechem už to bylo horší, někdo princip výdechu nepochopil, spíše se to zvrtlo v „prskání“, no nevadí, my se to taky časem naučíme.

Středu jsme věnovali výtvarné tvorbě. Každé z přítomných dětí vytvořilo svoje vlastní dílo. Úkol zněl jasně – ztvárnit jeden z nejpálivějších živlů.  Víme už, že je to oheň a jaké barvy může mít.  Pomocí klovatiny, díky které se vytvořil lesklý povrch, a zapouštěním vodových barev, se nám podařilo ztvárnit hořící ohýnek. Voskovou barvou jsme již pak dotvořili dřevěná polínka a dílo bylo hotovo. To, jak se nám to povedlo, můžete posoudit, naše výtvory již zdobí šatní prostory.

A přehoupli jsme se do druhé půle tohoto týdne. Je tu čtvrtek. I zde jsme byli pilní mravenečci. Nejprve jsme se rozproudili pohybově. Pomocí ozvučných dřívek byl vyťukáván dětem rytmus, dle kterého měly rozpoznat rychlost pohybu. Zvládly to na jedničku s hvězdičkou a moc je to bavilo.          A když už jsme ta ozvučná dřívka použili, proč nezkusit i další hudební nástroje? Takže jsme si po svačince vytvořili takové malé hudební okénko. Všem dětem byly rozdány různé nástroje a náš mravenčí orchestr to rozjel na plné pecky. Zpívalo se, hrálo se a bylo veselo. Malou ukázku našeho hudebního okénka jsme Vám zaslali v podobě video záznamu, snad Vás alespoň trochu rozveselilo, jako nás.

A máme tady páteček. Čeká nás hrací den, ale také trocha kultury neuškodí.  Do školky totiž dorazila paní Hamajdová se svým hudebním programem- s pásmem písniček z pohádky „O malé čarodějnici“. A protože my se zpěvem máme už z předchozího dne zkušenosti, zapojovali jsme se do programu a zpívali a zpívali….. neslyšeli jste nás náhodou :-)?

Přejeme Vám krásný víkend, sice trochu chladnější, ale to není překážkou. Jak říká naše paní ředitelka Vendulka, není špatného počasí, je jen špatného oblečení…. Takže se teple oblečte a vyrazte s Vaším mravenečkem na pěknou prochajdu, či výlet.

Zdraví Vás

Lucka, Ája, Dáša a Renatka

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko