Rodiče vítáni

Téma: Voda, voděnka

Týden od 11.3.-15.3.2024

Vysvitlo sluníčko, začalo ráníčko, do školičky běžíme, už se všichni těšíme…..

Je tu pondělí  11.3.2024 a naše malé Mravenečky čeká seznámení s novým vzdělávacím tématem pro tento týden. Téma zní: „Voda, voděnka“.  Všichni víme, co je voda, ale k čemu všemu se voda používá, kde všude má své využití, jak moc je pro člověka důležitá a že s ní opravdu člověk musí šetřit o tom všem jsme celý týden našim nejmenším povídali.  Seznámili jsme se s kapičkou Karličkou, která s námi byla celý týden na návštěvě a pomáhala nám přibližovat znalosti o vodě. A co vy milí rodiče, dokázali byste si život bez vody vůbec představit?

Každé ráno (od pondělí až do pátku) se zdravíme našim ranním rituálem s pohlazením a přáním dobrého rána. Ono totiž takové pěkné pozdravení umí na tváři vykouzlit úsměv, který může vydržet klidně i celý den, no vážně, zkuste to také :-). A my v Mravenečcích se chceme usmívat pořád….

Stejně tak jako každodenní pozdrav, je pro Mravenečky důležitý i pohyb, takže si dopřáváme pohybová cvičení s různým zaměřením, tento týden se stala nejoblíbenější hra „Na kapičky“, ve které musely děti zabojovat jednak s prostorovou orientací, ale také s matematickou jednoduchou úlohou s číselnou řadou od jedné do deseti.

 Stále si musíme ovšem připomínat hygienická pravidla, jak si správně mýt ručičky- při tomto úkonu šetřit vodou!!, především po použití WC a před jídlem, ale taková pravidla například o úklidu třídy, správném stolování nebo vhodném chování, tak ta se připomínat také musí.

Ale určitě největší úspěch sklidily pokusy s vodou, kdy děti vodu přelévaly, vážily a zkoušely do ní dávat předměty a pozorovaly, které plavou a které ne.

Rovněž jsme se tento týden začali pomalu loučit s paní zimou, společnými silami jsme vyrobili „Moranu“, kterou jsme úspěšně utopili během středečního dopoledne v rybníčku nedaleko naší školičky. A víte co? Asi to pomohlo, ono se nám od toho dne hezky oteplilo, sluníčko se nám objevuje čím dál tím častěji, ptáčkové zpívají veseleji a vše se pomalinku polehounku probouzí k jaru. I na našem kalendáři, který máme umístěn ve třídě (pozn. obrázkový kalendář s různými kartičkami – vítr, déšť, slunce, sníh, zamračeno, polojasno…) určujeme pravidelně aktuální počasí daného dne a právě v posledních dnech je kalendář projasněn žlutou barvičkou, která značí sluníčko, což nám dělá všem zajisté velikou radost.

Také v tom našem mravenčím pracovním týdnu rozvíjíme kreativitu dětí. Výtvarně se snažíme například kreslit, ať už pastelkami, vodovkami nebo temperami, stříháme, lepíme, učíme se přesnost. A vy už nyní máte možnost vidět v našich šatních prostorách dílo tohoto týdne s názvem “koloběh vody“, děti pracovaly s papírem, lepidlem a pastelkami.

Nesmíme zapomenout na náš hrací pátek, ten děti milují opravdu nade vše, hrají si různým způsobem, s různými hračkami ať už skupinkově nebo samostatně, ale především, dokáží již mezi sebou komunikovat, vyjadřovat se a při hře v obchůdku nebo kuchyňce rozvíjí i svoji představivost a to je velmi důležité.

Přejeme Vám krásný víkend a všem marodům, ať už s rýmou, neštovicemi nebo jinou nemocí brzké uzdravení.                      Lucka, Ája, Dáša a Renča

Copyright © 2024 MŠ Sluníčko